Во Штип

Што би рекол Галилео – „сепак се жените“. Кога се работи за возењето, понежниот пол е апсолутен победник. Колку и да е популарно спротивното мислење, ова е неодамна потврден факт. Според новата студија под капата на Privilege Insurance, дамите се тие што подобро се снаоѓаат зад воланот. 50 мажи и 50 жени биле тестирани во самите автомобили, а уште 200 биле набљудувани додека возат. Сите испитаници биле оценувани во 14 различни категории, во период од еден месец. Студијата покажа дека само 1% од жените имаат навика „да пресечат“ други возачи во сообраќајот, додека кај мажите овој процент е дури 15 отсто. 16% од жените користеле мобилен додека седеле зад воланот, а кај мажите бројот повторно е поголем – 24%. Но жените водат и во поважните категории, како адекватното користење на ретровизорите или адекватната брзина при ризични ситуации. Земено генерално, жените во просек имале 23.6 поени од можни 30, додека мажите имале само 19.8 поени. Нил Бесон, инструкторот по возење кој ги организираше тестовите за ...
| | веќе видена

Во борбата против фрлање на остатоците од храна, американското здружение „Tidal Vision“ започнало да прави паричници од кожа на лосос, која инаку се отстранува од исхраната. Во светот има покренато голем број на иницијативи за да се спречи фрлање на храна, на кои се приклучија и Крег Касберг и Зак Вилкинсон, капетани на рибарски брод на Алјаска. Двајцата дошле до идеја од кожата на лосост, која инаку се фрла, да направат паричници. Планот на двајцата е и оклопите од школки и ракови да ги трансформираат во современа облека. Дали ова понатаму ќе значи убивање на животните, специјално за овие потреби? Се надеваме дека не.
| | веќе видена

Британка завршила две недели во затвор поради тоа што имала многу гласен секс. Околу 5 часот наутро, Џема Вејл, испуштала крикови и врескала додека водела љубов. Вревата го скршила сонот на нејзините соседи, по што ја пријавиле во полиција. Според нив, Џема, 10 минути непрекинато врескала од возбуда. Во нејзиниот стан постојано влегувале и излегувале мажи. Таа секојдневно ги менувала секс-партнерите, сведочат нејзините соседи. Освен за ова, судот ја прогласил виновна и за трчање низ станот, гласни караници, пуштање гласна музика, пцуење и лупање по врати.
сите 2 | | | веќе видена

Системот по кој функционира Универзитетот „Гоце Делчев“ во изминатите осум години е сложена организација базирана на одредени принципи кои се следат до денешен ден за да функционира како интегрална единица, без разлика што освен факултетите кои се наоѓаат во Штип постојат и голем број дисперзирани наставни центри во останати градови низ Македонија… Повеќе на КаналПлус.мк
| | веќе видена

По летниот одмор доаѓа нова училишна година. Во Беровските основни училишта од септември ќе има петнаесет првачиња повеќе од сегашните… повеќе на КаналПлус.мк
сите 2 | | | веќе видена

Музиката како добар издувен вентил за луѓето од третото доба. И во седмата и осмата деценија од животот години луѓето можат да бидат и креативни и продуктивни со своите афинитети… повеќе на КаналПлус.мк
| | веќе видена

Ова се ситни гестови кои можат да откријат колку ви е грижа за личноста која лежи до вас.. Да отидете до фрижидер Генерално гледано, кон тоа се посклони жените. Фрижидерот е нивниот втор, но достоен љубовник. И тоа е грев кој себе си тешко си го опростуваат затоа што се посветени кон одржувањето на линијата. Одењето во кујна другата личност може да го доживее како недостаток на интима и продолжување со личните задоволства откако што е доживеано заедничко задоволство. Најдобро е кога и двајцата ja имате истата потреба. Да запалите цигара Речиси идентично како и фрижидерот. Само што кај пушењето е уште понагласена таа потреба за некој личен ритуал со кој другата личност нема врска. Полесно е ако ја поделите или наместо пушењето со замислен поглед во далечина да го прегрнете партнерот/партнерката ставајќи и до знаење дека за вас и понатаму е тука. Да се свртите на другата страна Не постои појасен начин да и покажете дека не сте повеќе заинтересирани. Без оглед на тоа дали сте или не сте романтични, нежни, ...
| | веќе видена

Џулијано Лампада е осуден на 14 години затвор, но е пуштен на слобода затоа што е „алергичен на затвор“. Како што пренесува Дејли Мејл, тој за 7 месеци изгубил 10 килограми, а ниту еднаш да не излезе од својата ќелија. Тој одбивал да јаде се освен овошје и грисини, додека бил во затворот, а после прегледот од неколку лекари прогласен е за неспособен за затвор. Стручњаците тврдат дека Лампада развил аверзија спрема луѓето во униформа, а поради решетките на ќелијата паднал и во депресија. Земајќи ги во обзир резултатите и мислењата на лекарите која го прегледувале во долг временски период, судот во Милан му дозволил да биде во домашен притвор како би се опоравил. Инаку, Џулијано е уапсен во ноември 2011 година и е осуден на 14 години и 5 месеци поради поврзаност со мафијата, пишува Дејли Мејл.
сите 6 | | | веќе видена

Денес во црковниот храм во изградба, во населбата Балканска, посветен на светите цар Константин и царица Елена, се одржа одбележување со сечење на славскиот колач, подготвен од ктиторот Ванчо Богдов и неговото семејство… повеќе на КаналПлус.мк
сите 4 | | | веќе видена

Вечерва во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип со почеток во 20 часот и 30 минути започнува триесеттото јубилејно издание на „Макфест 2015“. Вечерва ќе бидат презентирани 15 композиции од кои само 9 ќе имаат можност да влезат во финалето… повеќе на КаналПлус.мк
сите 80 | | | веќе видена

Изборот на партнерка се прави по сопствен вкус и вообичаено секој си има критериуми по кои се води. Но, постојат неколку типови на девојки кои е препорачливо да ги одбегнувате, односно да ставите крај на врската со нив и тоа важи без разлика каков вкус имате. Материјалистка Овој тип веднаш се препознава, дури и да се трудат за кратко време ќе ја издадат својата цел. Вообичаено ќе ве прашаат колку заработувате, дали и каков автомобил имате, колку чини она што го носите. Дури и да поседувате солидни средства, сигурно можете да најдете личност со поголеми вредности. Онаа што дава погрдни коментари за останатите Начинот на кој човек зборува за останатите многу кажува за него самиот. Замислете на првиот состанок да почне да употребува прилично грди и ниски коментари за останатите или почне да се исмејува со некого. Вреди ли да дадете втора шанса на таква личност? Разгалената Таа сака да и го посветите секој момент од вашето време, буквално. Доколку имате намера да правите нешто со другарите, а таа посака да ...
сите 17 | | | веќе видена

Навистина трогателна фотографија која го освои и трогна цел свет. На возраст од само 18 години Кази Портиа ги изгубил двајцата родители во сообраќајна несреќа. Полицаецот Ерик Нелсон морал да му ја соопшти таа ужасна вест. Само 10 дена подоцна Кази имал матура, каде им доделувале дипломи за завршено образование. Полицаецот дознал дека Кази за десет дена ќе матурира и решил на момент да го замени местото на неговите родители и да присуствува на доделувањето на дипломата.
| | веќе видена

Станува збор за 3Д пенкало кое ви овозможува да ги претворите соништата во реалност или барем оние кои ви се од жешка пластика. Со ова можете да направите речиси се, а некои уметници прават навистина неверојатни скулптури кои потоа завршуваат во галериите ширум светот.
сите 2 | | | веќе видена

Полната месечина во која можеби токму вечерва ќе гледате не значи дека ќе бидете нервозни и дека освен промените во расположението ќе имате и проблеми со сонот, туку и дека може да се збогатите. Ви пренесуваме народни верувања кои може да допринесат да ви „тргне со парите“. За да полната месечина ви стане сојузник во стекнување пари на брз и едноставен начин се што треба да сторите е да ја направите процедурата која според народното верување ќе ви ја подобри финансиската состојба. ПОТРЕБНИ ВИ СЕ: лист хартија, тегла со капак, седум метални пари и ловоров лист. Откако ќе набавите се од листата, напишете на хартијата колку пари ви се потребни и таа иста хартија ставете ја со левата рака во тегла, а потоа е неопходно со десната рака да ги ставите седумте железни парички во теглата. Откако ги ставивте паричките во теглата треба да замислувате како се зголемува нивното количество и да повторувате:„Моето богатство се зголемува, имам се повеќе и повеќе пари, ми доаѓаат од сите страни, дури и од таму од каде не ги ...
| | веќе видена

Пејачката секогаш има уникатен стајлинг, но и луди желби. Зорица Брунцлик која веќе 40 години е на естрадата успеа да си обезбеди убав живот и да си ги исполни речиси сите желби. Но пејачката има и неколку неисполнети желби, а една од нив е барем на еден ден да изгледа како водителката Сања Кужет. „Само би отишла да ме поправат. Ќе им кажам гледајте ја неа и што е вишок тргајте. Единствено проблем би било кај нозете затоа што нив ќе мораат значајно да ги променат“ , изјави пејачката. Навикнати сме да ја гледаме со различни модни детали, па така неодамна во „Ѕвездите на Гранд“ се појави со исти чевли во различна боја, што и не не изненади многу.
сите 3 | | | веќе видена

Во трговскиот центар во Штип денес свечено е отворен новиот бутик на „The Brothers – boutique for men“. Нов бутик кој располага со најсовремени модели облека и што е најважно со цени достапни за сечиј џеб.
| | веќе видена

Рафаел Надал истакна дека престојното четвртфинале со Новак Ѓоковиќ на Ролан Гарос ќе биде негово најтешко во досегашниот тек на кариерата, па иако според моменталната форма фаворитската улога ја има светскиот рекет број еден, не треба да се заборави дека деветкратниот шампион на турнирот во Париз ќе има дополнителен мотив да се најде во полуфиналето. Нивниот 44 меѓусебен двобој е закажан за денес на централниот терен „Филип Шатрие“, а интересно покрај тоа што ова ќе биде 10-то четвртфинале на Ролан Гарос, овој меч ќе биде посебен за Надал бидејќи истиот се игра на денот кога ќе го слави 29-от роденден. За сите заинтересирани терминот во кој ќе ги одмерат силите е денес во 15 и 30 мин.
сите 15 | | | веќе видена

Вторник, 2 јуни 2015 – Уставниот суд, на иницијатива на Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, го укина членот 176 од Одлуката за комунален ред на Општина Штип, во врска со оспорената одредба со која им се ограничуваат правата на станарите на зграда да чуваат кучиња. Општината определила да може да се чуваат до две кучиња во едно домаќинство Во оспорениот член 176 став 1 од Одлуката е определено дека на подрачјето на Општина Штип во круг на едно домаќинство може да се чуваат до две кучиња, под услов да бидат регистрирани во надлежна ветеринарна институција и да бидат редовно вакцинирани. Уставниот суд: Нема уставна и законска основа „Тргнувајќи од анализата на оспорената одредба од Одлуката произлегува дека Советот на Општина Штип при пропишувањето на посебните услови не се задржал на рамката дадена во членот 12 став 3 алинеја 8 од Законот за комунални дејности (пропишување на посебните услови за чување на домашните миленици во дворните места), туку отишол и понатаму. Во ставот 1 од членот 176 ...
| | веќе видена

next