Во Штип

Ова е пример за нетипична љубовна приказна, која ја става љубовта пред еден голем тест. Девојката постепено го губи својот вид, но на почетокот не го признава тоа.Тој секојдневно ја следи во се што прави, без таа да знае, а причината е само неговата безусловна љубов која ќе ве остави со солзи.
сите 5 | | | веќе видена

Времето претпладне во Македонија ќе биде нестабилно со локален краткотраен пороен дожд, ретки грмежи и засилен ветер особено во северните и западните делови. Во доцните попладневни часови се очекува преодно стабилизирање на времето. Утринската температура ќе се движи девет до 15, а дневната од 27 до 32 степена. Во вторник во попладневните часови повторно ќе има локална нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата на воздухот ќе биде во опаѓање.
сите 157 | | | веќе видена

Во секојдневните муабети често ќе спомнеме дека денешниве деца се многу напредни. Притоа често мислиме и на физичкиот развој, но не секогаш во позитивна конотација. Во последните 20 години, научниците се обидуваат да откријат на што се должи феноменот на прераниот пубертет кај денешните деца, посебно девојчињата. Растот на градите, кој во претходните генерации типично започнуваше на возраст од околу 11 години, сега почнува веќе од 7, а кај некои девојчиња и во 4-тата година. Експертите стравуваат дека ваквото избрзување може да го зголеми ризикот од рак или други болести во текот на животот. Причината за прераниот пубертет е предмет на истражување во научничките кругови. Сепак, гојазноста се наведува како еден од главните фактори. Имено, степенот на гојазност се дуплирал во последните три децении – само 8% од децата на 6 до 11 години биле гојазни во 1980-тата, за разлика од 18% од децата во 2012-та година. Најновите студии сепак сугерираат дека не може целата вина да се препише на гојазноста. Се смета дека ...
| | веќе видена

Не знам по кој пат седам овде пиејќи кафе. Ладно и горко. И уште колку многу ќе испијам гледајќи зајдисонца, ѕвезди, квечерини… свежи утра. Навидум сè ќе е исто. И небото и земјата. И пријателите и навиките. Нема да почувствувам колку пребрзо лета времето. Сè ќе се смени. Лисја есенски, сонце пролетно, зими снежни. Други луѓе ќе дојдат, ќе влегуваат, излегуваат. Некогаш вратите тешко ќе се отвораат, а уште потешко затвораат. Ама ќе мора да се стави клуч. Некогаш и катанец, зависи. Јас пак ќе го пијам моето кафе. Пак во истиот кафич и истата маса. Пак ќе биде ладно и горко. Вкусно и помалку вкусно. Животот некогаш ќе го заблажува. Некогаш со горчина ќе го надокнадува. И уште илјадници кафиња ќе испијам. Во оние далечни градови, на тие нови места кои ме претвораат во друга личност. Ќе бидат можеби подобри, пософистицирани, поелегантни. Ама ќе се враќам пак овде. Ете така, не знам ни јас зошто. Ќе го барам во сите други оној момент кога седам покрај старите спомени и дозволувам да бидам она што сум. Ќе ...
| | веќе видена

Следуваат моментите кои луѓето ги прават најсреќни. 1. Наоѓање пари кои не сте знаеле дека ги имате. 2. Кога некој неочекувано ве прашува како сте. 3. Спиење во кревет со чисти чаршафи. 4. Насмевка од дете кое го гледате на улица. 5. Гушкање некого пред да станете и започнете со обврските. 6. Будење и сфаќање дека е сончев, прекрасен ден. 7. Долг телефонски разговор со некој кого немате чуено одамна. 8. Гледање филм додека врне дожд. 9. Гледање деца како играат и се смеат. 10. Време поминато со домашните миленици. 11. Насмевка од туѓинец. 12. Долго и гласно смеење на смешен спомен. 13. Убав гест од некој во вашиот живот. 14. Мирис кој го сакате (свеж леб, свежо косена трева). 15. Облекување алишта откако сте ги стоплиле на радијаторот. 16. Гледање изгрејсонце или зајдисонце. 17. Мирисот по дождот. 18. Слушање на омилениот пејач/бенд. 19. Креативна работа – цртање, креирање, дизајнирање. 20. Јадење на појадокот во кревет. 21. Играње игра која ја сакавте како мали. 22. Дополнителни половина час во кревет. 23. ...
| | веќе видена

Првиот пат со вашиот партнер никогаш не е најдобриот пат Никогаш порано не сте виделе голи. Немате претставата дали е добар во кревет или не, или што воопшто сака или не сака. „Дали ќе биде добро? Дали ќе мисли дека сум добра?“ Сите овие прашања ви прострујуваат низ глава. Опуштете се и уживајте! Предиграта е важна! И не дозволувајте некој да ве убеди во спротивното. Велат прво треба да научиш да одиш, а после да трчаш. А и многу е позабавно да почнете полека пред да стане многу жестоко. Партнерот не смее да ви дава лоши коментари за вашето тело Ако го направи тоа ви кој било момент, тогаш тој е ѓубре и заслушува да го удрите по „јајца“, да си отидете и да не гледате наназад. Не зборувајте за бебиња Сексот не е време кога треба да се зборува за бебиња, освен ако не сакате да исплашите некого. Сексот е смешен Чудни звуци, смешни фаци, и многу чудни пози. Признајте си дека е смешен и никогаш повеќе нема да се чувствувате чудно во некоја ситуација. Ако сте соблекле се, треба да ги соблечете и чорапите Носење ...
сите 6 | | | веќе видена

Веројатно едвај дочекавте за да се венчате и веќе еднаш конечно да започнете со градење на вашето мало семејно гнездо со личноста која ве сака и со која сексот е фантастичен. Сето тоа е апсолутно неодоливо и прекрасно, но…
| | веќе видена

Многумина мислат дека вистинската љубов е една и единствена. Мегутоа во стварноста тоа е многу поинаку. Доколку себеси си дозволите можно е е да доживеете повеке кратни романси и средби со животни партнери во текот на разни доби од животот. Дури три четвртини од лугето веруваат во вистинска љубов а пет проценти не искусиле вакви емоции. Но поголемиот ден од нив имаат по 24 години и сеуште го чекаат оној правиот да дојде. Скоро половина од жените преку својот живот ќе се заљубат длабоко и искрено, а мажите за разлика од жените почесто го поклонуваат срцето. Дури 51 процент од жените се заљубуваат пет пати во животот додека мажите со 39 проценти тоа го доживуваат само еднаш. Поголемиот дел од учесниците во истражувањето кажуваат дека врската станала озбилна кога тие ги запознале родителите на својата љубена/љубен. Сепак за многумина клучен збор за стабилна врска е зборот “те сакам“.
| | веќе видена

За ова мало девојче докторите прогнозираа дека нема да го дочека ниту првиот роденден, меѓутоа, за негова среќа судбината одлучи да ги вмеша прстите, па така сега ова бебе го слави вториот роденден. Имено, за време на бременоста родителите на Мејси Мекартни примиле поразувачка вест: бебето над карличната коска имало тумор со големина на грејпфрут. Иако бил неканцероген, сепак, во него протекувала сета крв, па бебето имало проблеми и со срцето. И откако сите доктори им кажале дека нема начин да им се помогне, родителите пронашле болница која се занимава со пренатални операции. Бебето лежело само 25 недели во утробата на мајка си за време на операцијата, а потоа ја вратиле назад во матката каде останало уште 10 недели. За среќа, операцијата поминала одлично, а за туморот на Мејси денеска сведочи само еден мал белег над задникот.
| | веќе видена

Британски судија кој водел постапка против едно момче за кражба не можел да го сокрие изненадувањето околу цената на украдената стока – виршла во лиснато тесто. „Три фунти (четири евра) за рол виршла? Мора да било гастрономско чудо“, рече во неверување судијата, Филип Стејтмен. Како што пренесува весникот „Телеграф“, 19-годишното момче, виновник за кражбата е уапсен минатиот декември откако од една бензинска пумпа украл пециво и го изел. Судијата Стејтмен младиот крадец го казнил со парична казна од 25 фунти и наредил на сопственикот на бензинската пумпа да ги надомести парите за украдената рол виршла. „ Тоа ќе биде најскапата рол виршла која некогаш ќе ја изедеш“, порача судијата.
| | веќе видена

1. Животниот век на чоколадото во вашиот дом во просек изнесува 30 секунди. 2. Првата работа на која помислувате наутро – чоколатце. 3. Не им верувате на луѓето кои не сакаат чоколадо. 4. Чоколадните бисквити ви се главен извор на енергија. 5. Сладоледот од чоколадо никогаш не ви е доволно чоколаден. 6. Понекогаш во кафуле мора да се натерате да нарачате кафе наместо топло чоколадо. 7. Никогаш со никој не го делите вашето чоколадо. 8. Луѓето не смеат да остават чоколадо на ваш дофат бидејќи знаат дека ќе го снема додека се вратат по него. 9. Колачи без чоколадо? Што е тоа? 10. Кога ќе ви надојде стрес, се знае што е спасот – чоколадо.
| | веќе видена

За само четири месеци од оваа година, во Штип се склучиле 92 бракови, но за таа сметка пак 48 брачни парови по судски пат ставиле крај на својот заеднички живот. Во просек во Штип и околината месечно се склучуваат по дваесет бракови. Минатата година само во Штип се склучени 650, а развод побарале 135. Од Министерството за правда информираат дека оваа бројка на нови бракови е речиси идентична со минатата година. Граѓаните коментираат дека младите луѓе тешко се решаваат на заеднички живот, а според нив, тоа се должи на невработеноста, како и ниските месечни приходи. Семејството е најважната клетка во општеството. Родителите сакајки да обезбедат подобар живот за своите деца, се случува на тој пат да ја заборават својата душа и да заборават на потребите кои ги имаат нивните деца. Тогаш се случува она најлошото, децата стануваат жртви на модерното време, на пороците кои постојано ги демнат. Според истражувањата на невладиниот сектор, помалку од 14% од младите луѓе пробале психотропни супстанци, а 35% од младите ...
| | веќе видена

Секој човек има свои доблести и маани кои го прават уникатен, но експертите во областа на астрологијата веруваат дека позицијата на планетите и хороскопскиот знак имаат огромно влијание врз карактерот на луѓето. Токму затоа тие и можат да издвојат еден знак, кој ако го изберете за ваш сопруг, никогаш нема да се покаете. Станува збор за Бикот. Како сопруг, тој ги има најдобрите особини од сите знаци во Зодијакот. Некои го опишуваат овој знак како неморален, но ова може да биде вистина само ако се има во предвид неговата силна потреба да го задоволи својот интензивен физички живот. Тој е благ, добродушен и верен. Токму затоа и никогаш нема да го занемарува својот дом и семејството. Овој маж ги обожава својата жена и деца и бескрајно се труди да им ги овозможи најдобрите услови за живот, образование, облека и забава кои ги нуди светот. Бикот многу често се жени со девојка која е со подобар материјален и социјален статус од него, бидејќи е воден од амбицијата да успее и да се движи во повисоки социјални кругови. ...
| | веќе видена

Изневерувањето воопшто не изненадува во времето во кое живееме денес. Вистинските вредности се сѐ помалку присутни, врските се сѐ пократкотрајни, а неверствата се почести. Ретки се оние парови кои успеваат да опстојат во моногамна врска за разлика од оние кои уживаат во слободата и правењето сѐ што ќе посакаат. Иако веројатно не постои машко што лесно би одолеало на убава девојка без разлика дали е веќе зафатен, вистинскиот маж никогаш не би ја изневерил жената која ја сака. Зошто? 1. Бидејќи ја почитува пред се останато Она што е целосно несфатливо во објаснувањето на машките фатени во неверство е кога ќе речат дека сѐ уште ја сакаат девојката. Како е можно да сакаш некого ако не го почитуваш? Вистинскиот маж ја почитува жената која ја сака, а со самото тоа никогаш не би направил нешто што би ја изневерило нејзината доверба и би уништило се меѓу нив. 2. Бидејќи никогаш не би ја повредил Неверството од саканата личност повредува на начин на кој имате чувство како секоја коска во вашето тело да се крши, а ...
сите 4 | | | веќе видена

За да им се допаднат на мажите, жените се склони кон чести промени на однесувањето и прават некои работи кои можат да предизвикаат потполно спротивен ефект кај посилниот пол, наместо оној вистинскиот. Ако сакате да го освоите, никогаш немојте да ги правите овие 3 грешки! 1. Впечаток на несигурна и слаба жена. Дури и жените кои имаат најмногу самодоверба понекогаш сосема случајно умеат да остават впечаток на несигурна и несамостојна личност на која маж и е потребен, а тоа е работа која мажите ги одбива и ја убива шансата за врска. Со таков впечаток оставате желба за покажување во јавноста, зборувајќи лошо за вашиот бивш и за другите жени. Ако негативно зборувате за бившото момче, негативно зборувате и за себе. Кога зборувате лошо за другите жени, ја истакнувате сопствената несигурност. 2. Целите на неговата сексуалност, а не на емотивната страна Многу жени мислат дека мажите пред се , се сексуални суштества и дека емотивно ќе го привлечат само ако најпрво го привлечат во сексуална смисла. Жените често спијат ...
сите 4 | | | веќе видена

Момците се изјаснија! Еве кои особини по нивно мислење ги има сјајната девојка! 1. Поради вистинската девојка сакаме да бидеме подобри Секој фраер кој има супер девојка или сопруга ќе ви каже дека заради неа сака да биде подобар човек. Таа не мора да направи или да каже што било, едноставно има таква енергија. Внимава на постапките, можеби ќе преземе и некоја наша навика, едноставно сака да се потруди. 2. Вистинската девојка не сака со сите наши доблести и маани (како и ние неа) Иако во некои случаи делува како да не е тоа така, се лажете. Ние го гледаме сето тоа и го цениме на свој начин. 3. Добро се сложува со нашето друштво и семејство Добрата девојка ќе направи напор да ги запознае нашите луѓе. Како што неа и се важни другарките и семејството, исто така ни се и нас. Доколку се труди да биде фина и коректна кон нашите најблиски, нема шанси нешто да не раздели. 4. Не мрмори без добра причина Сигурно се уште не сте запознале момче кое решило да го промени своето однесување затоа што девојката нешто ...
сите 5 | | | веќе видена

Некои луѓе го прават тоа на традиционалниот начин, а некои одат до бескрај со својата креативност. Да не откриваме премногу, видете сами за што станува збор…
сите 5 | | | веќе видена

Кога бев малечка, често се шегувавме дома дека мајка ми јаде на нога, оти искрено ретко го окупираше своето столче на масата. Со детска наивност ѝ велевме „Кој што ќе дојаде последен, ги мие садовите“. И така беше секогаш, без исклучок, додека таа да седнеше на масата, ние веќе го дојадувавме последниот залак. Погодете кој ги миеше садовите. Па, се знае, мама. Ситуацијата тогаш ни беше интересна и смешна, а и мајка ми се смееше заедно со нас. Сега можам само да се поклонам пред неа и да ѝ дадам орден за издржливост. Да, сега конечно можам да влезам во нејзините чевли и да погледнам на нашето детство низ нејзините очи. Кога се враќам дома по работното време, сè што сакам е да го гушнам моето дете и да му ја стуткам набрзинка омилената ужинка или вечера, а потоа долго, долго да се раниме. Среќна сум со секој проголтан залак. Постојат илјадници мајки кои секој ден леат солзи зашто нивните деца не сакаат ни да го помирисаат оброкот кој тие со часови го готвеле. Се разбира дека јас не јадам, во тие моменти се ...
сите 2 | | | веќе видена

Светски познатиот готвач и поборник за здрава исхрана во училиштата Џејми Оливер денеска ќе одржи час за подготвување на т.н. сквош сендвич со вклучување во живо преку интернет, по повод Светскиот ден на револуција во исхраната. Наставници од Средното училиште на Град Скопје „Димитар Влахов“ заедно со група ученици денеска ќе се вклучат на часот преку интернет, со што ќе дадат поддршка на Проектот за здрава и правилна исхрана кај децата на училишна возраст. Проектот е поттикнат и започнат од готвачот Џејми Оливер, кој има отворена петиција за т.н. Револуција во исхраната која би требало најпрво да отпочне во градинките и училиштата. Петицијата со повеќе од милион потписи би имала моќ да ги принуди Г20 владите (влади на 19 поголеми земји во светот и Европската унија) да направат темелна промена во начинот на исхрана во образовните институции. Целта на проектот е да се намали бројот на светската популација со прекумерна тежина и угоеност, како и болестите што тие ги носат со себе. – Целата активност за време ...
| | веќе видена

next