Соработката на пазарот донесе најбрза светска платформа за работно оптоварување на базата со податоци и значително евтини системи за распоредување на виртуелните машини СИЕТЛ, 16 ноември 2011 година–Компанијата Hewlett Packard, со воведување на серверите HP ProLiant G7 сопроцесори од серијата Opteron 6200 на AMD, придонесува до 30-процентно подобрување на ефикасноста, скалабилноста и перформансите на центарот со податоци. Лидерот во серверската индустрија,HP, во последните 61 тромесечје,во својот состав лансираше пет нови стандардни сервери за индустријата: HP ProLiant BL465c G7, HP ProLiant BL685c G7, HP ProLiant DL385 G7, HP ProLiant DL585 G7 и HP ProLiant DL165 G7. Новите сервери може да го обезбедат најбрзиот мотор на светот за бази на податоци со двоен приклучок и до 40 проценти подобри перформанси во однос на претходните генерации на серверите HP ProLiant базирани на Opteron процесорите на AMD. За да им помогне на организациите да постигнат предност во виртуализацијата, серверите HP ProLiant ...
сите 2 | | | веќе видена

Роберто Де Асис, братот и агент на Роналдињо негираше дека се подготвува трансфер на ѕвездата на Фламенго во Панатинаикос. Изјавата на Асис доаѓа по само неколку часови откако од Фламенго соопштија дека не знаат за интересот на грчкиот клуб за нивниот фудбалер. Предходно портпаролот на Султан бин Абдул-Азиз Ал Сауд, потенцијалниот купувач на Панатинаикос, вети дека Роналдињо до крајот на годината ќе биде нов член на клубот од Атина. Де Асис за медиумите во Бразил изјавил: “Имаме многу пријатели во Грција и можам да ви кажам дека сите тие вести се лажни. Роналдињо е среќен во Фламенго и не сака да си замине“. Инаку, Роналдињо во јануари оваа година дојде од Милан во Фламенго, а неговиот договор има важност до 2014 година.
| | веќе видена

Луис ван Гал следното лето се враќа во Ајакс од Амстердам, каде ќе ја превземе функцијата генерален директор соопштија вчера од клубот. Ван Гал ја започна тренерската криера во Ајакс во 1991 година, веќе во 1992 го освои Купот на УЕФА, додека во 1995 година му ја донесе на клубот и последната титула во Лигата на шампионите. Во 1997 година Ван Гал си замина од Ајакс. Тој ќе ја превземе функцијата во клубот на 1 јули следната година. По отказот од минхенски Баерн ова ќе биде трета функција за Холанѓанецот во Ајакс, откако во 2003 година беше технички директор, но си замина по само една сезона.
сите 6 | | | веќе видена

Хашкиот трибунал издал налог за апсење на Флоренс Хартман, која мора да се јави на издржување казна затвор од седум (7) денови. Артман не ја платила казната од 7000 евра за непочитување на судат, па паричната казна ѝ е премианувана во затворска. Инаку, Хартман ги игнорирала двете барање на Трибуналот за паричната казна, па сега е испратен налог за апсење до Франција, чија државјанка е таа, пренесува ВВС. Хартман во 2009 година беше прогласена за виновна откако во нејзината книга “Мир и казна“ (Peace And Punishment) објавила две доверливи одлуки на Трибуналот во процесот против Слободан Милошевиќ, односно за инволвираноста на српската Влада во војната во Босна и масакрот во Сребреница. Хартман од 2000. до 2006. година беше портпарол на тогашната главна обвинителка на Хашкиот трибунал Карла Дел Понте.
сите 18 | | | веќе видена

Един Џеко го обвини својот соиграч од босанската репрезентација Сенад Лулиќ како најодговорен за тешкиот пораз од Португалија со 6-2. Лулиќ, дефанзивецот на Лацио набрзина, во 53. и 54. минута од натпреварот доби два жолти картони во моменти кога Португалците имаа предност од 3-1. Џеко смета дека тој црвен картон го решил текот на мечот. “ Примивме шест голови бидејќи Лулиќ беше исклучен. Пред да го добие црвениот картон беше 3-1. Со 10 фудбалери е невозможно да се сврти резултатот. И да не беше исклучен ќе беше многу тешко да дојдеме до позитивен резултат “ – вели Џеко, пренесува goal.com. Ѕвездата на Манчестер Сити истакна дека би сакал Сафет Сушиќ да остане на кормилото на босанската репрезентација, иако не е изборен пласман за Еуро2012. “ Не сум само јас кој инсистира тој да продолжи со работа, туку целата екипа “ – изјавил Џеко.
| | веќе видена

Убиства на научници кои се занимаваат со нуклеарна технологија, софистицирани “сајбер“ напади и ова што се случи минатиот викенд, кога во "мистериозна" експлозија во воена база и склад на муниција во Иран, убиен е “кумот“ на програмата за балистички проектили на Иран, укажува дека Иран е веќе мета на тајни напади, заклучува ВВС. Eксплозија во воената база и склад на муниција во Бид Ганех, Иран Инаку, експлозијата во базата Бид Ганех била толку моќна при што биле убиени 17 членови на иранската Револуционерна гарда, а прозорците се треселе и во Техеран, оддалечен повеќе километри. Иако иранските власти тврдат дека за работи за несреќа, познавачите на приликите тоа не го прифаќаат така лесно. Во последниве две години беа убиени (најмалку) тројца ирански научници, а минатата зима вирусот “Stuxnet“ кој беше “внесен“ во иранските постројки (центрифуги) за збогатување на ураниум, направил хаос и целата програма ја уназадил за повеќе месеци. Никој не превзема одговорност, но во Иран се верува дека зад вирусот ...
сите 5 | | | веќе видена

Артур Левинсон е новиот Претседател на Управниот одбор на Apple, изгласан од раководството на компанијата. Левинсон (60) не е ново име во компанијата. Имено, тој од 2005 година е еден од главните раководители на Управниот одбор, со кој претседаваше неодамна починатиот Стив Џобс. Џобс пак, на таа функција дојде откако даде отказ од позицијата извршен директор на 25 август годинава, од здравствени причини, а неговото место го зазеде Тим Кук. Кук очигледно беше само привремено решение. Управниот одбор сега доби и нов член, а тоа е претседателот на Дизни, Роберт Игер. Се чини, полека работите во раководството на Apple си доаѓаат на место, а тоа значи дека се е подготвено за почеток на развивање на стратегијата за лансирање на последното дело на Џобс, долгоочекуваниот iPhone5.
сите 2 | | | веќе видена

По синоќешните возвратни бараж дуели, познати се сите 16 селекции кои ќе учествуваат на Европското првенство во Полска и Украина во 2012 година. Веќе утринава од УЕФА стаса и распоредот на шеширите според кој ќе се изврши извлекувањето на групите на 2 декември во Киев. Еве како изгледаат шеширите... 1. Полска, Украина, Шпанија, Холандија 2. Германија, Италија, Англија, Русија 3. Хрватска, Грција, Португалија, Шведска 4. Данска, Франција, Чешка, Република Ирска Па, што велите за група во која би се нашле Шпанија, Германија, Португалија и Франција? E, тоа би била "група на смртта". Но останува да видиме каков ќе биде исходот од жребањето во Киев. Европското првенство ќе започне на 8 јуни, а финалето ќе биде на 1 јули наредната година.
сите 14 | | | веќе видена

Минатата недела го видовме првиот трејлер за “Снежана и ловџијата“ , со Кирстен Данст и Шарлиз Терон во главните улоги, авантура во стилот на “Господарот на прстените“. Вчера од Relativity го објавија првиот трејлер за Mirror, Mirror со Џулија Робертс (лошата кралица) и Лили Колинс (Снежана), нешто што повеќе наликува на ром-ком (романтична комедија). Инаку Mirror, Mirror е во режија на Тарсем Синг (Tarsem Singh), режисерот на Immortals , мега хитот кој во моментов е на прво место во САД. Премиерата на “оваа Снежана“ е закажана за 16 март 2012 година. Во “Mirror, Mirror” eднаш, многу одамна во едно кралство, си живееше... Туку, подобро погледнете го трејлерот подолу...
сите 3 | | | веќе видена

Пријателскиот натпревар кој беше одигран меѓу репрезентациите на Костарика и Шпанија и заврши без победник (2:2), ќе остане во историјата по еден рекорд. Голманот на репрезентацијата на Шпанија Икер Касиљас беше на голот на Шпанија по 127-ми пат со што го собори рекодот на легендарниот Андони Зубизарета, актуелен спортски директор на ФК Барселона. Инаку, на натпреварот ноќеска против Костарика, Касиљас подоцна му го отстапи местото на Виктор Валдез од Барселона. Првиот гол кој го прими Шпанија беше по грешката на Касиљас. Од кога е на голот на шпанската фудбалска репрезентација, Шпанија забележа 92 победи, 21 нерешен резултат и само 13 порази. Касиљас дебитираше за Шпанија на мечот со Шведска 2000 година. Новиот рекордер во Шпанија признал дека најдрага одбрана му е ударот на Аријен Робен во финалето на СП во 2010 година. За да му се приближат со настапи шанса има Чави кој има 107 настапи за Шпанија додека Раул има одиграно 102 натпревари за „фуријата“, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 4 | | | веќе видена

Веќе подолго време на Интернет можат да се најдат интересни комбинации на спортска опрема, особено патики во комбинација со социјалните Интернет страници. Неодамна таков беше случајот со Адидас и Твитер. Ова подолу, се дизајни на Yasin Fatih, кој ги објавил на својот Tumblr профил, а ние ги издвоивме оние од YouTube, Twitter, Facebook, Flickr и Google Buzz. Интересно изгледаат, но дали би облекле вакви патики? Наместо постојано да твитате, еве Ви шанса со Твитер патиките некому да удрите и вистинска клоца...
| | веќе видена

Конечно Меси одигра добро за Аргентина, а тоа неможеше да резултира со ништо друго, освен со многу значајна победа од 2:1 против Колумбија на жешкиот гостински терен. Иако со погодокот на Дорлан Пабон од слободен удар на истекот од првиот дел, на паузата "Гаучосите" заминаа во соблекувалните со негатива од 1:0, во вториот дел на сцена стапи Меси, а епилогот, погледнете го во видеото. Мошне значајна победа во квалификациите за Светското првенство 2014 година, особено по бледото реми на домашен терен против Боливија во минатото коло. На Меси изгледа му "лежат" гостувањата во Колумбија со оглед на фактот дека токму тука пред 6 години го постигна својот првенец во националнит дрес, во селекцијата до 20 години. Во другите мечеви од квалификациите одиграни сношти... Еквадор - Перу 2:0 (0:0) Чиле - Парагвај 2:0 (1:0) Венецуела - Боливија 1:0 (1:0) Колумбија - Аргентина 1:2 (1:0) Уругвај беше слободен. Табела 1. Уругвај 7 (3 натпревари) 2. Аргентина 7 (4) 3. Венецуела 7 (4) 4. Еквадор 6 (3) 5. ...
сите 6 | | | веќе видена

Промотивниот телевизиски спот "Храна за душа" кој неодамна беше промовиран во Србија, неодоливо потсетува на македонскиот "Македониија вечна - храна" снимен минатото лето. Неколку српски медиуми сериозно се зафатија со откривање на можен плагијат, околу промотивните спотови на двете држави. Имено, српскиот "Храна за душа" кој за 3 дена на YouTube го виделе повеќе од 30.000 луѓе во многу нешта личи на спотот кој Македонија ја промовираше на најголемите светски ТВ станици изминатата година. И од двете страни инволвирани во продукцијата на спотовите стигнуваат смирувачки тонови. Српскиот продуцент, компанијата Супернатурал, за српските медиуми потврди дека во спотовите има сличности, но дека не станува збор за никаков плагијат, туку дека сличноста произлегува од блискоста на двата народа и култури. Ние ги контактиравме македонските продуценти, па за vox.mk од маркетинг агенцијата Република ни изјавија дека идејата за спотот дошла сосема случајно и дека нашиот спот бил снимен минатото лето на неколку локации ...
сите 12 | | | веќе видена

Корисниците на Фејбук последниве неколку денови се “нападнати“ од голем број порнографски и насилни фотографии, кои се дистрибиурани од повеќе “хакирани“ профили. Се работи за “фотошопирани“ порнографски фотографии на Џастин Бибер и други славни личности, фотографии на малтретирани домашни животни, како и други насилни фотографии кои “го преплавија“ Фејсбук, а кои очекувано предизвикаа згрoузување кај корисниците. “Се соочивме со координиран напад на спам, кој се случил поради ранливоста на некои интернет прелистувачи. Успеавме драстично да ја намалиме штетата од овој напад, а сега истражуваме кој е одговорен“ – изјавил Ендру Нојс, портпарол на Фејсбук за американските медиуми. Според медиумите, некои корисници на Фејсбук биле излажани да копираат и да постават некој код во прелистувачот, а потоа хакерите ја превземале контролата врз таа корисничка сметка и ги поставиле фотографиите. За експертите, ваквите напади, со кои е нарушена безбедноста и приватноста се основната причина поради која многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Атмосфреата околу новиот Таксират полека се вжештува, светските музички имиња го најавија своето доаѓање на најголемиот јужноевропски зимски фестивал, а наскоро се затвора и промотивната претпродажба на билетите за најбрзите Таксират фанови. Но, еве и мала провокација: Таксират објавува единствена „Златна ВИП влезница“ која чини 2000 евра и со која се добива целосен 24 часовен ВИП третман. Со оваа влезница, за гостинот има обезбеден приватен превоз кој ќе го пречека пред неговиот дом, во договорен термин. Потоа, тој има уникатна можност да ужива како секоја ѕвезда, гостин на Таксират, да присуствува на официјалните ручек средби, тонски проби, прес конференции, на самиот концерт, пристап во бекстејџ зоната, храна и пијалоци по негова желба и специјално Таксират изненадување. Финансиските средства од оваа влезница ќе бидат насочени кон проектот Music Without Borders кој има за цел да обезбеди и стимулира поддршка на млади артисти. Со средствата ќе се обезбеди backline музичка опрема која ќе биде на ...
сите 2 | | | веќе видена

“ Роналдињо ќе дојде во Атина на 17. декември за да потпише договор со Панатинаикос “ – ова денес во грчката престолнина го соопштил Власис Цакос, порпаролот на принц Султан бин Абдул-Азиз Ал Сауд, кој е во преговори да го купи грчкиот фудбалски клуб. 31 годишниот Роналдињо на почетокот на оваа година од Милан замина во Бразил, во Фламенго, каде постигна 20 голови на 46 натпревари. Според неофицијалните вести на шпанските медиуми, саудискиот шеик за услугите на Роналдињо ќе плати 30 милиони евра. Остануваат уште три натпревари од бразилскиот шампионат, по што Гаучо се очекува да потпише за Панатинаикос, кои пак се на првото место во националниот шампионат, со два бода пред најлутиот ривал Олимпијакос, пренесува Мундо Депортиво.
сите 9 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот во моментов на завршниот Мастерс турнир во Лондон (Barclays ATP World Tour Finals) ќе биде во групата А, заедно со Британецот Енди Мари, Шпанецот Давид Ферер и Томаш Бедрих од Чешка. Во групата Б се најдоа: Шпанецот Рафаел Надал, Швајцарецот Роже Федерер, Французинот Жо Вилфред Цонга и Американецот Марди Фиш. Турнирот во Лондот започнува в недела 20. ноември, а финалето е закажано на 27. ноември. Титулата од минатата година ја брани Роже Федерер.
сите 9 | | | веќе видена

Денес во 11 часот на бул. Климент Охридски започна акцијата на Градот Скопје за засадување 2100 листопадни и зимзелени садници во дрворедите на булеварите и во новоподигнатите парковски површини во градот. “Во акцијата на Градот за обновување на дрворедите на булеварите и на зелените површини, којашто ќе се реализира до крајот на месецов на целата територија на градот, ќе се засадат вкупно 2100 садници од холандско производство, односно 17 видови дрворедни садници (14 вида листопадни и 3 вида зимзелени). Јаворите, што ги засадивме денеска се со црвено-виолетови лисја, растот во висина до 5 метри и имаат раскошна крошна. Со организирањето вакви акции докажуваме дека го одржуваме ветувањето за секое исечено дрво да засадиме неколку нови садници“ изјави градоначалникот Коце Трајановски. Ќе се обновуваат дрворедите на булеварите: Климент Охридски (ќе се засадат црвени јавори – Acer grimson king), Митрополит Теодосиј Гологанов (даб - Quercus palastris), Видое Смилевски Бато, Партизански одреди (од Симпо до ...
сите 3 | | | веќе видена

Нов, втор по ред сингл од најновиот албум "I''m With You" на калифорниските "пиперчиња" ја доживеја својата промоција. После "The Adventures of Rain Dance Maggie" најавниот сингл од албумот, лансиран е и вториот сингл "Monarchy of Roses", за кој беше промовиран и видео запис. Режисер е Марк Клесфилд, а сосема очигледно инспирацијата ја добил од уметникот Рејмонд Петибон, чии најпознати остварувања се омотите за неколку албуми на Black Flag и Minutmen, бендови кои во осумдесеттите влијаеле по се изгледа и на музичкиот развој на Пеперси.
сите 2 | | | веќе видена

Играчката која повеќе децении е една од најпопуларните и кај децата но и кај возрасните, стана инспирација за првите луѓе на "Ворнер брос" студиото. Веднаш по најавата за снимање на филм во "Лего фазон", започнаа и шпекулации околу неговата содржина и изглед. И иако од компанијата сите детали ги држат во најголема тајност, неколку специјализирани филмски медиуми "дознале" дека 80% ќе биде анимирана содржина а 20 игран дел. Досега, популарните коцки и малите жолти човечиња беа инспирација за неколку видео игри, но еве за прв пат ќе се појават и на големото платно и тоа се разбира во 3Д технологија. Сценариото и режијата ќе им бидат доверени на Фил Лорд и Кристофер Милер, кои беа потписници и на анимираниот филм за "врнежливите ќофтиња", а во кино-салите би требало да се појави во 2014 година.
сите 2 | | | веќе видена

next