ММДЧП: Американскиот весник Хил објави текст од Бил Николов од Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) во кое администрацијата на претседателот Доналд Трамп се повикува што поскоро да ја смени политиката кон Македонија спроведувана од страна на претходната администрација на Барак Обама. Во текстот се поздравува истрагата за активностите на американската амбасада во Скопје покрената од група републикански конгресмени, но се бара интервенција и од дипломатската служба во Стејт Департментот. "Републиканците направија добар потег што во рамките на Конгресот започнаа истрага за грешки кои што во континуитет се случуваат од вработени во владиниот сектор, врз основа на политички насоките кон кои што дејствуваше претходната администрација, но тие сепак не ја спроведуваат својата политика. Но, американскиот Стејт Департмент и американската амбасада во Македонија продолжуваат да го следат лево-ориентираното крило на Обама/Хилари, Џорџ Сорос, кој ја финансира политиката на мешање во внатрешните ...
сите 19 | | | веќе видена

Меѓународната заедница по изборите очекува да се формира влада која ќе се посвети на реформите во процесот на пристапување во ЕУ. Приоритет во евроинтеграциите се реформите, а за нивно спроведување потребна е функционална влада, истакна германската амбасадорка Кристине Алхаузер која денеска се обрати на Меѓународната конференција „Добри практики за обука во земјите членки на ЕУ“ што се одржа во Секретаријатот за европски прашања. - Кризата во Македонија трае долго и е длабока. Поминаа четири месеци од изборите, па сите и меѓународната заедница очекуваат да се формира влада, но прво треба да се избере спикер во Собранието. Приоритет во процесот на пристапување кон ЕУ се реформите кои треба интензивно да се спроведуваат, а за тоа е потребна функционална влада. Тоа е она што го чекаме, порача амбасадорката Алхаузер на новинарско прашање. Вицепремиерот за евроинтеграции Арбер Адеми се согласи дека политичката криза трае повеќе од две години што е премногу долго, а сега прерасна и во институционална криза. Според ...
сите 10 | | | веќе видена

Насилниот и криминален избор на претседател на Собрание ќе биде вовед во формирање на параинституции, акт кој го посакуваат сите негатори на македонската држава, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите. - ВМРО-ДПМНЕ ќе ги употреби сите демократски средства за да се спротистави на ваквите црни, антидржавни сценарија на криминалецот Заев... Народот нема да седи и мирно да гледа како некој ја уништува и ја суспендира демократијата, Уставот и законите. Граѓаните нема да дозволат Македонија да стане двојазична и федерализирана држава. Граѓаните ја сакаат Македонија унитарна и мултиетничка, а не федерализирана држава, на која судбината би и била неизвесна, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека Зоран Заев ова не го сфаќа и упорно сака да ја реализира тиранската платформа во спротивност со волјата на граѓаните. - Послушниците на Заев немаат ниту еден аргумент со кој ќе го оправдаат предавничкото прифаќање на тиранската платформа и обврските кои ги има преземено кон нарко-мафијата што ...
сите 253 | | | веќе видена

Потребен е многу поголем ангажман и посредување во мошне динамичната и експлозивна состојба во Македонија. Никому не му е во интерес да дојде до распад на Македонија, истакнува претседавачот на Комитетот за вооружените сили во Сенатот на САД Џон Мекејн во интервју за српската редакција на Гласот на Америка. Коментрајќи ја ситуацијата на Балканот, сенаторот Мекејн оценува дека по огромниот напредок по конфликтот во 1990-те, сега повторно растат тензиите и нестабилноста во регионот, а пример за тоа, како што наведува, е кризата во Македонија. - Веруваме дека тоа е тоа е резултат на изостанувањето на американското и европското лидерство. Учествувавме во решавањето на тамошниот конфликт, имаше многу загубени животи, но во последните години изгледа го напуштивме регионот. Тоа е уште еден пример дека американското лидерство е апсолутно неопходно, вели сенаторот и поранешен кандидат за претседател на САД Џон Мекејн.
сите 7 | | | веќе видена

СДСМ во денешното соопштение порачува да престанат блокадите и опструкциите за демократските процеси да продолжат онака како што е предвидено во Уставот, Деловникот и законите. - Врвен интерес на граѓаните е да добијат нова реформска Влада, онака како што изгласаа, се наведува во соопштението. Од СДСМ истакнуваат дека нормалниот живот и егзистенцијата на граѓаните, стабилноста на државата и функционирањето на државниот систем никој не смее да ги загрозува. - На сите им е јасно дека постои Програма на новата реформска Влада којашто ја гарантира унитарноста на државата, обезбедува квалитетен живот за граѓаните и во која не постои никаква промена на државните симболи, велат од СДСМ. Парламентарното мнозинство, како што наведуваат во партиското соопштение, има обврска и должност да ги заштити граѓаните и државата и тоа ќе го направи.
сите 77 | | | веќе видена

Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на земјоделските субвенции. Ова го истакнува министерот за финансии Кирил Миноски во изјава за 24 Вести во која изразува надеж дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. - Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност. Паричните средства за исплата на субвенциите не се проблем. Пари има да се исплатат доспеаните обврски по основ на субвенции. Трезорот благовремено врши исплата како на доспеаните обврските што ги имаат државните институции, се исплаќаат плати, пензии, се врши редовен поврат на ДДВ, изјави Миноски.
сите 23 | | | веќе видена

Брза и прецизна дијагностика на малигните тумори, планирање на третманот и следење на ефектите од онколошкиот и зрачниот третман, се главниот бенефит за пациентите на ПЕТ центарот во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Три години од отворањето на центарот направени се 1.000 снимања од кои најчесто се пациенти со лимфоми, малигни меланоми, белодробни карциноми, карциноми на дебело црево, карциноми на дојка... Водечки ПЕТ/КТ центар во регионот „Со инвестицијата во ПЕТ/КТ апаратот пациентите со малигни болести добија шанса да се лекуваат според светски признаени протоколи. Во сите светски онколошки центри започнување третман на малигните болести без резултати добиени од ПЕТ/КТ скен е незамисливо. Резултатите од ПЕТ/КТ скенот даваат точна насока каде е локализиран туморот, колку е проширен, како правилно да се насочи третманот и да се следат и проценат ефектите од третманот. Со еден збор, даваат точни насоки за квалитетно и ефикасно следење на третманот на малигните болести. Задоволни сме од досегашното ...
сите 6 | | | веќе видена

Покажавме дека сме посилни од Тиранската платформа и од нивните планови и намери, речиси два месеци со неколку победи позади нас, можеби ви здосадиле но убаво е да се знаат бидејќи тие се патот до финалната победа. Во превод ниту денес не избраа претседател инема да изберат, планот нема да им успее граѓаните ќе победат, избори ќе има, рече Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -Изборите се патот ако навистина сакаат да менуваат име знаме, грб, химна и повелете излезете на избори па ќе видите како ќе си поминете. Ние немаме проблем да ја сакаме Македонија онаква каква што е мултиетничка за сите со сите нејзини граѓани, она што не го разбираат, она што го мислеа дека само три четири дена ќе сме на улица и ќе си одиме дома, но не можат да сфатат дека ние беспоштено ја сакаме оваа земја не ја мразиме оваа земја и не мразиме никого и никој нема да ја протне таа лага дека вие во Скопје и на сите други на 40 локации во оваа земја изминативе 59 дена мразите некого, напротив ние имаме ...
сите 132 | | | веќе видена

-Денеска е 59 ден откако граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА реши да излезе на улиците и да каже дека нема да дозволи никој да си игра со нашата заедничка држава и дека никој не смее да се обидува да ја растура, а ако некој се обидува еве му го одговорот, два месеци и уште колку и да треба, денеска одиме по стандардната маршута преку канцеларија на претседателот до Собранието на Македонија, рече Богдан Илиевски, членот на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.
сите 132 | | | веќе видена

Безживотно тело на маж вчера утро било пронајдено во подземна трафостаница на ЕВН во близина на МОБ. Како што соопшти МВР З.Г. (49) од Скопје вработен во ЕВН вчера во 8:53 часот во Единицата за известување и команда Скопје пријавил дека во подземна вклучена 10 КВ трафостаница на ЕВН Македонија, лоцирана во непосредна близина на Македонска опера и балет, пронашол безживотно тело на непознато машко лице. Екипа на Итна медицинска помош констатирала смрт, а увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа на СВР Скопје. По наредба на Јавен обвинител телото на починатото лице е предадено во Институтот за судска медицина и криминалистика за обдукција. Се преземаат мерки за утврдување на идентитетот на починатиот и за целосно расчистување на случајот.
сите 13 | | | веќе видена

Тело на 27-годишен скопјанец вчера попладне било пронајдено во објект во изградба во oпштина Кисела Вода. Како што соопшти МВР вчера во 17 часот во Единицата за известување и команда - Скопје, Љ.Д. пријавил дека на улицата „Сава Ковачевиќ“, во објект во изградба, има починато лице. Се работи за Г.Б. (27) од Скопје. Смрттa е констатирана од екипа на Итна медицинска помош. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР Скопје. По наредба на Јавен обвинител над телото на починатиот ќе се врши обдукција.
сите 13 | | | веќе видена

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 34-годишен штипјанец К.Ш. поради основано сомнение за производство и дистрибуција на детска порнографија. Тој преку лажен профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ побарал од малолетно девојче да му испрати фотографии со интимна содржина по што ги дистрибуирал и ги направил достапни за трети лица. Случајот, како што денеска соопшти МВР, се случил во јули 2015 година.
сите 13 | | | веќе видена

Пред претстојниот реванш натпревар помеѓу Вардар и Флензбург за пласман на ракометниот Ф4 турнир во Лигата на шампионите во Келн од таборот на македонскиот првак денеска преку соопштение се огласија околу номинацијата на делителите на правдата. Во соопштението на Вардар се вели: - Цениме, дека се конструираат одредени дејствија во случај клубот повторно да реагира на реалните случувања. Пред неколку денови нашата управа одржа прес-конференција на која ги изнесе аргументите и реагираше за именување на составот што ќе ја дели правдата, кој е од Данска. Во тимот на Флензбург, нашиот ривал, главниот спонзор исто така доаѓа од Данска, како и големиот дел од ракометарите. Вчера беа номинирани руски судии за полуфиналниот натпревар од Ф4 турнирот во женска конкуренција меѓу Вардар и ЧСМ Букурешт што треба да се игра во Будимпешта на почетокот на мај. Дали номинацијата на оваа судиска двојка е резултат на нашите изнесени информации имајќи го предвид составот на женскиот ракометен клуб Вардар каде голем дел од ...
сите 184 | | | веќе видена

Селекторот македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес, денес го објави списокот на повикани ракометари за првиот собир од подготовките за квалификациските натпревари со селекцијата на Исланд, за пласман на ЕП Хрватска 2018. Собирот е закажан за понеделник (1 мај) со почеток од 9 часот и 30 минути во ВИП Арена „Борис Трајковски“ во Скопје. Гонзалес го скрати првичниот список од 28 на 19 играчи: Борко Ристовски, Мартин Томовски, Дејан Манасков, Гоце Ојлески, Гоце Георгиевски, Стојанче Стоилов, Никола Маркоски, Филип Лазаров, Жарко Пешевски, Кирил Лазаров, Влатко Митков, Филип Талески, Филип Кузмановски, Велко Маркоски, Мартин Поповски, Филип Миркуловски, Никола Митревски, Марко Нелоски и Мартин Велковски. Првиот од двата натпревари против Исланд, Македонија ќе го одигра на 4 мај со почеток од 20 часот во Скопје, а реваншот е во Рејкјавик на 7 мај со почеток од 19:45 часот.
сите 66 | | | веќе видена

Постојат сериозни сомнежи дека последните закани кон Србија за прекројување на границата и создавање на т.н. "Голема Албанија", а кои синхронизирано пристигнаа од Тирана, Приштина и Прешево, се подготвени во Анкара и спроведени под "диригентска палка" на турските разузнавачки служби, пишува "Вечерње новости". Како што весникот наведува, до овие информации дошле српските безбедносни структури, а според нивни оперативни податоци, офанзивниот настап на турските разузнавачки структури доаѓа преку Приштина и тоа преку две клучни полуги. "Првиот канал на комуникација и влијание се остварува преку турската инвестициска Агенција за соработка и координација на програмите во Србија - ТИКА, која главно е насочена на делувањето во Рашката област, но е присутна и во општините од ресавската котлина. Втората полуга на делување се интензивните состаноци на турските безбедносни претставници со албанските лидери во Прешево и Бујановац, но и на Косово, наведуваат "Вечерње новости". Како што весникот пишува, сите овие операции ...
сите 45 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел имаше средви со повеќе европратеници и учествуваше на конференцијата во Европскиот парламент посветена на жртвите од Холокаустот, јави дописникот на МИА. Од центарот на Европската унија, шефот на македонската дипломатија испрати и порака во однос на некои странски притисоци за тоа дали и кога треба да има нови парламентарни избори со цел излез од политичката криза во Македонија. - Не мислам дека решението за тоа дали ќе има избори и кога тие ќе се случат треба да го носи некој надвор од Република Македонија. Тоа е решение што треба да го донесеме во Република Македонија и единствениот начин на кој можеме да се договориме околу тоа е низ демократските институции. Со други зборови, Собранието на Република Македонија одлучува, граѓаните на Република Македонија имаат право да дадат мандат за таква одлука, порача министерот Попоски од Брисел. Во Законодавниот дом на Европската унија, шефот на македонската дипломатија се сретна со ...
сите 69 | | | веќе видена

НАЈГОЛЕМА ФИНАНСИСКА ТРАНСАКЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА НА МОДАТА Франција - Францускиот милијардер Бернар Арно, претседател и еден од акционерите на најголемата луксузна компанија "ЛВМХ", го купува брендот "Диор" за 12 милијарди евра. Најголемата финансиска трансакција во историјата на модата предвидува купување на машката и на женската модна линија и на чантите "диор". Претходно, Арно ги купи парфемите и козметиката "диор" . Сега целиот бренд ќе биде под капата на луксузната империја, која вклучува 70 други брендови, меѓу нив и "дом перињон", "булгари", "луј витон", "сефора" и "таг ер". Арно поседува 47 проценти од акциите во компанијата, на чие чело е од 1989 година и е меѓу 15-темина најбогати бизнисмени во светот, според "Форбс". "ЛВМХ" лани забележа рекордна продажба на производите од брендовите што ги поседува. Во 2014 година, Арно го отвори музејот на "Луј Витон" во Париз, кој чинеше 135 милиони евра, дизајниран од легендарниот архитект Френк Гери. Во план е и изградба на нова културна институција во ...
сите 7 | | | веќе видена

1500 СНОУБОРДЕРИ И СКИЈАЧИ ВО КОСТИМИ ЗА КАПЕЊЕ СЕ СОБРАА ТРАДИЦИОНАЛНО ВО РУСКИОТ СКИЈАЧКИ ЦЕНТАР КЕМЕРОВО Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на рускиот регион на Кемерово каде уживаа во сноубординг, објавија руските медиуми. На познатиот ски-ценар Шереге сместен во срцето на Сибир учесниците од Русија, САД, Кина, Италија, Германија и Франција поставија нови рекорди на Грелк Фестот. - Овогодишното бикини возење собра 1.498 скијачи и сноубордери, што е 387 повеќе отколку во 2014 година, рече Станислав Коненко, главен уреденик на руската книга на рекорди. - Се стопи сибир од нашите бикини - коментираа згодните учеснички во забавата. Мис Шерегеш е 21-годишна студентка од Новосибирск која ја освои наградата во износ од 10.000 долари. Најстар учесник беше 73-годишниот Едуард Нефедев. Стотици луѓе беа собрани за да ги гледаат и поздрават учесниците.
сите 3 | | | веќе видена

Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го реформира Стејт Департментот и да ја запре праксата на водење штетна надворешна политика со мешање во внатрешните работи на држави како што е Македонија. Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. - Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во ...
сите 73 | | | веќе видена

Видовме дека средства од американските државјани, од даночните обврзници на САД, се префрлани во фондацијата која го носи името на Сорос и се користеле дури и за насилни акции. Една од нив беше и палењето на Народната канцеларија. И без грижа на совест тие тврдат дека тоа било протест, односно начин на делување на таквите организации, изјави претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервјуто за унгарската национална телевизија, одговарајќи на прашањето која е улогата на Сорос во Македонија. Иванов додаде дека случаи поврзани со Сорос сега се отвораат и во американските институции. - Ќе видиме какви ќе бидат резултатите, и од истрагите и од постапките и од отворањето на таа тема, вели претседателот во интервју за унгарската телевизија. - Во моментов, случајот Македонија се разгледува во Соединетите Американски Држави, од тамошните тинк-тенкови, невладини организации, па дури и од членови на Конгресот. Веројатно, со тоа се отвора прашањето во поширок контекст, не само за Македонија. Сличен бил ...
сите 23 | | | веќе видена

next