Возач на патничко возило е тешко повреден во железничка несреќа што се случила на патниот премин меѓу железничкото стојалиште Тумчевиште и железничката станица Гостивар. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека несреќата се случила вчера во 18:24 часот меѓу патнички воз кој сообраќал на релација Скопје-Кичево и возило „сеат леон“ со тетовски регистарски ознаки. Повредениот возач со Итна медицинска помош бил пренесен во Медицинскиот центар во Гостивар. Увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица во Гостивар, а во периодот од 18:24 до 21:18 часот бил во прекин железничкиот сообраќај на тој дел од пругата.
сите 10 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против Г.М. (44) од Кичево и П.П. (55) од Прилеп кои минатиот месец го ограбија магацинот на АД „Жито Караорман“ на магистралниот пат Кичево - Охрид, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 180.000 денари. Како што информира МВР, кражбата се случила на 16 март годинава откако Г.М. и П.П. околу 10 часот со товарно моторно возило влегле во кругот на АД „Жито Караорман“ и од магацинот одзеле складирани метални предмети, сопственост на претпријатието, по што избегале. Потоа предметите ги продале во отпад за старо железо во Кичево.
сите 44 | | | веќе видена

Против 63-годишен жител на Крива Паланка е поднесена кривична пријава поради основано сомнение дека сторил полово напад врз 13-годишно девојче. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека шеесет и тригодишниот С.Ѓ. половиот напад го извршил на 7 април во продавница во Крива Паланка.
сите 28 | | | веќе видена

Возило „голф 5“ со скопски таблички ноќеска е опожарено на улицата „Среќко Пужаљка“ во Скопје. Нема поврдени лица и не е предизвикана материјална штета на околните возила и објекти. Возилото е сопственост на З.Б. (31), кој околу еден часот по полноќ го паркирал автомобилот, а околу 02:40 часот бил известен од соседите дека возилото му е опожарено. Околу 3 часот пожарот бил изгаснат од страна на Бригадата за противпожарна заштита Скопје. Од пожарот целосно бил опожарен предниот дел на возилото, а оштетен е и дел од внатрешноста. Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот.
сите 8 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против С.И. (22) од Охрид кој украл три детски велосипеди, апарати за домаќинство, работни машини, дел од покуќнина, кујнски прибор и четири собни врати, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 250.000 денари. Според МВР, кражбата се случила во периодот јануари - март годинава во куќа на улицата „Дејан Војвода“ во Охрид, сопственост на С.М., откако пријавениот со подесен алат насилно ја отворил влезната врата, влегол и извршил пребарување.
сите 29 | | | веќе видена

За да се спаси од затворски казни за бројните криминали, криминогеното раководство во врвот на СДС е подготвено да дојде на власт по секоја цена, независно што тоа значи целосно реализирање на тиранската платформа, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, Македонија е заглавена во криза зашто СДСМ сака да ја измами изборната волја на граѓаните и да го занемари гласот на мнозинството кое гласаше за ВМРО-ДПМНЕ. Затоа, како што наведува, нови парламентарни избори заедно со локалните се најефективното решение за излез од кризата. На тие избори граѓаните ќе имаат реална можност да кажат што мислат за т.н. тиранска платформа и за планот на Заев да ја редефинира државата. - Криминалецот Заев за да ги покрие своите криминали од Поткуп, Пуч, Цареви кули, па се до изборните измами, тргуваше со највисоките државни и национални интереси. За да формира влада и да се спаси себе си од кривичен прогон Заев молкум ја проголтува секоја антидржавна изјава на Зијадин Села, кој Македонците ги прогласи за непостоечка нација, ...
сите 297 | | | веќе видена

СИНХРОНИЗИРАН ДЕТСКИ ФИЛМ НА 20 АПРИЛ, ИСТОВРЕМЕНО ЌЕ ИГРА ВО ДЕСЕТИЦИ КИНА ВО ТРИ ЗЕМЈИ И НА ОНЛАЈН ПЛАТФОРМА Легендарното комбе од марката "фолксваген", кое својот зенит го имаше во '60-тите години од минатиот век, брендирано со зборовите "Малиот гангстер" и "Татко ми е шеф на мафијата", деновиве е забележано како вози низ Скопје. Станува збор за дел од рекламната кампања за детскиот холандски филм "Малиот гангстер", кој од 20 април, истовремено, ќе се прикажува во кината во Македонија, Албанија и во Хрватска и на "ВоД платформа", синхронизиран на македонски, албански и на хрватски јазик. Прикажувањето го координираа продукциската куќа "Катавеј" и Филмскиот институт од Тирана. "Станува збор за еден од најдобрите холандски семејни филмови во последните години. Победник на најголемите филмски фестивали за деца во светот - 'Синекид', 'Џифони', 'Оулу', фален од жирито и од публиката. Комедија со шмек на американските гангстерски филмови. Духовита ода за училишните згоди и незгоди. Филм наменет за најмладата ...
сите 29 | | | веќе видена

СДСМ денеска соопшти дека е легитимна мнозинската граѓанска волја и оти брзо ќе се формира стабилна влада со полн легитимитет, што, наведува, ќе ги заштити граѓанските и државните интереси и ќе обезбеди квалитетен живот и развој на државата. - Прво ќе биде избран новиот собраниски претседател, а потоа и новата влада, согласно Деловникот, Уставот и законите. Трајко Велјаноски и Ѓорге Иванов не смеат противуставно и противзаконски да ги блокираат демократските процеси. Тие се должни согласно Уставот и законите да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во соопштението. Во Парламентот, наведува СДСМ, демократски е формирано парламентарно мнозинство од 67 пратеници, кои претставуваат околу 700.000 граѓани. И во Македонија, како и секаде во светот, формираното парламентарно мнозинство е власт, бидејки тоа ја одразува мнозинската волја. А како и во секоја демократска земја во светот, и во Македонија, согласно Уставот и законите партиите по изборите имаат право да го формираат мнозинството кое што има должност ...
сите 248 | | | веќе видена

РАБОТНИЦИ ОД АЛБАНИЈА НА МАКЕДОНСКИТЕ БАЧИЛА Газдите на бачилата се во очај, бидејќи никој не сака да им ги чува овците. За оваа работа се увезуваат луѓе од Албанија, а домашните овчари во потрага по повисоки плати заминуваат во западните земји каде што работат тешка физичка работа. Сопствениците на бачилата велат дека недостигот со овчари не се реши ниту со помошта од државата која ја субвенционира овчарската плата, ниту со зголемувањето на платата која ја добиваат овчарите, а се движи од 300 до 400 евра месечно. "Од година в година се соочуваме со сè поголем недостиг на луѓе кои професионално и посветено ќе се грижат за стадата. Македонците кои се помлади одбиваат да работат, а сè помал е бројот и на средовечните кои прифаќаат да станат овчари. Единствен спас ни се овчарите од Албанија, но и нив можеме да ги ангажираме само на три месеци, бидејќи само толку може да престојуваат во земјава со нивниот пасош. По овој период мора да се вратат во Албанија, а нам ни се потребни 365 дена во годината", вели Тодор ...
сите 53 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство од 67 пратеници, избрано на кредибилни избори ќе го избере новиот собраниски претседател, а потоа и новата реформска Влада на граѓаните на Република Македонија. Тоа ќе се случи многу брзо, според Деловникот, Уставот и законите, соопшти денес СДСМ. „Постои легитимно формирано парламентарно мнозинство коешто е власт во државата, зад кое што стојат најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени на режимот. Тоа мнозинство има обврска да ја спроведе граѓанската волја. Исто така има обврска да ги спречи деструктивнте политики на Ѓорге Иванов и на Никола Груевски, што за криминални интереси на Груевски и тесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ја загрозуваат стабилноста на државата и квалитетот на живот на граѓаите. Очигледно е дека недостига здрав разум, штом Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ уште се надеваат дека се некаков фактор во политичките процеси, иако со нив граѓаните расчистија на 11 декември 2016 година, кога ги избраа избраа промените, а дека се опозиција којашто мора да овозможи ...
сите 281 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ упорно ја туркаат Тиранската платформа, но народот е на нозе Криминалецот Заев и злосторничкото здружение во врвот на СДС упорно ја туркаат Тиранската Платформа и не се откажуваат од нејзината реализација спротивно на волјата на граѓаните, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Криминалецот Заев и злосторничкото здружение околу него за да дојдат на власт и да се спасат себе си од многубројните кривични прогони за криминалите кои ги извршиле се спремни во целост да ја реализираат платформата од Тирана. Криминалецот Заев за својата лична амнестија за криминалите кои ги сторил е решен Македонија да ја направи двојазична, да ги прогласи за геноцидни сопствениот народ и држава, да го промени името на државата по грчки терк и во крајна фаза да ја федерализира Македонија. Криминалецот Заев сето ова го прави мошне отворено и без срам ги лаже сопствените граѓани и гласачи. Мухамед Зекири од СДС лично потврди дека СДС прифатил се од Тиранската Платформа. Заев го демантира и Зијадин Села кој јавно ...
сите 188 | | | веќе видена

Малолетникот од Сарај кој вчера беше убиен тргнал да му помогне на својот брат кој бил нападнат, но не успеал да го одбрани од напаѓачите. Завчерашната физичка пресметка завршила трагично за него, откако бил прободен со нож во градниот кош. Во инцидентот учествувале три момчиња од Шишево од една страна и браќата од Сарај од друга страна. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, трите момчиња од Шишево започнале расправија со малолетник од Сарај, а потоа и физички го нападнале. Момчето успеало да го повика на помош својот брат кој пристигнал набрзо. „Во еден момент А.Е. извадил нож со кој замавнал и го повредил малолетникот нанесувајќи му посекотина во пределот на левата страна на градите. Потоа А.Е. со ножот го прободел и неговиот брат, кој предходно дошол со скутер, во пределот на десната страна на градниот кош, при што истиот паднал на асфалтот и починал“, се наведува во полицискиот извештај. Екипата на итната медицинска помош која пристигнала во Матка ја констатирала смртта на момчето. ...
сите 10 | | | веќе видена

Референдум во Турција: Ердоган доби поголема моќ, опозицијата бара прегласување, ЕУ загрижана Турската изборна комисија потврди дека на вчерашниот референдум граѓаните гласале за уставни промени кои му даваат пошироки овластувања на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Шефот на изборната комисија Сади Гувен изјави дека на референдумот победи опцијата за уставни промени. Претходно тоа го стори и Ердоган. Лидерот на најголемата опозициска Републиканска народна партија Кемал Киличдароглу изјави дека резултатите се доведени под прашалник по одлуката на Врховниот изборен одбор да ги признае како важачки гласачките ливчиња кои немаат службен печат на избирачкото место. Врз основа на скоро 99 насто од пребројаните гласови, 51,34 проценти гласале за уставни промени, односно за воведување претседателски систем. Против биле 48,66 насто од гласачите. Совет на Европа: Турција да внимава на следните чекори Турското раководство треба внимателно да ги разгледа следните чекори, се наведува во изјавата на генералиот секретар ...
сите 259 | | | веќе видена

Благодатниот оган од Ерусалим пристигна во Македонија на самиот ден од Христовото воскресение. Mакедонските верници имаа можност да ги запалат свеќите од благодатниот оган. Од Ерусалим преку Солун до Бигорскиот манастир патуваше огнот на радост на илјадниците верници кои беа собрани во овој манастир. Свештенството излегува со литија до капијата на манастирот каде го земаат од фенерите благодатниот оган и го носат до олтарот на црквата, потоа старецот на манастирот архимандритот Партениј со 33 свеќи во рака го раздава благодатниот оган на сите верници. Фото: О. Теофиловски
сите 10 | | | веќе видена

ИСКРЕНО СО НАУМ ПЕТРЕСКИ ПРЕД ЈУБИЛЕЈНИОТ КОНЦЕРТ ВО "МЕТРОПОЛИС АРЕНА" Реткост е да знаеш да пееш од дијафрагма, а притоа да немаш музичка школа каде што би го учел таквото пеење. Е тоа го има фолк-ѕвездата Наум Петрески и цели 30 години љубителите на убавата македонска фолк-музика уживаат во песните испеани од неговото грло ненапеано. Но таков е Наум, како што вели самиот, ако може помалку да зборува, а повеќе да пее. Таков глас, каков што има тој од Господа даден, недостигаше уште откога Кирил Манчевски, Александар Сариевски и Никола Бадев заминаа во легендите. И дојде ден да се прослави јубилејот во "Метрополис арена", место каде што никој друг фолкер не се осмелил да направи солистички концерт, и тоа во време кога фолк-музиката е на маргините. Номче наш, како што го нарекуваат, подготвен е во живо да ги запее: "Има ли песна", "Жал за Деспина", "Лична Јовано", "Птицо бела", "Лено Ленче", "Оди, ѕвездо" и песните од последниот албум "Грло ненапеано". Ти си првиот домашен фолк-пејач што ќе одржи концерт во ...
сите 31 | | | веќе видена

ВО МАНАСТИРОТ "СВЕТА БОГОРОДИЦА" ВО БЕРОВО СЕ ПРАВИ ДЕЛИКАТЕС Тројца монаси од манастирот "Света Богородица" пишуваат нова историја за Берово. Градот на југоистокот од Македонија кој никогаш не произведувал локум, сега го прави највкусниот и најнеобичен локум. Отец Фотиј, монахот за кого велат дека е мозокот за локумот, неодамна направи револуционерен чекор во локумопроизводството - го направи првиот чоколаден локум. Не прелиен со чоколадо, туку направен од чоколадо. Познавачите велат дека таков не се прави ниту во Турција, земјата што важи за изумител на оваа слатка. Монасите го прават локумот веќе една и пол година, но приказната почнала многу поодамна. "Уште кога дојдовме овде, во 2002 година, почнавме да внесуваме промени. Со нашето настанување тука, 'Света Богородица' од црква стана манастир. Приближно во истиот период почнавме да произведуваме парфимиран темјан, а подоцна и сапун. Ги произведуваме и денес, но постојано баравме нешто ново што можеме тука да го произведеме. Јас сум слаткар по професија, ...
сите 4 | | | веќе видена

Илјадници православни верници ги наполнија храмовите низ Македонија, каде се одржаа вообичаените литургии по повод пречекот на најголемиот празник во христијанството, Воскресението Христово, Велигден. Со поздравот „Христос воскресна, навистина воскресна“ и со кршењето црвени јајца, верниците си го честитаа денот на Христовото воскресение, кое ја даде смислата на христијанството и на верата. „Да се радуваме, да го поминеме празникот со нашите најблиски, да ја празнуваме љубовта, да се водиме од вистинските вредности“, се само дел од пораките што по повод овој празник беа испраќани од храмовите низ земјава. Во Скопје главната литургија се одржа во Соборниот храм, „Св.Климент Охридски“, а ја водеше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. „Возљубени, нашево време, за жал, изобилува со недоразбирања, судири и страдање. Доброто, љубовта и вистината се потиснати од злото, користољубието и омразата. Крајно време е луѓето да се свртат и да се вратат кон Бога, Кој е единствениот пат, вистина и живот. ...
сите 32 | | | веќе видена

За разлика од минатите години, овојпат забележливо беше и засилено полициско присуство, особено во околината на Соборниот храм во Скопје каде беа распоредени и специјални полициски сили, како и возила наменети за брзи интервенции. Меѓу самите верници имаше полицајци и со црвени ленти на рацете. Поради глобалната закана од тероризам и македонската полиција презеде мерки за дополнителна заштита на населението и за одржување на јавниот ред и мир. „Со оглед на глобалните терористички закани во кои што цели се и верски објекти (како што беа неодамнешните напади во Египет), потоа таргетирањето на земјите од Балканот, меѓу кои и Република Македонија, а вклучително и масовните собирања на граѓани, од страна на терористичката ИСИЛ, МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки и активности во наредните денови на целата територија на државата“, соопштија од министерството.
сите 18 | | | веќе видена

Ракометарките на Вардар уште еднаш го повторија она што претходните три сезони го постигнуваа, се пласираа на завршниот „Фајнал Фор“ турнир во Лигата на шампионите откако победија и во реванш натпреварот со Митјиланд, овојпат со 26:24. Предноста од два гола од првиот натпревар (28:26) во Данска не беше гаранција за лесен меч, а гостинките во најголем дел од средбата беа рамноправен противник. Првото полувреме Митјиланд го заврши со водство од 12:11. Вардар овој сегмент од натпреварот го одигра неповрзано во редовите, со слаба реализација и многу технички грешки. Само во првото полувреме имаше 11 технички грешки, но и осум одбрани на Амандин Лејно. Среќа што и гостинките не беа доволно сконцентрирани, па и тие возвраќаа со грешки. На почетокот на второто полувреме Митјиланд поведе со највисоки 15:12, резултат кој им одговараше. Во тие моменти тренерот на вардарки во игра ги внесе Тамара Мавсар и Сара Ристовска. Токму тие беа џокерите на Вардар, па македонскиот првак брзо израмние, а потоа преку Лекиќ и ...
сите 136 | | | веќе видена

Седумнаесет годишниот Х.И. е убиен денеска во село Матка, Скопско, од страна на Е.А. (2000) со нож во меѓусебна тепачка, потврдија за МИА од МВР. Како што информираат од МВР, инцидентот се случил околу 15 часот на влезот од селото Матка при што 19-годишниот Е.А. го прободел со нож во пределот на градниот кош малолениот Х.И., кој починал на самото место. Лицето можен сторител е приведено во полициската станица „Ѓорче Петров“ и се работи на расчитување и документирање на настанот, изјавија од МВР.
сите 66 | | | веќе видена

next