Уште еден удар за шампионските амбиции на Челси, откако вчера беа поразени во дербито против Ливерпул на Стемфорд Бриџ со 1-2. “Црвените“ поведоа преки Макси Родиригез по катастрофалната грешка на Оби Микел во 32. минута. Изедначи Стариџ во 55. минута, но Глен Џонсон на три минути до крајот го замолкна Стемфорд Бриџ. Сините од Лондон веќе заостануваат 12 поени зад лидерот Манчестер Сити, а ако Тотенхем вечерва извлече нерешено против Астон Вила, ќе испаднат и од првата четворка на табелата во Премиер Лигата. Очигледно Андре Вијаш Боаш ќе има што да поразговара со Абрамович. Сепак, иако “Малиот Мурињо“ стана првиот менаџер на Челси кој доживеал два едноподруго порази на домашен терен уште од 2002 година, кога на клупата на Сините беше Раниери, убеден е дека нема да добие отказ. На крајот од октомври, Челси беше поразен од Арсенал со 3-5. “Тој (Абрамович) не плати 15 милиони евра да ме донесе од Порто, па сега да плаќа цело богатство да ме отпушти“ – вели оптимистички Португалецот, кој очигледно заборава ...
сите 11 | | | веќе видена

Кинескиот кошаркарски клуб Ксинџијанг Флајинг Тајгерс (Xinjiang Flying Tigers) сака во своите редови да го донесе македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб. Според пишувањата на ESPN и Еуроспорт, Кинезите сакаат да го донесат Мекјлеб откако се повредил Дауби Квинси, а подготвени се добро да му платат на Монтеспаски за да го откупат договорот на македонскиот репрезентативец. Ксинјанг кои предходно имаа обид да го донесат Коби Брајант во своите редови, веќе трета година по ред губат во финалето на кинескиот шампионат. Ако не со Брајанјт, богата управа на “Летечките тигри“ се надева дека со Мекејлеб конечно ќе успеат да ја освојат титулата во кинескиот кошаркарски шампионат. Инаку, Бо Мекејлеб оваа сезона во Евролигата има просечен учинок од 17,4 поени и 3,6 асистенции.
сите 8 | | | веќе видена

Научниците кои испраќаа неутрино честички од ЦЕРН во Женева до лабораторијата во Гран Сасо, во Италија изведоа нови експерименти и повторно тврдат дека најновите резултати покажуваат дека тие суб-атомски честички се движат побрзо од светлината. Новиот експеримент бил подобрен и проширен, но повторно се добиени резултати кои се во спротивност со принципите на модерната физика. Резултатие се објавени на интернет, но сеуште не се ревидирани од научната заедница, пренесува ВВС. Во септември, кога беа објавени резултатите од првите експерименти на ЦЕРН, беше предизвикан шок кај пошироката научна јавност. Ако е точно дека нешто може да се движи побрзо од светлината, тогаш не само што е во директна спортивност на теоријата на релативитетот на Ајнштајн, туку отвора можност и за патување низ времето!!! Не бадијала физичарот, универзитетски професор и ТВ водител Џим Ал-Халили изјави дека ако се докаже дека неутрино честичките се движат побрзо од светлината “ќе си ги изеде гаќите на телевизија во живо“. ...
сите 2 | | | веќе видена

Од Градот Скопје соопштуваат дека екипи на ЈП „Улици и патишта“ изминативе денови го асфалтираа патот кон населбата Хиподром, од пругата во Маџари до спортскиот центар во Хиподром. Патот кој е широк 5,5 метри е реконструриан во должина од 1100 метри. Во текот на градежните работи беше отстранет стариот и оштетен асфалт, подлогата беше зајакната и беше нанесен нов асфалтен слој на површина од 6 050 квадратни метри. Од двете страни на сообраќајницата се оформени заштитни банкини од толчаник. Градот Скопје за изградба на оваа делница потроши околу 4 милиони денари. Се очекува реконструкцијата на патот за Хиподром значително да ја зголеми безбедноста во сообраќајот на овој дел од градот. извор/фото: skopje.gov.mk
сите 3 | | | веќе видена

Една кинеска државна компанија земала под наем 2000 хектари земјоделско земјиште во близина на бугарскиот град Видин и планираат да го насеат со пченка, детелина и сончоглед, пренесуваат тамошните медиуми. Се проценува дека инвестицијата тежи околу 10 милиони евра, а целокупниот род ќе биде извезен во Кина. Според бугарските медиуми, тоа претставува прва поголема кинеска инвестиција во земјоделството во некоја членка на ЕУ. Претседателот на државната “Танџин агробизнис компани“ изјавил дека Кина наскоро планира да вложи уште 20 милиони евра во земјоделството во Бугарија, но еден дел од тие средства ќе биде наменет и за сточарството.
сите 2 | | | веќе видена

Од англискиот Премиер лигаш Манчестер Сити објавија дека ја имаат остварено најголемата финансиска загуба во историјата на англискиот фудбал. Во третата година откако шеикот Мансур го превзема Сити објавено е дека клубот за изминатата фискална година има направено загуби од 197 милиони фунти, односно 230 милиони евра, со што е надминат неславниот рекорд кој го имаше Челси од 2005 година со 141 милиони фунти. Загубата доаѓа со купувањето на засилувањата кои ги бараше Манчини, но и со нивните плати, за што се извдвојува сума од 174 милиони фунти, дури 21 милиони повеќе отколку што клубот “врти“ годишно. Од 2008 година, па до денес, шеикот Масур потроши неверојатни 800 милиони фунти за Манчестер Сити, повеќето за трансфери и плати, пренесува Гардијан. Најголемиот дел од тие 800 милиони се траен влог во клубот и не се сметаат за заем. Со новите правила на УЕФА, за финансискиот фер плеј, секој фудбалски клуб барем еднаш во три години мора да биде во позитива или барем на нула. “Знаеме дека пред нас има ...
сите 5 | | | веќе видена

Најголемиот Коран (Куран) на светот, света книга на Исламот, беше претставена деновиве во Русија, украсена со злато и скапоцени камења. Светата книга, сопственост на Русија, тежи неверојатни 800 килограми, има 632 страници со големина метар и половина на два метри. Коранот бил порачан од Италија по налог на Агенцијата за реставрација на културното богаство на руската република Татарстан. Оваа скапоцена книга во моментов се наоѓа во Кремлинот во градот Казан, а идното лето ќе биде преместен во областа Болгари во Татарстан, пренесува Русија Денес. Секако, за света книга како Коранот, не е битна големината, ниту колку скапоцености има на неа, но сепак вреди да се одбележи и овој настан.
| | веќе видена

Како резултат од зголемената меѓународна активност на македонската стрип сцена,македонските автори се сѐ по присутни на фестивали насекаде низ Европа. Последно од низата е фестивалот „Лигатура“ во Познањ,Полска, којшто се организира по втор пат На отворениот стрип конкурс учествуваа и неколкумина македонски стрип автори.Од околу 200 пријавени дела од цел свет се издаде каталог од 43 автори од разни земји, меѓу нив и Весна Ничевска-Саравинова, којашто испрати свој авторски стрип заедно со сценаристот Александар Стевановски.
| | веќе видена

понеделник 21.11.2011г. 19,30 ч. „ Обична приказна “ од Марина Ладо режија: Љупчо Ѓоргиевски вторник 22.11.2011 г. 19,00 ч, „ Обична приказна “ од Марина Ладо режија: Љупчо Ѓоргиевски среда 23.11.2011г. 19,30 ч. „ Медеја “ од Хајнер Милер режија: Нада Кокотовиќ четврток 24.11.2011г. 19,30 ч. „ Вишнова градина “ од А.П.Чехов режија: Звездана Ангеловска петок 25.11.2011г. 19,00 ч. „ Крајот на крало т“ од Васе Манчев режија:Горан Тренчевски гостување на Народен театар „Антон Панов“-Струмица сабота 26.11.2011 г. 19,30 ч. „ Вишнова градина “ од А.П.Чехов режија: Звездана Ангелевска
сите 2 | | | веќе видена

Според официјалниот сајт на Динамо Киев, македонскиот репрезентативец Горан Попов, сепак, ќе мора на операција на коленото. Повредата која од октомври не му овозможи да се појави на теренот очигледно е пресериозна за да може да биде решена само со одмор. И по еден месец нема подобрување на состојбата, па хируршката интервенција е неминовна. Горан Попов во дуел со Балотели и Јаја Туре „Прво, во понеделникот направив нови дополнителни тестови и е донесена конечна одлука да одам на операција“, изјавил Попов за клупскиот сајт. „Оштетен е менискусот, па мислам дека се ќе помине во најдобар ред. Нема потреба од многу грижи, затоа што и пред 2,5 години имав слична интервенција. По три дена ќе можам веќе да одам, а за 15-20 дена ќе почнам и со тренинзи. Мислам дека за еден месец ќе бидам одлично подготвен и веќе во ја нуари ќе му се приклучам на тимот на зимските подготовки. Секако очекувам да се вратам во тимот за вториот дел од сезоната“, потенцирал нашиот репрезентативец, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 3 | | | веќе видена

Google на почетната страница денес го слави роденденот на Луи Дагер (18.111787-10.71851), француски уметник, физичар и пионер на фотографијата, познат по својот патент – дагеротипија. Кај дагеротипијата нема негативи, туку фотографијата се создава кога бакрна плоча покриена со слој сребро се изложи на дејството на јодни испарувања. Процесот бил откриен сосема случајно, а за прв пат бил претставен во француската Академија на науки и уметности во 1839 година. Дагеротипијата е првиот успешен комерцијален процес за добивање фотографија од “фотографски апарат“.
| | веќе видена

Пиењето вода не ја спречува дехидратацијата, одлучиле експерти во ЕУ, а кој не се сложува го очекува затворска казна од две години.. Евробирократите од Брисел ноќеска беа исмеани од евроскептиците во Лондон, откако во ЕУ е донесена одлука да им се забрани на производителите на флаширана вода за пиење на етикетите да пишуваат дека редовното пиење вода ја спречува дехидратацијата, пренесува Дејли Меил. Одлуката е резултат на три годишна дискусија и обид на двајца германски академици да се спречи рекламирањето на производи кои тврдат дека се добри за здравјето или пак го намалуваат ризикот од некои болести. “Ако нешто ја покажува глупоста на големиот европски проект, тоа е ова тврдење“ – изјавил член на англиските конзервативци. Инаку, ако производителите во Британија не ги почитуваат директивите од ЕУ, односно промовираат продукти како “здрави“, а со тоа ги прекршуваат европските закони тогаш ги очекува затворска казна од две години. Многу подетално прочитајте на Дејли Телеграф
сите 3 | | | веќе видена

Американската актерка Деми Мур “со голема тага“ ѝ соопшти на јавноста дека нејзиниот брак со 16 години помладиот актер Ештон Качер е готов. Деми Мур (49) и Ештон Качер (33) се венчаа во септември 2005 година, а веста за нивното разведување не е изненадување по многуте информации во таблоидите за неверството на Качер, пренесува ВВС. “Со голема тага и тешко срце одлучив да му ставам крај на бракот со Ештон. Како жена, мајка и сопруга постојат одредени вредности кои ги сметам за свети и во тој дух одлучив да го продолжам мојот живот. Ова е многу тежок период за мене и моето семејство и барам исто сочуство и приватност која би му ја дале на секому кој минува низ слична ситуација“ – се вели во соопштението на Мур до медиумите. Мур предходно беше 13 години во брак со Брус Вилис, со кого се разведе во 2000 година. Од тој брак актерката и има три ќерки – Рамер, Скаут и Талулу Бел.
сите 22 | | | веќе видена

Две навистина интересни механички креации се сретнаа во лабораторија. Титанбоа е 10,5 метарска змија робот, направена според изгледот на истоимената змија која живеела на планетава пред околу 60 милиони години. Проектот Титанбоа сеуште не е готов. Механичката змија треба да биде долга 15 метри, прекриена со рециклиран полиетилен кој треба да изгледа како “рептилска кожа“. Мондо Спајдерот пак е пајаковидна механичка творба тешка околу 800 килограми која служи “за превезување на луѓе без емитирање на штетни гасови“.... Ако на прв поглед ви изгледа дека Титанбоата е мала, направете споредба колкав е човекот кој го “управува“ пајакот. И додека овие си играат играчки, робокалипсата е неизбежна...
| | веќе видена

Околу 180 патници на компанијата Комтел Ер (Comtel Air) кои патувале од Амритсар (Индија) до Бирмингем (Велика Британија) во вторникот “заглавиле“ на аеродромот во Виена, откако екипажот побарал да соберат 20 илјади фунти за гориво... Ако сакаат да стигнат во Бирмингем. Некои од патниците биле “испратени“ до банкоматите на аеродромот да подигнат пари да го платат “долгот“. “Собравме некако 130 фунти. За децата помали од 2 години не бараа да платиме. Ако немавме пари ќе моравме некако да се снаоѓаме“ – изјавил еден од патниците на Комтел Ер. Индиецот Бупиндер Кандра, кој поседува три четвртини од Комтел Ер, компанија регистрирана во Австрија, изјавил дека туристичките агенции им ги зеле парите на патниците, но ги префлриле на сметката на Комтел Ер. “Тоа не е мој проблем. Проблемот е кај туристичките агенции..“ Патниците гневни, по пристигнувањето во Бирмингем си ги побарале парите назад и најавиле тужби против компанијата. Еве еден необичен случај кога киднапирањето авион може да биде оправдано. Во ...
| | веќе видена

Од Дизни - Пиксар (Disney-Pixar) го објавија првиот вистински трејлер за нивното 13. остварување по ред, насловено како “Brave”. Во филмот многу новитети како за дело од Pixar: прва бајка, прва девојка во главната улога, а богами и прво оставрување со “огромно количество“ шкотски нагласок. Кели Мекдоналд го позајмува гласот за Мерида, црвенокосата принцеза од Шкотска, која како и сите други принцези – херои, не планира само да седи и да владее туку сака да тргне во акција. И така, обидувајќи се самата да си го планира животот ќе направи тотален хаос во Шкотска, откако ќе “ослободи едно старо проклетство“. “Brave” нам ни изгледа многу подобро од оние автомобилите со очи... Погледнете и уверете се. Премиерата е закажана за 22 јуни идната година.
сите 2 | | | веќе видена

Американските научници тврдат дека имаат нови докази кои покажуваат дека под ледената површина на Европа, една од месечините на Јупитер, се крие големо солено езеро, во кое можно е да има услови за живот. Досега се сметаше дека под ледената обвивка на Европа има огромен океан (поголем и од сите океани заедно на Земјата), сепак поради оддалеченоста на месечината од Сонцето, научниците претпоставуваа дека слојот мраз би бил дебел десетици километри. Но, со фотографиите добиени од сондата Галилео, во период од 1995 до 2003 година, научниците забележале “интеракција“ на водата и ледената површина на Европа, при што се создава феномен на т.н. “хаотичен терен“ што се однесува на “измачената“ површина на месечината, прошарана со бројни пукнатини. Тие пукнатини се создаваат поради “џеповите“ со топла и солена вода (на илустрацијата), на само 3 киломтери под ледената површина на Европа. Топлата вода од овие глечери излегува во малзеви, со што се создава “хаотичниот терен“ на Европа. “ Ако барате докази ...
сите 7 | | | веќе видена

Филмот “Титаник“ на режисерот Џејмс Камерон е на второ место во САД на сите времиња според заработката. Титаник собра 600 милиони $, кога билетите беа поевтини, а 3Д технологија сеуште полека влегуваше во кино салите. Резултат кој сигурно е многу поимпресивен од оној на шампионот “Аватар“ (3Д) со многу покапи билети. И така, случајно да не му останат должни на Камерон, љубителите на филмската уиметност од целиот свет на 6. април идната година ќе имаат можност да го погледнат “Титаник“ од 1997 година, конвертиран во 3Д технологија. Секако со многу поскапи билети. Во меѓувреме Paramount Pictures и 20th Century Fox потрошија 18 милиони долари за конверзија на Титаник во 3Д, филм кој освои 14 Оскари и беше лидер според заработката додека не се појави Аватар. Продуцентите се надеваат на успехот кој што неодамна го имаше “Кралот Лав“ кој повторно ги освои американските кино сали, секако во 3Д. Подолу е трејлерот за “Титаник 3Д“ кој додека не купиме 3Д монитори ќе си го гледаме во 2Д...
сите 3 | | | веќе видена

На официјалната интернет страница на македонската кошаркарска федерација е објавено дека Тоше Гечевски потпишал договор со екипата на МЗТ Скопје Аеродром. Покрај Ѓорѓи Чековски, со доаѓањето на Гечевски МЗТ сега ќе има силна репрезентативна центарска линија Гечевски, кој минатата година настапуваше за ПАОК во Грција, реши да земе одмор на стартот на оваа сезона по напорното лето со репрезентацијата, со цел целосно да се опорави од повредата која ја заработи на Евробаскетот. Со оваа вестм, во вода паѓа “сигурниот“ трансфер на искусниот центар во Левски. Инаку, Гечевски, кој беше еден од хероите на Македонија во историскиот успех на Евробаскетот 2011, веќе настапуваше за МЗТ, а од македонските клубови има играно и за Работнички, Никол Ферт и пред се Тиквеш, каде помина најголем дел од кариерата. извор: basketball.org.mk
сите 19 | | | веќе видена

Екипите на ЈП „Улици и патишта“, по налог на Град Скопје, деновиве поставија 276 железни заштитни столпчиња на повеќе локации низ градот. Кај мостот „Гоце Делчев“ пред објектот на поштата се поставени 170 заштитни столпчиња, додека на потегот од кракот на улицата Белградска до кракот на улицата Салвадор Аљенде 30. На новото паркиралиште кај Транспортниот центар се монтирани - 38, на мостот „Близнак“ во близина на паркот - 8, а 30 столпчиња се поставени на булеварот Гоце Делчев, кај МНТ. Акцијата за поставување заштитни столпчиња по должината на градските сообраќајници ќе продолжи за да се овозможи безбедно движење на пешаците и да се спречи недозволено паркирање возила на јавните површини, соопштуваат од Градот Скопје. извор/фото: skopje.gov.mk
сите 4 | | | веќе видена

next