Во Штип

Се чувствувам понижено, обесправено. Поради околностите на целиот настан во кој многу работи се направени без моја волја, кажала Тина Катиќ. Хрватската лото девојка Тина Катаниќ, се најде среде порно скандал кој ја тресе Хрватска, но и регионот. Тина поради учество во порно филм стана ѕвезда на интернет форумите. Имено, како што тврди Тина, тројца момчиња ја дрогирале и ја искористиле. На видеото кое од почит кон Тина нема да го објавиме, се гледа дека девојката е под влијание на опијати, што може да се каже и за останатите учесници во оваа “дружина“. Едниот е поранешен фудбалер од помладите категории, а другиот млад бизнисмен од Загреб. Видеото го снимила трета личност, а снимката наводно настанала во еден стан во центарот на Загреб. Момчињата се наводно десет години помлади од 31 – годината манекенка, а низ градот се зборува дека до средбата дојде во еден турбо фолк клуб во Загреб во кој Тина е честа гостинка. Тина Катаниќ поради целата ситуација побарала стручна психолошка и правна помош. Во ...
сите 15 | | | веќе видена

Познатиот Џими Црнецот, односно Симон Поликарп кој живее во Штип, деновиве го доживува своето најголемо разочарување од 1977 година кога дошол да се школува во нашата држава. Вели дека нечесни луѓе го оставиле и без неговите овци и без пари, иако тој, преку невладината организација „Галилеј Балканс“, која самиот ја основал, сакал да им помогне на сиромашните семејства во селата од околината на Градско. „Преку мојата фондација се обидовме да им помогнеме на луѓе кои беа во тешка материјална состојба. Во Фондацијата си зададовме задача да го направиме тоа преку развој на овчарството, за со наша помош и нивен труд луѓето да можат да си ги прехранат семејствата. Во име на таа наша света идеја, на 12 семејства од реонот на Градско им купивме по сто овци, односно вкупно 1.200 грла, што според нашите анализи е некоја гранична линија со која може да се издржува семејството. Потпишавме и заверивме договори според кои по три години, до кога семејствата социјално ќе закрепнат, требаше да почнат да си ги враќаат ...
| | веќе видена

Германската компанија ,,Техникал Текстил” наскоро ќе започне со работа во Штип. Договорот е потпишан , а изградбата на објектот е во завршна фаза. Џенс Вандланд сопственик на ,,Техникaл Текстил” изјави дека веќе е започната диструбуцијата на машините за работа, 25 машини се инсталирани, а 50 лица се обучени во матичната компанија во Словачка. Сопственикот најави дека за почеток се планира вработување на 200 лица, а во иднина бројката на вработени треба да достигне до 1000. ,,Моментално бараме работници, администрација и така натаму и многу сме задоволни со работата на луѓето од Македонија. Гледаме добра иднина. Имавме дискусии и со други земји, а многу сме среќни што дојдовме во Македонија. Моментално разговараме за нови инвестиции и повторно ќе инвестираме во Македонија“, вели Вандланд. Првиот човек на компанијата изрази големо задоволство од соработката која ја имаат со Владата на РМ, кој воедно соопшти дека оваа фабрика е само почеток и дека во иднина би направиле и многу повеќе. Отворањето на фабриката ...
| | веќе видена

Филип Божиновски не успеа да го помине петтиот круг на „Ѕвездите на Гранд“, објави Fox.mk. Имено, во сабота (23 мај) ќе се емитува нова емисија од петтиот круг на најпопуларното регионално музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ во која ќе учествуваат четири натпреварувачи од Македонија. Ален Хасановиќ, Филип Божиновски, Мартинијан Кириловски и Ивона Јовановиќ се четири македонски претставници што ќе ги бранат боите на нашата земја во петтиот круг во ова регионално шоу, но според неофицијални извори за време на снимањето на оваа емисија во публиката можеле да се забележат солзи и тага кога продукцијата соопштила дека фантастичниот Филип Божиновски се враќа во Скопје, бидејќи не продолжува во шестиот круг. Нашиот Филип Божиновски со секоја своја изведба во „Ѕвездите на Гранд“ успеваше да го крене целиот регион на нозе. Како потсетување, Филип Божиновски во 2011 година победи во шоуто „М2 – Потрага по ѕвезда“ во реализација на М2 Продукција и телевизија Сител, а медиумите пишуваа дека новата М2 ѕвезда ќе биде ...
сите 14 | | | веќе видена

На снимањето на баражната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, кандидатката Милана Стеванов (19) на сред сцената паднала во несвест, а меѓу првите во помош дошол Саша Поповиќ. Имено, Милана од голема трема, но и од топлината во студиото колабирала, што ги уплашило сите присутни во студиото. На прашањето што ја предизвикало несвеста, таа одговорила: – Добро сум сега. Малку се уплашил, но сега се е супер. Малку трема, нервоза, жешко, се се собра. Важно е дека сум добро и што не се повредив- искрено рекла таа, со која цело време била нејзината мајка.
сите 8 | | | веќе видена

Се возите во автомобил со најдобрите пријатели, а на радио ја слушате вашата омилена песна. Секој се забавува, а потоа во секунда се` се менува и се наоѓате во животна опасност. Токму тоа му се случило на оваа група пријатели. Тие одлучиле да снимат забавно видео користејќи селфи стик….А потоа се` се променило за секунда. На возилото пукнала гума и дошло до страшна сообраќајна несреќа…
сите 3 | | | веќе видена

Сите девојки, секако и момците кои не се исклучок барем еднаш ја имаат потврдено тезата дека едноставно сите се заљубуваме кога најмалку очекуваме. Знаете ли зошто е тоа така? После раскинување, тежок животен период или бурен живот, секогаш ќе наиде некој странец кој ќе ни пружи рака, кој ќе ни го олесни животот или ќе ни ги заузда уздите. Судбината ги одзела оние што не се повеќе до нас, бидејќи не биле оние вистинските за нас, едноставно ги ставила на нашиот пат за да нè научат на некоја лекција. Во тие моменти кога лекцијата се учи на памет и ни врти низ глава како досадна мува, доаѓа некој што ќе нè провери дали сме ја научиле. Но, не знае дека нам веќе ни е мака да зборуваме, да раскажуваме, да кажуваме работи научени на памет. Потребно ни е само некој да нè прегрне и да ни каже дека е тука за нас, да ни каже дека нè разбира без зборови, да ни каже дека не му пречи тишината, да ни каже колку сме прекрасни, да ни каже дека сè ќе биде во ред, да ни каже дека нè љуби, а самиот не знае зошто, како, кога… ...
сите 2 | | | веќе видена

Писмената задача за еден гимназијалец заслужува да издвоите неколку минути и внимателно да прочитате. Темите на задачата биле „Коштана“ -српска драма и „Светлината изчезна, престанав да читам и ме обзема тага: уште живеам“. Тој ја избрал втората тема. Ученикот од Белград заслужено добил 5+ Уживајте во неговиот расказ. Гледам, но очите ми се затворени. Го чувствувам мирисот на лакираното дрво. Помислив како мојот мртовечки ковчег е прилично добар за парите што ги дадов. Да, конечно умрев. Го слушам попот којшто пее и децата како викаат: -Лелее! Стрикоо! Одлучив малку да се прошетам, да видам дали баба Боса ми дојде на погреб. Се зачудив кога сфатив колку лесно се движам. Морам да признаам дека сум навистина задоволен. Погребот беше прилично добро направен. Миле, првиот трубач со неговиот оркестар добро си ја извршија работата. Месото се печеше, а мојот пијан зет се валкаше во калта. Баба Стана со дедо Милош. Двајцата замислено седеа на мојот гроб и воздивнуваа. Започнав да викам: – Што кукаш стара, не сум ...
| | веќе видена

Потребни состојки (за една личност): 1 лате макијато (55 милилитри еспресо, млеко и млечна пена) 60 милилитри сируп од цреши коцки мраз Начин на подготовка: Ставете го мразот во шејкер, подгответе го еспресото во истиот шејкер и потоа додадете го сирупот од цреши. Мешајте околу 20-тина секунди и потоа сипете го пијалакот во висока чаша. За дополнително освежување, декорирајте со замрзнати цреши.
сите 3 | | | веќе видена

Нутриционистите и фитнес тренерите едногласно се согласуваат дека вие би требало да внесувате минимална количина шеќер во текот на денот, односно продуктите кои се богати со шеќер би требало да содржат 10-15% од храната која ја внесувате во организмот. Па, тогаш кој е најдобриот избор за засладување на вашето кафе? Со што е најдобро да го засладите вашето кафе? Стевија Стевијата е здрав и природен засладувач кој се добива со преработка на лисјата од билката со исто име кое потекнува од Парагвај. Таа е и до 30 пати послатка од шеќерната репка која се користи за традиционалното производство на кристален шеќер. ЗА: Природен извор за засладување кој нема калории, не предизвикува кариес и не го подигнува нивото на гликоза во крвта, па токму затоа се препорачува на дијабетичарите и на оние кои се на диета. ПРОТИВ: Остава силен вкус во устата по нејзиното консумирање на кој треба да се навикнете. Претерувањето со стевијата може да ја зголеми желбата за благо. Мед Медот е густ сок кои пчелите медарки го изработуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Ме направи да те мразам. Презирам. Име да не ти слушнам, очи да не ти видам. Ме тргна и распарчи. Распарчи на делови, ама жива сум. Заздравувам. Веќе не крвари. Не боли. Ме направи да те презирам. За инат твој да се веселам. За болка твоја да се смеам. За тага твоја да живеам. Ме направи да не љубам. Крвта да ми смрзне. Срцево да ми се заледи. Очиве да ми се отворат. Ме направи да бегам. Да бегам и да се плашам од ветрови студени. Да се радувам на зими долговечни. Да се кријам од сонцето. Да се кријам од летото. Ме направи да не плачам. Солзи да немам за да исплачам. Како карпа ме направи. Ништо не ме допира. А капка вода ме сронува. Заздравувам. И ќе преживеам. Сила ми даде да опстојам. Ме направи да се издигнам. Песни илјадници да напишам. За твој инат да се воздигнам. Тебе да те опевам. Сè уште да те сакам.. И презирам. И мразам со дно душевно. Девојката со ледено срце
| | веќе видена

Еве ја анализата, месец по месец. Јануари ОК, лесен почеток на годината. Супер, имам уште 11 месеци. И не изгледам воопшто лошо. Сигурно не личам на некој што ќе помине цела година без секс. Февруари Супер, денот на заљубените! Не забележав дека се ближи овој ден затоа што бев премногу зафатена со организирање вечер на порно филмови баш на 14 февруари. Март Знаете што? Овој целибат не е воопшто тежок. Добра сум. Сè е супер. Не, навистина сум добра, само престанете да ме прашувате како сум! Април Претходно не забележував колку е сè секси. Путерот е секси. Норвешка е секси. Дали само мене ми личи овој облак на двајца Норвежани кои имаат секс? Мај Знаете што е подобро и од секс? Колачи! Никој не може да добие сексуално преносливи болести од јаглехидрати. Изедов 17 крофни во текот на изминативе 48 часа. Јуни Почнав да разгледувам што има на Тиндер. Уф, има еден. Знаете колку добро изгледа? Сериозно, да не се занимава со јога или нешто слично? Јули Прекратко траеше и мислам дека не треба веќе да се допишуваме. ...
| | веќе видена

Ако ги прашате богатите што е нивната тајна околу тоа како се богатат, веројатно ќе ви одговорат – со многу работа. Но, ако инсистирате да бидат малку поискрени и да наведат што е разликата меѓу нив и останатите што многу работат, а сепак не се збогатиле, тие ќе ви набројат некои од следниве причини: 1. СРЕДНАТА КЛАСА ЖИВЕЕ НАД СВОИТЕ МОЖНОСТИ, А БОГАТИТЕ ПОД НИВ Нема дилема, богатите никогаш не ги трошат сите свои пари и секогаш постои уште нешто што можат да го купат. Средната класа ја нема таа привилегија. 2. ОКОЛУ ФИРМИТЕ Средната класа се бори да напредува во рамките на фирмата. Богатата класа ги поседува фирмите и се бори за повеќе и повеќе фирми. 3. ЛУЃЕТО ОД СРЕДНАТА КЛАСА ЛЕСНО СЕ СПРИЈАТЕЛУВААТ Средната класа не ги бира пријателите толку внимателно како богатите. Тие немаат толку многу што да изгубат, па се поопуштени во пријателството. Богатите, од друга страна, ќе речат дека многу внимаваат со кого се дружат. 4. СРЕДНАТА КЛАСА РАБОТИ ЗА ДА ЗАРАБОТИ, А БОГАТИТЕ – ЗА ДА НАУЧАТ Средната класа мора ...
| | веќе видена

Како изгледал и што требал да поседува идеалниот маж во 60-те? Мажот морал да има стабилна работа и да помага во домот, но и да умее да танцува. Анкетираните дами сметале дека идеалниот маж не мора да биде виртуоз на подиумот, но сека секако мора да биде подвижен. Магазинот „Тајм“ неодамна запраша како изгледал идеалниот маж во далечните 60-ти, и кои машки особини биле совршенство за жените од ова доба. Пребарувајќи ги печатените весници од тоа време, новинарите од „Тајм“, наишле на текст објавен во весникот „Лајф“, каде стои дека совршениот маж морал да биде „висок со сини очи, чесен, да се занимава со спорт и да е активен во општеството“. Морал, исто така, да има стабилна работа и да помага во домот, но и да умее да танцува. Непосакувани карактеристики, од друга страна, биле претераната посесивност, желбата за доминација, егоизмот, простото однесување, тврдоглавоста и неподготвеноста за дружење со семејството и пријателите. На прашање на магазинот „Лајф“ кои познати личности најмногу одговараат на ликот на ...
| | веќе видена

Ти што сакаш некого, а го немаш, молчи си, тивка вода, брег рони, остави да се изрони тој брег помеѓу вас, можеби тогаш ќе собереш храброст да испливаш до него. Ти што сакаш некого, а го немаш, не се ни обидуваш да го добиеш, седи мирен и молчи, можеби некогаш судбината ќе ве спои. Но, судбината знаеш не постои, што значи никогаш нема да бидете заедно. Секако доколку верувате во судбина, но доколку верувате во себеси ќе бидете со вашата сакана или вашиот сакан и тоа како. Вие ќе ја кроите судбината, вашата заедничка, само доколку одлучите да го повишите тонот на гласот и да викнете Те сакам. “Да, тебе те сакам, баш тебе, поради сите твои особини, дури и мани кои не ми се допаѓаа, но сега ги обожувам. Те сакам тебе бидејќи не умеам поинаку, те сакам бидејќи си најсовршената личност во светот, те сакам бидејќи сакам да те сакам! Те сакам тебе бидејќи, бидејќи, бидејќи… Не знам зошто, љубовта е кога сакаш некого, а не знаеш зошто, знаеш? Се обидувам некако да дефинирам љубов, но не успевам. Кога ќе изустам ...
сите 3 | | | веќе видена

Утре хуманитарен концерт за загинатите бранители од Куманово ДСМУ „Сергеј Михајлов“ и Општина Штип, заеднички организираат хуманитарен концерт за Македонските бранители. Целта на хуманитарниот концерт е да се искаже хуманоста и почитта кон загинатите бранители од Македонската полиција, кои загинаа во пресметка со терористичката банда во Куманово пред неколку недели. Концертот ќе се одржи во четврток (21 мај 2015) со почеток во 20:00 часот во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип. На концертот учествуваат ученици од средното музиќко училиште кои ќе се претстават со класика и популарна музика, како и со сопствени рецитали посветени на македонскте бранители. Цената на влезницата е 100 денари а собраните средства ќе бидат донирани на семејствата на загинатите припадници на МВР. Секој заинтересиран, може да донира и повеќе средства со што на фискалната сметка која ќе му биде издадена ќе стои донираниот износ повисок од 100 денари. Општина Штип ги повикува сите штипјани да бидат дел од овој хуманитарен концерт и ...
| | веќе видена

Валентина Митрова е единствениот семеен лекар во Штип. Таа е првиот матичен лекар која може да пружи здравствена заштита на целото семејство. До 2020 сите матични лекари по општа медицина треба да добијат сертификат за завршена специјализација. Семејниот лекар на своите пациенти ќе дава услуги од интерната медицина, хирургијата, а ќе може да следи и бременост на своите пациентки, доколку е нормална. Времетраењето на специјализацијата по семејна медицина се должи на работниот стаж на лекарот. Може да биде од три години до шест месеци. Во моментот исплатата на капитациониот бод на семејните лекари е ист и како бодот на општите лекари и најверојатно тоа е една од причините поради која семејната медицина стагнира во Штип. Сепак од Здружението на приватни лекари велат дека во тек се изготвувања на критериуми по кои ќе се вреднува работата на овие специјалисти. За разлика од Штип, каде работите се уште во зародиш, Митрова вели дека во Кочани, Делчево и уште неколку градови од источниот дел на државата, бројот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Три лица од Штип синоќа во 21 часот на булеварот „Србија“ во Скопје со употреба на физичка сила извршиле разбојништво над 39-годишниот Д.М. одземајќи му околу 8.500 денари и два мобилни телефона. Напаѓачите Т.Б.(26), Н.Т. (26) и М.К. (26), кои по нападот го напуштиле местото на настанот стекнувајќи се со противправна имотна корист од 30.000 денари, се пронајдени и приведени од страна на Алфите. Се работи на целосно расчистување на случајот. извор: канал5
сите 12 | | | веќе видена

next