Во Штип

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. На магистралниот пат Штип-Радовиш, поточно на 6-тикилометар од Штип, поради наноси од песок има поплава на патот и сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. репортер
сите 115 | | | веќе видена

На денот на нивната 30-годишнина од бракот, жената како и обично испекла леб. Леб печела секое утро, цели 30 години – тоа било нивна традиција. Седнале да доручкуваат заедно, а жената исекла две парчиња од лебот и ги премачкала со путер. Како и обично, го дофатила парчето од средината за да му го подаде на сопругот, а за себе да го остави крајчето. Но, во последен момент се замислила: „Денес, на денот кога славиме 30 години од бракот, за доручек сакам парче од средината на лебот. Сонувам за тоа парче сето ова време. Бев примерна сопруга сиве 30 години и ги воспитав нашите синови да бидат добри луѓе. Вложив толку труд во доброто на ова наше семејство!„ Така размислувајќи, решила да му го даде крајчето на сопругот, макар што се почувствувала лошо што ќе ја прекине 30 години долгата традиција. Но, веќе немало назад. Мажот веќе го земал крајчето, но со изненадувачка воодушевеност. Сиот радосен, и рекол на жената: „Денес ми даде преубав подарок, драга! Сиве 30 години не сум јадел крајче за доручек, а толку многу ...
сите 4 | | | веќе видена

Една од најголемите туристички агенции во Македонија АтлантиС неделава слави 20 години од своето постоење, по тој повод ги наградува сите свои клиенти. Не пропуштајте ги уникатните прилики за вашето уживање ова лето, посетете го најпосетуваниот туристички сајт во државата и одберете уживање atlantis.mk Лорет де Мар, Мајорка, Грција, неповторливите Дубаи, Малдиви и уште многу други се понудите кои чекаат на вас исто така и наградна игра за сите кои патуваат со АтлантиС, и најново детски камп Каливас 40 години најдобар камп во Грција само кај нас.
| | веќе видена

Фудбалерите на Штипска Брегалница под капата на генијалецот Влатко Костов сеуште не знаат за пораз и не само тоа тие денес обезбедија директен опстанок во најелитното друштво во фудбалска Македонија. Со победата на екипата на Турново во гости со резултат од 0:1 Брегалница со голот на Ангел Нацев во 75 та минута и ги сруши сите рекорди во Македонија и Европа. Штипските сини го започнаа големото славје и им порачаа на своите конкутенти “кога ќе изгубеме ќе ви пишеме“
сите 33 | | | веќе видена

По повод големиот христијански празник Свети Кирил и Методиј денес се одржа литургија во истоимената црква во изградба во УЗ Баби. На свеченоста присуствуваа градоначалникот прим. м-р Илчо Захариев, пратеникот Трајче Димков, како и други раководители од општината. По завршената литургија беше приредена забавно музичка програма и закуска за присутните…
сите 2 | | | веќе видена

Давид Темелков, нашиот претставник на Х-Фактор, ги воодушеви менторите, публиката и гледачите со првиот настап во живо. Тој ја испеа песната од Queen од филмот „Хајлендер“, насловена како „Who wants to live forever“. Негова менторка е Александра, а од следната емисија во нивната група ќе се приклучи и Боби, кој го вратија гласовите на менторите.
сите 31 | | | веќе видена

Светите браќа Кирил и Методиј се посебно важни за словенските народи. Родени се во Солун, во деветтиот век, во видно византиско семејство. Свети Кирил кој пред да стане монах се викаше Константин, ги помина сите степени на тогашната наука. Брат му, пак, беше повеќе години управник на една област во струмичко. Двајцата имаа неколку мисии, што се опишани во Панонски легенди, двајцата беа монаси и двајцата се упокоија надвор од своето родно место, имајќи го целиот свет за свој дом, за мисионерско поле. Големите македонски и сесловенски просветители, Светите браќа Кирил и Методиј, се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. За Словените се важни не само затоа што им ја дадоа азбуката, туку и затоа што ги доведоа пред вратите на вистинската просвета, т.е. пред Христа (во црковнот речник крштението најчесто се нарекува просветување). Иако имаат и посебни празници на денот на нивното упокојување, тие имаат и заеднички празник на 24/11 мај. ...
сите 40 | | | веќе видена

Лесно е да се разбере зошто луѓето веруваат дека другите луѓе се мистериозни. Потешко ни е да се разбереме самите себе- па затоа воопшто не треба да се изненадиме кога другите луѓе ги сметаме за загонетни сложувалки. Луѓето можат да бидат смешни, несмасни, мрзеливи, а понекогаш дури и глупави, но одлуките кои тие ги донесуваат се заклучоци од нивните логички размислувања. Сите ние можеме да направиме неверојатни работи со нашите животи доколку посветиме повеќе време на разбирање и класификација на сите информации кои допираат до нас. И додека мажите важат за ‘поедноставни’, ниту за жените не може да се каже дека се кој знае какви енигми. Тие не се неразумни, ниту пак ирационални. Тие не се ништо повеќе мистериозни од било која друга личност. На повеќето мажи им е тешко да ги разберат жените затоа што тие всушност не разбираат што им е најважно на жените. Или е тоа причината, или пак не оставаат доволно време за да дознаат што и треба на жената со која се забавуваат. Ако не е доволно очигледно, потребно е да ...
сите 6 | | | веќе видена

Идниот петок 29 мај, ден пред Духовден е неработен за православните верници. Министерството за труд и социјална политика соопштува, дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 29 мај Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.
сите 28 | | | веќе видена

Мажите ги открија оние мали работи, со кои жените целосно ги излудуваат во кревет. 1.„Кога жената ќе ми каже точно што сака да и` правам.“ 2.„Девојка ми еднаш ме разбуди со орален секс. Беше целосно неочекувано и затоа беше совршено.“ 3.„Еднаш девојка ми се појави на состанок облечена во фустан со патент од почетокот до крајот. Кога и` го откопчував и ја погледнав секси долната облека која беше под фустанот, беше многу возбудливо и секси.“ 4.„Сексуалната самодоверба е поважна од било што друго. Кога девојката не се плаши да каже што сака и кога гледам дека целосно ужива во тоа.“ 5.„Кога мастурбира, а јас ја гледам.“ 6.„Обожувам кога девојката не се плаши да стенка. И по некој безобразен збор не е на одмет.“ 7.„Кога ги допира своите гради.“
сите 3 | | | веќе видена

– И да ми кажеш дека си најголемата будала што ме пушти да одам, и да ми кажеш дека се каеш, и дека жалиш што дозволи да се изгубиме еден со друг. И дека сум единственото добро во твојот живот, не би се вратила. Без разлика што ќе кажеш, јас всушност никогаш не би се вратила. – Никогаш нема да ја пронајдеме вистинската личност, ако не ја заборавиме погрешната. – Понекогаш треба да бидеш сам. Не осамен, туку да уживаш во моментите поминати сам со себе. – На крајот, сите стануваат она кое се заколнале дека никогаш нема да бидат. – Се смеам, солзи ми течат од смеење. Ако престанам да се смеам, ќе ми останат само солзите. – Биди како снег, убава, но ладна! – Ако некогаш добиеш порака од мојот број, не одговарај. Некој позив во глува доба, немој да се јавуваш. Не играј си со мојата слабост. Тоа е само момент. Ништо страшно. – И секогаш останува онаа личност за која ќе копнееш цел живот и оној страв додека ги броиш победите и поразите. На некои приказни за љубовта, секогаш им недостасуваат последните страници… – ...
сите 6 | | | веќе видена

Пејџ сметала дека нема да биде голема работа доколку ја избричи главата на нејзината ќерка, па поставила фотографија на социјалните мрежи. Меѓутоа, дури тогаш сфатила дека она што го направила многумина ќе го осудат. Имено, нејзината малечка барала фризура како на нејзиниот брат и татко. Откако мајка и и објаснила дека луѓето сметаат дека девојчињата треба да имаат долги коси, таа одговорила: „Нема шанси. Девојчињата треба да имаат каква сакаат фризура!“ Нејзината мајка ја предупредила дека луѓето подоцна можеби ќе ја задеваат и навредуваат, и дека ќе и викаат дека е момче. Сепак, малечката била упорна: „Во ред мамо, јас ќе им објаснам дека сум девојче.“ Пејџ ја исполнила нејзината желба, а како резултат на тоа, интернетот „експлодирал“. Започнала да добива критики и напади од многумина кои ја виделе фотографијата, некои дури ја обвиниле дека го претворила сопственото дете во социјален експеримент, за да ја задоволи сопствената суета. Сепак, нејзиниот одговор ги побил сите негативни коментари: „Да, можев да ...
сите 16 | | | веќе видена

Колку пати сте посакале да не му излезете од мислите на својот драг цел ден и било што да работи, да мисли на вас. Веруваме дека многупати, но сега прочитајте како да го постигнете тоа на едноставни начини. 1. Наутро пред да отидете на работа, најдете некое место каде што тој случајно ќе наиде, а вие ќе ја сушите косата, секако полуголи. 2. Додека се шминкате бидете само во гаќички и пуштете некоја песна на која може да се изведе стриптиз. Малку танцувајте и мрдајте го задникот и ви гарантираме дека нема да престане да мисли на вас цел ден. 3. Снимете се на мобилен како воздивнувате. Можете да се снимате и додека водите љубов со него. Кога ќе биде вистинско време, пратете му ја снимката со вашите воздишки и прашајте го дали сака да ве слушне таква вечерта. 4. Додека се враќате од работа, соблечете го градникот пред да влезете дома. Веднаш ќе посака да ве има. 5. За време на вечерата бидете секси облечена и зборувајте му помалку „валкано”. Верувајте дека нема да стигне ни да заврши со вечерата, а следниот ден ...
| | веќе видена

Слободно може да се каже „hot“, ама не превулгарно, има Кама Сутра секс пози и станува збор за вистинска љубов. Нешто како порно што може да се гледа на работа….
| | веќе видена

Некои жени се премногу негативни, некои се премногу позитивни, а некои се толку пасивни што живеат убедени дека ги чека некој посебен. Стравот од самотија и желбата за партнер од соништата се испреплетуваат цел живот, а постојат неколку типови жени кои имаат најголеми шанси стравот да биде оправдан и да останат сами цел живот, без својот принц на бел коњ. Првиот тип жени на кои им е таква судбината, се оние кои безгранично веруваат вo судбината. Тие насекаде гледаат одредени знаци дека нешто е резултат на судбината, па така очекуваат и дека судбината ќе им го донесе животниот партнер. Но, со оглед на тоа што тука нема проактивно делување, туку само чекање нешто да се случи, вавите личности најчесто остануваат сами. Друг тип се негативните жени, и тоа оние екстремни видови на кои секогаш чашата им е полупразна и кои не можат да најдат зрак светлина ни во најсончевото утро. Поради таквиот став и опсесивното наоѓање на мани кај секоја личност што ќе ја запознаат, шансите за самотија се огромни. Тие дури и кога ...
| | веќе видена

Доколку ви треба совршен подарок за вашата партнерка или пак сакате да се подновите со нов парфем, Парфимерија ДО-НА е местото што треба да го посетите. Најдобрите и најпродавани парфеми ќе ги најдете по намалени цени. Попуст на оригинални парфеми од познатите куќи: MEXX , BRUNO BANANI, CHRISTINA AGUILERA и многу други.. MEXX -30% BRUNO BANANI -20% CHRISTINA AGUILERA -20%
сите 2 | | | веќе видена

Еден ден, една шивачка седела покрај реката и напрстокот и паднал во водата. Таа заплакала, а господарот кој тогаш поминувал ја прашал: „ Драго дете, зошто плачеш? “ Таа му одговорила дека напрстокот и паднал во реката, а и е потребен затоа што му помага на сопругот да заработи пари и да го издржува семејството. Господарот ставил рака во водата и извлекол златен напрсток со сафири. „ Дали е ова твојот напрсток? “ – прашал господарот. Кројачката одговорила: „ Не. “ Господарот повторно ја спуштил раката во реката и извлекол златен напрсток со рубини. „ Дали е ова твојот напрсток? “ – пак ја запрашал. Кројачката повторно одговорила: „ Не. “ Господарот повторно ја брцнал раката во водата и извадил кожен напрсток. „ Дали е ова твојот напрсток? “ – прашал. Кројачката одговорила: „ Да! “ На господарот му било драго што жената била искрена па и ги дал сите 3 напрстоци и жената си отишла дома среќна. Неколку години подоцна, кројачката шетала покрај реката со својот маж. Тој се сопнал, паднал во реката и исчезнал под ...
| | веќе видена

Многу жени се загрижени за тоа кога ќе се омажат, но верувале или не, и мажите размислуваат на оваа тема. Долго ја проучуваат секоја жена пред да одлучат да стапат со неа во брак. Еве кои жени најдобро ќе се омажат! Овен Покрај неа еден просечен маж се чувствува како жена, затоа што таа се може да направи дупло подобро од него. Таа никогаш нема да ви забележи поради тоа – секогаш ќе работи, ќе создава, ќе се надева и ќе ве охрабрува, дури и тогаш кога другите ќе ви кажуваат дека сте мрзелив. Отворена е и искрена и никогаш нема да направи будала од вас. Покрај неа нема потреба да се грижите за непријателите, затоа што тие ќе избегаат од вас кога ќе видат каква личност ве „чува“. Вие сте нејзино богатство. Децата никогаш нема да ги размази и од мали ќе ги учи како треба да се борат за сопствените цели. Се што ќе побара од вас е да верувате во себе. Само покрај неа и никој друг ќе сфатите што значи да се биде вистински маж. Бик Се што прави, прави дупло по темелно од вас. Со неа не постојат пропусти и ...
сите 3 | | | веќе видена

next