Семејството на починатата пејачка соопшти дека во декември ќе го објави постхумно албумот со 12 нови песни. "Lioness: Hidden treasures" (Лавица: Скриено богатство) содржи 12 сосема непознати песни од Ејми Вајнхаус, од кои некои се во хип-хоп, некои во џез, а некои во неосоул стил. Песните биле снимани во последните месеци од животот на Ејми, а ги докомплетирале продуцентите Салам Реми и Марк Ронсон. "Сигурно дека немаше да ги објавиме овие песни, доколку сметавме дека не се доволно квалитетни како "Back in Black" например. Овие се дури можеби и подобри" . изјавил таткото на Елми, Мич. За американските медиуми, Мич истакнал и дека на дел од песните едноставно во гласот на Ејми се чувствува дека е под дејство на алкохол, а во нејзината омилена преработка на "A Song for You", се слуша и нејзиниот плач. Албумот би требало да се појави на 5 декември.
сите 11 | | | веќе видена

Тања Велјановска од АК Олимп од Битола, постави нов македонски рекорд на маратонската трка во Подгорица. Викендов, на 18. Подгорички Маратон, Велјановска ја истрча патеката во должина од 42 километри за 3 часа, 14 минути и 27 секунди и со тоа го собори досегашниот рекорд на нашата земја во женска конкуренција, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Со овој резултат, Велјановска го освои 8. место на маратонската трка и успеа да го собори досегашниот најдобар резулат на оваа делница кој беше дело на Катерина Димовска (3:21.19 ч.) поставен на Скопскиот маратон во 2008 година. Македонија во Подгорица се појави со околу 40-тина маратонци и полумаратонци. Позабележителни настапи имаа Ѓорѓи Трендафилов, кој на машката маратонска трка го освои исто како и Велјановска, 8. место, додека Кокан Ајановски од АК Делта заврши како 8-ми на полумаратонската трка. Од девојките, Марија Богдановска истрча 7-мо време на полумаратонот во женска конкуренција.
сите 4 | | | веќе видена

Долги 98 години, 40 метри високата брана Condit во југоистоичниот дел на сојузната американска држава Вашингтон ја скротуваше реката White Salmon со што беше создадено езеро и идиличен пејсаж, но браната претставувала пречка на патот за мрестот на лососот. Затоа властите решиле оваа брана да се урне, а од Nat Geo пак решиле да нѐ почестат со ова спектакуларно видео. Инаку, било планирано езерото да се исуши за 4-5 часови, но целиот настан траел помалку од два часа.
| | веќе видена

Новородената Филипинка Даница Mеј Камачо (Danica May Camacho) стана 7. милијардитиот жител на Земјата, но во меѓувреме повеќе бебиња “се јавија“ како носители на оваа титула. Даница се роди во болница во Манила, на Филипините, две минути пред полноќ и тежи 2,4 килограми. Тоа беше знак за големо славје на нејзиното семејство, а од претставниците на ОН на Филипините симболично доби торта како “уверение“ дека токму таа е 7. милијардитиот жител на планетава. Очекувано новинарите ја окупираа болницата во Манила. Од друга страна, руската ИТАР ТАСС јавува дека Пјотр Алексеевич Николаев, кој се роди денеска две минути по полноќ во рускиот град Калининград е 7. милијардитиот жител на планетава. Невладината организација „План интернешанл“ пак оваа „титула“ му ја додели на едно девојче од Индија. На крајот на краиштата и не е толку важно кој ќе ја понесе “титулата“, важно сите бебиња да се живи и здрави... Според Обединетите нации до 2100 година бројот на население ќе достигне 10 милијарди, а стапката на ...
сите 18 | | | веќе видена

На фудбалскиот натпреварот помеѓу Јокохама и Фагијано Окајама, во рамките на јапонската втора лига (Ј2), дефанзивецот на гостите Ријуџиро Уеда (Ryujiro Ueda) постигна неверојатен гол со глава на оддалеченост од 58,6 метри од противничкиот гол. До крајот на натпреварот се покажа дека голот на Уеда е доволен за победа на гостинската екипа. “Откако ја удрив топката, веднаш заминав на својата позиција. Воопшто не бев свесен дека тоа може да биде погодок“ – изјавил по мечот Уеда. Инаку, предходниот рекорд за гол постигнат со глава од најголема оддалеченост беше 57,3 метри, постигнат пред само еден месец во норвешката прва лига.
сите 9 | | | веќе видена

“Мачорот в чизми“ (Puss in Boots) со заработени 34 милиони долари ја изгази конкуренцијата овој викенд во САД. Иако анимираниот 3Д “Мачор“ лесно го освои првото место, сепак ја имаше најслабата премиера за еден филм на DreamWorks Animation последниве пет години. Продуцентите можеби очекуваа многу повеќе од “Мачорот“, но за нивна среќа конкуренцијата сосема потфрли. СФ акцијата “На време“ (In Time) со Џастин Тимберлејк заработи скромни 12 милиони $ за второто место, додека "The Rum Diary" со Џони Деп разочара со заработката од само 5 милиони $, доволни за 5. место. На слабата продажба на билети секако големо влијание имаше и снежното невреме кое го зафати северо-источниот дел на САД. Но, тоа е слаба утеха за DreamWorks, кои “лупнаа“ 130 милиони $ за снимање на “Мачорот в чизми“, лик кој произлезе од серијалот за Шрек. Инаку, Антонио Бандерас го позајми гласот за “Мачорот“. На второ место во САД останува "Paranormal Activity 3" со заработка од 18,5 милиони $. Не е лошо за филм, за кој Paramount потроши ...
сите 2 | | | веќе видена

На натпрерварот од романската прва лига помеѓу Петролул Плоешти и Стеауа Букурешт, еден хулиган некако успеа да влезе на теренот, во последните моменти од првиот дел, при водство на гостите од 0:1 и го удри во главата Георге Галамаза, дефанзивецот на Стеауа. Потоа хулиганот заслужено си доби ќотек од соиграчите на Галамаза, пред да успее да нападне уште некого. Подоцна конечно од некаде се појави и полицијата. Мечот подоцна бил прекинат откако гостинскиот голман бил нападнат со “пиротехнички средства“ од страна на домашните навивачи.
сите 8 | | | веќе видена

Мона Симпсон, биолошката сестра на Стив Џобс, напиша навистина трoгателен говор, за време на погребот на починатиот гениј, кој се одржа неколку денови по неговата смрт на 5. октомври. Како реномиран писател, таа на прекрасен начин го опишува животот на Стив Џобс, борбата со болеста, неговата смрт... Таа ги пренесува и последните зборови кои генијот ги кажал, моменти пред да го напушти овој свет: “Oh wow. Oh wow. Oh wow” Прочитајте го во целост текстот на Мона Симпсон на NY Times.com.
сите 2 | | | веќе видена

На трката за Големата награда за Индија, Луис Хамилтон од Мекларен и Фелипе Маса од Ферари по шести пат оваа сезона влегуваат во конфликт. Очигледно на шефовите во двете екипи ова воопшто не им се допаѓа, па Гардијан пренесува дека “паднале наредби“ овие двајца да си средат односите. “ Тие се млади пилоти, ама не се толку млади. Мажи се. Самите можат да си ги средат односите. Мораат... Премногу често влегуваат во инциденти “ – вели Мартин Витмарш, шефот на Мекларен. Забелешките на Витмарш по се изгледа ги споделуваат и во Ферари. Запрашан за “магнетизмот“ помеѓу Хамилтон и Маса, Стефано Доминикали одговори со прашање: “А кој е тука плусот, а кој минусот?“ “ Не може да се избега од фактот дека има премногу бакнувањe помеѓу нив двајца на патеката. Не смееме да дозволиме тие работи да станат поголеми, бидејќи тоа ќе биде цело време во главите на пилотите, а тоа не смееме да го дозволиме “ - изјавил Доминикали. Од друга страна Хамилтон по трката во Индија изјави: “ Што да ви кажам. Разочаран е премногу ...
сите 7 | | | веќе видена

Росен Плевенлиев, кандидатот на владејачката партија ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов е новиот претседател на Бугарија, покажуваат првичните неофицијални резултати по денешните претседателски избори. Како што јавуваат бугарските медиуми Плевенлиев освоил 55.3% од гласовите, победувајќи го на тој начин кандатот на Социјалистите Ивајло Калфин, кој добил само околу 44% поддршка од гласачите. 47 годишниот Плевенлиев е роден е во градот Гоце Делчев, а Градежен факултет завршил во Софија. На претседателската функција доаѓа откако во Владата на Бојко Борисов беше министер за регионален развој и важеше за еден од најпопуларните политичари во моментов во Бугарија. Досегашниот претседател Георги Прванов, претставник на левицата, немаше право да се кандидира за трет мандат. Сепак, имаше премногу вести за купување на гласови, особено кај ромската популација, како и повеќе изборни инциденти на денешните локални и претседателски избори во оваа членка на Европската унија, што како што пренесува Франс Прес е стара ...
сите 33 | | | веќе видена

Веќе нема непоразена екипа во шпанската прва лига. Фудбалскиот клуб Леванте од Валенсија конечно “падна“ во 10. коло, откако беше поразен од Осасуна во Памплона со 2:0. До вечерва Леванте беше лидер во Примера со 7 победи и две ремија, но по вечерашниот пораз, сега Реал Мадрид го превзема лидерското место со 25 бодови, пред Барселона со 24 и Леванте со 23. Вчера Реал минимално со 0:1 го совлада Реал Сосиедад во Сан Себастијан, додека Каталонците со 5:0 лесно се справија со Мајорка на Камп Ноу. Осасуна “го реши“ Леванте уште во првиот дел со головите на Сехудо во 39. и Нино во 42. минута. Иако, во 59. минута беше исклучен стрелецот Сехудо, Леванте немаше сили за пресврт.
сите 27 | | | веќе видена

Со претседателски декрет, за прв пат по 30 години во Русија не се применува зимското сметање на времето. Во Европа, во последната недела на октомври во 3 часот по полноќ, речиси сите држави ги враќаат стрелките на часовникот за еден час назад, со што сите Европјани имаат плус еден час спиење. Во Русија пак, наместо спиење си добија многу повеќе главоболки. Први кои не го почитуваа декретот на Медведев од 2010 година биле комјутерите и телефоните, кои се префрлиле на зимското сметање на времето, пренесува Русија Денес. ВВС пак пренесува дека настанал хаос во функционирање на авионскиот и железничкиот сообраќај, како и компликации во работењето на банките во цела Русија. Според истражувањата на руската Академија на науки, во периодот на менувањето од летно во зимско и обратно сметање на времето се зголемува бројот на срцеви удари за 1,5 пати, а стапката на самоубиства се зголемува за 66%(!). Украина требаше да го следи примерот на Русија, но се “пишмани“ на само 10 дена пред воведувањето на зимското ...
сите 2 | | | веќе видена

Себастијан Фетел, старо – новиот светски шампион во свој, доминантен стил дојде до 21. победа во кариерата и 11. оваа сезона, на првата трка за Големата награда на Индија, возена на патеката Бад (Buddh) во близина на Њу Делхи. Фетел вчера ја освои пол позицијата, денес водеше од првиот од последниот свиок, а го имаше и најбрзиот круг на денешната трка. Зад него, на второто место со 8,4 сек. заостанување беше Батон на Мекларен, а на (далечното) трето место трката ја заврши Алонсо на Ферари. И повторно, можеби најинтересен момент на трката беше дуелот на Фелипе Маса од Ферари и Луис Хамилтон на Мекларен. Двајцата по еден дуел во 24. круг повторно, почетврти пат оваа сезона се судрија, со таа разлика што овојпат Бразилецот беше прогласен за виновен. Четворицата стујарди на трката му доделија казна со минување низ боксот (drive-through penalty) на Маса, што за многумина беше неправедно. На крајот Луис Хамилтон трката ја заврши на 7. Место. Во секој случај погледенете го видеото подолу и заклучете самите ...
сите 16 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Magdeburg - Hallescher 2 (2.20) Пласманот на табелата доволно кажува, но исто така и досегашната меѓусебна историја. Магдебург никогаш досега не успеал на домашен терен да извади добар резултат со Халешер. Дотолку повеќе што гостите на последните три гостувања кај Магдебург имале три победи. Мислам дека и денеска квалитетпт е на страна на Халешер. СИНГЛ 2: Meuselwitz - RB Leipzig 3+ (1.85) Минатата недела Мојселвиц навистина не ме разочара, кога се головите во прашање. Мислам дека денеска против Лајпциг можат да ја повторат минатонеделната епизода. Можеби нема да има повеќе од 4-5 гола, но и 3 се сосема доволни. Коефициентот е одличен. СИНГЛ 3: Udinese - Palermo 3+ (1.85) Последниот меч на овие два тима заврши со 7:0 (за Удинезе). Претходно во серија уште неколку средби меѓу нив завршија со повеќе од 3 гола. Затоа и денеска одиме на ефикасен фудбал. Ако сме малку похрабри, не е лошо да се обидеме и со 4+. Предлог типови од 29.10.2011 Inter Turku - JJK ...
| | веќе видена

Каков натпревар попладнево одиграа Челси и Арсенал на Стемфорд Бриџ. Робин ван Перси со хет трик беше херојот на Арсенал и инспираторот на неверојатната победа над Челси со 3-5! Верувале или не, ове е веќе 8 победа во последните 9 натпревари за Арсенал кој веќе е на 6. место на табелата... За денешното дерби дури и статистиката е интересна. За Арсен Венгер ова беше 500. победа откако е на кормилото на Арсенал. Челси пак 5047 денови не примил пет голови на Стемфорд Бриџ. Пред Арсенал тоа им успеа на фудбалерите на Манчестер Јунајтед во ФА Купот на 4. јануари 1998 година, пренесува goal.com. Капитенот на Топџиите покажа дека е еден од најважните фудбалери во екипата. Оваа 2011 година на 27 натпревари во Премиер лигата тој веќе постигна 28 голови. По две неверојатни шанси за Арсенал, поведе Челси во 14. минута со голот на Лампард. Возврати Ван Перси во 36. минута, а изгледаше дека Челси ќе ја контролира играта и во продолжението откако пред крајот на полувремето Џон Тери го доведе Челси во водсвто од 2-1. ...
сите 9 | | | веќе видена

Сценаријата за двете продолженија на славниот филм “Денот на независноста“ (Independence Day) од 1996 година се веќе при крај и се планира да се започне со снимање некаде на почетокот на идната година. Главните улоги тогаш ги толкуваа Вил Смит, Бил Пулман, Џеф Голдблум, Ренди Квејд, па ако продуцентите од Фокс сакаат успешни продолженија тогаш мораат да имаат неколкумина од погоре споменатите актери. Во меѓувреме Вил Смит побарал неверојатни 50 милиони долари хонорар за двете продолженија, плус стриктна контрола над сценариото, како и да се најдат улоги за неговата сопруга Џада и ќерката Вилоу во двете продолженија. Но, како што пишува деновиве Vulture, Фокс ќе ги снима ID2 и ID3, ако треба и без Вил Смит (и неговото семејство). Секако тоа е голем ризик за Фокс, знаејќи каков магент за пари е Смит. Јасно е дека за успех на филмот му треба континуитет на актерската екипа. На крајот, не е важно колкави експлозии ќе има во филмот ако харизматичниот пилот не дојде да ги поздрави “Земјаните“ и да ни ...
| | веќе видена

Македонските кик боксери освоија пет медали на светското првенство кое денеска завршува во Скопје. Димитар Георгиев и Аце Георгиевски успеаја на Македонија да ѝ донесат две злата од планетарниот собир во нашиот главен град, откако во финалните борби беа доминантни против своите ривали. Георгиев уште синоќа го обезбеди златото во Кик Лајт во категорија до 74 кг. откако успеа да го совлада Иранецот Мусави Мир Давуд во една навистина доминантна борба. Неговиот пример денеска го следеше и Аце Георгиевски, кој успеа да дојде до златото во Кик Лајт во категорија до 94 кг. Георгиевски во финалето беше подобар од Дејан Вајс од Словенија со што на Македонија и го обезбеди и вториот златен медал од шампионатот. За разлика од нив, во финалето не успеаа дамите. Најпрво Маја Михајловска во Кик Лајт во категорија +70 кг. не успеа да се избори за победа и мораше да се задоволи со среброто, а исто така во последната финална борба за нашите кик боксери, до победа не успеа да дојде и Гордана Бошевска која загуби од ...
сите 5 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Inter Turku - JJK Jyväskylä 1 (1.90) Клучен меч за второто место на крајот на шампионатот во Финска. Иако ЈЈК има серија од 5 средби без пораз на гости, мислам дека денеска во Турку ќе остане со празни раце. Впрочем, и традицијата тоа го покажува. Интер Турку досега не дозволил дома против ЈЈК да остане без три бода. На последните три средби со денешниот ривал, Интер Т. има исто толку победи. СИНГЛ 2: Paderborn - Aue 0-2 (1.70) Тежок меч. Мислам дека и двата тима нема да ризикуваат премногу и че ја негуваат онаа затворена игра која и досега ја прикажуваат во шампионатот. Тоа, пак, не отвора многу простор за да се очекуваат голови. Интересно, на стадионот на Падерборн, последните 7 средби меѓу овие два тима завршија со 0-2 гола, а дури 6 од нив беа и со 0-1 гол. СИНГЛ 3: Cittadella - Verona 1 (2.50) Интересен дуел меѓу две скоро израмнети по квалитет екипи. Сепак, Цитадела ја има улогата на домаќин, а кога се домаќини против Верона ретко грешат. Традицијата е ...
сите 2 | | | веќе видена

По целосна реконструкција, во петокот московјани повторно влегоа во својот омилен театар Целиот зафат за реновирање на зданието траеше цели 6 години, а целта беше повторно да се врати изгледот и сјајот на театарот од времето на 19 век. Вратени се голем дел на декорации, па дури и кралскиот грб, кои биле отстранети за време на комунистичкото владеење. Инвестицијата чини неверојатни 700 милиони долари. Покрај тоа, монтирана е најсовремена опрема за бината, а направена е и уште една подземна сала. Главната сала има капацитет од 1.743 седишта. Дел од причината зошто реконструкцијата траела дури 6 години е и податокот дел голем дел од ѕидовите биле во распаѓање, па морало да се постават сосема нови основи и ѕидови. Бољшој (голем) театар бил изграден 1825 година на местото каде претходно се наоѓал Петровка театарот, кој пак изгорел во пожар 1805 година. Дело е на архитектот Андреј Михаилов, кој во непосредна близина го изградил и „малиот“ театар. Оригиналното име било Царски бољшој театар на Москва, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Идентификуван е еден од напаѓачите на американската амбасада во Сараево. Се работи за 23 годишниот Мевлид Јашаревиќ од Нови Пазар, Србија. Тој од поодамна ѝ бил познат на полицијата. Припадник е на вахабистичкото движење, а на 30 ноември 2010 година бил уапсен за време на посетата на странски дипломати на Нови Пазар. Босанските медиуми објавуваат дека во 2005 година во Виена, Австрија бил осуден за кражба на 100.000 евра. Откако ја одлежал казната бил протеран од Австрија. Во февруари 2010 година бил во селото Горња Маоча, крај Брчко, најголемото упориште на вахабистите во Босна, кога полицијата уапсила повеќемина припадници на ова движење. Потоа, како што и самиот рекол, “се вратил во Нови Пазар да го шири исламот“ –пренесуваат медиумите од Босна и Херцеговина. Според Станислав Чадо, министер за внатрешни работи на Република Српска, биле уапсени тројца напаѓачи, додека еден полицаец е полесно повреден. Во видеото подолу можете да видите како е совладан Мевлид Јашаревиќ. Погоден е во натколеницата и ...
сите 47 | | | веќе видена

next