Јаткасти плодови за поздраво срце

Бројни студии покажале дека луѓето кои јадат јаткасти плодови неколку пати неделно, имаат поздраво срце, благодарение на мононезаситените и полинезаситените масти што ги содржат. Овие плодови можете насекаде да ги носите со вас бидејќи се мали, не се испарливи, не го менуваат вкусот, вкусни се и се ефтини во споредба со другите извори на протеини. Исто така, постојат докази кои укажуваат на тоа дека луѓето ги одгледувале јаткастите плодови 10000 години п.н.е, што ги прави едни од најстарите култивирани растенија на планетата. Во светот постојат околу 25 видови на јаткасти плодови, кои се богати со различни хранливи материи како што се протеини, јаглехидрати, масти, цинк, железо, калциум, калиум, витамин Е, Б витамини и друго. Поточно, тие претставуваат одличен извор на незаситени масни киселини, претежно полинезаситени или омега – 3 масни киселини (најмногу алфа линоленска киселина – АЛА), кои имаат заштитен ефект врз здравјето на кардиоваскуларниот систем, преку намалување на нивото на “лошиот” холестерол ...
| | веќе видена | слични

Маслата се главен извор на полинезаситени и мононезаситени масти во исхраната, кои треба да бидат најзастапените масти во исхраната. Полинезаситените масти содржат некои масни киселини кои се неопходни за здравјето, т.н. есенцијални масни киселини. Мононезаситените и полинезаситените масти во рибата, јаткастите плодови и растителните масла не го подигаат нивото на “лошиот” холестерол (LDL) во крвта. Покрај есенцијалните масни киселини, маслата се главен извор на витамин Е во исхраната. Иако конзумирањето некои масла е потребно за здравјето, маслата, сепак, содржат калории. Всушност, маслата и солидните масти содржат околу 120 калории по супена лажица. Поради тоа, количината на конзумирање масла треба да биде ограничена до балансираниот калориски внес.
| | веќе видена | слични

Останато

Светиот крст се фрлаше во Стара река во Бугарија, при што имаше општа тепачка. Веднаш откако свештеникот го фрли крстот скокнаа неколку момчиња во замрзнатата ...
сите 293 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 341 | | | веќе видена

Една од главните забелешки е што во преодните и завршните одредби на предлог законот за Јавно обвинителство се остава еден простор за условно речено вдомување ...
сите 259 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Лука Циндриќ нема да игра утре против Шпанија во решавачкиот натпревар за пласман на првото место во групата „1“ на ЕП. Според хрватските медиуми, Циндриќ не ...
сите 69 | | | веќе видена

1ТВ по долго време откако излезе аферата со случајот Рекет, се огласија на социјалните мрежи. – Нашата прва објава ја посветуваме на Бојан Јовановски, човекот ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јаткасти плодови за поздраво срце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: