Urban Time

Часовниците се еден од основните машки модни додатоци, па поради тоа е многу важно да ги прилагодите на својот стил. Еве неколку предлози на машки часовници за сечиј стил. Класичен тип – овие класични примери се наменети за мажите кои носат часовник затоа што го покажува времето, а не само поради мода. Спортски тип – тип на маж кој сака облеката да е функционална, поразлична, но и трајна. Деловен тип – доколу често носите одела, а и вратоврската е ваш вообичаен додаток, тогаш оваа сезона ова се часовниците кои се како создадени за Вас.
| | веќе видена

Иако сингл животот има одредени предности, сепак кога сте предолго време сами тоа влијае на Вас и ве менува. Навиките тешко се менуваат, па со текот на времето и потешко ќе се одлучувате на врска. Еве неколку знаци дека сте предолго сами. Разговорите со пријателите секогаш се за љубовниот живот, ставовите, како се чувствувате и како е да се биде сингл. Ако на секое кафе станувате сентиментални, тогаш со текот на времето потешко ќе се одлучите за врска. Почнувате со лоша исхрана. Тешко ви е да готвите само за еден, а немате друштво или не сакате да јадете надвор, па се одлучувате за сендвичи. Земавте мачка или куче. Зарем треба уште да се објаснува? Почнавте да размислувате за долго годишните пријателки како за потенцијални партнерки. Не запознавате нови луѓе, не сте склони кој барање на девојка преку интернет. Што друго ви преостанува? Размислувате или излегувате со девојки кои инаку не би имале шанси кај Вас. Бидете внимателни за да не заглавите во некоја лоша врска. Кога ќе помине згодна девојка и ќе ви се ...
| | веќе видена

Промената на стилот можете да ја постигнете не само со избор на бојата на шалот, туку и со начинот на врзување. Доколку не знаете како да го носите или пак, сакате промена ова се некои од многубројните начини.
| | веќе видена

Дали знаевте дека со помош на фенг-шуи можете да привлечете повеќе пари во својот живот? Еве неколку фенг-шуи совети за привлекување на парите. Исчистете го нередот од левиот агол во сите соби. Ако се ослободете од непотребните работи, ќе привлечете позитивна енергија. Поправете ги нефункционалните или скршени работи. Се што не работи не би требало да го чувате во вашиот дом. Исполнете го ова подрачје со симболи на богатство. Тоа би можеле да бидат и слики од некоја луксузна куќа која ја посакувате, модел на јахта или луксузен автомобил. Финансиското подрачје во вашиот дом исполнете го со зелено и виолетово. Зелената боја ја симболизира виталноста, а виолетовата е боја на богатството. Обратете внимание на тоа како се однесувате со парите. Од паричникот извадете се што е непотребно и однесувајте се кон парите како да ги цените и како да имаат голема вредност за Вас. Ако одбивате да се занимавате со пари, парите ќе се одбиваат од Вас. Затоа избегнувајте трошоци, сметките плаќајте ги на време итн... Живејте ...
| | веќе видена

И на прв поглед можете да дознаете дали пред Вас стои женкар или верен маж. Мажите кои имаат многу развиени рамена и тенки колкови се родени заводници, додека оние со големи уши уживаат во самотијата, а треба и да се чувате од нив. Заводниците имаат широки рамена Мажот кој има развиени рамена и тесни колкови е роден заводник. Ужива во флертот и љубовните авантури поради што не може да остане само со една девојка. Меѓутоа и со него можете да имате сериозна врска и долг брак затоа што е премногу романтичен. Ваквите мажи се во состојба секојдневно да ја опсипуваат својата избраничка со внимание и бакнежи. Високо чело – чувствителен тип Ако на прв поглед ви се допадне некој кој има високо чело, треба да знаете дека пред Вас стои чувствително и суштество кое ужива да фантазира. Со него секогаш ќе ви биде забавно затоа што тој сака да и приредува мали и слатки изненадувања на партнерката. Доколку пак, запознаете маж со коцкасто чело, бидете внимателни затоа што тоа е знак дека е ладен и тежок на зборови. ...
| | веќе видена

Иако вечерните здолништа сеуште “владеат” на црвениот тепих, секогаш се наоѓа и по некоја дама во класично одело. Долгите и широки ногавици ја издолжуваат фигурата, а сакоата со длабоко деколте и интересни детали овој деловен изглед го претвораат во гламурозна креација.
| | веќе видена

Еве еден здрав и природен начин да се справите со дебелината – сменете ги оние навики кои допринесуваат за зголемување на тежината. За оние што сеуште немаат такви проблеми – подобро е да се спречи, одошто да се лечи. Поголем дел од „дебелечките“ навики во оваа листа најверојатно ви се познати, ама некои од нив ќе ве изненадат. 1. Гледање телевизија Долготрајното седење пред телевизор е речиси сигурен индикатор дека ќе се здебелите. Неодамешното истражување покажа дека луѓето кои гледаат телевизија по два часа на ден се повеќе склони кон дебелеење одошто оние кои тоа го прават само по половина час дневно. Кога гледате телевизија вие сте практично неподвижни. Отчукувањето на срцето, крвниот притисок и метаболизмот се намалени што резултира со губење само на 20 до 30 калории на час. Истражувањето направено на Харвард Универзитетот покажа дека постои поврзаност помеѓу количината на храната што ја внесуваат децата со времетраењето на останувањето пред телевизор. 2. Брзо јадење Ова е честа навика во ...
| | веќе видена

Жените им даваат на мажите милион знаци дека се или не се заинтересирани. Но, најголемиот знак дека не е заинтересирана, а Вие мислите дека е (што е доста збунувачки) е кога се жали за нејзиното момче. Само ако се жали, не значи дека сака да го остави. Дури и ако поминува доволно време со Вас и ви кажува дека и е убаво со Вас, таа не бара состанок туку емоционална потпора која можеби во тој момент не ја добива од нејзиното момче. Не сака да го изневери, па најверојатно бара внимание. Внимание, кое не го добива доволно од нејзиното момче, па поради тоа ги шири крилјата и бара внимание на друго место. Девојката која ви се допаѓа сигурно нема намера да ве повреди или се што прави, прави несвесно. Ова можеби нема да ви се допадне, но најверојатно сте се нашле на вистинското место во вистинско време и сте станале “жртвата” кој ќе и го даде потребното внимание. Сака да се чувствува ценето од нејзиното момче, не од Вас. Ќе флертува со Вас толку многу што можеби по некое време и ќе се заљубите во неа, но штом ...
| | веќе видена

21.12.2012 е денот кој се смета дека ќе го промени светот. Според пророштвото на Маите, на овој ден сите живи суштества ќе се соочат со крајот на цивилизацијата. Но, дали навистина е така? Не знам дали имате забележано, но работите кои отсекогаш се знаеле како што е моќта на мислата, на позитивното мислење или на човекот воопшто, станаа поактуелни откако влеговме во новиот милениум. Во ерата на материјалното, повторно малку од малку почна да се гледа она, суштинското, вистинските вредности и квалитети на луѓето. Но, од друга страна и стравот за целосно уништување на светот, почна да ги тресе сите живи суштества на планетава. Од 21.12.2012 година всушност треба да почнат промените за целиот свет во свеста и перцепцијата на реалноста. Ќе почнеме да ја отфрламе целата технологија која сега ја познаваме, ќе ги отфрлиме времето и парите, нашата планета и целиот Соларен систем ќе влезат во галаксијска синхронизација со остатокот на Универзумот... Најинтересно од сите овие тврдења е тоа дека ќе влеземе во некоја ...
| | веќе видена

Како се ближи крајот на 2012 година, америчкиот институт за бои, “Pantone” веќе ја прогласи бојата која наредната година ќе завладее со нашата гардероба. Смаградно зелената боја, во овогодинешниот избор апсолутно ја победи конкуренцијата, па е претставена како боја на 2013-тата година.
| | веќе видена

Вистинското пријателство кое трае цел живот е непроценливо богатство кое ја облагородува секоја личност. Понекогаш не е лесно да се биде добар пријател, но секој со малку труд може да ги подобри пријателските вештини. Биди тоа што си Првиот чекор во остварувањето на доброто пријателство е да се има добар однос со самиот себе, односно да се биде задоволен од себе. Исто така, имаш што да им понудиш и на другите бидејќи не си постојано опседнат со самиот себе, односно со својот имиџ и репутацијата. Самоуверен си, па со пријателите го поминуваш времето затоа што сакаш, а не затоа што мораш. Без грижа - патот до самопочитта и прифаќањето на самиот себе е долг колку и самиот живот. Избери паметно Односот помеѓу двајца пријатели бара голема количина време и енергија, а нив за жал ги имаме во ограничени количини. Значи, одреди ги луѓето со кои сакаш нешто повеќе од поздравување кога ќе се сретнете. Води се од начелото дека блискоста е многу поважна од бројот на пријателите. Најди време за пријателите За ...
| | веќе видена

Во кое време жените би требало да престанат да ја следат модата? Одговорот на ова прашање понекогаш е краток. Никогаш не сте престари за да ги следитемодните трендови, но како што не се сите трендови прифатливи еднакво за сите жени со оглед на фигурата и карактерот, така и сите модни трендови не треба секогаш да се следат. Важно е на модните трендови никогш да не гледате со “скептично око” и да ги бирате парчињата кои ви одовараат, не оптеретувајќи се со тоа што другите го носат. Без оглед на тоа колку сте стари, по правило се препорачува да облечете едно, до две модни парчиња, а остатокот да го повеќе да го ускладете со својот облик на тело и карактерот отколку со модата, најдобро со квалитетни класични парчиња. Мешањето на класични со нови модерни парчиња е начин на кој што би требало да се облекува секоја жена.
| | веќе видена

Иако убавината е релативен поим факт е дека поголемиот број од мажите ги забележува убавите, односно негуваните жени. Зошто? Истражувањата покажуваат дека мажите исчитуваат многу повеќе информации од жените отколку што може да претпостават припадничките на понежниот пол. Интересно е тоа што мажите во убавиот изглед на жената не гледаат само убавина, туку исчитуваат далеку подлабоки пораки. Поточно, тие мислат дека убавите жени повеќе се грижат за себе и за своето здравје, што делува привлечно за мажите. Жена која се грижи за себе остава впечаток на самоуверена, одговорна и стабилна личност, а тоа им се допаѓа на мажите. Потсвесно веруваат дека ваква жена лесно би можела да се грижи за нив.
сите 2 | | | веќе видена

Разните диети можат да бидат многу корисни, но и многу опасни. Кога станува збор за пропишана исхрана која ја препорачуваат разни доктори и нутриционисти, успехот е загарантиран. Иако тоа на хартија звучи многу едноставно, реално е многу тешко. За да не гладувате и не губите залудно време, ви ги кажуваме 6. најчести грешки кои ги правиме додека сме на диета. 1. Избор на храната Избравте диета која ви одговара, но еден производ не може да го најдете, па го заменувате со друг по ваш вкус. Доколку се држите до диетата, оваа грешка не смеете да ја правите. 2. Изгладнување Секоја здрава диета треба да содржи барем четири до пет дневни оброци. Мали, но хранливи оброци нема да го оптоварат вашиот желудник, а на вашето тело ќе му пружите она што му е потребно. 3. Експресно слабеење Иако бројните реклами за диета и диетални производи нудат експресно губење на килограми, бидете реални. Килограмите не се добиваат преку ноќ, па од таму логично е дека од нив не треба брзо да се решите. 4. Диета и само диета Сите ...
| | веќе видена

За мажите е потребно да имаат самодоверба, а нивната упорност во удварањето е условена за да освојат што е можно повеќе жени и да добијат што повеќе потомци. Мажите кои штотуку биле одбиени и продолжуваат да се удвараат и да им пристапуваат на жените, имаат и поголем успех со нив, тврдат научниците на универзитетот “Massachustts”. Доколку мажот процени дека и е симпатичен на жената, ќе биде поупорен во удварањето, но мажите во околу 50% од случаите погрешно проценуваат. Еднакво грешат сите мажи, а колку подобро изгледа жената на која се удвараат, толку е поверојатно дека мажот ќе погреши во читањето на сигналите. Затоа е препорачува мажот да има “дебела кожа” и да не го погодуваат одбивања од женска страна. Овие сознанија научниците ги поврзуваат со еволуцијата и фактот дека мажите секогаш грешеле во нивната проценка, но остануваат упорни со цел да освојат што е можно повеќе жени и да имаат што повеќе потомци.
| | веќе видена

Кога се наоѓаме на ниски температури, телото е присилено да ги согорува наталожените масти и да ги претвори во топлинска енергија со цел да одржи прифатлива телесна температура. Ако сакате мала, но доста корисна помош во потрагата по идеалната линија, зимата е вистинското решение за тоа.Студијата спроведена во лондонскиот универзитет Collegeu покажала дека студот помага при губитокот на килограми, а додека топлите простории и домови се најголемите непријатели на слабото и витко тело, вели TuttoGratis. Како стојат работите? Водителката на истражувањето Фиона Џонсон објаснува дека седењето во топол дом е лошо за тежината и телото кое притоа не се движи, само ја таложи енергијата во масти. Тоа не значи дека треба да се опуштите и да поченете да трчате по студот или пак да стоете на ладно се со цел да ослабите. Најпрво обидете се да пешачите од работа до дома, од дома до училиште, до град, да пешачите со вашето домашно милениче или да вежбате добро облечени. Вашето тело, на ниските температури ќе троши повеќе ...
| | веќе видена

Дали сте гуру на подрачјето на убавината или вашата шминка се состои од евтина маскара и парфем купен на пазарот? 1. Кои од наведените намирници се природни избелувачи на забите? А. Зелен чај Б. Јагоди В. Лимон Д. Банани 2. Кој балзам најдобро штити од пукање на усните? А. Минерално масло Б. Со вкус В. Какао путер Г. Во боја 3. Колкав процент жени размислуваат за употребата на ботокс? А. 17 отсто Б. 34 отсто В. 47 отсто Г. 68 отсто 4. Вистина или лага? Кремите за целулит не функционираат. А. Вистина Б. Лага 5. Русокосите треба да избегнуваат? А. Шминка без сјај Б. Светкава сенка В. Темни бои. Г. Златна сенка 6. 80 отсто од оштетувањата на кожата предизвикани од сончевите зраци настануваат пред? А. 18 година Б. 27 година В. 35 година Г. 45 година ТОЧНИ ОДГОВОРИ 1. Б и В. Јагодите и лимонот се природни избелувачи на забите, но превенцијата е клуч на здравата насмевка. Затоа, престанете да пушите и намалете го кафето. 2. В. Некои вообичаени состојки во балзамот за усни всушност може да имаат контраефект. ...
| | веќе видена

Колку и да се разликуваат меѓу себе, луѓето имаат потреба да сакаат и да бидат сакани. Исто така, сите сме еднакви кога станува збор за квалитетите кои сакаме да ги има нашиот партнер. Но, пред да барате совршенство од него, запрашајте се кои квалитети Вие ги поседувате. Самодоверба Не постои магична формула за стекнување на самодовербата, но за почеток доволно е искрено да се соочите со она што не го сакате на себе и да се потрудете да го промените тоа. Смисла за хумор Прашајте било кој што бара кај партнерот и сигурно ќе ви каже дека тоа е една од најпосакуваните особини. Изглед Секако дека изгледот е важен, но поголемиот дел од луѓето не бараат совршенство. Освен тоа, вкусовите се разликуваат, па не ги привлекува сите истиот изглед. Добар секс Нормално е дека понекогаш сте несигурни кога станува збор за сексот. Да се биде добар во кревет води до поголемо уживање во сексот. Забавувајте се, бидете креативни и препуштете се. Прифаќање Чувството дека сме сакани и дека некој не прифаќа е еден од ...
| | веќе видена

Една третина од животот поминуваме во спиење, па изборот на вистинската перница е прилично важен. По правило, се препорачуваат перници полнети со пердуви, освен за лицата кои страдаат од алергии. Исто така, бирајте перница која е поцврсто полнета, бидејќи е поудобна и трае подолго. Што се однесува до цврстината, стручњаците препорачуваат неколку варијанти во зависност од тоа во каква положба спиете. На грб... За оние кои спијат на грб, најдобра ќе биде перница со средна цврстина која ја поддржува природната кривина на рбетот, главата, вратот и рамената. На страна... Ако спиете на страна, вашата перница треба да ја поддржува главата и вратот за да може рбетот да остане рамен - затоа изберете што е можно потврда перница. На стомак... За оние кои спијат на стомак перницата би требала да биде мека и што е можно пониска, за да може главата и вратот да бидат во што е можно поприродна положба.
| | веќе видена

Вчера, во “Метрополис арена” се оддржа главната вечер на “Таксират”, на која изведувачите кои настапија го направија најлудото издание до сега. Финалето за четиринаесетото издание на фестивалот беше најлудото издание на “Таксират” до сега. На финалната вечер настапија ТАЊА СТИВЕНС, најдобриот “лајв” бенд годинава според списанието “Метал Хамер” – СКИНДРЕД, културната македонска рап унија ЧИСТА ОКОЛИНА, панк-ска бунтовниците ЧЕ СУДАКА, регионалните рок херои ВАН ГОГ, таткото на електро-свингот ПАРОВ СТЕЛАР и еминентниот виртуоз на балканската електро сцена КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ. Финалето го отвори влијателната реге икона Тања Стивенс, која со својата музика како за почеток ги опушти сите присутни и ги подготви за она што следуваше. “It’s a pity” беше најмногу пеаната и песната со која што Стивенс го заврши својот прекрасен настап. “Скиндред” беа оние кои продолжија со загревањето на атмосферата. Најдобриот “лајв” бенд годинава на публиката и пружи многу поголемо уживање од нејзиното очекување. Добро познатата ...
сите 8 | | | веќе видена

next