Во Штип

Жените често им даваат знаци на нивните мажи, кои тие би требало да ги прочитаат без проблем. Но како што веројатно е познато, тоа и не е секогаш така. Ова се пет вообичаени и помалку комични ситуации. Машкиот и женскиот мозок функционираат според сосема поинакви и различни принципи. 1. Жената со зборовите праќа двосмислени пораки ТАА мисли: Со употребата на сугестивни зборови дека кокетира со него и му праќа знаци дека го посакува. ТОЈ мисли: Колку чудни зборови употребува Мажите воопшто не ги забележуваат женските алузии, затоа што вокабуларот им е тотално поинаков од оној кој жените го користат во комуникацијата со припадниците на понежниот пол. Тој бара очигледни сигнали. Нафрлување на сугестивни зборови во разговорот нема да му помогне да ги открие женските зборови. 2. Жената зева и глуми дека е изморена ТАА мисли: Му давам до знаење дека ми е досадно, на начин да не ги навредам другите околу себе. ТОЈ мисли: Сака да спие, а јас ќе останам да се забавувам Мажите секогаш бараат практични решенија. ...
сите 4 | | | веќе видена

Тешката сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопатот Велес – Неготино, кај наплатната рампа Градско. Според неофицијални информации, две лица меѓу кои едно 4 -годишно дете го загубиле животот. Според првичните информации, во два паркирани камиони на третата коловозна лента, удрил автомобил кој се движел од Неготино во правец на Велес. Сообраќајката се случила околу 17 часот. Портпаролката на велешката полиција, Анита Стојковска ја потврди несреќата.
сите 11 | | | веќе видена

Поради минирање утре од 10 до 12 часот во прекин ќе биде сообраќајот на патниот правец Скопје – Велес, од 52 км до 53 км (после манастирите). Во зависност од обемот на работите, можни се повремени пропуштања на возила, информира Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози, а интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата од македонска страна. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево, Виница – Берово каде е можна почеста појава на одрони. kurir
сите 80 | | | веќе видена

Овен Вие сте упорни и дрски, па не се откажувате сè додека не го изморите „противникот“, односно личноста која ви паднала во очи. Младите дами можат да се најдат на мета на додворување од страна на Водолија или Лав, додека посилниот пол може да му се допадне на нескротливите Близнаци или Стрелци кои не можат да седат мирни на едно место. Вие можете да ја запознаете вашата љубов на забавите кои ги посетувате. Можат да ви се појават емоции и кон личност која е од странство и која сте ја запознале за време на патување. Оние кои веќе имаат врска, исто така можат да влезат во паралелна или забранета тајна врска во која ќе доминира страста. Бик Никој од другите хороскопски знаци не може да се бори со вашиот шарм и упорност. Вие секогаш се трудите да оставите силен впечаток на онаа личност која ви се допаѓа. На Ракот му се допаѓа вашиот заштитнички став, додека пак, на Девицата безбедноста со која зрачите. Ако сте дама, тешко ќе одолеете на упорниот Јарец или егзотичната Риба. Вие можете да запознаете некој за ...
сите 12 | | | веќе видена

Пред 488 години, во Салон-де-Прованс на југот на Франција починал Мишел де Нотрдам, попознат како Нострадамус. Нострадамус е најпознат како јасновидец, но бил и лекар, козметичар и љубител на астрономијата. Во 1555 година, Нострадамус ги напишал своите пророштва, кои подоцна станале познати. Многумина сметаат дека пророштвата на Нострадамус се исполнуваат. Неговото најпознато пророштво е она за трите „антихриста“. Првиот „антихрист“ се смета дека е Наполеон. Неговото пророштво вели: „Во близина на Италија ќе се роди владетел чие раѓање ќе го чини целото кралство. Тој ќе биде сметан за џелат повеќе отколку принц.“ Следниот антикрист, кој Нострадамус го нарекол „човек извалкан со убиство и непријател на човековиот вид“, се смета дека е Адолф Хитлер: „Ќе се роди дете од сиромашно семејство во најдлабоките делови на западна Европа кое со говорот ќе привлече многумина, а неговата слава ќе се прошири во источното царство.“ Третиот антихрист, според некои, е Садам Хусен или Осама бин Ладен бидејќи Нострадамус ...
| | веќе видена

Еден фотограф забележал потресен момент на венчавка кога младоженецот, американски војник, барал тој и неговата избраничка заедно да се помолат за нивниот заеднички живот само неколку моменти пред венчавката. Имено, како би се испочитувала традицијата, односно, младоженецот да не ја види својата свршеница пред самиот чин, маринецот Калеб Еарвуд и неговата свршеница Меги ги затвориле очите, се свртиле со грб и се држеле за раце, пренесува today.com. – Фотографирав многу венчавки, но ова е нешто најдобро што досега го видов. Пред свеченоста се помолија за нивниот брак и заеднички живот. Прекрасно, напишал фотографот Двејн Шмидт. Оваа фотографија многу брзо стана голем хит на интернет. – Речиси заплакав гледајќи ја оваа фотографија, а не го познавам овој пар. Непроценливо. Секогаш ставајте го Бог на прво место, напишала Шенон Конер.
сите 7 | | | веќе видена

Не постои цена за детската радост. Опуштете се и со задоволство прифатете и учете ги лекциите кои овој камп ги има подготвено токму за Вас. Живејте денес и тоа најдобро како што знаете и можете. Сакате да доживеете авантура која ќе ви го промени животот ? Сакате да излезете од рутината , да се опуштете и да уживате максимално? Вљубеници сте на топлото сонце, пенливите води и егзотичните дестинации? Сето ова може да го доживеете со неповторливата и неодоливата понуда на Туристичката Агенција Атлантис како за најмладите од 6 до 16 години така и за постарите кои сакаат да стекнат неверојатни искуства. Одлучете се со нас на кампот ќе бидат и големата македонска ѕвезда Урош Торкулов. Овој пат Атлантис нуди летни кампови за млади кои не само што овозможуваат врежување на авантуристички дух, пријатни спомени, туку и едукација и запознавање на нови култури и нивно физичко и визуелно доживување. Каливас кампот се наоѓа во Халкидики, на почетокот на вториот крак во областа Метаморфози Грција , на 280 км од Штип, ...
| | веќе видена

Почитуван новонаименуван амбасадор на САД во Македонија, господине Џес Бејли, вчудоневидени сме од Вашите погледи и ставови изнесени во Американскиот сенат. Одговарајќи на поставено прашање, рековте: „Во Македонија живеат Словени, Албанци и други етнички групи: Роми, Турци и други“. Во Вашиот стокмен говор за пригодното обраќање сте поизмазнети, велите: „албанско и македонско население“, но никаде не се изјаснувате со поимите „Македонец“ и „Македонци“, во смисла на нивната идентитетска ознака, која постои во континуитет од антиката до денес. Изгледа дека мислите оти Македонците кај кои доаѓате се некоја идентитетски безлична географска маса на која, во договор со Грците и ЕУ треба да ѝ го модифицирате, односно смените автентичното име, а со тоа и да ѝ го укинете нејзиниот исконски идентитет и историска меморија. Засекогаш. Вие идеално се надоврзувате на Вашиот колега, амбасадорот Пол Волерс, кој во говор на Штуловиот универзитет во Тетово неодамна ни порача дека треба да градиме нов тип идентитет, по углед ...
| | веќе видена

Ако ме памтиш, нека биде тоа по нашата најубава фотографија, нека биде по најдолгиот бакнеж среде немирните езерски бранови. Памти ме по најискрената насмевка и поглед кога не можев да избегам сама од себе, па ти се враќав само тебе. Сеќавај се кога те оставав со солзи, а ти трчав во прегратки со насмевки. Памти ме по чекорите кои ги броев за што побрзо да стигнам до тебе. Чекај ги минутите кои јас ги преколнував да траат подолго секогаш кога мораше да заминеш. Ако се сеќаваш на мене, ако пред спиење не ти даваат мира прамените од мојата немирна коса кои некогаш ти моташе околу прстите, само затвори ги очите. Сонувај како што заедно сонувавме. Фантазирај како што заедно фантазиравме под небото ѕвездено броејќи ги деновите кои пребавно минуваа без тебе. Ако сјајот во твоите очи го засени мојата слика, сокриена во некоја одаја на твоето срце, избегај некаде далеку. Замини на еден ден и оживеј ги сеќавањата. Како во стар филм премотај ги годините на нашата љубов. Нека отчука часовникот. Нека се запише датумот, ...
сите 6 | | | веќе видена

Овен Љубов, нов партнер и зголемување До 11 август Јупитер ќе биде во Лав – петтиот твој дом кој е задолжен за романтиката, страста, креативноста и самоизразувањето. Имаш уште 4 месеци, во кои можеш да разбиеш барем неколку срца. Ако сакаш да свртиш нова страница, ќе имаш врати, на кои можеш да затропаш. Прашањето е дали си подготвена за промена, бидејќи петтиот дом не само што носи романтика, но и плодност. За овни, кои копнеат за деца, ова е добра вест. Останатите треба да бидат внимателни и да користат заштитни средства. Освен во љубовта среќата ќе те придружува и во работата. Бик Бебе или миленичиња Поволните промени со кои ти започна годината, во почетокот те исполни со ентузијазам. Тој малку по малку згаснува, па на преден план испливува заморот од дополнителните ангажмани. Во мај Ти претстои важна средба. Емоционалната интелигенција треба да ти е на втор план, за да не се повторуваат грешките од минатото. Јупитер е во четвртиот дом до 11 август, што отвора можност да купиш или да продадеш имот, да го ...
сите 17 | | | веќе видена

Да најдеш некој што ќе ти го залепи срцето откако некој пред него ќе го скрши на парчиња е многу тешко во денешно време. Никој не сака да лепи скршени срца, бидејќи секој сака ново срце, се уште недопрено кое ќе го сака него за прв пат. Но, тој што бара ново срце, не знае каква љубов пропушта од она старото, скршено кое секогаш заслужува шанса. Да му дадеш шанса на скршено срце значи да си дадеш себеси можност да научиш како да сакаш искрено, безрезервно, детски, без сплетки и повредување бидејќи тоа срце е старо. Старите срца се веќе уморни да глумат лудило, уморни да прават сплетки и да лажат како во тинејџерските години, старото срце едноставно сака искрено да сака и да биде сакано. Не сака повторно да биде скршено, сака да биде залепено од страна на некој што ќе го сака подобро од сите претходно. Доколку најдете некој што ќе ве сака подобро од сите претходно, не испуштајте го од раце, верувајте ќе се покаете. Доколку најдете некој што ќе ве сака подобро од сите претходно, тој никогаш нема да ве излаже ...
сите 6 | | | веќе видена

Се започна кога овој човек од сликата на фејсбук почнал да комуницира со 16 годишно девојче. 47 годишнот маж подолго време комуницирал со девојчето, а откако дознал дека девојчето нема дечко и поставил непристоен предлог. Но најверојатно незнаел дека нивниот разговор може да биде копиран, а девојчето го сторило токму тоа, и тука започнува лавината на интернет шалите. Најразлични фото монтажи го преплавија интернетот, но нешто што според сите е најоригинално, е песната „били чику“ кои ја напишале 4 момчиња од Приједор. Нив оваа случка ги инспирирала да напишат песна и мора да признаете дека звучи одлично (кога не би знаеле за што станува збор во текстот) и досега на YouTube има скоро 1.2 милиони прегледи.
| | веќе видена

Кога канадскиот научник Кристофер Чарлс открил колку анемични се Камбоџанците, решил да се посвети на тоа да најде решение. За жал, стандардните и тестирани методи, како суплементи на железо во исхраната или диета богата со железо, не биле возможни затоа што биле прескапи за Камбоџанците. Чарлс морал да најде друг начин. Луѓето со кои работел биле најсиромашните од најсиромашните и не можеле да си дозволат црвено месо или „железни“ пилули. Жените не можеле ниту да готват во железни садови, затоа што биле претешки, и пред сé – прескапи, за разлика од алуминиумските. „Некогаш пред спиење се прашував на што ли се нафатив. Еве сум овде, во село без водовод и чешми, без струја и без начин да го користам мојот компјутер“, се присетува Чарлс на голготата што ја започнал пред 6 години. Но, големата посветеност сепак резултирала со инспирација. Чарлс решил дека најдобриот начин да излечи анемија е буквално да додаде железо во храната. „ЗНаевме дека некое случајчно парче од грд метал нема да ја заврши работата“… Така, ...
| | веќе видена

Сексот е мошне значаен дел од секоја врска, па сосема разбирливо е зошто многу бракови поминуваат низ криза кога овој аспект од врската не функционира како што треба. Според истражувањата секој 5-ти човек кој е во брак немал секс во изминатиов месец , а се повеќе сопружници започнуваат да живеат како цимери отколку како маж и жена. Неколку жени откриваат како изгледа кога бракот ќе се претвори во врска во која сопружниците се однесуваат како брат и сестра и апстинираат од секс. -Добивам разни изговори. Не е расположен, уморен е или пак го боли стомак. Се сомневам дека има низок тестостерон, но одбива да оди на лекар. Кога ќе спомнам дека ни недостига секс ја избегнува темата или почнува да се брани. Плачев додека му кажував колку се чувствувам непривлечно и дека сме се претвориле во цимери. Со текот на времето сфатив дека не ме разбира, па престанав да се обидувам, вели Хердер (32) која е во брак со својот сопруг веќе 10 години. Слична приказна има 43-годишната Пени која е во брак 15 години. – Во приликите ...
сите 2 | | | веќе видена

Почеток на работата на гасоводот „Турски тек“ не може да се очекува пред 2017 година, смета турскиот амбасадор во Русија, Умит Јардим. Неодамна, „Газпром“ излезе со процена дека гасоводот ќе почне со работа во декември 2016 година. – Сè уште не е потпишан обврзувачки договор за изградба на „Турски тек“ меѓу Москва и Анкара, а се очекува дека гасот ќе протече по 2017 година – изјави Јардим во интервју за „Интерфакс“. Тој верува дека кога проектот ќе се реализира, тоа ќе биде голема победа и за Турција и за Русија. Според него, Москва и Анкара ги продолжуваат разговорите по тоа прашање. „Турски тек“ е алтернатива на проектот „Јужен тек“ бидејќи рускиот претседател Владимир Путин во декември минатата година објави дека овој проект се откажува заради противењето на ЕУ и најави дека Русија планира да го почне „Турски тек“, кој преку Црно Море би завршувал во Турција.
сите 22 | | | веќе видена

Сообраќајот на делницата Штип- Радовиш непречено се одвива, исто како и на сите останати патишта. По силното невреме што ја зафати Македонија, стручните служби на Македонија пат веднаш интервенирале на делницата Штип-Радовиш и сообраќајот се одвива непречено. На овој магистрален пат сообраќајот кратко време беше во прекин, поради тоа што патот беше поплавен и имаше наноси од песок на 6-тиот километар од Штип. Воедно од центарот за управување со кризи (ЦУК) потврдија дека нема пријава на штети во кумановскиот и пелагонискиот крај. Исто така, сообраќајот се одвива непречено на сите останати патишта.
сите 106 | | | веќе видена

Ако се прашувате колку долго ќе трае вашата врска или зошто со години не можете да се врзете за еден човек, хороскопот ќе ви даде точен и прецизен одговор. Овен – Си оди штом страста исчезне Припадниците на овој знак се заљубуваат брзо и со цело срце. Врската со нив е динамична, а нивните чувства се длабоки. Често пати се непромислени, расправиите им се секојдневие, па магичниот круг на кавги и смирувања може да трае прилично долго, односно, додека не исчезне страста. Штом тоа се случи, Овните раскинуваат. Бик – Не сака да остава За овој знак може да се каже дека е најлојалниот помеѓу сите. Не се врзува за секој, а оној човек кој ќе го пуштат блиску до себе, го чуваат до крајот на животот. Сепак, многу важно им е каков секс имаат. Близнаци – Не остава, но дава причина за другиот да прекине Во суштина се лојални и не сакаат раскинувања, но својот партнер знаат да го тестираат до крајните граници на љубомора. Понекогаш ги мачи флертувањето со другите, па така на партнерот му даваат причина за да ги остави. ...
сите 30 | | | веќе видена

Коментарите на друштвените мрежи само се нижат, но сите се изненадени, затоа што Тамара Драгиќ, барем за сега, го напуштила шоуто. Остана поразена од Сандра Решиќ која мораме да признаеме, до сега е помалку фаворизирана од Тамара. Како што рекол Саша Поповиќ, Тамара има шанса за враќање во баражот..
сите 7 | | | веќе видена

Откако заврши јубилејното 60-то издание на Евровизија кое се одржуваше во Виена, а победи претставникот на Шведска, Монс со песната „Heroes“ беше соопштено дека биле дисквалификувани гласовите од Македонија и Црна Гора. На официјалниот профил на Евровизија на Твитер се појави информацијата дека гласовите од нашата земја и Црна Гора биле дискфаликувани поради тоа што биле само по пат на телевоутинг. Изземањето на доделените поени од двете држави не влијае на крајниот резултат, победа на претставникот на Шведска, се вели во официјалното соопштение од Евровизија. Инаку за овој скандал веќе известија и неколку познати британски медиуми. Според официјалната страница на Евровизија гласањето на двете земји во големото финале не е прифатено по консултација со независен набљудувач на гласањето на натпреварот, а по одлуката на Извршниот супервизор и претседателот на Референтната група. – Во двете земји, гласовите се 100% од телевоутинг. Исклучувањето на две земји ќе биде дискутирано на следниот состанок Референтната ...
сите 8 | | | веќе видена

Екстравагантноста на пејачката Зорица Брунцлик уште од почетокот на нејзината кариера привлекува внимание, но тоа го прави и денеска иако за еден месец полни 60 години. Освен што со својата боја на коса интригира, нејзе и оди од рака и кога се во прашање чевлите. На последното снимање на емисијата „Ѕвездите на Гранд Специјал“, пејачката се појавила со две различни чевли. Едната била сина, а другата црвена. Истиот момент колегите почнале да се шегуваат на нејзина сметка и ја убедувале да отиде дома и да се пресоблече. Зорица сето ова ја забавувало бидејќи била во центарот на вниманието, како и работата на нејзината ќерка Злата, која и е стилист. Сепак Лепа Брена не дозволила Зорица да биде единствената во тренд, па набрзина ги соблекла своите чевли и на другата нога облекла светло розеви чевли. Брена ги прошетала своите долги нозе, но и различни чевли, па така со Зорица вовеле нов тренд на сцената на „Гранд“. Очигледно овој имиџ му се допаднал на директорот Саша Поповиќ, кој на почетокот ги гледал со чудење, ...
| | веќе видена

next