По долги 19 месеци, за неколку денови Белгија најверојатно ќе ја добие новата влада, откако мандатарот Елио Дел Рупо изјави дека се надминати недоразбирањата помеѓу лидерите на главните шест политички партии, откако е постигнат договор за државниот буџет за 2012 година. “Има уште неколку работи за кои треба да се договориме, но сметам дека тоа бргу ќе го завршиме. Спорот настана околу буџетот за 2012 година помеѓу силно спротиставените фламански и валонски партии“ – изјавил Дел Рупо. За буџетот за 2012 година предвидени се остри мерки за штедење, за дефицитот да остане во рамките на барањата на ЕУ. “Бевме под жесток притисок од ЕУ, од каде беше побарано да се вклучиме во спасувањето на еврото. Имаше и закани за санкции“ – додал мандатарот Дел Рупо. Инаку, кредитниот рејтинг на Белгија неодамна беше намален, со што се зголемија стравувањата дека државата е следна на списокот проблематични членки на еврозоната, по Грција, Португалија и Ирска...
| | веќе видена

Незнам како ќе реагираат "загрижените" за шумскиот фонд на планетава, но на некој американец очигледно му текнало како добро да заработи. За оваа вратоврска не е битно дали знаете или не да ја врзувате, се што треба да направите е да потрошите 40 долари и ете ја на вашиот врат. Wood Thumb од Сан Франциско, мал производствен погон, е потписник на ова "дело", а достапни се во две димензии за високи и пониски мажи. Ех, да, за да не се налутат веднаш борците за зачувување на шумскиот фонд, од компанијата соопштуваат дека вратоврските се направени исклучиво од рециклирано дрво, најмногу од дрвјата собрани по градовите после силните урагани. Па погледнете како тоа функционира...
сите 4 | | | веќе видена

Некогашниот Претседател на Сојузниот извршен совет на СФРЈ починал сношти, како што дознава босанскиот "Дневни аваз" од извори блиски до семејството. Марковиќ ќе остане запамтен по економските реформи кои ги спроведе во СФРЈ, па покрај "извлекувањето" на Југославија од економската криза, се справи со инфлацијата и започна силни реформи со цел вклучување на СФРЈ во тогашната Европска економска заедница. Во тој период започна и првата вистинска приватизација во бившата држава, па дел од акциите им беа доделувани на вработените во компаниите. Кон средината на 1990 година го оформи Сојузот на реформски сили на Југославија, пред одржувањето на повеќепартиските избори, нопоради жестоките напади во јавноста од конкурентите, реформистите претрпеа пораз, а Марковиќ остана некако маргинализиран, па како што се очекуваше во 1991 година, поднесе оставка од Претседателската функција. Кога сме кај оставката на Анте Марковиќ, интересен е фактот на кој начин таа беше соопштена на јавноста. На конференција за печат, одржана ...
сите 31 | | | веќе видена

Талибанците кои ќе се откажат од борбите, но ќе си го задржат оружјето, ќе добијат “пензија“ од 100 фунти месечно - Дејли Телеграф ги пренесува деталите од новата иницијатива за ставање на крај на крвопролевањето во Авганистан. Програмата за “реинтеграција“ на Талибанците е целосно поддржана од НАТО, а во неа се предвидува и амнестија за оние борци кои убивале британски војници, односно наместо судење им се овозможува пензија. Пензија во вредност од околу 7000 денари ќе добијат сите оние кои направиле воени злосторства врз локалното население и биле дел од убиства на деца, силувања, бесења или обезглавување жени. Планот на британската Влада е да нема истага, туку сите Талибанци кои ќе се откажат од борбите веднаш да добијат пензија и “достоинствено и чесно“ да се повлечат од војното поле. Владата во Лондон, заедно со други “донатори“ има обезбедено 6,5 милиони фунти за овој проект, пренесува Дејли Телеграф.
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативен голман, Томе Пачовски потпишал нов договор со екипата на Жерминал Бершот. Нашиот интернационалец останува во редовите на белгискиот прволигаш до 2014 година. „Јас сум среќен што успеавме да се договориме. Навистина не гледам причина зошто не би останал во Бершот“, изјавил Пачовски за белгиските медиуми по потпишувањето на новиот договор. 29-годишниот голман на нашата А-селекција, долго време беше надвор од терените поради повреда, но сега е „фит“ и веќе успеа да се врати и на голот на нашата репрезентација. Тој три сезони е дел од Жерминал Бершот и успеа повторно да се наметне во првиот тим на натпреварите во белгиското првенство, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 2 | | | веќе видена

Со модификација на вирусот на “птичјиот“ грип H5N1, холандски виролог и неговиот тим создале високозаразен и смртоносен вирус, кој ако “некако“ избега од лабораторијата за кратко време би можел да убие милиони луѓе. Актуелниот H5N1, за кого се дигна толку паника низ целиот свет, досега има “убиено“ околу 500 лица, но овој модификуваниот би можел да биде моќно оружје во рацете на некои “био-терористи“ – пренесува Дејли Меил. “Вирологот“ Ron Fouchier и неговиот тим од медицинскиот центар “Erasmus“ во Холандија откриле дека само пет “мутации“, птичјиот грип станал многу позаразен и би “скокал“ од човек на човек многу полесно. Fouchier кој сеуште не ги објавил целосно резултатите од “истражувањето“, веќе најмил и експерт за коминикации со јавноста, стравувајќи од (бесните) реакции на јавноста и медиумите. Тој е решен да објaсни како направил еден од најсмроносните вируси што човек може да ги создаде, иако тоа би било најдобро прифатено од “био-трористите“, кои би добиле насоки како да го направат истото. ...
| | веќе видена

Гери Спид, 42 годишниот селектор на фудбалската репрезентација на Велс, бил пронајден мртов во неговиот дом во Честер, а според англиските медиуми се работи за самоубиство со бесење. Веста за смртта на Спид пристигна моменти пред почетокот на мечот помеѓу Астон Вила и Свонси, каде шестмина фудбалери или играле заедно со селекторот на Велс или биле под негово водство. Шеј Гивен, голманот на Вила не можеше да ги задржи солзите, а минутата молчење набргу се претвори во френетичен аплауз во чест на Спид. Сочувства пристигнауваат од цела фудбалска Британија, како и од поранешните клубови на Спид: Лидс, Евертон, Њукасл, Болтон, Шефилд... Велшанецот Крег Белами од Ливерпул мораше да го пропушти мечот против Манчестер Сити, бидејќи бил премногу вознемирен да игра. Роби Севиџ, кој во последно време беше многу близок со Спид изјави: “ Не можам да поверувам. Тој ми беше многу близок пријател. Остави две прекрасни деца и прекрасна сопруга. Па имаше се... Имаше се. Разговаравме во саботата... Се смеевме и ...
сите 31 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед одигра само 1-1 на Олд Трафорд против Њукасл, кој по исклучувањето на Гутиерез, последните 20тина минути од мечот ги издржа навистина храбро. За Сер Алекс Фергусон и неговите фудбалери, помошникот на главниот судија, кој сигнализираше пенал за Њукасл е главен виновник за неуспехот на Јунајтед, бидејќи “само тој од сите пристуни на стадионот видел прекршок“. Пеналот во 64. минута успешно го реализира Ба. Предходно, во 49. минута Чичарито (случајно) го отвори резултатот. Повеќето фудбалски блогери се сложуваат дека одлуката за пенал беше “смешна“, но овојпат (за чудо) отиде во полза на гостинската екипа. Како и да е, во Манчестер Сити се најзадоволни... Фудбалерите на Јунајтед имаа фуриозна завршница и не искористија повеќе одлични прилики за гол, а во последната минута поради офсајд беше поништен и голот на Чичарито. Ако Манчестер Сити утре го совлада Ливерпул, тоа ќе значи дека ќе направат предност пред Црвените ѓаволи од 7 бодови. Сепак, откако беше поразени од “Граѓаните“ со 6-1, ...
сите 14 | | | веќе видена

Ракометарите на Пелистер се поразени во првиот меч од 3. коло во Купот на победниците на куповите, на гостувањето во Белорусија кај екипата на Мешков со 27:20. Негативата од седум гола стигна главно во второто полувреме на средбата, кога Мешков успеа да надополни за пропуштеното во првите 30 минути кога водеше со 13:11. Домашните ја имаа и огромната поддршка од навивачите (преку 3000 во салата во Брест) и успеаа да дојдат до одлична предност. За Битолчани ќе биде особено тешко да стигнат до анулирање на негативата, на реваншот кој се игра следната недела. Во составот на пелистерци на оваа средба со 6 гола најефикасни беа Маретиќ и Везенковски. По 2 гола запишаа Петровски и Митревски, а по еден Караиванов, Димитровски, Чантуриа и Недановски. Кај Мешков со 6 гола најефикасен беше Благонадеждин, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Целосна статистика на Интернет страницата на ЕХФ.
сите 5 | | | веќе видена

По осум години планирање, две годишно одложување и потрошени вкупно 2,5 милијарди долари мисијата Mars Science Laboratory на НАСА конечно ќе биде лансирана денес, во 16:02 според македонско време. Време е НАСА да се врати на Марс. Се работи за новиот ровер, Curiosity, многу поголем од двата близнаци, Spirit и Opportunity кои веќе ја испитуваа(т) Црвената планета. Освен во големината, главна разлика е што Curiosity нема соларен, туку нуклеарен погон. Curiosity со себе ќе однесе околу 4 килограми плутониум, чија топлина ќе биде трансформирана во електрична енергија. Денес, од Кејп Канаверал на Флорида, Роверот Curiosity конечно тргнува на своето патешествие кон Марс. На своето одредиште планирано е да пристигне во август 2012 година и да се спушти во кратерот Гејл (Gale). Од таа локација ќе почне мисијата со која ќе се бараат докази за тоа дали на Марс некогаш постоел живот. Роверот Curiosity е опремен со “едно чудо“ инструменти (види инфографик), а неговата мисија на Марс е планирано да трае две ...
сите 2 | | | веќе видена

Американските сеирџии не можеа да посакаат поубав подарок за Денот на благодарноста од Џенифер Лопез. Имено, откако Џеј Ло ја сними рекламата за Фиат 500 Кабрио, блогерите извадија повеќе детали, кои воопшто не им одат во прилог ниту на славната пејачка, а уште помалку на Фиат. Во видеото, Џеј Ло демек се враќа во Бронкс, во старото соседство, таму “каде што е нејзиниот свет“... На крај, блогерите открија дека таа имала поважна работа, а деловите од рекламата снимени во Бронкс биле дело на нејзина “двојничка“. Денес пак, Јалопник пишува дека новиот Фиат 500 Кабрио, се расипал за време на снимањето на рекламата... По долги години Фиат се враќа на Северно-американскиот пазар, каде порано беше познат како Fix It Again Toni (FIAT), а вакви муабети сигурно нема позитивно да влијаат на продажбата. извор/фото: jalopnik.com
сите 3 | | | веќе видена

По операцијата на коленото извршена на клиниката во Рим во понеделникот, нашиот фудбалски репрезентативец Горан Попов, во интервју за украинските весници вели дека се чувствува одлично. „Не минаа ни четири дена, а јас повеќе не чувствувам болки. Сега одам двапати дневно на терапии и според планот овде во Рим ќе треба да останам уште една недела. Откако ќе ми ги извадат конците ќе се вратам во Киев“, вели нашиот бек. Попов се уште не знае каде ќе го мине комплетниот период на опоравување. Според него, треба да разговара со лекарите, па ако му дозволат ќе се врати во Македонија еден период, па потоа повторно назад во Украина. Нашиот интернационалец се надева дека кон средината на јануари ќе се врати на тренинг, а во период од два месеци треба да се врати и на терените во посакуваната форма, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена

Градоначалникот на Пловдив, вториот по големина град во Бугарија, најавил дека во градот ќе биде забранета турбо-фолк музиката во период од две недели, односно за време на божиќните празници, од 15. до 31. декември. Спoред празничната програма на градските власти, на плоштадите во градот ќе може да се слуше рок музика или божиќни песни, додека на турбо-фолкерите ќе им биде забранет настапот. Сепак, да не биде шокот преголем, турбо-фолк музиката тие две недели ќе може да се слуша во дискотеките и баровите во Пловдив. Властите исто така ја забраниле продажбата на облека на плоштадите за време божиќните празници, пренесуваат српските медиуми.
сите 4 | | | веќе видена

Откако денес на интернет се појави наводното “домашно“ видео на Роналдињо, бразилскиот фудбалер преку својот клуб Фламенго, им соопштил на медиумите дека се работи за монтажа и дека веќе ја известил полицијата за целиот настан. Роналдињо изјавил дека “видеото е премногу навредливо и се надева дека кога ќе бидат идентификувани, одговорните ќе се соочат со правдата“. Бразилецот исто така истакнува дека неговата интернет страница во средата била “хакирана“, а по објавувањето на видеото, тој смета дека и двата инциденти сигурно се поврзани. Инаку, во видеото кое предизвика бура реакции во Бразил, наводно самиот Роналдињо се снимил како маструбира, но поради лошиот квалитет на снимката, многу е тешко со сигурност да се тврди дека се работи за славниот фудбалер, заклучуваат шпанските медиуми. Предходно, Вандерлеј Луксембурго тренерот на Фламенго, реши да се пошегува за целиот настан. “Нема да стојам и да гледам како целава работа... експлодира“ изјавил Луксембурго, а потоа ги запрашал новинарите: “Кој го ...
сите 2 | | | веќе видена

Извор и фото: vlada.mk Писма за примопредавање на 23-те училишни автобуси денеска во Владата потпишаа вицепремиерката Теута Арифи, која е и национален координатор за странска помош и амбасадорот на Кина во Македонија Цуи Живеи. Дваесет и три училишни автобуси и донираше НР Кина на Македонија, за превоз на ученици во основните и средните училишта во општините, пред се за руралните средини. Производител е кинеската компанија „Јутонг“, која ги направи и двокатните автобуси за јавен превоз во Скопје. Вицепремиерката Арифи истакна дека образованието и вложувањето во младите генерации е врвен приоритет на Владата и дека автобусите на многу ученици ќе им го олеснат доаѓањето на училиште. Таа нагласи дека географската далечина не е пречка за соработка со Кина. "НР Кина останува наш стабилен и посветен партнер во поддршка на образованието. Оваа соработка ја оправда довербата и е мост за нови проекти и иницијативи" , рече Арифи. Според амбасадорот Живеи, и оваа како и претходните донации ќе придонесе за подобрување ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Пакистан била уапсена жена обвинета дека го убила сопругот, го исецкала на парчиња, а потоа го сварила, соопштиле од полицијата во Карачи, пренесува Си-Ен-Ен. 32 годишната Заинаб Биби била уапсена заедно со 22 годишниот внук, кој ѝ помогнал во убиството. Полицијата соопштува дека Заинаб се обидела да ги свари деловите од телото, со цел да го прикрие убиството. Сепак, соседите ја алармирале полицијата откако забележале “необичен“ мирис во соседството. Една пакистанска телевизија направила интервју со осомничената во затворот, во кое таа тврди дека го убила сопругот откако тој се заканил дека ќе ја силува нивната ќерка, при што истакнала дека воопшто не се кае за тоа што го сторила. “Го убив пред да се обиде да ја допре мојата ќерка“ - изјавила Заинаб во интервјуто.
сите 2 | | | веќе видена

По одличните резултати на првите два модели од соработката на корејската компанија и модната куќа, во првиот квартал од 2012 треба да го очекуваме третиот нивни заеднички модел. Соработката меѓу компаниите започна во 2006 година, а резултираше со 2 модели на телефони во 2007 и 2008 година. Но, не беше само необичната соработка одлика на овие модели. И двата донесоа вистинска технолошка револуција. Првиот модел во 2007 воедно беше и првиот смартфон со екран на допир, додека "двојката" донесе иновации како што се Watch With Link технологијата, која овозможува едноставен пристап до функции како идентификација, историја, блокирање на повици и испраќање СМС пораки, истакнуваат од LG. LG Prada 1.0 доживеја огромен успех на пазарот со продадени повеќе од милион примероци, а дека е нешто вредно кога дизајнот е во прашање, говори и податокот дека телефонот се наоѓа како експонат во Музејот на модерна уметност во Њујорк (MOMA), како и во Музејот на современи уметности во Шангај. И од Прада се повеќе од задоволни од ...
| | веќе видена

Како што денес стојат работите можеби ќе изгледа неверојатно, но во 2008 година Жозе Мурињо бил многу близу до позицијата прв тренер на Барселона, а притоа го предложил и Пеп Гвардиола за негов помошник. Марк Ингла, член на управата на Жоан Лапорта, поранешниот претседател на Барса, за шпанската ТВ3 открива дека клубот преговарал со Мурињо, како замена за Франк Рајкард. “ Имавме состанок со него (Мурињо) и неговиот агент во Лисабон, но никогаш немавме намера сериозно да преговараме со него. Но, Мендес, агентот на Мурињо, инсистираше да дојде до средба “ – тврди Ингла. “ Мурињо ни прикажа Power Point презентација, со која ја сумираше неговата фудбалска филозофија: како да ја подобриме формацијата 4-3-3, па дури и ни сугерираше кои луѓе би му одговарале како помошници. Ни ги даде имињата на Пеп Гвардиола, Луис Енрике, Чапи Фери... “ – изјавил Ингла. Сепак, тогашната управа на Барса, на чело со Лапорта и на инсистирање на Чики Бегиристајн реши да потпише договор со Гвардиола, особено откако Мурињо јасно ...
сите 3 | | | веќе видена

Во медиумите се појави аудио снимка на која норвешкиот монструм Андрес Беринг Брејвик за време на масакрот на островот Утоја, преку мобилен телефон се јавил во полицијата и изјавил дека сака да се предаде. Повикот е направен од мобилен телефон сопственост на една од жртвите, ПРЕД Бреивик да заврши со убивањата, односно по околу 50 минути од почетокот на нападот. “Здраво, јас сум командант Андерс Беринг Брејвик, од норвешкото антикомунистичко движење на отпорот. Во моментов сум на Утоја и сакам да се предадам...“ – по 30 секунди разговорот е прекинат, во моментите кога полицијата повторно побара тој да се идентификува. Андерс Беринг Брејвик на островото Утоја застрела 69 лица, повеќето младиници, а уби уште осум лица при бомбашкиот напад во Осло, во близина на зградата на Владата.
сите 2 | | | веќе видена

Општо е познато дека "збирката" на разно-разни предмети кои ги поседуваше маршалот е импозантна, но неговите наследници ќе треба добро да се помачат за да ги соберат на едно место. По првото рочиште околу поделбата на имотот на јосип Броз Тито, стана јасно дека на списоците со движниот имот недостасуваат највредните нешта. "Адвокатите на Јованка веднаш воочија дека списоците кои ги добиле од Музејот на Југословенската историја и Архивот на Србија се претходно "селектирани"" - изјави Горан Петронијевиќ, правниот застапник на Титовиот внук, Јошка Броз. Иако тие незнаат точно што недостасува, некои медиуми од Србија излегоа со информации добиени од поранешниот адвокат на Јованка, Тома Фила, кој тврдел дека недостасува "фамозниот" четврти список. А, на тој список, според неговите зборови се наоѓаат вредни слики и разни подароци кои ги добивал, како уметнички слики од Оскар Кокошка и франциско Гоја, а десеткувана е и познатата Титова колекција на пушки за лов. Според некои информации колекцијата ја сочинувале ...
сите 3 | | | веќе видена

next