Фуриозен финиш на фудбалерите на Вардар и победа над лутиот градски ривал работнички во дерби дуелот на 13. коло од домашното фудбалско првенство. Човекот на одлука и овој пат се викаше Филип Ивановски. Популарниот Фичо успеа двапати да го матира голманот на „романтичарите“ и да донесе пресврт за победа. Работнички тргна добро и успеа со гол во 24. минута преку Маневски да поведе со 1:0. Разликата ја одржуваше умешно до последните 15-тина минути на средбата. Ивановски најпрво во 77. минута успеа да го матира Димитриевски, а потоа во петтата минута судиско надополнување и вторпат, со еден навистина убав погодок да му донесе триумф на лидерот на табелата. Шкендија спаси бод на гостувањето против 11 Октомври откако во првиот денешен дуел одигра нерешено 2-2. Металург прокнижи нови три бода по победата над Х. Турново на гости со 2:1, додека ренова беше сигурна и со 2:0 над Силекс си обезбеди враќање во горниот дел на табелата. Во последниот меч денеска напредок загуби дома од Брегалница со 1:0. Вчера Охрид ...
сите 7 | | | веќе видена

Можеби ги сметаат за “егзотика“ или пак како спомен на Студената војна, но за руските автомобили секогаш имало интерес “на Запад“, особено во САД. Така, на eBay се појави оглас во кој сопственик на Лада Рива (ВАЗ-2015)од Флорида, бара 30 илјади долари за “егзотичниот седан“. За тие пари, забележуваат бугарските медиуми може да се купи нов Форд Мустанг, Шевролет Камаро или можеби Хамер H1/H2. Инаку, ладата нема многу поминато, само околу 30.000 километри. Освен тоа сопственикот направил повеќе “модификации“. Ставил турбо, 5 степен менувач од Фиат Спајдер, нов ауспух, предни седишта од Лексус, нов волан, 17 инчни пневматици... Сето ова за бадаијала, само 30 илјади долари. Инаку во САД речиси сите автомобили со знакот на Лада се нарекуваат boxy sedans, “коцкасти седани“, пренесуваат бугарските медиуми. Можеби во други делови на светот оваа Лада Рива ќе ја најдете многу евтино, ама ако живеете во САД, оваа “прилика која не смеете да ја пропуштитите“. Повеќе фотографии и информации на eBay
| | веќе видена

Сер Алекс Фергусон со победа над Сандерленд од минимални 1:0 ја прослави 25. годишнина откако дојде на клупата на Манчестер Јунајтед. Во чест на Ферги и северната трибина на Олд Трафорд ќе го носи неговото име, а веќе е порачана и статуа со која ќе се одбележи успехот на 69 годишниот Шкотланѓанец со клубот кој го превзема на 6 ноември 1986 година. На ваков голем јубилеј навистина немаше смисла Сандерленд и да се понадева на победа. За тоа се погрижи Вес Браун, поранешниот фудбалер на Јунајтед, кој на својот прв натпревар откако си замина од Олд Трафорд летово, со авто гол му ја честиташе годишнината на Ферги. Јунајтед со оваа победа останува на второто место на табелата, веднаш зад градскиот ривил Сити.
сите 10 | | | веќе видена

Occupy Wall Street ќе ги окупираат американските кабловски телевизии викендов. Поддржувачите на движењето донирале 6000 долари да се направи рекламата, во која луѓето кои протестираат скаат да им објаснат на своите сограѓани зошто всушност протестираат. Видеото бесплатно е продуцирано од David Sauvage, кој го поставил на YouTube на 12. октомври. Со тие 6278 $, донирани од 168 подржувачи на Occupy Wall Street, рекламата ќе се појави повеќе пати на Bloomberg Business TV, како и на ESPN, CBS Sports, History International, Outdoor Channel, Gayle King Show, Grey’s Anatomy, Friends, а се очекува да се појави на Fox News седум пати, пренесува Mashable. извор/фото: mashable.com
| | веќе видена

Шон Конери е прогласен за најдобар и најомилен актер на публиката кога станува збор за филмовите за Џејмс Бонд, пишуваат британските медиуми пренесувајќи ги резултатите од истражувањето на агенцијата “One Poll”. За Шкотланѓанецот, кој беше прв во улогата на Бонд, Џејмс Бонд гласале тртетрина од испитаниците. Второто место во истражувањето му припадснало на актуелниот 007, Даниел Крејг, а на трето место е Пирс Броснан со 17% од гласовите. Британските медиуми во четвртокот и официјално објавија дека новиот филм за Џејмс Бонд ќе се вика “Skyfall”, а покрај Креиг во филмот ќе настапат Џуди Денч, Хавиер Бардем, Ралф Фајанс... Ние пак ова го знаевеме пред еден месец...
| | веќе видена

Во петокот во Мадрид, на свеченост на која присуствуваа легендите Ди Стефано и Еузебио, на Кристијано Роналдо, фудбалерот на Реал Мадрид му беше врачена наградата “Златна копачка“, која ја заслужи како најдобар стрелец во Европа изминатата сезона, со постигнати 40 голови. На прес конференцијата по свеченоста Португалецот изјави дека веднаш би ја сменил “Златната копачка“ за некој трофеј освоен со Реал Мадрид, како што е Лигата на шампиони или пак титулата во домашното првенство. “Индивидуалните награди имаат вредност само ако твојата екипа освојува трофеи“ – вели Роналдо. Инаку, запрашан за ривалството со Лионел Меси, Роналдо малку зајадливо изјави дека “Златната копачка“ се добива со постигнати голови, а не како што е случајот со “Златната топка“ за најдобар фубалер, која се добива со гласање.
сите 10 | | | веќе видена

Владата на грчкиот премиер Јоргос Папандреу ноќеска го преживеа гласањето за доверба. Членовите на парламентот гласаа 153 - ЗА наспроти 145 – против, па сега е повеќе од сигурно дека “ќе помине“ и пакетот за помош од “тројката“, секако без референдум. Денес Папандреу ќе се сретне со претседателот Папуљас за формирањето на коалициона Влада. Според министерот за финансии Венизелос, оваа Влада би останала на власт до крајот на февруари, па во март 2012 година би се одело на избори, односно по завршување на сите процедури за добивање на пакетот помош од ЕУ,ЕЦБ и ММФ. Иако во грчката политика, како што веќе видовме, се е можно, сепак преовладува мислењето дека деновите на Папандреу како премиер се одбројани. Особено по фијаското со референдумот, одлука која му донесе повеќе непријатели и во редовите на ПАСОК. Калиционата влада најверојатно ќе ја предводи Папандреу, иако според некои извештаи Евангелос Венизелос “со задоволсатво“ би ја превзел функцијата. Како што пренесува ВВС, од “извори блиски“ до ...
сите 109 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Olhanense - FC Porto 3+(1.65) Три од досегашните 4 средби кои овие два тима ги имаат одиграно меѓусебе, завршиле со 3+. Гледајќи ја формата и ефикасноста и на двата тима оваа сезона, мислам дека е сосема логично и денеска да биде токму така. Коефициентот е солиден, па мислам дека може да се обидеме. СИНГЛ 2: Genk - Kortrijk 1&3+ (2.25) Последниот настап против Челзи во ЛШ ми дава надеж дека работите кај Генк полека доаѓаат на место. Ова е силен тим, со одлични индивидуалци, и мислам дека конечно, мора да ја прекинат лошата серија. Немаат победа на последните две средби дома, па ако тоа се случи и денеска, ќе биде премногу. Гледајќи ја и статистиката, мислам дека ќе има и прилично поголем број на голови. СИНГЛ 3: Regensburg - Unterhaching Regensburg дава 2+ гола (2.15) Регенсбург е фантастичен кога игра дома оваа сезона. Скоро да нема меч на кој не постигнал два гола пред своите фанови. За Унтерахинг пак важи спротивното. Мислам дека не само што имаат слаба ...
| | веќе видена

Обичните луѓе можеби ги користат Фејсбук и Твитер да споделат најнормални работи со пријателите, но според АП, американската ЦИА постојано “чешла“ милиони твитови, промени на статусот на Фејсбук и огромен број “четови“ на Интернет... Сето ова се прави “поради заштита на САД од терористички напади“. Оваа единица на ЦИА претставува збир на полиглоти со “силни академски титули“, кои следат какво е глобалното расположение по одредени светски случувања, како што беше на пример ликвидацијата на Осама бин Ладен. Според АП, со следење на трендовите на социјалните медиуми, ЦИА веќе знаела дека ќе се случи “востанието“ во Египет, само што не можеле да проценат кога точно ќе “пукне“. И ако сеуште се прашувате дали ЦИА навистина нѐ следи на социјалните мрежи, тогаш одговорот е едноставно ДА. Многу подетално прочитајте на Associated Press on Yahoo! News
сите 2 | | | веќе видена

Роберто Манчини, менаџерот на Манчестер Сити и Робин Ван Перси, напаѓачот на лондонски Арсенал се избрани за најдобар менаџер, односно фудбалер за месец октомври во англиската Премиер лига. Ван Перси исто така ја доби и наградата “Златна копачка – 10 голови“, бидејќи тој е првиот во конкуренцијата за главната награда “Златна копачка“ кој стигнал до вкупно 10 погодоци оваа сезона. Инаку, капитенот на Арсенал оваа 2011 година веќе има постигнато 28 голови на 27 натпревари во Премиер лигата. Роберто Манчини пак заслужено ја добива наградата “Менаџер на месецот“ откако со Манчестер Сити забележи четири победи и тоа со неверојатен просек од постигнати повеќе од 4 голови по натпревар или вкупно 17.
сите 3 | | | веќе видена

Акциите на Интернет страницата Groupon, која и го измисли концептот на групно купување со попусти, денес дебитираа на берзата во САД (Nasdaq) и за веднаш скокнаа за 50% по огромната побарувачка. Откако се појавија на берзата во 10:45, акциите на Grupon скокнаа од првично проценетите 20 долари на 29,52 долари во попладневните часови, пренесува АП. Акциите во еден момент достигнале и цена од 31,14 долари (+55%), со што пазарната вредност на Grupon, компанија со седиште во Чикаго изнесуваше речиси 20 милијарди долари. Така што сега станува јасно зошто беше одбиен Гугл, кога минатата година понуди 6 милијарди долари за Groupon. Според сегашните цени на акциите Groupon вреди барем три пати повеќе. Инаку, досега беа продадени акции во вредност од 700 милиони долари, Дебито на Grupon беше силен тест за идните IPO (Initial Public Offering) на акции, како што се оние на Zynga, па дури на и Фејсбук. Како и да е, иако за многу аналитичари бизнис концептот на Grupon е неодржлив на долги патеки, очигледно како за ...
| | веќе видена

Некој очигледно е или преголем фан на аргентинецот или немал попаметна работа. А, можеби и двете... Лионел Меси стигна до бројката од 202 постигнати погодоци во 286 средби одиграни во дресот на Барселона. Му недостасуваат уште 32 да го престигне најдобриот во историјата на каталонскиот клуб, Цезар Родригез. "Пеп" Гвардиола смета дека тоа е завршена работа, а останува да видиме дали ќе се случи веќе со истекот на оваа сезона или ќе мора да почекаме до почетокот на наредната. Во секој случај, подгответе си пуканки, завалете се удобно и уживајте во 12 минути "Меси против сите"...
| | веќе видена

Се појави првиот трејлер на акциониот “Safe House”, со Дензел Вашингтон, Рајан Рејнолдс, Вера Фармига и Сем Шепард во главните улоги. Филмот кој е во режија на Даниел Еспиноза, ја раскажува приказната за Вашингтон, еден од најопасните агенти на ЦИА, кој пребегал на “онаа“ страна од законот. По нападот на “засолништето“ на ЦИА во Јужна Африка, Дензел и почетникот агент Рајан се здружуваат. Како и да е, малку акција пред викенд нема да ви пречи. Премиерата на “Засолништето“ е закажана за 10 февруари идната година.
сите 2 | | | веќе видена

После неколку концепти кои беа претставувани како можна иднина на мобилните уреди, стигна и првиот официјален флексибилен телефон од Самсунг. Корејскиот гигант најави дека на почетокот на 2012 година, на пазарот ќе се појави првиот "свитлив" телефон. "Флексибилниот екран ќе го презентираме во текот на наредната година, се надеваме во нејзината прва половина"- истакна Роберт Ји, еден од директорите на Самсунг на конференција на која биле сумирани резултатите од работењето на компанијата. Тој прецизираше дека првиот уред кој ќе има ваков екран ќе биде мобилен телефон, а не е исклучено во иднина да се појави и таблет со флексибилен екран. Инаку како иновација, Самсунг уште во јануари годинава ги претстави AMOLED свитливите екрани со дијагонала од 4,5 инчи и "дебелина" од 0,3мм. Технологијата се состои од употреба на материјали кои создаваат светлина во секој пиксел, па нема потреба од заднинско светло. Од компанијата најавија дека ќе го следат успехот кој на глобалниот пазар го постигна Galaxy II телефонот.
сите 2 | | | веќе видена

Кристијан Каш на барикадите во Зупче, фото: Новости "Војната" околу административните премини во северно Косово, добива и своја емотивна страна. Како во старите добри партизански филмови, сега веќе бившиот официр на КФОР, Кристијан Каш, ја напушти мисијата и им се приклучи на Србите на барикадите во Зупче. Со овој потег тој сакал да им се извини за се што им згрешил додека бил официр во информативната служба на меѓународните сили на Косово. "Во времето кога бевме одговорни за безбедноста на Косово, од тука етнички се "очистени" околу 250.000 Срби и други неалбанци. Затоа, како поранешен официр на КФОР, се чувствувам должен да се извинам"- истакнал Каш за "Вечерње новости". Од денешна гледна точка, тој сфатил дека бил мошне наивен кога 2000 година пристигнал на Косово, уверен дека НАТО заслужено ја нападнал Србија и подготвен да ги заштитува човечките права во покраината. "Наша задача според резолуцијата на УН бр.1244 и Војно-техничките договори, беше да ги заштитиме Србите од евентуална одмазда на ...
сите 2 | | | веќе видена

Антонио Касано, напаѓачот на фудбалскиот клуб Милан утрово имал успешна операција на срцето. 29 годишниот Касано бил опериран утрово во 8:35 во болницата Поликлинико. Операцијата траела 35 минути и се поминало во најдобар ред, се вели во соопштението од управата на Милан. Според италијанските медиуми, операцијата била извршена со локална анестезија, а се очекува Kасано да ја напушти болницата веќе в понделник. Инаку, Касано беше примен во болницата во Милано минатата сабота, веднаш по триумфот над Рома. Од Милан сеуште се очекува официјално да соопштат колку долго Касано ќе треба да отсуствува од фудбалските терени. Неофицијално за 4 до 6 месеци.
сите 13 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Mordovia Saransk - Alania ГГ3+ (2.25) Одличен коефициент за меч кој мислам дека има реални шанси да мине над два гола. Но, сумирајќи ги досегашните резултати на Мордовија дома, мислам дека Гол/Гол 3+ е тип кој најмногу и одговара на оваа средба. Аланија е солидна, но Мордовија дома секогаш игра отворено и ефикасно. На последните 4 средби пред своите фанови, момците од Саранск одиграа 3-2, 2-1, 3-1, 4-2... СИНГЛ 2: Zaprešić - RNK Split 3+ (1.90) Интер Запрешиќ е тим кој дома знае многу да го отвори „гардот“. Тоа не ретко завршува фатално за противникот, затоа што притисокот кој го наметнуваат честопати им носи високи победи. Мислам дека и денеска со солидниот Сплит ќе играат отворено, а ќе биде и ефикасно. СИНГЛ 3: Mainz - VfB Stuttgart 2 (2.55) Кризата во Мајнц ескалира. Мислам дека денеска ќе биде последен меч за Тухел на кормилото на тимот на нашиот Новески. Штутгарт е тим со сериозни амбиции и одлично уигран тим оваа сезона. Се надевам дека вечерва нема да ...
сите 2 | | | веќе видена

Пало Алто, 3 ноември 2011 – Компанијата Hewlett Packard најави нова индустриска програма која опфаќа платформа за развој на сервери, лабораторија за пронаоѓање клиенти и партнерски екосистеми. Програмата ќе помогне клиентите, во голема мера, да ја намалат сложеноста, потрошувачката на енергијата и трошоците. Новата програма на НР, синхронизираниот Project Moonshot, е комбинирана со технологијата на конвергираната инфраструктура на НР со што се овозможува споделување на ресурсите помеѓу илјадници сервери – вклучително складирање, вмрежување, управување, енергија и ладење. Тоа го трасира патот кон иднината на компјутерските операции со мала потрошувачка на енергија во рамки на новите средини за работа во мрежа, со облачиња и со голем размер. Project Moonshot е дизајниран да го интензивира напредокот на технологијата на сервери со мала потрошувачка на енергија, промовирајќи индустриска соработка за правење на првиот пробив во средините на „hyperscale“ компјутерските операции, како што се услугите со ...
| | веќе видена

Не е првпат една од најголемите информативни ТВ куќи да направи лапсус, но ова веројатно и мало дете би го знаело... Пренесувајќи го отворањето на самитот на Г-20 (20 најразвиени земји во светот), кое се случуваше во Францускиот монденски центар Кан, CNN на својот графички приказ "го смести" во Шпанија, а грешката секако ги израдува сите светски сеирџии, на кои секако и ние им се приклучуваме. Мапата која на Американците требаше да им покаже каде во моментот е нивниот Претседател Обама, го означи Кан на "само" 1.200 километри позападно, некаде во Шпанската област Галиција. Така, Кан од медитерански монденски центар, стана град на брегот на Атлантикот. Секако, грешката била забележана во истиот момент, а сликата го заобиколи светот. Секако и ние ја споделивме со вас. Ова не е прв гаф на CNN кога географијата е во прашање. Сирија беше преименувана во Авганистан, Швајцарија се најде на местото на Чешка, а чудесно Ирак еднаш го зазеде местото на Германија.
сите 7 | | | веќе видена

“Фејсдринк“ за несреќа е вистинки енергетски пијалок кој се продава за 3 долари по доза и производителот тврди дека ќе ви овозможи “социјална“ енергија?! Производителот тврди дека во (сомнителното) сино шише е пијалокот кој ќе ви овозможи да справите со шефот, но и на Фејсбук да “остварувате 24/7/365“. Освен тоа, не содржи повеќе од три калории. И така, со “Фејсдринк“ ќе можете да имате илјадници нови пријатели на Фејсбук, а се ни се чини дека прв пријател ќе ви биде Чирна Желудников!
| | веќе видена

next