Во Штип

Драга моја ќерко, Колку брзо лета времето … Како да беше вчера, кога се појави на овој свет. Го паметам моментот кога те погледнав за прв пат – да знаеш само како ми чукаше срцето … Како те држев во рацете, ти беше толку мала и кревка, а толку прекрасна и совршена. Се сеќавам како растеше со секој изминат ден, првиот твој збoр, првите твои чекори, првиот ден на училиште. Да, ќерко, времето лета многу брзо. Ти растеш пред моите очи, но за мене секогаш ќе останеш мојата мала ќерка. Душо моја, има толку работи кои сакам да ги споделам со тебе денес. Работи кои можеби сум пропуштила да ти ги кажам, а требало … Но никогаш не е доцна, нели? Ти си уште млада, животот е пред тебе, а човекот учи додека е жив. Затоа, те молам, прочитај ги овие редови, кои ги пишувам со растреперена рака и се присетувам. Сакам да можеш кога одиш сама по патеката на животот, без мене (иако јас секогаш ќе бидам тука, до тебе), да знаеш како да се справиш со сите предизвици кои ти претстојат. Да започнеш со тоа дека секогаш треба да ...
сите 4 | | | веќе видена

Бабата Вукосава ја разнежни Цеца, таа дури ја сподели заедничката фотографија на социјалните мрежи. Светлана Цеца Ражнатовиќ отпатува за Црна Гора, а на аеродромот ја дочекале многу фанови. Кога пристигнала пејачката околу 19 часот се упатила кон својот хотел, каде ја дочекале бројни новинарски екипи, фанови, но и една бабичка на која Цеца особено и се израдувала. Бабата Вукосава веќе долги години ја прати пејачката на нејзините настапи кои се одржуваат во Црна Гора. Цеца во саботата ќе одржи спектакуларен концерт на просторот на голем фудбалски камп, а на публиката им вети вечер што ќе им остане во сеќавањата.
сите 2 | | | веќе видена

За неполни два дена се асфалтира улицата „ Сремски фронт“ од кружниот тек кај „ Печурките„ до новиот асфалтен пат меѓу населбите „ Дузлак “ и „ Баби “. Вкупната должина изнесува 1,7 км, а инвестицијата тежи 4,4 милиони денари. По неколку пати во денот асфлатирањето го следеше градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев. Тој тоа го стори и на асфалтирањето на последните метри од „ Сремски Фронт“ и најави дека следна улица за асфалтирање е улицата „ Д-р Слободан Јовановски“ од Камениот мост до Касарната „ Јане сандански“ во Штип.
сите 5 | | | веќе видена

Aмериканската пејачка Лејди Гага се наоѓа во Белград, а својата прва ноќ во српската престолнина ја поминала во стриптиз бар. Како што пишуваат српските магазини, музичката ѕвезда и нејзино момче Тејлор Кини прво посетиле еден ресторан, каде што вечерале, а птотоа заминале на забава. Според медиумите Гага пристиганала со свој приватен авио превоз и тоа речиси гола поради високите температури на Балканот , она што било интересно е тоа што таа наводно им оставила 2000 евра на стриптизерите за забавата која им ја приредиле. Можеби за Гага ова е ситна риба, но меѓутоа за некого дефинитивно крупна !
сите 10 | | | веќе видена

Леонардо Ди Каприо според светските медиуми ја заменил Ријана со 10 години помлада манекенка. Не дека не е познато, тој има историја на врски со многу русокоси манекенки, вклучувајќи ги и Жизел Бундшен, Бар Рафаели, Ерин Хитертон и Тони Гарн, кои се само дел од нив. Сега изгледа дека дојде време за нова долгонога девојка во животот на Леонардо ди Каприо, позната како Кели Рорбарч. Каква ќе биде реакцијата на Ријана останува да видиме, а дотогаш Леонардо ќе има и тоа како што да ќари !
сите 4 | | | веќе видена

Од денес, па се до наредните две седмици, љубителите на уметноста ќе можат да ја проследат изложбата на познатата македонска сликарка Мирјана Крстева – Масети. Во еден краток разговор, таа за нас изјави дека љубовта кон уметноста ја наследила од својот татко, кој по професија е сликар. Кога станува збор за досегашните изложби, Мирјана има настапено со 19 самостојни и повеќе од 70 групни во Македонија и во странство, а учествувала и на повеќе од 15 домашни и меѓународни ликовни колонии. Крстева – Масети овие денови во Штип ќе се претстави со 35 дела, кои се работени во последните 2 – 3 години. Станува збор за платна и цтежи, кои се креирани во комбинирана техника. Пред самиот почеток од отворањето на изложбата, таа ги повикува сите граѓани, љубители на уметноста да дојдат и да ја видат радоста на живеењето, која таа како дел од себе сака да им ја подари.
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва со почеток од 20.30 часот ќе се пренесува и втората полуфинална вечер, кога за пласман во финале ќе се натпреваруваат уште 15 изведувачи меѓу кои: Даниел Данни, Лена Заткоска, Панче Илиев и Иле Кикиритков, Марјан Стојановски, Бојана Атанасовска, Ивона Јовановиќ со „Рафинерија“, Наде Талевска, Зоран Илиев и уште неколку изведувачи. Сите 18 финалисти ќе се натпреваруваат за вредни награди – освојувачот на првото место ќе добие 10.000 евра, за второпласираниот се предвидени 7.500 евра, додека третонаградената композиција ќе биде наградена со 5.000 евра во денарска противвредност. Исто така ќе има награда од по 1.000 евра за најдобриот дебитант, сценски настап и аранжман.
сите 54 | | | веќе видена

Во пресрет на престојниот Д ФЕСТИВАЛ, револуционерниот музичар, активист и еден од најважните гласови на светската музика Ману Чао доаѓа во Дојран за средба со омилената македонска публика со која ќе има можност да негува уникатна сплотеност и љубов! Големата прослава на затворањето на јубилејното петто издание на Д ФЕСТИВАЛ е загарантирана со Ману Чало кој ќе ја предводи програмата на главната бина со настап во недела, на 19. јули! Инаку за сите заинтересирани фестивалот ќе започне од 17, а ќе трае се до 19 Јули.
сите 16 | | | веќе видена

Каратистот Емил Павлов ќе го носи знамето на свеченото отворање на првите Европски игри во Баку, Азербејџан, вели шефот на нашата делегација Владимир Богоевски, кој објаснува дека Павлов ја заслужил оваа почест како поранешен европски првак. Од 13 до 28 јуни во Баку, Азербејџан, ќе се одржат Првите европски олимписки игри во кои ќе учествуваат 45 натпреварувачи од Македонија. Најмногу се очекува од борачите и каратистите.Од штипските натпреварувачи во Баку ќе патуваат борачите Дејан Митров и Бобан Данов, а од каратистите , Емил Павлов.
сите 19 | | | веќе видена

Ако вашиот сакан упорно не ги изговора тие два збора кои толку долго чекате да ги слушнете, тогаш веројатно се трудите да пронајдете начин за да дознаете дали тој ве сака. Но ако не кажува на глас дека ве сака, тоа не значи дека нема чувства за вас, туку едноставно не секој сака да ги изразува своите емоции со зборови. Тогаш обратете внимание на неговите дела, и тие ќе ви го дадат одговорот. Тој ве сака ако: 1 Ве бакнува здравствено и долго. 2 Неговите пријатели ве сакаат и почитуваат. 3 Има насмевка на лицето откако ве бакнал. 4 Кога му зборувате ве слуша внимателно. 5 Сака да ве држи за рака и притоа секогаш нежно ја стиска. 6 Ви се јавува (или ви праќа порака) без некоја посебна причина. 7 Секогаш кога ви е потребен тој е со вас. 8 Никогаш не избегнува контакт со очи. 9 Секогаш ви дава значајни подароци. Под значајни не мислиме на скапи, туку на такви кои знае дека ви се допаѓаат. Или со други зборови знае што сакате. 10 Спонтано ве допира. И кога сте сами и кога сте на јавно место, нема проблем да ве ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако и вие сте дама која сака да чита инспиративни стории за успешни и моќни жени, да учи од нивните искуства и да разговара за тоа како можеме да ги примениме нивните совети во нашиот секојдневен пат кон успехот, тогаш сте на вистинското место. Во прилог ви ги нудиме топ трите совети од 100-те најмоќни и најуспешни жени во светот кои Forbes ги собра на едно место. #1 – Не постои временска рамка за успех Можете да бидете дете кое ќе стане ѕвезда или пак да бидете Hillary Clinton, која одлучи да биде првата жена претседател на САД. Успехот нема временска рамка ниту пак одредена категорија на возраст. Значи, никогаш не сте премногу стари ниту премногу млади за да ја оставите работата која ја имате и да го следите вашиот сон или да научите некои нови вештини, успехот е тука за секој кој се труди. #2 – Треба сами да се претставите најдобро што можете Никој тоа нема да го направи наместо вас, па затоа најдобро е да го направите тоа колку што може побрзо. Свртете го вниманието на вас и на вашите достигнувања. Многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Да бидеме реални, не постои совршен пар. Малите кавги се нормален дел од секоја врска. Но, треба да знаете кога вашата кавга преминува од мало несогласување во сериозен проблем. Доколку се пронајдете во повеќето од подолу наведените ситуации, тогаш треба да размислите дали вие и вашиот партнер сте во здрава и сериозна врска. #1 Вашите кавги се се почести и почести. #2 Кога ќе завршите со кавгата, сфаќате дека не знаете зошто сте почнале да се карате. #3 Ако кавгите почнуваат да стануваат насилни. Тоа може да започне само со тоа што едниот партнер ќе го подбутне другиот за да изрази став, но тоа треба да ве загрижи. Нема причина никој од вас да биде насилен, никаква. #4 Почнувате да водите сметка за тоа кој “победил“ во кавгата. #5 Почнувате да се избегнувате, затоа што знаете дека е доволно да започнете кавга само затоа што сте во иста просторија. #6 Кога вашите пријатели ви кажуваат дека не е лоша идеја да ја прекинете вашата врска. #7 Дури и кога ќе ги средите проблемите, тие сеуште не се навистина решени. ...
сите 18 | | | веќе видена

Настојувајќи да бидат привлечни, жените често забораваат на главното нешто, воедно и нештото кое треба да биде прво и најважно – здравјето. Често навиките кои секојдневно го исполнуваат женското секојдневие всушност му наштетуваат на здравјето, без воопшто да бидеме свесни за тоа. И не зборуваме за диетите, изгладнувањето или подложување на екстремни зафати за убавина, ова се сосема вообичаени „женски“ работи. Носење градник со погрешна големина Се смета дека околу 80% од жените носат градник со погрешна големина. Меѓутоа носењето на несоодветна големина не само што може да влијае на вашиот изглед, туку може да предизвика и низа на здравствени проблеми, како што се болка во грбот, вратот и градите, отежнато дишење, неправилно држење, иритација на кожата, проблеми со циркулацијата, па дури и синдром на иритабилни црева. Потпетици Се повеќе жени носат високи потпетици секојдневно, а тоа може да биде многу штетно за здравјето. Имено, потпетиците влијаат на држењето, вршат притисок на зглобовите, а можат да ...
| | веќе видена

Ако сакате духовно да се поврзете со партнерот, зголемете ја интимноста во сексот и ќе добиете сексуално искуство со далеку поголемо значење. Шшшшш, без зборови Често кога зборуваме за интимноста мислиме на споделување на тајни. Има нешто исклучително интимно во вербализирањето на нашите внатрешни мисли и желби, особено кога станува збор за сексуалните. Сепак, колку и да е привлечна фантазијата тоа по дефиниција е начин за да се избега од реалноста. Ние имаме тенденција да се криеме зад зборовите, користејќи го разговорот за да ја избегнеме ранливоста. Им кажуваме на луѓето кои сме, наместо да им покажеме. Вистинската интимност со партнерот се случува во оние тивки моменти на присуство и поврзаност меѓу зборови. Вежба бр.1 Одредете време во кое ќе се сретнете во спалната соба без да изустите ниту збор. Поминете еден час заедно, без зборување, пред да започнете каква било физичка интимност. Појавете се чисти – физички и психички. Ова е можност за да соголите еден пред друг, како индивидуи и како двојка, ...
сите 2 | | | веќе видена

Неодамна во Белград во седиштето на „International Model Scouting“ се одржа кастинг каде се букираа модели кои би работеле за претстојната сезона во интернационални модни агенции. На покана на првиот човек на познатата агенција, Јелена Ивановиќ, на кастингот присуствуваа и моделите од македонската модна агенција Моделс ИН. Откако ќе се работи на нивните портфолија нашите Сара Самарџиска и Павле Николовски треба да ги направат своите подготовки за работа во Азија. Нивната особена трансформација пред објективот, како и физичката подготвеност беше пресудна да бидат поканети на овој кастинг. Останува на нив добро да се подготват, за да може да се придружат на некоја интернационална модна агенција. – Ние долги години соработуваме со Јелена Ивановиќ и јас целосно ги препуштам моделите во нејзини раце, затоа што знам дека апсолутно прецизно знае како да ги насочи на вистинскиот пат, вели Алек Наумовски еден од сопствениците на Моделс ИН. Дали ќе ја искористат оваа голема шанса зависи исклучиво од самите модели, ...
сите 3 | | | веќе видена

Шкотските научници при едно истражување констатирале дека редовниот секс претставува извор на младост. Во експериментот кој го спровеле имале само претставнички на понежниот пол. Оние кои имале секс три пати во неделата изгледале многу помладо од преостанатите. Научниците врз база на резултатите имаат четири објаснувања на подмладувачкиот ефект на сексот. -За време на оргазмот, секоја жена ослободува ендорфин- хормон на среќата кој го блокира дејството на кортизолот и не само што ја навлажнува кожата, туку на лицето му дава и природно руменило. -Сексот ги спасува луѓето од несоница -Преку сексот по ефикасно се отстрануваат подочниците -Преку длабокот дишење кое се реализира за време на сексот, организмот се снабдува со кислорот при што тој подобро функционира.
| | веќе видена

Прости ми, единствена моја, што сега љубам друга. Јас така морам. И кога ќе помислиш дека сум среќен со неа, те молам сопри ги солзите. Драга ми е, но нема да ја сакам. Нема ниедна да сакам после тебе. Знаеш која е разликата меѓу: „живееш“ и „само дишеш“? Јас дури и тешко дишам откако те нема тебе. Мојот свет е полутемен, моето сонце не изгрева целосно. Се гушам во сопствената совест, се давам во сопствените чувства кои не ми даваат да потонам. Ама никогаш нема да ти признаам, повеќе не ти се враќам. Не е поради неа, туку поради огромната љубов која го исполни и испразни моето срце за толку кратко време. Не знам да не те повредувам, а тоа е она што најмногу ме боли. Знаеш, ако уште еднаш те повредам, никогаш нема да си простам.. Најдобро е вака, единствена. Никогаш да не сум твој, а засекогаш да ти припаѓам. Девојката со ледено срце
сите 2 | | | веќе видена

Американец тргнал на необично патување со своето кутре мешанче од лабрадор со име Пох, вдомен од локалниот стационар кога имал само осум недели. Сопственикот на Пох, Томас Нил Родригез, изјавил дека тој и неговата вереница одлучиле да одат на патување со своето 15 годишно кутре, откако ветеринарот одредил дијагноза со која би можел да живее максимум уште неколку месеци. Томас многу често патува поради својата работа и не сакал да ги пропушти последните денови од животот на своето кутре. Затоа одлучил да го носи секаде со себе. Всушност тоа би било нивното збогување. Тие посетиле 35 градови и поминале повеќе од 19 000 км за седум недели. Кутрето уживало и делувало ко да е 5 години помладо, полно со енергија. Томас е свесен дека нема уште многу време, поради тоа секој моменто го користи за да биде со него, а ние се надеваме дека ќе бидат штое можно подолго заедно.
сите 4 | | | веќе видена

next