Мохамед Носрати и Шејс Резаеи, фудбалери на иранскиот клуб Персепилис веќе се суспендирани на неодредено време и нема да можат да играат за било кој ирански клуб откако прославија погодок на “непристоен“ начин и тоа пред ТВ камерите. Двајцата ќе треба да платат и парична казна од по 40 илјади долари, ама ова може да биде само полесниот дел. Сега, поради “непристојно однесување и навреда на јавниот морал“ им се заканува 2 годишна затворска казна и по 74 камшици. “Ако ви олесни, ајде егзектуријате ги“ – изјавил саркастично поранешниот тренер на Персеполис, додека поранешниот ирански репрезентативец Мехди Махдавикија изјавил дека иранските медиуми претрале со целата работа: “Кога јас играв во Германија, вакви работи постојано се случуваа“ (?!) – рекол Мадавикија, пренесува Вашингтон Пост.
| | веќе видена

На 15 ноември годинава, кремот на балканската стенд-ап комедија повторно ќе се обедини во скопскиот клуб ''69'' за да ја насмее македонската публика. По втор пат во Скопје ќе гостуваат основополжникот на стенд-апот во Црна Гора и Хрватска – Пеџа Бајовиќ, како и Домагој Пинтариќ од Хрватска. На нив ќе им се приклучат Неша Бриџис и Срѓан Динчиќ, двајцата од Србија, како и македонските ѕвезди Игор Џамбазов и Тони Михајловски. Домаќин на настанот е Жарко Димитриоски, а новитет ќе биде настапот во живо на интернет сензацијата Марјан Ѓорѓиевски. Поради поплаките од ланскиот настан за турканиците картите овојпат се во ограничен број и удобноста е гарантирана. Картите ќе може да се купат преку продажните места на "Купи карти за се". Цената на картите е 250 ден до 07.11.2011, 300 ден од 07.11.2011 до 15.11.2011 и 400 ден на врата. Шоуто започнува во 21:00 часот на 15.11.2011 во клубот "69".
сите 2 | | | веќе видена

Авторизираната биографија на неодамна починатиот ко-основач на Епл Стив Џобс, чиј автор е Волтер Исаксон, поранешниот уредник на The Time, во САД за седум денови е продадџена во 379 илјади примероци, пренесува Ројтерс. “Стив Џобс“ која се појави на полиците на 24. октомври во издание на Simon & Schuster, се продаде во трипати поголем тираж пред второпласираната "The Litigators" на Џон Гришам. Во Кина на пример, книгата ја снема само по неколку часови откако се појавила на полиците. Инаку, биографијата е напишана на основа на четириесетина интервјуа кои Исаксон ги имкал со Џобс изминатиов август, кога се повлече од првото место во Епл. Во меѓувреме од Сони ги доби правата да снимат филм за животот на Стив Џобс.
| | веќе видена

Кубанската Влада одлучи да им дозволи на граѓаните да купуваат и продаваат недвижности. Ова е уште една во низата реформи кои почна да ги спроведува Раул Кастро, во обид да ја заживее кубанската економија. Мерката ќе стапи на сила на 10. ноември, но повеќе детали се очекуваат наскоро. Сепак, сопственици на имот на Куба ќе можат да бидат само Кубанците, а не странци. Досега Кубанците немаа можност да ги продаваат своите станови. Тоа едниствено се правело “на црно“ или во компликувана процедура на замена на имоти. Предходно Кубанците добија можност да продаваат и купуваат автомобили.
сите 2 | | | веќе видена

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Џон Тошак, денеска го објави списокот од 24 фудбалери кои ќе бидат повикани за пријателскиот меч со Албанија на 15 ноември во Прилеп. Во националниот тим се враќа голгетерот на Матерсбург, Илчо Наумоски, како и Филип Деспотовски и Никола Глигоров, како освежувања во средината на теренот, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Повратник во репрезентацијата е и Александар Тодоровски, но иако се очекуваше, Стевица Ристиќ не е во плановите на Тошак ниту за овој контролен меч. Засилена е и голманската позиција на која се враќа и Един Нурединовски од Етникос Ахна, а од домашното првенство се повикани само Хасани од Шкендија и веќе споменатиот Деспотовски кој сега го носи дресот на Работнички. "Од овој список може да отпадне само Попов кој има повреда на менискусот на коленото, но ќе биде присутен на кампот на репрезентацијата за одредени разговори и тимски состаноци." Собирот на репрезентативците е на 9 ноември во во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Ден ...
сите 10 | | | веќе видена

Новиот албум на поранешниот член на "Бијело дугме" е практично продолжение на предходниот албум "Алкохол". Горан Бреговиќ, заедно со својот "Оркестар за Свадби и погреби" ја заврши американската турнеја на која беа изведени и дел од песните од претстојниот албум, кој ќе се појави на пазарот во февруари, наредната година. Се работи за песни кои Брега ги сними заедно со "Џипси кингс" и "Гогољ бордело", а ќе бидат дел од новиот албум "Шампањско за Цигани", своеврсно продолжение на претходникот "Алкохол". "Станува збор за музика за радување и веселби, која треба да ги поттикне луѓето да ја прифатат и ромската култура, подеднакво како и нивната музика" - изјавил Бреговиќ за медиумите.
сите 2 | | | веќе видена

Бастијан Швајнштајгер, ѕвездата на Баерн и германски фудбалски репрезентативец ќе мора да отсуствува од фудбалските терени помеѓу 4 и 6 недели поради скршеница на клучната коска. Швајни добил фрактура за време на вчерашниот меч од групата „А“ во Лигата на шампионите меѓу неговиот Баерн Минхен и Наполи, кој баварците го добија со 3:2. Инцидентот се случи во второто полувреме на средбата по судирот со играчот на Наполи, Инлер. Пред мечот долго време се шпекулираше дали воопшто Швајни ќе настапи на овој меч, па се чини на крајот Хејнкес и погреши што го стави во игра. "Ќе биде опериран. Според лекарите ќе се врати за 4 до 6 недели, но не би сакал да се оптоварувам со каква било прогноза. Останува тој да се решабилитира, а ние да го очекуваме назад во тимот што поскоро“, изјави на прес-конференцијата по натпреварот тренерот на Баерн Јуп Хејнкес.
сите 4 | | | веќе видена

По сагата со Карлос Тевез во Минхен, Роберто Манчини, менаџерот на Манчестер Сити повторно доби силни главоболки, но овој пат самиот си е виновен. Откако Јаја Туре во 30. минута го постигна водечкиот гол за Сити, Манчини скокнал од радост, но удрил со главата во покривот на клупата за резервни играчи на стадионот Ел Мадригал. По мечот Италијанецот признал дека на стадионот на Виљареал истото му се случило и во времето кога бил тренер на Интер. “Опасна клупа“ изјавил Манчини, за кој “докторите се уверени дека нема да го пропушти следниот меч во Премиер лигата овој викенд поради повреда...“
сите 4 | | | веќе видена

Според магазинот Форбс, американскиот претседател Барак Обама си ја врати титулата “најмоќен човек на планетава“, откако минатата година му ја зема Ху Џинтао, претседателот на Кина. Џинтао оваа година падна на 3. место, зад рускиот премиер Владимир Путин. Четврта на листата на Форбс е германската канцеларка Ангела Меркел, која и оваа година е прогласена за најмоќна жена на светот. На петото место е основачот на Мајкрософт и најбогат човек во САД Бил Гејтс, додека на деветото место е основачот на Фејсбук Марк Цукерберг (27) , кој е и најмладиот на спискот на светски моќници. Куриозитет е што на оваа листа на Форбс, на 55. место е рангиран Хоакин Гузман Лоера, водач на Синало, најсилниот мексикански нарко-картел, на 57. место е Давуд Ибрахим Каскар од Мумбај, лидер на организирана криминална група и финансиер на терористи, додека претседателот на Русија Дмитриј Медведев е на 59. место?! Целосната листа на Форбс можете да ја погледнете тука....
сите 13 | | | веќе видена

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за 2011 година, на вчерашната седница одлучи наградата за поединци и група творци да им ја додели на: - Од областа на науката, д-р Никита Шекутковски - Од областа на образованието и воспитувањето, проф.д-р Љубинка Басотова - Од областа на уметноста на Бојку Фејзи и на Димитар Масевски - Од областа на публицистиката на Борис Поп Ѓорчев - Од областа на спортот на Бошко Заборски - Од областа на хуманитарната активност Александар Јаневски - Од областа на стопанството Мичо Поповски За 2011 година Наградата „13 Ноември“, за правни лица ја доби Здружението „Центар за истражување и информирање за животната средина Еко-Свест“, додека Иван Антоновски, Таско Смилески и Александар Степановски се годинешните ученици и студенти, добитници на 13-то Ноемвриската награда на Град Скопје. Гласањето на Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“, што се одржа вчера, го спроведе и неговата тајност ја обезбеди Комисијата што ја именува Одборот, ...
сите 2 | | | веќе видена

По три месеци откако беше пронајден мртов во својот дом во Лос Анџелес, во медиумите се појавија првите информации за смртта на актерот и поранешен спортист Буба Смит. Според пишувањето на американските медиуми, Смит страдал од акутно труење од лекови за слабеење. Во неговата крв било забележано енормно високо ниво на лекот за слабеење Phentermine, а освен тоа актерот имал запушување од 75% на некои крвни садови, “зголемено“ срце, висок крвен притисок... 66 - годишниот Буба Смит се прослави со улогата на Мозес Хајтауер во серијалот филмови “Полициска Академија“.
| | веќе видена

Кристијано Роналдо ноќеска постинга два погодоци за победа на Реал Мадрид на гостувањето во Лион од 0-2, во рамките на Лигата на шампионите. Со овие два погодоци Роналдо стигна до 100 постигнати голови во дресот на Кралевите од Мадрид, но поважно, со оваа победа неговата екипа веќе се пласира во нокаут фазата од елитното европско фудбалско натпреварување. Рекордот на Роналдо доаѓа по само еден ден отако Лионел Меси го постигна својот 200. гол во дресот на Барселона. Инаку, импресивен е фактот што Португалецот ги постигнал овие 100 погодоци на само 105 натпревари. Со оваа победа Реал Мадрид останува единствена екипа во фазата по групи во Лигата на шампионите која не само што нема пораз, туку нема примено ниту еден гол, со гол-разлика од 10-0.
сите 22 | | | веќе видена

Компанијата Ериксон, трета година по ред, го организира меѓународниот натпревар „Ericsson Application Awards”. Ериксон сака да ги награди иновациите и да ја оствари својата визија за „Вмрежено општество“, во кое до 2020 година ќе има 50 милијарди поврзани уреди. Темата на овогодинешниот натпревар е „вмрежено општество“. Право на учество на “Ericsson Application Awards 2012” имаат сите студенти и вработени во мали и средни претпријатија (до 100 вработени) кои работат во телекомуникацискиот сектор. Учесниците се повикани да се натпреваруваат на меѓународно ниво и да ги претстават новите идеи. Целта на натпреварот е да се развие апликација на база на Android платформата, која одговара на темата на конкурсот. Самата апликација мора да овозможи, секој поединец или група корисници, да добијат ефикасен пристап до информациите и апликацијата да има општествен карактер. Исто така, предуслов за сите учесници е во изработката да користат барем една апликација од Ericsson API (Application programming interface) ...
| | веќе видена

Пилотска грешка е причината за авионската несреќа која се случи на 7. септември при што настрада комплетниот тим на хокеарскиот клуб Локомотив Јарослав. Како што пренесува Русија Денес, еден од пилотите при полетувањето “по грешка притиснал на кочницата“, поради што авионот не успеал да полета, па удрил во антена на аеродромот. Кај еден од пилотите се пронајдени и барбитурати, недосзволени средства кои се користат за смирување, делуваат на нервниот систем, а кај пилотите се забранети за употреба. Освен тоа екипажот воопшто не бил подготвен да управува со авион од типот ЈАК 42. До тогаш тие управувале со ЈАК 40, авион чии што команди “се различно поставени“ за разлика од ЈАК 42. Во несреќата животот го загубија 44 лица, најпоголемиот број хокеари на Јарослав.
сите 2 | | | веќе видена

Дани Велбек, фудбалерот на Манчестер Јунајтед постигнал принципиелен договор со раководството на клубот за нов петгодишен договор со кој ќе му се зголеми платата дури за три пати. Претставниците на 20-годишниот напаѓач имале серија разговори со шефовите од "Олд Трафорд" во последните неколку недели, а според медиумите во Англија, тие договориле плата за нивниот клиент во висина од 45 000 фунти неделно. Новиот договор доаѓа како награда за добрата форма која Велбек ја покажува од почетокот на новата сезона. Тој во моментов заработува “скромни“ 15 000 фунти неделно. Англискиот талент во тековната сезона има реализирано пет погодоци за екипата на Манчестер Јунајтед, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена

Долгоочекуваниот трејлер за петтото продолжение на славната видео игра Grand Theft Auto веќе е пред нас. Долго се шпекулираше во кој град ќе биде сместено дејствието, а по се изгледа дизанерите се решиле за Лос Анџелес. Засега нема многу вести за GTA V, но очигледно е дека ќе има многу нови автомобили со кои ќе можете да газите уште повеќе луѓе. Повеќе вести за Grand Theft Auto V ќе имаме наскоро, а во меѓувреме погледнете го трејлерот. Првичните реакции за GTA V се повеќе од одлични!
сите 5 | | | веќе видена

Апелацискиот суд во Лондон ја одби жалбата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да биде запрен процесот на негова екстрадиција во Шведска, каде се соочува со обвинение за сексуален напад. Последна инстанца е Врховниот суд, каде Асанж ќе има две недели да ја поднесе последната жалба на денешната одлука. Сепак за жалбата треба да добие дозвола од Апелацискиот суд, кој ја донесе денешната пресуда. Двајцата судии на Апелацискиот суд во Лондон одлучлиле дека Асанж треба да биде екстрадиран во Шведска и да одговори на обвинувањата за наводно силување на една и секусуално вознемирување на друга жена. Овие инциденти наводно се случиле во текот на 2010 година во Стокхолм. Асанж ги негира сите тврдења на шведското обвинителство и тврди дека всушнот се работи за политички мотивиран атак, кој го спроведуваат оние на кои “не им се допаѓа неговата работа“. Асанж е убеден дека зад обвинувањата во Шведска се американските разузнавачки агенции. Четириесетгодишниот Асанџ во моментов е ослободен со кауција во ...
сите 7 | | | веќе видена

Антонио Касано, по здравствените проблеми викендов и деталните прегледи во Милано, ќе мора на "мала" операција на срцето. Дваесет и деветгодишниот напаѓач на Милан, од саботата е во болницата во Милано, каде врз него се направени детални истражувања за да се утврди причината за ненадејното влошување на здравствената состојба. Во почетокот сите сомнежи одеа кон тоа дека фудбалерот преживеал мозочен удар, но денеска и официјално се соопштени причините. Имено, Касано имал проблеми со срцето, а не со мозокот. Исхемичен напад предизвикан од процеп во септумот меѓу двете срцеви комори е причината за нарушувањето на неговото здравје, но за среќа пред се на Касано и на сите засегнати, без посериозни последици. И ако ова ви звучеше многу "медицински", најупростено би можело да се каже дека Касано преживеал поблаг облик на срцев удар. "Врз Касано во наредните денови ќе биде извршен помал хируршки зафат на срцето, со што трајно ќе биде отстранет настанатиот проблем. Попрецизна прогноза за враќање на теренот, ќе имаме ...
сите 25 | | | веќе видена

Популарниот gmail сервис доби нов изглед. Деновиве сите корисници ќе имаат можност да се префрлат на освежениот лик на своето "поштенско сандаче". По лансирањето на сопствената социјална мрежа Google+ се очекуваше освежување и "адаптирање" на електронската пошта. Така, новиот gmail е прилагоден на дизајнот на Google+ мрежата, па корисниците отсега можат да ја контролираат "густината" на информациите со клик на иконата запчаник во горниот десен агол. Прегледот на пораки сега е сосема редизајниран, па многу полесно може да се следат подолгите преписки, а се воведуваат и други новитети кои ќе овозможат подобра прегледност. Новина е што отсега gmail ќе се прилагодува автоматски според екранот на кој се отвора, а ако не сте по "скролањето" имате можност самите да си ја прилагодите листата на пораки. Доколку пак користите "теми" за позадина и генерално изгледот на самата страница, отсега ќе ви бидат на располагање фотографии во висока резолуција од каталогот на iStockphoto, а вашата досегашна тема би требало ...
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб Барселона по рекорден 38. пат е на првото место на листата најдобри светски клубови, која ја составува Меѓународната федерација за фудбалска историја и статиситика (IFFHS). Ова рангирање се спроведува од јанури 1991 година, а Барса веќе ги надмина сите. Зад Каталонците останаа Милан - досега бил прв 37 пати, Манчестер Јуанјтед 33 и Интер од Милано 23 пати. На овомесечната листа зад Барселона се пласираа Реал Мадрид на второто и Манчестер Јунатед на третото место, кои ги задржаа позициите од предходниот месец. Сега на 4. место е аргентински Велез Сарсфилд и на 5. место Порто. Во првите десет следуваат уште: 6. Шалке 04 7. Манчестер Сити 8. Баерн Минхен 9. ЦД Универзидад Католика (Чиле) 10. Сантос (Бразил) Од македонските клубови Работнички се наоѓа на 155. место (пад од 3 места) и Металург на 334. место (пад од 17 места). Целосната листа можете да ја погледнете на Интернет страницата на ИФФХС.
сите 4 | | | веќе видена

next