53-ти ден граѓаните на нозе за Македонија (Фотогалерија) Веќе 53-ти ден во Скопје се маршира, а граѓаните во голем број даваат поддршка за зачувување на сувереноста на државата и недоделување мандат од страна на претседателот Ѓорге Иванов за формирање на влада чија цел ќе биде исполнување на Тиранската платформа. -53 дена се премалку во борбата за зачувување на унитарноста на Македонија и ќе продолжиме да доаѓаме колку и да треба. Човекот кого го претставува Народната кацеларија, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, тој човек повторно издржа сите 53 и со голема помош од сите нас. Го охрабруваме да продолжи достојно да ја брани заклетвата која ја положил кога станал наш претседател. Се додека е со високо дигната глава и исправена кичма и ние ќе сме тука со него, рече Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. фото: О.Теофиловски
сите 119 | | | веќе видена

Од 28 април во Македонија почнува продажбата на најнови паметни телефони на Самсунг Електроникс - Галакси С8 и Галакси С8+. Фото: Б. Грданоски Новите уреди се карактеризираат со бескраен екран и компактен дизајн без рамки кој придонесува за уште полесно користење на телефонот со една рака. Премиум камерата на предната страна од 8 мегапиксели има автоматско зумирање. Со дополнителната заштита од матни фотографии и напредните можности за обработка на слики, корисниците ќе можат да креираат фотографии со врвен квалитет и во услови на слаба осветленост. Поголема брзина и ефикасност на новите модели обезбедува 10 нанометарскиот чип - прв во оваа индустрија. Најновите телефони од Галакси С семејството вклучуваат сензор за отпечаток од прст, скенер на ирисот на окото и можност за препознавање на лице. Уредите се отпорни на вода и прашина, имаат микроСД поддршка до 256ГБ и брзо безжично полнење. Иинтегрираниот интерфејс Бигзби овозможува персонализирана помош за секој корисник, на база на континуирано следење на ...
сите 3 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение оценува дека веќе би била почната кампањата за предвремените парламентарни и локални избори доколку СДСМ не се плашела од гласот на македонските граѓани. - Доколку криминогеното раководство на СДС имаше образ и одлучеше да ги праша граѓаните за тиранската платформа, наместо постизборно да им ја подметне, веќе наголемо ќе течеа дебатите околу штетните последици од кукавичкото прифаќање на елементите од платформата. Доколку СДС наместо антидржавна и антинационална политика, донесеше демократска одлука да се оди на избори, на 7-ми или на 14-ти мај ќе се знаеше волјата на народот и Македонија ќе ја отвореше вратата за излез од политичката криза, се вели во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ наведува дека наместо храбра и државничка политика, лидерот на СДСМ одбрал да молчи за сите негирања на македонскиот идентитет. - Народот бара реални мерки за подобра иднина. Народот не сака платформи од туѓи држави. Народот бара нови предвремени парламентарни избори за да му покаже на СДС како се ...
сите 87 | | | веќе видена

СДСМ денеска соопшти дека парламентарното мнозинство, како што истакнува, избрано на легитимни избори од околу 700.000 граѓани, ќе постапи според уставните должности и ќе избере нов собраниски претседател и нова реформска Влада. - Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на владата низ мирен трансфер на власта. Секоја институција и секој поединечно мора да биде свесен дека постапувањето спротивно на државните интереси е погазување на Уставот и правото и загрозување на стабилноста на Македонија и повлекуваат одговорност, се вели во соопштението од СДСМ. Секое дело спротивно на државните интереси, додава СДСМ, е противуставно и казниво и опструкциите да се реализизира мнозинската граѓанска волја мора веднаш да престанат. - Македонија ќе ја добие новата реформска влада што ќе обезбеди владеење на правото, квалитетен живот за сите и евро-атлантски перспективи, соопшти СДСМ.
сите 151 | | | веќе видена

Полициските инспектори ја расветлија кражбата на златен накит и лап топ вредни над 300 илјади денари, која вчера утро беше пријавена во полициската станица во Гостивар. Според СВР Тетово, осомничена е малолетната ќерка на сопственикот на куќата која наводно спиела во времето кога се случил грабежот. - Осомничената која нема наполнето 18 години, вечерта од регал во дневната соба го зела ранецот во кој имало кутија со разновиден златен накит (ланец, нараквици, ѓердан и друго) и преку прозорецот им го додала на двајца нејзини другари на возраст од 17 години, кои чекале во дворот. Лапотопот кој, исто така, бил пријавен дека е одземен, го ставила на друго место, по што вчера наутро исценирала пребарување низ просториите, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово. По пријавувањето, осомничената и двајцата малолетници се повикани во Полициската станица Гостивар, разговарано е со нив и пронајдени се сите одземени предмети. Според пријавата од вчера, утрото помеѓу 7 и 8 часот, засега непознати сторители извршиле ...
сите 34 | | | веќе видена

СЕВЕРНА КОРЕЈА СО ЗАКАНА ОДГОВАРА НА ПРЕДУПРЕДУВАЊАТА ОД ВЕШИНГТОН Севернокорејските државни медиуми ги предупредија денеска САД дека Северна Кореја би можела да изврши "супермоќен превентивен напад", откако американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Вашингтон разгледува начини да извршат притисок врз Пјонгјанг поради неговата нуклеарна програма. Американскиот претседател Доналд Трамп зазеде остар став кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, кој ги отфрли советите на својот единствен сојузник Кина и продолжи со нуклеарната и ракетната програма и покрај санкциите на Советот за безбедност на Обединетите нации. - Во случај нашиот супермоќен превентивен напад да почне, целосно и веднаш ќе ги збрише не само империјалистичките освојувачки сили на САД во Јужна Кореја и околните подрачја, туку и копното на САД и ќе ги претвори во пепел, објави гласилото на владејачката Работничка партија на Северна Кореја, "Родонг Синмун". Могерини: Кина и ЕУ се одговорни за смирување Високата претставничка на ЕУ за ...
сите 177 | | | веќе видена

НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ ПРЕДУПРЕДУВА Се повеќе се зголемува можноста во светот да се случи биотерористички напад, кој од лицето на земјата би можел да избрише 30 милиони луѓе, предупреди најбогатиот човек на светот Бил Гејтс. - Причината за се поголемата можност за ваков напад лежи во тоа што денес е многу полесно од кога и да е да се создадат или прошират смртоносни патогени, додаде Гејтс. Како што објави британски "Телеграф", основачот на "Мајкрософт" изминатите месеци често во своите јавни настапи предупредува на фактот дека епидемијата на смртоносни респираторни вируси би била поопасна дури и од нуклеарно оружје. Тој смета дека сега е поважно од кога и да е досега да им се помогне на државите во следење на болестите и спречување на глобалната трагедија. - Биотероризмот е многу поголем ризик од пандемијата, рече Гејтс и додаде дека напредокот во биологијата довел до тоа терористите да можат полесно да создадат болести како смртоносни сипаници. - Во следните 20 години ќе имаме епидемија многу полоша од ...
сите 5 | | | веќе видена

Премиерот Емил Димитриев и амбасадорката на Народна Република Кина во Македонија Јин Лисјен денеска во Скопје ја означија и официјално реализацијата на донацијата во вредност од седум милиони евра за модернизација и осовременување на македонскиот образовен систем. Донацијата која се реализира преку телекомуникацискиот гигант Хуавеј е инсталирана во 27 училишта во Скопје, а дел и на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ). Премиерот Емил Димитриев истакна дека станува збор за капитален образовен проект кој е плод на успешната соработка и долгогодишниот партнерски однос помеѓу Владата на НР Кина и Владата на РМ. - Проектот кој денеска го означуваме претставува чекор напред во напорите и заложбите на Владата на РМ за континуирана модернизација на условите за образование на нашите ученици особено преку примена на современа информатичка технологија каква што се применува и во најконкурентните образовни системи во светот. Таквите наши заложби се во рамките на нашата стратегија за ...
сите 12 | | | веќе видена

Од казино во Скопје и спортска обложувалница во Прилеп вчера непознати сторители со закана со пиштол извршиле разбојништва при што биле одземени вкупно 64.000 денари. Како што информира МВР во дневниот билтен, вчера во 8:50 часот било пријавено дека во казино на булевар „Партизански Одреди“ во Скопје непознат сторител со закана со пиштол од вработените одзел околу 30.000 денари, по што побегнал во непознат правец. Во спортска обложувалница на улица „Цар Самоил“ во Прилеп, вчера во 21:30 часот, двајца непознати маскирани сторители со закана со пиштол извршиле разбојништво над вработената. Тие ја затекнале вработената пред влезот на обложувалницата, ја турнале внатре и од касата одзеле 34.000 денари, по што побегнале во непознат правец. Како што соопшти МВР, се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на двата случаи.
сите 21 | | | веќе видена

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП во Хрватска. Гонзалес во националниот тим ги повика и голманот Борко Ристовски, Ацо Јоновски и Немања Прибак кој беа изоставени од Лино Червар на Светското првенство во Франција. Репрезентативен повик од Гонзалес добија следниве 28 ракометари: Борко Ристовски, Мартин Томовски, Дејан Манасков, Гоце Ојлески, Гоце Георгиевски, Стојанче Стоилов, Никола Маркоски, Филип Лазаров, Ацо Јоновски, Немања Прибак, Жарко Пешевски, Кирил Лазаров, Влатко Митков, Филип Талески, Филип Кузмановски, Велко Маркоски, Мартин Поповски, Филип Миркуловски, Никола Митревски, Марко Нелоски, Мартин Велковски, Никола Костески, Горан Крстевски, Дарко Димитриевски, Костадин Петров, Кирил Колев, Владо Недановски и Даниел Ѓорѓески. Натпреварите со Исланд ќе се играат на почетокот на мај.
сите 53 | | | веќе видена

МАКЕДОНСКАТА ЕВРОВИЗИСКА ПРЕТСТАВНИЧКА ПРОЗБОРЕ ЗА ЉУБОВТА Македонската и германската претставничка за Евросонг, Јана Бурческа и Левина, одржаа заедничка свирка во скопскиот клуб "Јавна соба". Во придружба на бендот "Офбитс", Јана и Левина ја продолжија музичката дружба што започна во Тел Авив, на промотивната евровизиска турнеја... За целиот текст и за фотографиите кликнете тука
сите 10 | | | веќе видена

УШТЕ ТРИ ЛИЦА ВМЕШАНИ ВО ИСТОРИСКАТА КРАЖБА ВО НЛБ БАНКА Полицијата вчера откри нови детали и осомничи уште три лица за историската кражба во НЛБ Банка, за кои постојат докази дека му помагале на главниот трезорист за историскиот грабеж кој се случи минатата недела кога тој од банката украде над три милиони евра. Осомничените ќе бидат предадени на судија на претходна постапка, но не и парите, бидејќи нив ги нема, а никој од осомничените не кажува каде завршиле тие. Како што соопшти МВР, покрај Б.С., осомничен е и неговиот брат Г.С. (43) кој како што неофицијално дознаваме, исто така, бил вработен во една од скопските банки, како и Е.П. (24), вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ Банка и Б.М.(38), пријател на Б.С. , кои му овозможиле да се стекне со имотна корист од 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра. Според досегашниот тек на истрагата, Б.С. на 4 овој месец околу 17:00 часот на шалтерот на кој работела Е.П. се информирал за курсот на еврата и швајцарските франци, со образложение дека некој ...
сите 2 | | | веќе видена

И официјално, по спроведената истрага покрената тужба за Бејли пред суд во САД за делувањето во Македонија Џудишал Воч денеска објави дека според Актот за слобода на информации поднеле тужба против Стејт Департментот и Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) за извештаи и комуникации во врска со финансирањето и политичките активности на Фондацијата Отворено општество – Македонија. Оваа организација која е дел од Фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос доби речиси 5 милиони долари од УСАИД од 2012 до 2016 година. Тужбата е поднесена во суд во САД, објави најреномираната правна организација од САД, Џудишал Воч која што во своите редови има најдобри правници и експерти. Тужбата е поднесена откако и Стејт Департментот и УСАИД не одговориле на барањата од 6 февруари 2017: -Сите податоци кои се однесуваат на грантови, договори или исплата на средства од страна на Стејт Департментот на Фондацијата Отворено општество – Македонија и/или на подружница на Фондацијата. Ова барање ги вклучува сите кои ...
сите 86 | | | веќе видена

Ниту дождот попладнево не ги спречи граѓаните да излезат на улиците во Скопје и да маршираат по добро познатата патека на државноста. Граѓаните јасно покажаа дека ништо не може да ги спречи да излезат на улица и да порачаат дека немаат намера да прифатат спроведување на Тиранска платформа во Македонија, која земјата ќе ја однесе кон федерализација. -Дождот може да ги растопи оние кои се направени од шеќер, а не од титаниум. Дождот може да ги избрише оние кои оставаат траг од креда зад себе, а не оние кои го сочинуваат црвено-жолтото море. Дождот може да ги поколеба оние со волја прицврстена со лак за коса, но не и оние кои од секоја пора дишат за Македонија. Затоа, денес го предводиме Маршот на дождот, порачаа од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.
сите 150 | | | веќе видена

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ ПОРАЧУВААТ ДА НЕ СЕ ОДЛОЖУВА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ МОРБИЛИ Повеќе од една третина од децата на 13-месечна возраст во Скопје не се вакцинирани против мали сипаници. Ова го покажуваат бројките од Институтот за јавно здравје, според кои опфатот на вакцинирани деца со примовакцина против морбили, која се прима со навршени 13 месеци, во Скопје изнесува 66 проценти, односно толку деца ја примиле вакцината. Останатите деца не се вакцинирани. "Од 2.800 деца на возраст од 13 месеци, кои не ја примиле првата доза од МРП вакцината, 2.400 се во Скопје. Досега во Скопје опфатот на вакцинирани не бил низок. Апелирам родителите да ги донесат децата во пунктовите за имунизација и да ги вакцинираат", рече Татјана Баевска - Вучковиќ, директор на Здравствен дом Скопје. Апел да не се одложува вакцинирањето на децата упати и д-р Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство и член на Комитетот за имунизација, која рече дека вакцината е квалитетна, проверена и безбедна и оти со години се ...
сите 66 | | | веќе видена

ПРВИОТ ЧОВЕК НА РК „ВАРДАР“ ПРЕД ПРВИОТ ДУЕЛ СО ФЛЕНЗБУРГ Ден по контроверзниот дуел од фудбалската Лига на шампиони Реал Мадрид-Баерн, судиските неправди се тема и во македонскиот ракомет. Од нив стравува и Сергеј Самсоненко, како што Вардар се подготвува за првиот натпревар од четврт-финалето со Флензбург, кој се игра в сабота во Германија, а свесен за она што $ се случи на неговата екипа против истиот противник пред три сезони. Тој дури најавува радикални чекори доколку Вардар уште еднаш неправедно остане без настап на Фајнл форот во Келн. - Вардар четврта година по ред игра четврт-финале и четири години се бори на и надвор од спортскиот терен да влезе на Фајнл форот. Видовме кои судии ни се одредени и се надевам дека нема да ни се повтори она што се случи пред три години. Ако се повтори, јас ќе се повлечам од ракометот, односно ќе останам само во младинските школи на Вардар. Немам сили веќе да се борам. Годишно вложувам седум милиони евра во ракометните клубови и не сакам по секоја судиска неправда да ...
сите 200 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска изјави дека мандатот за формирање Влада нема да биде врачен се додека правните и политички пречки не бидат отстранети. - Се додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети, рече Иванов по денешната средба со претседавачот на Претседателството на БиХ Младен Иваниќ. Одговарајќи на новинарско прашање дали чувствува одговорност во врска со последиците од кризата, Иванов рече дека тој го почитува Уставот и праксата од 1992 година и дека не чувствува одговорност за кризата. Институционалната криза, додаде Иванов, ќе ја немавме доколку ја немаше платформата која од политичка криза не воведе во институционална криза. - Јас го почитувам Уставот и праксата создадена во 1992 година. Тоа им го кажав и на сите претставници на партиите кога беа на консултации. Треба да се ...
сите 99 | | | веќе видена

Компаниите се повеќе ги користат владините мерки за вработување кои даваат огромни резултати. За тоа зборува и досега најмалата стапка на невработеност во Македонија, 23,1 отсто, рече денеска директорката на Центарот за вработување Скопје Слободанка Алексовска. Последниве десет години, нагласи, стапката на невработеност е намалена за 14 проценти. - Дури и во услови на политичка криза, невработеноста постојано бележи пад благодарение на добро креираните владини политики и мерки, истакна Алексовска на заедничка прес-конференција во Сојузот на стопански комори (ССК) и додаде дека нови 10.000 директни вработувања се предвидени за годинава, но и други, индиректни преку останатите владини програми. Фирмите, подвлече, се повеќе ги користат мерките зашто ефектите се евидентни, а преку нив 43.000 лица се вработени од 2007 година до денес. Според ССК, позитивниот ефект од мерките се согледува преку фактот дека се намалуваат давачките за компаниите, се стимулира нивниот раст и развој и се намалува невработеноста преку ...
сите 8 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама дека целосно ја прифатиле тиранската платформа и го осудува неговото, како што велат, континуирано мешање во внатрешните работи на Република Македонија. - Целосна невистина е дека ВМРО-ДПМНЕ ја прифатило тиранската платформа. Вистината е дека ВМРО-ДПМНЕ ниту некогаш преговараше, ниту се согласи со тиранската платформа. Очигледно е дека Еди Рама со пласирање на ваквите лаги сака да ја релативизира опасноста од тиранската платформа и сака да отвори простор неговиот истомисленик Зоран Заев да ја реализира што поскоро, се вели во демантот од ВМРО-ДПМНЕ. Албанскиот премиер, се додава, освен што се меша во внатрешните работи на Република Македонија, со своите последни изјави за сојузи на балкански држави предизвикува и подгрева поширока дестабилизација на Балканот и ги повампирува идеите за големи држави, што е директно спротивно на европската перспектива на земјите од овој дел од Европа. - Еди Рама е човекот кој срамно и недолично во интервјуа ги ...
сите 96 | | | веќе видена

Неопходно е единство и формирање на институциите во вашата земја, порача шефот на делегацијата на ЕУ Самуел Жбогар при денешната посета на општина Неготино во рамки на кампањата „ЕУ за тебе", која има за цел да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта што и ја дава Европската унија на Македонија. - Секогаш постои вистинско време за многу прашања. Имаше време кое беше одредено за избори и време кое беше оделено за дискуси и за дебати после изборите. Мислам дека е сега време да се постави потребата за формирање на институциите, рече Жбогар, запрашан како ја коментира актуелната политичка ситуација во Македонија. Тој додаде дека е дојдено времето кога сите во државата треба да ја научат лекцијата дека е време да се формира единство и сите да бидат обединети кон една иста цел. - Дојдено е време земјата да се придвижи напред, да се формираат државните институции, да се избере спикерот на Собранието и да се формира Владата. Мислам дека е дојдено време и власта и опозицијата, како и сите луѓе во ...
сите 10 | | | веќе видена

next