Здравје и Убавина

Подготовка: 20 минутиЗа почеток направете тартар сос. Мајонезот разредете го со бело вино, додајте копар, кисели краставички, сечкан магдонос и неколку капки лимонов сок. По желба можете да додадете и малку сенф, и зачинете со сол и биберЗденките извадете ги од фолијата и внимавајте да не ви се оштети формата. Извалкајте ги во брашно и јајце, а потоа во лебни трошкиПржете ги на загреано масло кратко на едната, па на другата страна, внимавајќи зденката да не ви истечеПослужете со тартар сосСостојки :4 зденки1-2 јајцабрашноЛебни трошкиМасло За тартар сос:МајонезКисели краставички1 лажица копарСечкан магдонос1 dl бело виноСенфСол, бибер
сите 4 | | | веќе видена

Гинкото (Ginkgo biloba) како едно од најстарите видови на дрва присутни на планетата, спаѓа во најпродаваните билни лекови. Неговата употреба е позната уште од пред 5000 години во традиционалната кинеска медицина. Врз основа на некои фосилни остатоци, се смета дека постојат дури 17 родови, од кои преживеал само еден, Ginkgo biloba. Кинезите традиционално ги користеле семките од гинко во терапевтски цели, а листовите од гинко се користеле за третман на астма и кардиоваскуларни болести. Денес, екстрактите од лист од гинко се користат во Европа и Америка. Гинкото е еден од најпопуларните суплементи и најчесто пропишуван билен лек во Франција и Германија. Името гинко потекнува од кинескиот збор GinKiyo што значи сребрена кајсија поради сличноста со семките од кајсија. Ова дрво е отпорно на отровите од околината, па затоа си нашло и место во дрворедите во некои од најголемите метрополи во Јапонија и САД.Докажано е дека гинкото ја подобрува церебралната, периферната и микроциркулацијата. Намалената циркулација ...
| | веќе видена

Брусницата (Vaccinium vitis-idaea) е богата со органски киселини, бета каротен (витамин А), некои Б витамини (Б1, Б2, Б3), од минералите најмногу има калиум, многу фенолни компоненти наречени биофлавоноиди, и има киселкаст вкус поради витаминот Ц. Брусницата најчесто се користи за превенција и третман на инфекции на уринарниот тракт, за намалување на телесната температура, превенција на кардиоваскуларни болести, чир на желудник, хроничен замор итн.Превенција на инфекции на уринарниот трактПрепаратите од брусницата спречуваат прилепување на E. coli на ѕидот на мочниот меур, со што спречуваат нејзино размоножување. Може да се користат и листовите и плодот. Важно е да се знае дека за третман на уринарните инфекции можат да се користат само алкални или само кисели препарати. Листовите од брусница се алкални, додека плодот е кисел, и затоа не треба да се користат двете истовремено.Брусница и кардиоваскуларни проблемиБрусницата содржи значајна количина на салицилна киселина, која е главна компонента на ...
сите 4 | | | веќе видена

Ешерихија коли (Escherichia coli) е дел од нормалнта цревна флора.Цревните бактерии воглавно не предизвикуваат заболувања и допринесуваат за нормалната функција на цревата. Но можат да станат патогени ако се најдат на места, што не претставуваат дел од нивната нормална бактериска флора. Тогаш можат да предизвикаат инфекции на уринарниот тракт и билијарниот тракт и други интраабдоминални региони, а можна е и појава на други места во организмот (крв, простата, бели дробови, коски).Циститис настанува кога делот од долниот уринарен тракт (мочниот канал и мочниот меур) се инфицира со бактерии, проследено со воспаление. Преку 90% од случаите на цистит е последица на инфекција со Escherichiа coli. Бактериите кои стигнуваат до мочниот меур најчесто се отстрануваат преку мокрењето. Меѓутоа ако бактеријата се задржи во мочниот меур, брзо се размножува и доведува до појава на инфекција. Најчесто се јавува кај сексуално активните жени на возраст од 20-50 години, но може и да се појави и кај оние кои не се сексуално ...
| | веќе видена

Витамини од Б комплексот се: витамин Б1 (тиамин), витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б3 (ниацин), витамин Б5 (пантотенска киселина), витамин Б6 (пиридоксин), витамин Б7 (биотин, витамин Х), витамин Б9 (фолна киселина), витамин Б12 (цијанокобаламин)ВИТАМИН Б1 (tiamin, aneurin)Витаминот Б1 има важна улога во метаболизмот на јаглехидратите. Ова е важно бидејќи овој процес создава енергија потребна за работа на мозокот и другите делови на телото. Најчесто се дава во лечење и профилакса на негов недостаток. Големи количини на витамин Б1 можат да се најдат во месото, како и во црн дроб, срце, рибата, целите зрна, оризот, мешунките, млекото, овошјето и зеленчукот, оревите, квасецот, сончогледот и друго. Витаминот Б1 е од суштинско значење за одржување на функционалноста на миелинот (мрсен слој кој се наоѓа околу нервите кој служи како заштита и изолација на нервите.) Исто така, недостаток на витамин Б1 во телото може да предизвика пореметување во синтезата на некои амино киселини кои служат како невротрансмитери. ...
сите 5 | | | веќе видена

За оваа вкусна и здрава салата од калинка потребни ви се следните состојки:3-4 компирисемки од една калинка1 кромидмагдоноскопарестрагонсолбибер100 мл павлака или мајонезореви:Сварете го компирот и оставете го да се излади. Потоа исечкајте го на големи парчиња. Додадете ги и другите состојки, зачините и на крај додадете ја павлаката. Салатата служете ја топла или ладна.Добар апетит!
сите 6 | | | веќе видена

Зелениот чај е еден од најздравите чаеви, кој освен како напиток, одамна е омилен во народната медицина и козметика. Јапонските гејши го користеле за одржување на убавината на кожата. Еве 3 брзи совети за вас:Маска против стареењеИзмешајте по 2 лажици свежо кравјо сирење, пире од авокадо, и по 1 лажица маслиново масло, мед, јаболков оцет и зелен чај во прав. Маската држете ја 20 минути, а потоа измијте ја со млака водаМаска за изморена кожаЗемете 3 вреќички од различни билни чаеви и 1 вреќичка зелен чај. Извадете ја содржината од нив во сад и додадете ленено семе. Сварете зелен чај и оставете го да се олади. Парче газа натопете ја во чајот, а потоа ставете ја на лицето. Одозгора ставете од смесата чаеви и ленено семе. Покријте со друго парче газа и оставете да отстои 30 минути. Потоа исплакнете го лицето со ладна вода. Кожата ќе делува чисто и одморено.Облоги за очи2 вреќички зелен чај прелијте ги со загреана вода на 80 степени. По 5 минути извадете ги вреќичките и оладете ги. Ставете ги на очните капаци да ...
сите 3 | | | веќе видена

Хајделберг (Heidelberg) е град кој се наоѓа во германската област Baden-Wurttemberg, сместен на реката Neckar и има околу 145.000 жители. Познат е по своите замоци и урнатини, како и по најстариот универзитет во Германија, кој датира од 1386 година. За време на нацистичкиот режим (1933-1945), Хајделберг бил седиште на Националсоцијалистичка работничка партија на Германија. За време на т.н. Кристални ноќи (Kristallnacht), жителите на овој град ги запалиле синагогите, а следниот ден започнала депортацијата на сите евреи по концентрационите логори. Нацистите изградиле голем амфитеатар на ридот на овој град во северниот дел на стариот град, каде што се одржувале прослави, културни настани, итн. Интересен податок е тоа што за време на Втората Светска војна, овој град, не бил нападнат од американската војска. Причина за тоа се претпоставува дека е тоа што Хајделберг не бил ниту индустриски, ниту транспортен центар, а некои кажуваат дека бил поштеден поради неговата убавина и историска вредност.Како остаток од ...
| | веќе видена

Секому се случило барем еднаш да испие некој алкохолен пијалок повеќе, отколку што може да поднесе. Резултатот е утрински мамурлак. Мамурлак е фаза на отрезнување, или период на елиминација на алкохолот од телото. Од количеството на внесениот алкохол зависи и времето на трезнење и јачината на пропратните симптоми. Симптоми и знаци на мамурлак: општа слабост и замор, вртоглавица, треска, главоболка, гадење и повраќање, абдоминална болка, прекумерна жед, психолошки симптоми – чувство на каење, депресивно расположение или заборавања на одредени делови или цели настани во состојба на пијанство. Еве некои од начините за избегнување мамурлак: Кога се планира пиење на алкохол, треба да се да биде добро подготвен, сит и добро хидриран. Да се обрне внимание на внесената количина на алкохол – секој знае до кој степен може да пие. Исто така жестоките пијалоци (коњак, виски) бидејќи прават силен мамурлак, обидете се да ги замените со полесни пијалоци како вино или пиво. Пијте чисти пијалоци – не во комбинација со ...
сите 4 | | | веќе видена

Циметот (Cinnnamomum verum) е еден од најстарите зачини, а потекнува од Шри Ланка (Цејлон). Денес се одгледува во тропски подрачја, но најмногу во Кина, Индија, Индонезија. Од цејлонските видови, единствен лековит е видот Cinnamomum zeylanicum nees. Во продажба, најмногу се користи кинескиот цимет – Cinnamomum cassia blume. Од плодот се произведува восок, а од листовите етерично масло. На нашиве простори циметот се користи во прав или како кора од дрво, повеќе како зачин, а помалку како лек.Помага кај воспаленија и инфекцииРегулира шеќер во крвСмалува штетен LDL холестерол и помага при слабеењеПодобрува варење на хранаПодобрува мозочна активностЦиметот во комбинација со медот-како природен еликсир, помага во сузбивање на ред болести како: срцеви болести, артритис, гастритис, лош здив, забоболка, ревматизам, настинки итн. Ние ќе наведеме 3 најактуелни:Холестерол– Доколку се пие 4 дл чај помешан со 2 лажици мед и 3 лажици цимет, холестеролот ќе се намали за околу 10 %. Регулација на холестеролот овозможува ...
сите 3 | | | веќе видена

Додека е зимата уште во тек, во православната вера на 14 февруари се слави Свети Трифун, а католиците го одбележуваат Свети Валентин. На Свети Трифун прв пат се крои лозјето, со посебна молитва и благослов. Свети Трифун е заштитник на лозарите, градинарите и кафеанџиите. Во некои средини се смета дека овој светец е заштитник од поплави и град, како и чувар на посевите од штетници. Се верува дека на овој ден снегот почнува да се топи, се буди природата и љубовта кај луѓето. Православната црква го слави како исцелител, кој се удостоил со маченички венец. Легендата вели вака:Роден е во Фригија, во Мала Азија (денешна Турција) во 3 век, како сиромашно селско момче, кое на богатите ги чувало гуските. Бил многу побожен и познат по своите исцелителни моќи – им помагал на луѓето, на стоката и истерувал лоши духови. За овие негови способности дознал и тогашниот римски император Гордијан, кој имал душевно болна ќерка. Ниеден лекар не можел да и’ помогне. Легендата вели дека лошиот дух во неа се огласил и дека никој не ...
сите 21 | | | веќе видена

Поранешното правило дека цвеќето се подарува заради некаква благодарност, денес веќе не важи. Можете да подарите цвеќе и од друга причина. Денес е Свети Валентин. Бидете креативни. Еве неколку интересни факти …Кај нас се подарува букет со непарен број на цветови, а во католичките земји со парен бројНе подарувајте вештачко цвеќе! Подобро суво, отколку вештачкоМашко може да подари жолти или бели рози на девојка која му се допаѓа, но не и црвени.На мажена жена може да и се подарат секакви рози освен црвениМашко може да подари црвени рози на девојка што ја сака, тоа е израз на љубовЗа свадби или веридби најчесто се подаруваат бели цвеќињаОрхидејата е цвеќе што се подарува секому, може да е со повод-љубов, луксуз, убавина и силаАлстромеријата симболизира пријателство и посветеностНарцисот симболизира повторно раѓање или нови почетоциВиолетовиот јоргован симболизира први емоции на љубов, додека белиот јоргован претставува младешка невиностЛалињата исто така имаат симболика-црвени за искрена, а жолти за безнадежна ...
сите 7 | | | веќе видена

За оваа ефективна диета досега сигурно сте слушнале. Се држи 20 дена и е прифатлива скоро за секого, а се губат од 10-15 кг. Најбитно е наутро за појадок да се консумира едно овошје, а доколку се почувствува глад, уште едно исто такво овошје. Препорачуваме да не се консумира банана или грозје, бидејќи содржат голема количина на шеќери. Ручекот се јаде секогаш со салата, во обилни количини (по желба) и секако без леб. За вечера се јаде истото што се консумирало за ручек, само половина. Еве список за секој ден што треба да се консумира како оброк ( ручек и вечера)макарониоризрибапилешки стеккомпиримесоовошјеоризрибакомпиривариво без запршкастекмакаронирибамесовариво без запршкамесостекводен денблаго
сите 6 | | | веќе видена

Потребни состојки:400 гр телешко месо (плешка), зелена салата, краставица, 5 домати, морков, 100 гр грашок, 2 главички кромид, лук, бибер или сол по желбаЗа сос: сок од 2 лимони, 1 dl вода, ½ лажичка мелен ѓумбир, 2 лажички сос од соја, лажица коријандер и лажичка шеќер.Подготовка:Во тавче со нелеплива подлога, во масло испржете го телешкото, кое е исечено на коцки, и додајте бибер. Префрлете го месото во поголем сад за салата. Сварете го грашокот (или употребете конзервиран) и измешајте го со месото. Краставицата и морковот исечкајте ги на ситни коцки, и заедно со лукот и кромидот помешајте ги со телешкото месо. Додадете ги доматите и зелената салата. Во друг помал сад измешајте ги состојките за сос, и сипете го преку салатата.
сите 24 | | | веќе видена

Историски податоци за виното има неколку илјади години наназад. Првите археолошки траги датираат од пред околу 6000 г пне во денешна Грузија или Иран, како и во древниот Египет. Археолозите тврдат дека првите вина во Европа се правени на теориторијата на денешна Македонија, а од истиот период се јавуваат траги и во Кина. Виното имало и сакрална улога кај сите народи, а некои од тие улоги се задржани и денес низ христијанството. Виното станува вообичаен напиток во Античка Грција и Рим, а поголем дел од денешните плантажи имаат потекло од тој период. Денес е унапредена технологијата на изработка на виното, но и изработката на буриња за негово чување, а потекнува од римското време. Во средновековна Европа производството на вино се зголемило и тоа станало најупотребуван напиток после водата. Во крајот на 19 век големата епидемија на филоксера во Европа, придонела да се изгубат одредени сорти винова лоза. Иако трагична, оваа епидемија довела до воведување на одредени стандарди и до нови реформи во виноградството. ...
| | веќе видена

Што е хиџама?Хиџама е медицински метод кој спаѓа во доменот на мала хирургија. Претставува медот за локално пуштање на крвта.Начин на изведување:Хиџамата се изведува со засекување на кожата, со стерилни и еднократни инструменти, и со вакуум сукција во одредени регији.Што се елиминира со хиџама?Со споменатиот начин се елиминира содржината од поткожното ткиво.Валкана крв, реалност или легенда?Се смета дека крвта која лежи под кожата е полна со токсини и дека тоа може да предизвика болест. Овие материи на споменатиот начин се евакуираат од организмот.Современата научна медицинска студија која се спроведува во светот, покажува дека постои евидентна разлика во составот на капиларната крв земена од прст (од каде обично се зема за анализа) и онаа земена при хиџама.Лабораториските наоди ја покажуваат таа разлика. Елиминираната маса содржи 80-90% биолошки и хемиски „отпад“, а само 10-20% крвни елементи.Биолошките материи кои се елиминираат се добиваат како производ од нашиот метаболизам, а поинтензивно се создаваат ...
| | веќе видена

Натриум и калиум се едни од главните електролити во човековиот организам. Натриумот е важен елемент за одржувањето на распределбата на течностите и за рН рамнотежата помеѓу киселините и базите и водата во телесните течности, волуменот на крвта, за пренесување на електрични сигнали во нервниот систем, како и за управување на стегањето на мускулите. Калиумот, како и натриумот ја регулира рамнотежата киселина-база и водата во телесните течности од внатрешноста на клетките, активира бројни ензими, учествува во транспортните механизми на клеточните мембрани, и е неопходен за функционирање на нервните клетки. Преку зголемено мокрење може да дојде до намалување на количината на калиум во организмот (се излачува преку урината најчесто) поради што може да дојде до појава на мускулна слабост, мачнина, поспаност, проблеми со срцето и психолошко-невролошки пореметувања. Калиумот е еден од главните елементи за пренесување на срцевите импулси.Хидратизираноста на организмот зависи од натриумот, затоа што тој е одговорен за ...
| | веќе видена

Од што најмногу се плашат мажите? Ако ги изоставиме универзалните стравови од височина, тесни простори, длабочина, животни и сл. ќе се фокусираме на најчестите општи стравови поврзани со мажите.1. СпоредувањеСекој маж сигурно понекогаш се прашувал дали е подобар од другите, односно се споредувал со бившите партнери на својата моментална девојка. Иако конкуренцијата им е во гените и понекогаш е добра, би требало да се концентрираат на своите чувства и страсти. Со техниката, со тек на време, лесно се владее, особено кога партнерите се во долга врска и знаат што им е битно.2. Недостаток на ерекцијаЕден од можеби најголемите стравови кај секој маж е “да не се покаже во битниот момент“. Ова најчесто им се случува на мажите кои поголем дел од денот размислуваат за тоа. Ова претставува психички проблем. Поретко тој проблем е поврзан со други физички проблеми. Ако мажите имаат идеја дека сексот мора да биде совршен и тие мораат да се покажат во најдоброто светло, најверојатно ќе се случи овој проблем, кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Работа:Финансиската состојба може да се подобри ако започнете нов проект со помош на искусна Вага или Јарец. На почетокот на месецот, успех можат да доживеат уметниците, научниците, психолозите и лекарите.Љубов:Исклучително интересно време за љубовниот живот, особено ако сте романтични и сакате комплицирани врски. Слободните Овнови ќе имаат средба со нови луѓе, која што може да премине во комплицирана врска, особено ако станува збор за колеги од работа. Средината на февруари носи хармонични односи со Шкорпии, Близнаци, Јарци.Здравје:Бидете внимателни во сообраќајот.Работа:Деловните односи со оние кои живеат во странство ќе бидат од големо значење. Во спроведувањето на вашите планови може да ве спречи Шкорпија или Јарец.Љубов:Не треба да се оптеретувате со небити работи и критики, а во последно време ви е битно каков впечаток оставате во јавноста. Оние кои се емотивно поврзани со земјени знаци, особено со Јарци или Бикови можат да бидат смирени за нивната врска, бидејќи е стабилна.Здравје:Можни ...
| | веќе видена

Каранфилчето (Eugenia caryophyllus син. Syzygium aromaticus) претставува исушени цветни пупки од истоименото растение, кое потекнува од Малуку Островите, а денес се култивира во Малезија, Мадагаскар, Занзибар, Шри Ланка. Зимзелено дрво, високо до 20 метри, има крупни издолжени листови и бели цветови. Цветовите се собираат кога чашката е обоена црвено, а се сушат на сонце покриени со листовите од растението, добивајќи ја онаа карактеристична црвено-кафеава боја. Имаат пријатен, специфичен, јак и долготраен мирис, лут и ароматичен вкус. Оваа зачинска билка кај нас најчесто се поврзува со ритуалот на подготовка на варено вино. Поради својата карактеристична арома, е совршен додаток на многу јадења, колачи и напитоци. На нашиве простори пристигнува во облик на сушени, нерасцветани пупки. За да се провери дали се оние вистинските, е многу едноставно: потопени во вода треба да потонат (поради високата содржина на етерно масло кое е потешко од водата), и пуштат интензивен, остар и пријатен мирис. Изобилува со ...
| | веќе видена

next