Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово - Велигден. - Возљубени празникољупци, велегласно ќе бијат црковните камбани, објавувајќи го Христовото воскресение, и пренесувајќи ја радоста за Празникот над празниците. Силно ќе одѕвонуваат воскресенските ѕвона, повикувајќи нe торжествено да го отпразнуваме светлозарниот ден на Христовото воскресение. Затоа, молитвено да се пренесеме до спасоносниот Настан, та едномислено и еднодушно, заедно со Небото и Земјата, да Го прославиме Бога за сите Негови дела. Во овие торжествени мигови, да се потсетиме на неповторливата жртва, кога Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој што верува во Него, да има живот вечен. Под небото нема друго име дадено на луѓето, преку кое би можеле да се спасиме, освен преку името на Христа воскреснатиот, преку Кого на паднатиот човек повторно му се ...
сите 165 | | | веќе видена

Тиранската платформа доведе до институционална криза, блокада за Влада, неизбор на претседател на Собрание, вели македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за виенскиот дневен весник „Винер цајтунг“. Во интервјуто Иванов изразува разочараност од ЕУ, поради отсуството на осуда за тиранската платформа, со која според него, се уништил договорот од Пржино. - ЕУ е импотентна и без моќ. Тие го водеа целиот процес и го донесоа Пржинскиот договор од 2015 година со кој требаше да излеземе од кризата. Но, Тиранската платформа доведе до институционална криза, блокада за Влада, неизбор на претседател на Собрание. Европската унија и Америка беа вклучени со цел да се реши политичката криза. Но тие не ги осудуваат оние што им го попречија решавањето на политичката криза и што создадоа институционална криза. А тоа се Еди Рама и албанските политичари, кои им го срушија целиот труд овие две години. Тиранската платформа со еден удар го уништи договорот. Сега сме во институционална криза, што нема врска со Пржинскиот ...
сите 347 | | | веќе видена

Правно неиздржано е да се формира влада без определен мандат. Таквата влада би била без легитимност од претседателот, односно без уставна основа, вели претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во интервју за австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“. Прашан за евентуална можност да се бира Влада во Собранието, без определен мандат од страна на претседателот, Иванов со став дека тоа е правно неиздржано. - Тоа е само желба. Тоа е правно неиздржано. Таква влада нема да има легитимитет. Ова јасно е наведено во нашиот Устав. Согласно член 90 од Уставот, само претседателот на државата може да го определи мандатот за состав на Влада. Во таков случај би имало две влади. Актуелната, која е техничка влада, и влада која што е без легитимност од претседателот, односно без уставна основа. Значи ќе влеземе во уште поголема криза, вели Иванов. Во интервјуто, претседателот Иванов објаснува дека од прогласувањето на независноста на Република Македонија, секогаш прво пласираната партија на изборите го добивала ...
сите 347 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Венр цајтунг“ вели дека лидерот на СДСМ Зоран Заев „не дозреал за улогата што му ја дале“, дека се преценил и самиот тој, а го прецениле и тие што му дале да игра таква улога и дека во политиката треба да има дијалог и компромис, а тој не сака да разговара. - Која и да е коалиција создадена под уцена е нестабилна. Уставот се менува со двотретинско мнозинство. Но Заев ќе настојува да се донесат тие закони во Парламентот, за јас да ставам вето на нив, а Уставниот суд да покрене иницијатива и да ги поништи тие закони. Тоа ќе го прави Заев за после да ме обвини мене дека сум антиалбанец. Сфаќате колку е перфидна играта, вели претседателот Иванов за „Венр цајтунг“. Според Иванов, Заев сака само да дојде на власт. - Но, тој ги изгуби изборите во декември. Јас сметам дека тој не знае во каква игра се вмешал. Тој беше заслепен од желбата да дојде на власт. Сега се наоѓа во деликатна ситуација. Доколку не успее да дојде на власт, би можел да заврши ...
сите 347 | | | веќе видена

Тиранската платформа е директно мешање, но и загрозување на независноста на Република Македонија, а содржинските барања не се само политички опасни, туку се и противуставни, вели претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во интервју за австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“. - Која европска држава би прифатила платформа на туѓа држава, да биде основа за создавање на влада кај неа. Ако се загрозува независноста на државата, и ако државата се доведува во подредна состојба и зависност од друга држава, тоа кај нас е казниво дело, истакнува Иванов. Во интервјуто за „Винер Цајтунг“, тој посочува на македонскиот модел на интеграција без асимимилација. - Ние сме мултиетничка демократија, во која никој не е дискриминиран поради неговата припадност кон некој народ и никој не е исклучен. Во Владата има етнички Албанци како министри за одбрана и како министри за европски прашања. Ние сме држава на граѓаните на Македонија. Но, етничките Македонци се народ за себе, бидејќи овде си го оствариле правото на ...
сите 158 | | | веќе видена

Двајца малолетници во два одвоени случаја вчера биле тешко повредени од струен удар во обид да се фотографираат качени на вагон на Македонски железници, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во дневниот Билтен МВР информира дека вчера во 15:50 часот во Скопје, во депото на Македонски железници, 14-годишник од Скопје се качил на вагон-цистерна со намера да се фотографира. Кога се доближил до електричниот вод, кој е под висок напон, од струен удар добил тешки телесни повреди. Екипа на Итна медицинска помош малолетникот го пренела во Ургентен центар Скопје каде е задржан на понатамошно лекување. Ист случај е евидентиран од МВР вчера во 19.05 часот во депото на Македонски железници, каде 15-годишник од Скопје се качил на вагон-цистерна со намера да се фотографира. И тој добил тешки телесни повреди од струен удар откако се доближил до електричниот вод под висок напон. Бил пренесен во Ургентен центар Скопје и е задржан на понатамошно лекување. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случаите.
сите 71 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов нема право да се однесува тирански кон својот народ, само за да удоволи на еден човек и неговата фамилија да ги реализираат нивните криминални платформи. Со тоа Иванов е соучесник во злото што им се нанесува на граѓаните, пишува во реакцијата на Соцојалдемократскиот сојуз на Македонија. Во соопштението СДСМ наведува дека граѓаните на Македонија имаат свои легитимни претставници во Парламентот и дека тоа е е стабилно парламентарно мнозинство кое е власт во државата. - Парламентарното мнозинство има обврска и ќе ги заштити граѓанските и државните интереси, со тоа што ќе ја формира новата реформска Влада на унитарна Македонија, согласно Деловникот, Уставот и законите. Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се опозиција. Иванов нема да ги попречи демократските процеси. Парламентарното мнозинство е власт, Иванов нема да ја попречи граѓанската волја штитејќи криминалци, навдува СДСМ во реакцијата.
сите 347 | | | веќе видена

Сакаме интеграција, а не гетоизација на Албанците во Македонија, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Винер цајтунг“. - Ние сакаме интеграција, не гетоизација. Доволно е тажно што некои млади Албанци не зборуваат македонски и повеќе се ориентираат кон Приштина и Тирана, отколку кон Скопје, вели претседателот Иванов.
сите 25 | | | веќе видена

А.Д. (59) од Скопје вчера е пронајден во возило во Драчево со тешки телесни повреди и пренесен во Ургентниот центар каде е констатирано дека се наоѓа во коматозна состојба и е во животна опасност. Според полицијата, се претпоставува дека А.Д. е поврден при пад на бетонска патека кај негов пријател. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 14 | | | веќе видена

Патничко возило „Форд Фокус“, сопственост на З.Г. (61) од Скопје, целосно изгоре во пожар што избувна рано утрово околу 2:30 часот на улицата „Никола Парапунов“ во Скопје. Според МВР, делумно е опожарено и возило „Тојота Јарис“, сопственост на Ч.Х. (51) од Република Кореја со живеалиште во Скопје.
сите 29 | | | веќе видена

НАД ТРИЕСЕТ ОТСТО ОД МАКЕДОНЦИТЕ СТРАДААТ ОД АЛЕРГИИ Над 30 отсто од населението во Македонија страда од алергии. Алерголозите објаснуваат дека првата епидемиолошка студија за болните од алергии е правена во 1995 година и според неа, 11, 5 отсто од населението боледува од алергиски ринитис. Втората епидемиолошка студија, правена во 2003 година, покажала дека 23, 1 отсто од населението има алергиски ринитис, а трета сe уште не е направена. "Според проценките од клиничката пракса, очекуваме над 30 отсто од населението да има проблем со алергии. Зголемениот број пациенти со алергии, пред сe, се должи на аерозагадувањето, кое е присутно во разни форми, како што се озонот, издувните гасови од дизел-автомобилите, азотните оксиди, ПМ-честичките, исхраната со растителни продукти, кои содржат пестициди и хербициди, употребата на месо и на млеко од животни што се хранети со хормони и со антибиотици", вели проф. д-р Дејан Докиќ, алерголог и пулмолог на Клиниката за пулмологија. Тој објаснува дека мал дел од ...
сите 8 | | | веќе видена

СО ПОП-ПЕЈАЧКАТА НАТАША МАЛИНКОВА ЗА ОМИЛЕНИОТ ПРАЗНИК За поп-пејачката Наташа Малинкова од Кавадарци, Велигден е уште еден од оние големи христијански празници кога задолжително мора да се собере целото семејство на купче. "Се сеќавам, со баба ми станував рано, пред изгрејсонце, да ја гледам како ги бојадисува велигденските јајца. Украсувавме многу низ дома со украси и со јајца. Одевме во црква, а потоа кај роднини да си го честитаме Воскресение Христово и собиравме многу јајца, се радувавме многу како деца. Во истиот тој дух сега ги воспитувам и моите две ќерки Султана и Емилија. И тие сега, како и јас како дете, стануваат со мене рано за да ме гледаат како бојадисувам јајца", ни раскажа Наташа. "Сите жени од моето семејство се секогаш дотерани и средни за Велигден, а таа традиција ја почитувам и јас. За Велигден сум најдотерана по дома", додава Малинкова. Интересен момент за неа бил оној старински начин на подготовка на јајцата за бојадисување. "Во искинати парчиња од тенки хулахопки, мајка ми и баба ми ...
сите 12 | | | веќе видена

Бившата Мис Бугарија, Ромина Андонова, отсега ќе вози луксузен џип од марката "Ауди". Македонскиот фудбалски интернационалец и нејзин сопруг, Дарко Тасевски, решил да се потроши за празниците и веќе го порачал возилото за својата љубена, пишуваат бугарските таблоиди. Атрактивната бринета се фотографираше во последниот модел на "ауди Ку5" за време на саемот на автомобили во Бангкок. Кадарот е направен од најновиот модел, а под фотографијата, Ромина напишала: "Ах, колку ме личи во него", дополнето со икона која значи "наскоро". Дарко Тасевски бил категоричен дека на Ромина и треба безбедно СУВ-возило, бидејќи ги вози нивните три деца.
сите 16 | | | веќе видена

Народот јасно им порача дека не поминува ниту тиранската платформа, ниту негирањето на македонскиот народ, химна и знаме, се она за кое што СДС упорно молчи, а под маса го договара, се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ. - СДС и аболицираниот криминалец Зоран Заев се обидуваат со прифаќање на странски платформи и негаторски изјави по секоја цена да избегаат од соочување со правдата за криминалите кои ги направиле. Но бегање од судските процеси за нивните криминали нема, исто како што нема бегање ниту од судот на народот. Тој суд на народот, СДС ќе го види на избори кои се единственото решение од ситуацијата во која СДС ја втурна Македонија со прифаќањето на тиранската платформа. Затоа народот е на нозе! Затоа Македонија се буди, се наведува во соопштението.
сите 253 | | | веќе видена

Седумдесет и деветгодишната К.М. од Прилеп синоќа била убиена во својот дом од нејзиниот внук, 30-годишниот М.М., соопшти Министерството за внатрешни работи. Тој околу 23 часот најпрво се обидел да ја задуши со перница во нејзината спална соба во куќа на ул. „Борка Медаро“. Таа се разбудила, почнала да дава отпор и успеала за момент да го оттргне од себе. Потоа М.М. извадил метален боксирач и неколку пати ја удрил во пределот на главата, по што таа починала. По еден час од настанот М.М. сам се пријавил во Полициската станица Прилеп. Итната медицинска помош констатирала смрт, а увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и екипа од прилепската полиција. М.М. е задржан во полициската станица и се преземаат мерки за целосно расчистување и документирање на случајот.
сите 15 | | | веќе видена

Во галеријата Даут-пашин амам беше врачена наградата „Роман на годината“ за 2016 година на Давор Стојановски за книгата „Собирачи на пепел“, во издание на „Или-или“. Награда што ја доделува „Утрински весник“, а Стојановски беше избран за нејзин годинашен добитник од жирито во состав Петар Андоновски, Гордана Михаилова-Бошнакоска, Маја Бојаџиевска, Нове Цветаноски и Катарина Богоева. Генералниот директор на „МПМ Македонија“, д-р Срѓан Керим во обраќањето рече дека вредноста на еден роман сосем извесно не се мери ни според неговата должина, ниту пак според наративот што писателот го одбрал за да комуницира со публиката. роман_на_годината_за_2016_давор__22_.јпг - Идејата и мислата затскриени во четивото се основното мерило за оценка на неговата вредност односно неговата движечка сила. Давор тоа го сфатил и затоа не води на непретенциозен и тивок начин низ животното патешествие на Јаков. Тој ни сугерира дека тежнеењето по котва „во разбрануваниот тек на времето“ е потреба на секој од нас. Но, го остава отворено ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонскиот народ знаел дека без Бога и без Црквата не ќе може ништо. Знаел и цврсто верувал дека само со Божја помош сe може да истрпи и со Божјиот благослов сe да поднесе за доброто на сите, се вели во дел од пасхалното послание на г.г. Стефан, поглавар на Македонската православна црква Нашата вера е вера во воскресението и нашата Црква е Црква на воскресението! Македонскиот народ знаел дека без Бога и без Црквата не ќе може ништо. Знаел и цврсто верувал дека само со Божја помош сe може да истрпи и со Божјиот благослов сe да поднесе за доброто на сите, се вели во дел од пасхалното послание на г.г. Стефан, поглавар на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, испратено по повод велигденските празнувања. „По милоста божја, архиепископ охридски и македонски, заедно со светиот архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на македонската православна црква, а по повод велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од бога, поздравувајќи ги со величествениот и ...
сите 60 | | | веќе видена

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, го поздравија усвојувањето на Предлог-законот за заштита на малцинствата, што албанската влада го усвои пред два дена. Друштвото со оценка дека тоа претставува чекор напред и правна рамка за остварување на легитмните права на малцинствата. - Од името на сте Македоцни што живеат во Република Албанија, го поздравуваме овој чекор на Владата во Тирана. Со законот Владата како национални малцинства ги признава македонското, грчкото, влашкото, ромското, црногорското, српското, бошњачкото и египќанското малцинство. Тоа е реалноста во Албанија, кога станува збор за малцинствата, се наведува во соопштението на друштвото. Она што посебно го сметаме за победа, стои понатаму во соопштението, е фактот што Владата потврдува дека во Република Албанија живеат Македонци, а не Бугари, како што се обидуваа бугарските пратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски преку Резолуцијата на Европскиот Парламент за Албанија да „докажат“ постоење на Бугари во ...
сите 15 | | | веќе видена

СДСМ денеска соопшти дека новото парламентарно мнозинство ја презема обврската многу скоро да ги деблокира демократските процеси и да избере нова реформска влада. Тоа, како што наведува, ќе биде направено согласно собранискиот Деловник, Уставот и законите. - Очекувањата на мнозинството граѓани во Македонија и на меѓународната јавност ќе бидат остварени, бидејќи тоа е единствениот правилен пат за Македонија. Формирањето нова влада е врвен приоритет за државните интереси и за граѓаните, стои во соопштението од СДСМ.
сите 188 | | | веќе видена

Нови парламентарни избори се единствен излез од ситуацијата во која СДСМ ја доведе државата, бидејќи само така граѓаните јасно ќе можат да се изјаснат околу тиранската платформа и нема да се чувствуваат измамено, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите. - Народот не дозволува ниту формирање тиранска влада, ниту реализирање тиранска платформа и не го интересираат фактурите на Заев. Затоа СДС е во паника и е цврсто решен својата фактура да ја плати со распродажба на највисоките национални и државни интереси, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека СДСМ е однародена партија и затоа стотици илјади граѓани секојдневно им порачуваат дека е почесно да ги одлежат затворските казни што ги чекаат за криминалот отколку да извршат предавство. - Ветувањата и обврските на СДС кон нарко-мафијашките структури кои им помагаа на избори се нивен проблем, а не проблем на народот. Сервилниот однос кон сите што го негираат македонскиот идентитет и предавничкото молчење и прифаќање на тиранската ...
сите 258 | | | веќе видена

next