Urban Time

Некои велат дека облекувањето не го прави човекот, додека некои го тврдат спротивното. Без оглед со која теорија се сложувате би ви било интересно да дознаете што велат експертите за поврзаноста на плакарот со перцепциите на проблемот. Го задржувате секое парче облека што некогаш сте го имале Најверојатно сте многу врзани за минатото и тешко заборавате, тие работи во вашиот плакар имаат посентиментална вреднот отколку што мислите. Размислете за златното правило на плакарот: Секогаш кога ќе купите нешто ново – фрлете нешто старо. Носете најчесто нутрални бои и немате многу модни додатоци Често заглавувате и во психолошката рутина бидејќи сметате дека е попријатно да живеете така отколку да се вознемирувате со нови случувања. Можеби и се плашите да го свртете вниманието кон себе. Размислете за отстапување од рутината, почнете од ситниците за да креирате малку возбуденост за својот мозок. Развеселете се со нешто, па дури и ако знаете дека тоа нема да го носите. Носите облека со поголем конфекциски број ...
| | веќе видена

Триковите кои стручњаците ги препорачуваат во борбата против мрсните перничиња на прв поглед се "ситница", но научно е докажано дека помогнуваат. Но најважно е да не ги мешате гладот и жедта. На многумина им се чини дека се гладни кога всушност се жедни. Кога нешто ќе посакате да изедете прво испијте една чаша вода. Потоа потребата за храна најчесто се губи. Обидете се... 1. Јадете полека - на тој начин побргу ќе бидете сити. Имено, потребни се 20 минути за желудникот да му сигнализира на мозокот: "Сит сум"! Овозможете му го тоа постепено и без брзање. 2. Појадувајте - ако тоа не го направите метаболизмот ќе работи само со половина сила и телото потребното гориво ќе го зема од мускулите, а не од мрсните наслаги. Појадувајте најдоцна во 10 часот, на пример јогурт и свежо овошје. 3. Џвакајте - некои студии покажале дека редовното џвакање на мастика (секако без шеќер) помогнува во слабеењето. Мастиките со вкус на цимет ја намалуваат желбата за слатко. 4. Прво супа - а потоа остатокот од ручекот. Немрсна, ...
| | веќе видена

Упорноста, трпението и критичко размислување се само некои од вештините потребни за успех било на еловен или приватен план. Тие не се учат на училиште, туку се градат со развојот, дел се од карактерот, личноста и се стекнуваат со работа. Еве неколку вештини кои би било добро да се усовршат, а кои би можеле да ви помогнат на работа, но и во приватниот и семејниот живот. Говорење во јавност Да се говори јасно, уверливо и самоуверено пред публика (без разлика дали брои една личност или илјада) е важна вештина која е добро да се има. Луѓето кои не се срамат да говорат во јавност имаат повеќе самодоверба и привлекуваат повеќе внимание. Организираност За успех треба да се имаат организациски способности, да се насочи енергијата таму каде што е потребно и да се има силно чувство на дисциплина. Оваа карактеристика е посебно важна доколку имате специфична работа и семејство. Да се управува и балансира со двете е квалитетот кој се бара. Критичко размислување Денес сме повеќе од било кога изложени на масовни ...
| | веќе видена

Во неутралните бои ги вбројуваме црната, белата, сивата и различните нијанси на смеѓа. По правило овие бои можат да се комбинираат со сите бои и креации. Додатно во неутралните бои можат да се вбројат и маслиновата, сребрената, златната и кремавата. Овој збир на бои креира палета на која се темели гардеробата на поголемиот дел од жените, без оглед дали ја пратат модата или не. Затоа на секоја жена и требаат црни и смеѓи чевли. Можеби се досадни, но не можете да ја игнорирате нивната широка можност за комбинирање. Неутралните бои се отпорни на трендовите, т.е. можете да ги носите во повеќе пригоди. Тие се флексибилни затоа што можете да ги комбинирате со било која друга боја, а да не изгледате нападно, па ќе ви помогнат да се чувствувате поудобно во било која прилика без претерана воочливост. При купувањето на облека би требало да го следите правилото најскапата облека да ви биде во неутрални нијанси, а онаа поефтината во други бои. Така најдобро ќе ги искористите потрошените пари. Ако припаѓате на топлиот ...
| | веќе видена

Да изгледате добро не значи само да облечете нешто што мислите дека добро ќе ви стои. За да изгледате добро, мора да знаете што ви стои. Се работи за нагласување на вашите најдобри карактеристики и прекривање на она што не сакате да биде приметено. Ако сакате да изгледате добро, за почеток мора да се погледнете самокритично во огледало, да ги утврдете своите контури, облик, пропорција и бојата на тенот. Нема да изгледате добро ако го носите она што го носи и вашата пријателка или ќе го купете точно она што сте го виделе на куклата во подавницата. За да изгледате добро мора да го разбирате своето тело. Ова се најважните работи кои треба да ги научете за модниот стил: - Некоја облека и модни трендови едноставно не изгледаат добро на Вас. - Само поради тоа што се чувствувате удобро, не значи дека изгледате добро. - Живееме во плиток свет каде што луѓето се проценуваат според изгледот. Поради тоа впечатокот кој го оставате е многу важен, без оглед на тоа дали ви се допаѓа таа мисла. - “Што повеќе – тоа подобро” ...
| | веќе видена

Една од причините поради кои мажите ги губат своите девојки е тоа што не се доволно романтични. Понекогаш романтичноста ќе се изгуби после неколку месеци, понекогаш после неколку години, но доколку не сакате повторно да бидете сингл, вратете ја под итно. Еве неколку сигнали дека сте станале неромантични: 1. Вечера со свеќи доаѓа во предвид само доколку снема струја. 2. Единствената прошетка ви е онаа до корпата за ѓубре. 3. Поклони и купувате без да се консултирате со некој друг. 4. Киното не сте го виделе веќе со месеци. 5. За секоја прослава донасате цвеќе. А што друго? 6. ...А цвеќето сте го купиле на бензинска. 7. Во вашата глава романтичната вечера ја приготвува ТАА. 8. Чоколада и купувате само ако е на распродажба во супермаркетот. 9. Ја бакнувате само ако е тоа дел од предигра. 10. Спонтаност?! Што беше тоа?!
| | веќе видена

“Песимистот гледа тешкотија во секоја можност, а оптимистот можност во секоја тешкотија”. Една од најпознатите изреки на Винстон Черчил вели дека оптимистите и песимистите имаат фундаментално различен начин на гледање на светот. Неодамнешните истражувања покажаа дека оптимистите и песимистите различно им пристапуваат на проблемите и нивната способност успешно да се справат со несреќата се разликува како резултат на тоа. Мартин Селигмен го дефинира оптимизмот како достигнување на проблемите со чувство на доверба и висока лична способност. Поточно, оптимистите веруваат дека негативните настани се привремени, ограничени и решливи. Секако, оптимизмот, исто како и другите психички состојби и карактеристики, постои во количина. Меѓутоа, луѓето можат да го сменат нивното ниво на оптимизам во зависност од ситуациите во кои се наоѓаат.
| | веќе видена

И мажите како и жените меѓусебно се разликуват по градбата: некои се изразито високи и слаби со тесни рамења, долги раце и нозе, некои се атлетски градени, со јасно обликувани и затегнати мускули. За жал, повеќето се со прилично заоблена маса. Како ќе изгледаат пред сè зависи од генетиката. Меѓутоа, многу допринесува и начинот на живот. Затоа, не треба да се верува дека во одредени години повеќе не сте во состојба да го поправите својот физички изглед. Некои работи можат да се поправат со наједноставно контролирање на исхраната, или со одредени корективни вежби. Повеќе овошје и зеленчук, а помалку мрсна храна - ете ја формулата за почеток. Аклохолот, цигарите и кафето излегуваат од игра ако сакате да бидете фит. Наместо нив, имјте физичка активност, од вежби во станот, до возење велосипед или одење во теретана. Задолжително слушајте го разумот - немојте да претерувате со напорот ако претходно не сте се спортувале. Наместо да очајувате, поттикнете ги елементите за зголемување на издржливоста, силата и ...
| | веќе видена

Боите играат голема улога во нашиот живот, иако честопати не им обрнуваме премногу внимание. Но, голем број истражувања покажуваат дека тие и човековото расположение се многу поврзани. Еве како реагираме на одредени бои: Црвена Оваа боја буди моќни емоции, како страв, лутина или страст. Според експертите, црвената боја е прилично комплицирана и различни нијанси можат да предизвикаат различни емотивни реакции. Во однос на облекувањето, добро им стои на луѓе со многу самодоверба. Сина Ако сакате да се смирите по стресниот ден, насочете го погледнот кон нешто сино, бидејќи оваа боја докажано го намалува крвниот притисок. Сината боја смирува без да предизвикува депресија. Добро е да носите сина облека на интервју за работа, така ќе оставите впечаток на доверливост, снага и стабилност. Зелена Се смета дека е совршена за опуштање, освежување и обнова на енергијата. Зелената боја се поврзува со природата и растењето, но и со повторното раѓање. Пријатна е за око и добро им стои на најголем дел од луѓето. ...
сите 4 | | | веќе видена

Според едно истражување луѓето кои пијат по едно до две кафиња дневно имаат подобра еластичност на артериите, од оние кои воопшто не пијат кафе. Подобрата еластичност на крвните садови пак може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Истражувањето е спроведено на грчкиот остров Икарија, а во него учествувале 485 луѓе на возраст од 65 до 100 години. Резултатите покажале дека луѓето кои пиеле по едно до две кафиња дневно имале најеластични артерии кои наликувале како артерии на малди луѓе. Најмала еластичност имале крвните садови на оние луѓе кои пиеле по три или повеќе кафиња. Научниците претпоставуваат дека состојките на кафето како кофеинот и антиоксидансите можат делумно да ја подобрат функцијата на артериите преку зголемување на нивната способност да примаат азотен оксид, што пак е нарушено кај луѓето со хипертензија.
| | веќе видена

Не е секогаш лесно да изберете совршена фризура. За да бидете задоволни, морате да земете во предвид повеќе работи и тоа од облик на лицето, па се до тоа дали имате време за често фенирање. Ако имате овално лице, може да се сметате за среќна личност, бидејќи на овој тип на лице одговараат сите фризури. Сепак, убавината на ова лице најдобро се истакнува со степенесто шишана коса. Во зависност од тоа кој дел од лицето сакате да го истакнете, косата може да биде шишана степенесто веќе од шишките или од висината на брадата. Ако имате округло лице, косата би требало да биде со средна должина, најдобро до рамо, бидејќи таквата фризура визуелно го издолжува лицето. Шишките не се прав избор за вас, како и степенастата коса. Ако сакате да го нагласите волуменот, степенасто би требало да бидат ошишани само горните слоеви на косата, додека долниот слој треба да биде шишан рамно. Визуелно ќе го издолжите лицето и ако предните прамени се подолги од остатокот на косата. Доколку имате издолжено лице, косата би требала да ...
| | веќе видена

По добриот оброк секој од нас има посебни навики, кои ги применува не знаејќи дека можат да му донесат несакани ефекти. Нутриционистите направиле интересен список на работи што не би смееле да ги правите по јадењет, а сигурно до сега сте ги правеле. - Овошјето не треба да се консумира веднаш по оброкот бидејќи стомакот ќе ви отече поради воздухот. Можете да го јадете еден час пред или по оброкот. - Не пијте веднаш чај бидејќи ливчињата од чајот содржат голема количина киселини, кои ќе ја стврднат храната богата со белковини што сме ги консумирале. Со тоа ќе предизвикате пречки во варењето. - Не откопчувајте ги панталоните или ременот, бидејќи ќе дојде до блокада на цревата при варењето - Не палете веднаш цигара. Експертите утврдиле дека една цигара по јадењето има толку големо влијание на организмот како да сте испушиле десет. - Не капете се веднаш по јадењето бидејќи тоа ќе доведе до зголемување на крвниот притисок во телото. На тој начин ќе ослабне притисокот во стомакот и ќе го забави процесот на варење. ...
| | веќе видена

На луѓето им се потребни седум секунди за да проценат некого. Ова го тврди Linda Blair, клинички психолог. Според Linda Blair, овој процес на проценка на луѓето не е свесно воден, па ние не сме ни свесни она што го правиме. Имено, како што тврдат експертите, проценката на луѓето во седум секунди е предизвикана од инстинктот за преживување, каде мора да процениме дали личноста претставува закана за нас. Експертите препорачуваат дека при првата средба со некој треба да дефинираме кои сме и што сакаме, за да не оставиме впечаток на срамежлива и несигурна личност.
| | веќе видена

Жените често се жалат дека и покрај редовното вежбање и држење диети не можат да се ослободат од вишокот килограми. Честа причина на истото е консумацијата на разни пијалаци. Ако сакате да ослабете и да ја одржите тежината, треба да бидете свесни дека многу пијалаци се калорични и можат да заменат цел оброк. Кои од нив се опасни за вашата линија? 1. Сокови. Сите се полни со шеќери и имаат по 400 калории во еден литар, па затоа подобро сами да си цедите свежо овошје. 2. Кафе со шлаг, шеќер и чоколадо. Содржи и до 800 калории па подобро одберете кафе со нискокалорично млеко. 3. Вода со вкус. Заблуда е дека водата со вкус на лимон или портокал е нискокалорична. 4. Диетални сокови. Немаат многу калории, но немаат никаква нутриционистичка вредност. Често се газирани, па само ве дујат. 5. „Здрави“ шејкови. Имаат ознака здрав, богат со витамини и хранливи влакна, а имаат и до 700 калории. 6. Жестоки пијалаци. Подобро пијте црно или бело вино. 7. Енергетски пијалаци. Содржат многу шеќер и кофеин и треба ...
| | веќе видена

Најновите истражувања на американските научници дојдоа до следниов заклучок – жените се помалку отпорни на алкохолот и потешко се справуваат со мамурлакот. Во споредба со мажите и нивните последици по пиењето, жените ја загубија битката. Во истражувањето учествувале стотина мажи и жени сите во нивните дваесетти години кои биле излезени и консумирале алкохолни пијалаци цели два часа. Наредна точка во испитувањето било надгледувањето на сонот на испитаниците. По спиењето, сите учесници пополниле и прашалник, а целокупните резултати потврдиле дека жените кои консумирале алкохол имале помалкучасовен сон, почесто се буделе во текот на ноќта и подолго време биле будни. Сè на сè, имале многу понеквалитетен сон за разлика од мажите. Затоа, за полесно да ги поднесете последиците од ноќните забави и да се разбудите со што помалку тешкотии следното утро, намалете ја консумацијата на алкохол, бидете сити кога ќе почнете со пиењето и практикувајте го само во текот на викендот. Така барем нема да бидете мамурни на ...
| | веќе видена

Секоја љубовна врска на почетокот е среќна, но по извесно време, кога ќе почне да нагризува рутина и кога хемијата ќе испари, од страста останува само сеќавањето. За да ја вратите страста во врската, не заборавајте на следното: Бакнувајте се - Нема ништо поинтимно од бакнежот, а по бакнежот следува и нешто друго... Разговарајте - Заборавете на телевизијата, книгите, пријателите и посветете се едно на друго во опуштен разговор. Темата е неважна - важна е комуникацијата. Кога ќе престане комуникацијата, вашата врска е на половина пат кон прекинот. Слободно време - Без оглед на пренатрупаниот дневен распоред, пронајдете барем половина час време за партнерот. Ако ништо друго, разговарајте за дневните настани обврски и случки. Секс - Честите интимни односи и заемната доверба при исполнувањето на најскриените желби само уште повеќе ќе ја зацврсне вашата врска. Време за себе - Не губете ги сите свои пријатели, лични задоволства, семејство и скриени страсти подади тоа што го сакате партнерот. Оставете доволно ...
| | веќе видена

Помислата на летото и костимот за капење за некои девојки и не е најдрагиот момент, благодарение на стомакот кој и не е така рамен. Обрнете внимание на три многу важни работи и резултатите ќе ги видете за многу брзо време. Под услов да почнете... веднаш ! Вежбајте . Стомачните се најпознати вежби за затегнување на стомачните мускули. Меѓутоа, самитете стомачни не се доволни. Тие ќе ги зајакнат вашите стомачни мускули, но треба да ги стопите масните наслаги. Велосипедизам, трчање, пливање или аеробикот се идеални. Вежбајте три пати неделно од 20 до 60 минути. Не ги запоставувајте ни стомачните вежби. Експертите препорачуваат да се движете што повеќе. Масажа . Областа на стомакот е складиште на масните наслаги бидејќи нема доволна циркулација. Масажата може да ја поттикне циркулацијата. Колку што се масажите почести, толку се и подобри. За време на туширање можете дакористите специјална ракавица за груба масажа. После тоа нанесете лосион или млеко за тело. Исхрана . Ако сакате да се ослободите од наслагите ...
| | веќе видена

Цвеќето сеуште е најуспешен пат до освојување на женското срце. Мажите кои во близина имаат цвеќиња имаат поголеми шанси да го омекнат женското срце. Ова доаѓа од едно истражување каде група научници поделиле група жени во две групи и им пуштиле филм во кој мажот зборува за себе и своите интереси. Првата половина го гледале филмот во соба со цвеќе, а втората половина во соба без цвеќе. По гледањето на филмот го запознале мажот кој ги поканил на состанок. Резултатот бил неверојатен. Дури 81% од жените во собата со цвеќе ја прифатиле поканата. “Цвеќето буди чувство на романтика и може да влијае на одлуката”, вели авторот на студијата.
| | веќе видена

Германскиот социолог Вернер Хабермел изјавил дека обичниот секс може да им помогне на студентите полесно да ги положат испитите и да добијат подобри оценки. Овој стручњак од универзитетот во Хамбург изјавил дека со неговиот тим извршиле тестирање на студентите пред и по секс. Тие откриле дека нормалната сексуална активност значајно ја зголемува менталната способност и дека студентите кои помалку или воопшто немаат сексуални односи, имаат повеќе проблеми при полагањето на испитите. Овој научник уште докажал и дека нормалниот сексуален однос позитивно влијае и на човечката интелигенција. Според него, сексот ја стимулира работата на мозокот и така ги прави луѓето поинтелигентни. Тој изјавил дека сексот не го возбудува само телото, туку и мозокот бидејќи на тој начин се зголемува количеството на адреналин и кортизолни хормони кои влијаат на сивата маса. Ендорфинот и серотонинот, кои се лачат при оргазам, влијаат на јакнење на самодовербата кај личноста, бидејќи личноста телото го доживува како физички, но и ...
| | веќе видена

Многу жени сакаат да изгледаат луксузно и богато, но малку од нив можат да си дозволат да купуваат само брендирана облека. Сепак, за волја на вистината не ретко, тие што имаат пари, немаат стил. Луксузноста не секогаш е прашање на финансии, туку се однесува на вкусот и на вистинската комбинација од парчиња облека и аксесоари. На пример свечената вечерна чанта со бисери, сребрени или златни кожни додатоци, синџири и слично, може да биде доволна за креирање на едноставен, но луксузен впечаток. Доколку носите чанта во Шанел стил, тогаш не заборавајте на нозете да носите балетанки или пак чевли со ултра висока потпетица. Ременот е уште еден детаљ, кој може да ја подигне цената на она што го носите. Но, и ова модно парче треба да се избере со внимание и во согласност со вашите можности. Најдобро е истиот да биде украсен со многу нитни или синџири. Долгите ракавици се одлични за фустан без ракави, со длабоко деколте, или со горен дел во форма на топ. Богатиот ѓердан од неколку ред црни стаклени перли или еден ред ...
| | веќе видена

next