Во Штип

Додека светот се „занимава” со скандалот за наводната врска меѓу Сеп Блатер и Ирина Шајк. Поранешниот партнер на убавицата, Кристијано Роналдо на личниот Твитер профил објави видео во кое им се заблагодари на навивачите за подршката, но јавно ги нападна новинарите поради аферите кои му ги „измислувале” во последните неколку недели. „ Ова беше тешка година но вие секогаш бевте тука докажувајќи ја вашата лојалност. Јас никогаш не говорам за мојот приватен живот но ќе ја искористам оваа прилика да кажам дека минативе неколку недели новинарите кажаа многу глупости и лоши работи за мене. Викаа дека имам нова девојка, дека правам вака, дека правам така. Оставете ме на мира. Оставете ме да ја работам моја работа така како што тоа го правам секоја година. Не се обидувајте да го загрозите мојот имиџ тоа нема да ви успее. “ – вели меѓудругот Роналдо во видеото на Твитер.
сите 4 | | | веќе видена

Во почетокот на годината Џони Деп и Амбер Херд си кажале “да” прво за време на тајна церемонија во неговиот дом, а малку потоа – на плажа на островот на холивудската ѕвезда на Карибите. Всушност актерот од “Пиратите од Карибите” не е единствената славна личност која има свој остров. Леонардо ди Каприо, на пример, сака да гради екокорт на својот приватен остров во близина на брегот на Белизе . На некои од “обичните смртници” луѓе сепак судбината исто им се насмевнува. Парот Австралијци ја споделуваат својата инспиративна приказна за тоа на кој начин станале горди сопственици на мал остров и како се оствари нивниот сон. Во 2005 година Мелина Хантер и сопругот Рори се преселиле за една година во Камбоџа , заради бизнис обврски на мажот во Пном Пен . Во 2006 година двајцата требало да заминат да живеат во Њујорк, но тоа никогаш не се случило, бидејќи двајцата добиле неодолива понуда. Локалните жители им, предложиле на Австралијците да купат мал остров, кој се наоѓа на помалку од 30 километри од брегот на Камбоџа ...
| | веќе видена

За последните 5 години во Германија на 1.000 луѓе се паѓаат по 8,2 новороденчиња. Во Јапонија коефициентот е 8,4, покажуваат податоците на Хамбургскиот институт за меѓународна економија. Највисок пак е наталитетот во Нигерија, каде на 1.000 луѓе има по 50 бебиња. Нискиот наталитет во Германија носи и загрижувачко намалување на работоспособното население на земјата (од 20 до 65 години). Според прогнозата на Хамбургскиот институт за економија, до 2039 година работоспособното население во земјата ќе се намали од 61% до 54%. “Недостигот на работна сила може да се компензира на сметка на жените и младите имигранти. Во секој случај, без силен работен пазар Германија не може да ја одржи економската супериорност во долгорочна перспектива”, се забележува во примероци од германскиот Институт на ревизорите.
сите 9 | | | веќе видена

Отворен ден за сите полуматуранти утре во средното општинско училиште Славчо Стојменски во Штип. Утре сите Полуматуранти од сите основни училишта во градот… повеќе на КаналПлус.мк
сите 6 | | | веќе видена

Дуња Поповиќ имаше впечатливи настапи во „Ѕвездите на Гранд“. Посебно внимание привлече кога ја изведе песната од Северина, „Град без људи“. Ја видовме како изгледа на сцената, а Пулсонлајн дојде до фотографија на која таа е речиси без шминка. Оставаме на вас да ги споредите овие две изданија!
сите 8 | | | веќе видена

Оние кои ќе имаат можност да одат на фестивалот EXIT на 9 јуни, ќе може да ја слушнат Емели Санде, која на репертоарот ја додаде и новата песна „Don’t Fight the Bullet“, со која ги изненади нејзините обожаватели. За оваа компоизиција има и видеио запис во кој може да се види Емили во својот дом, облечена во лежерна облека. Но, според прикажаното тоа воопшто не и претставува проблем, за да даде сè од себе и песната да ја изведе маестрално. „ Don’t Fight the Bullet“ како композиција ја нема сeуште во официјална изведба, меѓутоа на линкот подоле можете да ја слушнете нејзината демо снимка !
сите 4 | | | веќе видена

Џенифер Лопез повторно во актерска улога, овој пат ја игра опасната полицајка во новата серија на „Shades of Blue“. Покрај нејзината улога во Американски идол, како и кратките појавувања во сериите „How I Met Your Mother“ и „Will&Grace“, Џеј Ло не се појавила од серијалот „Hotel Malibu“. Сепак кога станува збор за играните филмови таа овде се покажува како навистина добра актерка, која знае како да владее со зададените улоги. На овој начин Џеј Ло уште еднаш докажа дека ја бидува за актер, музички интерпретатор, како и успешен деловен човек во бизнисот. Секоја чест, пример за успешен човек кој треба да го следат генерациите кои доваѓаат !
сите 3 | | | веќе видена

Популарниот хрватски бенд пред две години го објави албумот „Nema predaje“ кој што беше одлично прифатен од хрватската, но и регионалната публика. Денес, две години подоцна, Parni Valjak го објавуваат новиот сингл со наслов „Samo ti“. Песната е снимена во студиото „RSL“ во Ново место, Словенија. Зад овој сингл се потпишува Хусеин Хасанефендиќ-Хус, а Parni Valjak кои патем годинава слават и 40 години постоење на музичката сцена, во овој сингл звучат подобро од кога и да било. Новиот сингл ќе може да го слушнете во живо на големиот концерт во „Борис Трајковски“ на 6 јуни со почеток од 21 часот, кој е дел од големата турнеја „40 години Parni Valjak“.
сите 3 | | | веќе видена

ОВЕН Нема да ви недостасуваат љубовни прилики. Ќе го плените вниманието на спротивниот пол и ќе уживате во флертот, но вашата неодлучност или потребата за внимание, може да се покажат како проблематични. Вие што сте во врска или брак, немојте да ги гушите партнерите со љубоморно и посесивно однесување. На работен план, јуни ќе изобилува со препреки и предизвици. Личните инхибиции и фрустрации немојте да ги празните на вашите соработници или работни партнери. Бидете промислени и пронајдете во нив сојузници. БИК Односот со саканата личност ќе биде квалитетен и стабилен. Се сакате и ги уважувате меѓусебните различности и нема да ви пречи ако едниот од вас биде повеќе ангажиран со надворешни обврски или средби со пријателите. Самците ќе бидат привлечни и шармантни. Неочекуваната средба ќе има судбоносен предзнак. Кога е во прашање работата, се ви оди од рака, па првата половина на септември е погодна за започнување на нови проекти и реализација на идеите. Соработката со странците се движи во нагорна линија. Кон ...
сите 18 | | | веќе видена

Познатата американска пејачка со моќен и препознатлив глас, Анастејжа на 1 јули ќе настапи во белградската „Комбанк арена“ ! Постојат многу пејачи ширум светот кои се дојстојни за слушање, со пријатни песни и незаборавен звук. Но, мал е бројот на оние чијшто уникатен тон можете веднаш и без сомнеж да го препознаете! Тој волшебен и грандиозен глас го гарантира статусот на супер-ѕвезда. Анастејжа е токму тоа. Супер-ѕвезда! „ I’m Outta Love“, „Paid My Dues“, „Left Outside Alone“, „Sick and Tired“ и понатаму се меѓу најбараните песни на многу радио станици и со право може да се каже дека веќе се евергрини. Ова е одлична прилика за сите љубители и фанови на Анастејжа да можат да ја проследат на први Јули во Белград.
| | веќе видена

Говор на телото Вие не сте свесни, но држењето на телото многу зборува за жената.Жените кои одат исправено изгледаат послаби и повитки. Затоа кренете ја главата и исправете се, бидете горди на себе. Насмевка полна со живот Нема ништо поубаво од насмеана жена, тврдат голем број на мажи. Ако зад убавите усни се кријат и убави заби, тоа е добитна комбинација. Затоа поуката е, насмевката на лице и светот е ваш. Бојата на гласот На мажите им се привлечни жени кои говорат тивко и подлабоко, покажало едно истражување. Сметаат дека таквите гласови се сензуални и привлечни. Исто така сметаат дека се убави оние жени кои знаат убаво да се смеат, а тоа значи не прегласно кикотење. Длабок глас и женствена насмевка се две оружја на кои мажите не можат да им оддолеат. Заводничка коса Одамна е познато дека мажите преферираат долга коса. Но и кратката коса може да биде убава.Важно е да е негувана и чиста. Мажите се склони кон жени кои знаат да ја зафрлат косата заводнички и кои во текот на разговорот лесно можат да поминат ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога популарната пејачка на својот Инстаграм профил објавила нова фотографија на која лицето и е во завои, обожавателите биле во паника, па во рок од неколку минути имало стотина коментари во кои загрижено ја прашуваат што се случило. Интересно е што во првиот момент никој не помислил дека постои логично објаснување за ваквата фотографија, а дополнителна конфузија предизвикало она што пејачката го напишала под фотографијата: Во понеделникот завршив вака. Неколку минути подоцна, „мистеријата“ е разрешена и било јасно дека ништо лошо не и се случило на Кети Пери и дека е во прашање козметички третман.
сите 6 | | | веќе видена

Вечерва се одржува финалето на „Макефест“, а гостите кои беа поканети да учествуваат во ревијалниот дел, во последен момент го откажаа своето учество. – За жал, во ревијалниот дел на „Макфест“, иако ги поканивме некогашните учеснички на фестивалот од Сплит, Мери Цетиниќ и Зорица Конџа и првично се согласија да бидат дел од нашето роденденско издание, тие во последен момент го откажаа своето учество, како што рекоа, од безбедносни причини – вели за „Нова Македонија“ Трајче Јованов, технички директор на „Макфест“. Финалето на јубилејното 30. по ред издание на овој фестивал за забавни мелодии ќе се одржи вечерва во 20.30 часот во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип, а во живо ќе се пренесува на МТВ. republika
сите 4 | | | веќе видена

Можете да одлучите дека од денес веќе нема да го толерирате лошото однесување на другите во вашиот живот. Луѓето кои негативно се однесуваат со вас можат да ја ви одземат позитивната енергија. Зошто да го прифаќате тоа, ако можете да го елиминирате? Ако сакате да го смените начинот на кој другите се однесуваат со вас и да ги отстраните негативностите од својот живот, тогаш овие шест примери не треба да ги дозволите во вашиот живот. Негативност Денес живееме во свет во кој проблемите многу повеќе не зближуваат одколку успехот. Поголем дел од луѓето не само што сакаат да ги делат своите проблеми, туку тоа го користат и како начин на создавање на пријателства. Кога некој до вас ќе започне разговор истакнувајќи ги сите негативни страни на денешното живеење, потсетете се дека таква личност не ви треба во животот. Потценување на вашите способности Не дозволувајте му никому да ви кажува што можете да постигнете, а што не. Останете си верни себеси и на вашите сонови. Не се откажувајте само затоа што некој мисли ...
сите 16 | | | веќе видена

Кристијан Мекфилами е момче кое и покрај исмејувањата, две години ја растело својата коса за да ја донира за деца кои ја изгубиле косата како последица на хемотерапија. Пред две години, Кристијан и неговата мајка Деана Томас гледале телевизија кога започнала реклама за болницата „St. Jude“, во која имало млади пациенти без коса болни од рак. Кристијан бил вчудовиден. Деана и Кристијан имале секојдневен ноќен ритуал да пребаруваат на интернет случки и ликови кои го привлекле љубопитството на малото момче во текот на денот. Таа ноќ Кристијан започнал да пребарува за болницата „St. Jude“ и видел реклама за донирање на коса. Кога ја прашал мајка си што значи тоа, таа му објаснила дека секој може да донира коса за лицата кои оќелавеле поради хемотерапијата. „Тој тогаш рече: Сакам да го направам тоа. Бев одушевена… обично кога Кристијан науми нешто, го исполнува. Не дозволува ништо да му попречи во достигнувањето на целите. Бев прилично убедена дека ќе оди докрај“ – рекла Деана. Иако луѓето го нарекувале девојче, ...
сите 4 | | | веќе видена

И секоја вечер сеуште те гледам во сонот, само таму. Уште го чуствувам твојот допир како реален. Во сонот те допирам, те бакнувам, те сакам. И таму си истиот како и во реалноста, но само таму си секогаш мој, и секогаш е убаво. Во сонот секогаш си до мене, секогаш ја држиш мојата рака фоволно цврсто што ме тера да помислам дека е вистина. Но попусто. Сон е. Само таму си доволно добар, за да бидеш ист како во реалноста. Сите моменти кои ги сонувам се дел од мојата потсвест, а низ секој од нив си само ти. Штета што само е сон, но тоа е. Ти си мојот сон, сон за реалноста. Белешките на една девојка
| | веќе видена

Како успеа бе еј? Како? Можеш ли да ми објасниш или пак сам да си објасниш? Ти не си ни планирал ама ти успеа, сега си исполнет се гледа! Без да ме тераш, ме натера. Сите грешки што може некој да ги направи, ги направив јас. А ти сега сигурно се гордееш. Не се мери твојата гордост сега. Сега си маж над мажите а? Сега си на врвот, нели ? Успеа да ме уништиш. Не! Ти не си маж над мажите не ни можеш да бидеш! Се знае што е маж бе, да сака и почитува една без огл ед на се, да спречи се што би можело да ја повреди. Да живееш за нејзината љубов, да заспиваш бидејќи таа спие со насмевка, да се будиш гледајќи ја, да ја почитуваш поради тоа што е. Маж не е оној што оди по секоја на која и светат очите и легнува со секоја дадена прилика. Маж не е да не ги почитува и сака. Маж не е оној на кој што му прекипува егото поради нечии солзи и неспиени ноќи. Ти не си маж бре, не си! Смешен си! Ти не си сакал за да знаеш што е да се биде маж бе, маж се бори за нејзината и за заедничката среќа! Ти си далеку од маж! Предалеку! ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога Томас Кенеди првпат ги забележа црвенкасто- кафеавите дамки на ѕидот од кујната, не размислуваше многу и ги избриша, но мистериозните дамки повторно се појавија. Овој жител на предградието на Оклахома Сити тогаш повикал полиција која ги потврдила неговите најлоши стравови слични на хорор приказните од Стивен Кинф – од ѕидовите капела крв.Тогаш повикав полиција. Штом влегоа полицајците и ги видеа млазовите, ми рекоа дека тоа личи на крв. Потоа отидоа во горниот стан и открија дека соседот починал. На Кенеди му соопштија дека изгледа соседот паднал и го скршил черепот.
сите 6 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо и нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен североисточен ветер. На места можно е процесите да бидат поинтензивни, локално во форма на невреме. Температурата ќе се движи од 18 до 30 степени.
сите 143 | | | веќе видена

next