Urban Time

Еспресо, кафе со млеко или шлаг, турско, капучино... кога станува збор за кафе никогаш не е досадно. Особено ако сме во добро друштво. Освен што е одличен пијалак за пријатно разговарање и најпопуларно средство за утринско будење, која моќ ја поседува кафето? Многу од нас не можат да го замислат денот без кафе. Дали сте знаеле дека кафето позитивно влијае и на вежбањето затоа што кофеинот поттикнува согорување калории? Овој црн напиток е богат со антиоксиданси и штити од бројни болести. Кафето го зајакнува духот и телото, ја буди нашата психа, ги стимулира мускулите, поттикнува крвоток и позитивно влијае на нашето помнење. Со кафето добивате и до 30% потребна енергија за тренинзи и за издржливост. Кафето е вистинско оружје за убавина. Пилинг за кожа е одлична можност затоа што ги зајакнува клетките и ја прави кожата глатка и мека. Бројни истражувања покажале дека кафето штити и од рак на кожа. Некогаш ни е потребно само добро кафе со млеко по напорниот работен ден за да се чувствуваме подобро. Но, кафето не ...
| | веќе видена

Престанете да трошите пари на работи кои не ви требаат. Пред да купите некое парче облека прво добро размислете како ќе го искомбинирате. Славните стилисти сега ја откриваат тајната како преку осум чекори да изгледате модерно и шик. 1. Купувајте облека која прилега на вашето тело 2. Облека со принтови прави да изгледате послабо 3. Нешто што мора да го носите на себе е колан 4. Купувајте комбинација на прачиња облека, а не само едно 5. Деталите се најважен дел 6. Секогаш долната облека треба да ви одговара со облеката 7. Носете различни бои 8. Бидете уникатни
| | веќе видена

Поклонувањето на цвеќе претставува пат до женското срце, велат научниците. Цвеќето со својот изглед и мирис делува позитивно на расположението на луѓето, а ако на околу 81% од жените им поклоните цвеќе ќе прифатат многу порано состанок со Вас. Мажите повеќе ќе ги превлечат жените и побргу ќе прифатат состанок со нив ако ги опкружува шарено цвеќе, открива истражувањето на унервизитетот “South Brittany”. Доволно е цвеќето да биде во иста соба каде што се наоѓа жената и во истиот момент ќе го омекне нејзиното срце. Научнците ја поделиле групата на жени во две групи и пуштиле филм во кој мажот зборува за самиот себе и за своите интереси. Првата група го гледала филмот во соба каде што имало поставено цвеќе, а другата група го гледала филмот во соба каде што немало цвеќе. После гледањето на филмот тие го запознале главниот лик во филмот кој ги повикал на состанок. Скоро 81% од жените кој го гледале филмот во собата во која имало цвеќе го прифатиле неговиот повик, а поголемиот дел од жените сметале дека тој е ...
| | веќе видена

Американските експерти укажуваат дека постојат научни докази за патот до среќата и откриваат 5 чекори кои дефинитивно водат до таму. 1.Минувајте го времето со вистински луѓе! Делува едноставно, но важно е времето да го поминувате со луѓето со кои имате пријателски односи или романтични чувства. Квалитетниот разговор е пресуден. 2.Друштвени и корисни активности! Волонтирањето и помагањето на другите се доста важни за чувството на среќа. 3.Размислувајте на среќни моменти! Потсетувајте се на среќните мигови од минатото. Кога размислувате на деновите кога сте биле среќни, некаква чудна среќа ви се враќа. 4.Искоритете го времето подобро! Неколку дена дозволете си да не ја работите работата која не ја сакате, па времето испланирајте си го подобро. Наместо да чистите еден час дома, излезете на прошетка. 5.Бидете свесни за себе! Дефиницијата на среќа се менува со текот на годините, а вие мора да ги прифатите животните промени. Кога ќе знаете што сакате, многу полесно ќе стигнете до тоа.
| | веќе видена

Дали сте знаеле дека дека конзумирањето на само четри суви смокви ни дава дури четвртина од препорачаната дневна количина на железо во крвта, која му е потребна на нашиот организам? За да постигнете максимално остварување ,јадете ги смоквите со компот или со свежо исцеден сок од портокал кој е богат со витамин C, бидејки ја подобрува апсорпцијата на железото. Сувите смокви исто така претставуваат одличен извор на минерали.Освен железо,смоквите се богати и со бакар,цинк,калциум и калиум. Смоквите содражат и есенцијални омега 3 и омега 6 масни киселини,како и фитостерол, кој може да делува на смалувањето на нивото на холестеролот во крвта.
| | веќе видена

Постојат денови кога едноствано не ни се работи. За време на тие денови обично ни се собира многу работа која и да сакаме одеднаш, не можеме да да ја завршиме. Кога случајно ќе се најдете во некоја ваква ситуација, прочитајте ги овие неколку совети за да можете лесно да го решите овој проблем. Задачата која треба да ја завршите поделете ја на неколку помали чекори, затоа што полесно ќе изработите неколку помали задачи отколку една голема. Запишите ги тие чекори и ставете ги на место каде што можете лесно да ги видете. Како ќе ја завршувате задачата, полека прецртувајте ги задачите од листата. Ќе ви претставува олеснување тоа што знаете дека задачата полека ја приведувате до самиот крај. Задачата најлесно ќе ја завршите ако знаете дека на крајот ќе бидете наградени за тоа. Замислете си некоја награда која ќе си ја поклоните на себе откако ќе ја завршите задачата - така сигурно ќе биде готова за пократок период.
| | веќе видена

Љубителите на црвено вино се богати и амбициозни личности,бело вино сакаат ведрите луѓе кои се задоволни од својот живот,а оние кои одбираат чаша ладно розе вино се зависници од “facebook”. Најновото истражување утврдува дека,иако тоа е непопуларно , ниe можеме да оформиме мислење за љубителите на виното врз основа на тоа какво вино најчесто тиe пијат. Оние коi пијат црвено вино најчесто имаат завршено факултет, се во брак и пијат почесто од оние коi имаат склоност кон бело или розе вино. Ако одбирате бело вино ,тогаш сакате домашна атмосфера и сте задоволни од вашата ситуација на работа. Со поддршка од страна на француските винари,кој го организирале ова истражување , може да се каже дека некои од особините на личноста се поврзани со одредени врсти на вино. Анкетирани се 2000 возрасни луѓе во Велика Британија. Од испитаниците, 81 % се среќни со својата работа,65% се многу амбициозни и сакаат да напредуваат во кариерата. Истовремено , меѓу љубителите на бело вино само 43% имаат завршено факултет. Поголем дел ...
сите 2 | | | веќе видена

Очигледно е многу тешко кога сакате некого, но тој некој не ве сака повеќе. А неспоредливо многу потешко е кога некој ве сака, ама Вие не го сакате него. Кога некој зборува пред Вас за мааните на некој друг ,тој исто така ќе зборува и пред другите за вашите маани. Еве неколку мисли поврзани со пријателството. Лошиот пријател е како сенка. Кога е сончев денот не можете да се ослободите од него, а кога е невреме неможете да го најдете. Кога сиромашниот ќе кивне, мора сам на себе да си каже “На здравје”. Пријател е некој кој го сфаќа твоето минато,верува во твојата иднина и те прифаќа таков каков што си. Ако некој мрази многу луѓе, тој мора да е добар човек. Не оди пред мене,можеби нема да те следам....Не оди зад мене, можеби нема да те земам со мене, само оди со мене и биди ми пријател. Прегратката е прекрасен поклон - една големина им одговара на сите. Не е важно каде сте , туку со кого сте. Ако сакате да имате пријатели меѓу луѓето, тогаш мора да направете нешто за нив, мора да им посветите врме, енергија, ...
| | веќе видена

Женската привлечност зависи од менструалниот циклус, а најголема е за време на овулацијата, ден пред и после. Тоа е воедно и период на најголема плодност на жените. Ова не е прво истражување кое го потврдува тоа, но затоа е прво истражување во кое се опфатени голем број на жени. Проучувани се промените на жените во период од еден месец,но исто така и начинот на кој што овие промени делуваат на мажите. Експертите појасниле дека женската привлчност се менува во текот на менструалниот циклус, женското лице и гласот се поразлични, се е поженствено и помеко. Овулацијата кај жените предизвикува психички промени,но и различно однесување.Се зголемува сексуалната желба кај жената , што мажите потсвесно го чувствуваат, исто така делуваат и хормоните, па женскиот мирис многу силно ги привлекува мажите. Воочивме, без никаков сомнеж, дека ваквите промени ги привлекуваат мажите. Хормоните играат многу голема улога, а тие се најважни за време на менструалниот циклус - потенцира Давид Путс, професор по антропологија кој ...
| | веќе видена

Кафето, алкохолот и дрогата се помалку опасни по здравјето од загадениот воздух, предупредуваат од Светската здравствена организација (СЗО). Новите истражувања покажуваат дека загадениот воздух го зголемува ризикот од срцеви проблеми, многу повеќе од останатите ризични фактори како лоша исхрана, недостаток на физичка активност или постојан стрес. Научниците откриле дека дури и кокаинот е помалку опасен за организмот отколку нечистиот воздух. Според експертите од СЗО, штетните материи во воздухот доведуваат до сериозни нарушувања во кардиоваскуларниот систем и се причина за смрт на околу 2 милиони луѓе годишно. Најмногу загаден е воздухот во азиските земји, каде нивото на загаденост во голем број градови е неколку пати повисоко од нормалното.
сите 3 | | | веќе видена

На 21 и 22 декември, во Соравиа Центар Скопје ќе се одржи новогодишното издание на детскиот фестивал КИДСФЕСТ. Овие два дена сите деца и нивните родители ќе имаат можност да уживаат во волшебна бајка полна со многу пријатни изненадувања, најразлични интересни активности и слатки новогодишни подароци. 21 декември ќе започне со необична изложба посветена на највозбудливата детска приказна – новогодишната елка. Професионалните модни креатори и стилисти: Роберт Ивановски, Олгица Ѓоргиева, Ирина Тошева, Искра Џокиќ, Елена Додевска, Hard to Еxplain, Снежана Јаначковска-Богдановска, Ивана Кнез и Бранка Данчевска, како и професорот по керамика Филип Фидановски и учениците Виктор Цветановски и Тамара Трајкова од Државното средно училиште за применета уметност „Лазар Личеноски“ – Скопје – ќе ни покажат како со користење на модните трендови може да се создаде убава и уникатна новогодишна елка која ќе стане вистински украс на секој дом. Истиот ден младите посетители ќе можат да ја гледаат претставата „ВЉУБЕНАТА ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку сте од оние типови на луѓе кои не сакаат да читаат и да слушаат за епизодата пред да ја гледаат, ви препорачувам да не читате надолу. :) Случки во последната епизода, без да изгубите 40мин на гледање: - Gossip Girl е Dan Humphrey. - Чак и Блер ќе се венчаат. - Чак и Блер ќе имаат дете, Хенри. - Ден и Серена ќе се венчаат. - Руфус и Лили ќе бидат заедно. - Крај на серијата(иако, мое мислење е дека серијата ќе продолжи некогаш, по некое време....одново, со нови ликови.....бидејќи таков беше и самиот крај.)
| | веќе видена

Повеќето од нас веќе се под стрес поради купувањето на новогодишните подароци. Нив најчесто ги купуваме во последен час кога се најголемите гужви, со што си создаваме дополнителен притисок и поголеми трошоци. Се може да се избегне со малку повеќе планирање. Размислете за буџетот и направете попис - Кога составувате попис на подароци водете сметка за тоа колку можете да потрошите. Ако на време планирате, ќе дојдете до подобри идеи за подароци кои не мора да бидат скапи. Осигурајте материјал за виткање - Проверете на време дали имате доволно хартија за виткање на подароците, машни и сиот останат потребен материјал. Избегнете да купувате со деца - Ако можете, не ги водете децата со себе во шопинг. Ќе бидете под уште поголем притисок и повеќе време ќе поминете обидувајќи се да ги контролирате, отколку што ќе се концентрирате на купувањето. Размислете за онлајн купување - Голем број подароци веќе можат да се купат онлајн, што е многу поедноставно и побрзо решение. Така без стрес ќе можете да ги изберете ...
| | веќе видена

Следнава галерија ќе ви даде неколку идеи како поубаво да го украсите вашиот дом и да ги дочекате новогодишните и божиќните празници во пријатна атмосфера. Најчесто дневните соби се фокусна точка на декорирање, па сигурно некоја од овие украсени дневни соби ќе ве инспирира за овогодинешното украсување.
| | веќе видена

Дали ја накитивте елката? Ако не сте го направиле тоа, направете го веднаш!Истражувањата покажале дека гледањето во елката релаксира. Од накитената елка ќе имате корист во повеќе погледи - таа ќе придонесе свечена празнична атмосфера во вашиот дом, но и опуштање по напорниот и стресен ден, какви и воглавно се деновите пред Нова година. Научниците од Универзитетот во Есекс направиле едно истражување кое покажало дека само 5 минути се доволни да гледате во зелените гранки на елката и да се почувствувате многу подобро. Зелената боја позитивно влијае на нашето здравје, но и на нашата самодоверба. Можеби најважно од се е тоа што гледањето во елката ја намалува депресијата, која често не прати за време на празничните денови. Ако елката во вашиот дом претставува „кич“ во кој баш и не уживате, тогаш најдете време и излезете на прошетка во некој парк гледајќи ги преубавите зелени елки. Научниците тврдат дека влијанието е исто.
| | веќе видена

Дали некогаш имате чувство дека премногу работите, а сепак не правите доволно? Времето што го имате не Ви е доволно и посакувате денот да се продолжи барем за уште 5-6 часа. Па, драги читатели, еве неколку совети како да постигнете повеќе работи за помалку време. Работете во склад со времето Поголемиот дел од луѓето пред да направат нешто прво ќе почнат да се жалат, па потоа ќе почнат да го прават тоа што треба. Но, ако сте во креативно расположение, следете ја својата креативна енергија. Кога ќе Ви помине таа енергија, дури тогаш правете го она што сте го замислиле. Потпрете се на судбината Ако знаете дека некаде постои нешто што оди право пропорционално со Вашите желби, ќе почувствувате олеснување затоа што ќе знаете дека кога ќе Ви треба помош, таа ќе пристигне. Не откажувајте се – чудата се случуваат. Поставете си приоритети Наутро внимателно размислете што треба да направите во текот на денот. Почнете со најважното, но ни овде не смеете да заборавите да го следете расположението. Научете да се ...
| | веќе видена

Оброците во кои преовладуваат супи и салати се најдобрите сојузници во слабеењето. Таа храна содржи течност, влакна, витамини и минерали неопходни за здравјето и добриот изглед. Супите подгответе ги од зеленчук, нискокалорична риба или месо. Избегнувајте го непотребното додавање мрснотии, млеко или јаглехидрати. Супите и салатите ќе ве заситат и ќе ги спречат нападите на глад, кога често посегнуваме по висококалорични намирнициа богати со нездрави масти и шеќер. Но, не заборавајте дека посакуваниот резултат нема да го постигнете без вежбање. Добро наспијте се, бидејќи недостигот на сон исто така ги забавува метаболитички процеси. Јадете бавно и спуштајте ја вилушката по секој залак. Вашиот мозок ја препознава ситоста со 20 минути задоцнување.
| | веќе видена

Не ви се допаѓа сликата што ја гледате наутро во огледало? Обидете се со неколку трикови кои ќе ви помогнат да се разбудите убави. Измијте го лицето неколку часа пред спиење Ако го средувате лицето пред да одите во кревет, можно е да не го исчистите најдобро бидејќи сте уморни. Така токсините ќе останат во кожата цела ноќ, што ќе ја спречи нејзината регенерација. Спијте на грб Спиењето на стомак е лошо за убавината, бидејќи главата со целата тежина го притиска лицето и така предизвикува создавање на брчки. Многу дерматолози велат дека можат да погодат како некој спие, само според брчките на лицето. Подигнете го вратот Спиењето со подигнат врат или на поголема перница помага за циркулација на крвта, па течноста не се задржува во ткивото. Водете грижа што вечерате За да не се разбудите отечени, вечерајте намирници богати со протеини и со многу малку шеќер. Обидете се со лосос и шпаргли бидејќи се природни диуретици и помагаат за исфрлање на течностите. Оризот, тестенините и компирите избегнете ги ...
| | веќе видена

Ако сакате да ги остварите своите цели, да имате исполнет живот, да го искористете својот потенцијал или да го искористете времето на најдобриот начин потребно е да се фокусирате на најважните работи во животот. Поголемиот дел од работите е потешко да ги направите отколку да кажете дека ќе ги направите. Понекогаш неважните работи можат толку да не преоптеретат што потполно го губиме патот до она што го сакаме од животот и целите. За да го оддржите фокусот на она што Ви е најважно, потребно е постојано да се потсетувате на своите приоритети и на она што Ви е важно. Размислете што Ви е најважно и намалете го списокот на 4 најважни работи. Запишете ги и ставете ги на работната маса или на некое друго место каде што секојдневно ќе ги гледате. Потоа прашајте се кои се трите работи кои најчесто Ви го одвлекуваат вниманието од она најважното, па пронајдете начин како да го намалите нивното влијание во вашиот живот. Луѓето прават спротивни работи од она што го сакаат затоа што човековата природа е градена на страв ...
| | веќе видена

Освен тоа што позитивно влијае на психичкото здравје, богатиот сексуален живот решава и многу физички проблеми. За разлика од сексуалните односи со непознати, позитивно влијание врз здравјето има сексот со постојаниот партнер. Според некои истражувања, редовното водење љубов го намалува ризикот од срцев и мозочен удар, дијабетис, остеопороза и секако депресија. Освен тоа, редовниот секс го намалува и ризикот од рак на дојка и рак на простата. Во текот на сексот се трошат околу 500 калории, што е одлична можност доколку решите, да ги отстраните масните наслаги.
| | веќе видена

next