Во дебата на Телма меѓу Зоран Илиоски член на Извршниот Коминтет на ВМРО-ДПМНЕ и Стефан Богоев претседател на СДММ, дискутирајќи за политичката криза која ја создава СДСМ, Илиоски потенцира дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите демократски можности, како што рече, да го изведеме СДС пред народот јавно да кажат кого излажале Македонците или Албанците. Илиоски подвлече дека ако ВМРО-ДПМНЕ прифатиле тоа што СДСМ го прифатиле, тие ќе формирале Влада. -Ако ние прифатевме кантонизација, федерализација, геноцид што вие сте прифатиле, како што кажа вашиот лидер од Сараево, ние ќе напраевме Влада. Ние тоа не го прифативме. Илиоски јавно преку емисијата, упати и прашање до Заев „како во време на режим тој и неговите фирми свртеле 200 милиони евра во време на режим?
| | веќе видена

СДСМ денеска преку соопштение посочува дека сите се должни да овозможат мирен трансфер на власта и оти во следниот период многу брзо граѓаните ќе добијат влада според Деловникот, Уставот и законите. Во соопштението се наведува дека новата влада ќе се грижи за реалните потреби на граѓаните и за државните интереси. - Работниците ќе добијат покачување на минималната плата на 12 илјади денари во првата година, а таа ќе порасне до 16 илјади денари на крајот на мандатот на новата реформска влада. Просечната плата ќе се качи до 500 евра. Ќе се намалат нивните животни трошоци. Граѓаните ќе плаќаат помалку пари за електрична енергија, бидејќи ќе се врати евтината дневна тарифа од два часа секој ден и преку целиот викенд и сабота и недела, се вели во соопштението и се додава дека ќе се укине екстерното тестирање и плаќањето на радиодифузната такса. Во соопштението СДСМ наведува и дека државата ќе напредува кон ЕУ и НАТО.
сите 180 | | | веќе видена

ВЕЛИГДЕН ВО СЕМЕЈСТВОТО НА ПОП-ПЕЈАЧКАТА РЕБЕКА Весело и динамично е во семејството на поп-пејачката Ребека Јанковска-Ристески и на нејзиниот сопруг Милан Ристески, директор на Институтот за радиотерапија и онкологија во Клиничкиот центар во Скопје. Ребека и Милан, со тројцата синови Маркијан (10) и близнаците Доротеј и Макариј (3), беа наши домаќини во скопскиот кафе-бар и ресторан "Мартини", кој е секогаш празнично украсен, овој пат велигденски. "Секоја година, веќе 12 години по ред, постам за Велигден, но оваа не можев, затоа што имам проблеми со забите. Секогаш во сабота на полноќ одам на литургија, па во недела наутро се причестувам. Тоа е мојот велигденски ритуал. Оваа година, ги носевме децата да се причестат на Цветници, а, инаку, се причестуваат од тримесечна возраст, за прв пат во манастирот 'Свети Јован Бигорски'. Тие се мали за да го разберат вистинското значење на Велигден, но јас, како мајка, се обидувам да им објаснам дека Исус Христос се жртвувал за нас за да бидеме подобри луѓе и за да ...
сите 3 | | | веќе видена

МАКЕДОНИЈА СО СТРАНСКИ ГОСТИ ЗА ПРОДОЛЖЕНИОТ ПРАЗНИЧЕН ВИКЕНД На охридското крајбрежје за Велигден, сместувачките капацитети веќе се пополнуваат, а најбројни и годинава, како и лани, ќе бидат Грците и Бугарите. "Околу 70 отсто од хотелските капацитети во Охрид и во Струга се резервирани, а не е помал интересот ни за сместување кај малите станоиздавачи. Охрид, со велигденските празници ќе ја отвори туристичката сезона за 2017 година", ни рече вчера Крсте Блажевски, претседател на Асоцијацијата на хотелиери на Македонија (ХОТАМ). Блажевски вели дека и за овој Велигден на охридското крајбрежје најмногу резервации има од Грците, кои во исто време со нас го празнуваат овој голем христијански празник. "Очекуваме и гости од Бугарија, но ќе има и наши, домашни гости. Со Велигден почнува и доаѓањето на израелските туристи, кои во Охрид пристигнуваат со автобуси, откако авионски ќе слетаат на Аеродромот во Солун. Израелските туристи во Македонија остануваат по една недела. Ноќеваат на охридското крајбрежје, а преку ...
сите 88 | | | веќе видена

За време на претстојниот велигденски празник и продолжен викенд, трговските центри ќе работат секој ден, а скратено работно време ќе имаат в недела. Супермаркетите "Веро" и "Тинекс" нема да работат в недела, а другите денови ќе работат нормално. Во недела ќе работи супермаркетот "Рамстор" од 12 до 20 часот. Продавниците во "Сити мол" ќе работат секој ден, а в недела со скратено време од 12 до 20 часот. Во компанијата "Жито лукс", пак, информираат дека в недела нема да има тазе леб. Министерството за здравство соопшти дека за празничните денови е обезбедена 24- часовна здравствена заштита на граѓаните преку 8 дежурни пункта во Ѓорче Петров, Шуто Оризари, Чаир, Идадија, Бит Пазар, Ченто, Јане Сандански и Драчево, како и во службата на Итна медицинска помош. За петок и понеделник нема закажано прегледи преку "мој термин". Од АМСМ велат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини се очекува да биде зголемен денес во попладневните часови и в понеделник навечер. "Се очекува ...
сите 38 | | | веќе видена

"ДЕЈЛИ МЕИЛ" ЌЕ И ПЛАТИ МИЛИОНСКА ОТШТЕТА НА ПРВАТА ДАМА НА САД Британскиот проториевски таблоид "Дејли Мејл" се согласи да и исплати 150 милиони долари, како отштета , на американската прва дама, Меланија Трамп, за објавување на текстот дека како млада, работела и како "ескорт дама". Спогодбата е постигната пред лондонскиот Виш суд, каде адвокатите на Меланија поднесоа тужба во февруари оваа година. Во текстот, што "Дејли Мејл" го имаше преземено од еден словенечки забавен неделник, се вели дека Меланија како млада, додека во Њујорк работела како фото модел, во одредени делови од денот била ангажирана и како "ескорт дама- придружничка на мажи". Лондонскиот весник, подоцна се извини за текстот и го тргна од својата документација на интернет. Текстот се појави во текот на предизборната кампања на нејзиниот сопруг, сега претседател на САД, Доналд Трамп.
сите 4 | | | веќе видена

„За заедничка Македонија“: Спречивме државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува (Фото-галерија) Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, на денешниот 45-ти по ред протест за унитарна Македонија. -Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема победа, ниту денеска не се избра претседател на ова Собрание, кој не ја отфрлил и не ја осудил Тиранската платформа. И денеска не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни сите вие, изјави Илиевски. Народот собран пред собранието извикуваше дека е време за избори, бидејќи никој од нив не гласал на изборите за Тиранска платформа, а нивниот повик го искажа и Богдан Илиевски. -Колку е убаво кога никој не мора ни да каже нешто, за народот сам да каже што сака и што чувствува. По45-ти пат сме тука, пред домот кој ја одразува, или барем треба да ја одразува, односно мора ...
сите 215 | | | веќе видена

И денес, по 45-ти пат, граѓаните масовно, под водство на „За заедничка Македонија“ излегоа на протестен марш против Тиранската платформа. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кажа дека и денеска граѓаните се блиску до победа, да не дозволат да дојде до избор за претседател на Собранието, кој не ја отфрлил Тиранската платформа. -Тука пред владата на Република Македонија, која не е поставена на никаква Тиранска платформа, по 45-ти пат доаѓаме за да кажеме дека нема да дозволиме тоа да се случи. И денеска 20 минути до крајот на седницата во Собранието на Република Македонија, повторно сме на прагот на уште една голема победа. Но, за да се осигураме дека победата ќе дојде, ќе тргнеме ние кај нив, изјави Илиевски.
сите 215 | | | веќе видена

Проектот Македонија вработува во изминатите две години отвори нови над 25.000 работни места, а поволностите што ги нуди за компаниите ги искористиле 4.100 фирми. Само преку Македонија два се вработени околу 6.000 лица, а според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски проектот тече одлично и го оценува дека е најдобро нешто што и се случило на Македонија во последните 25 години. - За неполни две години само со еден проект во два дела Македонија вработува еден и Македонија вработува два се отворија над 25 илјади работни места што е огромен успех и е еден од најдобрите проекти во историјата на независна Македонија. Со овие два проекта им се овозможи вработување на голем број луѓе од ранливи категории кои тешко можеа да дојдат до вработување. На компаниите им се дадоа екстремно добри услови за да се охрабрат да ги вработат овие луѓе, рече Груевски, одговорајќи на новинарски прашања по увид на градежни работи на катната гаража „Смилевски конгрес“. Тој нагласи дека Македонија вработува два започна откако заврши ...
сите 175 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ секогаш е подготвено да дискутира и дебатира со секого кога се во прашање националните и државните интереси, но во сегашната ситуација не зависи се од нас, туку најмногу од СДСМ чија тактика очигледно беше по секоја цена да се направи криза бидејќи веруваа дека тоа e единствениот начин да дојдат на власт, оцени денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. - Јасно е дека СДСМ не сака никакви чекори во правец на стабилизирање на државата, освен нивната зацртана цел по секоја цена да дојдат на власт дури и по цена на државните и националните интереси, изјави Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по увидот во градежните работи на катната гаража „Смилевски конгрес“. Тој посочи дека разбира оти СДСМ има добиено, како што рече, голема фактура која ги притиска и за која имаат скапа кирија. - Но, неприфатливо е ниту за ВМРО, ниту за народот таа кирија и таа фактура да ја плаќа народот и да биде завршена работата на грбот на народот и на државата. Токму затоа народот во толку голем број и толку ...
сите 373 | | | веќе видена

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ оценува дека стабилноста на економските основи се позитивни, но оти ризиците од домашните политички случувања и понатаму постојат и се изразени. Според Комитетот објавените податоци за растот на БДП за 2016 година од 2,4 отсто се во согласност со проекцијата на НБРМ од 2,3 отсто. За првиот квартал од годината, како што наведуваат во соопштението, се очекува задржување на позитивната динамика на раст на БДП, но истакнуваат дека бројот на вискофреквентни показатели е ограничен, односно дека дел од клучните показатели се достапни само за јануари. При тоа некои од нив бележат движења во различни насоки, поради што, наведуваат од НБРМ се зголемува неизвесноста околу оцената за состојбата во економијата во првиот квартал од годината. - Очекувањата на економските субјекти и натаму се релативно стабилни, а оцените за стабилноста на економските основи с? уште се позитивни. И покрај падот на девизните резерви во првиот квартал, на девизниот пазар се задржани поволните ...
сите 22 | | | веќе видена

УШТЕ ЕДНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА СООБРАЌАЈКАТА СО ЖРТВА ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Возачот Јонче Д. (45) од скопско Јурумлери кој на 20 септември минатата година го усмрти деветнаесетгодишниот Христијан Крстески, ставил на возилото регистарски таблички од друг автомобил. За овој настан, полицијата му поднесе кривична пријава за фалсификување патна исправа, а пријава за помагање доби негов соселанец. Според МВР, пријавениот возач пред сообраќајката отишол во сервисот на Т.Т. (55), кој се наоѓа во истото село. Од еден од паркираните автомобили, со дозвола на сопственикот, отшрафил регистарски таблички од автомобил "застава 125" и ги ставил на автомобилот "мерцедес", кој бил без регистарски ознаки. Потоа, во населбата Гоце Делчев, возачот, под дејство на алкохол, удри со автомобилот со фалсификувани таблички во велосипедистот Христијан, по што тој почина. Јонче Д. во моментов се наоѓа во притвор и против него, за оваа сообраќајка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава за тешки дела ...
сите 9 | | | веќе видена

Не постои никаква основа за стравување во Грција од каков било македонски иредентизам. Истакнувањето на ваква перцепција е во функција на оттргнување на вниманието од реалното попречување на евроинтегративниот процес на Република Македонија, особено по Пресудата на Меѓународниот суд на правдата, од 2011 година. Ова се наведува во реакцијата на македонското МНР по повод вчерашните изјави на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. - Од македонска страна, цениме дека во рамките на процесот за градење мерки на доверба, треба да се изнајде решение за сите извори на недоверба од двете страни. Иредентизмот не е одлика на Република Македонија, која континуирано се залага за регионална соработка. Цениме, дека истото треба да биде прифатено и од нашиот јужен сосед, се наведува во соопштението од МНР. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас вчера за време на говорот за грчката надворешна политика во Стопанската комора на Атина порача дека Македонија не може да стане дел од Европската Унија се додека ...
сите 9 | | | веќе видена

Под мотото „Младост без лудост“ почнува кампањата за поголема безбедност на младите во сообраќајот што ќе ја реализираат Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за млади и спорт, Градот Скопје, Црвениот крст и Авто мото сојузот на Македонија. Кампњата ќе трае шест месеци и во нејзината реализација ќе бидат вклучени припадниците на МВР, професорите од средните училишта и манекенката Катерина Ивановска, глумецот Горазд Цветковски, фудбалерот Дарко Глишиќ, водителката Елена Стојановска и браќата Мартин и Стефан од „Некст тајм“. - Младост е да се поднапиеш, но лудост е да водиш пијан, младост е да сакаш да зборуваш на телефон, но лудост е тоа да го правиш додека возиш, младост е да си жив и темпераментен, но лудост е да возиш брзо и агресивно во сообраќајот. Младоста оправдува многу грешки, но не во сообраќајот и сообраќајните незгоди затоа што тие никогаш не опростуваат, а последиците се трајни, изјави денеска Стојче ...
сите 51 | | | веќе видена

Две лица од Тетово претрпеле струен удар, а бик и коза биле усмртени во вчерашниот инцидент што се случил во штала во изградба во кругот на поранешниот Воспитно-поправен дом во Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите информации, тетовецот Р.Р.(52), кој подоцна го пријавил случајот, околу 19 часот ја отворил влезната врата од шталата и почувствувал мал струен удар, а веднаш потоа биле усмртени неговиот бик и коза кои во меѓувреме влегле внатре во шталата. Бикот и козата се обидел да ги спаси Л.Р.(52) кој се грижел за добитокот, но и тој почуствувал струен удар. Исплашен за неговиот живот Р.Р. го врзал со јаже за ногата и го излекол надвор. За среќа и двајцата поминале без посериозни здравствени последици. Извршен е комплетен увид и се утврдува причината за струјните удари во објектот, околностите во кои се случиле и се друго поврзано со тоа, информира Јосифовски.
сите 17 | | | веќе видена

Полицијата го приведе и со кривична пријава го предаде на Основното јавно обвинителство Б.А. (40) од Скоје кој завчера изврши грабеж во НЛБ Банка во Скопје. Од страна на судија на претходна постапка на Б.С. му е определена мерка притвор од 30 дена. Тој се сомничи дека како трезорист во НЛБ Банка, сукцесивно во повеќе наврати извршил кривично дело „затајување“, предвидено и казниво по член 353 од Кривичниот законик, со што противправно се стекнал со имотна корист од 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра, износ со кој ја оштетил НЛБ Банка. Како што информираат од МВР, Б.С.како вработен на работно место трезорист во Служба за трезорско работење (работа со готовина и депо во НЛБ Тутунска банка АД Скопје), искористувајќи згодна прилика и познавајки го процесот на работа, во време кога во трезорот имало намалена френквеција на вработени лица, незабележан од никого во периодот 6 април до 10 април 2017 година ги присвоил за себе горенаведените парични средства. Првиот износ го затаил од пратка на износ од ...
сите 116 | | | веќе видена

ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ ВЕЧЕРВА ИМА ПРЕМИЕРА НА "МАЧОРОТ ВО ЧИЗМИ" "Мачорот во чизми" е новата претстава на Театарот за деца и младинци, која премиерно ќе се изведе вечерва во 19 часот. Драматург на бајката од Шарл Перо е Горјан Милошевски, а режисер е Игор Ивковиќ . "Тргнавме од идејата што се случува ако го анализираме насловот 'Мачорот во чизми'. Дојдов до констатација дека ако се чизмите предмети, кога ќе ги обуе мачорот - треба да се случи чудо. Какво е тоа чудо што му се случува, сигурно е нешто необично што му дава посебна моќ. Во претставата доминираат магијата и илузијата, илуминацијата со светлина и бои, многу интерактивна и динамична приказна во која, верувам, ќе ужива секое дете", рече Ивковиќ на вчерашниот прес. Улога на Мачорот Макс ќе ја игра Мартин Јорданоски , а во екипата се и Марија Ѓорѓијовска, Емра Куртишова, Мики Анчевски, Ана Левајковиќ - Бошков, Ненад Митевски, Винета Дамческа -Мојаноска и Владимир Лазовски. За магијата во претставата е ангажиран илузионистот Гого Реквием (Георги ...
сите 3 | | | веќе видена

Јавното обвинителство во Дортмунд го истражува писмото коешто е пронајдено во близина на местото каде што вчера се случија три експлозиите во кои настрада автобусот на германскиот клуб Борусија Дортмунд при што Шпанецот Марк Бартра беше полесно повреден. Во инцидентот е повреден и полицаецот, кој обезбедувајќи го автобусот, возел пред возилото. - Веродостојноста на писмото со кое се презема одговорност за нападите патувале допрва ќе биде утврдувана од германските истражни органи, изјави вчера доцна навечер Сандра Локе портпарол на канцеларијата на локалното јавно обвинителството. Според првичните сознанија на полицијата експлозиите биле дел од планиран напад, за којшто засега не е познат мотивот, а истрагата не отфрла ниту едно од сценаријата кои што ја вклучуваат и можноста експлoзиите да се предизвикани од петарди со посилно експлозивно полнење. Полицијата и обвинителството ја истражуваат и четвртата екслозивна направа, која што за среќа не експлодирала, јавува дописникот на МИА од Берлин. Во првичната ...
сите 165 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека единствено решение за излез од политичката криза во која СДСМ ја втурнала Република Македонија се нови предвремени парламентарни избори. Од партијата додаваат дека навредите од албанскиот премиер Еди Рама не престануваат, а оти СДСМ и лидерот на партијата Зоран Заев молжат и не ги осудуваат. Тој, додават од ВМРО-ДПМНЕ, на албанска телевизија не навредува и Република Македонија ја прогласува за бинационална држава, а ги заборава и Србите и Турците и Ромите, Власите, Хрватите, Бошњаците и сите останати етнички групи кои го красат нашето мултиетничко општество. - Според него населението што живее во Македонија е составено од Албанци и Македонци. тој е истиот Еди Рама кој не нарекува славомакедонци и кој ги собра лидерите на албанските партии од Република Македонија и ги обедини околу Тиранската Платформа. Злосторничкото здружение СДС и криминалецот Зоран Заев не само што молчат околу овие изјави, туку предавнички ја прифатија тиранската платформа и сите уцени кои им беа ...
сите 226 | | | веќе видена

СДСМ најавува дека мнозинството во Парламентот ќе влезе поодлучно во реализација на изборот на нов претседател на Собранието и нова реформска влада и, како што велат, во обврската да обезбедат добро за сите, во економијата, општеството, во унитарна Македонија. - Ќе има промени и нова реформска влада. Тоа многу брзо ќе се случи согласно Деловникот, Уставот и законите во Република Македонија, која е парламентарна демократија. Постои парламемтарно мнозинство од 67 пратеници и тие имаат право и должност да ги изберат новиот собраниски претседател и новата влада, вели СДСМ во пишано соопштение до медиумите. Парламентарното мнозинство, се додава во соопштението од СДСМ, е избрано од 700.000 граѓани на кредибилни избори. - Тоа е претставник на народот, а не Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, кои се веќе опозиција. Затоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се должни да обезбедат здрав разум и продолжување на демократските процеси, наместо да го бранат насилството на Груевски кое му треба за заштина на криминалите и од одговорност. ...
сите 362 | | | веќе видена

next