Четиригодишно девојче од селото Моране загина во сообраќајна несреќа кога во неа удрил мерцедес со скопски таблички. Полицијата денеска соопшти дека несреќата се случила вчера во 13:30 часот на улицата „Цветан Димов“. Мерцедесот го управувал 62-годишниот Б.Б. од Скопје. Повреденото девојче е пренесено во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде по укажаната лекарска помош, во 21:30 часот починало. По незгодата возачот Б.Б. бил лишен од слобода поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Тој е задржан во полициската станица Бит Пазар, а денеска ќе биде изведен пред надлежен судија. Во врска со настанот бил повреден и еден полициски службеник кој се лизнал при обид да спречи лица да го нарушат јавниот ред и мир. Тој бил префрлен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ каде му се констатирани телесни повреди.
сите 11 | | | веќе видена

Пожар избувнал утринава кај терминалот на Фершпед кај стариот автопазар во Скопје. Опожарена била кровната конструкција на куќичка која вработените ја користеле како соблекувална, а со изгореници од втор степен се здобил еден од вработените. Повредениот Ќ.Ш. (54) е пренесен на Клиниката за пластичка хирургија. Во пожарот опожарени биле и товарно возило „форд“ и патничко возило „рено“, сопственост на фирмата „Алпик Дооел“. Случајот бил пријавен во ЕИК Скопје утринава во 06:45 часот. Полицијата денеска соопшти дека пожарот најверојатно бил предизвикан од неисправна инсталација. Дел од вработените додека се пресоблекувале слушнале експлозија во помошната просторија, каде чувале косилки и бензин. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Скопје.
сите 6 | | | веќе видена

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска соопшти дека на почетокот на месецов на граничниот премин Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо по потекло од Бразил. Запленетото месо, како што се наведува во соопштението, нештетно е уништено на депонијата во Струга. - Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, било констатирано дека потекнува од објект - кланица, кој во моментот на прегледот не се наоѓал на листата објекти кои се одобрени за извоз од страна на Европската унија, односно кој дозволата за извоз ја изгубил на 23.03.2017 година, истакнува АХВ. Оттаму посочуваат дека увозот на месо во земјава се врши исклучиво од одобрени земји за увоз и од одобрени објекти и оти секоја пратка задолжително е пропратена со ветеринарно здравствен сертификат со кој се гарантира безбедноста на пратката. Секоја увезена пратка со месо и производи од месо задолжително се контролира и од страна на инспекциските служби ...
сите 17 | | | веќе видена

Во текот на минатата седмица, царинските службеници открија четири царински измами и повеќе обиди за криумчарење, при што привремено се задржани девизи, домашна ракија, делови за апарати за игри на среќа, спрејови и раствор за инјекции за животни, хербициди и фалсификати. Задржана е следната стока: Девизи - 12.700 евра, откриени на скопскиот аеродром Александар Велики, при личен претрес на турски државјанин кој имал намера да отпатува со лет за Истанбул. Во предниот и задниот десен џеп од панталоните на патникот биле пронајдени 22.700 евра за кои не поседувал документ за потекло или потврда за пријавени готови пари при влез во Република Македонија. Согласно законските прописи на патникот му биле вратени 10.000 евра, износ што нерезидент може слободно да го изнесе од државата, а за сторениот прекршок е поведена прекршочна постапка. - 5.000 евра, откриени при контрола на автомобил со германски регистарски ознаки, управуван од македонски државјанин, пријавени за излез од државата на граничниот премин Табановце ...
сите 11 | | | веќе видена

Двете лица кои вчера беа уапсени во Марсеј им биле познати на француските тајни служби и досегашната истрага утврди дека подготвувале напад чија цел била изборната кампања за претседателските избори. По неколку дена потера, полицијата вчера во Марсеј ги уапаси француските државјани Клемент Б. (23) и Махеидин М. (29), на само пет дена пред првиот круг од изборите. На прес-конференција јавниот обвинител на Париз, Франсоа Молан, ја поздрави „извонредна работа“ на истражните органи со е спречен „неминовен напад“, но притоа рече дека е невозможно во оваа фаза да се утврди датумот и целите на напаѓачите. Некои елементи сепак укажуваат дека целта на нападот била изборната кампања, па главните кандидати биле предупредени за заканата кон крајот на минатата недела и притоа е зголемена нивната безбедност. Во станот изнајмен од страна на двете осомничени лица се пронајдени еден автоматски пиштол од марката „Узи“, две други оружја со шаржери, ловечки нож, план на градот Марсеј, торба со метални шрафови, качулка и камера. ...
сите 8 | | | веќе видена

Потрошувачката на цигари во Македонија последниве четири години бележи континуиран пад од 2 до 4 отсто, а ваквиот тренд е евидентен и во Европа каде веќе 15 години консумацијата се намалува за 2 до 6 проценти. Како што беше речено денеска на прес-конференцијата на Империјал Тобако, клучни причини за намалувањето на потрошувачката на цигарите се куповната моќ на граѓаните, промената на цените, здравствениот аспект, а во последно време и законската регулатива која забрани пушење во затворен простор. Според директорот на Империјал Тобако за македонскиот, албанскиот и косовскиот пазар Кирил Величковски, врз одлуката на потрошувачите помалку да пушат дополнително влијае и означувањето со застрашувачки фотографии дека пушењето е штетно. Величковски смета дека еден пушач просечно троши по 18 до 19 цигари дневно. Одговорајќи на новинарски прашања, директорот на Империјал Тобако за регионот Стеван Вранеш истакна дека последното поскапување на цигарите не беше поради зголемувањето на акцизата. - На формирањето на ...
сите 29 | | | веќе видена

Две деца се повредени во сообраќајни несреќи што вчеравечер се случиле на две различни места во Тетовско, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Првиот случај бил околу 19 часот и 30 минути на локалниот пат во тетовското село Рогле. При тоа патничко возило „Опел зафира“ со германски регистерски таблици управувано од Е.З.(43) од Требош удрил во 11-годишен пешак од Рогле. Повредениот пешак со истото возило бил пренесен во Тетовската клиничка болница, и по укажана лекарска помош бил пуштен на домашно лекување. Полицијата извршила увид на местото од несреќата и според првичните податоци причина за неа е неприлагодена брзина, односно пребрзо возење. Втората сообраќајка се случила три часа подоцна на булеварот „Илинденска“ во Тетово. Околу 22 часот и 30 минути тригодишно дете пешак било удрено од патничко возило „БМВ“ со тетовски таблици што го управувал тетовецот Ф.И(22). И тука повреденото дете со истото возило веднаш било пренесено во Тетовската болница од каде по укажаната лекарска помош било ...
сите 81 | | | веќе видена

Градоначалникот на францускиот град Мант-ла-Жоли, Мишел Виале, испрати писмо со поддршка на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во справувањето на првиот човек на македонската држава со политичката криза што предолго ја измачува земјата. Првиот човек на овој француски град му посочува на Иванов дека неговите потези во однос на разрешница на македонската криза се вистински и дека Европа верува дека тие ќе донесат мирна разрешница на случувањата во Република Македонија. - Господине Претседател на Републиката, актуелната ситуација во Република Македонија особено не загрижува сите и со големо внимание ги следиме одвивањата на настаните. Ние знаеме колку Република Македонија претрпе и продолжува да се справува со мигрантската криза и покрај тешката внатрешно-политичка ситуација во која што се наоѓа последниве години. Ние ја препознаваме и поздравуваме оваа помош кон Европа, во решавањето на мигрантската криза, наведува градоначалникот Виале на почетокот во неговото писмо-поддршка за Иванов Првиот ...
сите 111 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Си-Ен-Ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“. - Тоа не е систем, кој му припаѓа на Тајип Ердоган. Јас сум смртно суштество, можам да умрам во кој било момент, рече турскиот претседател. Ердоган ги отфрли обвинувањата дека ги поддржал измените од желба да ја зајакне својата моќ, а не да го унапреди политичкиот систем во Турција. - Системот претставува промена, трансформација, демократска историја на Турција, рече Ердоган во интервјуто дадено вчера во претседателската палата во Анкара. Тоа, како што напомена Си-Ен-Ен, е првото интервју, кое Ердоган го дал по референдумот. - Навистина, промените се големи. Но тоа не значи дека постои диктатор. Таму каде што има диктатурата нема претседателски систем. А тоа што го видовте во неделата се нарекува демократија. Јас тоа го нарекувам волја на народот, рече тој. Ердоган наведе дека „инаку е фудбалер“ и дека со ...
сите 87 | | | веќе видена

Кризата наметната од СДСМ мора да заврши. Народот бара избори, на кои ќе се изјаснат и ќе знаат за што гласаат, за да не се чувствуваат пост изборно изманипулирани, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите и нагласува дека на тој начин народот ќе го казни СДСМ. - Човекот кој стои зад тиранската платформа продолжува да ја промовира соросовата политика на предизвикување конфликти со уште поопасни ставови како што е прекројување на границите на Балканот, а СДС продолжува упорно да молчи. Колку должи и кому должи криминогеното раководство на СДС е нивен личен проблем. Тој долг не смее и нема да се плаќа за сметка на највисоките државни и национални интереси, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека СДСМ уште еднаш на македонскиот народ му докажа дека „тие се партија која работи за нивните џебови и не мислат на иднината на граѓаните“. - СДС и нивниот претседател Зоран Заев се би дале и жртвувале за да дојдат до власт. Народот ги прочита, и му се спротивстави на СДС, излезе на улица и ...
сите 321 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во Вашингтон, се посочува дека растот на македонскиот БДП до 2022 година ќе се движи до 3,8 отсто. Највисок економски раст во регионов годинава ќе забележи Албанија со 3,7 проценти, а најнизок Бугарија и Хрватска со 2,9. Србија и Босна и Херцеговина годинава ќе ја завршат со раст на БДП од 3 проценти, Косово 3,5 и Црна Гора со 3,3. ММФ и во 2018 година предвидува највисок економски раст од 4,1 процент да оствари Албанија, а по неа се Косово со 3,6, БиХ и Србија со 3,5, Македонија и Црна Гора со 3,4, а најмал раст ќе имаат Бугарија со 2,7 и Хрватска со 2,6. Светска банка во почетоков на април годинава излезе со прогноза дека македонската економија во 2017 година ќе забележи раст од 2,8 проценти, а во 2018 од 3,3 отсто. Според проценките на ММФ, светската економија ...
сите 67 | | | веќе видена

Дваесет и тригодишно момче од Кавадарци загина утрово во сообраќајна несреќа на влезот на Велес, кога неговиот камион се извртел на патот, а кабината сопрела на работ на провалија. Момчето немало среќа. Му се отворила вратата и паднал во провалијата. Веднаш бил пренесен во велешката болница. Таму пак утрово тешко се доаѓаше до официјални информации во врска со починатото момче. Иако болницата има портпарол, изјава за новинарите немаше. Лекарот кој го примил починатиот возач, вели дека се обидувале да го реанимираат, но повредите биле фатални. Од полицијата информираат дека утрово околу 7 часот товарно возило марка Сканиа сопственост на кавадаречка фирма, на источниот влез во Велес, на околу 250 метри пред старата бензинска пумпа на Макпетрол изгубило контрола и излегло надвор од патот, кон провалијата и застанало над амбисот. Даесет и тригодишниот возач Ј.Р. од Кавадарци излетал од кабината во провалијата, при што се здобил со повреди од кои починал. Фото: 24вести принтскрин
сите 69 | | | веќе видена

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, по повод изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можно обединување на Албанија и Косово, оцени дека е „најважно да се одржат добри соседски односи и соработката со сите мора да биде рамноправна“. - Како што е неодамна потврдено во Европскиот совет, регионот на Западен Балкан има јасна европска перспектива. За да ја постигнеме таа цел соработуваме со сите партнери во регионот, без да се отстапи од принципот на помирување и регионална соработка, истакна Коцијанчич. Таа нагласи дека каква било форма на политичко влијание е штетна за зацврстување на добрососедските односи. Албанскиот премиер Еди Рама вчера во интервју за бриселскиот весник „Политико“ изјави дека ако перспективата за членство на земјите од Западен Балкан во ЕУ продолжи да се намалува, тогаш би можело да се случи и обединување на Албанија со Косово
сите 157 | | | веќе видена

СДСМ во денешното соопштение посочува дека единствениот излез од политичката криза е согласно Уставот и законите парламентарното мнозинство да ја формира новата влада. - Легитимното парламентарно мнозинтво од 67 пратеници избрани од над 700.000 граѓани, многу брзо ќе избере нов претседател на Собранието, а потоа и нова Влада, согласно Уставот, Деловникот и законите. Тоа е единствениот легитимен и демократски излез од кризата што ја прави опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Порачуваме на институциите дека се должни да овозможат мирен трансфер на власта, се наведува во соопштението. Според СДСМ, мора да се почитуваат Уставот и законите, а граѓаните да не бидат, како што се вели, заложници на мала криминална група во раководството на ВМРО-ДПМНЕ која ги блокира процесите и сака да ја изолира државата. СДСМ апелира и до граѓаните да не подлегнуваат на сценарија на разгорување на тензии.
сите 216 | | | веќе видена

Непознати лица украле 24 компјутерски монитори од ОУ „Лирија“ во гостиварското село Вруток. Според пријавата, тешката кражба била извршена во периодот помеѓу 14-ти и 18-ти овој месец. Од СВР Тетово, информираат дека крадците, влегле преку необезбедениот сутерен на објектот, а потоа насилно ги отвориле вратите од двете училници кои се наоѓаат во приземјето. Од училниците биле изнесени 24 компјутерски монитори, откако претходно ги пресекле сите кабли со кои тие мрежно биле поврзани. - Вредноста на одземеното се проценува на 40 илјади денари, а причинетата материјална штета изнесува 15 илјади денари. Извршен е увид, се расветлува пријавеното и се работи на откривање на сторителите, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.
сите 4 | | | веќе видена

Пради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје. Како што соопшти портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во згодна прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. -Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство, појасни Димовски.
сите 33 | | | веќе видена

СЕКОЈ ТРЕТ ДЕН ПО ЕДНО ЛАЖНО ПРИЈАВУВАЊЕ Иако е казниво со Закон, речиси секој трет ден во полиција има по еден случај на лажно пријавување кривично дело или, пак, анонимна дојава за подметната бомба. Последен таков случај беше пријавен минатата недела, кога анонимно лице оставило писмо во канцеларијата на тетовски адвокат. Во него било напишано дека во Судот е поставен експлозив, кој ќе го дигне во воздух. Веднаш по анонимната дојава, силни полициски екипи го пребараа теренот и утврдија дека се работи за лажна тревога... За целиот текст кликнете тука П. А. Лазарова
сите 5 | | | веќе видена

Ние сме надпартиски. Да ни се приклучат сите кои ја делат нашата чиста идеја, порача на граѓанскиот протест Елена Мисиркова која е дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ уште од самиот почеток на протестите. Фото: О. Теофиловски На протестите се обрати и Богдан Илиевски кој апелираше претседателот Ѓорге Иванов да продолжи да го брани суверенитетот на државава. -Повторно, 51 ден, застануваме за да ја искажеме својата благодарност и почит кон човекот кој постојано на најразноразните второ и третокласни бирократи им кажува каде им е местото. Ним не им е местото ниту во Народната канцеларија, ниту во Вилата Водно на средби со претседателот на Република Македонија. Тоа се луѓе кои нe нарекуваат славомакедонци, луѓе кои не ја осудуваат Тиранската платформа, луѓе кои не го изговараат името на нашата држава. И денешниот гостин е испратен како што треба да биде испратен. Му благодариме и го охрабруваме Ѓорге Иванов да продолжи да го брани суверенитетот на Република Македонија, рече Илиевски. Тој ...
сите 304 | | | веќе видена

ВО ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА КАКО ПРЕТСТАВНИК НА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА Поранешниот шеф на дипломатијата на Шведска Карл Билт беше во посета на Македонија. Посетата беше неофицијална, а тој дојде како претставник на невладината организација Европски совет за надворешни работи. Тој за време на посетата се сретна само со претставници на политичките партии во земјава. Првата средба беше со социјалдемократите, по што следеа средби и со албанските партии, како ДУИ, Беса, а беше предвидена и средба со претставници на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата во СДСМ, Билт со кратка изјава. "Во секоја демократска земја постои Устав кој треба да се почитува", рече поранешниот министер за надворешни работи на Шведска, по средбата со претставници на СДСМ. Тој рече дека тука е во извидничка мисија со паневропската невладина организација, да собере информации кои ќе им бидат пренесени на европските лидери. Како што посочи, врз основа на истите, Брисел ќе може да носи одлука во контекст на актуелната состојба во државава. Изјава по средбата со ...
сите 120 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со копретседавачот на институтот Европски совет за надворешни работи, Карл Билт, изјави дека ДУИ ги исполниле своите обврски и сега главната одговорност е на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. „ДУИ ги направи сите свои обврски од формирањето на новото мнозинство, ја дадовме нашата поддршка и правиме напори да се надмине оваа криза, но секако дека е потребно и олеснување и од нашите пријатели. Меѓутоа главната одговорност паѓа на големите политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.“ - изјави Ахмети.
сите 120 | | | веќе видена

next