Во Штип

По подолга музичка пауза, една од нашите најпознати пејачки, Елена Ристеска подготви изненадување за македонската, но и за регионалната публика, која ја има во уште поголем број по нејзиното учевство на шоуто „Твоето лице звучи познато“ кое се одржа во Белград, каде што Елена успеа да го освои второто место. Вечерва на познатото музичко натпреварување „Икс-фактор“, Елена ќе ја промовира својата најнова песна на српско-хрватски јазик насловена како „Доживотно“. Станува збор за композиција на познатата српска авторка, текстописец и композитор Александра Милутиновиќ со која Елена се запознала уште за време на Радискиот фестивал во Белград во 2008 година, но соработката започнала за време на шоуто „Твоето лице звучи познато“. Песната ќе има две верзии, една на српско-хрватски и уште една на македонски јазик. Инаку аранжманот е дело на искусниот Дарко Димитров.
сите 12 | | | веќе видена

Милион долари изнесува наградата која една фоднација посветена на образованието е подготвена да ги додели на победникот од објавениот меѓународен конкурс, чија цел е да ја валориза професијата на просветните работници. Кандидатите можат да бидат наставници и учители од сите приватни и државни средни и основни училишта. Конкурсот за сите заинтересирани е започнат денес, а ќе трае се до 10 – тиот ден од месец Октомври. За да се конкурира на просветните работници од целиот свет, секако е потребно кандиадите да исполнуваат одредени критеиуми, а кои се однесуваат кон користење на иновативни и ефикасни педагошки мерки , потврда од ученик , колеги и членовите на заедницата за оставрените резултати , како и заземање на учество во јавни дебати и конференции поврзани со имплементацијата на образовните програми. Заинтересираните можат да се пријават на оваа веб страна (http://www.globalteacherprize.org/fr/) популнувајќи го дадениот формулар. Екипата на /vostip.mk/ Ви посакува среќа !
сите 6 | | | веќе видена

Светските експерти за клима, на првата меѓународна конференција на метеоролози, предупредија дека на Земјата и` се заканува опасност од апокалипса – зачестени воздушни турбуленции, жешки и поларни бранови, цунами во океаните. На иницијатива на Светската метеоролошка организација, агениција на ОН, околу 1.000 научници разговараа во Монтреал на собирот кој траеше од 16. до 21. август за климатската иднина на планетава. На првата светска конференција за метеорологија соопштено е дека во првата деценија од овој век просечната температура на Земјината површина пораснала за 0,47 степени Целзиусови. Зголемување од еден процент доведува до седум отсто поголемо испарување на вода во атмосферата, а бидејќи испарувањето е придвижувач на воздушните струи во атмосферата, метеоролошките прилики сега почесто се менуваат. Светските научници сметаат дека просечната температура на Земјата ќе порасне за два отсто до 2050 година.
| | веќе видена

Колку пати го притискате „snooze“ копчето на алармот? Идејата на SensorWake е да го направат будењето попријатно, но како? Во 2014 година Google го дефинира пронајдокот на Џулауме Роланд како едно од 15-те кои можат да го променат светот. Како работи SensorWake? Откако алармот за будење ќе заврши, SensorWake започнува да лачи мирис, кој може да потсетува на појадок (кафе и кроасани), праски и јагоди, море, свежо искосена трева, чоколадо, па дури и пари. Алармот не располага со „snooze“ копче, но сепак можеме да го стопираме распрснувањето на миризбата. Секој од нив може да се користи барем 60 пати. Цената на пронајдокот на 18-годишниот Роланд е 89 долари, но во моментов може да се купи за 66 долари, заедно со две миризливи состојки.
сите 3 | | | веќе видена

За студентките постојано се пишува и се зборува на големо дека преку проституција им се отвараат ширум многу врати, но меѓутоа кога станува збор за преживување или реализирање на студиите е тогаш на оваа опција се осврнуваат и студентите, кои работат и како „задоволувачи“ односно по модерно – жиголо. Станува збор за Б.С студент од едно велешко село на еден од техничките факултети во Скопје, кој постојано ја следи најновата мода и се труди да биде секогаш во тренди. Во продолжение тој ја раскажува својата приказна и начинот на кој се определил кон “професијата” жиголо. Eден ден во еден од преполните скопски кафулиња добил непристојна понуда од 35 годишна дама да појде со неа до станот за пристојна сума. „ Првин се двоумев да не е некоја „намештаљка“ но со разговорот сфатив дека всушност таа си користи услуги од некој „жиголо“ кој исчезнал неколку недели, па сега бара нов. По мало колебање прифатив и покрај убавиот секс за мое пријатно изненадување добив и пристојна напојница“.- раскажува Б.С кој по ...
сите 8 | | | веќе видена

Во пресрет на 30. издание на музичкиот фестивал “Макфест”, изведувачите ги спремаат своите песни и настапи, а веќе во тек се и финалните проби. Дарко Илиевски е веќе пред самиот крај со подготовките, а сублимацијата од нив ја темелува со пласман во финалната вечер и издвојување на голема победа во јубилејното 30 издание на Макфест. Дарко Илиевски ќе настапи со балада насловена како “Небо и земја” во втората полуфинална вечер која ќе се одржи на 4 мај. Инаку за потцетување, Макфест, оваа година започнува од 3 мај ден во кој ќе биде отворена првата полуфинална вечер, а големото финале ќе се одржи на 5 мај, 2015 година.
сите 54 | | | веќе видена

Вечерва арената на „ Борис Трајковски“ се очекува да ескалира од мега хитовите на популарната американска група „Уан репаблик“ , која доаѓа во Скопје во рамките на својата турнеја „The Native Tour“ , а публиката заедно со нив ќе ги пее рефрените на „Counting stars“, „If I Lose Myself“, „I Lived“ и „Love Runs Out“, кои се најдоа на нивниот трет студиски албум „Native World“. Вратите за публиката ќе бидат отворени од 19 часот, а во 20 часот концертот ќе го отворат специјалните гости „ Мејкмејкс “, кои годинава ја претставуваа Австрија на „Евровизија 2015 “. Популарниот бенд предводен од хит-мејкерот Рајан Тедер на сцената ќе се качи во 21 часот, а концертот ќе заврши во 22.45 часот, известуваат организаторите.
сите 28 | | | веќе видена

По овој продолжен викенд, нареден празник на кој ќе одмориме ќе биде дури во јули. Неработни денови се: 17 јули (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 3 август (понеделник) е неработен ден • 08 септември (вторник), Ден на независноста • 11 октомври (недела), Ден на народното востание, односно 12 октомври (понеделник) е неработен ден • 23 октомври (петок), Ден на Македонската Револуционерна Борба • 08 декември (вторник), “Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед • 28 август (петок), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед • 01 ноември (недела), Празникот на сите светци • 25 декември (петок), првиот ден на Божик За граѓаните од муслиманска вероисповед • 24 септември (четврток), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ • 22 ноември (недела), Ден на Албанската азбука За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ • 23 ...
сите 8 | | | веќе видена

На 1 јуни го славиме Меѓународниот ден на детето. ДЕНЕСКА Е СВЕТСКИ ДЕН НА ДЕТЕТО, ЗАТОА ПОДАРЕТЕ МУ НА ВАШЕТО ДЕТЕ ЗАДОВОЛСТВО, РАДОСТ И СРЕЌА ОВА ЛЕТО АТЛАНТИС ВЕ ВОДИ ВО НАДОБРИОТ, НАЈГОЛЕМИОТ И НАЈБЕЗБЕДНИОТ ДЕТСКИ ЛЕТЕН КАМП ВО ГРЦИЈА, „КАЛИВАС“, 40 ГОДИНИ РАБОТНО ИСКУСТО И СОПСТВЕНА ПЕСОЧНА ПЛАЖА СПЕЦИАЛИЗИРАНА ЗА ДЕЦА И МЛАДИ. И НАЈВАЖНО ЗА СИТЕ КАМПЕРИ, АТЛАНТИСИ ДОДЕЛУВА И ГРАТИС КРСТАРЕЊЕ ДО 3 ТИОТ КРАК. НЕ ПОСТОИ ЦЕНА ЗА ДЕТСКАТА РАДОСТ И СРЕЌА. АТЛАНТИС.МК Празникот потекнува од Светската конференција за прашањата на детското здравје, одржана во Женева во 1925 година. Идејата за одбележување на овој ден доаѓа во 1925 година, кога кинескиот генерален конзул во Сан Франциско собира неколку кинески деца сираци и ги води на празникот на чамци-змејови (кинески празник, што влече корени од почетокот од антиката и е поврзан со пролетната рамноденица). Подоцна неговата иницијатива е продолжена, независно од тоа што се одржува меѓународна конференција за прашањата на детското здравје, во САД и во Европа . ...
сите 6 | | | веќе видена

Еден загинат, а двајца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи синоќа во 21.40 часот на магистралниот пат А1 Градско – Прилеп на крстосницата кон село Сирково поточно на бензинска пумпа Црна Река Петрол, кога патнички автомобил марка „БМВ“ со кавадаречки регистерски ознаки удрил во бетонска ограда. „Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот на автомобилот и двајцата сопатници од село Сирково на возраст од 17 и 20 години. Трите повредени лица се пренесени во Ургентен клинички центар Скопје, каде возачот Благоја Д. (22) од село Сирково им подлегнал на повредите“, изјави Анита Стојковска, портпарол на СВР Велес.
сите 147 | | | веќе видена

Еден од највлијателните изведувачи во историјата на електронската музика, легендарниот „ Лефтфилд “ , ќе настапи во живо на 12 јули на „Денс aрената“, во рамките на прославата на 15 роденден на фестивалот „Егзит“! Неприкосновеното влијание врз современата електронска сцена ќе го претстави со нумерите „Open Up“, „Original“ , „Afro Left“ и многу други. Томас Џек (Thomas Jack), ќе се придружи на импресивната програма на „Денс арена“, со премиерниот настап во сабота на 11 јули! Талентираниот австралиски музичар ја носи позитивната летна енергија со хитовите кои ги „запалија“ социјалните мрежи, како „ Final Speech“ и „Symphone“ . Инаку од останатите изведувачи кои го потврдиле своето присуство се „ Моторхед “, Санде, „Сигма“, Џон Њуман, „Капитал Ситис“, „Клин Бнадит“ , како и „Мартин Гарикс“.
сите 2 | | | веќе видена

Цвеќиња, свеќи, вечера под отворено небо, појадок во кревет… Постојат луѓе кои токму овие нешта ги сметаат за романтични. И кога станува збор за мажите, оние кои се љубители на вакви сценарија воопшто не се помалку „фраери“, баш напротив, тие се и оние кои секогаш се подготвени искрено да ги покажат своите чувства. Па, погледнете кои се најлудите романтични нешта кои мажите ги направиле во име на љубовта… 1. Утринско изненадување „Мојата девојка живееше со две цимерки кои исто така беа во врски. Една вечер, со нивните момчиња се договоривме сите заедно да преспиеме кај нив и потоа следното утро како изненадување да им подготвиме појадок. Ни беше потребен еден месец да ја реализираме оваа идеја. Кога конечно успеавме да се договориме, утрото се пробудивме во 6:30, отидовме до маркет да купиме сè што ќе би биде потребно и потоа го подготвивме појадокот за нив онака како што го замислувавме. Изразот на мојата девојка кога се разбуди вредеше за целата организација“, вели Адријан Д. 2. По напорниот ден „Мојата ...
| | веќе видена

Милионер од Австрија шокираше со својата одлука откако се заљубил во проститутка која ја изнајмил на двочасовно дружење. По двочасовно дружење излегол од соба и на сопственикот на борделот му соопштил дека ќе ја венча. Потоа ја фатил под рака и ја однел на шампањско. Холивудската романса се случи сред Валдфиртел во Длона Австрија! Богат деловен човек, милионер дојде пред месец дена со неговиот ролс ројс во бордел, поминал со една дама, дваесет и седумгодишна два часа и смртно се заљубил во неа. Епилог – свадбата е денеска. Во ноќниот клуб во кој пријателките ноќта ја нудат својата услуга, богатиот бизнисмен пред месец дена најмил проститутка на само два часа. По двочасновното дружење, излегол од собата и на сопственикот на борделот му соопштил: „Ние се венчаваме!“. Потоа ја фатил идната сопруга за рака и ја одвел на шампањац. Сопственикот на борделот останал без зборови.
сите 7 | | | веќе видена

„Не…тоа име, не! Немој. Немојте. Не изговарајте го, вие улици валкани. Ќе ги чувствувам пак тие чекори. Ќе боли пак како вчера. Немој денес. Не го изговарајте, дрвја зелени. Пак ќе помислам дека сте круна на нашата љубов. Пак ќе ја барам, и ќе се загубам барајќи ја. Вие немирни бранови, молчете. Не ја носете со себе таа насмевка. Ќе ме тера да се смеам. Ќе ме тера да заборавам како заврши. И ти, проклет граду. Не ги прави овие ноќи неподносливи. Ќе ме тераат да се сеќавам. Во реалноста ќе ме враќаат. Трезвено ќе ми шепотат дека сама останав. “ Девојката со ледено срце
| | веќе видена

Концертот на Здравко Чолиќ, кој доаѓа по нешто повеќе од една година од големиот скопски концерт во арената „Борис Трајковски”, ќе се одржи во предвечерието на големиот празник Илинден, односно на 1ви август, локација „Билјанини извори“ во Охрид. Организаторите најавуваат незаборавна журка со многу музички изненадувања, на која ќе бидат отпеани најголемите хитови од неколкудецениската кариера на пејачот, кој, вели, дека едвај чека да дојде во градот за кого го врзуваат неверојатни спомени и неколку искрени пријателства. За сите заинтересирани влезниците се веќе во продажба, а нивната цена ќе се движи од 400 до 800 денари.
сите 4 | | | веќе видена

Од есента 1995 година, кога дебитираше за Борец против Динамо Букурешт во првото коло на Купот на шампионите, најдобриот македонски ракометар го чекаше овој момент и оваа фотографија – новиот гламурозен пехар на ЕХФ во неговите раце како награда за освоената Лига на шампиони. Безброј обиди, рекорди и постигања му претходеа на овој голем настан. Борец, Пелистер, Загреб, Веспрем, Сиудад Реал (Атлетико Мадрид) беа дресовите кои Лазаров ги носеше во две децении врвен европски ракомет. Играше три финалиња, безброј пати беше блиску, два пати најдобар стрелец на сезоната, сеуште најдобар активен стрелец во натпреварувањата на ЕХФ и наскоро ќе ја мине границата од 1000 гола во евро-куповите, како што тоа го направи и со репрезентацијата. Сега кога е освоен првиот трофеј во Лигата на шампионите, веројатно ќе биде полесно да се нападне и наредниот.
сите 30 | | | веќе видена

Зеничаните Харис Мухиќ и Керим Дургут го запалија интернетот со своето оригинално појавување на матурската вечер. „Ми здосади од скапи автомобили и сензационални појавувања кои се за мене небитни, затоа одлучивме да се појавиме со трактор“ – изјави Харис. Харис на својата матурска вечер се појави со трктор, за кој зборува цел балкан, додека за апсолвентската вечер најави уште пограндиозно појавување.
| | веќе видена

Седам и едноставно сфаќам дека животот почнува да ми се руши.И тоа веќе една половина се срушила.Jа нема,а јас не сум ни забележала.Болка,тага,депресија,страв од љубов и болка во душа.Ја гледам физичката болка од едната страна и болката во душата од другата како со задоволство повеќе тежнее на онаа замислена вага.И покрај тоа што душава ми плаче со крвави солзи кога го правам секој нов чекор,болката во душата и го зазема местото.Посилна е.Знаеш ли дека сркастично ми се смешка и со задоволство ми ги одзема одговорите на сите прашања,а сето тоа поради тебе, поради мојава љубов за тебе? Ми вели дека нашево завршило.Отишол возот,а јас не ни го видов како доаѓа.Сето ова пропаднало.Плива,а можеби веќе и потонало во водите на очекувањата. ДА!Проклето сфаќам дека тоа што го зборува не е залудно.Тоа е чиста вистина.Тој замина, ме напушти многу одамна,а јас чекам,чекам ли чекам…Солзите протекуваат.Не можам да прифатам,но зошто кога знам дека оваа љубов нема никогаш да ја почувствувам на мојава кожа?Неговите усни ...
| | веќе видена

На дното на Охридското Езеро, биле пронајдени остатоци од авион, од Втората светска војна. Истите биле видени во рамки на Проектот за пренуркување на езерото, кој во текот на изминатиот период беше спроведен од страна на меѓународиот нуркачки инструктор Милутин Секуловски, пишува „OhridNews“. „Локацијата на авионот е во делот кај Поградец. За тој авион и претходно имаше некакви сознанија, а ние само ги документиравме истите. Иако постоеја информации од албанската страна дека тоа е германски авион, ние утврдивме дека станува збор за авион кој припаѓал на англиското воено воздухопловство. Сепак кога ќе се погледне под вода не се гледа целосен авион, туку само делови од него“, раскажува Секуловски. Освен остатоците од воениот авион за време на пренуркувањето, биле документирани и еден потонат воен брод и неколку други пловни објекти кај Струга, кои потекнуваат од Првата светска војна. Тој објасни дека исто така биле документирани и локации со интересна конфигурација на дното, како и подводни извори во езерото ...
сите 13 | | | веќе видена

next