ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не успеал во обидот за пуч, не успеал со прекршување на деловникот за работа на Собранието, законот и Уставот, да избере претседател на Собранието. СДСМ не успеа да го направи првиот чекор за на мала врата да ја протурка платформата од Тирана. СДСМ сепак не се откажува од таквата своја намера, да формираат влада по волјата на Рама. СДСМ за да ја спаси својата криминална врхушка да не оди во затвор ја втурнува целата држава во политички амбис, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата наведуваат дека СДСМ сака да избере тирански претседател на Собранието и што побргу да воведе двојазичност на Македонија, двојазични униформи и банкноти. - СДСМ се плаши од дебата и обелоденување пред граѓаните за сите овие работи кои ги прифатиле, а кои во крајна фаза ја имаат федерализацијата на Македонија. Граѓаните се гневни на ваквото однесување на СДСМ и се чувствуваат изманипулирано од СДСМ кој сака да им ја продаде државата. СДСМ наспроти себе ги има граѓаните на Македонија, кои си ја бранат ...
сите 552 | | | веќе видена

СДСМ: Да се овозможи мирен трансфер на власта Парламентарното мнозинство од 67 пратеници избрано на кредибилни избори и формирано на демократски начин е должно според Уставот, Деловникот и законите да избере нов претседател на Собранието и нова Влада, наведува СДСМ во денешното соопштение. Според СДСМ, неоодговорно е криминалните интереси да се ставаат над државните интереси и интересите на граѓаните. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ, како што се наведува, ги блокира демократските процеси и во јавноста шири насилна реторика. -Неопходен е разум. На тоа повика и меѓународната заедница која јасно ја посочува одговорноста кај досегашната власт за дестабилизацијата што и ја прават на државата. Мора да се овозможи мирен трансфер на власта, стои во соопштението од СДСМ.
сите 552 | | | веќе видена

ГРАЃАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ БАРААТ НОВ ЗАКОН ЗА МЕДИЦИНСКА УПОТРЕБА НА КОНОПОТ Нов закон со кој ќе се регулира медицинската употреба на канабисот бараат невладините организации. Законските решенија што беа донесени лани во февруари и легално достапните форми на масло од канабис, според нив, не ги задоволуваат потребите за лекување различни болести. Здравствените власти велат дека се отворени за промени и за дебати и додаваат дека со зголемување на бројот на фирмите што ќе произведуваат масло од марихуана, ќе се зголеми конкуренцијата, ќе има повеќе видови масла и ќе падне цената. "Долгонајавуваната легализација на марихуаната за медицински цели во Македонија не ги исполни очекуваните цели. Легално достапните форми на коноп сe уште не се достапни за голем број пациенти, бидејќи цените се превисоки, а, од друга страна, самата концентрација на канабиноидите во маслата што ги има на пазарот е прениска за третман на одредени болести", стои во истражувањето на невладината "ХОПС - Опции за здрав живот", спроведено во ...
сите 5 | | | веќе видена

ИНТЕРВЈУ ВЕРА КАЛИН, НАЈЧИТАН АВТОР ВО МАКЕДОНИЈА ЗА 2016 ГОДИНА За деби романот "Бездомникот со златен часовник", Вера Калин, на 23 години го доби признанието од НУБ "Свети Климент Охридски", најчитан автор во Македонија за 2016 година. Романот, во издание на "Матица македонска", веќе има и бугарски превод, се преговара за германско издание, а неодамна излезе и четвртиот тираж. Калин ги има добиено наградите за расказ на "Нова Македонија " во 2013 и "Живко Чинго" во 2014 година, а лани, исто за "Матица", ја издаде збирката раскази "Ловци на светулки". Неколку дена по дипломирањето на Економскиот факултет во Скопје и 23. роденден, со Калин разговаравме за инспирацијата, за студиите на вториот факултет - книжевност , за Сеул , за конкуренцијата и за соништата. * Верче, "Бездомникот со златен часовник" се чита во еден здив. Според реакциите, книгата ти е занаетски, школски точно напишана. Како научи да пишуваш роман? - Покрај тоа што читам многу книги од сите жанрови, читав книги за тоа како се пишува ...
сите 67 | | | веќе видена

ТАЈНИТЕ НА ДОБРОТО КАФЕ СО ДАРКО ЧУТУРИЌ, ПРОФЕСИОНАЛЕН БАРИСТ Само ако е квалитетно, еспресо кафето, од видот 100- процентна арабика, не му штети на организмот, дури и да испиете повеќе еспреса на ден. Ова го тврди Дарко Чутуриќ од Зеница, Босна и Херцеговина, професионален барист и контролор на квалитетот на кафето, кој од 2002 година работи во Трст, во фабриката за кафе "Или". Дарко е на гости во Скопје и ја обучува екипата на "Гнездо кичен бар" како да направи подобро и поквалитетно еспресо. За себе вели дека може да испие и до 15-20 шолји на ден, а да не чувствува срцебиење и висок притисок, но само ако кафето е чисто, квалитетно и е направено во чиста машина. "Јас сум барист, пред сe, но мојата сегашна задача е обука и едукација на баристите од 20 држави од Европа и од Азија како да направат квалитетно кафе. Во Трст заминав во 1992 година, за време на војната во Босна и работев разни работи. Во фабриката "Или" ме примија во 2002 година. Првите осум години работев во лабораторијата, без никакво ...
сите 20 | | | веќе видена

ВО МЕЛБУРН ИЗБРАНИ ТОП 50 РЕСТОРАНИ ВО СВЕТОТ ЗА 2017 Ресторанот "Илевен Медисон парк" во Њујорк, со 3 Мишелин ѕвездички е награден за најдобар ресторан во 2017 година во Мелбурн, Австралија. За изборот на најдобри 50 ресторани во светот гласаа 1.000 експерти од гастрономската индустрија, вклучувајќи писатели, критичари и шефови на кујни од целиот свет. Во првонаградениот ресторан кој нуди француска модерна кујна со печат на Њујорк, главен шеф е швајцарскиот готвач Даниел Хам. На второ место е ресторанот "Остериа Франческана" во Модена, Италија, исто така со 3 Мишелин ѕвездички, од 2010 постојано меѓу петте најдобри ресторани во светот. На трето место е ресторанот "Ел Селер де Кан Рока" во Жирона, Шпанија, со традиционална каталонска кујна. На 4. место е ресторанот "Миразур" во Ментон, Франција со две Мишелин ѕвездички. На петтото место е ресторанот "Централ" во Лима, Перу, нема ниту една Мишелин ѕвездичка, а во кој се готви со состојки од џунглата. Ресторанот, во изминатите три години е прогласуван за ...
сите 3 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Актуелниов период го оцени како особено драматичен за државата. Порача народот да биде подготвен на подолгорочен отпор за справување со сценариото за државата и оти преку демократски дијалог во Парламентот може да се најде решение. Најдобро можно решение, според Груевски, се брзи избори и како што вели народот се да види, СДСМ да излезе со нивната тиранска платформа која ја прифатија и ние со нашиот концепт на стабилна унитарна и граѓанска Македонија. – Живееме во прилично тешки и драматични времиња за унитарноста, државноста и за националните интереси и добро е што граѓаните се веќе сензибилизирани до степен што им станува јасно, дури и на оние што гласаа за СДСМ, дека во некои разговори некој продал некои работи и оти тие што го поддржале и гласале за него ...
сите 332 | | | веќе видена

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје, Богдан Илиевски, еден од организаторите на иницијативата. Тој вели дека наредната недела ќе биде клучна. – Мора да продолжиме така, фокусирано и без опуштање, да не има што повеќе и повеќе секој еден ден, особено наредната недела, која ќе е клучна, истакна Илиевски. Посочи и дека Граѓанската иницијатива со досегашните протести донела промени. – Ја завршуваме 6тата недела и одиме уште јако, уште појако, колку што треба, до кога и да треба. Нема опуштање! Променивме работи, да знаете. Ние донесовме промена, посочи Илиевски.
сите 186 | | | веќе видена

Ова што се случува веќе треба да добие име. Оваа криза не е платформска криза. Оваа криза е предизвикана од еден човек и тој човек има име, Зоран Заев. Сите негови досегашни лаги, шарени, со зајачка опашка овој народ нема да ги заборави. Ова на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје го истакна Борис Дамовски, член на иницијативата. -Секој ден доаѓаме тука и кажуваме колку не веруваме во Тиранската платформа и нејзината намера и колку веруваме во самите нас и во иднината на Македонија, порача Дамовски. Вели дека за да не се дозволи друг да избира за граѓаните потребни се попис и избори. Дамовски повика на уште поголема масовност на протестните маршови. -Ни една борба не за вршила за два – три викенда. Ве повикувам да бидеме тука, да бидеме будни, потенцира Дамовски.
сите 25 | | | веќе видена

7 години Клиничка болница „Аџибадем Систина“ - Нови стандарди во здравствената грижа Вложување во најсовремената технологија за дијагноза и третман, врвен медицински тим и имплементирање нови интервенции се работите кои ја поставија Аџибадем Систина лидер во земјата и регионот. Потврда за безбедноста и квалитетот на медицинската грижа е добивањето на престижната акредитација од Јоинт Цоммиссион Интернатионал, со што болницата стана дел од светските центри кои ги применуваат највисоките стандарди во грижата на пациентите. 450.000 регистрирани пациенти изминативе седум години имаа можност да бидат дел од интегрираниот систем и да ги користат услугите на болницата. Клиничката болница Аџибадем Систинаа секојдневно ја исполнува својата визија да биде неприкосновен лидер во здравствениот сектор во регионот. Седум години болницата инвестира во најмодерна технологија и кадар, и е во чекор со последните медицински трендови за лекување на пациентите. Со добивањето на ЈЦИ акредитацијата минатата година постигнавме ...
сите 8 | | | веќе видена

Најмалку три лица загинаа откако камион влета во шопинг центар во центарот на Стокхолм, објави британски Гардијан, повикувајќи се на соопштение од полицијата во Стокхолм. Засега не се знае точниот број на повредени во инцидентот. Западните медиуми јавуваат дека целиот реон е блокиран од полицијата. Сведок за локалните медиуми изјавил дека видел стотици луѓе како бегаат од нешто, за да се спасат.
сите 202 | | | веќе видена

Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска во Рим претседаваше со сесијата насловена „Патот до интеграција“ којашто е дел од конференцијата што ја организира Одбранбениот колеџ на НАТО. Јолевски истакна дека членството во ЕУ и НАТО е од стратегиско значење за Република Македонија, но и за Европа и оти е неопходно Европа да најде методи за да ги забрза интегративните процеси за преостанатите земји од Југоисточна Европа. - Промените во геополитичкото опкружување во Европа и во светот укажуваат на потребата од стратешки пристап кон забрзување на интегративните процеси на земјите од Југоисточна Европа, бидејќи статус-кво ситуацијата во нивните интеграции е неодржлива, рече министерот Јолевски. На сесијата, како што соопшти Министерството за одбрана, било истакнато значењето од интеграција на земјите аспиранти за членство во НАТО од Југоисточна Европа. Говорниците посочиле дека на членството во Алијансата треба да се гледа од аспект на зачувување и унапредување на регионалната стабилност и безбедност. Покрај ...
сите 69 | | | веќе видена

З.С. (55) од село Алинци е тешко повреден откако вчера паднал од трактор со кој управувал Д.К. од село Кривогаштани. Како што соопшти полицијата, незгодата се случила во 17:30 часот во атарот на село Канатларци, на некатегоризиран земјен пат кај местото Канатларска Чешма. Тракторот е модел „ИМТ“-533 и немал регистарски ознаки. Повредениот кој има скршена горна вилица, по укажаната лекарска помош во Општа болница Прилеп, е препратен во Клинички центар Скопје на натамошно лекување.
сите 3 | | | веќе видена

Љ.Ѓ. од село Конопница се обидела да го убие својот сопруг со удар со шрафцигер во пределот на градите по што го однела во Здравствениот дом во Кирва Паланка каде му биде укажана лекарска помош. Според полицијата, немилиот настан се случил пред три дена, а поради сериозноста на повредата, сопругот е префрлен во Клинички центар - Скопје. Против Љ.Ѓ. е поднесена кривична пријава поради основано сомнение дека сторила кривично дело „убиство во обид”.
сите 12 | | | веќе видена

Тешко повредено е деветгодишно дете кое вчера во Чаир било удрено од патничко возило „Форд Фокус". Според МВР, несреќата се случила на улицата „Лазо Трповски“, а со возилото, со скопски регистарски ознаки, управувал Ќ.Ф.(59) од Скопје. Детето има фрактура на двете коски од левата подлактица. Префрлено е во ГОБ „Св.Наум Охридски“ и задржано на натамошно лекување.
сите 12 | | | веќе видена

Заев е пред се многу исплашен. Преплашен. Затоа што очигледно не го испорачал тоа што се очекувало од него. Влегол во туѓа игра во која што не може сега да излезе. Тој сега прави грешки. Кога е човек исплашен прави грешки. Тие негови грешки сега го внесуваат во многу потешка состојба од онаа кога почна сево ова кога сакаше преку снимки, кои, како што вели тој, ги добил од странски служби, да ја сруши легално избраната Влада на Република Македонија, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервјуто за хрватската национална телевизија ХТВ, одговарајќи на прашањето која е причината за постапките на Заев. Во интервјуто за ХТВ, Иванов посочува дека лидерот на СДСМ Зоран Заев 67-те потписи ги добил под уцена од албанските партии да прифати платформа која, како што нагласи тој, е донесена во Кабинет на премиер на туѓа држава. - Доколку јас дадам мандат на некој што прифатил платформа на туѓа држава, согласно нашиот Кривичен закон, членот 308, ја рушам независноста на државата. Во членот 308 изричито стои: ...
сите 34 | | | веќе видена

Целосно се изгорени две куќи во скопската населба Шуто Оризари, а две делумно, откако синожа избувнал пожар од засега се уште непознати причини. Според МВР, повредени нема, а пожарот се уште не е локализиран. Изгорените куќи се сопственост на М.И.(49) и М.Ѓ., а делумно опожарените на А.С.(58) и Ф.Т.(52).
сите 16 | | | веќе видена

Решението на политичката криза во Македонија е важно со цел земјата да може да продолжи со реформскиот процес, кој е клучен услов за натамошен прогрес на патот кон евроинтеграцијата. Уверен сум дека Македонија ќе најде решение базирано на Уставот и на принципите на функционалната демократија, вели директорот на италијанскиот Институт за меѓународни односи, амбасадорот Фердинандо Нели Фероџи кој денеска престојува во Македонија на покана на МНР. - Запознаен сум со политичката криза која е сега во центарот на критичката дебата во Македонија. Останува на политичките партии пред се, и политичките сили во Македонија да најдат решение за политичката криза. ЕУ е заинтересирана за што поскоро решавање на кризата, истакнува Фероџи кој воедно се оградува од сугестии како тоа може да се постигне. Тој нагласи дека и неговата земја има искуство со неброени политички кризи во однос на формирање влади. - Ние сме навикнати на такви кризи и сме ги надминале со решенија постигнати низ дијалог и трпение. Се надевам дека тоа ќе ...
сите 21 | | | веќе видена

Непознати лица кои лажно се претставиле како полицајци вчера во Охрид успеале да измамат тројца албански државјани и од нив да украдат две чанти во кои имало патна исправа, лични карти, четири мобилни телефони, 4.000 американски долари, 450.000 леки, 730 евра, 60 турски лири, 300 денари, 350 канадски долари и 10 франци. Случајот го пријавил вчера вечер еден од оштетените. А.Д. (32) од Тирана и С.М. (38) и Г.Г. (37) од Елбасан околу 20:10 часот се движеле по улицата „Крум Точко“ кога биле пресретнати од патничко возило „фолксваген голф 5“ со непознати регистарски ознаки. Од возилото излегле две непознати машки лица. Едното имало елек на кој пишувало полиција, а другото било вооружено. Им рекле на А.Д., С.М.и Г.Г. да легнат на земја и им извршиле претрес, по што им ги одзеле чантите и се упатиле во непознат правец. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 14 | | | веќе видена

Сеф со 7.100 евра, 2.200 долари, 10.000 денари и златен накит е украден ноќеска од куќа во Штип. Како што соопшти полицијата, разбојништвото го извршиле засега непознати сторители, маскирани со фантомки. По 00:00 часот тие насилно влегле во куќата, со употреба на алат. Им ги врзале рацете на домаќините А.Б.(77) и М.Б.(70) со самолеплива лента. Од А.Б. го побарале клучот од сефот и притоа физички го малтретирале. Откако не успеале да добијат одговор, почнале да пребаруваат и во една од просториите го пронашле сефот. М.Б. успеала да се ослободи околу 01:20 часот и настанот го пријавила во СВР - Штип. А.Б. е пренесен во Клиничка болница каде му се констатирани телени повреди и е задржан на натамошно лекување. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
сите 64 | | | веќе видена

next