Во Јапонија неодамна е направено уште едно видео, на кое е прикажано “транспарентен“ неидентификуван летечки објект. Видеото наводно е снимено во близзина на Сенади, Јапонија. Токму таа транспарентност за скептиците значи дека се работи за најнова технологија, бидејќи “едно време“ сите гледаа летечки чинии, кои во меѓувреме очигледно напреднале со технологијата. За оние пак кои веруваат дека постојат вонземјаните, видеото е само уште еден доказ за нивните верувања, односно дека се работи за “биолошко“ суштество“, додека “невидливоста“ е само една од неговите биолошки карактеристики. И како што обично се вели, погледнете го видеото подолу и одлучете самите.
| | веќе видена

Раперите Ризма и Слово очигледно најдоа оригинален начин да привлечат внимание на босанската рап сцена и тоа со видеото за синглот "Što si mućko kolu?". Засега не можеме да утврдиме дали се сериозни или "Što si mućko kolu?" е само шега... Како и да е веќе имаат 235 илјади прегледи. Инаку, видеото содржи “непримерен“ речник, па затоа на YouTube е наменето само за возрасни...
| | веќе видена

Францускиот претседател Николас Саркози испратил писмо во кое се реафирмира личното пријателство со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, откако на самитот на Г20 го нарече “лажго“. Се сеќавате, во “неформален“ разговор, Саркози заедно со Барак Обама го озборуваа изарелскиот премиер на самитот на Г20 во Кан. Разговорот бил забележан од повеќе новинари, откако микрофоните не биле исклучени. “ Го имате моето пријателство, а нашите различни погледи на проблемите на блискиот Исток и различните толкувања кои се појавуваат во медиумите, немаат никакво влијание врз тоа пријателство “. Во писмото во негово и во име на сопругата Карла, Николас Саркози го изразува и своето сочувство поради смртта на таткото на Сара, сопругата на Нетанхјаху“ – пренесува Дејли Телеграф. Телеграма со сочувство до Бенјамин Нетанјаху и сопругата испратил и американскиот претседател Барак Обама, но тој воопшто не го споменал “инцидентот“ од Кан.
| | веќе видена

Додека неговите врсници играат компјутерски игри, прават бељи и слично, осумгодишниот Харли Џордан преговара со добавувачи, купува акции и управува со своето интернет царство на џамлии Малиот бизнисмен од Лондон веќе направил обрт од неколку илјади фунти за изминатите 12 месеци, а цифрата секојдневно расте, додека порачките стасуваат од сите краишта на светот. Дека работата напредувала многу, говори и податокот дека тој морал да ја вработи и својата мајка и двајцата повозрасни браќа за да му помагаат. Иако оди во второ одделение во основно школо, Харли многу сериозно му пристапува на својот бизнис и веќе размислува како да го прошири. "Мојот сон е да имам ланец на продавници како што е "Hamleys". Тоа би била најголемата продавница за играчки во светот во која би се продавале најневеројатните видови на џамлии" - изјавил малиот бизнисмен. Инаку Харли до идејата за продавница за џамлии дошол сосема случајно, кога играјќи со своите другари му снемало џамлии и кога со неговата мајка се обиделе да најдат на ...
сите 14 | | | веќе видена

Иако има проблеми со повредата на рамото, светскиот рекет број 1, нема проблеми со забавување на публиката... Имено, Новак специјално за шоуто Фиорело на RAI1 долета во Рим заедно со девојката Јелена и песот Пјер, а во студиото говореше на италијански. На домаќинот, Росарио Тиндаро Фиорело му го подари рекетот со кој играше на УС Опен и две маици со шега на негова сметка дека можеби за едно 15 години и ќе научи да игра тенис. Но, и водителот не остана покус, па му подари качкет со "опашката" на Андре Агаси. Но, публиката не уживаше само во нивните шеги. Во еден момент беше оптегната тениска мрежа во студиото, а во тениската торба имаше... ТАВИ! Да тави, за готвење. Кој победи видете во видеото, плус танцот кој на крајот го одиграа двајцата а бил подготвуван цели 5 минути пред почетокот на емисијата.
сите 5 | | | веќе видена

Сандро Росел, претседателот на фудбалскиот клуб Барселона изјави дека управата на клубот веќе му понудила нов договор на актуелниот тренер Пеп Гвардиола. 40 годишниот Гвардиола стана најуспешниот тренер во историјата на клубот со освоени 12 титули, во нешто помалку од 200 натпревари. Сепак, Гвардиола од поодамна истакнува дека не сака долгорочни договори, па дури би си заминал од клубот додека е во победнички ритам. “ Правиме се што е во наша моќ Гвардиола да остане во клубот. За него вратата е секогаш отворена, договорот е веќе готов. Може да потпише на колку сака... Година, две, три, четири. Ако сака може да потпише на една година со опција за уште една... Како нему му одговара “ – вели Росел за Ал Џазира. Инаку, шефот на Барса беше запрашан и за медиумските шпекулации за интересот на Барса за Герет Беил: “ Не знам дали Беил нѐ интересира. И да знам, не можам да кажам, бидејќи веднаш ќе му “скокне“ цената. Наместо 40, ќе бараат 50 милиони евра. Како и да е, дури и да го сакаме, никогаш нема да ...
сите 12 | | | веќе видена

Како едно Ферари може да направи во еден момент да исчезнат пет лица? Настанот се случил при претставување на натпреварувачите на трката “Mille Miglia North American Tribute“, кога Alain de Cadenet, возачот на ова Ферари “долета“ на сцената, па мораше силно да притисне на сопирачките, a потоа... Навистина магично Ферари...
| | веќе видена

Ворен Бафет, еден од најбогатите луѓе на светот и сопственик на Berkshire Hathaway, во интервју за CNBC изјави дека оваа година неговата компанија купила 5,5% удел во IBM, односно 64 милиони акции во вредност од 10,7 милијарди долари. Со тоа Бафет стана еден од најголемите акционери во компанијата, пренесува Bloomberg. “ IBM заврши одлична работа и се е веќе подготвено за следните 4 години. Ги читам финансиските извештаи на IBM секоја година за изминативе 50 години “ – вели Бафет “кој не вложува пари во компании чии финансиски извештаи не ги разбира“. Ова е најголем влог на Бафет на една компанија од технолошкиот сектор. Како што пренесува Ројтерс, откако Бафет почнал да “го билда“ портфолиото со акциите на IBM, од март оваа година, тие акциите скокнале за 17%. Предходно и покрај големиот пад, акциите на IBM се на историски највисоко ниво. За движењето на акциите на ИБМ клик тука
сите 10 | | | веќе видена

Од Градот Скопје соопштуваат дека од денес започнуваат активностите за зимско оддржување на улиците. За оваа зимска сезона обезбедени се 2.000 тони сол, што заедно со преостанатите количества од минатата сезона изнесува речиси 3000 тони, како и 200 тони ладен асфалт, а целокупната финансиска конструкција за зимската служба изнесува 62,6 милиони денари. Дел од возилата ќе бидат опремени со ГПС- системи за поефикасна кординација во справувањето со зимските услови на сообраќајниците. Град Скопје за оваа сезона ќе ангажира дополнителна механизација од 10 камиони и 2 гредери, што ќе се вкличуват редовно во рaсчистување на мразот и на снегот од коловозите. Зголемената механизација ќе дејствува од пунктовите Железара и Кисела Вода, каде што ќе има постојано 24 часовно дежурство. Вкупна површина на коловозните ленти за одржување во зимски услови изнесува 2,600,000 квадратни метри и нивното расчистување ќе се реализира според приоритети, како што се критичните точки, сообраќајниците во надлежност на Град ...
сите 3 | | | веќе видена

Пејачката Сузан Бојл, која се прослави во 2009 година како дел од шоуто “Јас имам талент“, со својот најнов албум директно влета на првото место на британската албумска топ листа. Третиот албум на Бојл, насловен како "Someone to watch over me", кој беше издаден минатата година и досега веќе е продаден во 14 милиони примероци. Таа е на првите места на топ листите во повеќе од 30 држави, пренесува ВВС. Инаку и предходните два албуми на Бојл го освоија првото место во Британија. Во меѓувреме на британската сингл листа Ријана си го врати првото место е со “We Found Love“.
сите 2 | | | веќе видена

Руските војници во иднина ќе играат бадминтон, со цел да се подобри борбената готовност, следејќи го примерот на Претседателот Медведев. Весникот "Известија" лиферуваше информација дека Министерството за одбрана на Руската федерација, ќе купи 10.000 рекети и неколку десеттини илјади топчиња за бадминтон, на почетокот на наредната година. Први кои ќе започнат со тренинзи се руските снајперисти. Портпаролот на Министерството не ги демантираше написите во "Известија", но негираше дека ќе бидат купени 10.000 рекети, не прецизирајќи притоа за колкава количина станува збор. Тој во изјава за АФП дополни и дека играњето бадминтон нема да биде задолжително за сите војници. Ако се прашувате каква врска имаат војска и бадминтон, еве го и руското објаснение. Заговорниците на оваа идеја тврдат дека при играњето бадминтон, се активираат сите оние мускули кои се ангажирани и при дејствија како фрлање гранати или други објекти, а со тоа овој спорт е идеален за војниците, а особено за снајперистите поради ангажирањето на ...
сите 4 | | | веќе видена

Актерот Саша Барон Коен (Борат, Али Џ...) е во преговори со Тарантино за улога во неговото најново остварување "Django Unchained". Ќе му "стои" ли добро и каубојски шешир? Филмот, за кој во мај годинава светските медиуми дојдоа до финалната верзија на сценариото (по не баш легални канали, секако), полека ја заокружува актерската екипа. Засега, познато е дека Џејми Фокс, Леонардо Ди Каприо, Семјуел Л. Џексон, Курт Расел и Кристофер Волц се дел од екипата, а наскоро ќе биде познато и дали популарниот Саша Барон Коен ќе го надополни овој "дрим тим". ПР тимот на актерот ги потврди преговорите со Тарантино, но нема детали ниту за нивниот исход, како и за висината на хонорарот кој Коен би го добил. Инаку, "Django Unchained" е своеврсна "ода" на вестернот, филм во кој одбегнат роб се обидува да ја спаси својата жена од оковите на робовладетелството, а Коен би требало да се појави во улога на робовладетел, лик кој ја купува неговата жена. Според најавите, филмот премиерата би требало да ја има на божиќ (католички ...
| | веќе видена

По две недели на шампионското место, двете премиери - “Immortals“ и “Jack and Jill“, овој викенд го победија “Мачорот в чизми“, кој остана на солидното трето место. Скапиот “Immortals“ (Бесмртните) во 3Д го освои првото место во САД со солидни 32 милиони $ и со тоа стана најдобра самостојна премиера на независното студио “Relativity“ кое “лупна“ 80 милиони $ да го сними филмот и уште 50 милиони за маркетинг. Во главната улога настапува Хенри Кејвил, новиот Супермен, заедно со Мики Рурк. На второ место со заработени 26 милиони $ остана Адам Сандлер со комедијата “Jack and Jill“, една од неговите најслаби премиери во последно време. Сони потроши 79 милиони за филмот, кој се очекува да остане конкурентен и наредните неколку викенди. Викендов разочарување претставува "J. Edgar" во режија на Клинт Иствуд со Леонардо ди Каприо во главната улога, кој остана на 5. место. Сепак, со заработени 11,6 милиони $, “Џеј Едгар“ е најдобрата премиера за Иствуд уште од времето на “Space Cowboys“, пред една деценија. ...
| | веќе видена

Кога станува збор за симулирање на прекршоци во светот на фудбалкот, турскиот репрезернтативец Хамит Алтинтоп отиде едно ниво погоре. Имено, на првиот бараж дуел против Хрватска за пласман на Еуро 2012, Алтинтоп ги покажа своите актерски способности, кои не беа наградени со жолт картон од судијата. Ако не за симулацијата, тогаш барем за протестот по “фаулот“ сигурно заслужи жолт картон... Еве погледнете...
сите 2 | | | веќе видена

Таксират ви најавува уште едно име од главните изведувачи кои го потврдија својот настап на финалната вечер. Таксират бината, оваа година на 3ти декември во Метрополис Арена, ви го носи Fat Joe, eден од највлијателните рап артисти, музичар со албуми продадени во повеќе од 2.5 милиони примероци, кој постојано ги освојува врвовите на топ листите. Тој е артист кој не го следи, туку кој го создава хипхоп жанрот. Joseph Antonio Cartagena, познат под неговото сценско име Fat Joe (ака Fat Joe da Gangsta, Joey Crack) е американски рапер со потекло од Бронкс, Њу Јорк. До уличниот животен стил тој доаѓа преку својот постар брат, а до откривањето на рап музиката преку звукот на рап пионерите како Theodore, Funky 4 + 1 и Furious Five. Под својот музички псевдоним, Fat Joe во 1993та година го објавува својот деби албум Represent, на кој се наоѓа и синглот „Flow Joe“ кој изби на првото место на Billboard''s Hot Rap Singles листата. Освен во музиката, својот шоумен талент тој го покажува и со неговото присуство на ТВ ...
сите 4 | | | веќе видена

Илја Житомирскиј (Ilya Zhitomirskiy) еден од четворицата коосновачи на социјалната мрежа Diaspora починал ноќеска на 22 годишна возраст, пренесува Tech Crunch. Точната причина за смртта на Житомирскиј засега не е соопштена. Инаку, Diaspora е социјална мрежа, која покрај Житомирскиј ја создадоа Dan Grippi, Maxwell Salzberg и Raphael Sofaer од универзитетот Њујорк. Diaspora беше креирана како одговор на контроверзните промени на приватноста на Фејсбук во 2010 година. Тимот веќе собра 200 илјади долари од инвеститорите.
сите 3 | | | веќе видена

Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, a во техничка организација на МК Мун рајдерс од Скопје на 13 ноември на патеката Милци крај Гевгелија се одржа последниот натпревар од Шампионатот на Македонија во мотокрос за сезоната 2011. Во најмалата класа МХ85 повторно убедлив во двете возења беше Андријан Ристевски (МК Мотостарс), пред Бесник Алиу (МК Шари мотокрос) и Лука Ристевски (МК Мотостарс). 11-годишниот Андријан во својата прва сезона покажа дека во иднина може да очекуваме и уште поголеми успеси и со максимални 150 бодови ја освои шампионската титула. Веднаш зад него во генералниот пласман се пласираше уште една нова надеж, неговиот 7-годишен брат Лука со 128 бодови. Во другата дивизија настапија 17 натпреварувачи од преостанатите 3 класи – МХ1, МХ2 и МХ 3. Меѓу нив имаше и 6 грчки мотоциклисти кои со своето учество му дадоа меѓународен карактер на натпреварот. Во двете возења видовме доминантно возење на Христиан Илиоски (МК Мотостарс) кој покажа дека повредата е минато и ...
сите 7 | | | веќе видена

Ви прикажуваме уште едно, најново, но неверојатно добро видео направено од фотографиите кои од август од октомври ги снимиле астронаутите на Меѓународната вселенска станица, која орбитира на речиси 400 километри над површината на Земјата. Компилацијата на фотографиите во видеото е дело на Michael König, кој вели дека тоа е резултат на многу пост продукциска работа... Во секој случај, Aurora Borealis изгледа прекрасно во HD. Инаку, ако живеете во Скопје и ако времето не е облачно, на 19. ноември од 5:45 часот ќе можете да ја видите МВС цели 6 минути. За останатите локации и денови на “прелет“ на МВС консултирајте се на spaceflight.nasa.gov
сите 2 | | | веќе видена

Дарија Калиновска е родена 25 декември 2008 година и веќе две години боледува од епилепсија. Таа секојдневно има напади од кои не може нормално да се движи ниту пак да спие. Последнава година нападите се влошуваат од ден на ден. Дарија е резистентна на терапиите, а причината сеуште не е позната. Поради тоа семејството сака да ги направи сите испитувања кои за жал во Македонија ги нема. Со помош на хуманите луѓе кои несебично донираа средства на телефонските броеви, кои беа дел од хуманитарните акции наменети за Дарија семејството успеа да собере почетна сума за испитувањата на нивното мало храбро чедо. Дарија и нејзината мајка во моментов се наѓаат во Рим, во болницата Bambino Gesù каде ги започнаа испитувањата на овој редок вид на епилепсија. Таа храбро ги поднесува инјекциите, ЕЕГ снимањата, анализите. Хуманитарната помош сеуште е неопходна па ги потсетуваме граѓаните на отворените телефонски линии за Дарија 070 143 122, 077 143 143, 075 143 171 како и бројот на жиро 210-5016472508-48 - ...
сите 4 | | | веќе видена

Себастијан Леб, веќе ја освои осмата рекордна последователна титула во Светскиот рели шампионат (WRC), откако Мика Хирвонен, неговиот главен конкурент се откажа уште на првиот ден од последното рели во сезоната во Велс, Велика Британија (Wales Rally GB). Но, на пет етапи до крајот на релито, кога Французинот беше на втората позиција, зад Јари - Мата Лавала, имаше директен судар, со “залутано“ возило (Шкода) на еден гледач на релито од Шпанија. “Ние сме светски шампиони, па нема проблеми... Јас се обидов да се тргнам на страна, ама сега сме во Велс, па тој се тргна на погрешната страна и така се судривме. Не можев никако да го избегнам. Ударот не беше силен, но мојот автомобил се расипа. Кога немаш вода во моторот не можеш да одиш никаде. Шпанецот се “утепа“ од плачење... Не беше многу среќен...“ – изјави шампионот Леб. Леб ја задржа предноста од осум поени во генералниот пласман пред Хирвонен со 214, додека вториот возач на Ситроен, Себастијан Ожије заврши на третата позиција.
сите 3 | | | веќе видена

next