По далеку најлошо одиграните квалификации и неколку сосема нелогично договорени пријателски средби, Македонската фудбалска репрезентација, утрово осамна на 103 место на најновата ранг-листа на ФИФА. Со 28 поени помалку од минатото рангирање и пад од цели 10 позиции, сега се наоѓаме зад Бахреин, Того, Нигер, Боцвана... И неможеше да очекуваме ништо подобро по партиите кои ги пруживме во изминатиот период, па сега останува да му посакаме многу, многу среќа на Тошак (а, ќе му треба) и многу нерви за да поправиме она што може да се поправи во следниот период. Но, и Тошак не е волшебник, а ние за жал во Фудбалската федерација сеуште ги имаме луѓето кои најважната споредна работа на светот ја доведоа до целосен колапс. Нема да "солиме" никому памет како треба или како нетреба да се работи, туку само ќе констатираме дека вака сигурно не треба. Да требаше, немаше да бидеме таму каде што сме, а ако очекуваат од Велшанецот магија, уште сега ќе им порачаме дека нема да ја дочекаат. И тоа не поради негова нестручност, ...
сите 6 | | | веќе видена

Североистокот на Сицилија после повеќечасовен дожд го зафатија одрони на земјиште и поплави во кои настрадаа 4 лица, од кои едно дете чие тело е пронајдено рано утрунава. Италијанската цивилна заштита соопшти дека жртвите настрадале од надојдената вода и кал во близина на градот Месина, а дваесеттина луѓе биле повредени кога одрон исфрлил воз од шините во Калабрија. Поплавите низ цела Италија во последните неколку седмици однесоа близу 20 жртви, а метеоролозите не се оптимисти ниту за денешниот ден, па предвидуваат нови непогоди во регионот на Катанзаро и Месина, поради што се затворени и повеќето училишта. Дека состојбата на Сицилија е сериозна, потврдува и апелот од градоначалникот на Месина, Џузепе Бузанка, кој им препорача на граѓаните да останат во домовите, а нареди и затворање на сите училишта во општината. Малите Липарски острови околу Сицилија (Стромболи, Џиностра, Панареа, Аликуди и Филикуди), инаку познати туристички одредишта, отсечени се од светот поради застојот на целиот поморски сообраќај во ...
сите 2 | | | веќе видена

Десетгодишната Енџи заедно со нејзините браќа Абелардо (15) и Густаво (13) снимиле обработка (или нивна интерпретација ако сакате) на песната "Rolling in the Deep" на Адел и станале хит на YouTube. Нивното видео веќе е погледнато од повеќе од 3 милиони луѓе, а како пее девојчево... па видете и слушнете сами...
| | веќе видена

Синоќешните 8 средби донесоа ефикасен фудбал. Најмногу голови "наврнаа" во Мадрид, а единствено на мечот Лион-Ајакс немаше погодоци. Просекот стигна до 3,5 погодоци по натпревар. Вечерва на програмата се останатите 8 меча, а се среќаваат Зенит - Апоел од 18 часот, Бате Борисов - Плзен од 19, а сите останати двојки во стандардниот термин од 20.45 и тоа: Марсеј-Олимпијакос, Шахтар-Порто, Арсенал-Борусија Дортмунд, Валенсија-Генк, Баер Леверкузен-Челзи и дербито на денот Милан-Барселона. Во продолжение погледнете ги сите постигнати голови во претпоследното коло по групи од лигата на шампиони. "А" Група Наполи - Манчестер Сити 2:1 (1:1) [Кавани 17, 49 - Балотели 33] Важна победа за Наполитанците. Кавани беше човекот на одлука и да реализираа уште некоја од стоотстотните шанси во вториот дел, веројатно победата ќе беше и поубедлива. Пандев влезе во игра во последните десеттина минути од мечот на местото на двојниот стрелец. Баерн Минхен - Виљареал 3:1 (2:0) [Рибери 3, 69; Гомез 23 - Де Гузман 50] Табела: ...
сите 17 | | | веќе видена

На натпреварот од 14. коло во рамките на првата лига на Босна и Херцеговина (втора по ранг), помеѓу Омладинац и Чапљина во Мионица, судијата Драго Табак веќе знаел каде оди и дека на тој “стадион“ безбедносните мерки не се баш на највисоко ниво. Судијата Табак изјавил дека околу стадионот имало лица вооружени со ножеви, секири, палки... Шефот на обезбедувањето му рекол дека ако Омалдинац не победи ќе има нереди, а еден фудбалер на домаќините додал дека нереди ќе има без разлика на резултатот. Загрижен за својата безбедност Табак направил повеќе грешки на штета на двете екипи, но на крајот натпреварот завршил без победник 1-1. Како што изјавил Табак, прво биле нападнати гостинските навивачи, а кога полицајците се обиделе да им помогнат, ги оставиле судиите незаштитени. Прво со удар во главата бил онесвестен првиот помошник, а Табак се дал во бегство. “Почувствував дека морам да спасувам жива глава, па избегав низ стадионот кон шумата. Мислев дека оние 50 лица кои ме бркаа ќе ме остават, но беа решени ...
сите 3 | | | веќе видена

Видеото кое било снимено во лондонскиот Ричмонд парк пред десетина денови стана вистински Јутјуб хит во Велика Британија. Имено во паркот во кој слободно се шетаат срни и елени, еден лабрадор којзнае што си замислуваше, па беше во потера на едно стадо елени. Неговиот сопственик пак се обидуваше да го запре кучето во својата намера. Откако беше разрешена дилемата дали кучето се вика Фетон, Бентон или Сатан, #benton стана “трендинг топик“ и на Твитер. Пофалби за “снимателот“ на видеото стигнаа и од вработени во ВВС. Сепак подоцна многумина коментираа дека целата работа е наместена предходно, пренесува Дејли Телеграф. Наместено или не, погледнете зошто видеото стана хит на YouTube со повеќе од 160 илјади прегледи.
| | веќе видена

Сантијаго Бернабе, фудбалскиот храм на Реал Мадрид, вечерва ќе биде домакин на 1500. натпревар во неговата историја, пишува весникот "АС". Вечерва Кралевите се домаќини на Динамо (Загреб) во натпревар од групата „Д“ во Лигата на Шампионите. На Сантијаго Бернабе првиот натпревар се одиграл на 14 декември 1947 година кога пријателски натпревар се сретнале Реал Мадрид и португалскио Беленензес. Првиот официјален натпревар на "Нуево Чамартин" ("Бернабе") е средбата која била одиграна против Еспањол. Од 1499 средби кои Реал Мадрид ги има има одиграно на „Сантијаго Бернабеу“ на 1154 победил (76,68%), на 214 било нерешено (14,27%), а на само 131 натпревар биле поразени (8,7%). Ова е секако бројка за почит затоа што ретко кој клуб може да се пофали со ваков процент на победи на својот стадион во толку многу одиграни натпревари, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk Тоа се основните двигатели кои ги живее духот (влијаат и се суштината на тројството) – како сегмент од севкупното битување, кое е сосема несвесен дел од животот на обичниот човек, го исполнуваат телото, а се цензурирани (или искривени) од умот... Она што не го гледаме, не го забележуваме или пак не е на ниво на познатите за медицината и човекот дразби, кои ги надминуваат слухот, видот, осетот за мирис, вкус или пак болка, кој може да потврди или изјави дека не постојат?? Конечно веќе зборувавме за чуството, појавата на љубовта (како ја доживуваме и како се чуствуваме)... И некои од ефектите од тоа. Дали истиот облик на универзумот – ...
| | веќе видена

Откако Кристијано Роналдо го постигна вториот гол во победата на Реал Мадрид со 2-3 над Валенсија изминатиов викенд, некои од гледачите воопшто не беа среќни, па на свој начин го поздравија Португалецот. Можеби целиот инцидент ќе минеше незабележано да не беше официјалната интернет страница на Реал Мадрид, каде во извештајот од натпреварот некој решил да ја стави и фотографијата погоре.
сите 3 | | | веќе видена

Експериментот со кој се “докажуваше“ дека неутрино честичките се движат побрзо и од брзината на светлината е сепак погрешен, тврдат група независни научници. Револуционерните вести кои пристигнуваа последниве месеци од ЦЕРН ги негираат научниците кои работеле на истиот зрак на неутрино честички пратен од ЦЕРН во лабораторијата во Гран Сасо во Италија. Нивниот експеримент е наречен ICARUS. Научниците од ICARUS се повикале на трудот неодамна објавен од Andrew Cohen и Sheldon Glashow (Нобелов лауерат за физика од 1979 година) од Универзитетот во Бостон. Така, научниците наместо да го мерат времето за кое суб – атомските честички пристигнуваат во Гран Сасо, тие ја мереле нивната енергија во моментот кога пристигнувале од ЦЕРН во лабораторијата во Италија. Ако експериментот OPERA е точен, тогаш тие честички ако се движат со брзина поголема од онаа на светлината би требало да изгубат одредено количество енергија. Според научниците од ICARUS неутрино честичките изгубиле енергија еднаква на онаа кога би ...
сите 2 | | | веќе видена

Амбициозната екипа на Малага ноќеска славеше на гостувањето во Сантандер против Расинг со 1-3 во последниот натпревар од 12. коло во Примера. Андалузијците веќе пет натпревари по ред не се поразени на Ел Сардинеро, а со оваа победа веќе се искачија на 5. место на табелата. Со овој пораз Расинг остана на последното место на табелата, со само 9 бодови од 12 натпревари, колку што имаат и Реал Сосиедад и Гранада. Откако првото полувреме заврши без голови, 19 годишниот Иско го отвори резултатот во 48. минута. Со авто голот на Алваро Гонзалес Малага ја удвои предноста во 65. минута. До крајот, ноќеска слабата екипа на Сантандер, успеа да ја ублажи предноста на Малага, откако во 70. минута Арана намали на 1-2. Сепак, на минута да крајот Себастијан Гонзалес ја осигура 6. победа за Малага оваа сезона.
сите 4 | | | веќе видена

Ѕвездата, херојот и “интернет легендата“ Чак Норис е дел од маркетинг кампањата за играта World of Warcraft на Blizzard. “Чак Норис воопшто не се испоти додека ја снимаше оваа реклама. Наместо тоа го расплака режисерот и се ладеше со неговите солзи“ – стои во објаснувањето од Blizzard, кои денес прославуваат седум години од World of Warcraft. Ајде, погледнете ја рекламата! Chuck Norris нема да се налути...
сите 2 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од 12. коло на Премиер лигата Тотенхем забележа лесна победа дома над Астон Вила со 2-0. Творец на победата за Спарси беше Емануел Адебајор, кој ги постигна и двата погодоци, во 14. и 40. минута од натпреварот. Со оваа победа, серијата на Тотенхем сега е продложена на 9 натпревари без пораз (8 победи), па затоа Спарси сега се сместија на третото место на табелата со 25 бодови, веднаш зад двете екипи од Манчестер, Сити со 34 и Јунајтед со 29 бодови. Целата екипа, но особено Модрич, ван дер Варт, Паркер и Адебајор со одличната игра му пожелаа добредојде на Реднап на клупата на Тотенхем, по операцијата на срцето пред три недели. Иако позајмениот Адебајор веќе шест натпревари немаше дадено гол, ноќеска можеше да ја наполни мрежата на Астон Вила, тоа ниту најмалку не остава дамка на перфектиниот натпревар кој го одигра четата на Реднап.
сите 14 | | | веќе видена

На Интернет неодамна беше објавен трејлерот за документарецот “Втора средба“ – приказна за пилотот на (невидливиот) Ф117 и офицерот на српската војска кој му го сруши авионот. “Војната “запозна“ двајца мажи. Еден беше пилот на невидливиот авион ф117, а другот офицер кој го собори. Нивниата прва средба беше на радарот. Дејл Зелко и Золтан Дани, по 12 години решија повторно да се сретнат...“- со овие зборови е опишан документарецот на режисерот Жељко Митровиќ. “Стравував од мојата втора средба со човекот кој ме собори, престојот со неговото семејство и пријателите во земја на кој фрлав бомби пред 12 години. Ми олесна некако кога ме повика на дружење со зборовите овојпат без ракети“ – вели Зелко. Погледнете го трејлерот за овој навистина интересен документарец, кој ќе биде издаден во септември 2012 година, кога ќе заврши снимањето во САД.
| | веќе видена

Апсолутен победник на предвремените парламентарни избори во Шпанија е опозиционата Народна партија на лидерот Мариано Рахој. Со најголемата изборна победа во последните 30 години “Нарoдњаците“ по седум години успеаа да ги симнат од власт Социјалистите. Според 99% од пребројаните гласови, Народната партија добила 44,60% од гласовите, што значи дека ќе имаат 186 од вкупно 350 пратенички места во парламентот. Социјалистите пак од досегашните 169, ќе имаат само 110 пратеници во новиот парламент. Овој резултат се толкува како казна од граѓаните на Шпанија за левицата која заминува од власт во период на невработеност од 21,5%, застој во економијата, должничка криза... Меѓу првите кои му ја честитале победата на Рахој биле Николас Саркози и Дејвид Камерон, пренесува АФП. Рахој по победата истакна дека се враќаат на власт во најделикатен момент за Шпанија во последниве 30 години. “Нема да имам непријатели, туку ќе се борам против невработеноста, дефицитот, големите долгови, економските долгови и се она ...
сите 7 | | | веќе видена

За македонски прилики во оваа шведска реклама во која се предупредува од последиците од неодговорната конзумација, избрале одлично име за нивниот алкохолен пијалок. Секако, не се работи за вистинска реклама за некоја “ракија“, туку за групата наречена IQ, која промовира "одговорно конзумирање алкохол". Инаку, рекламите за жестоки пијалоци се забранети во Британија, но оваа секако “може да помине“ и се прикажува во ударните термини. И додека многумина ја критикуваат, убаво е да се потсетите што значи “одговорно пиење“... Таман си се запил, а веќе си направил беља. За останатите последици од пиењето алкохол и да не зборуваме (долга и широка е таа...)
| | веќе видена

Таксират го најавува отворениот музички хепенинг Music Without Borders Day кој ќе се одржи на 26ти ноември, во рамките на offTaksirat програмата. Концертната програма на овој настан ги вклучува настапите на Нежни Далибор, Канон, Scratch That Drum, Алек Ангелов, Таксират резидент диџеи, како и проекции на музички документарци. Music Without Borders Day ќе се случи во сабота, на новоотворениот паркинг под Железничка Станица од 18:00 часот, а влезот е слободен. Посетителите можат да очекуваат и бесплатен чај, а за настанот ке биде обезбедено и специјално греење. Овој музички хепенинг е истовремено дел од двегодишниот интернационален проект МУЗИКА БЕЗ ГРАНИЦИ или MUSIC WITHOUT BORDERS, кој е поддржан од Европската Комисја (ИПА Програма) и се одвива под лидерство на Култруактив (Германија), а во партнерство со Здружението за култура и уметност Таксират (Македонија), Граѓанското здружение Генератор (Србија) и Mировна Група Младих Дунав (Хрватска). Активностите на проектот се фокусирани на музичарите и ...
сите 3 | | | веќе видена

Иако не постави рекорд на серијалот, “The Twilight Saga: Breaking Dawn — Part 1“ ја имаше една од најдобрите премиери во историјата на американскиот бокс офис со заработени 139.5 милиони $, додека вкупната глобална заработка изнесува неверојатни 283,5 милиони $. “Breaking Dawn — Part 1“ е петта најдобра премиера досега во САД, зад “Хари Потер и Реликвиите на смртта – 2“, “The Dark Knight“, “Spider-Man 3“, и “The Twilight Saga: New Moon“ кој остана рекоредер во серијалот. Инаку буџетот на “Breaking Dawn — Part 1“ изнесуваше “само“ 110 милиони $. На второ место останаа пингвините од "Happy Feet Two" во 3Д, кои пак немаа причина за песна. Од Warner Bros. потрошија 135 милиони $ за филмот, а викендов заработија само 22 милиони $, многу многу помалку од очекувањата. На трето место останаа “Бесмртните“ со огромен пад на профитот од премиерниот викенд. “Immortals" заработија скромни 12,3 милиони, додека комедијата "Jack and Jill" е четврта со заработка од 12 милиони $. Инаку, “The Descendants“ со Џорџ ...
| | веќе видена

На Робин ван Перси, напаѓачот на лондонски Арсенал му недостасуваат уште шест голови до крајот на оваа календарска година да се промовира како рекордер според постигнатите голови во Премиер лигата во период од една година. Со двата погодици на саботниот дуел против Норич, Ван Перси со вкупно 31 погодок стигна до третото место на листата, зад актуелниот рекордер Алан Ширер (36 голови – 1995 година) и Тиери Анри (34 голови од 2004 година). Сепак, кога Ширер го постигна рекордот во Премиер лигата имаше 22 екипи. Засега, за третото место холандскиот центарфор ги мина сонародникот Ван Нистелрој и Лес Фердинанд кои имаат постигнато по 30 голови. До крајот на оваа година во Премиер лигата остануваат уште седум кола, па останува да се види дали Ван Перси ќе има сили да го симне Ширер од врвот.
| | веќе видена

Продажбата на Шевролет Волт во САД полека се зголемува, па за прв пат во октомври беше надминат главниот ривал, Нисан Лиф. Во меѓувреме и познатиот шоумен и љубител на автомобили Џеј Лено е дел од рекламната кампања на американскиот автопроизводител. Тој во декември 2010 година беше меѓу првите што доби Шевролет Волт, а деновиве се пофали дека минал 16.000 километри без да стави капка бензин во возилото. Да, точно прочитавте. Лено сите овие 11 месеци возел само на електричен погон. Иако Лено се покажал голем “шпараџија“, анкетата на Шевролет покажуала дека во просек, еден сопственик на Волт минува 1500 километри за еден месец, а во тој период бензинската пумпа ја посетува само еднаш. Очигледно овие електрични возила (сега за сега), со овој домет на батеријата се идеални за она “работа – дома, дома – работа“...
| | веќе видена

next