Здравје и Убавина

Ја пробувате гардеробата и забележувате дека ви е тесна и не ви прилега убаво. Не се обесхрабрувајте, и за ова постои лек. Предложуваме еднодневна диета со ...
сите 8 | | | веќе видена

1 конзерва грав250 гр боранија (може и конзерва)зелена салата1 црвена пиперка1 главичка кромид4 јатки ореви3 лажици вински оцет4 лажици маслиново маслосол, црн ...
сите 16 | | | веќе видена

Витаминот Б12 (цијанокобаламин) има многу важна улога во различни метаболитички и процеси на синтеза во организмот. Недостаток на овој витамин може да довдеде ...
сите 10 | | | веќе видена

Познато е дека природата ни дава ред состојки, кои дури и повеќе и’ помагаат на кожата, отколку класичните купечки маски. Отворете го фрижидерот и подгответе ...
сите 5 | | | веќе видена

ВИТАМИН Б9 (фолна киселина)Фолната киселина позната и како витамин Б9 и има улога во синтезата на ДНА и конверзијата на некои аминокиселини, за раст и развој ...
сите 2 | | | веќе видена

Месечевата диета е добро познатиот метод за кој се вели дека врши детоксификација на организмот, а воедно и се намалува тежината – дури и до 3 кг дневно! ...
| | веќе видена

Габичката од родот Candida albicans, која инаку редовно живее во нашиот организам, при одредени услови може да и’ се наруши рамнотежата. Кандидијазата е скоро ...
сите 2 | | | веќе видена

Апсинт е пијалок кој се прави од пелин (Artemisia absinthium), анасон, коморача, шеќер и со процентуална застапеност на алкохол и до 74 %. Иако потеклото точно ...
| | веќе видена

Витаминот Б7 (биотин, витамин Х) учествува во метаболизмот на јаглехидратите, мастите и протеините. Важен е за нормален раст и развој на епидермисот. ...
сите 2 | | | веќе видена

За витаминот Б6 (пиридоксин) може да се каже дека е еден од најважните витамини во организмот, бидејќи има улога во формирањето на аминокиселините, а со тоа и ...
сите 2 | | | веќе видена

next