Вистинска “драма“ се случуваше последниве денови во Холивуд. Прво Брет Ратнер, продуцентот на Оскарите 2012 година си даде отказ, а неполни 24 часа подоцна и Еди Марфи, кој требаше да биде “домаќин“ на манифестацијата, се откажа од својата улога. Се започна на прес конференцијата по премиерата на филмот "Tower Heist" во режија на 42 годишниот Ратнер, со Еди Марфи и Бен Стилер во главните улоги. Кога бил прашан за пробите со актерите за време на снимањето на "Tower Heist", Ратнер одговорил: “Пробите се за педерчиња“. Тој подоцна се извини за овие зборови, но штетата беше направена. Поради притисокот од групите за правата на хомосексуалците, како и на голем број членови на Академијата, но и поради контроверзното интервју за неговиот сексуален живот на радио шоуто на Хаурад Стерн, Ратнер си поденесе оставка. Вчера и Еди Марфи објави дека не сака да биде домаќин на Оскарите. “Знаеме како се чувствува Еди откако го загуби креативниот партнер и му посакуваме се најдобро“ изјавил Том Шерак, претседател на ...
сите 25 | | | веќе видена

По смртта на Стив Џобс, од брендот Robert Marc соопштуваат дека побарувачката за очила исти како оние на шефот на Епл е енормно зголемена. Моделот на очилата е направен во 1998 година, откако Џобс и Robert Marc заедно се одлучиле за постоечките рамки “Lunor”, но со заоблени леќи. Останатото е историја... Инаку, “очилата на Стив Џобс“ можат да се купат кај Robert Marc , кој на постоечката “Lunor Classic” серија ги понудил и оние со заоблени леќи. Цената на рамките за очилата изнесува 495 долари, но без “стаклото“. Ако ви се чини скапо, можете и да почекате. Wall Street Journal пишува дека редот на купувачи за овие очила е “навистина“ долг. Туку што е следно? Левис фармерки со потписот на Стив Џобс? Не би нѐ изненадило...
| | веќе видена

Бразилскиот напаѓач Нејмар останува во својот досегашен клуб Сантос до 2014 година, откако објави дека со управата на клубот потпишал нов и проширен договор. Предходниот договорот Нејмар го “врзуваше“ со Сантос до 2015 година, но сега може да си замине порано, секако за многу повеќе пари. Луиз Алфаро де Оливеира, претседателот на Сантос изјави: “Нејмар веќе се измори од продавање во Реал или Барселона. Вистината е дека ќе остане во клубот до 2014 година, а потоа може да реши каде ќе замине“. Тој не сакаше да ги објави деталите од новиот договор, но клаузулата за предвремено заминување неофицијално од 45 сега е зголемена на 70 милиони евра. Цитирајќи локални медиуми, Ројтерс пренесува дека Нејмар од платата и спонзорските договори сега ќе заработува 1,73 милиони долари месечно.
сите 5 | | | веќе видена

13 светски боксерски репрезентации ќе учествуваат на 41. издание на боксерската ревија „Златен Гонг“. На последната прес-конференција пред официјалниот старт на „Гонгот“ организаторите потенцираа дека се обезбедени сите предуслови за врвна манифестација. Оваа година, сепак, недостасуваат Кубанците, но на нивно место е силната селекција на Тунис, како и неколку боксери од Молдавија, Шпанија, Бугарија и Србија, кои се носители на медали од европски ис ветски првенства. Македонија на 41. „Златен Гонг“ ќе се појави со 8 боксери во избор на селекторот Руждија Калач. За жач, поради повреда нема да настапи нашиот најдобар боксер Примислав Димовски, но сепак, Мумин, Жута и Ташков ќе се обидат да се престават во најдобро светло. „Горди сме што продолжуваме со традицијата. Сите ќе работиме на обезбедување на непречени услови за егзистирање на оваа манифестација, бидејќи минатогодишниот 40. Златен Гонг постави едно ниво, кое не само што треба да се задржи, туку и да се унапреди. Оваа година очекуваме силна ...
сите 15 | | | веќе видена

В четврток, од 20 часот, во Градското кино Милениум, со проекцијата на филмот „Во подобар свет“, добитник на Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, свечено ќе биде отворено Јубилејното 10-то издание на Фестивал на европски филм CINEDAYS. За отворањето на фестивалот, преводот на Македонски јазик ќе биде вметнат директно на копијата на филмот, што се практикува за филмовите на редовен репертоар, и е квалитативен исчекор, а за многубројните гости на фестивалот, како и за дипломатскиот кор во РМ ќе има и превод на англиски јазик. Филмот „Во подобар свет“, репризно ќе биде проектиран во 17:30 часот на 11.11.2011 година (петок), на филмското платно на Градското кино Милениум. 10. издание на „CINEDAYS“, ќе трае до 20-ти ноември, а во рамки на програмата, љубителите на филмската уметност ќе имаат можност да видат 70 филмови од поновата европска филмска продукција, распоредени во неколку различни фестивалски програми, а проекциите ќе се одржуваат во Градското кино Милениум, Кино Фросина при МКЦ, ...
сите 24 | | | веќе видена

Од денеска ви ја презентираме нашата нова содржина. Сите вие кои имате потреба да искажете сопствен став, мислење или коментар за било каква работа, од денес имате отворен медиум за тоа. vox.mk ги отвора своите страници на сите вас. Доколку навистина имате нешто да кажете, кажете го на vox.mk Почитувани, Читам по весници дека се подготвуваат нови таблички за македонските возила, убаво, но по се досега објавено тие ќе бидат напишани на ЛАТИНСКО ПИСМО , што е противуставно. член 7 од Уставот на РМ: Во Република Македонија службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. И овие таблички кои сега ги возиме на колите инаку , имаат едно квадратче со кирилски букви. Е тоа е поради одлуката на тогашниот министер на ВнРаб - Фрчковски, кој потпиша одлука табличките да се на Латинско писмо, па тоа ПАДНА на уставен суд, за после со една лаконска одлука да се вметнуваат кирилски букви во квадратчено таму. Мизерно, како што беше и остана мизерен и Фрчковски. Имам впечаток дека и сегашните ...
сите 2 | | | веќе видена

Земјата кандидат за ЕУ повторно е пред сериозен испит на економски план... Менаџментот на најголемиот глобален ланец за брза исхрана, McDonald''s донел одлука да ги затвори сите свои ресторани во Исланд поради "лошата финансиска состојба во која се наоѓа оваа земја" . За да ја ублажат ваквата своја одлука, од менаџментот објаснија дека Исланд е многу тежок за водање ваков бизнис, бидејќи е одделен прилично од остатокот од Европа и има само 300.000 жители. Инаку, компанијата, својот прв ресторан на далечниот Исланд го отвори 1993 година, а вкупно имаа 3 ресторани, кои ќе бидат затворени "без намера повторно да бидат отворени" . На ваков чекор се одлучиле поради фактот дека храната ја увезувале од Германија, а во меѓувреме трошоците станале повисоки од добивката. Според менаџерите, продажбата одела сосема задоволително, но трошоците толку се зголемиле што не било можно да се оствари профит. Колку за илустрација, килограм увезен кромид ги чинел колку шише добро виски.
| | веќе видена

Најмалку 93 лица досега се јавиле и биле сместени во болниците откако непознат маж ги нападнал со сеуште неидентификуван гас, на улица во Минхен. Како што објави Тагесцајтунг, вчера во текот на денот, во моментот кога група ученици биле собрани околу киоск за да си купат јадење, почувствувале силно печење во очите и започнале да кашлаат. Меѓу луѓето во моментот се нашла и мајка со тримесечно бебе, а на самото место за многу кусо време пристигнале и брзата помош и пожарникарите. Сеуште нема никаква потврда за каков тип на гас се работи, ниту пак за мотивите на нападот. Очевидци забележале маж кој "им бил сомнителен", па полицијата претпоставува дека токму таа личност е одговорна за нападот.
сите 2 | | | веќе видена

Релито ДАКАР 2012 и оваа година повторно ќе се вози низ три држави: Аргентина, Чиле и Перу, со 14 етапи во вкупна должина од 8363 километри. Според организаторите Јужна Америка и понатаму останува домаќин на ова рели. Вкупно ќе бидат поминати околу 8500 км. од кои 4406 км. специјални етапи. Оваа година треба да учествуваат 465 натпреварувачи, 171 автомобил, 185 мотори и 76 камиони. Ќе имаме пет етапи во Аргентина, исто така пет етапи во Чиле и четири етапи во Перу. За разлика од минатата година, релито ќе трае 14 денови. Овој успех кои го постигнаа Аргентина и Чиле со ова рели ги натерало и останатите земји од Јужна Америка да се пријават за организација на релито Дакар. Меѓу оние кои учествуваа и оваа година се Стефан Петерхансел кој има рекордни 9 победи на ДАКАР и уште еден фаворит Карлос Саинц. На стартот ќе бидат натпрварувачи од 50 земји, а веќе сега правата за ТВ пренос го имаат обезбедено ТВ куќи од 190 држави, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 2 | | | веќе видена

Хрватската влада, најверојатнио пред изборите, на Католичката црква ќе ѝ ја подари некогашната политичка школа на комунистите која се наоѓа во Кумровец. Во “пакет подарокот“ се наоѓаат и Спомен домот во ова место и повеќе други објекти, кои во моментов се сопственост на државата, пренесуваат медиумите во Хрватска. Родната куќа на Јосип Броз Тито во Кумровец, Хрватска фото: Википедија Веста доаѓа по анализата на бискупите, кои “биле во паника“, откако дошле до сознание дека државата повеќе немала да понуди “квалитетни имоти“, како замена за оние што на црквата ѝ биле одземени од страна на комунистите. “Вечерњи лист“ пишува дека Католичката црква се согласила да добие многу помалку пари од она што реално е проценето дека им било одземено од комунистите. Освен тоа се проценува дека со (очекуваното) заминување од власт на ХДЗ, црквата би можела да остане со празни раце. Премиерот на Хрватска, Јадранка Косор истакнала дека “засега нема донесено конкретни одлуки, но треба сериозно да се работи на ...
| | веќе видена

Компанијата Adobe очигледно решила да го прекине развојот на Flash за мобилните прелистувачи, пренесува ZDNet, цитирајќи имеил порака пратена од компанијата до партнерите. Токму со тој имеил, Adobe признава дека на ерата на Flash на Интернет наскоро ќе ѝ дојде крајот. Спорет ZDNet, во имеилот се истакнува дека Adobe сега ќе се фокусира на развој на алтернативни продукти, како и на HTML5 протоколот. Критичарите долго време истакнуваа дека Flash-от интензивно ги празни батериите на мобилните уреди, а со тоа корисниците имаат многу повеќе штета отколку корист. Инаку, Стив Џобс, во април минатата година напиша текст против Flash-от, опишувајќи го како технологија од минатото. Епл и Џобс толку не го сакаа Flash-от, што беше забранет за употреба на сите iOS уреди. Веста доаѓа во период кога од Adobe најавија дека ќе отпуштат 750 вработени, што од компанијата го протолкуваа како “корпоративно реструктуирање“
сите 4 | | | веќе видена

Калчолигашот Каљари вчера му врачи отказ на тренерот Масимо Фикаденти, кој стана седмиот стратег што “падна“ од крајот на минатата сезона во првата италијанска фудбалска лига. Сепак, одлуката доаѓа како изненадување за многумина, бидејќи Каљари во моментов се наоѓа на “комотното“ 10. место на табелата во Серија А. Фиканденти го замени Донадони, на едно од “најжешките“ столчиња во Серија А. Имаше одличен старт на сезоната, со остварени три победи во првите пет кола. Сепак, серијата без бопеда последниве пет кола беа причина за отказот на Фикаденти. Пред стратегот на Каљари, во Серија А “паднаа“: Михаловиќ - Фиорентина, Гасперини – Интер, Донадони - Каљари, Бизоли – Болоња, Марко Џампаоло – Чезена, Пиоли – Палермо... Кој е следен?
сите 8 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони, најави дека ќе поднесе оставка, откако во парламентот ќе бидат донесени сите мерки и економски реформи кои Европската унија ги бара од Италија. Ова најверојатно би требало да се случи идната седмица. И така, човекот кој и покрај константните секс скандали и ред други криминални обвинувања последниве години не ни помислуваше да ја напушти премиерската фотеља, падна под притисокот на оние чиј глас најпослушно се почитува – кредиторите. Беше премиер кој најдолго ја задржал функцијата по Втората светска војна и трет од формирањето на Италија, по Мусолини и Џовани Џолити... Сето ова следува откако 75 годишниот Берлускони го загуби мнозинството во парламентот при рутинското гласање за државаниот буџет за 2010 година. Инаку, важи за еден од најбогатите луѓе во Италија. По овие вести, скокна вредноста на еврото , скокнаа и индексите на берзите во САД, кои и покрај целодневниот пад, сепак поради “добрите вести“ на крајот од тргувањето завршија во позитива...
сите 57 | | | веќе видена

На официјалната Интернет страница , ФИБА Европа со соопштение ги отфрли шпекулациите во медиумите кои тврдат дека двајца од играчите кои учествуваа на последниот „Евробаскет“ во Литванија се позитивни на допинг тест. Во текстот се истакнува дека таквите извештаи се без конкретна супстанца и дека секој случај со допинг ќе биде прво објавен од страна на оваа асоцијација. Повод за оваа реакција на челниците на европската кошарка беше информацијата од Литванија дека двајца играчи од Македонија и Шпанија покажале „чудни“ резултати на направената контрола додека траеше Европското првенство во Литванија. Се наметнува дилемата дали некој сака да ја дискредитира Македонската кошарка во периодот кога ние и Литванците конкурираме да бидеме домаќини на квалификацискио турнир за пласман на ЛОИ во 2012. година во Лондон, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 10 | | | веќе видена

Судот во Неапол му одреди казна затовр во траење од пет години и четири месеци на Лучијано Моџи, поранешен генерален директор на Јувентус. Моџи е осуден поради неговата улога во скандалот со местење натпревари (т.н. “Калчополи“), во 2006 година. Моџи беше главниот осомничен во “Калчополи“, мрежа на фудбалски функционери и судии кои местеле натпревари. Поради тие настани Јувентус ги загуби титулите од 2005 и 2006 година. На судот му требаа повеќе години да го осуди Моџи, но “сагата“ продолжува. Моџи ќе се жали во Апелацискиот суд, па потоа има можност да достави жалба и до Врховниот суд... И така во недоглед. Моџи во моментов има 74 години и италијанските медиуми забележуваат дека тој тешко дека ќе заврши зад решетки. Освен Моџи, затворски казни добија и Паоло Бергамо во траење од три години и осум месеци, а Андре Дела Вале и Клаудио Лотито добија по петнаесет месеци затвор. Секако, сите имаат право на жалба...
сите 21 | | | веќе видена

Заврши изградбата на новото паркиралиште под Транспортниот центар, кое е наменето за автобуси, комбиња и за лесни моторни возила. Новиот паркинг-простор е ограден со реката Вардар и со ул. Никола Карев и Владимир Комаров и има капацитет од 64 паркинг-места. “ Паркиралиштето се протега на површина од 8000 кв. метри и располага со 10 паркинг-места за автобуси, 12 места за комби-возила и со 42 паркинг-места за автомобили. Градот Скопје во овој проект вложи околу 11,6 милиони денари “- истакна меѓудругото градоначалникот Трајановски. Паркингот е поплочен со бекатон плочки со дебелина од 8 сантиметри. Атмосферските води од новото паркиралиште ги собира атмосферска канализација долга 856 метри, а обезбедено е прифаќање на атмосферските води од објектот на Транспортниот центар преку олуци и сливници. На изградба на новото паркиралиште под Транспортниот центар работеа екипите на градежната компанија „Беграмо Инжинеринг“ од Скопје. извор/фото: skopje.gov.mk
сите 3 | | | веќе видена

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk Ако претходните текстови во некои аспекти Ви изгледаа чудни, несвојствени за Вашиот концепт на живот, однесување, за Вашата околина, за Вашето досегашно поимање на појавите (чуствата, емоциите, постапките, насоките за тоа како треба или не треба или пак за она што е добро или не) и едноставно се косат со Вашите принципи (кое патем ке забележам јас се уште не знам што се тие или на кого и за што му служат. Но, нејсе, јас сум само една честична маленкост за да судам за тоа. Овој пат ќе се задржам на медитацијата... Како процес, како појава, како доживување и како неопходност со сите ефекти од нејзиното применување, практицирање, ...
| | веќе видена

Литванската антидопинг агенција потврди, дека двајца кошаркари биле позитивни на коnтролите направен за време на последното Европско првенство во Литванија. Агенцијата не ги соопштила имињата но, истакнала дека се работи за репрезентативци од Македонија и Шпанија. Ние на крајот игравме за третото место и бевме совладани од Русија додека Шпанија го освои златото откако ја совлада во финалето слекцијата - на Франција, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Антидопинг агенцијата најавила дека резултатите ќе ги проследи до ФИБА која ќе одлучи, дали ќе реализира натамошни анализи, пишува шпански АС . Литванците потврдиле дека во моментов не може со сигурност да се потврди дали станува збор за допинг или има некаков друг проблем со телата на двајцата кошаркари. Ако бидат прогласени за виновни, кошаркарите ги очекува максимална казна од две години суспензија.
сите 37 | | | веќе видена

Во природата владее законот на природна селекција, односно појаките ги надживуваат послабите. Ама ова што му го направи бизонов на неговиот “пријател“ од стадото, во најмала рака е безобразлук.
| | веќе видена

Во Загреб, во понеделникот беше организиран хуманитарен концерт во организација на здружението “Сѐ за неа“ (Sve za nju), под покровителство на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ. На концертот настапија четири диви од регионот: Нина Бардиќ, Маја Сар, Александра Радовиќ, како и Каролина Гочева. Хрватските медиуми посебно се воодушевени од Каролина, која ја изведе “Rolling in the deep“ на Адел. И додека славната Адел е на операција, Каролина повеќе од успешно ја замени. Инаку, хуманитарниот концерт беше организиран за да се даде поддршка на кампањата за подигнување на свеста кај жените за превенција од ракот на матката. Некои хрватски медиуми дури пишуваат дека Каролина ја надминала Адел. Којзнае, можеби се во право? Што мислите вие?
сите 12 | | | веќе видена

next