Фудбалската Академија на Вардар со нова локација во населбата Аеродром, на теренот на АМС покрај СЦ Јане Сандански. Дојдете и запишете го вашето дете во Фудбалската Академија која што ги нуди сите потребни услови за да ги научи фудбалските вештини и еден ден да го оствари својот сон да биде врвен фудбалер. Уписите се однесуваат за генерации на деца родени од 2005 до 2010 година. Уписите се секој понеделник, среда и петок од 17 до 18 часот на фудбалскиот терен покрај СЦ Јане Сандански во скопската населба Аеродром. Повелете и препуштете го вашето дете во рацете на стручни лица и проверени тренери од фудбалската Академија.
сите 3 | | | веќе видена

На 86-годишна возраст во неделата, во Скопје, почина доајенот на македонската народна песна Вања Лазарова Димитрова. Параходот заминаа, Легнала Ѓурѓа на рамно гумноо, Со маки сум се родилаа, се само некои од многуте македонски изворни народни песни што ги испеа Лазарова. Најголемиот дел се снимени во продукција на МРТ. Вања Лазарова беше родена на 27 април 1930 во село Страцин, Кратовско. Извесно време работеше во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни игри и песни Танецц. Настапувала на голем број концерти на повеќе континенти, а пеела и во Алберт Хол во Лондон пред британската кралица Елизабета Втора и премиерот Винстон Черчил. Има голем придонес и во соработката со групата Анастасијаа за музиката во филмот Пред дождотт кој во 1994 година освои Златен лавв во Венеција. Впечатливиот глас на Вања Лазарова ќе остане дел од македонското музичко наследство. Идните генерации ќе живеат со песните на Вања По повод смртта на доајенот на македонската изворна музика Вања Лазарова, ...
сите 27 | | | веќе видена

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ВО ПОСЕТА НА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ Општина Ѓорче Петров и Град Скопје започнаа пролетна акција за средување на Општината, која Градот ја спроведува по 14-ти пат, во рамки на циклусот посети на скопските општини. За таа цел, Општината, заедно со претставници на урбаните и на месните заедници, составила акциски план за активностите на јавните претпријатија. Во наредните седум дена, јавните претпријатија ќе извршуваат активности од нивниот делокруг на надлежности. "Јавното претпријатија 'Улици и патишта' ќе ги крпи дупките и на главните и на споредните улици, односно ќе се крпат улици кои се забележани во планот. ЈП 'Паркови и зеленило' ќе ги кастри дрвјата според барањата на граѓаните, а ќе се садат и цвеќиња за разубавување на Општината. 'Комунална хигиена' ќе ги замени оштетените контејнери, ќе ги мие улиците и ќе ги исчисти мини-депониите", информираше градоначалникот Коце Трајановски. Тој истакна дека градските јавни претпријатија во овој период на терен ќе работат интензивно, за да се завршат ...
сите 5 | | | веќе видена

Возач на автобус, кој ја загубил контролата врз возилото, влетал во маса народ во градот Гонаив, на Хаити, при што прво усмртил еден пешак и повредил уште еден, а потоа, во обидот за бегство, се забил во локален музички оркестар и убил уште 38 лица, соопштија локалните медиуми. Уште 13 лица се повредени во овој инцидент што се случил вчераутро околу 4 часот изутрина по локално време во овој северен град, во кој живеат околу 300 000 лица, а кој од престолнината Порт-о-Пренс е оддалечен околу 150 километри, пренесуваат француските медиуми. "Свиревме и се забавувавме, а тогаш налета автобусот, газејќи ги луѓето", изјави Жан-Ренал Едуар, еден од повредените, кој веднаш бил префрлен во болница. "Автобусот прво покосил двајца пешаци, при што едниот бил усмртен на самото место, додека вториот се здобил со повреди", наведува Мари-Алта Жан Баптист, началник на службата за цивилна заштина на Хаити. Возачот на автобусот на приватната компанија "Блу скај", потоа се забил во три групи улични музичари, додека со голема ...
сите 7 | | | веќе видена

ЖИКА КУКУЛОВСКИ, НОВО ИМЕ НА МУЗИЧКАТА ЕСТРАДА Жика Кукуловски е ново име на македонската фолк естрада. Уште од дете пее народни песни, а во моментов има две авторски песни кои добро котираат на фолк листите со оглед на тоа дека многу краток период е на естрадата. Песната Крштевка" беше моето првенче и ми е посебно драга. Текстот го на-пишав јас, музиката маестро Јане Рафаиловски, а аранжманот Бобан Мојсовски. Посебна желба ми беше да настапам на Роса", бидејќи од овој фестивал се раѓа-ат едни од најголемите хитови на нашата естрада. Неодамна ја снимив и втората песна со наслов Нема да се сменам" за која повторно се јавува истиот авторски тим. Двете песни се убави и весели и искрено се надевам дека ќе допрат до слу-шателите на македонската народна музика", вели Кукуловски. Изминатиот период бил во преговори со продукцијата АРТ СТУДИО и Дејан Ѓоргиев за негобиот прв видео запис, но поради обврските околу изградбата на но-виот дом, го одложил снимањето за престојниов период. Што се однесува до ка-риерата, ...
сите 2 | | | веќе видена

ЛИНО ЧЕРВАР ПОВЕЌЕ НЕ Е СЕЛЕКТОР НА НАШАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Трофејниот стратег ја откачи Македонија со зборовите Хрватска е мојот роден крај, мојата земја.... Сагата со Лино Червар доби своја завршница. Хрватскиот стратег по 10 месеци работа одлучи да го напушти кормилото на македонската ракометна репрезентација за да ја презеде Хрватска. Иако во неколку претходни наврати Лино потенцираше дека нема намера да си замне од селекторската функција на нашата репрезентација, сепак, преговорите предводени од претседателот на Хрватскиот ракометен сојуз Зоран Гобац вродија со плод. Дали тоа ќе биде со репрезентацијата на државата во која сум роден, во која имам основано семејно гнездо, во која се изградив, развивав и афирмирав како ракометен тренер и ги постигнав најголемите светски успеси и во која, кога-тогаш морам да се вратам и вечно да останам, или да се одредам за репрезентацијата на една мала, горда држава, мојата втора татковина, која ме дочека и прифати како свој тренер, на кој му даде се што можеше ...
сите 72 | | | веќе видена

Центарот за Даунов синдром организира дружење со лица со Даунов синдром. Настанот ќе се одржи во среда, 15 март од 17.00 до 19.00 часот во Јавна соба. Како што велат од Центарот добредојдени се сите семејства и пријатели кои сакаат да поминат време со лица со Даунов синдром. Целта на оваа работилница е преку заедничка дружба со лицата со Даунов синдром, да се изработи накит, украсни картички и други естетизирани предмети под покровителство на нашите три модераторки, Олика Селивон, Александра Зиновски-Вилиќ и Елизабета Петковска. Овие дела потоа ќе бидат изложени на штанд во Кинотеката на Македонија, на 20-ти март и ќе бидат понудени за продажба како дел од настанот кој го подготвуваме за одбележување на 21 март - Светски ден на Дауновиот синдром. -Овој настан, како и сите кои се во организација на Центарот за Даунов синдром е отворен за сите лица со Даунов синдром, за нивните семејства и сите други добронамерници кои сакаат да н? запознаат, да н? вклучат во своите животи и да покажат дека веруваат во ...
сите 72 | | | веќе видена

Граѓаните на денешниот протест на Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија носеа маски во своите раце како симболика дека Зоран Заев сака да направи маска и на мала врата да ја протне тиранската платформа, со која се предвидува разнебитување и редефинирање на Република Македонија. -Таа маска е видлива и нема да помине, порачаа граѓаните. Единствен потребен чин е јавно и јасно безусловно отфрлање на тиранската платформа, велат од иницијативата.
сите 149 | | | веќе видена

Со одбивањето да ја отфрли тиранската платформа Зоран Заев ја отвори пандорината кутија за редефинирање на Република Македонија, а со отпочнувањето на преговори и со својот позитивен став кон неа остави можности поединци или групи се поотворено да го негираат македонскиот идентитет и да испраќаат закани, искажувајќи територијални претензии, смета ВМРО-ДПМНЕ. - Албанската пратеничка Месила Дода е последна во низата кои отворено застанаа против македонските национални интереси. Таа му порача на Заев дека доколку се повлече од тиранската платформа треба да се соберат сеалбанските политички сили за да се помогнат да се одржал референдум за Илирида. Тоа е цената на игрите на Заев со тиранската платформа која е спротивна на највисоките државни и национални интереси, рече Лилјана Затуроска на денешната партиска прес-конференција. Таа посочи дека ваквите срамни и недолични изјави се производ на уцените на кои, како што рече, потклекна Заев само од страв дека тој и криминалното раководство на СДСМ ќе треба да ...
сите 250 | | | веќе видена

Коневска - Руси: „За заедничка Македонија“ продолжува со борбата за татковината Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и создавање македонска платформа. - Обидите на мала врата да се отвори дебата за промена на елементите на обединување на граѓаните на Република Македонија нема да помине. Паднаа маските. Ние сме за заедничка Македонија, а не за платформи создадени во други држави од кои наши политичари не сакаа да се откажат. И нивните обиди да ги затскријат своите вистински намери ќе наидат на силен отпор на демократската јавност во поддршка на заедничка Македонија. Нема народот да си оди дома, како што бараат авторите и поддржувачите на тиранската платформа, туку во уште поголем број ќе се појави на улиците на РМ, рече Богдан Илиевски, еден од иницијаторите на „За заедничка Македонија“. Тој при тоа најави дека ...
сите 232 | | | веќе видена

СУДОТ ВО ГОСТИВАР ОДЛУЧИ Ј. Х. од Скопје, вработена како државен службеник во Министерство за локална самоуправа, која минатата година во судница во Основниот суд во Тетово нападна обвинител,за кривичното дело загрозување на сигрусноста е осудена на парична казна во изност од 2000 евра во денарска противвредност. Пресудата и е изречена во Судот во Гостивар, кој покрај паричната казна и наложил да ги надомести и трошоците напостапката. Таа кривичното дело го сторила во моментот кога во една од судниците во Судот во Тетово, по објавувањето на пресудата за нејзиниот татко на кого му се судело за кривично дело Спречување на службено лице во вршење на службено дејствиееЈ.Х. се упатила директно кон обвинителот при што го фатила со двете раце за реверот на палтото и започнала да го влече викајќи му со мене ќе имаш работа, јас сум во ДИК ќе те разрешиме од работното место со што кај обвинителот предизвикала чуство на страв и загрозување на сигурноста. Таа пред сдијата изјавила дека не се чувствува за виновна,а ...
сите 3 | | | веќе видена

При личен претрес, кај тројца македонски државјани се откриени 23 000 евра. Тие со автомобил сакале да ја напуштат државата, преку граничниот премин Табановце. Во џебовите од јакните на двајца од патниците биле пронајдени по 9 900 евра, а во рачна чантичка на третиот патник биле пронајдени 9 200 евра. Согласно со законските прописи, на патниците им биле вратени по 2 000 евра, износ што резидент може слободно да го изнесе од државата, а привремено биле задржани по 7 900 евра од двајца патници и 7 200 евра од третиот патник. Против патниците се поднесени барања за поведување прекршочни постапки. "3 700 евра биле откриени при личен претрес на грчки државјанин, кој, како пешак ,се пријавил за влез во државата, на граничниот премин Богородица. Патникот пријавил дека носи 10 000 евра, но во џебовите од неговите панталони биле пронајдени 13 700 евра. Согласно со законските прописи, на патникот му биле вратени 10 000 евра, износ што може слободно да се внесе во државата, а за сторениот прекршок е поднесено барање за ...
сите 59 | | | веќе видена

Турција дава силна поддршка на Република Македонија од денот на прогласувањето на независноста, а Република Турција во сите меѓународни комуникации го користи уставното име на Република Македонија и е единствена држава што става забелешка во сите документи на НАТО дека ја признава нашата држава под уставното име. Ова го истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски на денешната прослава во Битола посветена на турскиот реформатор Кемал Ататурк и промоцијата на двотомното издание „Турско-македонските односи низ историјата“. Во своето обраќање Јолевски пособено го нагласи заедничкото учеството на македонски и турски офицери во командата во Кабул како најдобар доказ за квалитетот на соработката и односите меѓу армиите на двете држави. - Приоритет на надворешната политика на Република Македонија е членството во НАТО и ЕУ и во таа смисла Република Турција дава безрезервна поддршка на нашите аспирации да бидеме членки на Алијансата. На овој начин Западен Балкан ќе биде побезбеден и посилен. Лидерството на Турција е ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение порачува дека е крајно време Заев да покаже барем малку државност и чувство на припадност кон сопствениот народ, да смогне сили и да и каже не на платформата од Тирана, како и да ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ со што ќе се обврзе да не ја реализира тиранската платформа. - ВМРО-ДПМНЕ изрази јасна подготвеност да ја спаси државата од провалијата кон која Зоран Заев е подготвен да ја втурне и му понуди целосна поддршка на неговата влада, ако се откаже од Платформата од Тирана и нејзините катострофални последици врз Македонија и македонскиот народ. Доколку, пак, Заев до таа мера е импресиониран од платформата од Тирана нека прифати парламентарни избори заедно со локалните во мај и нека излезе пред граѓаните со барањата од Тирана, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Меѓу тиранската платформа и државните и национални интереси на својот народ, се додава, Заев ја одбра платформата што значи директно мешање во внатрешните работи на Република Македонија. - Граѓаните веќе одамна се ...
сите 375 | | | веќе видена

Пречките за определување мандат се уште не се отстранети, велат од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, по повиците од СДСМ Иванов веднаш да го додели мандатот на Зоран Заев. - Претседателот Иванов останува на ставот изнесен во обраќањето до граѓаните на Република Македонија на 1 март 2017 година. Пречките за определување мандат за состав на влада се уште не се отстранети, се вели во ставот од Кабинетот на претседателот на Република Македонија. Во обраќањето на 1 март, претседателот Иванов од лидерот на СДСМ Зоран Заев побара јавно и јасно да ја отфрли и осуди тиранската платформа, со која, според шефот на државата, се доведуваат во прашање темелните државни интереси на Република Македонија и нејзините граѓани. Според претседателот Иванов платформата ја доведува Република Македонија во положба на потчинетост или зависност спрема друга држава, земјата е уценета, а нејзината унитарност, сувереност и независност се загрозени. - Сe додека сум претседател на Република Македонија, нема да дадам мандат ниту на ...
сите 308 | | | веќе видена

Според најновиот извештај на консултантската куќа "Номад капиталист", според сите параметри, Шведска има најдобар пасош во светот, поради што државјаните на таа земја уживаат бенефити, кои во многу земји не постојат. Шведските државјани имаат бесплатно здравствено осигурување, бесплатно образование, платени годишни одмори, и поради сето тоа Шведска го има најпожелниот пасош во светот, пишува "Индепендент". Пасошите на државите се рангирани врз основа на анализа, во рамките на која се разгледувани фактори како безвизен режим, граѓански слободи, оданочување, глобален углед и други параметри. Од 199 држави, опфатени со истражувањето, Шведска е на прво место, зад неа се Белгија, Италија, па Шпанија, Велика Британија е на 16. место, а САД дури на 35. место. Од земјите во регионот, најдобро рангирана е Словенија, која со САД го дели 35-тото место, Хрватска е на 49., Србија е на 73., Македонија и Црна Гора се на 76., а Бих е на 85-тото место. На 199. место е Авганистан. Студијата покажа дека државјаните на Шведска ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Вардар Јуниор лигата ќе сретнете многу вешти, амбициозни, талентирани и одлучни деца кои работат и се жртвуваат за да станат ракометари. Ќе сретнете и момчиња и девојчиња кои го сакаат спортот, но на кои им недостига желбата да се борат и докажуваат за она што го сакаат. Но, кога ќе дојде ред на ново коло натпревари, сите деца се сплотуваат да го дадат најдоброто од себе, за да ја однесат екипата поблиску до финалните натпревари. Ќе сретнете и екипи составени од деца кои живеат во различни градови и немаат можност заедно да тренираат, но до крајот на натпреварот играат како заедно да живеат. Но, има и екипи каде еднаш неделно тренерите ги собираат децата од два града за заедно да тренираат. Како што е случај со нашите екипи од Вардар ДБ, во кои играат деца од Кавадарци, Росоман, а во оваа ракометна школа тренираат и деца од Градско. Ракометната школа Вардар ДБ се формираше по основањето на Ракометната академија Вардар со цел да го донесе нашиот бренд и можностите за ракометна иднина поблиску до децата ...
сите 7 | | | веќе видена

ВО ИЗБОРОТ НА ФОНДАЦИЈАТА "МАКЕДОНИКА" Романот "Крвава месечина" на Катерина Шошко е избран за книга на месецот на македоника.мк. Фондацијата "Македоника" е формирана во соработка и со финансиска поддршка од Меѓународниот фонд за промоција на културата на УНЕСКО. "Крвава месечина" е прв роман на Шошко, кој на крајот од минатата година го објави "Слово Љубве-Буквибукс". "'Крвава месечина' ги спојува не толку популарните жанрови кај нас, крими-романот и психолошкиот трилер, но така што тие не се наметнуваат како негова главна карактеристика, туку, можеби, се јавуваат како потпрашање или контекст во приказната за Луна и за нејзината одмазда. Меѓутоа, во многуте други приказни што ќе се следат во 'Крвава месечина', во испреплетените и понекогаш романтичарски извонредни соодноси на ликовите, ќе стапнеме малку во политичките перипетии, ќе ги видиме заразноста на семејната драма, намамувачките игри на романтичната драма, средношколската драма и комплексноста на семејното насилство", објаснува издавачот. Фондацијата ...
сите 13 | | | веќе видена

Возач на автобус усмрти 39 луѓе на Хаити Возач на автобус, кој ја загубил контролата врз возилото, влетал во маса народ во градот Гонаив, на Хаити, при што прво усмртил еден пешак и повредил уште еден, за потоа, при обид за бегство, се забил во локален музички оркестар и убил уште 38 лица, соопштија локални претставници. Уште 13 лица се повредени во овој инцидент што се случил околу 4 часот изутрина по локално време во овој северен град, во кој живеат околу 300.000 лица, а кој од престолнината Порт-о-Пренс е оддалечен околу 150 километри, пренесуваат француските медиуми. - Свиревме и се забавувавме, а тогаш налета автобусот газејќи ги луѓето, изјави Жан-Ренал Едуар, еден од повредените кој веднаш бил префрлен во болница. - Автобусот прво покосил двајца пешаци, при што едниот бил усмртен на самото место, додека вториот се здобил со повреди, наведува Мари-Алта Жан Баптист, началник на службата за цивилна заштина на Хаити. Возачот на автобусот на приватната компанија „Блу скај“ потоа се забил во три групи ...
сите 10 | | | веќе видена

74 ГОДИНИ ОД ДЕПОРТИРАЊЕТО НА ЕВРЕИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА "Тоа студено утро на 11 март 1943 година, Штип беше буден и на нозе, но молк притискаше од сите страни. Во ноќта се слушаше само ѕвечкањето на пушките. Луѓето скришум се погледнуваа од ќепенците и се прашуваа што се случува. 'Ги носат некаде нашите браќа, Евреи', ќе дошепнеше некој. Но никој не знаеше да одговори каде. Шела Алтарац со сопругот на одбележувањето на 71-годишнината од допортирањето на Евреите од Штип. Тоа било прво враќање во родниот Штип по 1943 година, кога се случило масовното депортирање Луѓето чекореа во колона по еден, без да им се дозволи нешто да прашаат. В раце по некоја торбичка или куферче, она што успеале набрзина да го земат од дома. Не смееја ниту да се свртат кон своите домови. Подбуцнувани со кундаците и со бајонетите, ги однесоа до железничката станица во Штип. Пред да ги натоварат во вагоните, брутално беа претресувани. Им беше одземено сe што беше вредно. Возот со 14 вагони точно во 14 часот го започна својот пат во ...
сите 46 | | | веќе видена

next