Здравје и Убавина

Секоја индивидуа е посебна и поинаква во своите навики, ритуали и желби. Во пријателствата најчесто сличните индивидуи се дружат едни со други, но сепак и тогаш се случува едни со други да се гушат. Најверојатно би се случило да се скарате со другар/ка поради некои ситни причини кои не ви одговарале во карактерот, како доцнење, озборување, љубомора и сл. Секој човек на поинаков начин се однесува со своето друштво, и од нив бара разновидни услови и причини за да се продолжи другарството. Почнувајќи од адолесценцијата, периодот кога се бараме себеси и кога светот ни се чини многу пострашен и поголем отколку што е, бараме сродни души, сродни друштва со кои можеме да се идентификуваме. Кога друштвото ке стане столб на една индивидуа, во односот помеѓу другарите доаѓа до поинакви проблеми и желби.Најчестите проблеми се поврзани со чувството на припаѓање. Неретко се случува некој од нашите другари да отпочне врска и поради тоа да се оддалечи од друштвото. Тогаш се создава тензија во групата и најчесто доаѓа до ...
сите 7 | | | веќе видена

Многу често се случува вашата коса да е испукана или безживотна, и покрај употребата на скапите шампони, балсами или препарати за коса. Лекот за ова е – користење на домаши препарати. Најдобро е да ѕирнете во фрижидерот и да најдете храна од која може да се направат природни маски за коса. Природните состојки ја влажнат и омекнуваат косата и и даваат исклучителен сјај. Еве неколку лекови кои ќе ја оживеат вашата коса!Маска од јајце и маслиново маслоИзмешајте 6 лажици маслиново масло со 2 јајца и смесата добро втријте во косата. Оставете ја 15 минути, а косата покријте ја со капа. На крајот добро исплакнете.Маска со маслиново масло и медДруга комбинација која ќе ја спаси вашата коса е маслиново масло и мед. Измешајте 3 лажици маслиново масло и 2 лажици мед и смесата добро втријте во косата. Исто како и во претходниот третман: 15 минути под капа и потоа добро исплакнете.Маска за мрсна косаЈаболко, корен од глуварче, и 100 ml вода се мешаат со електричен миксер додека не се изедначи. Во садот додадете еден ...
сите 5 | | | веќе видена

Ја пробувате гардеробата и забележувате дека ви е тесна и не ви прилега убаво. Не се обесхрабрувајте, и за ова постои лек. Предложуваме еднодневна диета со јаболка, со која ќе загубите 1 кг дневно. Дозволени продукти за консумација се: 5 јаболка, 1 чаша јогурт, 1 морков, ориз, лимонов сок, засладувач, масло, зачин, растителен чај и минерална вода. Се препорачува да се пијат повеќе течности и да се движите што повеќе.Излупете и исечкајте едно јаболко и измешајте го со јогуртот. Додадете цимет или засладувач за подобрување на вкусот 1 јаболко Сварете 60 гр ориз, а 1 јаболко излупете го и ицечкајте го на парчиња и сварете го во вода. Потоа измешајте ги оризот и јаболкото. Можете да додадете лимонов сок или цимет 1 јаболко Изрендајте ги излупеното јаболко и морковот и измешајте ги. Додадете 1 лажичка масло, лимонов сок и некој зачин во ваш вкус
сите 8 | | | веќе видена

1 конзерва грав250 гр боранија (може и конзерва)зелена салата1 црвена пиперка1 главичка кромид4 јатки ореви3 лажици вински оцет4 лажици маслиново маслосол, црн пипер, шеќертунаГравот исцедете го од конзервата, пиперката измијте ја, и исечкајте ја, и кромидот исто така. Во оцетот додајте го маслиновото масло, шеќерот, солта, црниот бибер, па со тоа маринирајте го гравот. Боранијата исечкајте ја ситно, а исто и зелената салата. Во поголем сад измешајте ги убаво гравот, боранијата, кромидот, пиперката, оревите и туната. Служете со лепче багет.
сите 16 | | | веќе видена

Витаминот Б12 (цијанокобаламин) има многу важна улога во различни метаболитички и процеси на синтеза во организмот. Недостаток на овој витамин може да довдеде до појава на мегалобластна анемија или некои невролошки пореметувања. Витамин Б12, како и фолната киселина, се неопходни во човековата прехрана. Недостаток на еден од овие два витамина доведува до намалување на синтезата на ДНА. Овие промени најмногу се гледаат со ткивата каде што клетките брзо се делат, а тоа се коскената срж и епителот на гастроинтестиналниот тракт (ГИТ).Богати извори на витамин Б12 се рибата, морските плодови, жолчката, млекото и ферментираните сирења. Месото е сиромашен извор на витамин Б12, но бубрезите, срцето се богати извори на овој витамин. Го нема во зеленчукот, но бактериите кои се наоѓаат на овошјето можат да бидат извор на витамин Б12 за вегетаријанците и веганите. Исто така, овој витамин го синтетизираат бактериите во колонот ( не може да го синтетизираат ни растенијата, ни животните), меѓутоа таму не може да се ...
сите 10 | | | веќе видена

Доаѓа пролетта, а вие се чувствувате невитално и заморно? Постојано ви се спие иако сте станале од спиење? Следете ги следниве совети за зголемување на енергијата, и веднаш ќе ги почувствувате резултатите.1. – Поголем дел од луѓето поради навики или немање време го прескокнуваат токму овој оброк, кој е од клучно значење за добар почеток на денот. Започнете го денот со добар појадок, за да можете да му овозможите на телото доволно енергија до ручекот.2. – Заменете ги тешките чаеви и кафето со растителни чаеви или безкофеинско кафе. Иако кафето стимулира, поголемите количини го заморуваат организмот.3. – Избегнувајте алкохол, но доколку веќе сакате да го консумирате, наизменично пијте алкохолен и безалкохолен пијалок, а по можност вода, за да не дојде до дехидратација на организмот.4. – Избегнувајте пржени и мрсни јадења. Прво се нездрави и полни со холестерол, а второ тешко се варат, што доведува до поспаност и замор. Исто така избегнувајте да се прејадете навечер. Јадете повеќе цели зрна, овошје о зеленчук и ...
сите 9 | | | веќе видена

Грејпфрут (Cirtus paradisi) претставува тропска билка од фамилијата на аргуми со горчлив вкус. Тоа е зимзелено дрво кое вообичаено расте до 6 метри. Плодот е светло жолт до зеленкаст, а постои и сорта која е црвена.Грејпфрутот, односно екстрактот од семките (цитрофит), претставува најјак достапен природен антибиотик кој уништува широк спектар на микроби, вклучувајќи ги вирусите, бактериите и габичните инфекции. Има и антиоксидативно делување. Богат е со витамин Ц, содржи витамин А, Б, Д, Е, како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. Исто така содржи голема количина на полифеноли, биофлавоноиди (60-70%), поради кои делува позитивно на здравјето. Наригенин, кој се наоѓа во грејпфрутот, има позитивно дејство врз оштетените ДНА молекули кај тумор на простатата. Поправање на оштетената ДНА е еден од главните одбранбени механизми против ракот, затоа што ги отстранува потенцијалните канцерогени супстанци. Грејпфрутот делува на следните начини:Го намалува нивото на холестеролот во ...
сите 2 | | | веќе видена

Акните претставуваат хронично воспалување на кожата, кое зависи од генетските фактори, прехраната, стресот и хормонално пореметување кое започнува во почетокот на пубертетот, а кај жените може да трае и до 40-тата година. Нивното настанување е поврзано со создавањето на андрогените, т.е машките полови хормони. За време на пубертетот, нивото на овие хормони се зголемува и кај машките и кај девојчињата, и доаѓа до создавање на големи количини на лој, кој се излачува преку лојните фоликули. Поради тоа, доаѓа до ширење на порите, промена на лојните канали и затворање на порите. На тој начин, се формира средина погодна за размножување на бактериите, најчесто Propionibacterium acnе, и развој на воспалителен процес. Оваа бактерија ги разложува отпадните масни киселини кои ги иритираат лојните жлезди и доведува до воспаление и појава на акни. Проблемот кај акните е длабочината каде што се наоѓа нивниот корен, а за да се стигне до него, најчесто процесот е деструктивен, трауматичен и болно делува на околното ткиво. ...
сите 2 | | | веќе видена

Познато е дека природата ни дава ред состојки, кои дури и повеќе и’ помагаат на кожата, отколку класичните купечки маски. Отворете го фрижидерот и подгответе некоја од овие 3 маски против брчки!2 лажици мед и 1 белка од јајце се ставаат во сад и се матат. Смесата се нанесува на лицето и се остава да отстои 15 тина минути. Се мие со топла, а потоа со ладна вода. Маската е делотворна, но не треба често да ја нанесувате на кожата3 лажички мелени ореви или бадеми се варат во малку млеко, се додека не се добие густа смеса. Откога ќе се олади, се додава 1 лажичка павлака, 1 лажичка мед и 1/2 банана. Можете по нанесувањето да ставите и алуминиумска фолија, за да го зајакнете ефектот1 лажичка маслиново масло, 1 портокал и кора од портокал. Исцедете го сокот и помешајте го со маслиновото масло и со ренданата кора. По 10-15 минути измијте го лицето и веднаш ќе ги забележите ефектите
сите 5 | | | веќе видена

“Среќата ги создава пријателите, а несреќата ги проверува“ (Сенека)Пријателството според дефиниција е позитивен однос меѓу двајца или повеќе луѓе, кои чувствуваат меѓусебна симпатија и доверба. Секојдневно сме сведоци на почеток и крај на некои пријателства, или пак на пријателства што минуваат низ одредени искушенија. Задржување на старите пријателства е потешко отколку стекнување ново. Како да ги препознаеме вистинските пријатели, во ера на недруштвеност, капитализам, себичност? И уште потешко – како да ги зачуваме? Најпрвин треба да разликуваме што е познанство, а што пријателство. Сите ние имаме многу познаници околу нас, со кои се дружиме повремено, но дали навистина можеме да се потпреме на нив? Одржување на пријателските врски зависи од личноста на самиот човек. Имено, одредени луѓе имаат потреба постојано да се со своите пријатели, со нив да споделуваат се, додека пак други луѓе уживаат во повременото дружење и дистанца. То не значи дека таквите луѓе не се пријатели. Тие само ги гледаат нештата од ...
сите 7 | | | веќе видена

ВИТАМИН Б9 (фолна киселина)Фолната киселина позната и како витамин Б9 и има улога во синтезата на ДНА и конверзијата на некои аминокиселини, за раст и развој на клетките и во одржувањето на нормалната еритропоезата (создавање на црвени крвни клетки). Примената на фолната киселина е неопходна и за време на бременоста за правилен развој на нервниот систем на детето. Недостатокот на витаминот Б9 води до појава на мегалобластна анемија (недоволен број на црвени крвни клетки).Како извор на витамин Б9 се: бубрезите, црниот дроб, мешунките, авокадото, јајцата, рибата, целерот, репката, лиснатиот зеленчук, оревите, гравот, семиња, сок од портокал, и друго.ХИПОВИТАМИНОЗАДефицит на витаминот Б9 кај луѓето предизвикува мегалобластна анемија, како и при недостаток на витамин Б12 (синергетски ефект). Токму поради ова, за третман на оваа анемија се препорачува употреба на овие два витамини. Симптоми на анемија вклучуваат: бледило, замор, губење на апетит, несоница, дијареа и друго. Недостатокот на фолната киселина (често ...
сите 2 | | | веќе видена

Манука медот е стар илјадници години. Потекнува од Нов Зеланд, каде што домородното население од него се’ уште подготвува тоници и пијалоци. Се работи за монофлорен мед што го произведуваат пчелите од цветот на дрво манука (lat. Leptospermum scoparium). Овој мед е познат по своите исклучителни антибактериски својства, кои за разлика од другите видови на мед, не се уништуваат со разредување, изложеност на сончева светлина или топлина. Се верува дека неколку фактори се заслужни за таквиот ефект: висока концентрација на лековити состојки, ниска содржина на вода, ниска киселост и присуство на специфични терапевтски соединенија од цвеќињата на манука. Ефикасен е и при умерени и тешки инфекции, се користи кога антибиотици повеќе не делуваат, помага со изгореници, моментално ублажува болки со рани и нивното заздравување, а добар е и против чиреви. Кога овој мед ќе се стави на рана, тој ја собира водата од раната и ја суши, а антимикробни супстанции ги уништуваат микроорганизмите кои можат да ја инфицираат раната. ...
сите 11 | | | веќе видена

Месечевата диета е добро познатиот метод за кој се вели дека врши детоксификација на организмот, а воедно и се намалува тежината – дури и до 3 кг дневно! Месечевата диета се состои од пост кој трае 24 часа додека има млада месечина. Тоа е всушност пост кој започнува во одреден час, во времето на Месечевата мена и промените на магнетното поле на Земјата (трае 24 часа). Во тој период доаѓа до зголемено излачување на течностите кои инаку организмот ги задржува. Месечевата диета нема лоши последици по физичките и интелектуалните способности. Диетата се започнува веднаш штом Месечината стане млада. За време на оваа диета дозволено е да се консумираат само течности и тоа обична вода или чај од билки (без шеќер). Доколку почувствувате глад, тогаш може и свеж сок од овошје или зеленчук. Цврстата храна, алкохолот и млекото се строго забранети. Количината на течности дневно треба да изнесува 3 до 4 литри. Физичката активност е пожелна за време на 24 часа од диетата. Лесните вежби и прошетки ќе помогнат во губењето на ...
| | веќе видена

Габичката од родот Candida albicans, која инаку редовно живее во нашиот организам, при одредени услови може да и’ се наруши рамнотежата. Кандидијазата е скоро секогаш последица на авто-инфекција со габичките. Кандидијазата може да се развие локално: слузница (уста, вагина, дигестивен систем) и кожа; и системска. Симптоми: чешање, иритација, печење при мокрење, густ исцедок, мирис на квасец, проблеми со циклус, проливи, грчеви во желудникот, црева, надуеност итн.Се проценува дека 75 % од жените барем еднаш се сретнале со оваа болест. Не секогаш мора да се има однос, за да се активира кандидијазата. Се појавува при следниве услови: пред, по и за време на месечен циклус, бременост, земање контрацептивни пилули, антибиотици, кортикостероиди, после сексуален однос, стрес, намален имунитет, болест, дијабетес, сида, рак, или претерано консумирање на одредена храна, алкохол, никотин, кофеин и шеќер. За да не се создава клима за развој на кандидијазата, избегнувајте да користите парфимирани – гелови, пени и купки, ...
сите 2 | | | веќе видена

Шипка е вид роза, распространета насекаде низ светот, а се сретнува покрај пат, шумска чистина или места изложени на сонце. Се нарекува и „кучешка роза“ од латинското име Rosa Canina. Плодот се консумира сушен, како универзалeн лек против настинки и вируси, и е богат со витамин Ц. Плодот се користи за правење чај, мармалад, а семето за правење масло кое се користи во козметиката.Својства на шипката:плодот поради содржината на витамини, лимонска и јаболкова киселина, етерично масло служи за зајакнување на имунитетотплодот се користи за јадење, за чај, мармалад, вино или ликер од шипкичајот како најупотребувана форма на шипката е витамински и освежителен напиток, и се комбинира со нане или хибискусУпотреба на шипката:за гастритис, и како и во лечење на авитаминозакако природен диуретик-за празнење на црева и исфрлување вишок на течностицветот од шипка подготвен во чај, служи кај крварења од желудникот, цревата и белите дробови, како и против пролив и грчеви во желудникот
сите 2 | | | веќе видена

Апсинт е пијалок кој се прави од пелин (Artemisia absinthium), анасон, коморача, шеќер и со процентуална застапеност на алкохол и до 74 %. Иако потеклото точно не се знае, се смета дека е од Стар Египет, а потоа и од Античка Грција. Според записите, прв го произвел Pierre Ordinaire во 1792 година како лек против дизентерија и маларија. Пијалокот набрзо го добива името La Fée Verte (зелена вила) заради специфичната боја и станува омилен пијалок меѓу француските војници во Северна Африка, кои почнале да додаваат анасон.Со популарност се стекнува дури од кога уметниците и припадниците на високото друштво почнале масовно да го консумираат. Меѓу познатите уживатели биле: Бодлер, Зола, Гоген, Хемингвеј, Ван Гог, По, Римбо, Вајлд итн. Освен во Франција, популарноста се проширила и во САД, особено во Њу Орлеанс. Американските власти го забрануваат пијалокот во 1912, заради големиот број на алкохоличари. По нивен пример истото го прават и другите земји, а Франција дури во 1915 година. Апсинтот се сметал за опасна ...
| | веќе видена

Многу често жените, па и мажите, бараат начин да ја разубават нивната кожа со помош на домашни, ефтини состојки што ги имаат дома. Многу често природните состојки, растенија и масла повеќе и’ помагаат на кожата отколку купечките производи. Но во овој текст ќе пишуваме за препаратите кои во никој случај не смеете да ги ставате на лицето, бидејќи, поради своите состојки, тие можат да предизвикаат повеќе штета, отколку да помогнат. Тоа може да резултира со непријатни резултати како што се црвени дамки, сувост и воспаление на кожата.Сода бикарбона е корисна за многу работи, како за организмот, така и како средство за чистење, но сепак, pH вредноста е премногу алкална за кожата, а како pH е многу битна за здравјето на кожата, сода не се препорачува како маска за лице. Алкалните состојки можат да ја уништат кожата и да ја оштетат природната бариера.Лимонот ги отстранува белите дамки на лицето, и е преполн со витамини, поради што се користи за лекување и како здрава храна. Сепак, поради киселината која ја содржи, ...
сите 2 | | | веќе видена

Витаминот Б7 (биотин, витамин Х) учествува во метаболизмот на јаглехидратите, мастите и протеините. Важен е за нормален раст и развој на епидермисот. Благодарение на биотинот, ние имаме здрава коса, кожа и нокти. Неговиот недостаток е редок, често се јавува кај децата, и се манифестира со промени на косата и кожата.Извори на витамин B7 се: пивскиот квасец, бубрезите, црниот дроб, пилешкото месо, лебот, рибата, морковите, оризот, карфиолот, чоколадото, печурките, бананите и друго.ХИПОВИТАМИНОЗАБиотинот се создава во организмот во цревната флора, со што авитаминоза од овој витамин не е позната. Недостаток на овој витамин може да се забележи кај луѓето кои консумираат големи количини на сурова белка од јајце и кои се на терапија со антибиотици кои ја инхибираат продукцијата на цревните бактерии од кои може да се синтетизира биотин. Дефицитот обично се манифестира како болка во мускулите, намален апетит, сува кожа, несоница, дерматитис, како и намален метаболизам на мастите, намалено ниво на хемоглобин, ...
сите 2 | | | веќе видена

Маска за освежување на кожата – Сок од лимон, портокали и јаболка се комбинираат со пченично брашно, мед, павлака и се прави крем. Оваа густа смеса се нанесуваа на лицето, вратот, деколтето и држете околу 20 минути. Лицето прво исплакнете со топла, а потоа со студена вода.Маска за освежување и матирање на кожата – рендан свеж компир се меша со млеко и една жолчка од јајце. Исплакнете со топла, а потоа ладна вода.Маска за сува кожа – Сувата кожа е дехидрирана, склона кон црвенило и лупење и и’ треба многу влага, т.е. производи кои ја враќаат енергичноста на кожата. Измешајте банана, јогурт и мед, направете смеса, и држете ја на лицето 20 минути. Потоа исплакнете со млака вода.Маска за нормална кожа – Ако сте едни од среќните, кои имаат нормална кожа, на лицето можете да ги ставите речиси сите комбинации. Измешајте јогурт, лаванда, маслиново масло и чај од камилица. Резултатите ќе се видат наскоро.Маска за мрсна кожа – Прекумерното лачење на себум ја прави кожата мрсна и затоа се создаваат црнки и мозолчиња. ...
сите 2 | | | веќе видена

За витаминот Б6 (пиридоксин) може да се каже дека е еден од најважните витамини во организмот, бидејќи има улога во формирањето на аминокиселините, а со тоа и на протеините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн.Најбогати извори на витамин Б6 се сојата, бананата, леќата, гравот, авокадото, сувото грозје, јајцата, млекото, рибата, оревите, овошјето и зеленчукот, квасецот и друго. ХИПОВИТАМИНОЗАИако витаминот Б6 е важна компонента во исхраната, клиничките симптоми на негов недостаток се многу ретки. Недостатокот се јавува при примена на некои лекови или е поврзан со недостаток на другите витамини од Б групата. Симптомите на недостаток од витамин Б6 се воочуваат на кожата, ...
сите 2 | | | веќе видена

next