Се додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот за составување на владата, вели македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. Според Иванов, постојат правен и политички проблем за определување мандат за состав на влада. Политичкиот проблем, односно тиранската платформа, според Иванов, е посуштествениот. - Мнозинството беше обезбедено со уцена - да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија. Тоа согласно нашиот Устав и согласно нашите закони е доведување на Македонија во подредена состојба и зависност на друга држава. Тоа е и казниво дело, но и се коси со заклетвата која сум ја дал кога сум ја презел функцијата Претседател, бидејќи јас не само што совесно и чесно треба да ја вршам функцијата Претседател, да го штитам Уставот и законите, јас сум одговорен за сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на Македонија, вели ...
сите 23 | | | веќе видена

Унгарија е вистински пријател на Македонија. Имаме извонредни политички односи и меѓу двете земји нема отворени прашања, оцени македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. - Кога беше Унгарија претседавач со Европската унија таа создаде еден поширок круг пријатели, поддржувачи на Македонија. И тоа ние никогаш нема да го заборавиме, затоа што тогаш имавме кој да го каже нашиот глас во Брисел. Ние сме долго време кандидат, од 2005-та сме кандидат за членка на Европската унија, а од 2009-та, веќе имаме добиено осум препораки и позитивни извештаи, но поради блокадата од нашиот јужен сосед, Македонија стои во место. Македонија, по Словенија, е прва од Балканот што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација уште во 2001-та година, а веќе сите други членки кои беа многу зад Македонија отидоа напред, Хрватска стана членка на Европската унија, Црна Гора веќе води преговори, Србија води преговори, а ние уште не сме добиле датум за почеток на преговори. Затоа, важна е ...
сите 46 | | | веќе видена

Поради забавување на европеизацијата во нашиот регион, повторно се јавија големо националистички проекти, оценува македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА. - Во минатото имавме многу проблеми токму поради тие идеи. Во недостаток на европска идеја, бидејќи европската идеја е единствена сила што ги трансформира нашите општества и тоа доброволно за да ги воведеме европските стандарди, критериуми и принципи, во недостаток на таа трансформирачка моќ луѓето повторно влегуваат во гета и сакаат да бидат само со своите, а не со другите. Тоа го гледаме преку изјавите што ги има во последно време од одредени политичари од Балканот, кои повторно ги будат етничките нетрпеливости, стереотипи, изјави Иванов. Македонскиот претседател смета дека во таква ситуација, наместо земјата да се занимава со реформи, наметната е платформата на албанските партии. - Европската унија ја испушти шансата да ги осуди таквите гестови и таквите политики кои сега земаат замав и се шират. Исто така ...
сите 23 | | | веќе видена

СДСМ денеска во соопштение наведува дека „парламентарното мнозинство ќе одговори на својата должност и ќе ги заштити граѓаните и државата и оти ќе има одговорност за евентуално попречување на мнозинската волја“. - Неразумната блокада на Собранието што ја спроведуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, Ѓорге Иванов, ја блокира целата држава и остава простор да се реализираат сценаријата на етнички провокации од страна на Никола Груевски, се вели во соопштението од СДСМ и се истакнува дека институциите и вработените имаат должност да застанат во одбрана на демократските процеси, Уставот и законите. СДСМ неведува и дека е недозволиво во парламентарна демократија, чисто изразена волја на 700.000 граѓани за промени, на кредибилни избори, декларирана преку 67 пратеници во Парламентот, да биде, како што истакнуваат, „спречувана со насилие“. ВМРО-ДПМНЕ, се вели во соопштението, дури и од опозиција има одговорност да не им штети на државните и на граѓанските интереси. - Граѓански интерес е земјоделците да ...
сите 74 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите порачува дека граѓаните на Република Македонија бараат предвремени парламентарни избори за, како што велат, СДСМ да си ја добие својата казна. - За СДС и Зоран Заев, македонското знаме, македонската химна и името немаат никакво значење. Тоа го докажаа со тоа што Заев индиректно ги мотивираше за симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа, се додава, народот е на улица и секој ден излегува и порачува дека ги прочитале лагите на СДСМ. - Лагите на СДС веќе не поминуваат кај македонскиот народ. Македонското знаме, македонската химна и името се богатство на народот. Со нив не може да се тргува, за нив одлучува само народот. Криминогениот СДС да ја сакаше Македонија немаше да ја прифати тиранската платформа со која се поткопува нејзиниот суверенитет, се посочува во ...
сите 173 | | | веќе видена

Заменик помошникот државен секретар на американскиот Стејт департментот за Евопа, Хојт Брајан Ли на 1 мај ќе ја посети Република Македонија, соопштија од Американската амбасада во Скопје. - Заменик-помошникот Ји на 1мај ќе допатува во Македонија каде на средби со политичките лидери ќе разговара за статусот на формирањето на влада, за билатералните односи и за потребните реформи во процесот на евроатлантските интеграции, се наведува во соопштението. Американскиот Стејт департмент минатата недела изрази загриженоста за состојбата во Македонија и побара фомирање влада без одлагање со цел земјата да продолжи со реформите на патот кон евроатлантските интеграции.
сите 171 | | | веќе видена

Граѓаните пред седиштето на СДСМ: Посилни сме од Тиранската платформа и неа нема да ја има, бараме предвремени парламентарни избори (Фото) Граѓаните на својот 58 ден од протестите по трет пат дојдоа пред седиштето на опозициската СДСМ, која за по секоја цена да дојде на власт ја прифати тиранската платформа, против која граѓаните веќе скоро 2 месеци секојдневно протестираат на улиците низ целата држава. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски, во име на сите граѓани им порача на дека тие не сакаат влада скроена во Тирана. -Граѓани за зедничка Македонија, доаѓаме тука по трет пат, првите два пати, баравме и од таа пратеничка група, како и од другата, најголемата во Собранието, отфрлување и откажување од Тиранската платформа. На Павел Шатев не не слушнаа, тие не се откажаа од Тиранската платформа, но ниту ние не се откажавме од нашите барања. Покажавме дека сме посилни, граѓаните се посилни од тиранската коалиција, затоа немаат влада скроена во ...
сите 133 | | | веќе видена

Граѓаните 58 дена се веќе на улиците низ целата држава во борба за зачувување на суверенитетот и унитарниот карактер на својата татковина. Тие денеска повторно поминаа покрај народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, на кого повторно му се заблагодарија поради тоа што го почитува уставот на државата. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски кажа дека му се благодарни на претседателот, бидејќи поради него граѓаните оствариле неколку победи. Граѓани за заедничка Македонија, по 58-ми пат го проаѓаме ова место, ова место кое минатата година беше разрушено, кршено, палено, фарбано, ограбувано. Денеска гордо ја претставува функцијата, институцијата која што ни донесе нам неколку победи, бидејќи и ние го браниме суверенитетот и Уставот на Република Македонија и за тоа сме му благодарни на претседателот Ѓорге Иванов. Повторно го охрабруваме да не дозволи никакви лицемерни бирократи, кои во соседството спроведуваат едни аршини, кај нас други. Тој ...
сите 126 | | | веќе видена

ОД ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека доколку на Заев не му била поважна тиранската платформа на Зоран Заев, локалните избори заедно со новите парламентарни, ќе се одржеле на 7 или најдоцна до 14 мај и оти на таков начин граѓаните директно ќе кажеле што мислат за редефинирањето на државата и платформата, а Македонија ќе излезела од кризата. - На Заев и СДС никогаш не му биле важни земјоделците, па ни сега. Заев и криминогеното раководство на СДС ја одбраа тиранската платформа како надеж дека ќе формираат влада и ќе се спасат од кривична одговорност, наместо да се одлучат за почитување на волјата на народот и деблокирање на државата со одржување на нови избори, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илиоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, земјоделците знаат дека единствено ВМРО-ДПМНЕ се грижи за нив и подобрување на нивниот стандард и оти за разлика од СДСМ, кој за време на нивното владеење не идвоил ниту евро аа субвенции, за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ како субвенции на земјоделците им се доделени ...
сите 230 | | | веќе видена

КРАТОВЧАНЕЦ ОСУДЕН НА УСЛОВНА КАЗНА ЗА НАНЕСУВАЊЕ НА ТЕШКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА Кратовчанец му ја скршил ногата на свој сограѓанин оти тој во близина на неговата куќа си ја барал кокошката која му се изгубила. За нанесената тешка телесна повреда, Г.П. од Кратово е осуден на условна затворска казна во траење од една година, која нема да се изврши ако обвинетиот за период од 2 (две) години не стори ново кривично дело. Покрај затворската казна, Г.П. се задолжува на оштетениот И.А. на кого му ја скршил ногата да му ги надомести трошоците во постапката во износ од 11.800,00 денари во рок од 15 дена по правосилност на пресудата, а воедно нападнатиот за отштетно побарување за нанесената повреда е упатен да го бара во граѓански спор. Како што е наведено во пресудата, Г.П. делото за коешто е осуден го сторил на 5 ноември, лани, во попладневните часови. И.А., како што стои во пресудата, во попладневните часови тргнал да ги прибере кокошките и да ги затвори, но забележал дека една кокошка ја нема. Па отишол да ја побара ...
| | веќе видена

СДСМ попладнево преку соопштение истакнува дека нови парламентарни избори нема да има и оти ќе биде избран нов претседател на Собранието кој ќе отвори пат за избор на новата влада. - Тоа е волјата на 700.000 граѓани преточена во новото парламентарно мнозинство составено од 67 пратеници, наведува СДСМ, додавајќи дека предвремените избори му се потребни само на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за да ја продолжи политичката криза преку која бара спас од одговорноста за направениот криминал. СДСМ наведува дека не постои никаква платформа туку има програма на новата реформска влада и во неа нема промена на химната, знамето, грбот, банкнотите, името, ниту штети врз македонскиот јазик како службен јазик во Република Македонија. - Еве ја содржината на Програмата, јавно достапна http://sdsm.org.mk/News.aspx?idNews=7681&lng=1. Предврмените избори му се потребни единствено на Груевски, за да ја продолжи политичката криза преку што гледа спас од одговорноста за народниот грабеж. Нема да има нови избори. Ќе има ...
сите 259 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го повтори ставот на партијата за одржување брзи избори паралелно со одржување на локалните избори. Груевски со тоа потврди дека партијата го прифаќа барањето на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што беше упатено на протестите кои во повеќе градови во Република Македонија се одржуваат повеќе од 50 дена. - Македонија се соочува со период којшто е карактеристичен по тоа што се наоѓа по избори, со една голема изборна измама. Луѓето се чувствуваат измамени. Имаме период во којшто без малку 60 дена илјадници граѓани се на улица протестирајќи против изборната измама. Оние партии коишто ја направија оваа измама предводени од СДСМ очигледно се уште не можат да го препознаат револтот на граѓаните и незадоволството. Со овие протести се бара таа изборна измама да се тргне од маса, изјави Груевски, кој денеска беше во посета на Волково. Граѓаните сфатија, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, дека лидерот на СДСМ Зоран Заев не може да се откаже од ...
сите 228 | | | веќе видена

Нова американска браунфилд инвестиција од областа на медицинската индустрија во општина Кривогаштани беше најавена денеска. Ќе бидат инвестирани осум милиони евра и ќе бидат отворени 300 нови работни места за граѓаните од оваа општина и Пелагонискиот регион. - Веќе е донесена одлука, купена е опрема за отворање на нова фабрика во делот на медицинската индустрија. Се работи за американска инвестиција коишто веќе изнајдоа објект, го реновираат и адаптираат, ги набавуваат потребните дозволи и очекувањата се дека најдоцна за два месеца, а можеби и порано, ќе започне со работа. Ќе вработат околу 300 луѓе, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за време на посетата на селото Волково во општина Ѓорче Петров. Според него, бројот на странските инвестиции ќе беше поголем доколку немаше политичка криза, но и покрај тоа напорите на владините институции во однос на привлекувањето на странските инвестиции се уште даваат ефект. Неодамна исто така беше најавена инвестиција во Желино со потенцијални 350 ...
сите 16 | | | веќе видена

Пратеникот од СДСМ Љупчо Николовски денеска изјави дека само избор на влада веднаш е решение за проблемот на земјоделците со субвенциите и побара, како што рече, да престанат неразумните блокади од ВМРО-ДПМНЕ. - Новата влада, веднаш по изборот, ќе ги исплати субвенциите на земјоделците за 2016, како и задоцнетите за претходните години и веднаш ќе обезбеди повисоки и редовни субвенции, согласно закон, изјави Николовски. Посочувајќи дека земјоделските субвенции не се партиска, туку се државна мерка, Николовски рече дека проблемот на земјоделците може да им се случи и на вработените во училиштата, градинките и општините кои по 15 мај остануваат без градоначалници и совети, а со тоа и без плати.
сите 149 | | | веќе видена

При расветлувањето на околностите под кои дошло до ранување по семејна расправија во Гостивар, полицијата откри предмети за кои постои соменение дека се украдени од петте здравствени ординации, кои беа ограбени минатиот викенд. Според СВР Тетово, вчера помеѓу 14 и 15 часот, полициски службеници на СВР Тетово - Полициска станица Гостивар, со судска наредба, извршиле претрес во куќата на лице времено вработено во странство, на улица „206“ во Гостивар. Сопственикот е инаку роднина на Б.С. (33), кој претходно беше ранет од огнено оружје и за кое осомничен неговиот татко. - При претресот, под скалите во дрвено сандаче пронајдено е поголемо најлонско ќесе, во кое имало непозната зелена тревлива материја. Меѓу најдените работи имало и торба со два лаптопи, читач на здравствени картички и друга опрема. За нив постои сомнение дека потекнуваат од тешката кражба која е извршена помеѓу 14-ти и 17-ти овој месец во пет лекарски ординации во гостиварскиот Здравствен дом, вели Марјан Јосифовски портпарол на СВР Тетово. ...
сите 15 | | | веќе видена

ДИЗАЈНЕРКАТА ОЛГИЦА ЃОРГИЕВА НА КУЛТУРНО-МОДЕН НАСТАН ВО БЕЛГРАД Дизајнерката Олгица Ѓоргиева ја претставуваше Македонија на културно- моден настан во Белград, Србија со идеја да се поврзат докажани уметници од целиот регион и да се издигнат уметноста и културата на уште повисоко ниво. Наедно, на настанот "Музика и мода" му беше дадена хуманитарна нота, за децата од "Прифатилиште". На сцената застанаа многу познати имиња од Балканот што имаат интернационална кариера. "Особено сум среќна што имав можност да ги запознаам дизајнерите Верица Ракочевиќ од Србија, Борис Чалиќ од Црна Гора и Ивица Скоко од Хрватска, кои, како и јас, претставија модели на хуманитарната ревија. Ова беше фантастично конципиран настан, кој беше поддржан на интернационално ниво. На настанот присуствуваше целиот дипломатски кор, со кој имав можност да стапам во контакт по настанот. Ова, за мене, е веќе наредно ниво од мојата работа. Особено бев забележана на самиот настан и ги добив сите можни пофалби за мојата работа, што ме прави уште ...
сите 13 | | | веќе видена

ИНЖЕНЕРКАТА ВО НАСА МАРТИНА ДИМОСКА СЕ ОБЛЕЧЕ ВО ОМИЛЕНИОТ ЛИК ОД ЦРТАНИТЕ ФИЛМОВИ Мартина Димоска (22) дипломец по аеронаутичко инженерство, која е најмладата менторка во НАСА, беше дел од традиционалниот настан што се одржуваше во Градскиот парк во Скопје, Јапонската косплеијада. Облечена во костимот на принцезата Бел, главната хероина од Дизниевиот цртан "Убавицата и ѕверот", Мартина беше и промотор на настанот. "За оние што не се запознаени што е тоа косплеиј, да кажам дека станува збор за активност кога лица се облечени како ликови од какво било фиктивно дело (книга, филм, западен стрип...). Косплеијот потекнува од Јапонија, од доцните 70-ти години, кога една мала група љубители носела костими на своите омилени ликови. Она што порано се сметало за една опскурна активност и хоби на мала група луѓе, денес доживува огромна популарност во светот, па еве, и кај нас", вели најмладата менторка во НАСА. Таа објаснува дека особено се популарни косплеиј конвенциите, како оние на Стар Трек во САД, кои, всушност, ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев за, како што се наведува, сервилна и антидржавна политика со која, велат, ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и оти „затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на тиранската платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати“ и го повтори апелот веднаш да ја отфрли платформа и да прифати нови парламентарни избори, на кои граѓаните ќе го кажат својот став за неа. - Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје, стои во соопштението. Според ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 298 | | | веќе видена

СДСМ денеска соопшти дека државен интерес на Македонија во овој момент е мирен трансфер на власта и оти институциите, политички партии и секој поединец се должни да дадат придонес кон нормализација на состојбите. - Мора брзо да се одблокираат демократските процеси со тоа што ќе се избере нов собраниски претседател, а потоа и нова реформска влада. Укажуваме дека сите државни институции и вработените во нив имаат должност да ги заштитат државните интереси и да помогнат тој процес да се реализира согласно мнозинската волја, интересите на граѓаните и безбедноста и стабилноста на државата, а не на мала група криминалци, се вели во соопштението. Според СДСМ, блокадата од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и поттикнувањето етнички провокации од раководството на таа партија се во прилог на хаос во државата, што доколку не се променат состојбите можел да се случи за три недели кога целосно престанува мандатот на градоначалниците. - Во Република Македонија постои декларирано парламентарно мнозинство од 67 пратеници кое е ...
сите 118 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен гостиварец завршил во болница со прострелна рана, откако неговиот татко пукал во него и го ранил во рака. Настанот се случил вчера претпладне во куќа на улицата „205“ во Гостивар. Според СВР Тетово, помеѓу таткото А.С. (57) и синот Б.С. дошло до вербална расправија во семејната куќа. Синот го нападнал, удирајќи го по телото и главата и упатил закани дека ќе го убие, но бил спречен од неговиот брат и истуркан во дворот. Набрзо потоа, Б.С зел секира и почнал да удира во вратата од куќата. Таткото извадил пиштол што го поседувал без дозола и испукал еден куршум кон синот и го ранил во левата подлактица. Повредениот бил пренесен во гостиварската болница, каде што му е укажана лекарска помош и потоа е приведен во полициска станица. Осомничениот за пукањето, набрзо по пријавувањето е лишен од слобода. На синот му е земена парафинска ракавица, а оружјето со кое најверојатно е пукано е пронајдено и предадено на вештачење. Полициска екипа, по овластување на јавен обвинител, извршила увид на ...
сите 29 | | | веќе видена

next