„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ СО ПОРАКА ДО ПАРТИИТЕ НА 57-ОТ ДЕН ОД ПРОТЕСТИТЕ ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА: Денеска граѓаните кои по 57-пат излегоа на протест за унитарна Македонија, а против Тиранската платформа, под водство на ЖЗа заедничка Македонија. По протестот пред Владата тие беа пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ, каде побараа поддршка од таа партија за нивното барање за избори. Поради граѓаните се уште не е избрана Влада качена на Тиранската платформа, како и претседател на Собранието кој не отфрлил или се откажал од истата. -Денеска сме тука за да го повториме она што го порачавме во петокот. Бараме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, за нашето барање за избори, избори за финална, избори на кои граѓаните ќе ја отфрлат Тиранската платформа. Досега покажавме дека сме посилни од Тиранската платформа, нема влада качена на Тиранската платформа, нема претседател на Собранието, кој не се откажал и не ја отфрлил Тиранската платформа, нема ниту да има, бидејќи сме посилни од Тиранската платформа, изјави Илиевски Тој надополни дека ...
сите 246 | | | веќе видена

По однос на вашиот повик, до лидерот на СДСМ Зоран Заев, со своето семејство да се пресели во Тетово и да живее за да ги види условите, јас само едно ќе ви кажам. Ако него го повика господинот Чауш да живее во неговата населба, можеби и ќе се согласи, ако го повикаат да живее во Берн каде што промовираше конфедеративна Македонија, можеби и ќе појде, ако го повика Рама во Тирана во борба за власт, можеби и ќе прифати, но не верувам дека некогаш Заев ќе прифати да живее во Тетово, реплицираше Антонијо Милошоски на колегата пратеник Горан Манојлоски кој што јавно го повика Зоран Заев да се пресели со семејството во Тетово и да види за каков соживот се залага со прифаќањето на Тиранскат платформа. Милошоски исто така додаде дека локалните функционери во општините каде што се претежно албански, својот неуспех и неспособност секогаш пробуваат да го претстават како вина на ВМРО-ДПМНЕ, иако Владата предводена од оваа партија имала направено многу повеќе за граѓаните од тие општини отколку самите градоначалници. ...
| | веќе видена

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пред Владата на Република Македонија го започнаа протесниот марш против Тиранската платформа прифатена од страна на СДСМ и побараа одржување на предвремени парламентарни избори за излез од кризата. Илјадници граѓани, како и членовите на ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА беа пред Владата, па од таму кај седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а протестот го завршија пред Собранието на Македонија. -57-ми ден, на почетокот на осмата недела, ви честитам за истрајноста, за успешноста и ве поканувам да продолжиме по нашата заедничка патека и оваа недела и наредната и колку и да треба, изјави Богдан Илиевски од пред Владата.
сите 212 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против неколку лица кои учествуваа во тепачката на Матка на 15 април во која беше убиено едно 17-годишно момче. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против 18-годишниот А.Е. поради основано сомнение дека извршил кривично дело „убиство“, како и против 18-годишниот Џ.С. и еден 16-годишник од село Шишево, 16-годишник од село Сарај, 13-годишник од Скопје, 14-годишник од село Грчец и 13-годишник од село Сарај поради основано сомнение дека дека извршиле кривично дело „учество во тепачка“. На 15 април околу 15 часот пред браната - Долна Матка настанала вербална расправија меѓу А.Е., Џ.С. и 16-годишникот од село Шишево од една страна и останатите пријавени од друга страна. По кусо време расправијата прераснала во тепачка во која А.Е. со нож му нанел убод во градите на 17-годишникот од село Сарај, кој починал на самото место, додека на неговиот брат со нож му нанел површинска расекотина во градите. Од страна на судија на претходна ...
сите 25 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против П.А. (50) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. Како што соопшти денеска МВР, во периодот од март до април 2017 година пријавениот секојдневно психички и физички ја малтретирал неговата 79-годишна мајка со која заедно живееле. На 11 април годинава П.А. со употреба на физичка сила и вжештена маша и нанел повеќе удари по главата и телото од кои оштетената паднала во безсознание и во критична состојба била пренесена во болница. Од страна на судија на претходна постапка на П.А. му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 25 | | | веќе видена

Петмина припадници на Армијата на Република Македонија се повредени во собраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Велес-Скопје. Како што информираат од МВР, сообраќајната несреќа се случила во 12 и 30 часот во близина на патарината Сопот, а учествувале три возила на Армијата на Република Македонија кои се движеле во конвој на редовни вежбовни активности на армискиот полигон Криволак. Повредените војници се префрлени во велешката болница, но немало потреба да бидат задржани на натамошно лекување.
сите 40 | | | веќе видена

Скопјанец се здобил со три убодни рани од нож и фрактура на рака откако синоќа бил нападнат од неговиот брат во нивниот дом. Повредениот не е во животна опасност. Според Министерството за внатрешни работи, синоќа во 22:42 часот од градска општа болница „8-ми Септември“ било пријавено дека кај нив било донесено повредено лицето М.Ц. (35) од село Визбегово, Скопско, со три убодни рани од нож и фрактура на рака. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 10 | | | веќе видена

ДОГОВОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОТПИШАНИ ВО ЈУНИ Првите договори за користење пари од ИПАРД 2 програмата, во вкупна вредност од 10 милиони евра, ресорното министерство најавува дека ќе бидат потпишани до крајот на јуни или почетокот на јули годинава и да бидат искористени 100 отсто. Со првиот повик за ИПАРД 2, земјоделците до 23 јуни годинава можат да аплицираат за инвестиции во материјални средства на земјоделски стопанства, за преработка и маркетинг на земјоделски и рибини производи и за диверзификација на фарми и развој на бизнис. "ИПАРД 2, која се однесува за периодот 2014 - 2020 година се доцни две години, но како надлежни институции ги презедовме сите чекори предвидените 60 милиони евра да ги искористиме 100 проценти. Со оглед дека недоволно се искористија средствата од ИПАРД 1 програмата, подготвени сме ИПАРД 2 програмата да ја искористиме 100 проценти. Предвидените пет милиони евра за 2014 и пет милиони евра за 2015 година треба да ги искористиме до крајот на 2018 година", рече на прес-конференција министерот ...
сите 26 | | | веќе видена

СДСМ денеска соопшти дека „парламентарното мнозинство од 67 пратеници, кои претставуваат околу 700.000 граѓани, ќе одговори на својата должност и ќе ги спречи огромните штети врз граѓанските и државните интереси“. Според СДСМ, „парламентарното мнозинство има должност да ја реализира мнозинската волја на граѓаните и да ја спаси државата од хаос, а граѓаните од егзистенцијален крах“. - Чекорите што се преземаат се внимателни бидејќи од другата страна има нерационални луѓе кои за своите интереси се подготвени да ги жртвуваат граѓаните и државните интереси. Во периодот што следи, согласно Деловникот, Уставот и законите ќе биде избран новиот претседaтел на Собранието кој ќе ги закаже локалните избори и ќе отвори пат за формирање на новата реформска влада, се вели во соопштението од СДСМ. Ако продолжат блокадите, стои во соопштението, за три недели следува тотална блокада на државниот систем. На 15 мај престануваат сите надлежности на градоначалниците и советите во општините.Нови локални избори може да распише ...
сите 156 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ќе остане унитарна и мултиетничка држава ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение го оквалификува СДСМ како најголем поттикнувач на, како што истакнува, „големоалбанските апетити“ во државава и регионот, порачувајќи дека Македонија ќе остане унитарна и мултиетничка држава. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, укажува ВМРО-ДПМНЕ, не ги осудил инцидентите против македонскиот идентитет и суверенитет. - По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, вчера на фудбалски натпревар помеѓу Вардар и Шкупи во скопски Чаир се развиори знамето на голема Албанија. Аболицираниот криминалец Зоран Заев упорно продолжува да ги брани антимакедонските изјави на Зијадин Села, Еди Рама, Хашим Тачи, Дитмир Бушати и Месила Дода. Овој човек продолжува свесно Македонија да ја турка кон федерализација, се вели во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ оценува дека СДСМ и Заев за да се спаселе од „криминалите прифаќаат: двојазичност, промена на знаме, химна и грб, промена на името по грчки терк и федерализација ...
сите 135 | | | веќе видена

СЛАВЕНИЧКИ КОНЦЕРТ ЗА ДУША НА ФОЛК-ЅВЕЗДАТА НАУМ ПЕТРЕСКИ ВО СКОПЈЕ Со песните и со моќниот глас ги лекува раните и скршените срца, ги спојува вљубените, ги разгорува срцата. Знае како се љуби убава жена, дека во животот ништо не е случајно и оти не се оди рано кога ќе се збере друштво. Во неговите стихови ќе се препознаат Деспина, Нада, Ленче, Русе, Милица, Јована, Донка... Во изминативе 30 години го слушаме и ги порачуваме неговите "Има ли песна", "Една песна јас да запеам", "Оди, ѕвездо" кога е слава, кога е свадба, кога треба да се направи џумбуш, во интимно друштво. Златното грло на Петрески, завчеравечер, на славеничкиот концерт во Метрополис арена во Скопје, нe потсети на убавите времиња, на младоста, кога беше послаб, ама со истата густа коса. Ја натера публиката да заигра оро, некој танго, да запее и да ужива во тричасовниот концерт полн со пријатели од естрадата и во публиката од целиот свет. Еден е Наум, грло ненатпеано, иако тој последниот албум го наслови поскромно "Грло ненапеано" или, како што ...
сите 3 | | | веќе видена

Првите неофицијални резултатите од досега најнеизвесните претседателски избори во Франција, соопштени веднаш по затворањето на сите гласачки места во дваесет часот, го даваат како победник Емануел Макрон, кандидатот на „Во движење“ со 23,7 отсто од гласовите. Втора е Марин Ле Пен, од крајно десниот Национален Фронт со 21,7 отсто од гласовите. Ова се неофицијални резултати, но речиси сите иниститути и медиуми ги даваат истите резултати. Франсоа Фијон и Жан-Лук Меланшон добија по 19,5 отсто од гласовите, додека кандидатот на социјалистите Беноа Хамон е далеку, со само 6,5 отсто на гласовите, што претставува најкатастрофален резултат на еден кандидат на Социјалистичката партија, која е на власт од 2012 година. Излезеноста на изборите е околу 77 отсто, односно пред гласачките кутии не се појавија 23 отсто од гласачите, што е повеќе во споредба со 2012 година, кога 18,63 отсто од избирачите апстинираа.
сите 293 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осудува изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, која го уништува духот на соживотот и длабоко го поткопува темелот на државноста и уставното уредување, изјави денес на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. „Ваквите националистички и ретроградни изјави кои зачестија во последниот период се предизвикани директно од антидржавното делување на криминалецот Зоран Заев, неговите антидржавни ветувања во Берн и прифаќање целосно да ја реализира Тиранската Платформа. Покрај Лата, вакви антидржавни изјави се изнаслушавме и од Зијадин Села, коалициониот партнер на Заев, од кого зависи мнозинството на СДС во Парламентот, Еди Рама, Хашим Тачи, Дитмир Бушати и Месила Дода и ниту една изјава не беше осудена од страна СДС. Зоран Заев и СДС се главен поттикнувач на „Големо Албанските“ апетити во Македонија и во регионот. Заев ги разбуди духовите на минатото и шовинистичките и иредентистички намери на одредени кругови во регионот. На сервилноста и патолошката потреба на Заев да направи ...
сите 9 | | | веќе видена

СДСМ во пишана реакција на денешната прес-конференција на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ вели дека Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да ја жртвуваат стабилноста на Македонија за да ги задоволат криминалните апетити. - Порачуваме дека разгорувањето тензии и постапувањето спротивно на Уставот и законите се тешки дела против државните и граѓанските интереси, казниви по закон. Ширењето на лажни вести, насилничката реторика и создавањето поделби меѓу граѓаните, само заради заштита на криминалот е најголемото антидржавно однесување на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. За да ги задоволат криминалните апетити и за да се спасат од одговорност, Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да го блокираат целиот државен систем и да ја жртвуваат стабилноста на Македонија и егзистенцијата на луѓето, се вели во реакцијата од СДСМ. Ниту една лага, се додава, ниту една закана за наводи редефинирања, промена на знамиња и имиња, нема да ја сменат реалноста во која ВМРО-ДПМНЕ е опозиција. - Граѓаните гласаа против насилства, заложништва, ...
сите 181 | | | веќе видена

ПРВ КРУГ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ФРАНЦИЈА Французите гласаат, ЕУ се тресе Французите гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската унија, па од таму и коментарите на некои медиуми: Французите бираат претседател - ЕУ се тресе. Изборниот терен е пренатрупан и понепредвидлив од кога и да е, наведува ДПА, додавајќи дека ако предизборните анкети се точни, тогаш барем четворица кандидати имаат сериозни шанси да се пласираат во вториот круг на 7 мај. Двајца од нив се цврсто убедени дека Франција треба да ја реформира фундаментално Европската унија, а едниот вели дека земјата може и целосно да ја напушти ЕУ. Марин Ле Пен започна да се подготвува за овие избори уште откако го презеде раководењето со екстремно десниот Национален фронт (ФН) од нејзиниот татко Жан-Мари Ле Пен во 2011 година. И покрај прогнозите на анкетите, дека таа ќе загуби во вториот круг, поддржувачите на ЕУ стравуваат дека Ле Пен може да обезбеди трет изненадувачки популистички изборен триумф по британското ...
сите 324 | | | веќе видена

Џорџ Сорос "дополни" во неговата "агенција" во Унгарија 3,8 милиони евра, "создавајќи нова, алтернативна опозициска организација со цел да продолжи да ја напаѓа унгарската власт", изјави Балаш Хидвеги, директорот за комуникации на владејачката партија "Фидес" на премиерот Виктор Орбан. Хидвеги наведе дека организациите поврзани со Сорос се "антимиграциски групи, медиуми или политички институции". - Тие ја напаѓаат политиката на Владата за миграција и "упорно ја дискредитираат Владата во странство", истакна Хидвеги. Хидвеги ги одвои Хелсиншкиот одбор и групата за човекови права "ТАСЗ" како главни примачи на помош од Сорос.
сите 119 | | | веќе видена

Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт поради обидот директно да се удри по темелите на македонската држава. Граѓаните 56 дена преку протести и разни други активности јасно и гласно кажуваат „НЕ“ за Тиранската платформа. На овој 56-ти ден имаше настан од културата, односно читање поезија и изложба на ракотворби од вредните Македонки. -Почитувани дами и господа чест ми е да ве поздравам денеска, да ви пожелам добредојде на нашиот настан од културата, читање поезија, изведба на исечок од драмата на Ката Мисиркова Руменова – Султана. Како и изложба на ракотворби на нашите вредни Македонки, изјави една од главните организаторки на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Елена Мисиркова. Таа кажа дека граѓанската иницијатива е активна, чекори по улиците за одбрана на унитарноста на државата. -Денеска ви се обраќам не во својство на концертен пијанист, како што гледаме нема концертно пијано, но драго ќе ми беше да можев да ве поздравам со музички поздрав, туку во ...
сите 72 | | | веќе видена

СЕРИОЗЕН ГАФ НА МЕЧОТ САНТА ФЕ - САНТОС Сериозен гаф предизвикал официјалниот спикер на дуелот помеѓу Санта Фе и Сантос од групната фаза на Копа Либертадорес. Пред средбата, требало да има едноминутно молчење во спомен на неодамна починатиот поранешен фудбалер на гостинската екипа од Сао Пауло, Канеко, но официјалниот спикер го објавил името на голгетерот Рикардо Оливеира, кој се наоѓал на теренот и очекувал мечот да започне. Поранешниот напаѓач на Милан, Бетис и на Сарагоса бил на теренот и играл 70 минути на средбата, која завршила 0:0. Медиумите во Бразил биле прилично остри кон домаќините од Колумбија по овој гаф.
сите 9 | | | веќе видена

Вардар и македонскиот ракомет се поблиску од кога било до учество на завршниот турнир на Лигата на шампионите во Келн и ова дури изгледа предобро за да биде вистинито. Македонскиот првак го совлада Флензбург на негов терен со 26:24 (15:9) и се наоѓа во феноменална позиција пред реваншот во Скопје в четврток, имајќи предвид дека Вардар и Металург никогаш претходно немале предност по првиот четврт-финален натпревар. Иако резултатот од Флензбург зрачи со невиден оптимизам, тренерот Раул Гонсалес предупредува дека е рано за славење. - Мора да бидеме свесни дека ова е само првото полувреме. Флензбург игра многу брзо и убаво и очекувам да биде така и во Скопје. Ние одигравме одлично прво полувреме, особено во одбрана, а Штербик беше совршен на голот. Но, видовте како Флензбург се врати во вториот дел и успеа да намали - кажа Гонсалес. Флензбург дури може да биде задоволен со конечните минус два, откако во најголемиот дел од средбата беше во позиција да брка дебела негатива, најмногу од седум гола. Иако без ...
сите 167 | | | веќе видена

ШВЕЃАНЕЦ ГО ЧЕКА ДОЛГА ПАУЗА Манчестер јунајтед потврди дека Златан Ибрахимовиќ и Маркос Рохо имаат сериозни повреди на коленото и двајцата ги чекаат (по)долги паузи од зелените терени. Далеку посериозна е ситуацијата со Швеѓанецот, кој, според ЕСПН, би можел повторно да заигра дури во јануари наредната година, што доведе до шпекулации дека оваа повреда би можела да значи и крај на неговата кариера. - Двајцата играчи ќе бидат подложени на дополнителни специјалистички прегледи, за да се утврди точната тежина на повредите, по што ќе се знае и колку ќе паузираат - објави клубот. Она што е сигурно е дека и Ибрахимовиќ и Рохо сериозно ги повредија лигаментите на коленото на средбата со Андерлехт во четвртокот. Рохо нема да игра барем до крајот на сезоната, додека паузата на 35-годишниот Ибрахимовиќ би можела да биде и седум месеци. Со тоа станува неизвесно дали Манчестер ќе потпише нов договор со својот најдобар играч (28 постигнати гола), имајќи предвид дека тој сигурно губи и половина од наредната сезона.
сите 36 | | | веќе видена

next