ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ КАЈ ЈУЖНИОТ СОСЕД ОТКРИЛЕ НЕЛЕГАЛЕН УВОЗ Засилените контроли на грчките власти затекле илјадници јагниња и јариња од Македонија, Бугарија, Романија и од Албанија кои, на нелегален начин, завршиле на грчкиот пазар во пресрет на Велигден, и се продаваат како грчки. Ова го објави атинскиот весник "Етнос", според кој килограм жива мера се нуди за помалку од две евра, но додека да стигнат до кланиците, тие се веќе со променето потекло. Од македонската Агенција за храна и ветеринарство велат дека, засега, немаат пријави за нелегален извоз на живи јагниња и јариња во Грција. Од АХВ објаснуваат дека Македонија извезува јагнешко месо во Грција, но оти извозот се врши по легален пат и ги има поминато сите процедури. "Грчкиот е втор по големина пазар каде што годинава сме извезле 16.439 јагниња или 178.109 килограми јагнешко месо", ни рекоа вчера од АХВ. Според пишувањата на "Етнос", главана причина за нелегалниот увозот на јагнешко е совпаѓањето на двата Велигдена, католичкиот и православниот. "Ова ...
сите 22 | | | веќе видена

Граѓаните 44-ти ден се на улиците низ цела Македонија за одбрана на унитарноста и сувереноста на државата. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште еднаш ја повтори поддршката за претседателот Иванов и напомена дека Тиранската платформа нема мандат за формирање влада. Повторно дојдовме тука кај претседателот на државата за да му порачаме да продолжи да го брани Уставот на Република Македонија, поради него има право да дава мандат некому за да формира влада, тој мандат Тиранската платформа го нема, а не смее да го има. Се додека Ѓорге Иванов го прави тоа, ја има нашата поддршка, бидејќи ние сме на улица 44 дена, за да го браниме уставот на Република Македонија. Претседателе ви благодариме, не подлегнувајте под притисоците, бидете со нас, ќе бидеме со вас, да сте живи и здрави. Во моментов во Собранието се собрани сите, ајде да видат колку не има нас тука и да им порачаме дека не смеат да си играат со народот, изјави Илиевски.
сите 177 | | | веќе видена

Денес со нас ги имаме и земјоделците и ловџиите и багерите, истакна Богдан Илиевски, еден од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“на почетокот од денешниот протест против Тиранската платформа и за унитарна Македонија. -Две четворки на бројот на денови откако излеговме на улица и не планираме да се вратиме дома до исполнување на нашите барања. Како минатите 43 дена, така и денес, мирни и достоинствени, горди, среќни, насмеани луѓе кои ја сакаат својата држава, рече Илиевски.
сите 177 | | | веќе видена

Денес со нас, на 44-от ден од протестите против Тиранската платформа, а за унитарна, заедничка и демократска Македонија, ги имаме и земјоделците и ловџиите и багерите, истакна Богдан Илиевски, еден од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на протестот.
сите 177 | | | веќе видена

Политичката борба во Собранието е борба за Македонија каква што е унитарна, целовита со ова име коешто го имаме, а на СДСМ му пречи народот и ВМРО-ДПМНЕ за да ја испорача фактурата којашто ја презеле, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски кој денеска присуствуваше на официјално отворање на нова инвестиција за одгледување и преработка на медицински канабис во Скопје. - Она што е очигледно е дека на СДСМ му смета ВМРО-ДПМНЕ, му смета и народот затоа што имаат преземено обврски, но не кон народот и не кон некој што ја сака државата, унитарна и цела. Имаат преземено обврски и се исплашени за нивната иднина особено нивниот лидер Зоран Заев којшто формирањето влада и прифаќањето на фактурата што треба да ја плати со задоволство ќе ја плати доколку народот не му попречи и доколку ВМРО-ДПМНЕ не е тука. За него во неговите мисли ќе значи спас од казна за она што го правеше во минатото. За неговите криминали, за неговите корупции, за неговите поткупи итн. Така што политичката борба во ...
сите 195 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во тепачка“, полициската станица во Кичево поднесе кривична пријава против И.П. (41) и К.П. (34). Пријавените, на четврти минатиот месец најнапред вербално, а потоа и физички го нападнале А.С. (51) од Кичево. Настанот се случил околу 15 часот на улицата „Маршал Тито“ во Кичево. Откако го пресретнале во близина на неговиот дом, двајцата пријавени најпрвин започнале вербална расправија со А.С. а потоа физички го нападнале со тупаници задавајќи му повеќе удари по целото тело. Физичкиот напад од улицата продолжил и во дворно место од куќата на оштетениот. Со здобиени телесни повреди, А.С. бил пренесен во Општата болница во Кичево, а потоа и во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.
сите 20 | | | веќе видена

Едно лице е приведено во врска со грабежот што се случи вчера во НЛБ банка. Лицето е приведено во Полициската станица Кисела Вода синоќа околу 19.00 часот, а полицијата презема мерки за целосно документирање и расчистување на случајот. Од МВР информираат дека грабежот е пријавен вчера во 16:58 минути од страна на Д.П., директор на Трезор на НЛБ банка. Грабежот, според пријавата, е извршен од Б.С. (40), вработен во НЛБ банка, кој од трезорот на банката во Скопје украл 2 милиони франци и 270 илјади евра и избегал. НЛБ Банка: Средствата на клиентите се безбедни Управниот одбор на НЛБ Банка во врска со грабежот денеска информира дека средствата на нивните клиенти се безбедни и оти ги има преземено сите мерки за осигурување на своите редовни активности. - Согласно информациите, кои се проширија во јавноста за истрагата за инцидент настанат во НЛБ Банка АД Скопје, она што е најважно е да ве информирам и ве уверам дека сите наши клиенти и колегите вработени на нашата банка се сигурни. Сите средства на нашите ...
сите 201 | | | веќе видена

Политичката криза во која опозицијата ја втурна државата нема да нe поколеба да се откажеме од борбата за подобар живот на граѓаните. И во вакви исклучителни околности кои се важни за опстојувањето и иднината на државата, ние држиме до зборот и се трудиме да обезбедиме стимулирање на економијата и отворање на нови работни места, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на Фејсбук. Минатата недела беше промовирана новата германска инвестиција во Желино, Тетовско, а денеска официјално почнува со работа и уште една компанија, од медицинската индустрија, која доаѓа од САД, а инвестира во Скопје. „Компанијата од САД која во Македонија ќе дејствува како „НЈСК холдинг“ ќе се занимава со одгледување и производство на канабис за медицински цели, а планот е да вработат 200 лица. што значи сигурна егзистенција на 200 семејства. Инвестицијата ќе се развива во наредните 5 години. Тие веќе земаа браунфилд објект во фабриката ОХИС некаде околу 2000 квадратни метрикој го адаптираа за своите бизнис цели. Главни ...
сите 47 | | | веќе видена

Парламентот и Ѓорге Иванов се должни да ја испочитуваат и спроведат мнозинската волја на 700 илјади граѓани преточена во 67 пратенички мандати и да овозможат избор на нов собраниски претседател и нова Влада, без одложување, порачуваат од СДСМ. Од партијата велат дека ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Никола Груевски се опозиција и оти тој, не смее да се заканува со насилство во, како што потенцираат, обид за спас од одговорност за направените криминали со неговите неколкумина соработници. - Вработените во институциите мора да знаат дека заканите од ваков вид на кои што наведува Груевски се противуставни и казниви со закон бидејки се против државните интереси на граѓаните и Р. Македонија. Никој не смее да ја попречи волјата на мнозинството граѓани кои формираа парламентарно мнозинство со обврска да формира Влада, се вели во денешното соопштение од СДСМ. Во него се додава дека мирниот трансфер на власта е највисок државен интерес за Република Македонија и оти институциите се должни да овозможат спроведување на ...
сите 211 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека т.н тиранска платформа не постои туку има само „платформа на Албанците од Македонија“ со која официјална Тирана немала никаква поврзаност. - Нема никаква платформа од Тирана, туку платформа на албанските партии на кои ние им помогнавме. Ние имавме одделни средби со лидерите на албанските партии и зедовме прибелешки се што кажаа. Тие се обединија во едно парче хартија, рече Рама во интервју за една албанска телевизија. Според него, вистината е сосема поинаква од она што го тврдат претседателот Ѓорге Иванов и ВМРО-ДПМНЕ. Тој додава дека не се согласил да се сретне со ниту еден лидер на партија за време на изборната кампања. - Оваа влада е влада која кога спроведе административни реформи, оставивме една општина за малцинството (мисли на Македонците и општина Пустец) и оставивме да стават име кое го сакаа, онака како што се чувствуваат во нивните домови. Тоа е се, нема никакво чудо, тоа е напор на Албанците во Македонија за да ја направат Македонија посилна и тоа се прави ...
сите 71 | | | веќе видена

Народот не прифаќа ниту тиранска платформа, ниту тиранска влада и не дозволува да биде измамен и криминалци да му ја раскрчмуваат државата. Затоа Заев и врхушката на СДСМ се во паника, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите. - Не можат да ги испорачаат ветувањата со кои се уценети и знаат дека ќе мора кривично да одговараат и да одлежат подолги затворски казни. Сите ќе одговараат бидејќи народот бара правда и нема намера да се согласи со продажбата на највисоките државни и национални интереси. Народот победи и не се согласува со постизборна измама, криминалци да ја изиграат неговата волја, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека СДСМ изгуби на изборите и покрај тоа што Заев, како што се посочува, со срамни ветувања доби поддршка од Сорос и нарко-мафијашките структури од подземјето.
сите 144 | | | веќе видена

Ниту „Орка Холдинг“, ниту која било од нејзините ќерки компании никогаш не подигнале кредит на тоа земјиште и никогаш не го заложиле под хипотека, се вели во реакција кон изјавите на Златко Марин, претседател на Општинска организација на СДСМ во скопската населба Аеродром Орка Холдинг преку една од своите ќерки фирми поседува удел од 20 отсто во фирмата Масив Констракшн. Ниту „Орка Холдинг“, ниту која било од нејзините ќерки компании никогаш не подигнале кредит на тоа земјиште и никогаш не го заложиле под хипотека. Ова се вели во соопштение што го испратија од компанијата „Орка Холдинг АД Скопје“, а во врска со наводите изнесени од страна на денешната прес конференција на Златко Марин, претседател на Општинска организација на СДСМ, поврзани со сопственост на земјиште во населбата Аеродром. Од компанијата бараат Марин да се извини за кажаното. „Го замолуваме господинот Марин веднаш да ја демантира својата изјава и да се извини, во спротивно ќе бидеме приморани да отпочнеме судска постапка за изнесените ...
сите 46 | | | веќе видена

Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку очекува брз избор на претседател потпишан на документ создаден во Тирана, требало да каже дека се работело за тиранскиот парламент, не за скопскиот, не за македонскиот, порача Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанскта иницијатива „За заедничка Македонија“. -Добар ден граѓани на заедничка Македонија, добар ден црвено-жолто море, црвено-жолта линијо која никој нема да ја помине, црвено-жолти штитови на суверенитетот на суверена Македонија. Пресреќен сум што по 43-ти пат, на почеток на седмата недела, ве поздравувам сите во огромен број тука пред парламентарниот дом, местото кое ќе го браниме, местото кое нема да падне пред никакви платформи. Прееска прочитав една изјава на нам добро познатата Маја Коцијанчиќ, рече дека очекувала брз избор на претседател, една работа пропуштила во нејзиното обраќање кон нас, доколку ...
сите 151 | | | веќе видена

Денеска започнува седмата недела, како граѓаните во голем број се бори за задржување на унитарноста на Република Македонија. Веќе седум недели тие порачуваат дека се против двојазична и бинационална држава, дека не сакаат вовед во дебати кои ќе значат промена на грбот, знамето и химната на Република Македонија. Богдан Илиевски, еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, вели дека граѓаните се браникот на оваа држава. -Ова е седмата недела од нашите протести, и денеска сме тука ќе маршираме од Владата до Собранието, заедно со црвено-жолтите штитови, кој го претставуваат народот, црвено-жолтото море, црвено-жолтата линија, браникот на оваа држава, браникот на унитарна и суверена Македонија, изјави Илиевски.
сите 278 | | | веќе видена

Граѓаните водени од иницијативата „За заедничка Македонија“ кои веќе 43 дена се на улиците и протестираат за задржување на унитарноста и сувереноста на Република Македонија, денеска повторно беа пред народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов. Богдан Илиевски во име на граѓаните повторно ја повтори големата поддршка која ја има Иванов од нив.
сите 48 | | | веќе видена

Собраниската конститутивна седница на која треба да се расправа за изборот на Комисијата за изборите и именувањата и за избор на претседател на Парламентот, и денеска на десеттото продолжение поминува со процедурални забелешки и реплики. Според информациите што ги добил претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски, за процедурални забелешки досега се потрошени 1095 минути. Во фокусот денска беше барањето на пратениците од СДСМ да се гласа за преминување до третата на четвртата точка на дневен ред - избор на претседател на Собранието. СДСМ, повикувајќи се на член 78, повторно побара од претседавачот на седницата Трајко Вељаноски да се премине на 4-тата точка од дневниот ред, односно на изборот за претседател на Собранието, додека според ВМРО-ДПМНЕ со тоа се крши деловничкото право и претресот треба да трае додека не се исцрпи листата со пријавени пратеници за збор. Оливер Спасовски оцени дека расправата се одолговлекува и оти најмалку има плодна дебата од која ќе произлезат сериозни аргументи со ...
сите 232 | | | веќе видена

Потпретседателката на ДУИ Теута Арифи денеска изјави дека за излез од сегашната парламентарна криза секој треба да однесува рационално и, како што рече, да се формира влада на реформите и на новото мнозинство. - Мај е веќе надминат како можност кога може да се организираат локални избори. Нормално дека е потребно во Собранието да се реши како ќе се продолжи понатаму но најпрвин токму Собранието треба да се формира и треба да се прекине тенденцијата за навлегување уште подлабоко во оваа криза, изјави Арифи, одговарајќи на новинарски прашања по пуштањето на обновениот Жена парк во Тетово. Во однос на можноста за спојување на евентуални предвремени парлaментарни избори со локални Арифи истакна дека за ДУИ предвремени парламентарни избори не се решение за политичката криза, бидејќи, наведе, граѓаните на 11 декември решиле и има ново праламентарно мнозинство. - Принципите на демократијата се тие-мнозинството да формира влада и да избере претседател на Собрание и државата да профункционира како што треба додека ...
сите 29 | | | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.Б. (46) осомничен за кривично дело „уцена“, и против А.Д. (35) и Ј.Д. (55), двајцата од Свети Николе, кои се товарат за кривично дело „помагање“. - Првопријавениот Б.Б., кој бил на издржување казна затвор во КПУ - затвор Штип, во својот мобилен телефон имал фотографии од четириесетгодишна тетовка со компромитирачка содржина кои самата му ги пратила на Вибер, соопшти МВР во дневниот Билтен. Б.Б. почнал да ја уценува со закана дека ако не му даде пари во износ од 3.000 евра ќе му ги достави сликите на нејзиниот сопруг. Оштетената исплашена заминала на извесен период во Германија, по што Б.Б. заедно со второпријавениот А.Д. продолжил да го уценува сопругот на оштетената, кому успеале да му изнудат пари во три наврати. Првиот пат сопругот на оштетената им донел пари во износ од 250 евра, додека пријавените биле во затворот, а во два наврата на жиро-сметка на третопријавената Ј.Д. уплатил по 10.000 денари.
сите 62 | | | веќе видена

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против И.А.(39) и А.А.(32) двајцата од Тетово, поради основано сомневање дека сториле кривично дело „изработка и употреба на лажна платежна картичка“, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Тој појаснува дека двајцата тетовци се сомничат дека кон крајот на минатата година со лажна платежна картичка од извесна банка од САД се обиделе да направат три трансакции. - Осомничените во два продажни салони во Тетово користејќи ја блокираната платежна картичка имале намера да купат скапи мобилни телефони, но, не успеале во таквата намерa. Тие се идентификувани и пријавени, а мометално се наоѓаат на издржување на затворска казна во КПУ „Идризово“ во Скопје за друго кривично дело. Обидот за плаќање со блокираната американска платежна картичка го извеле кога биле пуштени на викенд, вели Јосифовски.
сите 3 | | | веќе видена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Д. (33) од Охрид и А.С. (51) од Скопје, осомничени за сторени седум кривични дела „тешка кражба” од кои две во обид. Како што информира МВР, тие во периодот од јуни 2016 до 17 февруари 2017 година извршиле тешки кражби во цркви на подрачјето на охридските села Лескоец, Старо Лескоец и Горно Лакочереј. Пријавените во повеќе наврати со употреба на погоден предмет краделе во црквите „Свети Илија“, „Света Петка“, „Свети Спас“, „Свети Наум“ и „Свети Тома“, од каде одзеле околу 2.000 денари.
сите 8 | | | веќе видена

next