Независната катарска телевизија, која првиот сигнал го емитираше на 1 ноември 1998 година, стана една од највлијателните ТВ канали во светот. Горан Милиќ, од ХРТ во "најважното столче" на Ал Џазира Балкан Најновата нивна филијала, Балканскиот канал, со емитување на сигнал ќе започне во петок, 11 ноември од централното студио во Сараево, а програма ќе се емитува и од студијата во Загреб, Белград и Скопје. Програмата ќе може да се следи преку кабелските и останатите ТВ оператори. Ова е првпат, Ал Џазира да емитува програма на друг јазик освен арапски и англиски. Ал Џазира Балкан, ќе емитува регионални и глобални вести, но и ќе пренесува вести од овој регион за останатите гледачи кои ја следат програмата на Ал Џазира на англиски и на арапски јазик. Стартот ќе биде точно во 18 часот, со 6 часовна програма составена од вести, интервјуа, коментари и анализи. Погледнете го промотивното видео...
сите 14 | | | веќе видена

На самитот на Г 20 кој се одржа во Кан минатата недела, американскиот претседател Барак Обама и Николас Саркози, францускиот претседател биле фатени “живи, како го оговараат“ израелскиот премниер Бенјамин Нетанјаху. Имено, во приватен разговор, но без да знаат дека микрофоните биле вклучени, Саркози му рекол на Обама (во слободен превод): “Е не можам да го поднесам овој Нетанјаху. Навистина е лажго“... На тоа Обама возвратил: “Што се жалиш пак ти? Јас морам секој ден да работам со него...“ Дека ова не е “рекла-казала“ потврдуваат и од агенцијата Ројтерс, чиј новинар го слушнал овој разгор на двајцата претседатели. Подолу е реакцијата на Фокс Њуз, чија уредувачка политика во секој поглед е против Обама, но тоа не значи дека не треба да го погледнете видеото подолу.
сите 26 | | | веќе видена

Џо Фрејзер, еден од најголемите боксери на сите времиња, почина ноќеска во Филаделфија на 67 годишна возраст, откако ја изгуби борбата со ракот на црниот дроб. Познат под прекрот "Smokin'''''''' Joe", тој беше првиот боксер кој го порази Мохамед Али. Во 1970 стана светски шампион во тешка категорија откако го победи Џими Елис, но титулата му ја зема Џорџ Формен во 1973 година. Се прослави со трите меча против Мохамед Али. Во првата т.н. “Борба на векот“ во 1971 година во Медисон Сквер Гарден во Њујорк го победи Мохамед Али во 5. рунда, но следните две борби ги зaгуби. Беше нависитна огорчен по овие порази и особено што Али секогаш се шегуваше на негова сметка. Неодамна изјави дека му простува на својот најголем ривал. “ Светот изгуби голем шампион. Секогаш ќе се сеќавам на него со почит и воодушевување “ – изјави Мохамед Али по смртта на Фрејзер. "Smokin'''''''' Joe" ја заврши кариерата со 32 победи, од кои 27 нокаути, 4 порази и еден нерешен меч.
сите 22 | | | веќе видена

Конрад Мареј, личниот доктор на Мајкл Џексон ноќеска беше прогласен за виновен по обвинението за убиство од небрежност на кралот на поп музиката, кое се случи во 2009 година, но по се изгледа нема да мине многу време зад решетки. 58 годишниот Мареј беше прогласен за виновен од поротата во судот во Лос Анџелес, а потоа одведен со лисици на рацете. Во меѓувреме, десетици фанови пред судот беа презадоволни од одлуката на поротата. “Правдата е задоволена. Мајкл е сеуште со нас“ – изјавил Џермејн, братот на починатиот Мајкл. Голем број од нив, со солзи во очите ја дочекаа пресудата, пренесува Ројтерс. Мареј се изјазни како невин по обвинението дека на 25 јуни 2009 година со преголема доза на аналгетикот “пропофол“ го усмртил кралот на поп музиката, додека неговите адвокати тврдеа дека Џексон без знаење на докторот земал поголема доза седативи. Додека се чека пресудата, на 29. ноември, докторот Мареј ќе остане во притвор, но поради фактот што во затворите во Калифорнија има многу малку слободни места, ...
сите 23 | | | веќе видена

Од италијанскиот калчолигаш Фиорентина и официјално е соопштено дека Делио Роси ќе биде новиот тренер на клубот. Синиша Михаловиќ, досегашниот прв стратег на Виола е отпуштен по разочарувачкиот старт на сезоната. “Михаловиќ професионалкно и со посветеност ја извршуваше работата. Би сакале да му се заблагодаримеи да му посакаме среќа во неговата кариера“ – се вели меѓудругото во соопштението на Фиорентина. 51-годишниот Роси беше без ангажман од јуни оваа година, кога беше отпуштен од Палермо. Тој со Фиорентина потпиша договор до јуни 2013 година. На 19 ноември го очекува “огнено крштевање“, кога на Артемио Франки Фиорентина го пречекува Милан. Инаку, Фиорентина во моментов е на 13. место во Серија А, со 12 бодови од 10 натпревари.
сите 15 | | | веќе видена

Дали освен насобраното ѓубре поради протестите, уште нешто „смрди“ во соседна Грција? Иако во моментов лабилна, владата во Грција продолжува да разоткрива големи неправилности во работењето на одредени компании и поединци, а со тоа да го фрапира светот. Министерството за финансии разоткрило даночни малверзации на неколку грчки бизнисмени во западниот дел на земјата во кои биле вклучени и високи свештеници на црквата. Имено, бизнисмените набавувале од свештениците потврди дека давале големи донации во црквата за разни проекти, пари на кои не се плаќа данок, со што ја оштетиле државната каса за повеќе милиони евра. Ова откако министерството констатирало дека овие проекти никогаш не биле реализирани. Според најавите од јужниот сосед, за делото ќе одговараат бизнисмените, но и свештениците.
| | веќе видена

Шест илјади војници од Воената академија денес одбележаа 70 години од историската парада од периодот на Втората светска војна одржана на 7 ноември 1941 година на Црвениот плоштад во Москва. Учесниците на овој начин им изразија почит на оние кои на плоштадот маршираа пред 70 години, а потоа заминале во борба со нацистите за одбрана на Москва, на околу 70 километери од престолнината. Истовремено тогаш била прославена и 24. годишнина на Октовриската револуција. На денешната парада учесниците беа облечени во униформи од Втората светска војна, опремени со тенкови Т-34, како и со други видови вооружување од тој период. Според официјалните податоци, четириесет и двајца од преживеаните 65 ветерани учествуваа на денешната парада. Иако секоја година се прославува оваа парада, за прв пат беше “реконструирана“ на оригинален начин како пред 70 години. Погледнете...
сите 3 | | | веќе видена

Периодниот систем на хемиските елементи, односно табелата која ги содржи основните и најважни податоци за елементите кои се откриени, од денес е “побогата“ за три нови “тешки“ елементи. Се работи за елементите со атомски број 110, 111 и 112, кои досега беа познати со нивнините тешко изговорливи имиња: Унунилиум, Унунуниум и Унунбиум (Ununnilium, Unununium и Ununbium). Во петокот, Генералното собрание на Меѓународното здружение за чиста и применета хемија (IUPAP), кое се одржува во Институтот за физика во Лондон, ги потврди новите имињата на овие три нови елементи и тоа: дармштатиум (Ds), рентгениум (Rg) и копернициум (Cn). Дармштатиум е именуван според градот Дармштат, бидејќи бил откриен во лабораторија во близина на овој германски град. Рентгениум е именуван според научникот Вилхелм Рентген, германскиот физичар кој ги откри „икс“ зраците - електромагнетски бранови, подоцна наречени „рентгенски“и копернициум е именуван според Никола Коперник, астрономот кој го разви хелиоцентричниот модел на вселената. ...
| | веќе видена

Научниците од универзитетот во Тексас создале вакацина која може да нѐ заштити од сите видови грип. За разлика од денешните вакцини, оваа може да нѐ заштити иако се случува вирусот да мутира. Решението било пронајдено во еден протеин во нашето тело наречен REDD-1. Тимот на истражувачи откриле дека кога нивото на овој протеин во нашето тело е на многу ниско ниво, вирусот може многу лесно да ги совлада нашите клетки. Со вакцината се зголемува нивото на REDD-1 во телото, со што вирусот нема шанси да ја пробие заштитата. Тажно е што во бирократските процедури на дозвола за производство од американските владини агенции оваа вакцина во аптеките можеби ќе ја видиме по неколку години. повеќе на CBS
| | веќе видена

Кина Гранис, американска кант-авторка, дошла до интересна идеја за нејзиниот музички спот за песната "In Your Arms". 288.000 шарени бонбончиња, 30 луѓе, 1357 активни часови работа и за 22 месеци... ете го новиот тв спот... Неверојатно! Не пропуштајте...
сите 2 | | | веќе видена

Откако се појави ''''do a barrel roll'''', сега на Гугл со впишување на зборовите Google gravity и со кликнување на I’m feeling lucky (од прва рака) ќе се случи нешто навистина интересно. Да не ви го расипуваме дожививањето, можете да кликнете ТУКА и да видите за што се работи. Освен тоа, обидете се со глувчето да си играте со “остатоците“.
сите 2 | | | веќе видена

За тоа дека во фудбалот многу работи се измешани, а резултатите, трансферите, приливот на парите и раководењето на клубовите влегуваат во доменот на „сива економија“ се знае од поодамна. Но кога такви работи се случуваат во „колевката на фудбалот“, е тоа е веќе запрепастувачки. Англиските фудбалски клубови денеска се почесто минуваат во сопственички раце на Шеици, Емири, руски тајкуни, белосветски милјардери. Трендот не запира, туку напротив, зема се поголем залет. Со месеци во Англија, тема низ медиумскиот простор е сопственичката структура на премиерлигашките тимови. Сепак, посебно место во угледниот „Гардијан“ пред извесно време доби ФК Ковентри Сити. Членот на Англиската Чемпионшип дивизија се најде на „тапет“ кај пратеникот Демиен Колинс, кој преку медиумите изрази длабока загриженост за сопственичкиот дел на еден од најстарите англиски фудбалски тимови. Ќе прашате зошто? Приказната почнува од едно едноставно прашање: Кој е сопственик на Ковентри Сити? „ Фудбалските власти треба сериозно да ги ...
| | веќе видена

Ако сакате и вашето име да се најде на листингот на учесници во најновото продолжение од приказната за човекот-лилјак, посетете го сајтот на компзиторот Ханс Цимерман. Тој го повика сиот свет, да учествува во најновиот проект, снимање на насловната нумера за филмот од серијалот за Бетмен, во кој главната улога ќе биде на Кристијан Бејл. Се што ќе треба да направите е да го снимите својот глас на сајтот на композиторот, а ако ве избере ќе се најдете во финалната верзија на песната. "Испраќам бет-сигнал кон сите вас! Мора да ви ги слушнеме гласовите! Го создаваме звукот на светот, приклучете ни се и станете дел од приказната. Многу е едноставно: Не постојат луѓе што не пејат добро, а подоцна ние се ќе средиме. Дури и ако мрморите, ''''''''ржете или шепотите, во ред е. Ако стигнете до половина и тоа не е проблем! Пејте сами, повикајте пријатели да ви се приклучат, само направете го тоа со енергија и посветеност!" - стои во повикот на композиторот. Па, уште не сте кликнале? Ајде по едно живо јајце и клик на ...
сите 2 | | | веќе видена

В среда, 9. ноември, во фоајето на Македонската опера и балет солистички концерт ќе одржи руската виолинистка Анна Кондратенко Кондратенко е родена во Новосибирск (Русија) каде почнува да свири виолина на 4 годишна возраст. Своето музичко образование го започнува во Специјалната музичка школа во класите на професорите О.Марченко и А.Гвоздев (Заслужен артист на Русија). Потоа продолжува во класата на проф.В.Третјаков во Високата музичка школа во Келн, каде дипломира во 2004 година. Анна Кондратенко како солист и концертмајстор настапува со Младинскиот симфониски оркестар (Новосибирск), симфонискиот оркестар на Филхармонија (Новосибирск), Интернационалниот симфониски оркестар (Мичиген, САД), Klassishe Philharmonie (Бон, Германија) Junge Philarmonie Koeln, “Philarmonie der Nationen” и други, во Русија, Украина, Унгарија, Германија, Шпанија, Франција, Бразил, Америка, Малезија, Кина, Либан, Норвешка и Јапонија. Исто така учествува на различни мастер-курсеви (кај З.Брон, Д.Зигмонди) и фестивали, меѓу кои се ...
сите 4 | | | веќе видена

Оваа реченица синоќа во Белфаст беше изговорена дури 4 пати, со што Гага оствари доминација на доделувањето на МТВ музичките награди. Таа беше наградена за најдобра песна и спот за "Born this Way", а прогласена е и за најдобар женски изведувач и најголема база на фанови. Бендот на Џералд Лито, "30 Seconds to Mars" ја доби MTV EMA наградата за најдобар алтернативен изведувач и најдобар "World Stage" настап, додека Бруно Марс се закити со признанија во категориите "Best push" и најдобар нов артист. Секако, имаше награди и за Џастин Бибер (ако помисливте дека може без "детево" да помине некое доделување на награди), кој победи во категориите најдобар машки и најдобар поп пејач. Од останатите, Еминем беше прогласен за најдобар хип-хоп артист, додека Кети Пери за најдобар жив настап. Глобалното признание "World Act" го доби кореанската група BIGBANG. Инаку, Европските МТВ награди се доделија по 18 пат, а спектаклот со настапи во живо го зачинија Колдплеј, Ред хот чили пеперс, Дејвид Гета, Адам Ламберт, Џеси ...
сите 19 | | | веќе видена

Ивиан Лунасол Колменарес, претставничката на Венецуела е прогласена за Мис на светот на годинешниот избор кој се одржа вчера во Лондон. Таа беше избрана за најубава на изборот на кој учествуваа претставнички на 113 држави. Сираче од 8 годишна возраст, израсната во католички манастир, 21 годишната Колменарес изјави дека сонувала еден ден да стане да стане калуѓерка. За прва придружничка беше прогласена Филипинката Гвендолин Руиас, а за втора придружничка Мис Порторико, Аманда Перез. Годинава на финалето на изборот „Мис на светот“, Македонија ја претставуваше Весна Јакимовска која остана на дното заедно со претставничката на Хрватска. Јубилејното, 60. издание на Мис на Светот беше диркетно пренесуванo на малите екрани во 150 држави и се претпоставува дека го виделе околу една милијарда луѓе. Следниот избор за Мис на светот ќе се одржи идната година во градот Ордос, во Кина.
сите 6 | | | веќе видена

Анимираниот “Мачорот в чизми“ ("Puss in Boots") во 3Д, втор викенд по ред е најгледан филм во Северна Америка. Иако се очекуваше шампион да биде комедијата "Tower Heist" со Еди Марфи и Бен Стилер, сепак Мачорот со 33 милиони $ вистински ја изгази конкуренцијата. Комедијата "Tower Heist" заработи 25,1 милиони $, додека на третото место се најде "A Very Harold & Kumar 3D Christmas", чудната комедија која на премиерата заработи 13,1 милиони $. Од New Line потрошија само 19 милиони $ да го снимат филмот, но на продуцентите и не им е многу грижа колку заработиле од продажбата на билети, бидејќи знаат дека вистинските пари ќе пристигнат од продажбата на ДВД. Трејлерот за "A Very Harold & Kumar 3D Christmas" од YouTube е означен како само за возрасни Инаку, поради слабиот резултат за Еди Марфи викендов, многумина (и со право) се прашуваат дали славниот “Полицаец од Беверли Хилс“ има доволно “кредибилитет“ да биде водител на следниот избор за наградите “Оскар“. Во меѓувреме, 3Д анимираниот “Авантурите на Тин ...
сите 2 | | | веќе видена

Единаесет туристи од Унгарија загинаа во сообраќајна несреќа во близина на египетското летувалиште Хургада, на Црвеното море. Според медиумите, уште 27 туристи биле повредени, кога нивниот автобус се превртел, најверојатно откако возачот изгубил контрола над возилото поради пребрзо возење. Сите повредени, меѓу кои имало и четири деца, како и сите загинати туристи биле пренесени во болница во Хургада. Инаку, поради лошите патишта и непочитувањето на сообраќајните правила, се проценува дека на патиштата во оваа африканска држава годишно гинат околу 6000 лица.
сите 7 | | | веќе видена

Барселона можеби ја продолжи серијата без пораз на 24 последователни натпревари во сите конкуренции, но Реал Мадрид веќе има предност од три бода на табелата, откако Каталонците одиграа само 2-2 против Атлетик Билбао на Сан Мамеш. Голманот на Барса, Виктор Валдес за прв пат по 10 мечеви мораше да ја вади топката од својата мрежа, откако Ерера го постигна водечкиот гол за Билбао во 20. минута. Четири минути подоцна изедначи Сеск Фабрегас. Откако Жерар Пике во 80. минута си постигна авто-гол, Лионел Меси во последната минута ја спаси Барселона од пораз. Пеп Гвардиола по натпреварот истакна дека “ова бил еден од најдобрите натпревари откако го превзема кормилото во Барселона. “Неверојатен спектакл на 22 одлични фудбалери. Кога се брка победа, најзадовлни на крајот се гледачите“ – изјавил Гвардиола, кој е задоволен од резултатот, иако Барса не ги освои сите три бода, a Реал Мадрид веќе прави предност на табелата.
сите 16 | | | веќе видена

Видео снимка на нервозен возач во автомобил марка Мазда, кој се обидуваше да се спаси од “мрежата“ на белградската пајак служба осамна вчера на YouTube. Снимката билa пратена на интернет страницата на “24 сата“, а инцидентот се случил изминатава сабота. Освен “сеирџиската“ видео снимка, белградските медиуми не соопштуваат повеќе детали...
сите 3 | | | веќе видена

next