Во Штип

Покрај античкиот и комитскиот период, на туристите во главниот град на Македонија ќе им биде претставен и староградскиот живот. Момците и девојките што ќе бидат дел од туристичката стража, освен во облеката на војската на Александар Македонски, ќе се прикажат и како комити и партизани, кои ќе бидат облечени во староградска облека. Вакавта идеа реализирана од пред 3 години ќе биде спроведена и овој пат и оваа година на дело, пред се поради позитивното искуство од странските туристи кои биле воодушевени од автентичноста на нашата историска земја во минатото. За сите кои сакаат да ја играат улогата на туристички стражари е распишан конкурс во кој како главни услови се бара знаење на еден странски јазик и да имаат познавање за историските и култирните знаменитости во Скопје и Македонија.
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот олимписки комитет и Карате федерацијата на Македонија, заедно, силно веруват дека нашите најдобри каратисти ќе бидат првите македонски спортисти кои ќе се закитат со медал на ЕИ БАКУ 2015. Македонскиот олимписки комитет во целост финансиски ги покри финалните подготовки на нашите најдобри каратисти Емил Павлов и Мартин Несторовски кои ќе учествуваат на првите Европски Игри во Баку (Азербејџан). Тие, заедно со своите спаринг – партнери Тодор Ристески, Ненад Келебиќ, Симон Антиќ и Берат Јакупи се на заеднички подготoвки во Охрид, кои започнаа на 28 Мај и ќе траат до 6 Јуни 2015 година.Подготовките ги води селекторот на репрезентацијата Петар Белистојаноски. Екипата на vostip.mk им посакува среќа и успех на престојните натпревари.
сите 40 | | | веќе видена

Долгонајавуваниот концерт на „One Republic” кој синоќа се одржа во арената на Борис Трајковски бил вистински спектакл од светски калибар. Истиот го започнал фронтменот Рајан Тедер кој на почетокот ги поздравил сите присутни со Добро вечер Скопје, Добро вечер Македонијо. Иако сме навикнати на секој концерт да чекаме по половина час, па и повеќе, овој пат тоа не било случај и со момците од светски познатата група „One Republic” и тоа било она што особено сите ги изненадило и е навистина за почит и пример за сите изведувачи. Инаку според присутните најавуваниот спектакл се исполнил во целост со тоа што им била понудена забава за долго сеќавање и незаборав.
сите 16 | | | веќе видена

Лејди Гага објавила дека ќе го посети својот партнер Тејлор Кини кој е на снимање на својот нов филм „Шумата“ во Србија , а надвор од снимањето времето го поминува опкружен со убавици. Српските медиуми шпекулираат дека Гага оваа недела треба да дојде во Србија, но нејзиниот престој се држи во строга тајност. Како што пишува српски „Курир“, Гага од аеродром ќе оди дирекно на Тара, која е следната локација за снимањето на овој хорор-филм. Дури и луѓето што се задолжени да ја пречекаат не знаат точно кога таа доаѓа. Тоа ќе се знае непосредно пред нејзиното слетување – вели извор за „Курир“, кој додава дека не е познато дали пред да замине на Тара, Гага ќе остане во Белград. Инаку пејачката сака да биде незабележана во Белград бидејќи доаѓа приватно.
сите 45 | | | веќе видена

Веројатно сите барем еднаш во животот сме посакале да ни паднат пари од небо, а на жителите на Мичиген им се случило токму тоа. Луѓето кои во тој момент биле во паркот навистина се изненадиле и израдувале кога наеднаш почнале да паѓаат пари од небо. Имено, дронот кој летал над нив фрлал пари, а луѓето се туркале за да соберат што е можно повеќе банкноти од 100 долари. За сега не е откриено кој стоел зад ова добро дело. Полицијата на Мичиген за овој настан се изјаснила дека го оценува како многу добар гест, но единствено нешто што требало да се направи е да се извести полицијата за да спречи доколку се случат одредени инциденти. По овој дожд од пари, од сега можеби и со право треба да веруваме дека понекогаш парите можеме да ги очекуваме да паднат и од небо !
| | веќе видена

По 10 години во брак и 5 години поминати во борбата со неплодноста, еден сопруг доби навистина пријатно изненадување од сопругата. Таа го снимаше додека му соопшти дека е бремена, е неговата реакција е бесценета. Погледнете го видеото кое стана вистински хит на социјалните мрежи. За еден месец, нивното видео има над 5,5 милиони прегледи на Јутјуб.
сите 6 | | | веќе видена

Честопати се пишува дека студентки во Скопје се издржувале со проституција до завршувањето на студиите. Се запрашавме а што е со студентите и дознавме дека има дел од нив од провинција што работат како „задоволувачи“ односно по модерно – жиголо, пренесува Сител. Б.С е студен од едно велешко село на еден од техничките факултети во Скопје. Висок згоден секогаш обелечен по најнова мода. Вели дека со „задволување“ не незадоволените скопски дами почнал да се занимава случајно кога „балдијаџејќи“ еден ден во еден од преполните скопски „кафичи“ добил непристојна понуда од 35 годишна дама да појде со неа до станот за пристојна сума. „Првин се двоумев да не е некоја „намештаљка“ но со разговорот сфатив дека всушност таа си користи услуги од некој „жиголо“ кој исчезнал неколку недели па сега бара нов. По мало колебање прифатив и покрај убавиот секс за мое пријатно изненадување добив и пристојна напојница“.- раскажува Б.С кој по неколкунеделното дружење со „дотичната“ бил препорачан и кај една нејзина пријателка а ...
сите 3 | | | веќе видена

Најтешко и најважно е да се одбере соодветната диета за вас и за вашиот метаболизам и тело, но постајат неколку универзални правила кои мора да се одбегнуваат, без разлика за која диета и вежби ќе се одлучите. Изгладнување Доколку се откажете од одредено јадење, може да се доведете до нутритивен дефицит. Наместо целосно избегнување на сè, пример јаглехидрати, обидете се од менито да ги отфрлите тестенините, но не кратете ги житарките со цело зрно. Вежбање на празен стомак Кога вежбате без прво да појадувате, се трошат мускули, а не масти. Важно е да го слушате вашето тело, а ако јадете добро, не само што ќе избегне те губење на мускулите, туку ќе имате и многу повеќе енергија. Малку сон Важно е да се наспиете ако сакате да изгубите тежина. Премногу малку спиење може да го зголеми апетитот и да предизвика искушение да јадете повеќе.
сите 6 | | | веќе видена

19-годишно момче од Македонија го загуби животот во сообраќајна несреќа кај селото Самолјица, општина Бујановац, Србија. Неговиот 21-годишен брат се здобил со тешки телесни повреди, јавуваат српските медиуми. Тој веднаш бил пренесен во Клиничкиот Центар во Ниш. Сообраќајката се случила вчера кога патничко возило Опел Астра со македонски регистарски таблички удрило во приколка на влечен воз за транспорт на машини, паркирана на помошната лента.
сите 58 | | | веќе видена

Прогнозата за ова лето 2015-то вели дека забавата и уживањето се спојуваат на Градски базен Штип , а за одлучните пливачи и рекреативци, подготвена е неверојатна и неодолива понуда која треба да се зграпчи уште веднаш! Во веќе стартуваниот промотивен период, сезонските карти можете да ги набавите за само 1000 денари и истите ви овозможуваат влез и престој на Градски базен во период од 11:00 до 17:00 часот. Во промотивниот период, рекреативните карти се по цена од 1500 денари, а со нив си овозможувате влез на Градскиот базен до 11:00 часот наутро и по 17:00 часот попладне. Сезонските и рекреативните карти се во важност од започнувањето на базенот со работа, до крајот на сезоната – што значи веќе можете да го направите планот за летните денови, така што спортот, рекреацијата,задоволството и уживањето ќе ги сублимирате со присутството на Градски базен Штип. *Промотивниот период трае до 20 јуни. **За повеќе информации: Методи – 078 356 400 / Мирко – 078 390 725 или повелете на Градски базен Штип.
| | веќе видена

Вака бевме во изминатите 40 дена за да ви овозможиме пристојно место да уживате во купувањето на машка облека. Во среда ве очекува големо отварање на новиот бутик. За останатите кои не се од Штип очекувајте многу интересни фотографии. Благодарност до сите што работеа на проектот, повелете во среда на свечено отварање.
сите 2 | | | веќе видена

Овен Да и се доближиш не е лесно, затоа што таа не сака да биде избрана и тоа многу отворено го става до знаење, таа е онаа која ги избира партнерите, која одлучува и нејзината мора да биде последна. Вистина е дека сака да позира, има свои каприци и понекогаш поставува барања која ни сама никогаш не би ги исполнила. Сепак, омилена е кај спротивниот пол затоа што таа е како магнет кој привлекува. Бик Припадничките на овој знак се многу женствени. Сакаат да бидат мазени и чувани, а најмногу паѓаат на мажи со кои се чувствуваат сакано и убаво. За жените Бикови клишеа не постојат, па секое изненадување и знак на внимание во нејзините очи е голем плус. Тие мечтаат за стабилност и љубов и не се склони кон изневерување, но исто тоа го очекуваат и од партнерот. Сакаат елегантни и шармантни мажи со стил кои знаат што сакаат и како тоа да го остварат. Близнаци Жените Близнаци се толку живи што единствено им е важно партнерот да успее да го следи нивното темпо. Сакаат да бидат заљубени и тогаш се спремни на партнерот ...
сите 10 | | | веќе видена

Секоја жена е убава на свој начин, без разлика дали привлекува со својата физичка убавина, со харзима или со позитивната енергија што ја носи во себе. Но, според експертите во областа на астрологијата, припадничките на понежниот пол родени во некој од овие 5 хороскопски знаци дефинитивно се на врвот на листата според убавината, сексапилноста и магнетската привлечност која ја поседуваат. Овен Овие жени делуваат силно, имаат спортска градба и изразени црти на лицето. Црти кои тешко се забораваат. Многу често се бринети со светли очи и совршено тело. Нивниот изглед е во согласност со силната и енергична личност која ја носат во себе, а нивната свиленкаста кожа ќе направи секој допир на оваа убавица засекогаш да остане врежан во вашите сеќавања. Лав Силни, грациозни и често спортски градени, Лавиците пленат без компромиси. Тие се одликуваат со убаво извајани нозе, чии изглед и држење ќе ве остават без текст. Сакаат да се облекуваат модерно и да се дотеруваат, а понекогаш во тоа и уживаат. На нив може да им се ...
сите 7 | | | веќе видена

Таа го покажа својот природен совршен задник. После сите критики дека нејзиниот задник го средува на фотошоп пред да го објави, Јелена Карлеуша им ги затвори устите на злобниците. Таа прикачи фотографија во куси тексас шорцеви, на која нејзиното тело изгледа совршено. Еве каква порака упати поп дивата!
сите 5 | | | веќе видена

Популарниот олимпиец позираше како жена за угледното списание „Vanity Fair“. Фотосесијата ја потпишува легендарната фотографка Ени Либовиц. Брус Џенер за првпат се претстави пред светот како жена. Очувот на сестрите Кардашијан и таткото на Кендал и Кајли Џенер го објави својот нов идентитет – Кејтлин Џенер. Џенер беше во брак со Крис Џенер речиси 24 години. По разделбата, 65-годишиот поранешен спортист реши да ја открие својата голема тајна, а сега веќе официјално се збогува со својот машки идентитет.
сите 17 | | | веќе видена

Парфимерија ДО-НА ги известува своите потрошувачи дека во својата палета од оригинални парфеми го воведе и еден од најпознатите брендови „CARTIER“ Cartier Baiser Volé Lys Rose Eau de Toilette Cartier ви ја претставува новата верзија на парфемот Baiser Volé Lys Rose . Парфемот е потпишан од страна на Mathilde Laurent . Како и неговите претходници тој се состои воглавно од розов крин, збогатен со арома на малина која го истакнува пудрестиот и деликатен карактер на оригиналот. Парфемот е свеж и посладок од својот претходник. ЕКСКЛУЗИВНО САМО ВО ПАРФИМЕРИЈА ДО-НА ШТИП !!!
| | веќе видена

Властите почнале да го испитуваат потеклото на имотот на познатата пејачка Емина Јаховиќ. „Ние сме чесни луѓе, не сме криминалци за да проневеруваме пари на било кој начин. Чесно заработуваме и се занимаваме со оваа работа. Никогаш сме немале проблем со законот, рекла пејачката за еден српски магазин, на прашањето за пишувањата дека нејзиниот сопруг Мустафа Сандал, еден од најпознатите турски пејачи и композитори, има проблем со законот за затајување данок и проневера.“ Емина овие денови престојувала во Белград, каде што снимала спот за новата песна. Главна тема во турските медиуми последните неколку дена се парите кои овој пар ги троши, а новинарите го поставуваат прашањето: Од каде им се? Како што пишуваат турските медиуми се започнало кога еден композитор од Грција го тужел Мустафа Сандал за авторски права, наведувајќи дека Сандал ја украл неговата песна која ја обработил, продавал преку интернет и така заработил дури милион турски лири (околу 350 илјади евра) за два месеци. Така започнала целата приказна ...
| | веќе видена

Хит на интернет е интересно видео во кое може да се види како Џастин Бибер пее серенада и тоа песната „I’ll Make Love to You“ од „Boyz II Men“ на заљубена двојка во Лос Анџелес. Популарната тинејџерска ѕвезда Џастин Бибер со последните свои постапки се преобразува во добро момче. Мегапопуларниот пејач воодушеви млада заљубена двојка со серенада на улица. Според „ТМЗ“ , Џастин бил излезен кога млад маж го замолил да и отпее нешто на неговата свршеница, што популарниот пејач веднаш го прифатил.
сите 3 | | | веќе видена

Иако се добива впечаток дека Војин Ражнатовиќ ќе ја “тера“ за навек “војната“ со Цеца Ражнатовиќ, тој тврди дека не е така. На неговите следбеници на социјалната мрежа Фејсбук им открил кога ќе прекине да ја спомнува неговата маќеа. „Повторно тргнаа дечињата од фан клубот на маќеата да го полнат инбоксот. Јас сум практичен човек па до некаде и можам да ги разберам – ги боли вистината за нивната хероина. Љубезно им соопштив дека ќе прекинам штом дотичната ќе го смени презимето и ќе им врати на моите браќа и сестри се што им украде. Единствено така ќе бидам исполнет и со задоволство нема никогаш повеќе да ја спомнам. #Услов #Нема преговори#Маќеа#Цеца“, објави Војин. Со оглед дека ниту Светлана Ражнатовиќ ниту нејзините правни застапници до сега не се изјасниле за овие наводи, сапуницата на Ражнатовиќи по се изгледа ќе ја гледаме во уште голем број на продолженија.
сите 7 | | | веќе видена

Во последната емитува епизода на „Пинкови Ѕвезди“ својот пејачки талент уште еднаш го покажа убавата Габријела Пејчев и продолжи понатаму. Таа беше во дуел со Рада Јаневска, а тие две ја изведоа песната “То, Мики, то“ од Цеца Ражнатовиќ по што Габриела помина во следниот круг. Додека двете пејачки настапувале, водителот Милан Калиниќ уживал во глетката.
сите 3 | | | веќе видена

next