Европската комисија очекува сите политички лидери и институции во Република Македонија да дозволат демократскиот процес во земјата да се одвива, што според официјален Брисел вклучува и избор на нов спикер на парламентот и потоа и нова влада, без одложување. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ова денеска на прес-конференција во зградтаа „Берлемонт“ на Еврокомисијата го исткана портпаролката на неформалната Влада на Еворпската унија, Маја Коцијанчич. - Ние сме гласни за тоа што очекуваме да се случи во земјата и во оваа фаза, ние го следиме развојот на настаните и постојано говориме во повеќе навратии дека мора да се почитуваат резултатите од последни парламентарни избори и сегашниот неизвесен застој и Влада мора да се воспостави без одложување, базирана на парламентарното мнозинство кое постои. Знаете дека двајцата, Високата претставничка и комесарот Хан го повикаа претседателот да ја преиспита неговата позиција. Ние сега очекуваме сите политички лидери и институции да дозволат демократскиот процес ...
сите 17 | | | веќе видена

Двајца жители на тетовско Старо Село биле приведени од тетовската полиција откако во видливо алкохолизирана состојба вооружени со пиштоли што нелегално ги поседувале и лажно претставувајќи се како инспектори во МВР побарале пијалоци и ги легитимирале гостите во угостителски објект во селото Копанце, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Лицата М.Ј.(68) и Д.С.(30), како што додаде Јосифовски, биле приведени околу два часот по полноќ, по што од М.Ј. бил одземен пиштол „Застава магнум 357“ со шест куршуми, а од Д.С. пиштол „Парабелум 9 милиметри“ со празна рамка што тие се обиделе да го фрлат под контејнер. Во нивното возило „Форд Ка“ со тетовски регистерски таблици пак биле пронајдени осум чаури од испукани проектили. - Се што е пронајдено е фотодокументирано и со потврда е одземено за вештачење, додека двајцата се задржани и се работи на расветлување на случајот по што тие ќе се соочат со соодветни поднесоци, рече Јосифовски.
сите 12 | | | веќе видена

Марио Деус, почесен македонски конзул во Барселона, кој е шпански државјанин, е уапсен во Јужна Африка поради сомневање за убиство на своите тригодишни близнаци. Според деталите од јужноафриканската полиција, телата на близнаците, момче и девојче, ги пронашла нивната мајка Ј.Е. која е швајцарска државјанка во летната резиденција на Деус во Хоунг Беј, блиску Кејптаун. Кога таа стигнала во вилата, Деус влегол во нејзиното возило и побегнал, но подоцна бил уапсен во Кејптаун. Како што пренесуваат Ел Паис и Еуропа прес, истрагата се уште не го соопштила мотивот за ова злосторство, а не се разјаснети ниту околностите под кои тоа е извршено. Според полицијата, Деус наскоро ќе биде изведен пред суд за две убиства и за кражба на автомобил. Улогата на почесен конзул е поразлична од таа на конзул од кариера, функција која во Шпанија е исклучиво резервирана за дипломати. Почесните конзули, пак, најчесто се бизнисмени или претприемачи. Почесниот конзул, кој ја претставува земјата во области каде таа има мала присутност ...
сите 68 | | | веќе видена

ПОРАДИ ЗАБУНА НА СНИМАЊЕ НА ФОТОСЕСИЈАТА Членовите на групата "Балкан бенд" пред неколку дена за малку ќе завршеле во полиција. Тие заминале на Зајчев рид, во близина на Скопје за да направат фотосесија, но заради војничките палта од случајни минувачи биле пријавени во полиција како терористи. "За малку ќе бевме уапсени и ќе завршевме во полициска станица. Наскоро ќе ја промовираме нашата нова песна "Зависен" и заради тој проект сакавме да направиме необична фотосесија. Но, поради маскирните палта некој поминувал и не видел и не пријавил како терористи. Сега откако заврши, сe е многу смешно, но искрено не беше баш пријатно. Додека се местевме за снимање, одеднаш околу нас се создадоа еден куп полицајци со марици. И додека ние да се свестивме, бевме веќе обиколени. Настана една мешаница, кои сме и што сме и што правиме тука. Среќа многу брзо од една напната ситуација настана смеа. Кога ја видоа опремата за снимање и апаратите, ни кажаа дека сме биле пријавени како терористи и дека тие тргнале да ги ловат. На ...
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оцени дека СДСМ сакале да извршат пуч во Собранието на Република Македонија и повтори дека единствен излез од политичката криза се предвремени парламентарни избори. - Криминогеното раководство на СДС е нервозно бидејќи не може да ги реализира ветувањата и исполни уцените. Затоа се обидоа да извршат пуч во Собранието на Република Македонија преку кршење на Деловникот и Уставот. Со цел да се замолчат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да дебатираат за точките од Тиранската Платформа. СДС сакаше што побргу да започнат со реализирање на Тиранската Платформа, се вели во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ посочува дека во Македонија нема да се реализираат туѓи платформи за да се спасат, како што се вели, криминалците на СДС. - Се почна да излегува на површина, предавството, пазарењето со националните и државните интереси. Сето што сакаа да го сокријат од народот се дозна. Затоа народот на Република Македонија храбро реши да се спротистави на мафијашите од СДС, и јасно им порача дека со Македонија ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски во денешното соопштение до медиумите наведува дека Специјалното јавно обвинителство одбива да постапува по нивното барање, со што влијае на пролонгирање на итна постапка која се води пред овој суд. - Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија ја информира јавноста дека на 06.04.2017 година беше доставено барање за информација до Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Поради итниот карактер на доставеното барање, шефот на кабинетот на претседателот на Врховниот суд на Република Македонија оствари неколку телефонски разговори со шефот на кабинетот на кавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, од каде се уште нема одговор по поднесеното барање, се вели во соопштението. Од Врховниот суд на Република Македонија сметаат дека „Обвинителството очигледно ...
сите 172 | | | веќе видена

СДСМ денеска во соопштение истакна дека институциите се должни да овозможат мирен трансфре на власта и да не подлегнуваат на насилни сценарија. Според СДСМ, многу брзо ќе биде избран нов претседател на Собранието, а потоа и нова влада на граѓаните на унитарна Македонија, согласно Деловникот, Уставот и законите во државава. - Одлуката е на 700.000 граѓани изразенa на кредибилни избори, преточена во 67 пратенички мандати на парламентарното мнозинство, кое има право, но и должност да ги избере новиот собраниски претседател и новата Влада, наведува СДСМ. Дополнува дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ „не смее да се заканува со насилство и оти граѓаните се фактор, избрале заедништво, правда и промени и тие ќе се случат“. - Укажуваме на институциите и на вработение во нив, дека има ново парламентарно мнозинство и дека се должни да ги овозможат демократските процеси согласно мнозинската волја на граѓаните од изборите, се вели во соопштението.
сите 168 | | | веќе видена

Драган Петковски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција истакна дека полицијата и јавниот обвинител мора веднаш да преземат мерки против пратеникот Максим Димитриевски. - Насилникот може да продолжи да напаѓа и физички да се пресметува со сите кои не размислуваат како него. Неколку дена претходно и претседателот на општинската организација на СДС во Куманово нападна и повреди граѓанин кој учествуваше на мирен и достоинствен протест „За заедничка Македонија“, чиј единствен грев беше тоа што си ја сака татковината и не дозволува криминалците да ја раскрчмуваат и да реализираат тирански платформи, рече Петковски. Пратеникот Максим Димитриевски, како што нагласи, мора да одговара поради тоа што му скрши два заба на момче кое нарачало патриотска песна. - Димитриевски нападна момче само затоа што пеело македонска народна песна. Наместо да се извини пред целата јавност и покрај кривичната, да понесе морална одговорност како сериозен политичар, како маж, тој дрско и безобразно се обидува преку соросовите ...
сите 139 | | | веќе видена

Внук се обидел да ограби баба и дедо додека спиеле завчера ноќта во нивната куќа во Штип, при што ја повредил бабата удирајќи ја двапати по глава. Како што информира денеска Министерството за внатрешни работи во редовниот Билтен, завчера околу 00:30 часот во Штип, крадецот го скршил стаклото од влезната врата од куќа сопственост на С.М.(77) и П.М.(74), влегол внатре и ставил черга врз главата со која го прекрил лицето. - Влегол во собата каде спиеле бабата и дедото, кои станале откако слушнале тропање и кршење стакло, и им побарал пари. П.М. се упатила кон него и успеала да му ја тргне чергата од главата при што препознала дека крадецот е нејзиниот внук К.С.(31) од Штип. Во тој момент К.С. со рака ја удрил П.М. во пределот на главата од што паднала на подот, а К.С. продолжил да бара пари. Отакако успеала да стане и се упатила кон кујната, за да земе некој предмет со кој би се одбранила, К.С. ја престигнал и уште еднаш ја удрил со рака во пределот на главата, по што побегнал без да успее да им земе пари или ...
сите 60 | | | веќе видена

Едно лице е повредено во пожар што избувнал вчера напладне во куќа на ул. „Јајце“ во Скопје, сопственост на М.Н.(53). Опожарени се горниот кат од куќата и покривната конструкција. Пожарот, што настанал од засега непознати причини, е изгаснат од Бригадата за противпожарна заштита во 13:10 часот. Во моментот кога избил, во куќата биле тројца членови на семејството кои навремено ја напуштиле куќата и не се здобиле со повреди, а Ј.А.(61) додека се обидувал да го изгасне пожарот, се здобил со повреди од парче дрво кое му паднало врз главата. Медицинска помош му била укажана на место од екипа на Итната медицинска помош.
сите 56 | | | веќе видена

Во ПС ОН-Струга вчера во 6.53 часот било пријавено дека на улицата „Партизанска“ непосредно до фудбалскиот стадион „Караорман“ било опожарено патничко моторно возило „СААБ“, без регистарски ознаки. Како што информира денеска МВР, пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица-Струга, а увид на местото извршила екипа од Надворешна канцеларија за криминалистички работи-Струга. Констатирано е дека возилото во целост е опожарено, а пожарот најверојатно е подметнат со лесно запалива материја од страна на засега непознато лице. ПС-Струга презема мерки и активности за целосно расчистување на случајот.
сите 23 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција ги оцени како клучни претстојните денови и најави интензивирање на протестните маршеви, преку кои бараат отфрлање на т.н тиранска платформа и зачувување на унитарноста на државата. Како што истакнаа, нивните протестни активности ќе продолжат во иста форма и ќе бидат мирни. Борис Дамовски, кој е еден од организаторите на протестните маршеви, рече дека бројноста и решителноста на граѓаните е оружјето со кое се борат на улиците. - Основна задача на секој граѓанин на Република Македонија е да присуствува на овие протести. Единствениот функционален дел од оваа држава во моментов се граѓаните кои знаат како беа излажани. Овие денови се клучни со интензивирање на протестите. Ќе продолжат во истата форма, мирни, ненасилни, без кршење, навредување, викање, туку самата бројност и решителност на граѓаните е оружјето со кое се бориме на улиците, рече Дамовски. Тој апелираше граѓаните да излезат во што поголем број, да зборуваат со што ...
сите 6 | | | веќе видена

Илиевски: Следната недела е клучна за Македонија, ќе бидеме будни и ќе реагираме Решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски кој е еден од организаторите. -Она што се обидоа да го направат во четвртокот на шверцерски начин да изберат претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа и веднаш потоа ќе преминат на избор на влада, ќе се обидат сосема сигурно во еден од овие три дена пред Велигден, да го направат и тоа не смееме да им го дозволиме и нема да го дозволиме. Ќе бидеме будни, ќе следиме се што се случува, ќе следиме многу внимателно и ќе реагираме во секунда, истакна Илиевски. Илиевски апелираше да не се обидуваат да сторат такво нешто. -Затоа се возевме денес, да ги потсетиме граѓаните будно да внимаваат што ќе се случува, многу важни три дена на почетокот на идната недела ...
сите 151 | | | веќе видена

ЛИКОВНИ УМЕТНИЦИ ОД РУСИЈА ЌЕ ОТВОРАТ ВО ШТИП ОБРАЗОВЕН ЦЕНТАР ЗА ЦРТАЊЕ И ЗА ШАХ Петгодишната Тања и шестгодишниот Андреј, кои потекнуваат од Русија, а веќе петта година живеат со родителите во Македонија, се првите посетители на идната шаховска школа што се планира да се отвори од септември во Штип. Нивните родители веќе обезбедиле шаховски маси, табли и часовници и по теркот на познатата руска школа, планираат наесен да го возобноват шахот и да ја популаризираат древната игра во овој град. Поранешниот шаховски клуб во Штип, кој во минатото бил организатор на многу силни меѓународни турнири, веќе неколку децении е замрен и е во тотална пат позиција. Иницијативата и целиот проект потекнуваат од Викторија и Игор Егорови, професори на Ликовната академија при Универзитетот "Гоце Делчев" во Штип. Нивната преокупација е уметноста, но, според руските манири, афинитети и правила, незамисливо е да не си близок со шаховската игра. Тие ја имаат поддршката од сонародничката Маргарита Иванникова, која, исто така, живее ...
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа. - Само така граѓаните на Република Македонија нема да се чувствуваат измамено, се вели во соопштението. Според ВМРО-ДПМНЕ, народот ги прочитал лагите на СДСМ и не им дозволил да ги раскрчмуваат највисоките државни и национални интереси. Албанските партии, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ, потврдиле дека има платформа, а претседателот на СДСМ Зоран Заев има обврска да ја реализира. Според ВМРО-ДПМНЕ, Заев е уценет и како што стои во соопштението, за да не оди во затвор мора да испорача се што ќе се побара од него, да го смени законот за јазици и да го официјализира албанскиот на цела територија, што ќе претставува вовед во редефинирање на Македонија во бинационална држава, да ги смени банкнотите, униформите и да ги осуди борците од НОБ за геноцид, да отвори дебата за промена на знамето, ...
сите 501 | | | веќе видена

СДСМ денеска преку соопштение побара ВМРО-ДПМНЕ да прифати, како што наведуваат, дека е опозиција и да овозможи мирен трансфер на власта затоа што ќе нова влада. Според СДСМ, „раководството на ВМРО-ДПМНЕ не може да ги држи во заложништво граѓаните на Македонија и не смее да поттикнува насилство врз мнозинството од граѓаните и парламентарното мнозинство“. - Мора да има трансфер на власта, тоа е мнозинската волја и ВМРО-ДПМНЕ И Ѓорге Иванов се должни да овозможат мирен трансфер на власта! Волјата на мнозинството граѓани е јасна и исто така 700.000 граѓани, преку 67 пратенички мандати имаат право и обврска да го изберат новиот претседател на Собранието, а потоа и новата реформска влада. И тоа ќе се случи согласно Уставот, Деловникот и законите, се вели во соопштението од СДСМ. Покрај јасно изразената волја на мнозинството од граѓаните за промени, наведува СДСМ, и целата демократска меѓународна заедница повика на почитување на демократските принципи, на здрав разум и на мирен трансфер на власта.
сите 501 | | | веќе видена

Терористите на Исламска држава во Мосул убија најмалку 50 луѓе кои се обиделе да пребегнат кај ирачката армија, објави локалниот портал „Шафак њуз“ повикувајќи се на очевидци. Според порталот терористите ги убиле цивилите во областа Рас ел Џада и Мушахада во центарот на Мосул, откако тие се обидела да побегнат. Ирачката армија од февруари презеде офанзива во западниот дел на Мосул, кој е под контрола на ИД, додека источниот дел на градот е целосно ослободен. ИД ги користи цивилите во Мосул како жив штит, а со убивање на заробените бегалци се обидува да ги заплаши останатите жители. Според податоци на Обединети нации, во зоните на воените операции има најмалку 400.000 луѓе.
сите 16 | | | веќе видена

ЗА ТРИ ГОДИНИ ВО ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1 Близу 2.000 осуденици за три години побарале да им се избришат осудите од добиената казна евидентирана во Основниот суд Скопје 1. Според статистиката на најголемиот суд во земјава, за три години 1931 осуденик поднеле барање до Основниот суд Скопје 1 да им се избришат казните. Во 2014 година пристигнале вкупно 579 барања за бришење на нивните пресуди изречени по различни основи. Од нив судот решил 378, односно на толку осудени лица од вкупниот број поднесени барања им биле избришани казните. Во текот на 2015 година на адреса на Судот молби за бришење на осудите од казнената евиденција поднеле 606 лица. Од поднесените барања судот решил 578. Изминатава година до судот пристигнале 140 барања повеќе од 2015, односно вкупно 746 во која бројка се опфатени и неколку кои биле поднесени и минатата година. Од Основниот суд Скопје 1 појаснуваат дека од оние 1.712 поднесени молби кои биле решени во текот на три години, во најголемиот дел се прифатени и казните се избришани, ...
сите 2 | | | веќе видена

На 41 ден од протестните маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, рече Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Она што се обидоа да го направат во четвртокот на шверцерски начин да изберат претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа и веднаш потоа ќе преминат на избор на влада, ќе се обидат сосема сигурно во еден од овие три дена пред Велигден, да го направат и тоа не смееме да им го дозволиме и нема да го дозволиме. Ќе бидеме будни, ќе следиме се што се случува, ќе следиме многу внимателно и ќе реагираме во секунда, рече Илиевски. Илиевски апелираше да не се обидуваат да сторат такво нешто. -Затоа се возевме денес, да ги потсетиме граѓаните будно да внимаваат што ќе се случува, многу важни три дена на почетокот на идната недела следуваат. Тиранската платформа беше презентирана на Божиќ намерно за да не предизвика големи реакции бидејќи ...
сите 176 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до припадниците на ромската заедница по повод одбележувањето на 8 Април Меѓународниот ден на Ромите. Секојдневните искуства и истражувања, наведува Иванов, покажуваат дека токму образованието претставува основен предуслов за решавање на проблемите од современото живеење. Низ ангажман на надлежните институции и потенцирање на неопходноста од едукација на лицата кои живеат во недоволно развиените подрачја ќе се подобрат условите за живот. Затоа повикувам да се погрижиме и на секому да му дадеме можност да биде дел од овој процес. Реалното интегрирање во општеството на припадниците на одредени етнички заедници придонесува за решавање на постоечките предизвици, се вели во честитката. Иванов во честитката посочува дека и понатаму ќе се вклучува во сите предизвици за заедничко и посветено надминување на предрасудите. И претседателот на Владата, Емил Димитриев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница. Годинешната прослава е ...
сите 41 | | | веќе видена

next