Нашите натпреварувачи денеска обезбедија пласман во големите финалиња во рамките од Светското Првенство во кик-бокс што се одржува во Скопје, односно во СЦ „Борис Трајковски“. Димитар Георгиев, Гордана Бошевска и Маја Михајловска по победите кои ги имаа во 1/2 финалните натпревари обезбедија пласман во финалето кое е на програмата утре. Георгиев во полуфиналети беше подобар од Русинот Аивар Гафуров, победувајќи со 3:0. Досега Георгиев е нашиот најубедлив натпреварувач и најсериозен кандидат за златен медал. Маја Михајловска исто така со 3:0 славеше во полуфиналето против Дентиса Колева од Бугарија. Гордана Бошевска исто така направи одличен резултат со пласманот во финаето иако без борба се пласираше таму, откако Французинката Селин Блин не се појави на татамитe, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 11 | | | веќе видена

Засега непознато машко лице пукало од автоматска пушка кон амбасадата на Соединетите Американски Држави во Сараево. По получасовната драма напаѓачот е тешко повреден, откако бил погоден со снајпер (според првичните информации во главата) пренесува порталот sarajevo-x.com. Во нападот, напаѓачот повредил двајца полицајци, едниот во ногата, другиот во главата. Други медиуми во Босна јавуваат дека напаѓачот имал и соучесник, кој во меѓувреме побегнал. Напаѓачот носел и торба, во која се сомнева дека носел експлозив. Населбата Мариндвор, каде се наоѓа амбасадата е блокирано од полицјата, а меѓу граѓаните “владее паника“. Според очевидци, врз амбасадата било пукано од трамвајската станица во оваа населба. Како што се гледа од фотографијата на Ројтерс, од видеото подолу, но и од изјавите на очевидците, се работи за маж со брада, на возраст од околу 40 години, со “ориентална облека и изгледа како вахабист“ – пренесува sarajevo-x.com. Од амбасадата на САД за весникот “Дневни Аваз“ потврдиле дека никој од ...
сите 58 | | | веќе видена

Научниците од ЦЕРН кои објавија дека неутрино честичките можат да се движат побрзо од светлината се подготвуваат да го повторат експериментот, но сега на поинаков начин. Веста доаѓа откако имаше многу критики на нивна сметка, бидејќи ако нешто може да се движи побрзо и од светлината, тогаш имаме голем проблем. Научниците од целиот свет ги разгледуваа резултатите на ЦЕРН, па имаше објаснување почнувајќи од тоа дека има едноставни грешки во калкулациите, па се до некои чудни објаснувања, дека “неутрино честичките се движат низ некоја неоткриена димензија“. илустрација ВВС “ Со оглед на неверојатната важност на резултатите критично е да нема глупирање “ – изјавил Др. Серџо Бертолучи, директор во ЦЕРН, кој истакнува дека ќе се направат експерименти со кои ќе се отфрлат произволните шпекулации за нивните резултати. Со промена на начинот на кој честичките се праќаат од ЦЕРН во лабораторијата во Италија, се очекува да се отстранат било какви сомневања за статистичка грешка. Резултатите се очекуваат за ...
сите 5 | | | веќе видена

Благодарение на одличната продажба на моделот "Galaxy II" со Андроид оперативен систем, пазарот на смарт-телефони има нов владетел. Корејската компанија објави дека третиот квартал од 2011 бил рекорден за нив. Ова го потврдува и Strategy Analytics кој во најновите извештаи објавува дека Самсунг има удел од 23,8% на пазарот на смарт-телефони, со 27,8 продадени уреди, додека "јаболчето" е на второто место со 14,6% удел и 17,1 милиони продадени телефони. Ова сигурно е уште една добра вест за азискиот гигант, особено што во полн ек е препукувањето со Apple околу наводната кражба на моделите, која својот епилог ќе го добие на суд. Сепак, треба да ги почекаме и резултатите од последниот квартал од две причини. продажбата на моделот iPhone 4s оди извонредно и над сите очекувања, а и голем дел од досегашните корисници на Блекбери (64% според истраѓувањата) по проблемите кои ги имаа со своите телефони изјавиле дека ќе се префрлат на моделите на Apple. Како и да е, Самсунг може да биде само во добивка од целата ...
сите 3 | | | веќе видена

Стапката на самоубиства постојано се зголемува и според податоците на индиската Влада, секој час се самоубиваат по 15 лица. Во Индија, каде живеат 1,2 милијарди жители, во 2010 година се извршени речиси 135.000 самоубиства, односно стапката на самоубиства изнесувала 10,9% на сто илјади жители, се наведува во извештајот кој е објавен во четвртокот. Оваа година таа стапка е зголемена и веќе изнесува 11,4% на сто илјади жители. Според извештаите на СЗО од 2008 година, Индија била на 41. место според стапката на самоубиства. Сепак, во Индија се случуваат 20% од вкупниот број на самоубиства во светот. Најчести причини за самоубиства кај мажите се финансиските проблеми и долговите, додека кај жените домашните проблеми и барањата за мираз, пренесува АП.
сите 7 | | | веќе видена

Заврши и второто коло од евролигата, која за жал немаме прилика да ја следиме на нашите телевизии. Но, за тоа во некоја друга прилика... Од нашите репрезентативци, сношти како стартери во своите екипи се појавија Перо Антиќ (Олимпијакос) и Лестер Бо МекКејлеб (Монтепаски Сиена). Бо, стандардно веќе беше меѓу најдобрите во својата екипа, па со 17 поени и по 3 скокови, асистенции и украдени топки, собра вкупно 23 ранкинг поени. Повеќе од него имаше само Кшиштоф Лавринович кој собра 27 ранкинг поени. Токму овие двајца беа и креатори на победата на Монтепаски над Олимпија Љубљана со високи 79:58. Во дуелот во Атина пак, невообичаена слика. Пред само 3.000 гледачи, во речиси празна сала која има капацитет од 17.000 и без некаква посебна атмосфера, тимот на нашиот капитен Перо Антиќ мораше добро да се намачи до последните моменти за да ја обезбеди победата над турски Фенербахче Улкер. А, Антиќ... па да речеме солиден. Иако ќе ви звучи можеби негативно, нашиот капитен со секоја одмината минута на паркетот како да ...
сите 8 | | | веќе видена

Легендарниот режисер ќе сними адаптација според морничавиот трилер "Снешко". Дејствието во книгата на норвешкиот писател Јо Незбо, седма во низата на новели за детективот Хери Хол, е сместено во Осло. Розевиот шал кој и припаѓал на жена која исчезнала, бил пронајден врзан околу вратот на снешко. Хол претпоставува дека се работи за сериски убиец... Сценариото би требало да го напише Метју Карнахан кој го сработи и текстот за најновиот филм со Бред Пит во главната улога, "World War Z". Гласините дека токму Скорсезе ќе ја има режисерската палка за овој проект се се погласни во филмските кругови. Имено самиот Скорсезе, потенцирал дека сака да се врати на жанрот кој го вивнал во режисерските височини и дека токму серијалот на Незбо би можел да биде вистински погодок. Инаку серијалот новели на Јо Незбо за детективот Хери Хол се продадени во повеќе од 5 милиони примероци и ветуваат филмски потенцијал, сличен на Милениум трилогијата на Стиг Ларсон.
сите 2 | | | веќе видена

Петмина македонски репрезентативци ќе се појават во денешните полуфинални пресметки на Светското првенство во Кик бокс што се оджува во Спортскиот Центар Борис Трајковски во Скопје. Во машкиот дел во дисциплината Кик Лајт, Димитар Георгиев во категоријата до 74. кг. ќе има пресметка со Аивар Гафуров од Русија додека Аце Георгиевски во категоријата до 94. кг. ќе излезе на мегдан против Салваторе Месина од Италија.На големиот спортски настан Македонија останува во игра за златото и во женска конкуренција. Во текот на денов во полуфиналето во Кик Лајт, Стефка Јанковска во категоријата до 60.кг. ќе се бори со Дорис Колер од Австрија, Гордана Бошевска (65) за противничка ќе ја има Блин Селин од Франција додека во категоријата до 70. кг Маја Михајловска ќе се обиде да обезбеди финале преку дуелот со Колева Дениса од Бугарија, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 18 | | | веќе видена

Откако констатирале технички проблем кој во лет неможел да биде отстранет, посадата на патничкиот Боинг 727 на Иранската авио компанија "Iran Air", успеал да направи нешто кое веруваме на многу малку пилоти (би) им успеало. И ако очекувавте уште една лоша вест од Иран, овојпат ви го претставуваме херојот на денот... Инаку настанот се случил на 18 октомври во Техеран, но снимката на YouTube се појави пред неколку дена...
| | веќе видена

СИНГЛ 1: CSKA Sofia - Levski 0-2 (1.85) Знам дека секое дерби носи многу жар во играта, многу елан за победа и голови, но мислам дека ова вечно дерби во Бугарија и овој пат нема да ја мине границата од два гола. Така впрочем е со години наназад, особено на средбите на стадионот на „Армијата“. Последен пат овие два тима на теренот на ЦСКА одиграле 3+ пред 7 години. СИНГЛ 2: Lok. Zagreb - Osijek Х (3.15) И јас не сум многу поборник на бркање „нули“, но мислам дека по некогаш реми-дуелите се гледаат од „авион“. Ако ја погледнеме позицијата на двата тима и нивните досегашни меѓусебни дуели, лесно воочливо е дека скоро секогаш си ги делат бодовите. Ова особено е случај кога се игра на теренот на Локомотива во Загреб. СИНГЛ 3: Bayern (Am) - Pfullendorf 1 (1.50) И според пласманот на табелата, но и според историјата овој меч денеска треба да биде „кец“. Аматерите на Баерн досега 14 пати се сретнале со Фулендорф, без разлика дали дома или во гости, и дури 12 пати славеле, а ...
сите 3 | | | веќе видена

По маратонската средба во средата, вчера состанокот траеше двојно помалку (само 7 и пол часа), а оптимизмот по 4 месеци "lockout" навестува крај на спорот. За разлика од претходните состаноци на челниците на лигата и синдикатот на играчи, сношти Дејвид Штерн (комесарот на НБА лигата) и извршниот директор на синдикатот на кошаркарите Били Хантер од салата излегоа видно расположени. Според некои американски медиуми, "локаутот" кој започна на 1 јули, би можел со взаемен договор да биде завршен веќе денеска. "Мислам дека договорот е блиску и сега останува на НБА да потврдат дека сакаат да го потпишат" - изјави Хантер веднаш по средбата. На прашањето на новинарите до Хантер кога очекува да биде направен клучниот чекор напред, од позадина се уфрли Дејвид Штерн и одговори: "Утре!" "Нема гаранција дека ќе успееме, но ќе дадеме се од себе ова да се заврши уште во петок. Верувам дека и Били и играчите го чувствуваат истото. Секаков поинаков исход би бил пораз за сите нас" - дополнил Штерн. Многу порезервирана изјава ...
сите 16 | | | веќе видена

Тринаесетгодишно момче е пронајдено живо под урнатините на една зграда, каде поминал повеќе од 100 часа, јавуваат турските медиуми. Момчето чиј идентитет не е соопштен, било пронајдено живо по точно 108 часа од кобниот земјотрес. Но, тој не е единствениот кој успеал да преживее под урнатините. Во изминатите 24 часа, екипите за спасување успеале да пронајдат уште две момчиња кои биле под урнатините околу 100 часа. Ајдин Палак (18) бил извлечен под урнатини во градот Ерџис, неколку часа откако бил спасен уште еден 19 годишен студент. Но, земјотресот не е единствената природна непогода со која се соочија турските граѓани. На истокот на земјата падна и снег, што значително ја отежнува работата на спасувачите, но и на евентуално преживеаните. Локалните власти излегоа со бројка од 535 загинати и околу 2300 повредени во еден од најсилните земјотреси во Турција во последните 60 години. Вкупно досега, под урнатините биле спасени 187 луѓе. Хуманитарната криза која го погаѓа регионот зема замав, па оттаму и ...
сите 18 | | | веќе видена

Вчера се појави вториот, долгоочекуван целосен трејлер за Mission: Impossible - Ghost Protocol, четвртото продолжение од популарниот филмски серијал во кој главната улога ја толкува Том Круз. Во првиот трејлер Кремлин беше цел на бомбашки напад, а за виновни беа прогласени членовите од тимот на Круз. Сега ќе сакаат да ја докажат својата невиност. Во вториот, 2.5 минутен трејлер можеме да видиме малку повеќе од приказната, автомобилот на Круз, уште неверојатно атрактивни сцени од Бурџ Халифа... Премиерата на најновата “Невозможна мисија“ во САД е закажана за 17. декември.
| | веќе видена

Манчестер Сити ќе мора да му ја преполови казната на Карлос Тевез, откако Асоцијацијата на професионални фудбалери (ПФА)застана на страната на Аргентинецот. Иако Сити првично го казни Тевез четири неделни плати (околу 800 илјади фунти), од ПФА заклучиле дека “според нивното мислење, не постојат докази дека Тевез одбил да влезе во игра на натпреварот против Баерн во Минхен, па затоа нема причина казната да биде поголема од две неделни плати, најголемата договорена со Асоцијацијата“. Според правилата во Англија, казните кои се поголеми од две неделни плати мораат да добијат зелено светло од ПФА, што не беше така во овој случај. Управата на Сити е бесна на оваа одлука, но ќе мора да ја почитува. Сега казната на Тевез ќе изнесува “само“ 396 илјади фунти. Во меѓувреме, Дејли Телеграф пишува дека Тевез би можел да го следи примерот на Горан Пандев, кој во 2009 година влезе во сериозен конфликт со Клаудио Лотито, претседателот на Лацио. Панедв тренираше сам, беше изложен на сериозни закани од клубот, а ...
сите 9 | | | веќе видена

Жулио Сезар, првиот голман на Интер, поради повреда сигурно го пропушта „Дербито на Италија“, в сабота против Јувентус на Џузепе Меаца, во рамки на 10. коло на Серија А. Бразилецот се повреди на синоќешниот натпревар против Аталанта, па на полувремето беше заменет со Лука Кастелаци. Според последните вести од Апенините, 32 годишниот Сезар можеби ќе треба да отсуствува од терените 4 до 6 недели. Во моментов Интер се наоѓа на 16. место на табелата во Серија А, со 8 бодови од 8 натпревари. В сабота нероаѕурите ги очекува сериозен тест против “Старата Дама“ во Милано.
сите 4 | | | веќе видена

Ова е бенд за кого навистина не е потребна никаква особена најава. Важна е само датата: Дубиоза Колектив настапуваат на Таксират на 25. ноември во клубот Колосеум во рамките на фестивалската off програма. По минатогодишниот феноменален настап на главната вечер на Таксират, Дубиоза Колектив доаѓаат во Скопје, по, навистина успешна година за нив - стотина концерти ширум Европа промовирајќи го нивниот последен албум "5 до 12", како и титулата MTV Best Adria act и трката за номинацијата за MTV World Wide act. Дубиоза Колектив е група која се создаде од потребата да се прозбори за важните проблеми на босанскохерцеговското општество и да му се покаже на остатокот од светот дека животот на Балканот постои и надвор од рамките на медиумскиот стереотип. Со текстовите на своите песни жестоко го критикува повоеното корумпирано општество во кое владеат национализам, негативна селекција и неправда, а истовремено ја промовираат борбата за слобода, рамноправност и праведен општествен поредок. Промоцијата на својот ...
сите 4 | | | веќе видена

На денешната седница Советот на Град Скопје одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција. Градот Скопје, како Град на солидарноста, одвои 1,5 милиони денари (25.000 евра) парична помош за настраданите и за санирање на штетите од земјотресот во градот Ван. Досега Скопје помогна за санирање на штетите од налетот на цунами брановите во Индонезија, по земјотресот во Сечуан, Кина, земјотресот на Хаити, за санирање на штетите од поплавите во Скадар, Албанија и по земјотресот во Јапонија.
сите 6 | | | веќе видена

Родителите кои на своите деца им дале нацистички имиња, го загубија старателството над нив, иако тврдат дека судот донел одлука во која се вели дека нема никаква злоупотреба на децата поради нивните имиња. Сепак, Адолф Хитлер Кембел - 5 годиншна возраст, ЏоjсЛин Ариевска Нација (JoyceLynn Aryan Nation - 4) на фотографијата со родителите, како и нивната сестра Хинлер Џени (Honszlynn Hinler Jeannie - 3) остануваат во дом под заштита на социјалните служби во сојузната американска држава Њу Џерси. Повисокиот суд, на крајот донел одлука трите деца да останат во домот, поради извештаите за домашно насилство во куќата каде што живееле. Инаку, целиот случај дојде во јавноста откако во 2009 година, вработен во една слаткарница одбил да ја декорира тортата на која требало да пишува среќен 3. Роденден Адолф Хитлер Кембпел.
| | веќе видена

Нокиа прикажа навистина интересен концепт на “паметен“ телефон на нивниот “Nokia World show“ во Лондон. Ќе забележите во видеото подолу, дека прототипот овозможува зумирање и одзумирање или навигација низ менито, едноставно само со “виткање“ или “превиткување“ на уредот. Изгледа нависитна интересно, особено во коминација со екран осетлив на допир. Во прототипот е вграден OLED екран, во (најверојатно) некакво гумено куќиште.
сите 3 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Lok. Plovdiv - Cherno More 1 (2.30) Ако некоја екипа во Бугарија дома едноставно е непобедлива, тогаш тоа сигурно е Локо Пловдив. Драган Канатларовски како предводник на Локо Пловдив оваа сезона има 4 од 4 на домашен терен. Освен овој податок, на „кец“ одам пред се поради досегашната историја на овие два тима на теренот во Пловдив. Не знам дали знаете, ама Черно Море просто има „фобија“ од гостувањата во Пловдив. Гостите од Варна не само што не победиле, туку немаат ниту еден единствен освоен бод на теренот во Пловдив цели 10 години. СИНГЛ 2: Aalesund - Stabaek 3+ (1.65) Скоро да не постои меч кој овие два тима го одиграле, а да завршил со 0-2 гола. Тоа скоро да е невозможно на пресметките меѓу Алесунд и Стабек. А ако не се случило тоа со години, зошто да се случи баш денес? Одиме на голови. Коефициентот е сосема солиден. СИНГЛ 3: Palermo - Lecce 4+ (3.00) Историски, овие два тима играат особено офанзивен и ефикасен фудбал во сезоните наназад. Гледајќи ја ...
сите 3 | | | веќе видена

next