Александар Д.(40) од Тетово утрово во засега точно неутрвдено време починал по сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Скопје – Тетово на еден километар од бензинската пумпа Седум Браќа, информираше Дејана Недељковиќ од секторот за информирање на МВР. Според нејзините информции, автомобилот БМВ со скопски регистарски таблички управуван од тетовецот загубил контрола, излетал од коловозот и се превртел по што возачот починал на самото место. По извршениот увид на местото од несреќата лекар по судска медицина ја констаирал неговата смрт, додека по наредба јавен обвинител телото на починатиот било предадено за обдукција.
сите 44 | | | веќе видена

МАКЕДОНЦИТЕ ВИКЕНД ПОСЕТИТЕЛИ НА МЕСНОСТА РУПИ И РОЖДЕНСКИОТ МАНАСТИР Десетина автобуси и автомобили со туристи од Скопје, Штип, Прилеп и од други градови во Македонија за време на викендите ги посетуваат комплексите каде се наоѓаат гробовите на македонскиот револуционер Јане Сандански и на јасновитката Баба Ванѓа. Според тур-операторите, викенд аранжманите до овие две дестинации се редовни, речиси секоја недела или најмалку еднаш во месецот. Од Штип, на пример, цената за превозот е 500 денари, па голем број Македонци пројавуваат интерес најчесто за еднодневните екскурзии. Туристите прво ја посетуваат месноста Рупи каде се наоѓа комплексот посветен за Баба Ванѓа, а подоцна повеќе време посветуваат на Рожденскиот манастир во чија близина се наоѓа гробот на големиот војвода Јане Сандански. Тие што застануваат кај ова спомен-обележје најчесто се Македонци. Останатите туристи повеќе се упатуваат кон манастирот на стотина метри погоре кој датира од 1551 година и е посветен на Мајката Божја. "Убава прилика да се ...
сите 15 | | | веќе видена

ЦАРИНСКИТЕ КУЧИЊА ВО ПОСТОЈАНА ТРКА СО ШВЕРЦЕРИТЕ Адон, Бартон и други десетина царински кучиња се ноќна мора за дилерите со дрога. Колку шверцерите се поинвентивни во криењето на дрогата толку кучињата се поискусни. Борбата меѓу шверцерите и кучињата кој прв да дојде до дрогата е секојдневна, деноноќна. Резултатите се повеќе од очигледни. Само за три месеци од годинава, кучињата намирисаа околу 80 килограми дрога, вредна неколку стотици илјади евра. Ја намирисуваат речиси секоја дрога без исклучок и без оглед на тоа за колкава количина се работи. Царинските службеници, како алатка во својата работа, активно ги користат царинските кучиња од 2000 година, па сe до денес. Ги има доволно, секаде и во секое време да ја покријат целата територија на државава. Екипата на "Вест" деновиве беше во Царинската управа, каде што на самото место се увери како работат и како се тренираат овие кучиња. "Ајде, Адон, најди го топчето!", му довикуваше еден од цариниците на црното куче од расата лабрадор. Претходно, дрогата ...
сите 18 | | | веќе видена

АД ЕЛЕМ нема да побара зголемување на цената на електричната енергија, а загубата од увозот на скапа струја во јануари годинава поради екстремно ниските температури, компанијата ја покри со зголеменото производство, со поевтиниот увоз во март и април годинава, како и со извозот во ноември и декември минатата година, најави генералниот директор Христијан Мицкоски. Тој нагласи дека компанијата по првите три месеци од годинава се наоѓа во извонредна финансиска кондиција. - Струја извезовме во ноември и во декември, во јануари купивме скапа струја, потоа ја набавивме евтино. Ќе се обидеме да купиме евтина струја до јуни, кога ќе заврши оваа регулирана година. Во првите три месеци компанијата има добивка пред оданочување во висина од 7,5 милиони евра. Тоа е уште еден показател за исправните политики и начинот на водење на компанијата и дека нема да бараме зголемување на цената, рече Мицкоски. Според неговото мислење, цената на струјата може да расте само во ситуација на либерализација на пазарот на струја која ...
сите 28 | | | веќе видена

Околу 60 илјади денари биле одземени од двте цркви во манастирскиот коплекс во Лешок во текот на изминатата недела за што се сомничат четири лица, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоивски. Случајот бил пријавен вчера околу 11 часот и 30 минути од страна на М.М.(35) вработен во манастрискиот комплекс при што било утврдено дека во периодот од 16. до 22 април тогаш непознати сторители влегле во црквата „Свети Атанасиј“ и од фиоки во пангарот и иконите одзеле поголема сума пари како и големиот клуч од старата црква „Света Богородица“ каде на неколкупати во периодтот од 17. до 22 април било влегувано и исто така одземано пари од фиоките на пангарот и иконите. Полицијата извршила увид при што било утврдено дека вкупната сума на одземени пари е околу 60 илади денари. Истиот ден околу 14 часот во манастирската црква „Свети Атанасиј“ биле затекнати двајца малолетници од селото Непроштено, едниот на 15, а вториот на нецели 16 години како одземаат пари оставени од верниците по што вработените ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Нови 72 милиони евра за ефтини кредити за малите и средни претпријатија преку Европската банка за обнова и развој, најави министерот за финансии Кирил Миноски, кој учествува на Пролетните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка во Вашингтон. Станува збор за програма на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која се однесува на поддршка на земјите од Западен Балкан во вкупен износ од 360 милиони евра, од кои Македонија има право на користење на 20 отсто од Фондот. - Македонија веќе ја испрати апликацијата - акциониот план до Бордот на ЕБОР. Со оваа програма се решава еден дел од корпусот на прашања кои се поврзани со пристапот до финансии, кои се многу значајни за приватниот сектор врз кој почива македонската и речиси сите економии во светот, изјави Миноски. Ефтините кредити за малите и средните претпријатија ќе се нудат во домашна валута, преку комерцијалните банки, директно преку ЕБОР или со кофинансирање 50-50 проценти ЕБОР со банките. Каматната стапка е повластена од 4 до 5 ...
сите 59 | | | веќе видена

Косовските медиуми објавија дека Рамуш Харадинај, некогашниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) можно е да биде единствениот кандидат на опозицијата на евентуланите вонредни парламентарни избори во Косово. Харадинај, лидерот на Алијансата за иднина на Косово, во Колмар ја очекува одлуката на францускиот суд за тоа дали ќе биде ослободен и ќе се врати во Приштина или ќе биде екстрадиран во Србија. Одлуката треба да биде донесена на 27 април. Србија го обвини Харадинај за извршување на воени злосторства. - Убеден сум дека во моментов најсериозна кандидатура, најсигурна и најдобра, е понудата на господинот Харадинај, идниот премиер на Косово, изјави лидерот на Иницијатива за Косово Фатмир Лјимај, најавувајќи ја можноста Харадинај да биде единствениот кандидат на косовската опозиција на евентуалните вонредни парламентарни избори во Косово. Лјимај објасни дека следните две недели се клучни за тоа дали во Косово ќе бидат одржани вонредни избори. Косовските медиуми јавија дека Инцијатива за ...
сите 123 | | | веќе видена

СДСМ преку пишано соопштение до медиумите соопштува дека ја осудува изјавата на градоначалникот на Дебар Ружди Лата, што, според нив, оди во прилог на поттикнувачите на поделби и нетрпеливост. - Ја осудуваме провокативната реторика во изјавата на градоначалникот на општина Дебар Ружди Лата, која не е во духот на заедништвото, интеграцијата и меѓусебното почитување на граѓаните. Избраните и именуваните функционери мора да бидат свесни за одговорноста што ја имаат пред Уставот, законите и граѓаните на Република Македонија. И Лата, како и сите други носители на државни функции мора да работат единствено во интерес на граѓаните и секоја изјава, секој искажан збор и секое направено дело мора да биде исклучиво во интерес на граѓаните, што не е случај со последната изјава на Лата, се вели во соопштението од СДСМ. Ваквите јавни настапи, се додава, одат во прилог само на оние кои креираат поделби и работат на поттикнување раздор и нетрпеливост, спротивно на европските вредности и демократските стандарди за коишто се ...
сите 25 | | | веќе видена

СДСМ денеска во соопштение посочува дека парламентарното мнозинство постапува мудро за да ги заштити државата и граѓаните и оти ќе ја реализираат мнозинската волја во разумен момент. - Ги знаеме своите обврски и скоро ќе ја реализираме мнозинската волја на граѓаните, во разумен момент што ќе процениме дека нема да нанесе штети врз граѓаните и државата. Република Македонија ќе го добие новиот собраниски претседател и новата реформска влада, се вели во соопштението. Според СДСМ, граѓаните и државата се во заложништво на раководството на ВМРО-ДПМНЕ кое ги блокира демократските процеси во државата и сака да предизвика тензии и насилства. - Земјоделците се уште не ги добија субвенциите. Фирмите доцнат со исплата на плати. Министрите во заминување веќе четири месеци се со технички овластувања. Најзагрижувачки, за три недели Македонија ќе остане без градоначалници и советници, бидејки тогаш по закон престануват сите нивни овластувања, наведува СДСМ во соопштението.
сите 286 | | | веќе видена

Момче на возраст од 17 години од гостиварското село Ѓурѓевиште се здобило со скршеница на клучната коска откако минатата ноќ врз него додека одел пешки налетало и го удрило возило „Смарт“ управувано од С.Ш.(22) од Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Сообраќајната несреќа се случила минатата ноќ десеттина минути по полноќ на булеварот „Илинденска во Тетово“. Повредениот пешак со друго возило веднаш бил префрлен во Тетовската клиничка болница каде било утврдено дека има скршеница на клучната коска и по укажаната лекарска помош тој бил задржан за натамошно лекување. Во несреќата „Смартот“ удрил и во пракиран „Опел Вектра“, сопственост на М.Ј. (32) од Тетово. Полицијата извршила увид и според првичните информации причина за сообраќајкта е пребрзо возење, а вкупната материјална штета се проценува на околу 30 илјади денари.
сите 25 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение наведува дека народот на 11 декември не гласал за бинационална држава, за двојазичност и менување на знаме и химна и затоа се спротиставува на тиранската платформа. - Граѓаните јасно кажуваат дека не сакаат туѓи платформи од странски држави. Граѓаните не ја сакаат тиранската платформа, која СДС сака да ја протурка и да формира влада по секоја цена. Криминалците од СДС не можат да го излажат народот се со цел да се спасат од затвор. Народот ги прочита и им порачува секој ден на улиците дека ќе одговараат пред правдата, Не може со некоја неуставна платформа да се спасат, наведува ВМРО-ДПМНЕ. Партијата посочува дека народот бара предвремени парламентарни избори за да ја отфрли, како што се вели, неуставната платформа и да го казни СДС.
сите 286 | | | веќе видена

Работник при пад од триметарска платформа во Виница вчера се здобил со тешки телесни повреди, на кои им подлегнал во Ургентниот центар во Скопје. Како што соопшти МВР, несреќата се случила вчера околу 14:40 часот, додека А.Г. (60) од кочанското село Горни Подлог, работел во хала-луштара во кругот на фирмата „Мак-Прогрес“ во Виница. Тој бил качен на платформа на висина од околу три метри при што во еден момент згазнал на гипсена табла и паднал. Со возило на итна медицинска помош А.Г. е пренесен во Општа болница Кочани, каде му е укажана лекарска помош, но поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентниот центар-Скопје, каде во 16:40 часот починал.
сите 11 | | | веќе видена

Две лица физички нападнале вработена во трафика во Велес, сакајќи да ја ограбат. Настанот се случил синоќа околу 22:35 часот во трафиката „Леди Ди Трејд“ на улицата „Благој Ѓорев“ кога двете лица влегле во трафиката и и се заканиле на 51-годишната Т.П. Едното лице со раката и ја затнал устата, а со другата рака неколку пати ја удрил во лицето и телото, додека другото лице ги пребарувало фиоките од пултот. Откако виделе дека нема пари во фиоките, излегле од трафиката и се упатиле во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа на СВР-Велес. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и целосно расчистување на случајот.
сите 12 | | | веќе видена

Вчера во утринските часови на регионалниот пат Градско-Велес, поточно на 1,4 километар од надвозникот за село Виничани кон Велес, се случила сообраќајна незгода во која М.Ц.(26) од Велес, управувајќи возило „голф 3“, изгубил контрола и излетал на десната страна на коловозот и се превртел на кров во амбис. Во 07:35 часот, возачот е пренесен во Општата болница во Велес, каде му се констатирани тешки телесни повреди и поради сериозноста на повредите е префрлен во Ургентниот центар во Скопје. Увид на лице место извршила екипа од СВР-Велес.
сите 12 | | | веќе видена

Четири лица синоќа на автобуската постројка кај стоковната куќа на булеварот „Гоце Делчев“ во Скопје извршиле развојништво. Полицијата соопшти дека синоќа околу 23 часот лицата со закана со нож од М.С. одзеле паричник и часовник. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.
сите 30 | | | веќе видена

Со воведувањето на поливалентните вакцини се направи сериозен позитивен исчекор во имунизацијата во Република Македонија и горди сме што веќе по 80.000 дози од петвалентните и шествалентните вакцини се искористени, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров, на одбележувањето на Европската недела на имунизација. - Станува збор за безбедни и прочистени вакцини, од кои што несаканите реакции се многу мали. Очекувам вакцинацијата да продолжи со одлично темпо и во наредниот период, имајќи предвид дека Македонија е една од земјите со највисок опфат на вакцинација и со тоа треба да сме горди и не треба да дозволиме да се намали, изјави Тодоров. Нагласи дека во делот на вакцинацијата за морбили, родителите не треба да се двоумат и да ја одложуваат, туку напротив децата да ги вакцинираат бидејќи, како што рече, станува збор за многу квалитетна белгиска вакцина, која подолг временски период се користи во Македонија. Тодоров потенцира дека сите вакцини кои се увезуваат во Македонија задолжително мора да се ...
сите 47 | | | веќе видена

Скопјанец осомничен за производство и трговија на дрога нападнал и повредил полицајци кои се обиделе да извршат претрес во неговиот дом. Како што соопшти МВР, вчера во 6:30 часот на улицата „Нов живот“ во Скопје во домот на З.И.(41), поради основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ полициски службеници постапувајќи по наредба од Основниот Суд Скопје-1 требало да извршат престрес. Откако го повикале да ја отвори заклучената влезна врата, З.И. излегол, им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре и се искачил на покривот каде почнал да вика и со погрдни зборови да ги навредува полициските службеници. Потоа почнал да вади салонитни табли од кровната конструкција и да ги фрла кон полицијаците, а потоа ја откорнал и антената од кровот и ја фрлил кон полицајците. Дваесет минути подоцна по усна наредба полициските службеници се повлекле на безбедно место и побарале дополнителни екипи од единицата ...
сите 11 | | | веќе видена

УХМР ПРЕДУПРЕДУВА Студеното време со ниски утрински температури под нулата што ја зафати Македонија може да предизвика големи штети кај земјоделските култури, особено кај лозовите насади, овошките и оревот. Јаболката во ресенско ноќеска веќе смрзнаа (Фото: Р. Фотиновска) Управата за хидрометеролошки работи соопшти дека штети се очекуваат скоро во целата држава, со исклучок на Гевгелискиот и Дојранскиот регион кои не беа зафатени со студениот бран. Оштетувања може да има и кај коскестите видови како праската која покасно цвета или кај оние видови кои имаат плодови што се во фенолошка фаза - пораст на плодот. Ова, особено важи за Беровскиот регион, кој во текот на вчерашниот и денешниот ден беше зафатен со вакви температури. Од Управата за хидрометеролошки работи посочуваат дека во овој период виновата лоза се наоѓа во фаза на појава на ластари и почеток на појава на гроздови, така што температури околу -0,6 или -1 степен може да предизвикаат сериозни оштетувања. Штети се очекуваат и во овоштарството, ...
сите 17 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека од сите светски лидери „најдобра хемија“ почувствувал со германската канцеларка Ангела Меркел, што, како што рече, не го очекувал. - Една од најдобрите хемии ја имав со Меркел...и мислам дека некој извика, „ракувај се со неа, ракувај се со неа“. Но тоа не го слушнав. Јас со неа веќе се ракував четири пати, бидејќи заедно бевме долго време, изјави Трамп во интервју за АП, кое го пренесува Танјуг. На прашањето дали очекувал дека ќе има „добра хемија“ со Меркел, тој истакна дека не очекувал поради разликите во ставовите за прашањето за уплата на средства во НАТО, како и по прашањето за мигрцијата. - Имавме неверојатна хемија. И луѓето ми оддадоа признание за одличната хемија со сите лидери, вклучувајќи го и египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, рече Трамп. Американскиот претседател се сретна со германската канцеларка кон средината на март во Вашингтон, а медиумите тогаш пренесуваа дека тој одбил да и пружи рака на канцеларката пред новинарите.
сите 24 | | | веќе видена

Македонската економија е стабилна и покрај сите предизвици на политичката криза, оценуваат Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка. На Пролетните средби во Вашингтон, на кои учествува и македонската делегација предводена од министерот за финансии Кирил Миноски, е посочено дека македонската економија годинава ќе оствари раст од околу 3 проценти. - Констатација на сите релевантни финансиски институции е дека и покрај долготрајната политичка криза, сепак економијата испорачува позитивни резултати. 2016 година ја завршивме со раст на БДП, наплатата на приходите е на задоволително високо ниво и тоа продолжува и во првата половина од 2017 година, буџетскиот дефицит се движи во рамки на Мастришките критериуми така што од тој аспект општата констатација е дека речиси сите макроекономски фундаменти на економската политика во Република Македонија се здрави и оти и покрај сите околности, Македонија дава позитивни резултати, изјави министерот Миноски. Според гувернерот на Народната банка Димитар Богов, ...
сите 48 | | | веќе видена

next