Здравје и Убавина

Во денешно време многумина имаат проблеми со спиењето. Оние на кои им треба многу време за да заспијат, се будат во текот на ноќта, или пак имаат тешки соништа, и наутро се будат уште поуморни, се вели дека имаат проблеми со сонот и дека боледуваат од несоница. Причините можат да бидат различни: стрес, алкохол, кофеин, нередовен начин на живот, неудобен кревет итн. Добриот сон е основа на добриот одмор, а тоа пак е основа на кондиција и добар физички излед. Еве неколку совети како да го подобрите сонот:1. ХранаБитно е што ќе се јаде, исто како и фактот дека треба да се јаде неколку часа пред спиењето. Вечерата треба да содржи помала количина на млеко, јајца, пилешко, туна итн, а да се избегнува солена, зачинета или мрсна храна како сланина, шунка, колбаси или големи количини на зеленчук. Вечерата секако не е време кога треба да ги надокнадите калориите кои не сте ги внеле во текот на денот2. КофеинНамалете го внесот на кофеинот во текот на денот, бидејќи влијае на централниот нервен систем. Направете ...
сите 8 | | | веќе видена

Копарот (Anethum graveolens) претставува медитеранска билка. Потекнува од Персија и источниот дел на Индија, но се одгледува и во јужниот дел на Европа. Лековитите делови на копарот се листовите и цветовите, кои се собираат до зреењето на билката, и плодовите кои се собраат кога билката ќе созрее. Неговите лековити својства потекнуваат благодарение на витамините и минералите што ги содржи, фитонутритиентите – монотерпени (карвон, лимонен, анетофуран) и флавоноидите (кемферол и виценин). Лековити својства:Се препорачува негова употреба кај мајките-доилки, затоа што ја поттикнува лактацијата (лачење на млеко од млечните жлезди)Се дава кај мали деца за смирување и ублажување на грчевитеОдличен лек кога се консумира сам или со други сродни карминативни растенија (кои го подобруваат варењето на храната и ја намалуваат надуеноста) како анасон, ким, при состојби како што се метеоризам, аерофагија, надуеност, како при болести на цревата, желудникот, црниот дроб, бубрезите и киселини во желудникот (доволно е да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Навистина е важно да ја изберете соодветната боја која ви прилега, бидејќи веднаш ќе се почувствувате подобро, а косата ќе ви биде побогата и посјајна. Според стереотипите – на блондинките им се препишува младешката виталност, бринетите ги доживуваме како личности од доверба, а црвенокосите се оние кои мораат да бидат во центарот на вниманието. Во која боја вие се чувствувате најдобро?1.– мораат да имаат на ум дека на кафената боја на коса мора да се прилагоди и бојата на тенот. Доколку сте бледи, ќе делувате болникавоШминка: Поголем дел од боите и прилегаат добро на смеѓата коса, па со сенката за очи не можете да погрешите. Сепак, за подобар впечаток, користете ги сенките со сјај. Со руменилото не претерувајте – совршено ви одговара розева или кафена боја и сите нивни нијанси. Од кармин – најубаво стои црвениот со сите негови нијанси2. Црвенокоси-за вечерни излегувања најдобра комбинација е навитканата коса, додека преку ден или за на работа, совршено одговара коњско опавчеШминка: Нема потреба да користите ...
сите 3 | | | веќе видена

Две природни, жолто-портокалови природни компоненти, лутеин и зеаксантин, влегуваат во состав и градба на мрежницата на окото, меѓутоа лутеинот е од големо значење за превенција од болеста наречена макуларна дегенерација, како и појава на катаракта. Тој претставува каротеноид кој има важна улога во зачувување на здравјето на кожата и очите. Делува како филтер на сончевата светлина, апсорбирајќи го штетното УВ зрачење. Исто така, лутеинот го спречува уништувањето на мастите во клеточните мембрани, и затоа е уште познат како заштитник на чувствителното ткиво на рожницата. Стареењето, пушењето, атеросклерозата, како и метаболните пореметувања (шеќерната болест, зголемени маснотии во крвта) додатно ја влошуваат состојбата на организмот. За да може организмот да ја добие потребната количина на лутеин, мора секојдневно да конзумира големи количини на овошје и зеленчук.Како и сите останати каротеноиди, лутеинот претставува силен антиоксиданс и човековиот организам не може да го синтетизира, што значи дека истиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Возење велосипед во зима на снег може да предизвика повреди и незгоди. Како да го сочувате вашиот велосипед во зимските месеци?Одржувајте го чист. Чистете го често, колку и да изгледа тешко тоа. Важно е велосипедот веднаш по возењето да се измие. Полесно е да се измие додека е сеуште влажен, калта на тој начин полесно се вади. Ако возите велосипед на патишта посипани со сол, многу е битно да го исчистите, бидејќи солта е лоша за металните делови. Чистете го со топла вода, средство за чистење и чист сунѓер. Втора битна работа што мора да ја практикувате, е да го подмачкувате синџирот, со посебно масло за таа намена, откако ќе го исчистите велосипедот. Гледајте секогаш да биде подмачкан, за подобра отпорност од временските услови. Ако имате повеќе финансии, обидете се да купите зимски гуми. Таквите гуми имаат подебели страни и засилени појаси помеѓу внатрешниот и надворешниот дел на гумата. Изберете пошироки гуми, тие нудат подобра безбедност при возењето. Колку треба да бидат широки – зависи од велосипедот ...
сите 7 | | | веќе видена

Печена брокула со сирење е специјалитет на француската кујна. За подготовка на ова предјадење потребни ви се следниве состојки:1 кг брокула3 тврдо варени јајца100 грама сирење30 грама путерпрезласолбибермагдоносЗа сос:40 грама брашно30 грама путер0,5 мл млекосолбибермускатно оревчеПодготовка:Брокулата поделете ја на цветови и варете ја во солена вода. Кога ќе се свари, оставете ја да се излади. Тогаш започнете со подготовка на сосот. Во сад истопете го путерот, додадете го брашното, млекото и мускатното оревче. Додадете сол и бибер и кратко варете го додека не стане густо. Изладената брокула измешајте ја со сосот, мешајте и го сирењето. Намачкајте го садот за готвење со масло, ставете дел од брокулата, а над неа наредете исечкани варени јајца и покријте со останатата брокула. Посипете со сечкан магдонос, презла и путер. Ставете во загреана рерна и печете на 200 степени околу 20 минути.Добар апетит!
сите 46 | | | веќе видена

Модерните терапии покажуваат дека 30 до 90 % од жените не можат да постигнат оргазам, како и дека фригидноста е се’ почеста појава, а лекувањето е долг процес. Фригидноста кај жените се јавува од различни причин– како на пример, вродени причини, неможност да се доживее задоволство и оргазам, способноста на жената да доживува пријатни работи во одредена сексуална ситуација, но неможноста да доживее оргазам и сл.Сексуалната едукација на жените во детството и адолесценцијата, односно во раните фази на сексуалното созревање, игра битна улога. Особено се важни казните со кои се казнуваат младите девојки поради читање на еротска литература, сексуалните фантазии, гледање на порнографски слики или филмови, сексуални игри со други деца и маструбација. Казната произведува страв, па фригидноста кај некои жени се објаснува со страв од секс, кој настанал преку трауматски пат дека сексот е нешто валкано, срамотни и неморално.Првиот чекор во решавањето на овие проблеми е комплетна медицинска и биолошка проверка. Откако ќе ...
сите 9 | | | веќе видена

Анемија е медицинска состојба при која бројот на еритроцитите (црвените крвни клетки) или хемоглобинот е помал од нормалниот. Предизвикана е или од смалено производството на еритроцити или хемоглобин, или зголемено губење или уништување на црвените крвни клетки. Хемоглобинот е пигмент на крвта богат со железо кој го пренесува кислород од белите дробови до клетките, како и јаглерод диоксидот од клетките до белите дробови. Нормалното ниво на хемоглобин е различно за мажи и жени. Кај мажите, анемијата се јавува обично кога хемоглобинот е помал од 13,5 ml gram/100, а кај жените од 12,0 ml gram/100. Кога бројот на овие клетки е низок, помалку кислород стигнува до сите делови на телото, предизвикувајќи замор и малаксаност. Причини за анемија може да бидат:Проблемот со начинот на кој телото го користи железотоКонзумирање на храна која содржи мали количини на железоКрварење во устата, хранопроводот, желудникот или цреватаТежок менструален циклусПостојат повеќе типови на анемија:Мегалобластна анемија – предизвикана ...
сите 5 | | | веќе видена

Без разлика дали ги сакаме за себе бидејќи имаат автентичен мирис или пак, прават совршен подарок – желе сапуните на компании како LUSH знаат да бидат скапи. Уште подобро е тоа што со правење на свој сопствен сапун можете да експериментирате со состојките и да ставите чисти и комплетно природни состојки што Вам најмногу ви годат!Желе сапунот е еден од најпопуларните ексклузивни производи за во бања и многу е интересен за изработка. Се состои од неколку лесни состојки како што се ароматични и етерични масла. Потребни состојки: 2 пакетчиња желатин 3 – 4 чашки врела вода 1 – 2 чашки шампон или кастиља сапун (сапун направен од маслиново масло и содиум хидроксид) 30 – тина капки на есенцијални масла Неколку капки на боја за боење, светки или било какви интересни додатоци безбедни за телото што можат да вршат ексфолиација да го подобрат естетскиот изглед на сапунот итн. 1 лажичка сол Посакуваната форма на вашиот омилен капал без разлика дали се силиконски калапи, плитки со интересни форми или калапи за мафини па ...
сите 5 | | | веќе видена

Стевија (Stevia rebaudiana) е растение кое е значајно заради количината на слатки гликозиди. Потекнува од Парагвај, а се одгледува во Јужна и Средна Америка, Израел, Тајланд, Јапонија, Кина и Австралија. Најпрвин забранувана, па одобрена во 2008 г. од американската агенција за храна и лекови (FDA) со GRAS (generally recognized as safe) статус. Се употребува во индустријата за храна и пијалоци, бидејќи може да ги замени вештачките засладувачи. Стевијата се користи во медицината во превенција на дијабетес, бидејќи глигемискиот индекс е нула. Содржи калиум, калциум, бакар, железо, манган, протеини, бетакаротен, танини и етерични масла.Делување:Хипогликемиско: доколку гликозата во крвта е покачена, со консумирање на стевијата, ќе се намалиКардиоваскуларно: Консумирање на листови стевија ја подобрува работата на срцето, крвен притисок, бубрези и црн дробАнтимикробно: во биорба против грип, настинки, инфекции, кариесДигестивно: сушени листови се варат и се подотвува чај, кој служи за намалување на калории, враќа ...
| | веќе видена

100 гр суво грозје4 лажици лозова ракија1 ќесичка желатин во прав500 мл млеко200 гр гриз80 гр шеќер1 ванилин шеќер250 гр павлака40 гр сечкани фстаци1 кг сливи (може и смрзнати)125 мл црно вино125 мл сок од грозјецимет2 лажици нишестејајцаСувото грозје преку ноќ оставете го потопено во ракијата. Во зовриеното млеко, сипете го гризот и мешајте. Жолчките од јајцата заедно со шеќерот,желатинот и ванилиниот шеќер додајте ги во гризот и продолжете да мешате. Белките и павлаката изматете ги одвоено. Во смесата додадете ги сувото грозје и 2/3 од ф’стаците. На крајот оваа смеса ставете ја во садови и оставете да се стегне. Сливите ставете ги во тенџере, ставете црвено вино, сок од грозје и цимет, и оставете да се вари. Откога ќе изврие, оставете го на оган уште 3 минути. Нишестето разметете го со вода и полека додадете го во садот за варење. Откога ќе се излади, посипете го пудингот со компотот од сливи, а за декорација употребете го остатокот од ф’стаците и сувотo грозје.
сите 16 | | | веќе видена

Нарцисоидност, како вид на дисфункционално однесување, е нереално проценување на своите квалитети и постигнувања, насочено кон ставови дека индивидуата е подобра и повредна од оние што ја опкружуваат. Таквото однесување ја поттикнува личноста да ги искористува другите, бидејќи не ги смета за еднакво вредни, како што е таа самата. Некои психијатри сметаат дека нарцисоидноста кај децата може да биде резултат на комплекси, често предизвикани од фактот дека родителот премногу се насочува кон успесите на детето или доколку не почувствувале доволно љубов и внимание во родителскиот дом.Од друга страна, животниот стил на денешницата може да биде поволен ефект во развој на нарцисоидност. Според истражувањата на Џин Твенџ, нарцисоидноста меѓу денешните млади е зголемена за 30 %, заради медиумите кои им овозможуваат да имаат совршена контрола врз сликата на себеси што ја испраќаат и можноста да ги избришат виртуално оние кои им се спротиставуваат. Далеку од тоа дека новите медиуми немаат многу позитивни ефекти и ...
сите 2 | | | веќе видена

Низ историјата, високите потпетици се користеле за зголемување на висината, прикажување на статусот и изразување сексуалност. Истовремено непрактична, правилна, скромна и смела, високата потпетица денес го носи својот отпечаток на нејзината најкомплексна 500-годишна еволуција. За некои жени, високите потпетици значат инстант самодоверба и го подобруваат изгледот на гардеробата која ја носат. Денес дизајнерите на чевли се покреативни и изработуваат најразлични видови на високи потпетици, за сечиј вкус.При изборот на потпетици, треба да обрнете внимание на тоа да соодветствуваат со гардеробата која ја носите и настанот на кој ќе ги носите. Секако, пред се’ треба да обрнете внимание на удобноста, висината и типот на потпетиците. Секогаш кога ги носите, бидете сигурни додека одите и колената не треба да бидат свиткани. Исто така, нозете треба да бидат во одлична форма за да можете да ги контролирате движењата на зглобот и чевелот. За таа цел, вежбајте одење пред огледало колку што можете повеќе. Со тоа ќе си ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Натуропатија е здравствена дисциплина која се базира на лекување на природна база. Иако терминот настанал во 1895 година, овој тип на медицина се практикувал стотици години. Телото има способност да се самолекува ако му се обезбедат соодветни услови. Натуропатијата се обидува со своите третмани и придонеси да го разбере човековото тело. Основните принципи се земени уште од времето на Хипократ:Природата има моќ за лекувањеИдентифицирај ја причината и третирај ја, а не само симптомитеТренирај ја физичката и менталната состојбаНе наштетувајДелувај како учителНатуропатија е холистичка гранка која смета дека телото има сопствена способност да лекува. Секоја постапка или метода која има за основа природен пристап би спаѓала во оваа област. Постојат неколку принципи: Vis Medicatrix Naturae принцип или принцип на лекување со помош на силата на природата, Tolle Causam принцип за дијагностицирање на причината на проблемот, Primum non nocere принцип на ненасилни методи на лекување, Docere принцип на лекар како ...
| | веќе видена

При изборот на подарокот најбитно е тој да биде прилагоден на настанот и возраста. Постојат различни намени на подарокот – роденден, свадба, годишнина, новороденче, но сигурно е дека најубавите подароци се оние што се купуваат без посебен повод. Како да избереме подарок и притоа да му е допадне на оној кому му е наменет? За убав подарок, најбитно е пред сé да се има фантазија и да не се купува последниот ден. Скапиот подарок не е секогаш најдобрата варијанта, бидејќи може да заврши и во плакар. Значи, добар патоказ за подарокот може да биде хобито или вкусот на примачот.Најлесен е изборот на подарокот за категории на луѓе како колекционери, уметници, деца и млади девојки. Секогаш за нив можеме да избереме предмети-фигури, слики, книги, играчки и козметика. Што да им се подари на пријателите коишто не ги познаваме доволно? Во тој случај најдобро е вино, цвеќе или чоколадни бонбони. Што да им се подари на пријателите кои имаат сé? Најдобро е да се ограничиме на подароци со личен печат.Исто така, потрудете се ...
сите 3 | | | веќе видена

Маслинката (Olea europaea) и маслиновото масло се користеле уште во времето на старите Грци и Римјани, а и денес овие производи се многу ефикасни во борбата против современите болести. Па дури може да се каже дека маслинката е бесмртна, бидејќи и по 200 години, на местото на старото стебло израснуваат самоникнати изданки. Маслиновото дрво расте на сиромашна почва, скоро и без вода, но во изобилство на сонце.Плодот на маслинката е богат со белковини, хлорофил, витамин А, Д, К и Е, масни киселини, како што се: олеинска, стеаринска, палмитинска, и многу други корисни состојки. Во минатото, маслиновото масло се користело за исхрана, хигиена и разубавување, лекување, па дури и во ритуални цели. Витаминот Е и олеинската киселина се познати и докажани антиоксиданти. Но освен нив, маслинката содржи и бројни активни фитонутритиенти, како полифенол и флавоноид, кои исто така имаат противвоспалителни својства. Со помош на корисните состојки на маслинките, се смалуваат симптомите на астма, остеоартритис и ревматизам, ...
сите 2 | | | веќе видена

За овој интересен и вкусен сос од модар патлиџан и бадеми потребни ви се следниве состојки:500 г модар патлиџан2 чешниња лук5 лажици маслиново масло3 лажици сок од лимон2 лажици сецкани бадемисолбибермагдоносПодготовка:Модриот патлиџан исечкајте го на тенки парчиња. Пржете ги во тавче со масло, додека не фатат боја. Извадете ги и оставите да се изладат. Измиксирајте ги со електричен миксер, додадете лук, магдонос, сол и бибер. Потоа додадете уште масло и сок од лимон. На крај додадете ги сечканите бадеми.Послужете со тост или пржени лепчиња.Добар апетит!
сите 52 | | | веќе видена

Со озборување најчесто се занимаваат пријателите, но споделувањето тајни за други луѓе исто така може да го поттикне пријателството меѓу странците. Жените се позадоволни и поздрави ако озборуваат со своите пријателки, а причината за тоа е што се подигнува нивото на прогестерон, хормон кој го намалува чувството на анксиозност и стрес. Без оглед на конвенционалните мислења, жените не се доминантни во однос на озборувањето. Мажите трошат 76 минути дневно на озборување, додека жените трошат 56 минути. Една третина од мажите дури и повеќе го сака озборувањето од сексот. Додека мажите почесто ги шират озборувањата, жените се многу повеќе отворени. Повеќе од половина жени признале дека со своите другарки зборуваат за интимните детали на нивните љубовни врски. Иако мажите и жените озборуваат за различни работи и двата пола се согласуваат за една работа-озборувањето со пријателите или колегите го засилува чувството на припадност.Омилена тема на машките озборувања се пијани пријатели и авантури. Омилена женска тема за ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајоран (Majorana hortensis Moench. – Origanum majorana) е растение кое припаѓа на семејството Labiatea. Медицинско име му е Herba majoranae. Во стариот Египет бил посветен на богот Озирис, а се сметал за еден од најценетите лековити растенија. Мајоран е природен аналгетик, антиоксидант, антисептик, диуретик, лаксатив, седатив, и др. Потекнува од Блискиот Исток и Северна Африка. Главни активни состојки се етернични масла, фенолни деривати и рузмарински киселини. Маслото спречува појавување на габи, бактерии и вируси. Исто така, добро е за масажа и помага кај ревматизам, воспаление на нервите, исчашувања и дислокации. Маслото е хранливо, па може и да се користи против депресија, неуроза, главоболки и мигрени. Има медицински дејства, а се користи за желудник и дигестивните органи. Ја стимулира менструацијата така што го зголемува крварењето и ги олеснува грчевите. Ова растение мора да се консумира умерено поради своите опијатски делувања. Не се забележани други негативни нуспојави, освен кај прекумерено ...
сите 2 | | | веќе видена

Во лето, дури и премногу се грижиме за косата, како и за надворешните фактори: суво време, високи температури, солена вода. Скоро е невозможно 100 % да бидеме успешни и затоа многумина од нас во есен се соочуваат со проблеми од типот опаѓање на косата, слаба и кршлива коса, кои потоа продолжуваат и во зимскиот период. Важно е да се обрне внимание на состојбата на косата, за да може да си помогнете да изгледате убаво, среќно и здраво. Направете си природни лекови за косата:Изберете 2-3 ефективни маски, двете да се хранливи и хидратантни. Најдобро е да си ги направите дома, но ако немате време можете и да купите готова маска-препарат или да направите спа-третман. Ставете ја маската и држете ја на косата 20-25 мин, а потоа измијте ја со топла вода. Не ја сушете веднаш косата, туку оставете ја во крпа уште 20-30 мин.Домашна мешавина: изматете 2 јајца со 1 лажица лимонов сок и додајте 10 капки јојоба, бадем, авокадо, чајно дрво или др масло. Размачкајте ја мешавината, држете ја 30 минути и измијте ја косата. За ...
сите 8 | | | веќе видена

next