ОТКАКО ЈА ТУЖЕА ЊУЈОРШКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИНЦИДЕНТОТ ОД 2015 ГОДИНА Сефолоша доби четири милиони долари, Антиќ сè уште чека Крилото на Атланта хокс, Табо Сефолоша, се спогоди со њујоршката полиција за инцидентот од април 2015 година и место бараните 50, ќе добие четири милиони долари. Тој тужеше петмина полицајци, кои му скршија нога при приведувањето пред еден ноќен клуб, кога беше во друштво на својот тогашен соиграч Перо Антиќ. И најдобриот македонски кошаркар ја помина ноќта зад решетки поради, наводно, попречување на работата на полицијата, но подоцна не беа поднесени обвиненија против него. Адвокатот на двајцата кошаркари, Алекс Спајро, има поднесено тужба и во името на Антиќ, но овој случај е сè уште во процедура. Во октомври 2015 година, Сефолоша беше прогласен за виновен за недолично однесување и за давање отпор при апсење и иако му беше понудено да ја одработи казната преку општествено-корисна работа, тој се реши повторно да оди на суд, со цел да си го исчисти името. Успеа во тоа една и пол години ...
сите 8 | | | веќе видена

ШВЕЃАНЕЦОТ БИ СЕ ОБИДЕЛ И ВО ХОЛИВУД Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Златан Ибрахимовиќ, по завршувањето на кариерата сака да се испроба како глумец и притоа мерка една од најславните филмски улоги. За Швеѓанецот последниве денови се шпекулира дека ќе замине во редовите на ЛА Галакси, а тоа како да му ги отвори апетитите за Холивуд. Тој себеси се гледа во улогата на таен агент, односно како новиот Џејмс Бонд. Оваа идеја Ибрахимовиќ ја откри во интервјуто за "БТ спорт". - Единствено што не сум направил досега е глумата. Би сакал да играм таен агент, нешто слично како во "Борновиот идентитет". А, можеби, јас ќе бидам новиот Џејмс Бонд. Зошто да не? - вели Ибрахимовиќ во свој стил. Во интервјуто, тој беше прашан и за споредба со легендата на Манчестер јунајтед, Ерик Кантона, кој, исто така, е култна личност на "Олд Трафорд". - Ерик е Ерик, Златан е Златан, јас сум друг пакет. Луѓето ќе го паметат по она што го направил, а мене по тоа што јас сум го направил. Едно нешто што тој го има направено, а јас сè уште ...
сите 13 | | | веќе видена

НБА Голден стејт вориорс ја забележа 13. победа во низа, овој пат на гости кај Феникс санс со 120:111. Со оваа победа, Голден стејт го осигури првото место на Западот, така што ќе ја има предноста на домашниот терен во текот на целиот плејоф. Вицешампионот беше предводен до новиот триумф од Стефан Кари, кој постигна 42 поени, а Клеј Томпсон забележа 22 поени. Шампионот Кливленд кавалирс славеше против Бостон селтикс на гости со 114:91, во директен дуел за првата позиција на Истокот. Со оваа победа, "коњаниците" се вратија на чело на конференцијата. Леброн Џејмс имаше одлична вечер со 36 поени, десет скока и шест асистенции, додека Кајри Ирвинг додаде 19. РЕЗУЛТАТИ: Шарлот-Мајами 99:112, Детроит-Торонто 102:105, Бостон-Кливленд 91:114, Хјустон-Денвер 110:104, Мемфис-Оклахома сити 100:103, Сан Антонио-Лејкерс, Феникс-Голден стејт 111:120, Клиперс-Далас 112:101.
сите 102 | | | веќе видена

ВТОРА ИЗЛОЖБА НА УМЕТНИКОТ ФИЛИП ФИДАНОВСКИ ИНСПИРИРАНА ОД ДЕЛАТА НА ШПАНСКИОТ МАЈСТОР Во европска атмосфера, со сангрија, убави гости и во присуство на шпанскиот амбасадор во Македонија, Рамон Абароа Каранса, завчера во ЕУ-центарот во Скопје, уметникот и професор Филип Фидановски ги презентираше новите 16 минијатури од порцелан и од керамика, инспирирани од делата на славниот шпански уметник Пикасо. Проектот насловен "Пикасо можеби јас - минијатура" е продолжение на изложбата од октомври 2016, која беше поставена во Музејот на Град Скопје. Поставката содржи скулптури изработени во стандардна керамичка техника и порцелан, енгоба и глазура, печени на 1 100 Целзиусови степени. Повторно беше изложена скулптурата"Жената од Скопје", инспирирана од Пикасо, сопственост на Музејот на современа уметност во Скопје. Изложбата на крајот од мај ќе биде поставена во новиот простор на "Божиновски часовници и накит" во Битола, симболично носејќи ја пораката дека и уметноста е иста како накитот, скапоцена. Фидановски ...
сите 19 | | | веќе видена

ПО НЕКОЛКУМЕСЕЧНИ ПОДГОТОВКИ Жителите се против планот оти сметаат дека дополнително ќе ја задуши Општината, а од Општината велат дека за негово донесување биле запазени сите законски процедури Советот на Општина Аеродром со мнозинство гласови на ноќна седница во средата го донесе Деталниот урбанистички план за населбата Острово кој предвидува изградба на нови згради покрај Железничка и до Мајчин дом. Деталниот урбанистички план бил додаден на дневниот ред на седницата, па жителите на Аеродром обвинија дека тој се усвојува на шверцерски начин, а излегоа и на протест додека траеше седницата. Нивниот протест не ја смени одлуката на советниците, планот беше изгласан, а граѓанските здруженија најавија протест за стопирање на планот и во следните денови, оти не сакаат нови градби кои ќе ја задушат општината. Овој план беше подготвен минатата година, но Општината го повлече заради доработка во моментот кога беше на јавна анкета со образложение дека планерите направиле пропуст за пристап до една од парцелите. ...
сите 75 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска по четиригодишен судски процес, неправосилно е осуден на 4,5 години затвор по обвинението дека во 2009 примил 17 милиони куни (2,28 милиони евра) „провизија“ при купувањето на зграда од страна на Минстерството за регионален развој, на чие чело тогаш беше Петар Чобанковиќ. Како што јави ХИНА, според обвинението во случајот „Планинска“ парите отишле на сметка на компанија на Стјепан Фиолиќ, поранешен висок функционер на Хрватската демокаратска заедница (ХДЗ) на Санадер. Санадер нема да оди в затвор се дури пресудата не стане правосилна. Поранешниот премиер на Хрватска од почетокот на процесот, па се до последното рочиште, ги отфрлаше обвиненијата кои, меѓу другото, беа засновани на признание на Чобанковиќ, кој притоа се спогоди со судот. Уставниот суд на 25 ноември 2015 ја укина првата пресуда против Санадер од 2012 за случите со „Хипо“ и „Ина МОЛ“. Претходно, Санадер беше притворен во Австрија поради обид за бегство во 2010, по што и беше екстрадиран на ...
сите 15 | | | веќе видена

Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби Режисерот Милчо Манчевски учествува на Глобалниот културен самит на највисоко ниво во Абу Даби. Меѓу учесниците се Медлин Олбрајт, поранешен секретар за надворешни работи на САД, Ричард Армстронг, директор на Гугенхајм фондацијата, Ирина Бокова, Генерален директор на УНЕСКО, Тан Дан, добитник на Оскар за музика, Дебора Рутер, претседател на Кенеди центарот, Дрен Вокер, претседател на Форд фондацијата, Идрис Кан, уметник, кореографот Лиз Лерман, како и претставници на универзитетот Беркли, на Карнеги хол и други. На самитот, од 9 до 13 април, во текот на пет дена скоро 300 учесници од над 80 земји – меѓу кои врвни уметници и клучни играчи во владини активности, филантропија, областите на заштита на културно наследство, образование, медиуми, наука и технологија – на повеќе панели на мултидисциплинарен начин ќе разгледуваат низа предмети и теми кои се однесуваат на тоа како културни орудија можат ...
сите 6 | | | веќе видена

СПЕКТАКУЛАРНО ОТВОРАЊЕ НА 13. ИЗДАНИЕ НА „ТАНЦ ФЕСТ“ Француските танчари прексиноќа ја оставија македонската публика без зборови со перформансот "Пиксел", на отворањето на 13."Танц фест", во полниот салон на Македонскиот народен театар. Спектакл, прекрасно доживување беа реакциите на гостите за претставата, која е спој на современ танц, на хип-хоп и на неверојатни 3Д ефекти. Танчарите воодушевија со нивната пластичност на телата, со кореографијата која ја подготви светки познатиот Мурад Мерзуки. "Во еден момент се почувствував како да гледам филм", коментираше, по завршувањето на претставата, една гостинка. По еуфоричните стоечки овации за танчарите и за кореографот, тој од сцената направи самослик со публиката. Претставата е во продукција на Националниот кореографски центар во Кретел и Вал-де-Марне, и важи за вистинска светска атракција. Пред претставата, уметничката директорка на "Танц фест" Рисима Рисимкин $ ја врачи наградата "Менада" за особен придонес за развојот на танцот на примабалерината во пензија ...
сите 45 | | | веќе видена

Соединетите американски држави нападнале сириска воздухопловна база со десетици крстосувачки ракети. Тоа било одговор на смртоносниот напад со хемиско оружје врз цивили што се случи деновиве, а за кој беше обвинета сириската влада. Нападот бил извршен од воени бродови на Средоземно море, а главна цел била базата Шајрат. Се смета дека токму од таа база бил извршен хемискиот напад. Најмалку четири лица загинаа, од кои еден офицер со висок ранг, во воздушните напади на САД. Ова е прв директен американски напад врз цели на сириската влада во шестгодишната граѓанска војна во таа земја. Тоа исто така е и најконсеквентна воена наредба на претседателот Доналд Трамп од доаѓањето во Белата куќа. Непосредно пред американскиот напад, руски дипломати го предупредија Вашингтон да не презема таков чекор, додавајќи дека ќе ги сноси сите негативни последици од тоа. Овој потег претставува драматично вртење за Трамп кој за време на изборната кампања најавуваше повлекување наСАД од конфликтите на Блискиот исток. Американските ...
сите 385 | | | веќе видена

Суштината на платформата е да се смени уставното уредување на Република Македонија. Тоа значи, Македонија од мултиетничко општество и унитарна држава да постане биетничка. За споредба би можеле да кажеме, Македонија да постане еден Кипар, само што Македонија не е остров, вели претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервју за емисијата „1 на 1“ на хрватската национална телевизија, ХТВ. Македонскиот претседател во телевизиското интервју ја образложува тиранската платформа и ги изнесува своите ставови за политичката состојба во земјата и можните решенија за излез од кризата. Во однос на платформата од Тирана, Иванов вели дека нејзината намера е албанскиот јазик да се изедначи со македонскиот и да се промени уставниот амандман кој произлегува од Охридскиот рамковен договор, согласно кој заедниците во Македонија своите права ги добиваат врз основа на нивната застапеност од 20 отсто во државата. - Значи интенцијата на платформата од Тирана е тие 20 проценти да се променат, албанскиот јазик да биде ...
сите 125 | | | веќе видена

Сегашниот грчки претседател нема јавен настап да не ја третира Македонија како боксерска вреќа, да удира по Македонија. Многу бавно се случуваат промените на Балканот. Предрасудите се уште траат и опстојуваат, но Македонија не е закана за никого. Опстојувањето на Македонија и овозможува на Грција да има политика во регионот, со која може да ја врати позицијата што ја имала, пред да влезат новите членки на Европската унија, вели Иванов во интервјуто на Хрватската Телевизија, одговарајќи на прашањето за македонско-грчките односи и дали има нови моменти во разговорите за името. Иванов посочува дека не постои недоверба меѓу населението, но дека старата елита и старата генерација на политичари во Грција не дозволуваат реалноста која постои на терен да биде одраз и во политиката. - Кога беше мигрантската криза, кога не беше Грција присутна на состаноците на Вишеградската група, јас ги застапував и ги бранев грчките интереси и барав да и се помогне на Грција во однос на мигрантската криза. Значи се создава една ...
сите 125 | | | веќе видена

СДС е целосно на спротивна страна од народот и гледа непријатели во сите кои си ја сакаат татковината и не се согласуваат со пазарењето со највисоките државни и национални интереси, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Криминалецот Заев и злосторничкото здружение околу него е избезумено. Сакаат да ги замолкнат сите кои говорат против тиранската платформа и кои го демаскираат нивното предавство. Ветуваа двојазичност, дебати за химната, грбот и знамето. Ветуваа промена на банкнотите, двојазични униформи и федерализација. Ветуваа државни функции и со молчење ги одобруваа сите навреди и негирања на македонскиот идентитет. Ветуваа и нудеа се она за кое што се бореа и гинеа генерации Македонци само за да дојдат на власт и да се спасат од издржување долги затворски казни, се наведува во партиското соопштение. Македонскиот народ, како што посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ, ги прочита и им застана на пат, порачувајќи им дека не прифаќа ниту тиранска платформа, ниту тиранска влада. - Криминалците од СДС во немоќ ...
сите 317 | | | веќе видена

СДСМ во соопштение денеска наведува дека демократските процеси ќе продолжат и мора да се овозможи мирен трансфер на власта според мнозинската волја на граѓаните. - Мнозинската волја ќе се испочитува според Уставот, Деловникот на Собранието и законите. Македонија ќе добие легитимен претседател на Собранието, функционално Собрание и реформска влада посветена на интересите на граѓаните на Република Македонија, стои во соопштението. Според СДСМ, спречувањето на мнозинската волја оди на штета на сите граѓани, на штета на државата и институциите и смета дека ниту една закана или насилна реторика или провокација од страна на ВМРО-ДПМНЕ нема да го спречи тоа. - Околу 700.000 граѓани затоа на кредибилните избори гласаа за напредок, заедништво, интеграција и добар живот за сите. Тоа е преточено во парламентарното мнозинство од 67 пратеници кое што има право, но и обврска да избере нов претседател на Собранието и нова влада, истакнуваат во соопштението.
сите 180 | | | веќе видена

Интервју со проф. д-р Љупчо Лековски, медицински директор во "Аџибадем Систина" За седум години 450.000 пациенти, а секојдневно се зголемува бројот на пациенти, не само од Македонија туку и од целиот регион, вели проф. д-р Љупчо Лековски, медицински директор во "Аџибадем Систина", по повод 7 години од отворањето на болницата. - Клиничката болница "Аџибадем Систина" одбележува 7 години од отворањето. Што значи за пациентите постоењето на оваа приватна клиничка болница во однос на здравствената услуга? Визијата на болницата "Аџибадем Систина" е јасно поставена уште во првите денови од отворањето, а тоа е обезбедување врвна медицинска грижа според светски признати стандарди. Го поставивме пациентот во фокусот на вниманието, и сe што правиме, секој нов процес, нова процедура, нова инвестиција во опрема и во кадар е со цел подобра и поквалитетна услуга за пациентите. Во изминативе седум години, Клиничката болница "Аџибадем Систина" докажа дека секоја здравствена институција може да работи по примерот на ...
сите 17 | | | веќе видена

ПОРАКА ОД ПРОТЕСТНИОТ МАРШ НА „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“: Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада. -Љупчо, и ние имаме два плана. Првиот е да се откажете од Тиранската платформа, а потоа формирајте што сакате и како сакате. Вториот план е следен, народот кој што ве ставил во Собрание, може да ве извади од Собранието, и тоа не смеете да го заборавите, му порача Илиевски на Николовски. Тој рече и дека никакви обиди за шверцање или подметнување на Тиранската платформа да не им падне на памет, бидејќи, како што вели, тогаш и нас може да ни падне на памет сенешто. Илиевски денеска ги повтори барањата на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. – Повторуваме дека сите политички субјекти мора да се откажат и да ја осудат Тиранската платформа. Не може да се избере Претседател на Собрнието кој нема да ја отфрли и да ја осуди ...
сите 102 | | | веќе видена

Со кренати багери кон Собранието, граѓаните на денешниот масовен собир на „За заедничка Македонија“ порачаа дека по секоја цена ќе ја бранат демократијата.
сите 31 | | | веќе видена

Ристевски: Неразбирливо ми е некој да сака да го силува македонскиот народ за да задоволи туѓи сценарија -Нашите причини 39 дена се верувам исти, сите сакаме да живееме во унитатна заедничка држава без да наметнува никој ништо, не можам да ги разберам сите оние кои што ја љубат полиглотијата за да згазнат врз достоинството на Македонија, рече докторот Милан Ристевски, на масовниот протестен марк за унитарна македонија и против Тиранската платформа на „За заедничка Македонија“. -Секоја чест на оние кои ги граделе како личност, мене ми е неразбирливо да некој толку многу да сака да го силува македонскиот народ освен неговата лична потреба да задоволи некои сценарија. Не ми е гајле дали тоа е платформа од Платформа или од Вашингтон или од некое село, таа е антимакедонска и ништо повеќе. Две работи мора јасно да ги кажеме за кои не обвинуваат, едната дека не сме собрани тука за да браниме некои личности како што сакаат да спинуваат, баш напротив само едно покажуваме дека сме достоинствени и дека имаме образ и ...
сите 4 | | | веќе видена

И официјално денешниот обид на шверцерски начин да се избере Претседател на Собранието не им успеа. Не им успеа и нема да им успее. Ова е голема победа за сите нас. Ова на денешниот масовен протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје го истакна Богдан Илиевски, еден од организаторите на иницијатива. Тој вели дека денеска не успеаја да изберат Претседател на Собранието, но тоа не значи дека нема повторно да се обидат. -Мислеа дека ќе можат да не фатат на спиење, мислеа дека можат да не фатат на кондиција или на храброст. Па дали се нормални? Денеска се обидоа и не успеаја, тоа не значи дека нема да се обидат пак, меѓутоа, денеска победивме затоа што сме многу, затоа што сме сплотени, затоа што сме силни, затоа што ништо не криеме, затоа што ја сакаме оваа држава и нема да дозволиме никој да си игра со неа. Со народ не смеат да си играат. Со нас не смеат да си играат, тоа треба да им е јасно, порача Илиевски. Вели дека формулата за победа е лесна, час и половина во денот ...
сите 438 | | | веќе видена

НБА - СО 41. ТРИПЛ-ДАБЛ СЕЗОНАВА Расел Вестбрук го израмни рекордот за кој многумина веруваа дека никогаш нема да биде достигнат. Ол-старот на Оклахома сити тандер го постави 41. трипл-дабл оваа сезона, со што го израмни учинокот на легендарниот Оскар Робертсон од сезоната 1961-1962. На мечот со Милвоки бакс, Вестбрук имаше ефект од 12 поени и по 13 скока и асистенции, со што му донесе триумф на тимот, и тоа на домашен терен од 110:79. Вестбрук стигна до трипл-дабл на стартот од третата четвртина. Тој во период од неколку секунди имаше скок и асистенција за трипл-дабл, по што доби стоечки овации и публиката почна да скандира "МВП". - Ова е специјална ноќ, која никогаш нема да ја заборавам. Среќен сум што стигнав до рекордот тука, во Оклахома Сити. Чест ми е само што ме споменуваат во иста реченица со Робертсон, играч кој направи многу работи за кошарката - изјави Вестбрук. На пет меча до крајот на регуларниот дел од сезоната, Вестбрук има просек од 31,6 поени, 10,4 скока и 10,7 асистенции, со што е на добар ...
сите 46 | | | веќе видена

РЕПОРТЕРКАТА НА "ФОКС СПОРТС" - НОВАТА МЕКСИКАНСКА КИМ КАРДАШИЈАН Американските спортски телевизии решија да го копираат потегот на мексиканските канали и да ангажираат млади и згодни репортерки кои даваат извештаи од професионалните спортски лиги. "Фокс спортс", која е најгледана мрежа во САД, ја има најзгодната, најубава и најсекси спортска новинарка во светот, Химена Санчез, која ги следи настаните од американската фудбалска лига, НФЛ, специјално за мексиканските гледачи. Мексиканската Ким Кардашијан, како што ја нарекуваат Американците, покрај чудесните телесни атрибути, не е само празноглава убавица. Химена почна како фотомодел, глумеше во неколку филма од Б-продукцијата, а потоа се најде себеси во спортското новинарство. Триесетгодишната Химена е познато лице во Мексико, но е мала секси мистерија за остатокот од светот. Списанието "Максим" истражуваше зошто ја нарекуваат "новата Ким Кардашијан" и утврди дека освен што двете се професионалки за социјалните мрежи со посветени фанови и со жешки облини, ...
сите 18 | | | веќе видена

next