Во Штип

Па, не, се будали , ќе си трошат време и пари за ставање “лисици” на тркало или пак, ќе чекаат пајак служба, пишување казни, дрн дрн дрн … Е ова е чиста работа !
сите 2 | | | веќе видена

Заради нилска треска, над 200 училишта во Јужна Кореја се затворени. Учениците не одат на настава по наредба на претседателката на државата Парк Гуен-Хје бидејќи во текот на минатите два дена се хоспитализирани 30 нови случаи на заболени, од кои неколкумина се малолетници. На овој начин се преземаат обемни мерки за заштита и карантин со цел да се спречи ширењето на оваа опасна болест.Од 30-тина инфицирани веќе починеле двајца повозрасни луѓе.
сите 32 | | | веќе видена

Еден од најчестите проблеми, за кој родителите бараат стручна помош е проблемот со спиењето. Малите деца многу често се будат во текот на ноќта или се разбудуваат премногу рано наутро. За да ги избегнете непријатните проблеми со спиењето на вашето дете, подолу се дадени некои соодветни совети. Разбудување премногу рано наутро. Употребувајте подебели завеси на прозорците во детската соба, за да биде потемно наутро. Ставете му безбедни играчки во креветчето, за кога ќе стане да може тивко да си игра, додека не ги слушне другите членови од семејството дека се будат. Играјте поручек или рано во вечерта, за да биде поуморено и да може веднаш да заспие. Децата кои стануваат порано, преспиваат порано во текот на денот. Одложувајте ја неговата дневна дремка секој ден по 15-30 минути, додека не биде 1-2 часа подоцна, отколку што е сега. Така тоа ќе свикне да станува покасно. Ако вашето дете е ранобудно по природа, бидете трпеливи. Кога ќе започне да оди во градинка или училиште, ќе спие подолго. Будење во текот на ...
| | веќе видена

Ако сте дел од оние луѓе кои постојано се соочуваат со појавата на херпеси на лицето, тогаш веројатно едвај чекате некој да ве посоветува за еднаш засекогаш да се решите од нив. Лошата вест е што е невозможно да се ослободите од овој вирус. Вирусот HSV 1 (или херпес) погодува од 80 до 90 проценти од светската популација. Но, она што досега претставуваше мистерија, беше прашањето зошто кај една четвртина од луѓето тој се покажува на лицето, а кај другите не? Според истражувањето кое го спроведе универзитетот од Единбург, главниот виновник за појавата на херпес се крие во гените. Оние луѓе на кои постојано им се појавуваат херпесите имаат мутација во гените што значи дека имунитетниот систем не може да ја спречи нивната појава. За да утврдат за кој ген конкретно станува збор тие испитувале крвни примероци од луѓе кои го имаат овој проблем и откриле дека станува збор за генот IL28b. Што значи, ако имате постојан проблем со херпеси, тогаш и кај вас е присутна оваа мутација. Појавата на херпесите кај луѓето е ...
сите 3 | | | веќе видена

Болката и чувството на непријатност во стомакот се само дел од симптомите за цисти на јајниците. Цистите на јајниците често предизвикуваат паника, поради стравот од малигност, иако најголемиот дел од нив се потполно безопасни. Цистите можат да се појават на било која возраст, но најчесто се појавуваат во репродуктивниот период и ретко по менопаузата. Што се цисти? Цистата на јајникот е меурче исполнето со течност или со полутечна содржина и се појавува на самите јајници. Секој месец нормалните јајници создаваат мали цисти, таканаречени Гаафови фоликули од кои еден е доминантен на средината на циклусот и достигнува обем и до 2,4 центиметри, а од него се отпушта зрелата јајце клетка во овулаторниот период. Кога пука фоликулот, останува жолто тело со големина од 1,2 до 2 центиметри кое е зрело и има цистична средина. Доколку не дојде до оплодување, тоа се смалува и исчезнува, а доколку дојде до оплодување, прво се зголемува, па потоа полека се смалува за време на бременоста. Видови Цистите на јајниците ...
| | веќе видена

Чајот од магдонос низ историјата се користел и по препорака на билкарите за олеснување и одржување на редовен менструален циклус, и како лек за враќање на матката во првобитната положба после породувањето. Магдоносот се употребува во лекувањето на сите проблеми поврзани со бубрезите. Чајот од магдонос ја спречува апсорпцијата на сол во ткивото, а со тоа ги штити бубрезите и црниот дроб и практично прави нивно чистење. Овој чај треба да се пие во случај на инфекција на мочниот меур, како и кај појава на камен на бубрезите. Чајот од магдонос наоѓа примена и во превенција и третман на рак на дебелото црево кај мажите и жените, како и кај грлото на матката кај жените. Магдоносот е богат со фолна киселина која е од суштинско значење за кардиоваскуларното здравје. Самиот магдонос е многу богат со витамините А, Ц, Е и минерали, а неговото редовно користење, придонесува за намалување на лошиот ЛДЛ холестерол. Доколку страдате од висок притисок исто така можете да го употребувате за негово намалување. Чајот од ...
сите 4 | | | веќе видена

До неодамна познат како Брус Џенер (65), за само четири часа и три минути од претставувањето како Кетлин, собра еден милион следбеници на „Твитер“.На овој начин, некогашниот американски олимпиец го урна рекордот што претходно го држеше американскиот претседател Барак Обама, кој добил еден милион следбеници на „Твитер“ за 4 часа и 52 минути, откако се придружил на оваа социјална мрежа. Новата Кетлин има поддршка од бројни ѕвезди, а на храброста и честитал и самиот Барак Обама.
сите 2 | | | веќе видена

Преку 500 градежни работници работат на автопатот Миладиновци- Штип каде моментално се пробиени 80 проценти од трасата. Во моментов работат 2.200 лица на вкупно 230 километри патна инфраструктура од кои 130 километри се автопатишта. Ова денеска го истакна министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски при посетата на прва секција од автопатот Миладиновци – Штип на потегот кај селото Средно Коњаре. – Моментално се пробиени 80 проценти од трасата. Динамиката е запазена. Имавме многу проблеми со врнежите и снеговите, но во моментов добро се одвиваат градежните активности и очекувам во летниот период да се зголемува динамиката, истакна Мисајловски. Министерот нагласи дека изградбата на автопатиштата во Македонија претставува инвестициски бум во државата. Информира дека паралелно се работи на делниците Кичево – Охрид каде работат 900 работници, Демир Капија – Смоквица 700 работници, 100 на Велес -Катланово како и на 46 локални правци. Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Александар Стојанов ...
сите 52 | | | веќе видена

Фестивалот на забавни мелодии Макфест 2015 оваа година ќе се одржи од 3 до 5 јуни во Домот на култура „Ацо Шопов“ во Штип. На трети и четврти јуни ќе се одржат двете полуфинални вечери каде ќе настапат по 15 изведувачи. На 5 јуни ќе се одржи финалето каде ќе настапат по 9 изведувачи од првата и втората полуфинална вечер.Наградниот фонд за годинешното јубилејно 30. издание на фестивалот на забавни мелодии изнесува речиси 30 илјади евра: угостителите ќе имаат продолжено работно време…во среда и четврток до 2 часот а во петок до 3 часот по полноќ – изјави Драган Ристов, раководител на прес центарот на Макфест. Што се однесува до наградите, оваа година 1-вата награда носи 10.000 евра, 2-рата 7.500 евра и 3-тата награда е во износ од 5.000 евра. Награда ќе биде доделена и за за најдобра вокална изведба во износ од 1.000 евра, потоа награда „Драган Ѓаконовски – Шпато“ во износ од 1.000 евра која ќе му се додели на најдобриот аранжер согласно одлука донесена од страна на стручна комисија, награда за најдобар ...
сите 86 | | | веќе видена

Една милијарда луѓе во светот пушат цигари, што претставува повеќе од 20 отсто возрасните лица. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на група австралиски научници, според кое околу 240 милиони луѓе, односно околу пет отсто од возрасното население во светот, страдаат од алкохолизам. Истражувачите од Универзитетот во Аделаида, објавуваат и дека глобалното негативно влијание на цигарите и алкохолот врз здравјето значително ги надминува последиците од конзумирањето на недозволени дроги. Експертите истакнуваат дека најмногу алкохол по глава на жител се конзумира во источноевропските и северноевропските земји, а најмалку во средниот, јужниот и западниот дел на Азија. Најмногу пушачи има во источниот дел на Европа и Океанија, каде пушат околу 30 отсто од возрасното население.
| | веќе видена

„Штип е Италија за младите од Источна Македонија“ ова е наслов на статија во Утрински весник. Со оглед на неповолната ситуација во источна Македонија граѓаните од овој предел на републиката масовно се иселуваат во Италија, но сега по ново и во Штип, по тој повод утрински весник излезе со статија. Штип се смета како центар на источна Македнија, универзитетски град со многу поголеми можности за работа и живеење од сите останати градови во истокот. Штипскиот универзитет брои скоро 20 ијлади студенти, што претставува еден од најголемите двигатели за издигнувањето на Штип во голем центар. Утрински уште наведува дека платите се многу по високи во Штип од останатите градови и работа има за секој што сака да работи. Па почитувани мои Штипјани сепак и ние сме за некој Италија, затоа немојте да се жалите.
| | веќе видена

Без разлика дали сакате да ја подобрите вашата врска, да ја најдете вашата сродна душа или пак, да разберете тежок партнер, доколку ги знаете 9-те универзални карактерни групи во кои можат да се сместат сите луѓе, вие ќе бидете многу посвесни за вашите карактерни црти, ќе го цените партнерот повеќе или пак, ќе бидете поотворени кон нова врска доколку сте сингл… Перфекционистите имаат високи стандарди. Тие знаат да бидат огромни критичари кон себе, но понекогаш и кон нивниот партнер. Мотивирани се да ги подобрат луѓето и светот околу нив. Можат да бидат доживеани како да сакаат да држат сè под контрола, како и опсесивни личности кои осудуваат, но и кои сакаат да бидат доживеани како совршени. Тие никогаш не би ни помислиле да побараат помош. Најдобар пар: Авантуристот (ги учи перфекционистите како да се опуштат) Најлош пар: Романтичарот (не се доволно продуктивни за перфекционистите) Помагачите ги ставаат потребите на нивниот партнер пред своите. Тие имаат проблеми со примањето, па затоа и имаат тенденција да ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали можете да погодите кој хороскопски знак има најголеми шанси за успех на сите животни полиња? Во едно ново истражување спроведено во Конектикат се вели дека припадниците на зодијачкиот знак Водолија се предодредени да имаат успех во животот. Испитани се над 300 познати личности (политичари, уметници, актери, научници). Во истражувањето дошле до сознание дека најголемиот дел од тие личности биле Водолии. Интересно е, како што се вели во истражувањето, дека овие личности во училиште тргнуваат малку постари, со што имаат предност пред другите соученици.
сите 3 | | | веќе видена

Жолтицата се јавува како последица на зголемено ниво на билирубинот во крвта, кое се манифестира со пожолтување на склерите, кожата и слузокожата. Може да станува збор за прехепатална жолтица, хепатоцелуларна (при хепатитис, цироза, алкохолна болест на црн дроб), опструктивна (опструкција на жолчни патишта од метастази, жолчни камења), неонатална жолтица (жолтица кај новороденчиња) како и жолтица предизвикана од хепатитис. Хепатитис претставува заболување кое се карактеризира со воспаление на хепаталните клетки, односно клетките на црниот дроб. Постојат повеќе причини кои доведуваат до хепатитис како прекумерна употреба на алкохол, траума, примање на одредени лекови и одредени автоимуни заболувања, но најчесто се јавува како резултат на вирусна инфекција. Вирусниот хепатитис во најголем дел од случаите е предизвикан од хепатотропните вируси (A, B, C, D, E, F, G. Хепатитис А е најчестата форма на акутно вирусно воспаление на црниот дроб. Официјално светот регистрира околу 1,5 милиони случаи годишно, иако се ...
| | веќе видена

Во последната емитувана емисија на „Ѕвездите на гранд“, посебно внимание од публиката привлекла Александра Младеновиќ, која ги изненадила сите гледачи и крај малите екрани со својот изглед. Александра за овој круг избра провиден фустан од чипка, па речиси целото тело и се гледаше, и изгледаше многу провокативно, но за жал овој стајлинг не и помогна за пласман во наредниот круг.
сите 10 | | | веќе видена

Биулимијата претставува сериозно, потенцијално животозагрозувачко нарушување во исхраната. Лицата кои страдаат од булимија редовно се прејадуваат, а потоа на нездрав начин се обидуваат да се ослободат од внесените калории, со цел да избегнат зголемување на телесната тежина. По епизодите на неконтролирано внесување на големо количество храна, лицата со булимија ја исфрлаат храната со форсирано повраќање или прекумерно користење на лаксативи и диуретици. Некои лица ги согоруваат дополнителните калории со екстремно вежбање. Доколку страдате од булимија, сигурно знаете колку е страшна помислата дека со секој изминат ден сè повеќе губите контрола над сопствениот живот. Знаењето дека свесно продолжувате да му наштетувате на здравјето, дополнително ги храни стравот и безнадежноста. Еве неколку совети за полесно да се справите со Булимијата: Споделете го проблемот со личност на која ѝ верувате. Сигурно нема да ви биде лесно да зборувате за вашата тајна, особено ако сте ја чувале подолг период. Но, доколку сакате да ...
| | веќе видена

Сите заинтересирани невработени лица можат да аплицираат на четирите огласи за вработување преку кредитирање и еден за давање земјоделско земјиште во државна сопственост на плодоуживање за социјално загрозените лица кои се објавени преку Агенцијата за вработување на Република Македонија. – Четири од огласите се за мерката кредитирање, односно за самовработување и за отворање нови работни места. Од нив два се конкретно насочени за младите лица до 29 години кои што сакаат да се самовработат, односно да основаат сопствена компанија и да отворат дополнителни работни места во рамките на ново отворената приватна компанија. Сите заинтересирани млади лица кои имаат бизнис идеја и сакаат да ја реализираат можат да подигнат кредит за основање сопствена компанија до 5.000 евра за носителот на кредитот и дополнително по 4.000 евра за секое новоотворено работно место односно кредит во вкупен износ до 23.000 евра под навистина поволни услови со 7 години рок за отплата и една и пол година грејс период со каматна стапка од ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали и вие сте меѓу оние кои после само едно бришење го ставаат пешкирот за перење? Секојдневно се прашувате колку пати можете да го користите истиот пешкир пред да го фрлите за перење? Еве го одговорот. Сега животот најверојатно би ви бил малце полесен, затоа што научниците порачуваат дека не мора пешкирот да се фрла за перење после само едно бришење. Истиот пешкир можете да го употребите три до четири пати. Најчестата причина заради која пешкирот го ставате за перење после само едно бришење се бактериите и мувлата, но сепак тие ќе се развијат доколку после бришењето не го исушите правилно или во краен случај ќе се развијат после три до четири употреби. Исто така препорачливо е пешкирот да го чувате надвор од бањата за време на туширање, со цел да не прима непотребна влага.
сите 4 | | | веќе видена

Знаеш ли колку пати сакав да заплачам со сета моја сила која постои во мене? Знаеш ли колку си ти крив во сето тоа? Наивно е тоа што го направив…. Ниавно е тоа што те засакав… Бидејќи знам колку ќе бидам повредена после се. И сега?! Сега седам во прачниот агол во дневната соба, надевајќи се дека ќе бидеш среќен со друга… Не сум љубоморна. Знам сепак еден ден и тоа ќе намине… Ќе те гледам со друга девојка и погледот ќе ми раскажува како неа и го поклонуваш вниманието кое од неодамна ми го поклонуваше мене… Не сум љубоморна.Не. ни најмалку. Само се плашам дека и таа ќе стане една од твоите жртви кои ги оставаш. И кога ќе погледнам низ прозорецот, гледам безживотност. Некоја птица ќе ја отсвири љубовната песна, и ќе одлета. Како да знае дека сепак тоа ме уништило. Дека чувствата ме надвладеаја. Ме преграбија во дланката, едноставно боцкаат… И тогаш посакувам, посакувам да … не е ни важно. Посакувам никогаш да не постоеше. Никогаш да не те запознав. И да… никогаш да не се повратев на онаа клупа. Никогаш да не ...
сите 6 | | | веќе видена

next