Здравје и Убавина

Овошен коктел можете да направите од било кое сезонско овошје. Еве еден интересен рецепт за двајца, кој се подготвува за 5 минути и е со прекрасен вкус.Потребни се:2 киви8 јагоди1 банана1/2 чаша сок од портокал3 лажички мед1 чаша јогуртмразОвошјето се лупи и се сече. Се става во блендер и се миксира заедно со медот, сокот од портокал и јогуртот додека не се добие доволно измешана маса. Потоа се додаваат коцките мраз и пак се пушта блендерот. Рецептот е подготвен. Ставете во чаши и декорирајте со парчиња јагоди. Овој овошен коктел е идеален за наутро или попладне, бидејќи е освежителен и богат со витамини.
сите 9 | | | веќе видена

Страв е чувство на закана кое не може своеволно да се контролира. Од медицинска гледна точка, стравот е секогаш проследен со бледило, потење, брзо чукање на срцето, тресење и сл. Фобија е изразен, долготраен страв кој најчесто е прекумерен или неоправдан. Голем број луѓе се плашат од инсекти. Овој страв станува фобија кога почнува да ги попречува луѓето во секојдневните активности. Страв од инсекти се вика ентомофобија. Страв од инсекти не е последица на ментални пореметувања, како шизофренија или опсесивно-компулсивно пореметување. Студиите своите резултати ги поврзуваат со вештините кои биле потребни за преживување во дивината. Во текот на еволуцијата луѓето научиле да се плашат од инсектите. Чувството на страв и одвратност кон инсектите е речиси универзално, иако денес нема реални причини за него.Понекогаш е потребно специјалистичко лекување. Методите вклучуваат различни форми на психотерапија, групна терапија, лекови, регресија, хипноза и комбинирана терапија. Според мислења на некои експерти, ...
сите 2 | | | веќе видена

Јагодите претставуваат плодови од фамилијата на рози (Rosaceae). Цветот е бел, а плодот срцевиден, со црвена боја. Лековитите својства на јагодите се познати уште од антички времиња. Според древните легенди, ако ја поделите јагодата на половина и едниот дел го земете вие, а другиот дел личноста која ви се допаѓа, ќе се заљубите еден во друг. Ако тоа не се случи, тогаш вие нема да тагувате, затоа што според верувањата на старите Римјани, јагодата ја спречува меланхолијата. Во денешно време јагодата се смета за природна вијагра, бидејќи делува како афродизијак, често се употребува со шлаг или во комбинација со шампањ како синоним за луксуз и романтична вечера.Лековити својства на јагодата:Чајот од лист од јагода се користи како лек за проблеми со варењто на храната, воспаление на грлото, грип и настинка и слСе смета дека го намалува нивото на холестерол во крвта поради пристуството на прехрамбени влакна во неаИма антиинфламаторно делување, поради високите количини на витамин Ц. Ако некогаш страдате од ...
сите 10 | | | веќе видена

Музиката отсекогаш имага големо влијание врз човекот, како на неговата психа, така и на културолошкиот развој на општеството. Музиката служи за опуштање, за забава, за лекување на болести или слични активности од секојдневнието. Во 17 век за прв пат почнало да се истражува влијанието на музиката. Тогаш научникот Роберт Буртон открил дека музиката и танцот се корисни за лекување на менталните болести. Денес терапијата со музика е една од познатите алтернативни методи на лекување. Музичката терапија, за прв пат се појавува во 20 век, иако во многу култури се користела и пред тоа. Во медицината, музиката се користи за подобрување на удобноста на пациентот, за намалување на чувството на вознемиреност и болка, за подобрување на имунитетот и при рехабилитација.Музиката има директен ефект врз човековиот автономен нервен систем, што значи дека за разбирање на музиката на физичко ниво не е потребна интелигенција. Сите музички стилови можат преку терапијата да доведат до позитивни промени, иако околностите и ...
сите 3 | | | веќе видена

Состојки: 1 лажичка мед, 2 лажички лимонов сок, 1 киви, 1 лажица густин, босилок (чај)Подготовка: Во лажичка мед додајте 2 лажички лимонов сок и мешајте. Со прстите натапкајте на лицето и вратот. Во истиот сад изгмечете пола киви. Подгответе чај од 1 лажичка босилок и 3 лажици вода. Кога чајот ќе се излади, додадете го кивито и 1 лажица густин. Вторава маска нанесете ја преку првата, држите ја 30 минути, а потоа измијте се и намачкајте се со крем.Состојки: 1 лажица мед, 1 лажица сок од портокал, магдоносПодготовка: Најчувствителна и најнежна кожа е онаа која има проширени капилари или пречувствителен повржински слој. За смирување на црвенилото направете маска од 1 лажица мед, 1 лажица сок од портокал и исечкан магдонос. Маската држете ја околу 30 минути, и со нежни движења измијте го лицето со млака вода, а потоа нанесете крем.Состојки: Глина, 1 лажица мед, камилица (чај)Подготовка:Оваа маска се препорачува за мрсна и проблематична кожа со митисери. Потребни ви се 1 лажица глина и 1 лажица мед, и малку чај ...
сите 17 | | | веќе видена

Луѓето поради неправилниот раст на трајните заби, премалата или преголемата раздалеченост меѓу забите, имаат потреба од носење на протеза. Овој проблем потребно е да се третира на време, бидејќи правилниот забен распоред, освен за изгледот е исклучително важен за џвакањето и за варењето на храната.Првиот преглед кај ортодонт (специјалист кој се занимава со исправување на забите) се препорачува да биде помеѓу шестата и седмата година. Забните аномалии кај детето најбрзо се поправаат помеѓу десеттата и петнаесеттата година. Но тоа не значи дека и на постари години, не можете да се одлучите за опцијата-исправување на забите и имање убава насмевка.Постојат два вида на протези: фиксна и мобилна. Се разликуваат по јачината на механичката сила која ги исправува забите, видот на жиците, прецизноста и брзината со која ги исправуваат забите. Најчесто на малите деца им се даваат мобилни протези. Не се непријатни, пациентите брзо се навикнуваат на нив, и само после неколку дена почнуваат со нив да функционираат без ...
сите 5 | | | веќе видена

Колку што е важно вработувањето, исто толку е важен и самиот разговор кој треба да го направите со работодавецот. Понекогаш од разговорот зависи дали ќе ве примат на работа или не. Тремата како пропратна појава е нормална за секој човек, но никогаш не доволувајте таа да ве надвладее, бидејќи првиот впечаток е најважното нешто. Еве неколку совети за грешките што луѓето најчесто ги прават од невнимание:никогаш не доцнете, ниту пак не доаѓајте премногу рано на разговор за вработувањеоблеката да ви биде класична, за да делувате сериозношминката треба да ви е дискретна, без нападен накит и јаки парфемипоздравувањето со работодавецот треба да е сериозно и отворено, гледајќи го во очи, и првите ваши зборови да бидат “Благодарам што ме примивте на разговор“изразот на лицето треба да ви оддава впечаток на ведрина и смиреност, а не поспаност или загриженостне зборувајте додека не ви постават прашање, инаку делува дека се наметнувате во разговоротодговарајте на прашањата јасно и концизно, без премногу скромност или ...
сите 3 | | | веќе видена

Усните бараат посебна нега. За да останаат меки и нежни мораме да внимаваме на нивната хидратација. Искористете ги овие неколку интересни совети.Испуканата кожа на усните може да се отстрани со мека, сува четка за заби, со нежно триење Регенерацијата на кожата на усните не е иста како регенерацијата на кожата на телото. За да се оддржува нежна, мора да се негува. Користењето хидратантна крема е посоодветен одговор за тоа, отколку користењето балсам. Балсамот може да ги заштити усните од надворешните услови, ама не и да ги хидрира.Една лоша навика која има голем придонес во сушење на кожата, е подлижување на усните. Многумина користат балсам за да ги заштитат усните. Најдобро е користење балсам без вкус и мирис. Секоја арома ве примамува да ги подлижете усните, со што придонесувате до нивно поголемо сушење.Усните се исто важен предел кој треба да се негува и заштитува од сонцето. (користење на лабело со фактор, за заштита од УВ зраци). Во упатството на секој производ се напишани сите работи кои ги нуди ...
сите 3 | | | веќе видена

За оризот се знае повеќе од 5000 години. Потекнува од Индија и Кина, од каде е пренесен во Сирија и источна Африка. Во Европа почнал да се одгледува во 8 век. Во митологијата на Далечниот Исток, оризот завзема важно место. Бил сметан за дар од боговите.Покрај пченката, оризот е основна храна. Во споредба со другите житарки, има највисока енергетска вредност. 100 грама суров ориз содржи: 12,6 проценти вода, 0,6 г масти, 6,7 г протеини и 79, 5 јаглехидрати. Од витамини и минерали белиот ориз содржи пантотенска киселина, тиамин, ниацин, витамин Б6, рибофлавин, манган, селен, фосфор, цинк, магнезиум и железо. Кафеавиот ориз содржи 3,5 пати повеќе магнезиум, и 1,6 пати повеќе фолна киселина.Одличен е за диети, бидејќи е хранлив и лесно се вари, а не содржи глутен. Скробот веќе во устата се претвора во шеќер, а во желудникот останува само два часа. Брзо носи енергија, добро делува на цревната флора и не предизвикува алергии. Исто така, го регулира крвниот притисок, ја зголемува еластичноста на крвните садови, ги ...
сите 6 | | | веќе видена

Состојки: ½ шолјичка мајонез, 1 лажица кокосово масло, 1 лажичка екстракт од кокосПодготовка: Маската нанесете ја на косата, и замотајте ја со пластична фолија или ќеса. Оставете да делува 20-30минути, па измијте ја косата. Косата ќе биде сјајна и хидриранаСостојки: ½ лажичка хидратантен лосион, ¼ лажичка кафе, ¼ лажичка солПодготовка: Состојките измешајте ги во сад, нанесете на устата и масирајте 5 минути. Устата избришете ја со крпа натопена во топла вода. Усните ќе ви изгледаат пополни и посвежи, и ќе го тргнете слојот на мртви клеткиСостојки: цеден сок од ½ портокал, 8 супени лажици брашноПодготовка: Од смесата нанесете на лицето и оставете да делува 20 минути, а потоа измијте го лицето со топла вода. Оваа маска ја потткинува циркулацијата и го нормализира лачењето на маснотиите
сите 19 | | | веќе видена

Пеинтбол во последниве 20 години станува еден од најинтересните спортови што се игра во природна средина. Се проценува дека активно го играат над 15 милиони луѓе низ целиот свет. Ова е игра која прв пат се појавила во САД во 1981 година. Учесниците се натпреваруваат во тимови или поединечно со цел да се исфрли еден или повеќе противници со погодување и обележување со топки во боја. Победникот е играчот или тимот кој последен ќе остане во играта. Може да се игра на отворено или во затворен објект што се нарекува пеинтбол терен или поле.Опремата која се користи во голема мера зависи од видот на играта, односно на теренот (шума, поле, урбани објекти, згради и сл.). Основна опрема вклучува маска или заштитни очила, пеинтбол маркер за означување на противникот и муниција, односно топчиња во боја. Униформите се дизајнирани за да се заштити телото. Идеална комбинација е кога противничкиот тим има комбинезон во различна боја, сепак, ако тоа не е можно, доволно е членовите на тимот на надлактицата да носат ленти со ...
сите 5 | | | веќе видена

Научете како со неколку здрави навики можете да го зачувате вашиот вид, и да го намалите заморот. Денес користење на компјутер не е повеќе луксуз, туку потреба. Луѓе на сите возрасти го користат за учење, истражување, работа или забава. Кога често се користи, тоа може да влијае на нашите очи, односно да го оштети видот. Работа на компјутер, како и читањето, е работа на близина, затоа , за да го избегнете слабеењето на очните мускули и кратковидоста. По секои 10 минути работа на компјутер, погледнете во некој предмет оддалечен најмалку 3 метра од вас. Гледајте во него барем 10 секунди, правилно дишете и трепкајте. Оваа вежба помага да се намали напрегањето на очите. Исто така е битно каде ќе го поставите вашиот компјутер. Не го ставајте во близина на прозорец, бидејќи прекумерната светлина од надвор може да предизвика стрес за очите. Ако немате избор, пред мониторот ставете мало огледало кое ќе ви овозможи да го фокусирате погледот во далечина. Во мониторот исто така, не смее да има рефлексија. Поради тоа ...
сите 3 | | | веќе видена

Алергиите претставуваат невообичаен одговор на нашиот имунолошки систем, кои настануваат поради различни фактори од околината (антигени или алергени). Симптомите на алергиската реакција можат да биде општи (системска), или локализирана на орган или систем на органи преку кој стигнува алергенот во телото (кожата, мукозните мембрани, гастроинтестиналниот или респираторниот систем). Овие симптоми варираат во зависност од брзината и интензитетот на појавата на алергијата. Понекогаш овие локализирани и општи симптоми се развиваат многу брзо и може да доведат до загрозување животот на пациентот (анафилактичен шок).Во здравиот организам, антителата штитат од различни вируси, бактерии и инфекции. Кај луѓето каде што се појавува алергијата, имуниот систем погрешно ги толкува одредените алергени како туѓи и почнува да создава антитела за да се одбрани од истите. Таквите антитела, кои се нарекуваат имуноглобулин Е (IgE), се врзуваат за мастоцитите кои ги има во поголеми количини под површината на кожата, носот, очите, ...
сите 5 | | | веќе видена

Најновите истражувања покажале дека за “љубов на прв поглед“ е одговорен делот од мозокот што ја игра клучната улога во донесувањето на романтичните одлуки. Една студија на ирски научници открила дека различни делови од предниот дел на мозокот физичките привлечности на новото лице ги просудуваат во неколку милисекунди. Научниците и биолозите забележале „инстант” атракција кај стотици животински видови, што почувствувале приврзаност едни кон други после првото видување, и најмногу заради репродукција. Ние ја имаме наследено оваа тенденција што денес ја нарекуваме „љубов на прв поглед„.И денес првите состаноци знаат да бидат пресудни. Без претходно познавање ние ги проценуваме луѓето по првиот впечаток и создаваме некакво општо мислење за нив. Потребно е помалку од една секунда да решите дали некој ви е привлечен, превисок, пренизок, премногу дебел, слаб и сл. Меѓутоа, ако личноста ви одговара, втората фаза е гласот. Жените, обично мажите кои зборуваат брзо, ги сметаат за образовани, а оние со длабок глас ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Со првите убави денови, започнете со здрава исхрана и физички активности. Ова е идеално за согорување на калориите и затоа пешачете, возете велосипед, практикувајте јога или пилатес, аеробик, трчање…. Сите овие активности ќе го зголемат протокот на кислород во организмот. Поминувајте повеќе време надвор, во природа, бидејќи тоа го намалува стресот. Нека не ве обесхрабрува заморот, кој се јавува заради промената на животниот стил. Тој најчесто ги погодува луѓето што се физички неактивни и имаат слаб имунитет. Зачекорите во пролетта енергично, слушајте се себеси и своите потреби и желби.1.ПешачењеПешачењето како најлесна форма на физичка активност бара само добар пар патики и може да се практикува насекаде. Ставете си слушалки, пуштете ја вашата омилена музика, и не заборавајте да земете со себе вода. Пешачењето ги согорува калориите, ја забрзува циркулацијата на крвта и срцето и белите дробови. Покрај ова, пешачењето е добар сојузник во намалувањето на стресот.2. ИсхранаКажете и НЕ на брзата храна. За ручек и ...
сите 12 | | | веќе видена

Коријандер (Coriandrum sativum) е билка од семејството апиацеа и потекнува од Азија. Содржи етерични масла, протеини, шеќер и витамин Ц. Во европската кујна се користи само семето, додека во јужноамериканската и азијската кујна се користат и листовите. Свежите листови имаат силна арома на мошус и лимон. По вкус се горчливи, затоа се користат како додаток во сосови, салати и сирење. Свежите плодови се користат како додаток на јадења од зелка, зеленчук и тикви. Се употребува и за пијалоци, како пиво, компот, ликери и сл. Етерично масло на коријандерот се употребува за произведување на парфеми. Исто така, има и лековити својства: го буди апетитот, го подобрува варењето на храната и ги олеснува грчевите во стомакот. Познат е по своето дејство на нервите и токсините во телото. Тој го чисти телото од отрови и тешки метали. Ова растение е моќен природен хелат, односно, ги поврзува токсичните атоми и ги исфрла од телото. Содржи железо, кое лесно се апсорбира во крвта, со што директно помага во лекување на анемија. ...
сите 10 | | | веќе видена

Едноставен начин преку ноќ да имате кадрава коса со помош на лента за коса!Погледнете го ова видео и сами оценете. Изненадете го партнерот со прекрасен изглед наутро, во текот на денот или подгответе се и заблескајте вечерта. Резултатите се воодушевувачки!
сите 5 | | | веќе видена

И машката мода е променлива! Сведоци сме на многуте понуди во гардеробата, но маж со стил нема слепо да ја следи модата. Стилот е сепак знак на препознавање. Обично, додека мажите се облекуваат, размислуваат за натпревар, пиво со другари, склучување нова зделка на работа и сл., а неретко мислат која со која комбинација одговара. За да не доживувате фијаско, прочитајте ги неколкуте основни совети за машката мода!Мажите најголем дел од денот го минуваат на работа. Според тоа, при изборот за дневната гардероба, тие треба да внимаваат на сопствениот стил како и на средината во која работат. Да се биде елегантен, не значи облеката да е скапа, ниту пак да се има премногу облека. Тоа значи облеката да е чиста, испеглана, а боите усогласени.Пред се’, потрудете се облеката која ја носите да биде во вистинската големина: Претесни панталони или фармерки кои само што не пукнале, предлабоки панталони со појас до под пазувите, или прекратки пак, кои сугерираат дека се веќе одамна надраснати, тешко дека ќе остават ...
сите 2 | | | веќе видена

После празниците и зимата најголемиот непријател ни е вагата, а најголемиот проблем чувството на подуеност во стомакот! Чорба од пашканат и карфиол е вистинска закуска која ќе ве засити, ќе ве изненади со прекрасниот вкус и ќе помогне да “се вратите во нормала“ .Потребни состојки:200 до 300 грама пашканат200 до 300 грама карфиол1 морков50тина грама целер (по желба)брокула (по желба)Начин на подготовкаНасецкајте ги пашкантот, карфиолот, морковот и целерот на ситни парчиња. Во 750мл врела посолена вода ставете ги зеленчуците и варете ги 15тина минути со капак на садот за готвење. По 15тина минути тие треба да се доволно омекнати. Тргнете го садот од оган и извадете ги зеленчуците и ставете ги во блендер или друг сад во кој можете да ги испасирате. Кога ќе го завршите ситнењето на зеленчуците и кога тие ќе добијат изглед на хомогена смеса вратете ги во водата и ставете го садот повторно на оган. Додајте зачини по желба (копар, џоџен или чубрица) и оставете да провријат сите заедно.Ова јадење нема да ви одземе ...
сите 6 | | | веќе видена

Невенот (лат. Calendula officinalis) уште во Стар Египет се користел како украсна и лековита билка. Невенот е едногодишна билка со јак мирис и висина од 30 до 50 сантиметри, а цветовите се од темно жолта до портокалова боја. Поради своите лековити состојки се користи цветот, листовите и стеблото од невенот.Помага при совладувањето на хроничните кожни болести, но и оние кои бавно заздравуваат, особено кај акни, егземи и варикозни вени. Со внатрешна употреба помага во лечењето на чиреви во устата и желудникот, како и кај воспалено грло. Невенот, исто така, помага и при проблеми со кандида, било орална или вагинална. Ја ублажува или отстранува инфекцијата и го јакне ткивото. Ако состојбата е хронична, тогаш треба да се користи подолго време, дури и по исчезнувањето на симптомите, со што би се оневозможил повратокот на проблемот. Можете да го користите невенот истовремено со антибиотиците, со што се спречува појавата на кандидијаза по прекинот на земањето антибиотици.Невенот се состои од значајна количина ...
сите 6 | | | веќе видена

next