В сабота, во 10 часот, на терените на ФК „Работнички“ во Градски парк, ќе се одиграат фудбалските натпревари што се одржуваат во рамки на Меѓународниот младински турнир во фудбал „Куп на Скопје -13 Ноември“. Годинава во рамки на Купот, фудбалските сили ќе ги одмерат младинските екипи од државава и од странство: ФК „Сартид“-Смедерево; ФК „Црвена Звезда“-Белград; ФК „Војводина“-Нови Сад; ЦСКА Софија; ФК „Вардар“; ФК „Металург“; ФК „Македонија Ѓорче Петров“ и ФК „Работнички“. Овој турнир, од минатата година, се одржува по повод 13 Ноември, под покровителство на Град Скопје, а во организација на ФК „Работнички“. Во 11 часот, во Кугланата Борис Трајковски, во Спортскиот рекреативен центар „Борис Трајковски“, ќе се одржи и традиционалниот Меѓународен кугларски турнир “Скопје опен 2011“. Од 13 часот до 17 часот, во Спортска сала „Борис Трајковски“, ќе се одржат и финалните борби, во рамки на традиционалната спортска манифестација 41-ви „Златен гонг-Скопје 2011“. По завршувањето на борбите ќе бидат ...
сите 6 | | | веќе видена

Невообичаена реклама се појави на руските телевизии, со која се поттикнуваат гласачите да излезат во што поголем број на изборите закажани за 4 декември. Рекламата ја потпишува владејачката партија на Путин, Единствена Русија. Млада девојка доаѓа на гласање, но доаѓа и симпатично момче, а кабината доволно голема за двајца... Што се случува понатаму ќе видите и сами, а ние само ќе ви ги пренесеме сериозните забелешки на опозицијата. Имено, Генадиј Гудков остро протестираше против ваквиот тип на реклами бидејќи бил противуставен. (Демек двајца во гласачка кабина не смеело) Дали некој ќе се дрзне да му ја забрани рекламата на Путин, ќе видиме, а додека не ја забраниле, погледнете ја... А, дека на Путин не му е многу гајле за реакцијата на опозицијата, говори и податокот дека со своите "камаради" Ноќни волци, со возење низ Новоросијск на своето Харли ја започна изборната кампања.
сите 6 | | | веќе видена

Во четвртото коло во Евролигата , нашите репрезентативци забележаа порази. Најпрво Антиќ со својот Олимпијакос во средата, а синоќа и Илиевски со Ефес и Лестер Бо МекКејлеб со Монтепаски Сиена. Илиевски доцна доби шанса за игра во турскиот тим (дури во третата четвртина). Со неговото влегување прилично се забрза играта, водството на Макаби беше анулирано, но на крајот сепак Израелците беа посигурни и посмирени и дојдоа до победа од 79:72. Илиевски статистички забележа 2 поени, 1 скок, 3 асистенции и 2 украдени топки за 15 минути игра, а најрасположени во Ефес беа Саша Вујачиќ со 21 поен и Станко Бараќ со 17. Израелците до победа на жешкиот паркет во Истанбул ги предводеше Џордан Фармар со 18 поени, 5 скока и 6 асистенции. Единствениот "македонец" кој стандардно покажува одлични партии секако е Лестер Бо МекКејлеб. Бо повторно беше одличен на гостувањето кај Барселона и промаши само еднаш од 9 обиди од поле. На крајот зад неговото име стоеја 20 поени и по два скока и асистенции. Но, одличната негова игра не ...
сите 5 | | | веќе видена

Серијалот за видео играта “Call of Duty“ секоја година има глобална продажба во вредност од 1 милијарда долари, па за очекување е дека рекалма за играта ќе се појави каде што никој не очекува. Вистински пример е “The Tonight Show“ на Џеј Лено, кој во пародија на вистинската реклама, со ракета го уништи студиото на колегата Дејвид Летерман. Инаку, "Call of Duty: Modern Warfare 3" во САД се појави во продажба на 8. ноември. Во меѓувреме, во Франција, во два одделни инциденти пред неколку денови, беа украдени копии од играта вредни милион долари! Во вестите нема информација дали крадците можеби употребиле тактика од предходните верзии на "Call of Duty“ да го извршат грабежот...
сите 3 | | | веќе видена

Денес започнува разврската за тоа кои репрезентации последни ќе обезбедат место на завршницата на ЕП во фудбал 2012 година во Полска и Украина. Осум селекции низ бараж натпревари ќе се обидат да се најдат во Полска и Украина, некои да го исполнат својот голем сон, а други да ја продолжат традицијата. БиХ, Црна Гора и Естонија се селекции кои ги поминувата своите најубави моменто во својата фудбалска историја со овој пласман во баражот и можноста да се пласираат на ЕП. Португалија, Турција, Хрватска, Чешка и Република Ирска сакаат да ја продолжат традицијата со учество на ова најголемо натпреварување во Европа на репрезентативен план. Подобра рангираните селекции ја имаат предноста што реванш средбите ќе се играат на нивен терен но тоа не мора да значи многу доколку одиграат лошо вечерва. Босна и Херцеговина во Зеница ја пречекува Португалија, Турција игра против Хрватска, додека Чешка во Прага ќе се обиде да направи предност во однос на Црна Гора пред реваншот во Подгорица. Во Талин историски настап ...
сите 42 | | | веќе видена

Фотографијата насловена како “Rhein II“ (1999) на авторот Андерас Гурски (Andreas Gursky) стана највредната фотографија на светот, откако во вторникот, на аукција на Кристис се продаде за неверојатни 4,3 милиони долари. Гурски е познат по неговите “големи, дезориентирачки“ пејзажи. Оваа фотографија не треба многу да се објаснува, направена е да се гледа... Најмалку среќна од целава работа е Синди Шерман, која со фотографијата “Untitled #96“ (1981) го држеше досегашниот рекорд со сума од 3,9 милиони долари. Шерман во мај оваа година токму од Гурски ја превзема титулата “за највредна фотографија на планетава“. Се надеваме дека Шерман уживаше во славата, бидејќи за подолго време тешко дека некој ќе успее да го симне Гурски од тронот...
сите 7 | | | веќе видена

“Изгубеното интервју на Стив Џобс“ премиерно ќе биде прикажано во повеќе кино сали низ САД на 19. ноември, од кое подолу ќе можете да видите неколку кратки инсерти. Едночасовното интервју го направил новинарот Боб Кринџли (Bob Cringely) во 1995 година, како дел од неговиот серијал „Triumph of the Nerds“. “Единствениот проблем со Мајкрософт е што немаат вкус“ ... “Ние сме на божја мисија да го спасиме Епл. Не ми е грижа дали сум во право. Едниствено се грижам за успехот“ вели меѓудругото Џобс. Инаку, само мал дел од ова интервју се појавило на ТВ, а за остатокот се сметало дека е изгубен. Бил пронајден на VHS касета во гаражата на директорот на серијалот. Средено и “дигитализирано“ сега ќе се прикажува во одредени кино сали во САД.
| | веќе видена

Масимилијано Алегри, тренерот на калчолигашот Милан, во пресрет на дуелот против Барселона во рамките на Лигата на шампионите (на 23.11) ги изнесе и своите видувања за тековната сезона во интервју за италијанскиот La Gazzetta dello Sport. “Ибрахимовиќ вреди колку Лео Меси и Кристијано Роналдо заедно... Барселона и Реал Мадрид можеби се најдобри оваа сезона во Европа, но сметам дека можеме да ја победиме Барса на Сан Сиро. Тоа нема да биде обичен натпревар, туку финале...“ - пренесува goal.com. Пред дуелот со Барса, во ценатарот на внимението се најде и биографијата на Ибрахимовиќ и неговите односи со Гвардиола. “Мислам дека Ибрахимовиќ ги кажува сите тие работи за да продаде што поглем број примероци од неговата книга“ – вели Алегри. Што се однесува до домашното првенство Алегри смета дека Милан и Јувентус, ќе ја водат главната битка за Скудетото. “Милан и Јувентус се главни фаворити за титулата, но ако му тргне на Интер, да победи пет натпрервари во серија, како што сторивме ние, сигурно ќе се вратат ...
сите 6 | | | веќе видена

Били Кристал (Billy Crystal) преку Твитер најави дека тој ќе го замени Еди Марфи во улогата на водител на Оскарите 2012 година. Од Академијата за филмски уметности и науки потврдуваат дека 63 годишниот комичар ќе биде водител на манифестацијата, но повеќе детали не се соопштуваат. Инаку, Кристал ќе биде најстариот соло водител на Оскарите досега. Предходно, во 2010 година Стив Мартин (тогаш на 64 годишна возраст) беше домаќин заедно со Алек Болдвин. Ова ќе биде веќе девето издание на Оскарите на кое водител ќе биде Били Кристал. Последен пат таа чест му припадна во 2004 година. 84. издание на Оскарите ќе се одржи во Кодак театарот во Холивуд на 26 февруари 2012 година. Подолу е “твитот“ на Кристал, за кој многумина прво помислија дека е само шега... Многумина сеуште мислат дека е шега...
сите 16 | | | веќе видена

Лош почеток за нашите боксери на 41. „Златен Гонг“ кој од денеска до сабота со учество на 60-тина натпреварувачи од 13 земји се одржува во Спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје. Во категоријата до 60. килограми Мухамед Кадриев загуби на поени од Ахмед Мејри од Тунис, додека во истата конкуренција Ибраим Мустафи претрпе пораз од Сиархеј Кунишин од Белорусија. Во категоријата велтер до 69.кг Саше Ласкароски немаше сила да му се спротистави на Астмер Билали од Албанија додека Мартин Алексов во полувелтер до 64. кг загуби со прекин од Димитри Галагот од Молдавија, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Покрај нашата репрезентација на „Златниот гонг 2011“ учествуваат и Бугарија, Хрватска, Албанија, БиХ, Шпанија, Романија, Италија, Словенија, Молдавија, Белорусија, Србија и Тунис. Влезот за турнирот во спортскиот центар „Борис Трајковски“ е слободен. фото: архива
сите 16 | | | веќе видена

В сабота, 12.11.2011, во организација на Градот Скопје, во соработка со Хуманитарната организација ХОА-Ангелчиња, во ВЕРО Центарот во Скопје, ќе се одржи 3-та хуманитарна Манифестација ″Интернационална тортијада 2011″. Граѓаните и посетителите на годинешнава тортијада ќе имаат можност да уживаат во креациите на аматери и професионалци од земјава и од странство. Ревијалниот дел ќе се одржи од 14 до 18 часот, влезот ќе биде слободен, а посетителите ќе имаат можност да ги разгледаат изложените торти и да гласаат за најдобрата според нивните критериуми и индивидуален вкус. Вториот дел од Манифестацијата, официјалениот дел, ќе почне од 18 до 20 часот, кога ќе се лицитира и ќе се прогласат најдобрите торти. На 3. Интернационална Тортијада, ќе учествуваат аматери и професионали слаткари од Србија, Босна и Херцеговина, Турција, Албанија, Украина, Словенија, Русија и Македонија. “Средствата што ќе се соберат од продажбата на тортите ќе бидат донирани за психолошка поддршка за пациенти заболени од карцином, ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако на аеродромот во Сараево, Кристијано Роналдо беше пречекан со извиците “Меси! Меси!“ за време на денешниот тренинг, босанските навивачи продолжија да ја “малтертираат“ ѕвездата на Реал Мадрид и португалската фудбалска репрезентација. Овој пат, за време на тренингот на Португалците, од околните згради навивачите го “нанишанија“ Роналдо со ласери, а тој пак изнервиран им го покажал средниот прст. Инаку, бараж натпреварот помеѓу БиХ и Португалија за пласман на Еуро 2012 се игра в петок, а дотогаш Босанците имаат уште време да го побудалат Роналдо.
сите 7 | | | веќе видена

Од Universal го објавија првиот трејлер на нивната верзија на бајката за “Снежана и седумте џуџиња“. Филмот е насловен “Снежана и ловџијата“ (Snow White and the Huntsman), во режија на Руперт Сандерс, во кој главните улоги ги толкуваат: Кирстен Стујарт, Чарлиз Терон, Крис Хемсворт, Иан Мекшејн, Боб Хоскинс... Во “епската“ авантура која својата премиера во САД ќе ја има на 1. јуни индната година, Стујарт (Снежана) е во улогата на најубавата во царството, а лошата кралица (Терон) ќе се обиде да ја убие... Само во оваа приказна ловџијата (Хемсворт) во меѓувреме ја научил Снежана како да се тепа, наместо да ја убие... Ќе забележите многу сличности во сцеографијата со “Господарот на прстените“, додека музиката неодоливо потсетува... да речеме на Матрикс?! Погледнете..
сите 5 | | | веќе видена

Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, a во техничка организација на МК Мун рајдерс од Скопје на 13 ноември на патеката Братиндол крај Гевгелија ќе се одржи последниот натпревар од Шампионатот на Македонија во мотокрос за сезоната 2011. Годинешниот шампионат во овој возбудлив спорт е распишан во 4 класи и тоа: МХ85, МХ1, МХ2 и МХ3 и се очекува учество на преку 30 натпреварувачи од Македонија и соседните земји, пред се од Грција и Бугарија. Во најмалата класа на водечките места во генералниот пласман на најмалата класа МХ85 се браќата Ристевски (МК Мотостарс). Постариот Андријан има 100, а 7-годишниот Лука 88 бодови. Третопласиран е нивниот клупски другар Христиан Станковиќ со 40 бодови. Во класата МХ2 водечки е уште еден претставник од битолскиот МК Мотостарс, Никола Гулевски со 97, а веднаш зад него е неговиот клупски колега Јован Стојков со 84 бодови. Минатогодишниот шампион Христиан Илиоски (МК Мотостарс) поради повредата го пропушти почетокот на сезоната и моментално има 45 ...
сите 2 | | | веќе видена

Српски историчар во руските архиви пронашол докази со кои се потврдува дека Сталин испратил двајца доктори да го убијат Тито за време на операцијата на слепото црево во 1947 година. “Легендата“ вели дека Тито ја открил заверата, па на Сталин му ги вратил докторите... Во мртовечки ковчези - пренесува хравтскиот Јутарњи весник. Иако има многу “легенди“ за обиди на атентат над Маршалот, историчарот Љубодраг Димиќ, кој во “Зборникот на документи за јусгословенско – руските односи 1945-1956“ објавил повеќе од 200 документи, досега непознати за јавноста, тврди дека во транскриптот кој го пронашол од разговорите помеѓу Сталин и Едвард Кардељ, може да го потврди “медицинскиот“ атентат врз Тито. Прв за овој атентат проговорил Мирослав Жежељ, соборец на Тито и дел од неговото обезбедување, опишан во книгата на Миладин Аврамовиќ “Стравовите на Броз“ (“Brozovi strahovi”). Како што тврдел Жежељ, во 1947 година, кога односите помеѓу Тито и Сталин биле влошени, Маршалот добил напад на слепо црево, по што било јасно ...
сите 2 | | | веќе видена

За разлика од повеќе држави, во Велика Британија, гласот за Сири, помошникот за iPhone го позајмува маж. Се работи за Џон Бригс , кој пред шест години снимил 5000 реченици за компанијата Скансофт, која пак подоцна се споила со Nuance Communications, преку која снимените реченици биле употребени за гласот на Сири. Бигс воопшто и не знаел дека неговиот глас “завршил“ кај Епл. Му станало јасно откако ја видел рекламата за новиот iPhone на телевизија и го слушнал сопствениот глас. Потоа добил телефонски повик од Епл, при што од него побарале да не кажува во јавноста за неговиот проект, бидејќи вработените во Епл не смеат да говорат за своето учество во проектите. Но, бидејќи не е вработен во Епл, Бригс за целата работа даде и интервју за Дејли Телеграф. Поранешниот ИТ новинар не се лути што Епл го користи неговиот глас, истакнувајќи дека Скансофт одлично му платила за услугите. Покрај другите ангажмани, Бригс го позајмува својот глас и во британското шоуто “Најслабата алка“.
| | веќе видена

Петар Краљ, доајенот на српското актерство, почина денес во Белград по долго и тешко боледување. Како што пренесуваат српските медиуми, потврда за оваа вест стигнала и од “Атеље 212“, матичниот театар на актерот. Во својата долга кариера 70 годишниот Краљ оствари преку двесте улоги, а учествуваше и во 3000 театарски претстави. Беше роден на 4. април 1941 година во Загреб. Дипломираше на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград.
сите 8 | | | веќе видена

Нашиот репрезентативец повторно беше стартер и повторно имаше лоша реализација. Не погоди ниту еднаш во четирите обиди за тројка за 25 минути поминати на паркетот. Олимпијакос, наместо очекувано да биде меѓу лидерите во неговата "А" група од Евролигата, тој со скор од 1:3 го држи "фенерот" заедно со тимот на Билбао. Избраниците на Душан Ивковиќ, по втор пат несреќно губат на гостувањата, откако речиси во целиот тек на мечот го контролираа резултатот. Им се повтори судбината од гостувањето кај Каха Лаборал, кога на 2 секунди пред крајот примија кош од Приџони. Сега Грузиецот Шермадини беше човекот на одлука. Прво на 7 секунди пред крајот погоди слободно фрлање, а потоа и му подели "банана" на Хајнс, со што ја задржа предноста од половина кош и го донесе својот тим Бенет Канту до победа од 64:63. Нашиот капитен Перо Антиќ, одигра 25 минути, но повторно мака мачеше со реализацијата. На крајот запиша само 1 поен од слободно фрлање и скромни за него 4 скокови. Дека шутот не му оди на Перо во Олимпијакос, говори ...
сите 26 | | | веќе видена

Државјанин на Мароко седум денови се криел во багажникот на еден бугарски автобус со надеж дека ќе го однесе во некоја западно европска држава. Додека 21 годишниот Мароканец се криел во багажникот, автобусот “неколкупати“ патувал на релација од Софија до Бургас и обратно, а случајно бил откриен од еден механичар во гаражата на автобуската компанија во Софија. Подоцна се испоставило дека Мароканецот “се качил“ во автобусот во Атина, со надеж дека ќе стигне некаде во Западна Европа. Инаку, откако кризата ја зафати Грција, емигрантите во сѐ поголем број се обидуваат да стигнат во некоја побогата држава во Европа.
сите 3 | | | веќе видена

Повреди, казни и недостаток на подолга резервна клупа се главните проблеми за Босна и Херцеговина пред првиот натпревар од баражот за пласман на европското првенство против Португалија. Босанците останаа без тројца клучни играчи во тимот, како Борис Панџа и Саша Папац, кои поради суспензии нема да настапат на дуелот во Зеница, додека Менсур Мујџа е повреден. " Се уште не сум одлучил како да ги решам проблемите во одбраната. Но, како да се бориме за победа во Лисабон, доколку не успееме да победиме како домаќини? ", изјави селекторот Сафет Сушиќ. Фабио Коентрао, Пепе и Хуго Алмеида се враќаат во составот на Португалија за овој меч. Од составот поради повреди отпаднаа Дани и Силвио, а Жозе Босингва одби да игра за националниот тим додека селектор е Паоло Бентли. Португалците имаат плус самодоверба пред двата дуела со БиХ, поради фактот дека истиот ривал го елиминираа на патот кон Светското првенство во 2010 година, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Во меѓувреме погледнете го пречекот на репрезентацијата ...
сите 7 | | | веќе видена

next