Urban Time

Оброците во кои преовладуваат супи и салати се најдобрите сојузници во слабеењето. Таа храна содржи течност, влакна, витамини и минерали неопходни за здравјето и добриот изглед. Супите подгответе ги од зеленчук, нискокалорична риба или месо. Избегнувајте го непотребното додавање мрснотии, млеко или јаглехидрати. Супите и салатите ќе ве заситат и ќе ги спречат нападите на глад, кога често посегнуваме по висококалорични намирнициа богати со нездрави масти и шеќер. Но, не заборавајте дека посакуваниот резултат нема да го постигнете без вежбање. Добро наспијте се, бидејќи недостигот на сон исто така ги забавува метаболитички процеси. Јадете бавно и спуштајте ја вилушката по секој залак. Вашиот мозок ја препознава ситоста со 20 минути задоцнување.
| | веќе видена

Поголема доза на шолја кафе во текот на денот може да го подобри размислувањето и помнењето, да ве одржува бистри и свежи, како и да го подобри помнењето во текот на подоцнежните години. “Секогаш сметавме дека кофеинот е лош, но најновите истражувања покажуваат дека истиот може да биде многу корисен”, вели американскиот нутриционист Кит Ајуб. Кај жените постари од 65 години, консумирањето на едно кафе во текот на денот може да ја заштити и засили способноста за размислување. Експертите заклучиле дека жените кои пијат повеќе од три шолји кафе или чај дневно, со текот на времето помалку ја губат меморијата. Меѓутоа, докторите преупредуваат дека постарите не треба да брзаат и да не почнуваат да пијат повеќе кафе. “Лековите кои ја контролираат работата на срцето и крвниот притисок, не се согласуваат секогаш со кофеинот, така да луѓето треба многу да внимаваат со додавањето на кофеин во исхраната”, велат докторите.
| | веќе видена

Иако лекарите често советуваат дека чоколадото треба да се исфрли од исхраната, наведувајќи дека е причина за дебелеење, запек, лош тен, експертите дошле до заклучок дека црната чоколада е корисна за човековиот организам. Како што наведуваат британските и американските експерти, постојат три причини за консумирање на црната чоколада – заштита од стрес, намален ризик од инфаркти и брзо согорување на маснотиите. Луѓето јадат црно чоколадо се заштитени од стресот на кој е изложен организмот во текот на физички напор. Количината на чоколадо сепак треба да се ограничи на 100 грама и тоа оние кои содржат најмалку 70% какао, а препорачливо е да се јаде два часа пред спортски активности. Чоколадото го намалува ризикот од миокарден инфаркт. Шансите за инфаркт во некои случаи се намалуваат дури за 57%, бидејќи неколку коцки чоколадо на ден имаат ист ефект како и аспиринот, кој се зима за намалување на коагулацијата на крвта и ризикот од затнување на артериите. Лековитоста на црното чоколадо е поврзано со ...
сите 2 | | | веќе видена

Проценувањето на нечиј карактер, покрај другото, се темели и врз многу едноставни секојдневни работи како што е на пример температурата на пијалакот кој се држи во рака, се тврди во истражувањето спроведено во САД. Ова истражување дошло до сознание дека луѓето, другите ги перцепираат како многу почувствителни и подарежливи ако во рацете држат филџан со кафе. Обратното важи за ладните пијалаци. Исто така, повеќе сакаат да земат или да дадат нешто од или на личност која во рацете држи нешто топло, што доведува до заклучок дека имаме поинаква перцепција за луѓето зависно од објектот што го држат во своите раце.
| | веќе видена

Триковите кои стручњаците ги препорачуваат во борбата против мрсните перничиња на прв поглед се "ситница", но научно е докажано дека помогнуваат. Но најважно е да не ги мешате гладот и жедта. На многумина им се чини дека се гладни кога всушност се жедни. Кога нешто ќе посакате да изедете прво испијте една чаша вода. Потоа потребата за храна најчесто се губи. Обидете се... 1. Јадете полека - на тој начин побргу ќе бидете сити. Имено, потребни се 20 минути за желудникот да му сигнализира на мозокот: "Сит сум"! Овозможете му го тоа постепено и без брзање. 2. Појадувајте - ако тоа не го направите метаболизмот ќе работи само со половина сила и телото потребното гориво ќе го зема од мускулите, а не од мрсните наслаги. Појадувајте најдоцна во 10 часот, на пример јогурт и свежо овошје. 3. Џвакајте - некои студии покажале дека редовното џвакање на мастика (секако без шеќер) помогнува во слабеењето. Мастиките со вкус на цимет ја намалуваат желбата за слатко. 4. Прво супа - а потоа остатокот од ручекот. Немрсна, ...
| | веќе видена

Легендарната група “Дјуран Дјуран” ќе настапи на скопското Кале и тоа на 7. јули. Ова гостување е во рамките на нивната светска турнеа, а прво во Македонија. Организаторите Авалон повеќе информации најавуваат за 16. мај, но едно е сигурно, легендите “Дјуран Дјуран” летово сигурно доаѓаат во Скопје.
сите 3 | | | веќе видена

Без оглед дали пушите, пиете кафе или едноставно само сакате да ги избелите, постојат неколку брзи и безболни начини за побели заби. Еве кои се тие: 1. Стариот метод за избелување Овој начин е познат уште во старо време, а многу тврдат дека навистина делува. Измешајте една лажица сода бикарбона, малку сол и неколку капки јаболков оцет. Смесата би требало малку да запени и спремни сте за четкање. Кога ќе завршите со четкањето, забите измијте ги со обична паста за заби. Овај метод смеете да го практикувате најмногу еднаш неделно. 2. Избелување со јагоди Ова и нас не изненади, но кој ја испробал оваа техника, сигурно бил и задоволен. Триењето со цела или згмечена јагода по забите навистина ги белее вашите заби. Јагодите прават чуда заради ензимот кои ги содржат. Тој ензим ем ги избелува ем ги чисти забните наслаги. Заради високиот процент на шеќер кои го содржат се препорачува веднаш потоа да ги исчеткате забите со обична паста. 3. Избелување со помош на пероксид и сода бикарбона Ефтин и едноставен начин ...
сите 2 | | | веќе видена

Во последните неколку години психолозите и истражувачите напорно работат на тоа да го најдат одговорот на прашањето кое претходно беше цел на потрагата само на филозофите: Што не прави среќни? Научниците ги проучуваа различните култури и луѓето од цел свет за да откријат како парите, ставот, културата и нашите секојдневни навики влијаат врз нашата благосостојба и дојдоа до заклучок дека најмногу од нашите акции зависи нашата среќа и задоволство од животот. Еве неколку научно докажани стратегии кои можат дa ве направат среќни. 1. Ценете ги секојдневните моменти Паузирајте малку и обрнете внимание на малите нешта, помирисајте цвеќе или гледајте како си играат децата. Кај учесниците во една студија кои посветиле време за да ги „вкусат“ малите секојдневни нешта кои инаку во забрзаното секојдневие би ги занемариле или кои посветиле време на тоа да размислуваат на пријатните моменти кои им се случиле во денот, депресијата се намалила, а нивната среќа станала поголема. 2. Избегнете го споредувањето ...
| | веќе видена

Постои едно непишано правило дека кога станува збор за љубовта не би требало да се однесуваме поинаку отколку што се однесуваме во преостанатите сфери од животот. Сепак, кога емоциите ќе преовладаат над здравиот разум ова е полесно да се рече отколку да се исполни. Припадничките на понежниот пол најчесто прават три круцијални грешки кога станува збор за љубовниот живот и тоа: 1. Мала самодоверба Како може некој да ве сака и почитува доколку и самите не ја сакате жената која што сте? На крајот на краиштата која сакате да бидете? Во време кога жените се под притисок да изгледаат совршено, многу од нив забораваат дека надворешниот изглед треба да е усогласен со внатрешната благосостојба. Па токму затоа по некогаш од надвор изгледаат одлично, но во суштина воопшто не се задоволни со себе и со сопствените достигнувања. Несомнено е потребно да се поработи на самодовербата. 2. Јас јас и само јас Некои немаат самодоверба, а други мислат дека се Сонце и сите се вртат околу нив. Ниту пренагласеното однесување и ...
| | веќе видена

РеВолт е бенд кој постои од 2006 година,кога бендот започна да компонира авторска музика. Првите настапи ги има низ многубројните локални клубови низ цела Македонија... Со авторска музика има настапено два пати како учесник на Рок фест 2007 и 2008 година во МКЦ, потоа Демофест 2009 г. во клуб Кастро, гитаријада во Гевгелија и многу други... Бендот има реализирано и неколку телевизиски настапи на две национални телевизии каде што има презентирано четири авторски нумери кои можат да се најдат на албумот Времеплов кој воедно е и прв албум на бендот. Албумот Времеплов се состои од 11 композиции на македонски јазик кој е снимен при крајот на 2011 година а испечатен како самостојно издание во месец март 2012 година. Музиката, текстот и аранжманот се на Оливер Панев и Игор Панев. Инаку албумот може да се најде на интернет и е бесплатен за симнување. Целта на бендот е да го оживее и врати автентичниот рок звук во Македонија,звук кој денеска е измутиран и неоправдано заборавен, и се движи (не еволуира) во погрешни ...
сите 2 | | | веќе видена

Веројатно секој од вас барем еднаш се нашол во ситуација кога е сам и прави некои невообичаени работи, мислејќи дека никој не ве гледа. А кои се тие, погледнете во продолжение: 1. Пред огледало се замислувате како би изгледале со поголеми гради 2. Бришете прав со влажни марамици 3. Ја имитирате мајката на момчето 4. Низ шпионка ги набљудувате луѓето што поминуваат низ ходникот на вашата зграда. 5. Склучувате луди пактови за диета со самите себе 6. Се преправате дека слаткото внуче е ваше дете додека го шетате низ паркот 7. Ја мирисате облеката што сте ја соблекле за да процените дали е за перење 8. Танцувате пред огледало
| | веќе видена

После четири години од концертот одржан во Охрид на 3-ти август во 2008 година, македонската публика повторно ќе има шанса да го види Лени Кравитц во живо. Како што најавија од Авалон, настапот на Кравитц е закажан за 2-ри октомври во арената “Борис Трајковски” во Скопје. Инаку она што е многу важно, концертот на Лени Кравитц во Скопје ќе биде првиот концерт со комплетно ново решена акустика во салата “Борис Трајковски” која ќе се поставува летово. Македонија е дел од најавената европска турнеја на Kravitz насловена како „Black and White“ според псоледниот негов албум „Black and White America“, кој го обајви минатата годинапо три години пауза. Ова е деветти по ред музички албум на пејачот кој беше издаден во енговата нова продукциска куќа „Atlantic and roadrunner records“.
сите 18 | | | веќе видена

Нешто од она што се наоѓа во нашиот фрижидер може да биде лековито, а нешто и не толку корисно. Има некои факти кои можеби ги знаеме или тек ќе ги дознаеме: Факт 1: Дали знаете дека кафето не отрезнува? После бурна ноќ и долгочасовна дружба со алкохол дел од нас посегнуваат по кафе со надеж дека ќе не разбуди или барем малку освести. Но тоа не е така. Кафето ниту не спасува ниту ни помага во мамурлакот. Најдобар совет од научниците е пред легнување две чаши вода. Факт 2: Мразот спречува главоболка При чувство на главоболка поголем дел од нас посегнуваат по аналгин, аспирин, кафетин итн. Дел од нас излегуваат на воздух, на прошетка, пијат кафе и слично. Меѓутоа како добар рецепт е кесе со мраз или замрзнат зеленчук. Го ставаме над глава и за 10 минути ќе се чувствувате подобро. Студот го намалува воспалението, па затоа болката станува послаба. Факт 3: Кокосот (не) е корисен Некои експерти тврдат дека тропското овошје го зајакнува имунитетот па дури и спречува појава на срцеви заболувања, меѓутоа не ...
| | веќе видена

Вечерва со почеток во 22:00 часот во Метрополис Арена ќе се одржи првата White Dimension забава во Македонија. Според имињата кои ќе настапат ова би требало да биде уште една одлична журка, која се надеваме ќе стане традиција во иднина. Вечерва на White Dimension свој сет ќе имаат македонските диџеи Navigator, Babura, Satelitte, Nikifor, Branchez, Bobi, Iceberg, Lefanq и Marga Sol, како и специјалните гости, веќе легендите на светската диџејска сцена Judge Jules и Tom Novy. Карти сеуште може да најдете по цена од 300 денари и тоа во Југотон, www.mktickets.mk , и во продажните мрежи на TOBACCO, Together и 24/7 низ Македонија.
сите 3 | | | веќе видена

Еден од најпопуларните диџеи и продуценти на денешницата Армин Ван Бурен го потврди својот настап на овогодинешното издание на фестивалот Green Beach Festival кој оваа година се одржува по трети пат, а е во организација на Password Production и Octopussy Entertainment. Оваа година на 2. август на плажата Парк во Охрид, македонската публика ќе има можност да се забавува со една од најголемите ѕвезди на транс сцената. Мора да се напомене дека за време на турнеата, Охрид е единствена локација која ќе ја посети во регионот. Дополнителни информации за продажбата на билетите за Green Beach Festival 3, ќе бидат дополнително објавени.
сите 4 | | | веќе видена

Мажите кои навистина сакаат да бидат среќни во животот треба да се стремат кон тоа да најдат пообразована жена. Не е во прашање никаква дискриминација, туку ова се резултати од истражувањето кое покажува дека мажите се посреќни ако се во брак со паметна жена. Секоја дополнителна година на образование на жената ја зголемува веројатноста дека мажите ќе бидат позадоволни во животот, покажува истражувањето спроведено во Австралија. “Колку е жената пообразована, толку е мажот посреќен” - стои во студијата која е спроведена на 5000 австралијанци. Но истражувачите предупредуваат дека можеби и не е тоа правата причина за овие резултати. Пообразованите жени реално заработуваат повеќе, па би можело и тука да се гледа клучот за среќен брак помеѓу мажите и паметните жени.
| | веќе видена

Британските научници дојдоа до заклучок дека луѓето кои се будат во раните утрински часови се повитки, посреќни и поздрави од оние кои остануваат подолго во кревет. Исто така, ранобудниците побрзо ги завршуваат утринските задачи и вложуваат повеќе труд на работното место. Лицата кои спијат до подоцна имаат поголеми шанси да бидат изложени на депресија и стрес и почесто имаат проблеми со прекумерна тежина. Во истражувањето учествувале 1.068 возрасни лица, кои одговарале на прашања поврзани со личната среќа, стравовите, физичкото здравје, прехранбените навики и времето минато во спиење. Се покажало дека „утринските луѓе“ стануваат пред 7 часот, а дека „вечерните луѓе“ остануваат во кревет барем до 9 часот, но за викенд и двете групи стануваат подоцна од вообичаеното. Научниците веруваат дека подоброто здравје на ранобудниците се должи на тоа што успеваат навреме да ги завршат обврските и со тоа полесно се носат со модерниот хаотичен живот.
| | веќе видена

Жените имаат сосема поинакви потреби за храна во споредба со мажите. Еве неколку правила за урамнотежена исхрана кај жените: Внесувајте млечни производи Како што старееме, телото послабо прави залихи на калциум, па затоа коските стануваат слаби и кршливи, што води до остеопороза. Затоа е важно во младоста да се внесува повеќе калциум. Тој најдобро се апсорбира во комбинација со витамин Д, а двата се содржат во повеќето млечни производи. Растителни влакна На телото му се потребни растителни влакна, кои се содржат во јаглехидратите. Растителните влакна го чистат телото од вишокот хормони, а дневно во просек ни се потребни околу 25 грама влакна. Брусница Брусницата е најдобар сојузник против уринарните инфекции, но не претерувајте, околу 250 грама дневно е сосема доволно. Освен тоа, брусницата е богата со витамин Ц. Вода Потребни ни се околу 8 чаши вода дневно, за да го одржиме телото хидрирано и здраво.
| | веќе видена

Жените кои повремено си дозволуваат мали задоволства се многу посреќни од оние кои за сè се воздржуваат, покажува едно истражување во Велика Британија. Научниците тврдат дека луѓето кои имаат силна самоконтрола и си го ускратуваат секое задоволство треба да го почитуваат правилото за умереност, бидејќи постојаното скратување предизвикува лутина. Истражувањето кое опфатило околу 2000 жени покажало дека речиси 90% од нив попуштаат и ги прекршуваат сопствените правила одвреме навреме, но голем дел од нив потоа чувствуваат грижа на совест. Научниците препорачуваат дека луѓето треба да се научат да уживаат во повремените мали „прекршоци“ без потоа да се чувствуваат разочарано и да си се лутат самите на себе.
| | веќе видена

next