СДСМ денеска преку соопштение оцени дека спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на целиот државен систем, посочувајќи дека министрите имаат технички овластувања, а за кратко време престануваат и ингеренциите на градоначалниците. - Во прашање е доведена егзистенцијата на граѓаните и на фирмите поради неразумните блокади со кои се спречува мирен трансфер на власта. Министрите во заминување имаат технички овластувања. Престануваат за брзо време сите ингеренции на градоначалниците и советите во општините, а нови локални избори не може да се закажат без нов собраниски преседател. Тоа би значело блокада на целиот државен систем, се наведува во соопштението на СДСМ. Посочуваат дека институциите и политичките партии треба да знаат дека поттикнувањето тензии меѓу граѓаните и активностите против државните интереси претставуваат погазување на Уставот и законите што, според нив, повлекува и кривична одговорност. - Македонија има легитимно парламентарно мнозинство од 67 пратеници зад кое застанале околу ...
сите 115 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека нема да се реализираат елементите од тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат и не гласаат за неа. - Република Македонија нема да има два официјални јазици на цела територија. Банкнотите нема да станат двојазични и нема да се менуваат униформите. Нема да се менува ниту грбот, ниту знамето, ниту името. Нема да се носат резолуции за осуда за геноцид, ниту ќе се дозволи федерализација или кантонизација, наведува ВМРО-ДПМНЕ во соопштението. Партијата посочува дека лидерот на СДСМ е подготвен да направи влада врз основа на оваа платформа само за да не одговара за криминал и оти прифаќањето на тиранската платформа го потврдил и неговиот сопартиец Мухамед Зекири. - Криминалецот Заев покажа дека е човек со целосно свиткана кичма кога станува збор за Македонија и нејзините интереси и нема проблем истата и да си ја скрши, ако е тоа условот за формирање на Влада, која за него значи спас од кривичен прогон, се вели во соопштението.
сите 409 | | | веќе видена

НА СФФ ВО "МИЛЕНИУМ" И ВО КИНОТЕКА НА МАКЕДОНИЈА Денес на 20. Скопски филмски фестивал, во киното "Милениум" ќе играат: во 17 часот "2001: Одисеја во вселената" на Стенли Кјубрик, во 20 часот е "Младиот Карл Маркс" на Раул Пек и во 22 часот "Кралицата на Шпанија" на Фернандо Труеба. Во Кинотеката на Македонија, во 19:30 часот е најавена филмската програма за деца "Креираме заедно". Филмовите се синхронизирани на македонски јазик, со адаптиран превод за лица со оштетен слух. На програмата во "Милениум" за утре се: "Пеколен портокал" на Кјубрик (17 часот), "Куќата на вицекралот" на Гуринден Чада (20 часот) и "Сурово" на Џулија Дукорно од 22 часот. Во Кинотеката ќе се прикажат: "Загубени во Париз" на Доминик Абел и Фиона Гордон (17 часот), "Сафари" на Улрих Зајдл (19 часот) и "Ноктурама" на Бертран Бонело во 21 часот. (Н. П.) "Реквием за госпоѓа Ј" ја замисли скопската публика Во полна сала и во пријатна атмосфера, свечено, со премиера на успешниот регионален филм "Реквием за госпоѓа Ј", во кој Македонија е ...
сите 10 | | | веќе видена

ПОУБАВАТА ПОЛОВИНА НА АДЕМ ЉАЈИЌ ЈА ПОЛУДЕ ИТАЛИЈАНСКАТА ЈАВНОСТ Софија Милошевиќ измамува илјадници машки воздишки со секое објавување на фотографија од себе си на социјалните мрежи. Заносната девојка на српскиот фудбалер од Торино, Адем Љајиќ има близу 200.000 следбеници на Инстаграм и постојано го држи интересот кон себе со сексапилни фотографии, најчесто по жешка долна облека или бикини. 27-годишниот модел, која позираше и за американскиот "Плејбој", беше избрана за најсексапилна фудбалска половинка во Серија за сезоната која е во тек. Софија и Адем Љајиќ се заедно од крајот на 2015 година. Претходно сексапилната блондинка беше свршена со синот на Слободан Живоиновиќ, Филип кој пак го нејзиниот кревет го замени тенисерот Виктор Троицки.
сите 13 | | | веќе видена

ИНТЕРВЈУ - РИСИМА РИСИМКИН, КОРЕОГРАФ И УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР НА "ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ" Рисима Рисимкин е балетски кореограф, основач на "Интерарт" центарот за современ танц, на "Танц фест", на Академијата за современ танц - прва во регионов, на Скопје танцовиот театар. Тринаесет години по ред успешно го менаџира "Танц фест Скопје", а лани беше првиот македонски автор кој во Пекинг постави танц претстава - "Р.Е.М - Низа од соништа" на Најн современиот танцов театар. Компанијата прексиноќа ја воодушеви македонската публика во МНТ, во рамки на "Танц фест", кој завршува во вторник. * Рисима, по спектакуларниот старт со француската претстава "Пиксел", се наближува и крајот на "Танц фест". Фестивалот е еден од омилените настани на македонската публика. Лично вие, како го доживеавте ова издание? Во однос на приемот кај публиката, во однос на целата атмосфера, со оглед на целокупното општествено опкружување? Дали им е на луѓето до фестивали? - Драго ми е што слушам дека Фестивалот е омилен кај публиката. Морам да ...
сите 20 | | | веќе видена

ТРАЈАНОВСКИ И АВИРОВИЌ ИЗВРШИЈА УВИД ВО ГРАДЕЖНИТЕ РАБОТИ Три адреналински реквизити, шест семејни и 18 детски реквизити ќе бидат поставени во новиот забавен парк, кој ќе се простира на околу 25.000 квадратни метри, на истата површина како постојниот Луна парк. Во паркот ќе има и разни видови лулашки, вртелешки, тобогани и други забавно-рекреативни содржини. Новиот забавен парк ќе се гради фазно, повеќе години и неговата изградба, набавката на реквизити и нивното монтирање ќе изнесува околу 400 милиони денари или околу 6,5 милиони евра. Ова го соопшти скопскиот градоначалникот Коце Трајановски, кој заедно со претседателот на Советот на Град Скопје Ирена Мишева и директорот на ЈП "Паркови и зеленило" Душан Авировиќ, извршија увид во градежните работи на изградбата на новиот забавен парк во Градскиот парк. Новиот забавен парк ќе се гради во неколку фази. Во првата фаза ќе се работи на инфраструктура - водоводна, фекална, атмосферска канализација, партерно и хортикултурно уредување за што се издвоени околу 101 ...
сите 55 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ како што најавуваше, денес ги соопшти своите пораки. Богдан Илиевски и Борис Дамовски од иницијативата ги прочитаа барањата од, како што рекоа македонскиот народен документ „Избори се за Македонија“, чиј текст интегрално ви го пренесуваме во продолжение. Нашето движење остварува победи во континуитет! Со нашите срца и души, со разум и мудрост, со сила и храброст – ја победуваме Тиранската платформа -го победуваме нивниот план за тиранскиот претседател на Собранието -ја победуваме планираната тиранска Влада која никогаш нема да се оствари -го победуваме нивниот план за промена на името, знамето, химната, грбот -ја победуваме идејата за кантонизација, федерализација и разнебитување на Македонија -ја победуваме нивната перверзија да не прогласат за геноцидни луѓе и затоа денес на 21 април 2017 година го претставуваме граѓанското решение за излез од кризата: ИЗБОРИ ЗА ФИНАЛНА ПОБЕДА!!! Бараме предвремени парламентарни избори во Република Македонија. Избори на кои ...
сите 294 | | | веќе видена

Веќе 54 дена сме на улиците низ цела Македонија. Јас како и сите вие излегуваме заради една причина – љубов, љубов кон предците, идните генерации, татковината, истакна денес пред присутните граѓани Игор Дурловски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Тажен сум заради оние кои не мислат исто како нас, затоа што не можат да го почувствуваат тоа. Немаат капацитет за такво нешто. Ние ќе бидеме уште 54 дена, уште 100 се додека тоа што го побаравме уште првиот ден не биде исполнети, тргање на страна на документ потпишан во странска држава, заверен со потпис на странски премиер. Се додека Тиранската платформа не биде отфрлена и не се распишат нови избори ние ќе бидеме на улиците. Се соочуваат со народ кој си ја сака државата, јазикот, знамето и се додека се чувствуваме загрозени ние ќе бидеме тука, вели Дурловски.
сите 168 | | | веќе видена

Најмалку 20 деца загинаа кога училишниот минибус што ги превезувал удрил во камион и во него избил пожар. Несреќата се случила во најголемиот град во Јужна Африка, Јоханесбург, соопшти локалната итна служба. – Потврдено е дека загинаа 20 деца, изјави портпаролот на итната служба Расел Меиринг. Повеќето деца биле заробени во завтобусот и веднаш починале при сударот, додаде тој. Неколку деца ја преживеале несреќата и веднаш се хоспитализирани.
сите 31 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денес, 54-ти ден по ред одржува масовен собир во Скопје. Голем број граѓани се одзваа на повикот на граѓанската иницијатива и се приклучија на маршот по патеката на државноста, од Владата до Собранието. -Живееме во времиња кога се пишува историја. Македонија ги има најголемите и најмасовни протести во историјата. Тоа не прави должни и уште посилни да истраеме во нашата битка, која е битка на принципи, вредности, верувања, битка за зачувување на државата, суверена, унитарна, граѓанска! И во овие времиња воопшто не е едноставно на која страна сте и што сте направиле. Години од сега секој од вас на вашите поколенија може со гордост да каже, ДА јас бев за заедничка Македонија, да јас бев дел од одбраната на државата. Петок 21 април е денот кога ќе го соопштиме нашиот план и нашите барања. Тоа е гласот на стотици илјади граѓани кои не поддржуваат во нашата борба. Сите заедно и масовно како досега во еден глас да порачаме дека одиме до крај во нашата цел за ...
сите 264 | | | веќе видена

Најмалку 30 лица загинаа, а 11 се повредени во Калабар, Нигерија, кога електричен кабел падна на зграда каде поголема група била собрана да го гледаат натпреварот од Европската лига меѓу Манчестер јунајтед и Андерлехт, јавија локалните медиуми. Едно лице е во критична состојба. Според локалните медиуми, во моментот во објектот имало околу 80 лица, но останатите успеале да побегнат. Според наводите на нигериската полиција, несреќата се случила синоќа, околу 22.00 часот. На својот Твитер налог, управата на Манчестер јунајтед денеска изрази сочуство до семејствата и пријателите на жртвите.
сите 79 | | | веќе видена

Напаѓачот од Шанзелизе, кој завчера во терористички напад уби еден полицаец и рани друг, е идентификуван како Карим Шеруфи (39), кој живеел во Ливри-Гарган во Сен Сан Дени во парискиот регион, објави парискиот весник "Ле Монд". Француската полиција привела тројца блиски на извршителот на нападот, при кој беше убиен еден полицаец. Сите тројца биле дел од кругот во кој се движел убиецот, кој беше застрелан од полицијата на Елисејските Полиња. Одговрноста за нападот офиицјално презеде групата Исламска држава, а според француските медиуми, Шеруфи и бил познат на полицијата како насилник и потенцијален радикален исламист. Трамп: Нападот ќе влијае на изборите Американскиот претседател Доналд Трамп на својот налог на Твитер напиша дека вчерашниот терористички напад во Париз ќе изврши големо влијание врз претседателските избори во Франција. - Уште еден терористички напад во Париз. Народот на Франција нема уште долго да го трпи ова. Тоа ќе изврши големо влијание врз претседателските избори! - напиша Трамп.
сите 86 | | | веќе видена

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше со светата архиерејска литургија што по повод празникот Источен петок – Балаклија се одржа денеска во црквата „Света Богородица“ во Тетово. На одбележувањето на празникот посветен на пресвета Богородица што се прославува на првиот петок по Велигден учествуваше и митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф, повеќе свештенослужители од тетовското намесништво на МПЦ – ОА, како и голем број верници. Пред присутните г.г. Стефан порача да размислуваме за христијанските придобивки и со нашиот живот и нашите дела да потврдуваме дека воскресението живее и во нашите души и оти сме народ на верата и на Бога. - И ние самите, но и другите забележале дека сме добродушен, кроток и гостопримлив народ. За други сме подготвени да дадеме се што имаме и лебот од устата што вели народот да го поделиме со други. Од кај нас во Македонија гладен и жеден никој не си отишол. За други сме подготвени да дадеме и она што за себе малку имаме. Тоа веројатно е најмногу поради ...
сите 6 | | | веќе видена

Ноќеска во Делчево е осквернавен манастирот „Света Богородица Балаклија“. Спроти празникот Источен петок или Балаклија, крадци во манастирот искршиле еден прозорец и украле ситни пари, како и иконата на Свети Јован Кристител. Чуварот на манастирот Љупчо Ристов, сведочи дека утрово кога дошол во манастирот видел дека повторно манастирот бил мета на крадци и веднаш ја повикал полицијата. -Јас кога дојдов утрово, забалежав дека е скршен прозорецот до вратата, а вратата не е разбиена, но разбиени се внатре во манастирот касите, каде имаше ситни пари, и повторно е украдена иконата на Свети Јован Крстител. И пред две години, исто така, ја украдоа оваа икона. Таа икона е позлатена, но нема некоја голема вредност. Не знам по што се лакомат, само штета да направат, еве на овој убав ден кој е празник на манастирот, овој чин е за секоја осуда, рече Ристов. Од СВР Штип го потврдуваат настанот. Информираат дека полицијата била на лице место и направила увид, но потенцираат дека има и осомничено лице, а е пронајдена и ...
сите 20 | | | веќе видена

Петнаесетгодишен ученик физички нападнал и му нанел повреди на главата на наставник во основното училиште „Исмаил Ќемали“ во гостиварското село Симница. СВР Тетово информира дека случајот го пријавил вработен во училиштетото вчера утрото околу 8 часот. - Петнаесетгодишен ученик од ова училиште физички го нападнал наставникот Ш.К.(62) од ова село. На нападот му претходела куса вербална расправија поради тоа што ученикот одбивал да влезе во училницата. Малолетникот се нафрлил на наставникот и почнал да го удира со клоци и тупаници по главата и телото, нанесувајќи му видливи повреди на левата страна од главата, односно расекотина и оток на челото, изјави Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово. Вработен во училиштето го спречил малолетникот, а повредениот наставник побарал медицинска помош. По пријавувањето на случајот, ученикот во присуство на родител е повикан во полициската станица во Гостивар каде е разговарано со него и по целосното расчистување на сите поединости ќе се соочи со соодветен поднесок.
сите 9 | | | веќе видена

Голем пожар на „Партизанска“ во Скопје, изгореа бараките кај СУГС „Здравко Цветковски“ (Фото) Во голем пожар претпладнево изгореа бараките во кои се сместени Заводот за урбанизам и архитектура и Институтот за социолошко и политичко правни истражувања и уште неколку празни објекти во нивна близина. Бараките се наоѓаат во непосредна близина на средното скопско училиште ГУЦ Здравко Цветковски, спроти бензинската на Макпетролл на булевар Партизанска во Карпош. Фото: Д. Перковски Нема загинати, ниту повредени во огнената стихија. Причините за пожарот допрва ќе се утврдуваат. На местото на пожарот имаше десетина пожарникарски возила со 40 пожарникари, сообраќајот беше блокиран, а пожарникарите тешко се бореа со пожарот, поради ветерот што го разгоруваше огнот.
сите 70 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение го оквалификува претседателот на СДСМ Зоран Заев како „заробеник на желба за власт подготвен да проголта секаква антидржавна изјава само за да направи влада“. Според ВМРО-ДПМНЕ, коалициските партнери на Заев од Алијанса за Албанците вчера уште еднаш потврдиле дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, односно дека ќе коалицираат заради исполнување на барањата од т.н „тиранската платформа“ со СДСМ. - Заев не излезе и не го осуди својот иден коалициски партнер кој албанските национални интереси ги става над интересите на Република Македонија, исто како што не собра храброст да го осуди и Зијадин Села, Еди Рама и Дитмир Бушати. Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од неговите официјални партнери кои му ги дадоа потписите за реализација на „тиранската платформа“. Заев е заробеник на желбата за власт и е спремен да проголта секоја антидржавна изјава, само за да направи влада, се вели во соопштението. За разлика од Заев и ...
сите 260 | | | веќе видена

СДСМ преку соопштение денеска оценува дека блокадите во Собранието на Република Македонија и поттикнувањето на тензии меѓу граѓаните претставува погазување на Уставот и загрозување на стабилноста на државата. - Тоа се сериозни дела против државните интереси и секоја институција и поединец треба да знае дека повлекува сериозна одговорност, се вели во соопштението. Според СДСМ, ситуацијата дополнително ќе се влоши кога ќе престанат ингеренциите на градоначалниците и советите во општините бидејќи нови локални избори не може да се закажат без нов претседател на Парламентот. - Затоа државата мора без одложување да профункционира. Демократските процеси е неоходно да продолжат. Македонија има легитимно парламентарно мнозинство од 67 пратеници зад кое застанаа околу 700 000 граѓани. Тоа мнозинство е должно да избере легитимен претседател на Собранието согласно Уставот и Деловникот и да ја формира нова реформска влада на граѓаните, што е јасно за целата домашна и меѓународна јавност, наведува СДСМ.
сите 145 | | | веќе видена

ФРАНЦИЈА (Радио Слободна Европа) - Одговорноста за вчерашниот напад на Елисејските полиња во Париз во кој е убиен еден полицаец, а двајца сериозно повредени ја презеде милитантната група Исламска држава. Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека тоа а терористички чин и најави „апсолутна претпазливост“ пред претседателските избори на 23 април. Парискиот булевар Елисејски полиња синоќа повеќе изгледаше на воена зона отколку на туристичка и шопинг „Мека“. Стотици полицајци вооружени со автоматски пушки го преплавија ова популарно место во Париз. Според очевидци, напаѓачот го паркирал своето возило до полициски автомобил при што почнал да пука од автоматска пушка. Еден од сведоците Челунг изјави: „Тој беше терорист. Излезе со Калашњиков и почна да пука. Тој можеше да пука во нас на тротоарот и да убие повеќе луѓе, но стрелаше врз полицајците и за среќа што полицајците го убија“. Обвинителот на Париз Франсоа Молинс изјави дека се истражува дали напаѓачот дејствувал сам: „Се што можам да ви кажам како ...
сите 69 | | | веќе видена

Еден полицаец е убиен, а друг е ранет во вооружена престрелка во центарот на Париз, соопшти француската полиција. Возило застанало на Шанзелизе 102 пред полициско комби, а од него излегол маж и почнал да пука со автоматско оружје. Полицијата возвратила на огнот и го убила напаѓачот, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Пјер Енри Бранде. Шанзелизе, кадешто се случи пукањето, е под блокада на полицијата. Според извори на агенцијата Ројтерс, можно е да станува збор за терористички чин. Француската полиција вчера соопшти дека спречила терористички напад за време на предизборната кампања за претседателските избори во Франција, на само три дена пред изборите.
сите 128 | | | веќе видена

next