Во Штип

Шест од седум години од животот со таткото на нејзиното дете, како што вели Србинката Ивана. Ѓ биле пекол – како за неа, така и за децата кои често биле сведоци на злоставување. -Теророт започна во деветиот месец на бременоста со првата ќерка. Во врска бевме околу година дена. Сепак, вистинското лице го покажа подоцна, се сеќава Ивана. Поранешниот партнер го нарекува “татко на моите деца“. Неговото име не сака да го изговори. Се обидува да го заборави. Малтретирањето и ќотекот од ден за ден станувал се почест и поинтезивен. Ниту децата не биле изоставени. Нејзиниот маж ја злоставувал и се иживувал врз неа. Ја тепал, навредувал, малтретирал… -Секојдневно ме тепаше. Најголемиот ќотек го јадев кога беше пијан. Но и без алкохол беше агресивен. Боледуваше од менингитис и мислам дека болеста му остави трајни последици, раскажува Ивана, при тоа додавајќи дека за теророт кој го преживувала сведочеле и децата. Таа признава дека тој секојдневно ја малтретирал и физички и психички, при тоа не бирајќи место и време. ...
сите 6 | | | веќе видена

Цеца и нејзината наследничка блескаат во летно издание. Цеца и нејзината ќерка Анастасија Ражнатовиќ знаат како добро да се забавуваат. Нивните заеднички фотографии од време навреме знаат да ги запалат социјалните мрежи. Последната фотографија е направена во автомобил, а двете изгледаат навистина атрактивно. Еве зошто е добро да се биде во автомобил со Цеца и Анастасија!
сите 4 | | | веќе видена

Победничката на Евросонг 2014 година, Австријката Кончита Вурст се пофали со фотографија во туш кабина. На новата фотка има брада, нејзиниот заштитен знак, се гледа дека ја скратила косата, а градите (кои гради?) ги прекрила со богато украсените шаки. Таа ја откри и тајната на својот тенок струк, а тоа е стегач. Како што напиша Кончита, фотографијата настанала спонтано. Веруваме дека е сосема спонтано.
сите 8 | | | веќе видена

Марина Пирсон е блогерка која повремено пишува текстови на сајтот „YourTango“. Овој пат напишала текст за причините зошто го изневерила својот сопруг. Во него целосно отворено напишала како се чувствувала тогаш, а како се чувствува сега. „Како можеше тоа да ми го направиш, нам да ни го направиш? Која си ти и со кого се оженив јас?“, викаше мојот сопруг со солзи во очите кога дозна дека имам афера. Цело тоа време јас стоев пред него и се тресев, во шок, без зборови и без идеја што да направам. Јас го изневерив. Сега кога размислувам за тоа сфаќам дека ништо што ќе кажев или направев не би го смирило во тој момент. Неговата љубов кон мене се претвори во презир и омраза – во неговите очи станав чудовиште. Кога заврши нашиот брак, низ глава одново и одново ми проаѓаа прашањата: Зошто? Зошто го изневерував? Зошто му направив такво нешто на човекот кој беше внимателен, забавен и дарежлив? Никогаш не ми направил ништо лошо. Ако ме осудувате додека го читате ова, разбирам. Тоа е во човечката природа. Но, верувајте ...
сите 4 | | | веќе видена

Ја чекав скриен во влезот. Слушам штикли нејзини. Тик, так, тик, так. Излегува од лифтот и мириса на ванила. Го облекува палтото. Ја вади косата. Косата се бранува по нејзиното тело. Тик, так – кон влезот. Тој ја чека во автомобилот. Одат на вечера. Да го слават животот. Ми се повраќа. Ми се лоши. Да дишам не можам. Од ужас. Ја фаќам за раката, буткам на ѕидот, молам да молчи, имам да ти кажам нешто, само слушај ме ти сега. „Извини што секогаш те барам кога си среќна. Извини што те мачев и ми беше убаво. Извини што ти немам кажано ни пола од тоа што го имам во себе. Извини што те лажев дека не си убава за да престанеш да веруваш во себе. Извини што те грицкав како да си остаток. Извини што што сум таков кретен каков мајка раѓа еднаш. Извини што баш јас ти се паднав во животот љубов најголема да ти бидам. Извини што онаа вечер кога се запознавме те демнеев се’ додека не попуштиш. Извини што ми здосади кога беше добра со мене. Извини што барав нешто што го нема. Извини што кога раскинавме се однесував како да ...
сите 2 | | | веќе видена

Хрватската старлета Ава Карабатиќ неодамна ја најави својата нова песна „Три пати на ден“, а исто така ја искористила приликата и да се пофали колку е сексуално издржлива. Нејзе не и е јасно зошто на сите им е смешен насловот на нејзината песна, како и зошто се алудира на секс. Кога е во прашање сексот, Ава тврди дека не практикува три пати на ден како што се споменува во нејзината песна. -Па зарем да паднам на тоа дека водам љубов три пати на ден? Сега се разочарав, па ти знаеш дека јас можам шест-седум пати на ден, изјавила Ава во една српска емисија. Карабатиќ е заљубена во еден Белграѓанин чиј идентитет не сакала да го открие, а тоа е една од причините за нејзиното доаѓање во српската престолнина.
сите 2 | | | веќе видена

Другар, згрешив. Мислам дека ја направив најголемата грешка во мојот живот. Ја оставив. Повторно, знаеш. Ама ова не е од тие „врати ми се“ оставања. Ја оставив засекогаш. Не се збуни. Нејзиниот израз на лицето ме смрзна. Како да и` беше сеедно. Како да го чекала овој момент. Како куферите да ги пакувала во некој ќош од прашината која ја оставав секогаш кога излегував од нејзиниот живот. Не рече ни „збогум“, не се поздрави. Летна како птица која долго ја чекала слободата од својот заробенички кафез. Со насмевка излезе. Излезе од истата онаа врата од која јас влегов во нејзиниот живот. Клучот го заврте и продолжи со цврсти чекори. Долго ја гледав, другар. Не се сврте назад, ниеднаш. Не се сврте да го здогледа погледот за кој велеше дека живее. Не се врати да ја обнови насмевката која беше поважна од нејзината сопствена. Запали пламен и го остави да гори. Дури ниту чадот не го почувствува. Истрча од мојот живот како победник во маратонска трка. Го прими наградниот медал и се закити. Стана позната, успеа. „Фаца“ ...
| | веќе видена

Се верува дека видеото е снимено во Алепо, најголемиот град во Сирија, во која од 2012 година трае граѓанска војна. Потресното видео во кое снимателот разговара со дете кое с денови не јадело го преплави интернетот, пренесува Дејли Мејл. Детето кое отприлика има пет години вели дека тој и неговото семејство се приморани да јадат трева за да преживеат.
сите 7 | | | веќе видена

Жените се тие кои својот оргазам си го уништуваат со непотребни мисли кои се мотаат низ нејзината глава. Ова е главната причина која ги ‘’лишува’’ жените од оргазамот – сметаат научниците, а еве некои од тие мисли кои ја уништуваат самодовербата на жената: Мислам дека мојата вагина изгледа чудно Колку вагини имате видено досега за да сметате дека вашата изгледа чудно? Да, ова е чест проблем особено кај тинејџерките, но треба да знаете дека вагината може да има различни облици и величини, а оние мазни со целосно правилна форма можете да ги видите само на порно филмовите. Незнам дали сум спремна Нормално е особено во почетокот, да има несигурност, но сепак морате да разграничите во себе дали вие го сакате тоа или тоа сакате да го направите само за да му удоволите на партнерот. Доколку ова второто е во прашање тогаш дефинитивно не треба да имате однос. Што ако не му се допадне моето тело? Овој страв се јавува секогаш кога жените треба да имаат односи за прв пат со некој партнер. Жените секогаш сметаат дека ...
сите 2 | | | веќе видена

За да си олесните, добро размислете ги овие 8 причини кои ви докажуваат зошто не би требало да останете „пријатели“. 1. Не мора да се грижите дали тој ќе го мрази и осудува вашиот следен дечко Вистина е дека сакаме одобрување од блиските луѓе, но од бившиот? Тоа е малку чудно. 2. Не мора да се преправате дека не сте љубоморни што и тој има девојка Нема ништо пострашно од тоа да си другарка со девојката на бившиот дечко. 3. Ќе го прескокнете непријатниот момент кога ќе сфатите дека нема основа за пријателство Како на пример, во моментот кога ќе имате секс „за последен пат“. 4. Ако останете пријатели, голема е веројатноста да станете пријатели со бенефиции Да, тоа на сите им се случува. И не, вие не сте поинакви. 5. Нема да мора да се соочувате со второ раскинување Раскинувањата никако не се забавни, посебно кога врската е недефинирана. 6. Нема да морате да му ја објаснувате ситуацијата на новиот дечко „А да, бевме заедно 1 година, но сега сме супер пријатели, нема за што да се грижиш“. 7. Не мора да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Можеби некој ќе мисли дека заради вашиот „живописен“ вокабулар сте примитивни, агресивни или нападни, но тоа едноставно не е точно. За почеток, сите пцуеме, само прашање е колку често и колку жестоко, а науката докажала бројни благодати како резултат на оваа честа навика. Испитаниците кои сочно пцуеле можеле да ја држат раката во ледена вода во просек 45 секунди подолго од испитаниците кои се дереле изговарајќи пристојни зборови, покажало едно истражување спроведено на Кееловиот универзитет во Англија. А кога ги прашале како се чувствуваат, пцујачите чувствувале послаба болка. „Кога ќе се удрат, луѓето се советуваат добро да опцујат“, заклучува водачот на истражувањето д-р Ричард Стивенс. Во истото истражување испитаниците кои пцуеле на другите им изгледале посилни. Ричард Стивенс тоа го објаснува со фактот дека пцуењето го прави човекот поагресивен, па затоа делува пострашно за околината. Мислењето дека луѓето кои пцујат се на границата на глупоста бидејќи не знаат да се изразат со поубави зборови е сосема ...
| | веќе видена

Нешто вкусно, ароматично, нешто заводливо – што е тоа? Сигурно порција афродизијаци гарнирана со секс стимуланти. Афродизијаците се природни активатори на сексуалната желба, а секс стимулантите ги зголемуваат сексуалните можности. Афродизијаците се познати уште од древноста, а името доаѓа од името на грчката божица на љубовта Афродита. Под афродизијак подразбираме сето она кое со форма, вкус и изглед може да го подхрани сексуалниот апетит. Врската меѓу храната и сексот е добро позната. Обично афродизијаците имаат различно влијание врз сексуалноста. Прошетка во потсвеста. Доволно е да верувате дека одредена храна е афродизијак, за да го разбуди вашиот сексуален нагон. Афродизиjаците во комплет со моќта на сугестијата се во состојба да ги зголемат степените на сексуалната желба. Љубов на прв поглед, прво дегустирање. Доволен е само ароматичен стимул за да предизвика желба, еден поглед за да предизвика акција и неверојатен вкус за да посакате и десерт од секс менито. Одредени мириси се опфатени во делот ...
| | веќе видена

Ме направи да те мразам. Презирам. Име да не ти слушнам, очи да не ти видам. Ме тргна и распарчи. Распарчи на делови, ама жива сум. Заздравувам. Веќе не крвари. Не боли. Ме направи да те презирам. За инат твој да се веселам. За болка твоја да се смеам. За тага твоја да живеам. Ме направи да не љубам. Крвта да ми смрзне. Срцево да ми се заледи. Очиве да ми се отворат. Ме направи да бегам. Да бегам и да се плашам од ветрови студени. Да се радувам на зими долговечни. Да се кријам од сонцето. Да се кријам од летото. Ме направи да не плачам. Солзи да немам за да исплачам. Како карпа ме направи. Ништо не ме допира. А капка вода ме сронува. Заздравувам. И ќе преживеам. Сила ми даде да опстојам. Ме направи да се издигнам. Песни илјадници да напишам. За твој инат да се воздигнам. Тебе да те опевам. Сè уште да те сакам.. И презирам. И мразам со дно душевно. Девојката со ледено срце
сите 2 | | | веќе видена

На многу луѓе овој напад им се случува токму кога се сами, без никого кој би можел да им помогне. Срцето почнува неправилно да чука, а лицето има само 10 секунди пред да изгуби свест. Сепак, себеси може да си помогнете со силно и зачестено кашлање. При секое кашлање треба длабоко да вдишете, а кашлањето треба да биде длабоко и продолжено. Таквото вдишување и кашлање треба да се повторува на секои две секунди, без запирање, се додека не стигне помош или додека не почувстувате дека срцето постабилно бие. Длабокото дишење ги снабдува белите дробови со кислород, додека кашлањето го притиска и масира срцето одржувајќи ја циркулацијата. Може да помогне и пристискање на подрачјето околу срцето. На тој начин може да се “премости“ оваа состојба до заминувањето во болница.
сите 2 | | | веќе видена

Тешко ми е кога слушам лошо за тебе. Јас сепак те сакав. Те гушкав со часови. Те бакнував најискрено. Денот ми почнуваше со помислата на тебе. Не е сеедно. Не беше совршена. Никој не сме. Јас имам милион маани. Знам да оставам неред зад себе. Да не ја кренам масата. Да се однесувам како бебе. А, ти ме прифаќаше таков каков што сум. Ме поддржуваше. Ми ги слушаше моите луди идеи. Ме чекаше доцна од фудбал, изморен и гнасен. Дури и тогаш ми се насмевнуваше. Бев среќен со тебе. Многу. Не знае светот за нашето. Не знае колку сме се смееле на глупави филмови. Дека се однесувавме како деца. Сакавме да шетаме и на дождот. Си ја бојадисавме нашата соба јас и ти сами. Ти подготвував и доручек. Се преправаше дека е вкусен, дека сум знаел да готвам, но не е важно. Ти се грижеше за мене. Јас се смеев поради тебе. Си доаѓав рано само за да те видам. Ми го слушаше секој проблем. Беше решението ти. Мојот столб, мојата куќа. Да, јас знаев како изгледа среќата со тебе. Се сеќавам на нашата годишнина. Пробав да бидам ...
сите 4 | | | веќе видена

Оваа ограда успеала да соблече, многу повеќе девојки од вас. На 1 јануари 1999 година една ограда во Нов Зеланд се закити со четири женски градници. Се уште не е јасно од каде се појавиле тие, но според приказна раскажана од локалните, група жени празнувале Нова Година во блискиот хотел, а потоа одлучиле да и ја подарат долната облека на оградата, денес наречена Cardrona Bra Fence. Погледот на женска долна облека што се вее од ветрот, инспирирала уште многу жени да се разделат со градниците, со тоа што до крајот на февруари 2000 година нивниот број веќе станал 20. Веста за декоративната ограда се раширила со неверојатна брзина и по неа започнувале да висат се повеќе градници. Во следните години бројката дошла до илјадници и оградата со самото тоа станала уникатна туристичка атракција. За жал, не се сите задоволни. Некои ја сметаат Cardrona Bra Fence за грда и срамна глетка, која е потенцијална опасност за возачите кои го користат патот. Затоа, низ годините оградата многу пати била соголена од својата ...
| | веќе видена

Според една нова студија, мажите што пијат кофеин еквивалентен на количината во 2-3 филџани кафе дневно, имаат посилен пенис т.е. кај нив ризикот од еректилна дисфункција е помал. Студијата е објавена од тексашкиот здравствено-научен центар во Хјустон, а во неа се покажа дека мажите што консумираат помеѓу 85 и 170 милиграми кофеин на ден имаат дури 42% помали шанси да страдаат од проблеми со ерекцијата, отколку оние што не се љубители на кофеинот. Мажите што консумират од 171 до 303 милиграми кофеин, пак, имаат 39% помали шанси за проблеми при перформансите во креветот. Во студијата се земени во предвид повеќе извори на кофеин, како чај, сода и спортски пијалоци, покрај кафето. Па, како работи? Кофеинот ги прави мускулите во пенисот порелаксирани. Таквите релаксирани фиброзни мускули значат поголем проток на крв, па оттаму и поцврста ерекција.
сите 4 | | | веќе видена

Хелен Браунинг, шеф на американската Асоцијација за почва, го обвини човештвото дека воопшто не се грижи за почвата. „Веќе деградиравме околу 40% од почвата интернационално, а истото се случува и овде“, вели таа. „Ако не се грижиме за нашите почви, нема да можеме да ги прехраниме луѓето за 50 години“. Браунинг исто така го критикуваше квалитетот/производството на денешната храна, наведувајќи дека е неефикасна и премногу зависна од евтини фосилни горива. Нејзиниот предлог, објавен во Desert Island Discs, е да се спроведе што повеќе органско земјоделство, бидејќи со себе носи многу поблаги последици за почвата. „Разбирам дека луѓето, кога се финансиски притеснети, нема да мислат на животната околина како на врвен приоритет“, додава Браунинг, но повторно предупредувајќи дека вака нема да траеме уште долго.
| | веќе видена

Вода да се пие мора, ама (не) треба да се знае дека оваа денешната, што ние луѓето ја пиеме, технички гледано, е урина од џиновски влекач. Речиси секоја молекула во чашата што со сласт ќе ја испиете кога сте жедни, е измочана (извинете на израз) од некој од преисториските предатори. Е како тоа? Јутјуб каналот посветен на наука – Curious Minds, го сугерира следново: Количината на вода што постои на планетава е горе-доле константна од самите почетоци на животот на Земјата, па сé до денес. Диносаурусите имале мноооогу време да пијат вода. Мезозоикот (третата ера од развитокот на Земјата која се карактеризира со постоењето на огромни влечуги – диносауруси) траел 186 милиони години! Тоа е многу испиена вода, зар не? Од друга страна, луѓето (хомо сапиенс) постојат само околу 200.000 години, како што сметаат научниците. Кога овие два податока ќе се спојат во еден заклучок, се добива дека во секоја чаша вода што ја пиеме има огромен дел што некогаш поминала низ диносаурус. Најголем дел од молекулите никогаш не биле ...
| | веќе видена

next