Хуан Карлос Наваро ноќеска влезе во историјата на Евролигата откако стана најдобар стрелец на сите времиња во елитното европско кошаркарско натпреварување. Бекот на шпанската кошаркарска репрезентација ноќеска уфрли 14 поени во победата на Барселона на Унион Олимпија со 72:46 и така стигна до 2716 поени во својата 14 годишна кариера. Инаку, Наваро го надмина досегашниот рекордер, Маркус Браун, кој веќе е во спортска пензија. 31 годишниот Наваро кој неодамна го продолжи договорот со Барселона до 2015 година, од 2006 година па до денес постигнуваше барем по еден поен на секој натпреавар во Евролигата. Од почетокот на кариерата во 1997 година, постојано настапува за барселона, со исклучок на сезоната 2007/08 кога беше дел од НБА составот на Мемфис Гризлис.
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентацијата на Американска Самоа, по 17 години и 30 едноподруго порази, меѓу кои и оној историскиот од Австралија со 31:0 конечно се израдува на првата победа на натпревар во рамките на ФИФА, откако во средатата беше совладана репрезентацијата на Тонга со 2:1. На делба на последното 204 место на листата на ФИФА, американскиот протекторат со 55 илјади жители е дел од ФИФА од 1994 година. Освен што 17 години не знаат за победа, досега во квалификациите за Светските првенства имаат гол разлика од 129-2 или 229-12 откако играат фудбал на меѓународна сцена. После победата над 202. рангираната Тонга, фудбалерите на Самоа се израдуваа како да го освиле Мундијалот, а ако си помисливте дека ова е одлично сценарио за “спортски“ филм, веќе доцните. Резултатот го отвори Рамин От, во 43. минута, со еден удар (на шашма) од околу 40тина метри. Предноста на Самоа ја удвои Шалом Луани во 74. минута, а конечните 2:1 ги постави Лафаеле Моала во 88. минута. Ианку, Американска Самоа го продолжува ...
сите 4 | | | веќе видена

Татјана Лиманова, позната и наградувана водителка на вестите на руската приватна телевизија “РЕН ТВ“ била суспендирана поради “гафот“ што го направи неодамна. Имено, кога Татјана ја читаше веста во која се споменуваше името на американскиот претседател Барак Обама високо го подигна средниот прст на десната рака. Според портпаролот на телевизијата, гестот немал врска со американскиот претседател, туку бил насочен кон колегите од режијата, пренесува Интерфакс. Сепак, во веста не се навцедува каква судбина ја очекува познатата водителка. Без разлика кому му беше наменет “поздравот“ Лиманова стана една од новите ѕвезди на YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Алесандро Дел Пјеро, капитенот на Јувентус в сабота против Лацио го игра својот 700. натпревар во професионалната кариера. За славниот Дел Пјеро оваа сезона ќе биде и последната во дресот на Старата дама, откако Андреа Ањели, претседателот на бјанконерите најави дека нема намара да го продолжува договорот со капитенот. Инаку, Дал Пјеро во 699 натпревари постигна 286 погодоци, од кои само еден во дресот на Падова, во сезоната 1992/93. Со Јувентус освои 5 шампионски титули и една во Лигата на шампионите во сезоната 1995/96. Освен тоа, 37 годишниот Дел Пјеро за италијанската репрезентација одигра 91 натпревар и постигна 27 голови. Во меѓувреме ЛА Галакси и Њујорк Ред Бул изразија интерес за услугите на Дел Пјеро, кој повеќе е на клупата за резерви отколку што игра.
| | веќе видена

Таксират најавува уште едно име од финалната вечер - метал групата Верка ќе настапи на главната фестивалска бина на 3ти декември во Метрополис Арена. Нивниот последен албум e прогласен за најдобар за годината, а од своите почетоци до сега Верка прерасна во бенд чија фан-база секојдневно се зголемува и бенд кој со својот посебен музички израз никого не остава рамнодушен. Верка е метал бенд, формиран во Делчево кон крајот на 90-тите, кој веднаш го привлече вниманието на публиката со својата уникатна ритмички интензивна метал музика спакувана со звуците на традиционалните инструменти. За музичката критика кај нас, Верка е „еден од најинвентивните рок-бендови во последната деценија на македонската сцена“, а универзален е впечатокот дека токму настапите во живо се најмоќното оружје на овој бенд. На главната фестивалска вечер на Таксират, покрај Верка, ќе настапат и веќе најавените хедлајнери за оваа година, светските инди-рок ѕвезди Kaiser Chiefs, алтернативните музички активисти Asian Dub Foundation, ...
сите 6 | | | веќе видена

Најтиражниот виенски дневен весник "Кронен цајтунг" објави извештај за концерт на Џорџ Мајкл кој воопшто и не се одржал. Имено, пејачот бил примен во болница поради воспаление на белите дробови, па менаџментот морал да откаже неколку концерти од турнејата, меѓу кои и концертот во Виена. Но, во трката по ексклузивитет и желбата "први" да објават нешто, новинарот подготвил "извештај од концертот", а уредништвото го објавило. Меѓу другото во текстот стои "Кој очекуваше брзи ритмови, остана изненаден од мирните тонови на Мајкл... елеганцијата на музиката ја надополни одличното лајтшоу со уметнички 3Д ефекти на бината... кај песните "Freedom" и "I''''''''m Your Man" салата буквално се тресеше" . Мора да признаете... одлична имагинација! Весникот ја вброил и оваа вест во своето издание за наредниот ден пред 17 часот, а концертот бил откажан нешто подоцна. Интернет изданието подоцна објавило дека концертот е откажан, но печатеното издание веќе било дистрибуирано. Секако, најголемите нивни конкуренти едвај чекале ...
сите 4 | | | веќе видена

По победите на Баерн Минхен и Баер Леверкузен во Лигата на Шампионите оваа недела, Бундеслигата ја зголеми својата предност пред италијанската Серија "А" за повеќе од 13.000 поени. На 5-годишната рејтинг листа на УЕФА, од која зависи бројот на тимовите кои ја претставуваат секоја земја во евро-куповите и натаму лидерското место го има англиската Премиер лига, пред шпанската Ла Лига. Во овој момент Бундеслигата има 67.852 поени и се наоѓа на третото место, додека Италија со 54.838 поени е на четвртата позиција. Големата предност на Германците се повеќе се должи на тоа што полека се бришат резултатите од сезоната 2006/07, во која Милан стана европски клупски шампион и и донесе одличен пласман на Италија во ТОП 3 на оваа листа а УЕФА. Лидерот во овој момент, Англија, има вкупно 79.035 поени. Шпанската Ла Лига може да се пофали со второ место со вкупно 71.757 поени. На петтото место се наоѓа Португалија, која има минимална предност пред Франција. Рејтингот и поените ги носат победите во европските купови ...
| | веќе видена

Воздухот во подрачјето на Скопје има ниво на загадувања кои се опасни по живот!! Од Градот ги известуваат Скопјани дека квалитетот на амбиентниот воздух на подрачјето на градот е нарушен како резултат на загадувањето на воздухот и стабилната временска состојба со магла, карактеристична за скопската котлина во зимски услови, којашто не дозволува дистрибуција на загадувачките материи. Се препорачува граѓаните да го сведат на минимум престојот на отворено, а оние со хронични здравствени проблеми да се придржуваат кон препораките од лекарите. Покачувањето на концентрациите на партикуларните честички помали од 10 микрометри (РМ10) во урбаните средини е карактеристично за зимскиот период, како резултат на затоплување на домовите и сообраќајот, но се должи и на минималното струење на ветерот, маглите и температурните инверзии, заради што загадувачките материи не се дисперзираат и остануваат на местото на создавање. Ако сакате во живо да ги следите параметрите за квалитетот на воздухот во Скопје, кликнете ...
сите 10 | | | веќе видена

Деновиве еден "твит" со неверојатна брзина се рашири низ интернет просторот. Во 1998 година во соседна Србија бил издаден учебник по биологија за ученици од осмо одделение на чија насловна стојат никој друг туку Николас Кејџ и Холи Хантер. Нивната фотографија, од филмот "Подигањето на Аризона" на браќата Коен, некој си ја "позајмил" за да прикаже среќно семејство и ја залепил на насловната на учебникот кој го идзал Заводот за учебници и наставни средства во Белград.
сите 2 | | | веќе видена

Изгледа "војната" на познатите козметички брендови станува сериозна. По кампањите во кои "Axe" се презентира како производ кој секоја жена кога ќе го осети мирисот ја претвора во "ловец на мажи" и "Old Spice" имаат одговор на тврдењата, кој е поголем Мачо бренд. По оние поконзервативни реклами за "Old Spice" оваа навистина делува освежувачки и вредна да се погледне...
| | веќе видена

Како сцена од Хари Потер или Господарот на прстените, екипата на Би-Би-Си за прв пат сними т.н. “подводно ледено торнадо“. Феноменот наречен "Прстот на смртта" се создава кога има големи температурни разлики помеѓу морската вода и возухот, односно кога изразито студена солена вода, погуста од морската вода се спушта кон дното. Поради солта и густината на водата се создава “мразулец“ кој замрзнува се што ќе допре. Приказната за "Прстот на смртта" е дел од серијалот "Замрзната планета", каде наратор е славниот Сер Дејвид Атенборо (David Attenborough). Според екипата на Би-Би-Си целиот процес трае 5-6 часови,. што е “екстермно“ брзо.
сите 7 | | | веќе видена

Не "разгалија" во вторникот стрелците во Лигата на шампиони, а веќе вчера го заокружија неверојатно ефикасното коло со нови 22 погодоци или заедно со "вторничките" 28, вкупно 50 голови на 16 средби. Но, иако средата беше за нијанса понеефикасна, донесе мноштво "рекорди" и најдобри остварувања. Во Валенсија само еден гол недостасуваше да се израмни највисоката победа во Лигата на шампиони воопшто во историјата од 8:0, која ја забележа Ливерпул против Бешикташ, а Милан и Барселона одиграа вистинска фудбалска класика. Да се вратиме на рекордите... Ван Бомел стана првиот играч на Милан по Франко Барези во 1994 кој постигнал автогол за миланскиот тим во елитното натпреварување. Меси го постигна својот 44 гол во евро-куповите со што се израмни со Клаудио Пизаро на листата на најефикасни јужно-американски фудбалери во Европа, а воедно Барса успеа да постигне барем еден погодок на 27 последователен меч во евро-куповите и со тоа го израмни рекордот на Вест Хем од периодот 1964-1980 година. Робин Ван Перси ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Во второто коло на завршниот АТП Мастерс во Лондон во Групата А, ноќеска Новак Ѓоковиќ беше лесно совладан од Давид Ферер со 2-0 (6:3. 6:1). Со оваа победа Шпанецот е вториот тенисер на турнирот кој обезбедува полуфинале, покрај Роже Федерер, од Групата Б. За Ѓоковиќ пак ова беше 5. пораз оваа сезона од 75 мечеви. “Му честитам на Ферер за одличната игра. На ова ниво на натпреварување мора да се прикаже најдобра игра, но јас играв многу лошо. Ниту со Бердих не одиграв најдобро, иако во 2. сет успеав да влезам во ритам. За мечот со Ферер немам објаснување. Ништо не ми одеше од рака“ – вели Ѓоковиќ кој додава дека: “Дефинитивно го одиграв најлошиот меч оваа сезона. Неверојатно е колку неизнудени грешки направив“ Типсаревиќ е следниот противник за Ѓоковиќ, кој и да победи нема да има сигурен пласман во полуфиналето, кој ќе зависи од мечот Бердих - Ферер. “ Го одиграв најдобриот меч во сезоната. Клуч на успехот беше сервисот. За саботното полуфинале? Не знам за тоа, сега сакам малку да уживам во ...
сите 51 | | | веќе видена

На ден 25.11..2005 г. (петок) со почеток во 19 ч во Музеј ТЕРАКОТА во Виница ќе се одржи промоција на првиот стрип албум на младиот, но веќе афирмиран автор Дарко Богданов од Виница. Истиот е под наслов МОДУС ВИВЕНДИ со 56 броја на страници, црно бел печат и мек повез. Инаку Дарко Богданов е роден на 04.04.1984 во Скопје. Завршил средно уметничко училиште во Скопје и ликовна академија во Софија, Бугарија. Учествувал на повеќе стрип салони и работилници, во Велес, Лесковац, Призрен, Познањ-Полска и Белград. Добитник на втора награда на Стрип салонот во Велес во 2008 година. Објавувани повеќе стрипови во македонски и странски ревии. Еден од цртачите на проектот "Full Circle" со кој зема учество на Биеналето за млади уметници одржано во Скопје, месец септември 2009 година. Работел исто и за Бугарскиот стрип издавач ИЕКК Комикс,и во филмскиот центар "Nu Image" во Софија, како сториборд цртач. Моментално живее и работи во Виница.
сите 2 | | | веќе видена

Пристигнаа резултатите од последното тестирање на Euro NCAP за оваа 2011 година. Меѓу тестираните 14 нови возила имаше и две од кинеско производство, MG6 и Geely Emgrand EC7. Двајцата Кинези добија по (импресивни за нив) четири ѕвезди на тестовите, што за Euro NCAP претставува значаен резултат и наскоро од нив се очекуваат и пет ѕвезди. фото: Euro NCAP Освен Кинезите, по 4 ѕвезди добија новите модели на Fiat Panda, Jeep Grand Cherokee, Jaguar XF и “електричниот“ Renault Fluence ZE. Според Euro NCAP, Renault Fluence ZE покрај дугото, особено разочарал на тестовите кај безбедноста на пешаците, додека Пандата го нема електронскиот систем за стабилност (ESP, ESC…) кој од 2012 година ЌЕ БИДЕ СТАНДАРДЕН во Европа. Сетете се на ова следниот пат кога продавачот ќе ве убедува дека немате потреба од ESP, бидејќи “ниту сте на трка, ниту многу често возите по планини и клисури“. Jeep Grand Cherokee пак разочарал кај безбедноста на децата, додека кај директниот удар од предната страна “шината која го држи ...
сите 3 | | | веќе видена

Постигнат е договор за распоредот на одигрување на средбите во Првата квалификациска група за следното Светско првенство кое се игра во Бразил 2014г. На денешниот состанок одржан во Брисел кој траел повеќе од 7 часа учествувале делегациите на Хрватска, Србија, Белгија, Шкотска , Македонија и Велс и по тешки преговори бил постигнат договор за распоредот на натпреварите за квалификацискиот циклус кој стартува во септември следната 2012г. Еве го комплетниот распоред на настапите на нашата репрезентација: 07.09. 2012 Хрватска – Македонија, 11.09. 2012 Шкотска – Македонија, 12.10. 2012 Македонија – Хрватска, 16.10. 2012 Македонија – Србија, 22.03. 2013 Македонија – Белгија, 26.03. 2013 Белгија – Македонија, 06.09. 2013 Македонија – Велс 10.09. 2013 Македонија – Шкотска, 11.10 2013 Велс – Македонија, 15.10 2013 Србија – Македонија Македонија нема да игра во термините во Јуни 2013г. Сите термини се двојни. Во делегацијата на ФФМ беа претседателот Хари ...
сите 31 | | | веќе видена

Магазинот “Ролинг Стоун“ го прогласи легендарниот музичар Џими Хендрикс за најдобар гитарист на сите времиња, на листата од 10 најдобри која ја составиле музички експерти и врвни гитаристи. “Џими Хендрикс ја изнесува нашата идеа што може да биде рок музиката: Манипулира со гитарата, со студиото, со сцената“ изјавил гитаристот Том Морело, кој како клучни нумери ги истакнал Purple Haze и The Star-Spangled Banner. Останатите на листата најдобри 10 гитаристи во историјата се: 2. Eric Clapton 3. Jimmy Page 4. Keith Richards 5. Jeff Beck 6. B.B. King 7. Chuck Berry 8. Eddie Van Halen 9. Duane Allman 10. Pete Townshend
сите 11 | | | веќе видена

Французинот Себастијан Ожие е првиот пилот кој ќе вози за фабричката екипа на Фолксваген, кога од 2013 сезона германскиот автопроизводител влегува во конкуренција за Светскиот рели шампионат. Ожие беше “слободен агент“ откако од Цитроен по само 12 месеци му го раскинаа три годишниот договор, иако Французинот победи на 5 релија и беше на 3. место во генералниот пласман, пренесува Еуроспорт. Ожие во 2013 година титулата ќе на нападне со новото Polo R WRC, ама тоа ќе значи дека сладната сезона нема да се натпреварува. Инаку на местото на Ожие, кој десега има седум рели победи, дојде Финецот Мика Хирвонен од Форд, кој потпиша две годишен договор со Цитроен.
сите 2 | | | веќе видена

Хелкикоптер од типот B2 Squirrel со кој се поставувала 26 метарска божиќна елка во Окленд, Нов Зеланд се урна, откако елисите се заплеткаа во еден кабел. Пилотот Грег Гибл, кој има 20 годишно искуство, за среќа воопшто не бил повреден, но сепак бил однесен во болница на прегледи. Настанот кој се прикажувал во живо на Интернет страницата на ТВ Нов Зеланд го проследиле повеќе стотина корисници.
сите 3 | | | веќе видена

Tripadvisor.com, најпопуларниот портал за патување, со повеќе од 50 милиони рецензии и критики, на многумина сигурно им е од голема помош при организирање на некое патување, особено при изборот на сместувањето. Но, Дејли Телеграф пишува дека “многу гости ја искористиле се поголемата моќ на порталот, со цел да добијат бесплатно одредени услуги или дури враќање на парите“. Експертите од индустријата пак сметаат дека лошите критики на порталот може да значат и губење на десетици илјади фунти во откажани патувања. Веста доаѓа откако повеќе од 80 сопственици на хотели или апартмани за приватно сместување изјавиле дека биле цел на некаква уцена од гостите, како што се 50% попуст, а ако биле одбиени во критиките за угостителскиот објект најчесто пишувале дека “биле отруени од храната“ или пак ограбени. Мартин Каучман од British Hospitality Association вели дека “пред TripAdvisor и сличните портали гостите реално немале можност да ги казнат хотелите за лошата услуга, а сега веќе можат да ги уценуваат и да се ...
| | веќе видена

next