Во Штип

Следниот пат кога ќе ме погледнеш во очи и ќе сфатиш дека се’ завршило, немој да ми бараш образложенија. Ме знаеш. Не сакам објаснувања, изговори и лигави оправдувања. Сигурно нема да застанам за во фаца да ти ги положам сопствените грешки за кои си свесен и повеќе од што треба. Само да прашаш, ради- реда. Да не испадне „си замина дечково без збор“. Не се мачи воопшто. Добро го знаеш она затишје во мене после кое следува бура. Доволно сум паметна за да сфатам каде не припаѓам. Мудра за да заминам пред да бидам напуштена. Созреав за да знам кој би ме држел за рака, а кој на дланка. Кој би ме оставил, а кој би ме измамил. Тебе не знам во кои да те сместам. Ти си оној неуморлив играч кој самиот не умее да распознае што му прави ќеф, а што гнев. Знам дека заборави, оној ден точно ти потенцирав: со мене не се почнува игра, бидејќи нема да ти се верува во сопствените очи на кој начин знам да ја завршам. Затоа, последното правило на играта е без прашања. Ослободи ми го патот да поминам, а потоа остани огорчен од ...
сите 4 | | | веќе видена

Американската „лесна“ нафта за испорака во јули поскапи на берзата во Њујорк за 15 центи и во моментов се тргува по цена од 59,87 долари за барел. Европската нафта од типот „брент“ за испорака во јули поскапа е за 7 центи и се продава по цена од 65,59 долари за барел, пренесува Франс Прес. Курсот на доларот во последната недела значително расте во однос на еврото што ја прави нафтата поскапа за сите оние држави кои увезуваа со послаби валути. Последната корекција на малопродажните цени на нафтените деривати во Македонија беше извршена минатиот понеделник. Тогаш малопродажните цени на бензините се намалија за денар и половина додека нафтата поскапи за половина денар. Во претходниот 14 дневен период цената на нафтата врз основа на која се формираа цените за малопродажба во Македонија изнесуваше 65,174 долари за барел а еден долар се продаваше за 54,7 денари. Во моментов барел нафта е речи си на истото ниво а доларот чини нешто над 56 денари. Доколку нема значително поскапување на доларот, можеме да очекуваме ...
сите 64 | | | веќе видена

За жал, вестите за мажите и за жените не се добри, според најновите истражувања се покажало дека просечната должина на пенисот е се помала. Истражувањата спроведени во Универзитетската болница во Падова открива дека во последните 60 години просечната должина на пенисот е смалена за 10%. Нашите дедовици имале просечна должина од 9,7 сантиметри, додека нивните внуци на располагање имаат само 8,9 см. По сите изгледи ова е одговор на еволуцијата на современиот, нездрав стил на живот. Авторот на истражувањето Карло Форест, како главна причина го наведува загадувањето на животната средина и нејзиното влијание на лачење на хормони. Во оваа студија учествувале 2000 луѓе, на возраст од 19 години и кај сите се покажало дека нивниот пенис е пократок, а рацете и нозете подолги. Дали тоа би требало да не загрижи? Па се надеваме не! Големината не е пресудна, а докажано е дека и пократок пенис може да функционира и подобро во некои пози. Голем број жени кои сонувале за голем пенис на крај признале дека после секс биле ...
| | веќе видена

Запомнете, со прифаќањето на овие работи се движите во вистинската насока: 1. Забави со многу танцување Не постои ниту една добра причина зошто некој би одбил одење на забава на која ќе има добра музика, танцување, нови луѓе… 2. Наградни игри Никогаш не знаете дали ќе освоите или не, некоја наградна игра. Но, сепак кажете им да на овие и пробајте си ја среќата. 3. Побарајте помош, кога навистина ви е потребна Без разлика на тоа колку јаки се чувствувате, не можете секогаш да завршите се сами. Кога вашите пријатели се во неволја вие сте први кај нив, па дозволете им истото да го направат за вас. 4. Покана да погледнете видео со бебе или кученца Или уште подобро: Видео во кое има и бебе и кученца. Кажете му „да”. 5. Кажете и „Да” на новата љубов Немојте да се плашите да се впуштите во нова врска, само затоа што претходната не ви успеала. Со секоја личност градите нова приказна.
сите 6 | | | веќе видена

1. Кога нешто ќе отворите, погрижете се истото и да го затворите. 2. Ако нешто вклучите, не заборавајте и да го исклучете. 3. Ако отклучувате, треба и да заклучувате. 4. Ако нешто расипете или скршите, признајте го тоа. 5. Ако нешто не можете да поправите, побарајте помош од некој што може. 6. Ако нешто сте позајмиле, вратете го. 7. Ако нешто навистина вреди, грижете се за него. 8. Ако направите забуна, разјаснете ја. 9. Кога нешто несоодветно ќе поместите, вратете го назад. 10. Ако ви е потребно нешто што му припаѓа на друг, побарајте дозвола за негово користење. 11. Ако нешто не ви оди, баталете го. 12. Кога нешто не е ваша работа, не поставувајте прашања.
сите 2 | | | веќе видена

Има ли полошо чувство од тоа кога влезете во најжешките моменти со вашиот партнер, а тој наеднаш да доживее оргазам. Можеби веќе ви е познато дека ви треба подолго време за да се опуштите и да уживате, отколку нему. Факт е дека многу жени го доживуваат истиот проблем, но тоа не значи дека не можете ништо да преземете во врска со тоа, а тој да не знае. Повлечете го за тестиси Она што сакате е спречување на движењето на неговата сперма од тестисите, низ семеноводот до пенисот а не да го повредете. Кога мажот се подготвува да ејакулира неговите тестиси се подигнуваат и наскоро достигнуваат точка без враќање. Лесно повлечете му ги тестисите надолу, а при тоа ќе ја преземете контролата во свои раце и ќе го пуштите да „експлодира“ во моментот кога вие ќе посакате. Менувајте пози Иако тој веројатно ужива во секоја поза, повеќето мажи имаат своја омилена во која полесно свршуваат а често се работи за познатата доги поза. Затоа немојте веднаш да почнете со таа поза, туку често менувајте ги. Набавете прстен за пенис ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако ги сметате за лажни и евтини жени кои само ви прават проблеми во бракот, ова искрено писмо може да ве разубеди и замисли, истовремено. „Драга сопруго, Не те познавам, но знам дека е можно сопругот да те изневери со сексуална работничка. Ова го кажувам затоа што јас го работам тоа, а не ми недостигаат клиенти. Мислиш дека твојот сопруг не е способен за такво нешто, нели? Знаеш дека тоа се случува, ама веруваш дека е во другите бракови и врски. Не сметаш дека има потреба за такво нешто, затоа што меѓу вас е сè во ред. Но, да те прашам, кога последен пат сте имале секс трипати во неделата? Кога последен пат тој ти се пожалил за тоа? Зар не мислиш дека е можно наместо тоа да одлучил проблемот да го оттргне од твои раце и да го стави во моите? Добрата вест е дека ако твојот сопруг сака да се гледа со мене, значи дека сака да си го зачува бракот. Се одлучува за возбуда на начин кој е најмалку комплициран. Замисли на мое место да беше некоја колешка, заедничка пријателка или сосетка? Јас сум професионалка. ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска е Слегување на Св.Дух – Духовден. Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешителот, Силата одозгора, ветувањето на Таткото) што Христос им го даде заповедувајќи им на апостолите да не се одалечуваат од Ерусалим додека тоа не се случи. На овој ден Христовите апостоли беа облечени со силата на Светиот Дух и комплетно оспособени да бидат Христовото тело на Земјата. На овој ден апостолите, од здружение на граѓани, откако го примија Светиот Дух беа трансформирани во Христова Црква. На овој ден апостолите беа трансформирани од едни збунети и уплашени Христови ученици, во вешти, до смрт лојални и храбри Христови проповедници со исклучителна јасност и длабоко разбирање на Христовата евангелска порака. На овој ден, по Петровата проповед, се крстија околу 3000 души и славно беше формирана првата Христијанска Црква. Затоа овој ден е наречен ...
сите 31 | | | веќе видена

Треба да разбереш – ми вели. Треба да разбереш дека не сме еден за друг. Ја гледам. Во ред, те разбирам – велам. Ми мава шамар. Ми кажува дека сум идиот. Пробувам да ја допрам. Боже колку си упорен значи, ти кажав дека не сме еден за друг. – ми вика. Се смеам. Смешно ми е стварно. Што се смееш? – ме прашува. Ми доаѓа малку преку глава. Ти се смеам што си заљубена во мене. И’ годи. Не потврдува. Не негира. Само оди со некој друг. Ако. Така тоа се прави кога е љубов. Не дај Боже да си со тој што го сакаш, н е д а ј Б о ж е! Ксенија Николова
сите 2 | | | веќе видена

Го виде и почувствува лицето на нејзиниот починат брат на друг човек. Ребека Аверсано, чиј брат загинал во сообраќајна несреќа, се одлучила на храбар чекор- го донирала лицето на брат и за да спаси друг човечки живот. Ричард Норис кој во несреќен случај во 1997 година, се застрелал самиот, изгубил голем дел од своето лице. Поради лошиот изглед, Норис, ретко излегувал од дома и бил осамен, а за да може да се храни и полесно да диши направил многу операции. Веста дека пронашол донатор на лице му го промени животот. Трансплантацијата завршила успешно, а Норис конечно ќе може да живее нормален живот. Ребека и Ричард се сретнале, а по емотивната средба, таа изјави: „Да, ова е лицето со кое пораснав“.
сите 2 | | | веќе видена

Пет вообичаени и помалку комични ситуации. 1. Жената со зборовите испраќа двосмислени пораки Таа мисли: Со користење на сугестивни зборови кокетирам со него и испраќам пораки дека го посакувам. Тој мисли: Користи така чудни зборови! Мажите воопшто не ги забележуваат женските алузии, затоа што нивниот вокабулар е целосно различен од женскиот. Тие бараат очигледни сигнали. 2. Жената се прозева и глуми дека е уморна Таа: Жената покажува дека и е досадно, на начин да не ги навреди луѓето околу себе. Тој мисли: Сака да спие, а јас ќе останам да се забавувам. Мажите секогаш бараат практични решенија. Кога жената кажува дека е уморна, тие така и сфаќаат. Единствен начин е директно да им се каже. 3. Жените се обидуваат на безболен начин да ја прекинат врската Таа мисли: Пристојна сам и обѕирна, а сепак му кажав дека е готово меѓу нас. Тој мисли: Се уште е заинтересирана за мене. Жената едноставно треба да ги каже своите намери и да не остава лажна надеж. Конструкциите „привремена пауза“ и „време за размислување“ ...
сите 2 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ освен што е феноменален тенисер, тој е и одличен шоумен кој многупати досега ја воодушевил публиката, колегите и медиумите. Овој пат тој реши да ги изненади децата кои собираат топки на Ролан Гарос, па додека овие се спремаа за полесен тренинг првиот тенисер на светот влета меѓу нив со што донесе голема радост, позитивна енергија. Едноставно, Ноле е вистински магнет за добри вибрации.
сите 2 | | | веќе видена

На регионалното шоу Ѕвездите на Гранд оваа година настапија голем број на талентирани македонски пејачи. И покрај одличните настапи, само двајца од нив продолжија понатаму, а тоа се Филип Божиновски и Ален Хасановиќ. Како тоа да не беше доволно, Гранд продукција во вечерашниот дуел ги судри Филип и Ален еден против друг! Единствените двајца Македонци на ова шоу мораа да си ги одмерат силите меѓу себе. Двајцата имаа извонредни настапи, но жири комисијата мораше да се одлучи само за еден од нив. Во овој судир победи Ален Хасановиќ. Филип ќе добие уште една шанса во баражот, но дали Гранд ќе успее да ја надмине оваа неправда, треба да видиме. Редакцијата на Курир од почетокот на ова шоу им дава целосна поддршка на двајцата кандидати и ќе продолжи да го промовира нивниот талент. курир
сите 15 | | | веќе видена

Македонската и светската ракометна легенда Кирил Лазаров повторно е во игра за освојување не само на Лигата на шампион исто така и за најдобар стрелец во истата. Со осумте гола против Кил, србинот Момир Илиќ одговори на одличниот настап и седумте гола на Лазаров против Киелце. Двајцата го минаа Микел Хансен кој остана на 103 гола и утре од 18:00 часот, не само што ќе се борат за европската титула, туку и за титулата најдобар стрелец во Лигата на шампионите. Досега македонецот два пати, а србинот еднаш бил најдобар стрелец на сезона во најсилниот европски Куп. Листа на стрелци: 1. Момир Илиќ (Веспрем) 109 2. Кирил Лазаров (Барселона) 106 3. Микел Хансен (ПСЖ) 103 4. Карол Биелецки (Киелце) 83 5. Тимур Дибуров (Вардар) 78
сите 97 | | | веќе видена

Мапите на Google можеби се најдеталните во моментов, со многу иновативни можности, како Google Street View, но досега не нудеа основна Turn-by-Turn навигација со офлајн мапите и беа реално корисни само во земјата каде живее корисникот и каде би можел да користи интернет. Отсега, Google Maps ќе можат да ве водат дури и ако немате интернет, што е многу корисно доколку сте во странство, или пак доколку имате слаб пристап до мрежата. Секако, за ова ќе мора да имате активиран GPS, кој дава најточна локација на уредот. Навигацијата ќе биде со целосна гласовна поддршка, која константно ќе ве потсетува на патот и каде треба да свртите. Исто така, доколку ја внесете рутата додека сте поврзани на интернет, Maps ќе ги зачува и сите информации за рестораните, бензинските пумпи и сл. места по патот, со цел корисникот да ги има сите потребни информации дури и кога ќе нема интернет. Покрај можноста за офлајн навигација, Google најави и повеќе вакви подобрувања во новиот Android M, како на пример можноста да зачувате ...
сите 2 | | | веќе видена

Едно лице загина, а три се повредени во сообраќајна несреќа што се случи попладнево на патниот правец Гостивар – Кичево, пред превојот Стража. Во моментов сообраќајот на овој патен правец е во прекин и се очекува да започне увид што ќе го води јавен обвинител од Гостивар. Според првичните сознанија, сообраќајната несреќа се случила во 16 часот кога директно се судриле минибус и патничко моторно возило. репортер
сите 113 | | | веќе видена

Денес се асфалтира крак од улица „Карл Маркс“ Општина Штип денес асфалтира стотина метри од улицата „Карл Макрс“, поточно платото каде се одржува „Пастрмалијадата“, или улицата пред новата пошта и градскиот стадион во Штип. Вредноста на проектот е 970.000 денари.
сите 4 | | | веќе видена

Зошто кога некој ќе каже нешто лошо, веднаш потчукнувате во дрво? Затоа што не сакате истото да ви се случи и вас, нели? Но, што кога посакувате нешто добро и веднаш добивате одлично за возврат, на што се должи тоа? Оваа кратка приказна е таков пример: „Седевме јас и моите колеги на факултет подготвени за полагање на испит во казнена сесија, тој предмет ни беше последната шанса да избегнеме презапишување на годината на квадрат. Некои спремиле ливчиња, други бубици, а трети се препуштиле на знаењето и случајноста, што биде, нека биде. Меѓу тие третите бевме јас и уште едно девојче. Девојчето имаше научено сè, од „А до Ш”, но сепак се плашеше од прашањата и професорката. Ја убедував дека професорката е една од најдобрите во факултетот, а прашањата сигурно нема да бидат толку тешки како што си мисли. Таа само ми одговори: – Колку би било убаво доколку професорката ни рече на сите да напишеме само по пет прашања кои ги знаеме најубаво. Го кажа тоа со толку силна желба и искреност што посакав јас да сум ...
| | веќе видена

Нервоза, љубомора, депресија и сето тоа поради љубов. Не било каква, туку невозвратена, да би била возвратена љубов, сигурно не би ги предизвикувала овие симптоми. Но, зошто често ги трпиме симптомите и со своите постапки себеси се деградираме сè повеќе и повеќе во моментите кога некоја личност која нè привлекува нè одбива или ни дава до знаење дека не сме компатибилни за неа? Зошто едноставно не заминеме без збор и оставиме истата да си го живее животот, бидејќи сепак секој има право на свој избор во поглед кон личноста со којашто сака да биде во врска или авантура. Без разлика дали се работи за обична авантура, или сериозна врска, исходот е сличен. Кога партнерот во врска ни раскине ние повторно го посакуваме, а кога некој не сака да се впушти во авантура со нас, исто така сè повеќе го посакуваме. Тоа е така бидејќи човекот е суштество што сака да доминира! Човекот почитува несвесно закон кој не сака да го почитува, а тоа е законот на одбивањето. Едноставно е, кога некој те игнорира, деградира или те става ...
сите 2 | | | веќе видена

Никој не сака да биде лажен. Заборавете на приказни од видот: „Беше само за една ноќ…За мене тоа не значеше ништо, само секс!“ Мислите дека физичкото неверство не е важно, дека само емоционалното боли? Не! Неверство си е неверство! Кога ќе си поиграат со вашата доверба и емоции остануваат лузни за цел живот. И прошката е речиси невозможна. И тогаш на сцена настапува одмаздата како издувен вентил на насобраниот гнев. Меѓутоа често се случува луѓето во вакви болни ситуации да бидат водени од стихијата на гневот и импулсивно да направат нешто непромислено што може да доведе до контраефект. Може да ве направи смешни во очите на јавноста, а тоа секако не смеете да си го дозволите. Затоа основно правило во ваква ситуација е да си дадете време за емоциите да стивнат. Кога ќе почувствувате дека веќе имате самоконтрола, тогаш сте спремни за акција. Малку луѓе знаат дека игнорирањето е најдоброто решение што одлично ќе ви послужи како одмазда. Ако партнерот сеуште има чувства кон вас, ќе се обидува да ви објаснува ...
сите 2 | | | веќе видена

next