И покрај тоа што Пежо има голема традиција на пазарот на мали автомобили, новата 208ка е навистина нешто посебно и радикално! Прекрасен екстериер, уште повозбудлив ентериер... Новиот градски автомобил е помал, полесен, поеколошки и на секој начин подобрен од 207ката. Пежо “заминува“ во нова насока кога е прашање дизајнот и спортското доживување во возењето, а очигледно 208ката е колуминација на овој процес, пишува Ауто експрес. За цените сеуште нема вести, но се очекува продажбата во Европа да започне следното лето, па нека му ја мислат пред се Фиеста и Поло. 208ката тежи 975 килограми и за 110 килограми е полесна од 207, 7cm пократка, 1cm пониска, неверојатно но внатрешноста е поголема за разлика од предходникот, со 5cm повеќе место за нозете и 15 литри поглем багажник. За моторите исто така не се знаат многу детали, но се очекува да имаат многу помала емисија на издувни гасови од 207. Многу повеќе детали се очекуваат наскоро...
| | веќе видена

На компакт дисковите очигледно им се одбројани деновите.Големите светски продуцентски куќи планираат да го отфрлат овој формат веќе до крајот на 2012 година или дури и порано, односно повеќе нема да ги објавуваат музичките албуми на овој носач на звук. По се изгледа дигитализацијата му го зададе овој смртен удар на цеде-то, па сите издавачки куќи своите продукти планираат да ги продаваат во МР3 формат, односно на интернет преку сервисите како iTunes. Секако, и трошоците за издавање на едно ЦД се многу големи, а тие пари продуцентските куќи повеќе нема да треба да ги даваат. Од друга сртана МР тројката не ги чини ништо, а многу повеќе се продава. Од таа причина се најавува и згаснувањето на класичните весници и магазани. Аналитичарите сметаат дека за околу пет години ќе го снема и форматот на издавање албуми на кој досега навикнавме.
сите 3 | | | веќе видена

Лионел Меси ноќеска постигна хет трик во победата на Барселона од 0-4 против Викторија Плзен, натпревар одигран во рамките на Лигата на шампионите. Аргентинецот во натпреварот влезе со 199 постигнати голови за Барса, а со овие три ноќеска одбележа уште еден рекорд во неговата кариера. Според шпанските медиуми головите на Меси вака се поделени: 132 во ла Лига, 17 во Купот, 8 во шпанскиот Супер куп, 42 во Лигата на шампионите, 1 во европскиот Супер куп и 2 на свветските клупски првенства или вкупно 202. Или – 156 со левата нога, 36 со десната, 8 со глава 1 со рака и уште еден со гради. За потсетување, Меси првиот гол во дресот на Барселона го постигна во мај 2005 година против Албасете (му го намести Роналдињо), пренесува goal.com. Со тоа Меси е многу близу до рекордот на Сезар Родригез , кој со 235 голови (од 1939 до 1955 година) е прв стрелец во историјата на фудбалскиот клуб Барселона. Инаку, ноќеска против Викторија Плзен кои од 22. минута играа со фудбалер помалку и Сеск Фабрегас се запиша ...
сите 16 | | | веќе видена

Еден од најголемите проблеми во Грција е тоа што омилен спорт на Грците е да не плаќаат данок, што е општо познато и претставува една од главните причини што нивната држава е заглавена до гуша. Така, очигледен пример за затајување данок е фактот што во Грција има многу повеќе регистрирани автомобили Порше Кајен, отколку даночни обврзници кои би можеле да се дозволат таков луксузен автомобил, кој чини најмалку 50 илјади евра. Во истражувањето на професорот Хераклес Полемаркакис, поранешен прв советник во грчкото министерство за финансии, се вели дека градот Лариса со 250 илјади жители е на светскиот врв според бројот на сопственици на Порше Кајен по глава на жител, пренесува Дејли Телеграф. Инаку, професорот ќе забележи дека за Лариса постојано се говори во седиштето на Порше во Штутгарт, каде сеуште не им е јасно како еден земјоделски регион во Грција може да се дозволи толку луксузен возен парк. Па уште германските даночни обврзници треба да даваат огромни пари да ја спасат Грција од банкрот?! Во ...
| | веќе видена

Во иранската фудбалска лига деновиве се случуваат чудни работи. По онаа прослава за гол со симулирање секс, еве уште еден бизарен момент. Не дека се работи за најбрзо добиениот црвен картон во историјата, ама беше прилично брзо. По само 15 секунди од почетокот на мечот помеѓу Естегал и Мес Сарчешме, фудбалерот на Мес, Надер Фатолахи доби црвен картон по еден (чуден) старт над еден од домашните фудбалери. Инаку, за најбрз црвен картон во фудбалската историја се смета оној во аматерските лиги во Англија, кога Дејвид Прат добил црвен картон по 3 (три) секунди, пренесува ВВС (од 2008 година).
сите 4 | | | веќе видена

На официјалната интернет старница на ФИБА е потврдено дека Македонија е една од 7те држави кои ја поднеле својата кандидатура за организација на предолимпискиот квалификациски кошаркарски турнир, кој ќе се одржи од 2 до 8 јули идната година. Кошаркарската арена во Лондон за ОИ 2012/ фото: fiba Ќе дочекаме ли да ги гледаме Бо, Владо, Перо и останатите македонски кошаркари како играат во оваа арена? Покрај Македонија, кандидати за организатори се и Ангола, Литванија и Венецуела, додека за женскиот турнир кој ќе се одржи од 25 јуни до 1 јули кандидати се Аргентина, Чешка и Турција. Од ФИБА се истакнува дека за прв пат се вклучени каднидати кои не се од Европа. Иако најавена, Русија не е меѓу кандидатите за организатор на турнирот. Според ФИБА, Русите не испратиле кандидатура за организација на предолимпискиот турнир, а противкандидати на Македонија се Литванија, Ангола и Венецуела. Ова се чини ги зголемува нашите шанси да го добиеме овој турнир, но сепак одлуката ќе ја чекаме на 11 декември, кога ФИБА ...
сите 29 | | | веќе видена

Владимир Царков, 24 годишен руски параглајдерист уживал во глетката на Индиските Хималаи, кога одеднаш мршојадец во лов на друга птица се судри со неговиот падобран и се заплетка во јажињата. Со камерата на неговиот заштитен шлем, Владимир го снимил целиот “инцидент“, но за среќа ниту тој ниту мршојадецот не се повредени. По падот, на Владимир му биле потребни неколку минути да го ослободи мршојадецот од јажињата, кој потоа летнал очигледно неповреден. Инаку, параглајдеристите на Индиските Химали често летаат блиску до мршојадците, кои им го покажуваат текот на топлиот воздух, кој го користат да се вивнат многу повиското, пренесува Дејли телеграф. Целото видео кое трае повеќе од 11 минути можете да го видите тука.
| | веќе видена

Седумдесеттина филмови, од коишто 12 во официјалната селекција, 100-тина фестивалски гости, 9 концерти, 12 фестивалски програми, многу гала премиери, десет филмски денови, неколку работилници и придружни настани, ќе го одбележат 10-от Фестивал на Европски филм СИНЕДЕЈС, што ќе се одржува од 10 до 20 ноември 2011 година. Бела Тар, Аки Каурисмаки, Вуди Ален, Александар Сокуров, Сузан Бир, Дејвид Кроненберг, Нани Моретти, Ларс Фон Трир, браќата Дарден и Педро Алмодовар (идејниот творец на овој филмски фестивал), се режисерските имиња чиишто авторски дела ја прават гала програмата на фестивалот СПЕКТАКУЛАРНА. Годинава, во рамки на фестивалот сите љубители на седмата уметност ќе имаат можност да уживаат во филмовите од најновата Европска продукција и тоа под отворено небо, проектирани од 3 до 8.11.2011 година, на големото филмско платно на плоштадот „Македонија“. Големиот српски актер Лазар Ристовски, големиот словенечки и европски режисер Андреј Кошак и актерот Никола Којо, се само дел од ексклузивните ...
сите 5 | | | веќе видена

Боинг 767 на полската авиокомпанија ЛОТ, со 230 патници и членови на екипажот, кој летал на релација од Њуарк (Њу Џерси) до Варшава, денес принудно слета на аеродромот во Варшава, откако поради технички проблеми, тркалата за полетување и слетување не можеле “да се отворат“. Авионот кружел речиси еден час околу аеродромот во обид да ги спушти тркала, но кога немало друго решение пилотите на крајот успеаа да го спуштат Боингот на трупот, што откако ќе го видите видеото ќе ви биде јасно дека “помеко“ приземјување не е можно. За среќа никој од патниците или членовите на екипажот не е повреден.
сите 19 | | | веќе видена

Од Тесла Моторс, американскиот производител на електрични автомкобили соопштуваат дека сите автомобили од новиот модел Ѕ се веќе распродадени, најмалку за една година однапред, па конечно се очекува компанијата да почне да прави добивка. Компанијата веќе има 6500 порачки за “Тесла Ес“ за северноамериканскиот пазар, од кои првите 1000 примероци ќе бидат специјална серија со опсег на батеријата од околу 450 километри, а потоа ќе се произведат модели со помали батерии со опсег од 250 до 350 километри. Цената на моделот Ес ќе биде од 50 до 80 илјади долари, секако во зависност од опсегот кој го овозможува батеријата со едно полнење. Се планира во 2012 да се произведат 5000 автомобили, додека во 2013 дури 20 илјади, нешто што на ниту еден производител на електрични возила досега не му успеало.
| | веќе видена

Фудбалерите на актуелниот европски фудбалски шампион Барселона доминираат на листата за наградата “Златна топка“ која ја доделува ФИФА. На листата од 23 фудбалери, од Браселона има осум кандидати, додека од Реал Мадирд пет. Куриозитет е што втора година по ред нема ниту еден Италијанец во оваа листа, додека Вејн Руни е единствениот Англичанец. Од Барселона кандидати се Меси, Абидал, Пике, Фабрегас, Иниеста, Чави Ернандес, Давид Виља и Дани Алвеш, додека од Реал Мадрид номинирани се Кристијано Роналдо, Бензема, Алонсо, Озил и Касиљас. На листата од 23 фудбалери се најдоа и Нани од Манчестер Јунајтед, Агуеро од Манчестер Сити, Суарез од Ливерпул, Самуел Ето од Анжи и Нејмар од бразилски Сантос, единствен кој не игра во Европа. Од Калчо лигата кандидати се Снајдер и Форлан од Интер, додека од Баерн номинирани се Швајнштајгер и Милер. За тренери на годината номинирани се Мурињо, Гвардиола, Сер Алекс Фергусон, како и шпанскиот селектор Висенте дел Боске.
сите 12 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Grosseto - Bari X (2.90) Дуел меѓу две сосема израмнети екипи. Гледано како играа и досега, мислам дека и денеска нема премногу да се опуштат. Прво ќе размислуваат за својот гол, а потоа за противничкиот. Интересно, и досегашната статистика меѓу овие две екипи, покажува дека најголемиот процент од средбите завршуваат со реми. СИНГЛ 2: Karlsruher (Am) - Kassel 3+ (1.65) Германските регионални средби, особено носат голови кога се играат во овие попладневни термини. Мислам дека и денеска двете екипи ќе бидат и тоа како загреани за голови и затоа препорачувам 3+. За похрабрите, нека се обидат и со гол повеќе (4+). СИНГЛ 3: Millwall - Coventry Millwall дава 2+ гола (1.70) Некако во серија влегоа фудбалерите на Милвол и навистина имаат одлични голгетерски шоуа. На последните две средби постигнаа дури 7 гола, а и претходно биле ефикасни против Ковентри. Интересно, скоро на секој меч кој овие дватима го играле кај Милвол, домаќините успевале да постигнат по најмалку ...
| | веќе видена

Европските пазари на хартии од вредност денес доживеаа силни загуби и најголем пад последниве шест недели. Падот на вредноста на акциите доаѓа откако ноќеска грчкиот премиер Јоргос Папандреу најави дека ќе се организира референдум за новите мерки за помош од Европската унија и останатите меѓународни донатори, со што јасно е дека ризикува нова економска криза во Европа. screenshot: online.wsj.com, податоците се од 01.11.2011 во 10:35 часот по средноевропско време Падот на европските берзи, доаѓа по синоќешните падови на берзите во САД и Јапонија. Се стравува дека ако Грција тотално бакротира, со себе ќе ги повлече Италија и Франција, што според аналитичарите е сосема реален ризик. Во моментов најголеми падови на индексите забележани се во Австрија (ATX Index) со пад од 3,95%, Италија (FTSE MIB) со -3,7-% и Германскиот DAX со -3,19%. Најголеми губитници утринава се банките, пред се Societe Generale со пад на вредноста од 12% и Credit Agricole со -11%. Во меѓувреме падна и цената на нафтата на 91,5 ...
сите 4 | | | веќе видена

Покрај толку многу проблеми за Тојотоа оваа година, започнувајќи од земјотресот и цунамито од март, преку скокот на вредноста на јенот и поплавите во Тајланд кои го забавија производството, јапонскиот автопроизводител конечно најде повод за прослава. Во фабриката на Тојота во Валенсиен (Valenciennes) во Франција, беше прославено производството на 2 милионитиот Јарис. Во моментов во оваа фабрика се произведува новата, трета генерација на Јарис, а од идната година ќе се произведува и HSD, хибридната верзија на овој модел. Инаку, во фабриката во Валенсиен се вработени 3500 лица, а Тојота најави дека ќе вработи уште 800 нови работници, со што вложувањата на јапонскиот производител во оваа фабрика ќе достигнат милијарда евра.
| | веќе видена

Демба Ба, сенегалскиот интернационалец од редовите на Њукасл го замолкна “злогласниот“ стадион Британиа, откако против Стоук постигна три погодоци, за уште една победа на “Свраките“ од 1-3. Велиме “злогласен“ бидејќи на Британиа нерешно само “извадија“ Манчестер Јунајтед и Челси. Ливерпул пак си замина поразен. До синоќешниот натпревар, од гостинските екипи единствено Јунајтед, преку Нани успеа да постигне гол на овој стадион. Њукасл заедно со Манчестер Сити засега се непоразени во Премиер лигата, а со оваа победа црно - белите се искачи на 3. место пред Челси. Демба Ба головите ги постигна во 12, 40 и 81. минута. Единствениот гол за Стоук Сити го постигна Валтерс од пенал во 75. минута. Во следното коло црно-белите го пречекува Евертон и се надеваат да ја продолжат серијата без пораз.
сите 5 | | | веќе видена

Изминатава деценија грчките пензиски фондови исплатиле неверојатни 8 милијарди евра во лажни пензии, пренесува ДПА. Ровертос Спиропулос, директор на агенцијата за социјална заштита изјавил дека биле исплатени помеѓу 7 и 8 милијарди евра на “пензионери“ кои веќе биле починати. “Катимерини“ пренесува дека овие пари најчесто ги земале најблиските членови во семејствата на починатите или пак останале на банкарски сметки кои веќе не се активни. “Ќе си ги бараме парите назад, до последниот цент“ – изјавил Спиропулос. Во август пензиските фондови во Грција прекинаа со исплата на 1473 пензии, откако е утврдено дека тие пензионери веќе починале. Според истрагата, засега е утврдено дека 9000 лица постари од 100 години во моментов примаат пензија, а според последниот попис од 2001 година, во Грција немало повеќе од 1700 лица постари од 100 години.
сите 5 | | | веќе видена

Со гол во последните моменти од натпреварот, Гранада со целосен пресврт успеа да победи нагости кај Севиља со 1-2 и фенерот на табелата му го препушти на Хетафе. Марко Рико беше стрелец на погодокот во 91. минута со кој Гранада успеа да ја забележи првата гостинска победа оваа сезона во Ла Лига. Резултатот го отворија домаќините преку Морал веќе во 2. минута, а пресвртот го најави Хеихо, кој постигна гол за изедначување во 80. минута. По овој пораз Севиља останува на 5. место, но сега со минус од 4 бодови зад Валенсија на 4. место, кое води во квалификациите за Лигата на шампиони. Гранада пак со 8 бодови го напушти дното и сега се наострени за победа над Расинг Сантандер во следното коло. Расинг исто така има 8 бодови, но се пред Гранада на табелата само поради подобрата гол разлика.
сите 6 | | | веќе видена

Стеван Јоветиќ им стави крај на шпекулациите околу неговата иднина откако денес е соопштено дека тој потпишал нов договор со Фиорентина, според кој ќе остане на Артемио Франки до 2016 година. Предходниот договор на Јоветиќ истекуваше во 2013 година. Во меѓувреме како погрешни се покажаа шпекулациите дека Арсенал сериозно е заинтересиран за услугите на Црногорецот. Инаку, од Фиорентина не се соопштуваат ама баш никакви детали за договорот. Не е познато колкава е вредноста, ниту пак која сума би ја барале виолетовите како обесштетување, во случај Јоветиќ порано од договореното да ја напушти Фиренца. Инаку, 21 годишниот Јоветиќ дојде во Фиорентина од белградски Партизан во 2008 година за 8 милиони евра.
сите 3 | | | веќе видена

Грчката Влада ќе спроведе референдум за новите пакет мерки за помош од ЕУ, оставајќи на гласачите дали сакаат тие мерки да бидат усвоени или не, соопштил Јоргос Папандреу денес, пренесува Ројтерс. “ Им веруваме на граѓаните, веруваме во нивната проценка и во нивната одлука. Ако граѓаните не го сакаат новиот договор, тој нема да биде ратификуван “ – изјавил Папандреу, но засега не се споменува точен датум за референдумот. Со новиот пакет мерки на ЕУ за справување со кризата во Грција е предвидено бришење на грчкиот долг од 50% и доделување на нов заем од 100 милијарди евра. Во меѓувреме граѓаните се повеќе се бесни на грчките политичари. Во петокот во Солун, за време на воената парада со која се одбележувал отпорот на Грците против нацистичка Германија и фашистичка Италија, претседателот Каролос Папуљас си заминал порано, откако очигледно не можел да ги издржи навредите на граѓаните, кои најчесто му довикувале дека е “предавник“. Дали е ова обид за подигнување на рејтингот на ПАСОК пред грчките ...
сите 144 | | | веќе видена

Толку од бракот на „ријалити“ ѕвездата Ким Кардашијан и нејзиниот сопруг, Крис Хемфрис, кошаркарот на Њу Џерси Нетс. По само 72 “магични“ денови од венчавката која чинеше 10 милиони долари, односно како што педантно пресметале од TMZ - 138,888 долари за секој изминат ден, Ким ќе поднесе барање за развод поради “ненадминливи разлики“. Како што пренесува Ројтерс, 31 годишната Ким е една од најплатените “ријалити“ ѕвезди во САД, а во 2010 година заработила околу 6 милиони долари од нејзиното шоу, модната линија, парфемите, накитот и ред други дребулии кои го носат нејзиното име. Очигледно 26 годишниот Крис не сакал да биде дел од брендот Кардашијан...
сите 19 | | | веќе видена

next